Horen en zien J Misdaad om een erfenis IPSO EN DE TOVERRING Kort en Agenda voor Haarlem Afremming kunstmanen toont dichtheid van hoge dampkring NAAIMACHINES Diisseldorf belt automatisch op Wegencongres heeft een nieuwe voorzitter radio '1televisie Sll \j|P^ IllltfllP -«sN IÜ X Hf AANKONDIGINGEN EN |lABESCHpUWINGEN 1 Herlevend verleden Modische costuums in grote maten c~7^° De radio geeft vrijdag 7 elevisiepro gramma Sergeant veroordeeld wegens oplichting Dr. Raimond belichtte resultaten van het ruim te-onde rz oek 'Visuele aspecten van het wegverkeer besproken Pauselijke internuntius bezocht Kerkbouw Nu Mevr. B. Holtrop-Van Gelder 93 jaar ülüiilliWITTE TANDEN DROPl ROMAN VAN JANE ENGLAND DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 Een aardig idee kreeg gisteravond in het AVRO-televisieprogramma verwerkelij king: de oude Haagse Scala Bodega, inder tijd een levendig artiestencentrum, her leefde op het scherm onder de familiaal- gezellige leiding van Coba Keiling. Men zag bejaarde broeders en zusters in de kunst, maar het was jammer dat het de kijkers te weinig bekend bleef wat de activiteit van de betrokkenen in hun gloriejaren was. Het programma „over gezonde kinderen" waaraan dr. Ph. H. Fiedeldij Dop mee werkte, die het beroemde boek over kinderverzorging en -opvoeding van Spock vertaalde, was te beknopt in zijn veelom vattendheid om als geheel doeltreffend te zijn. Maar er kwamen interessante details naar voren, die voor vele kijkers wel be tekenis zullen hebben gehad. Al bij al dus een geslaagd programma, overzichtelijk door het geringe aantal onderdelen, en met zorg samengesteld. Beeldschermer Advertentie Wij hebben een speciaal sa mengestelde collectie, juist voor die heren, die menen door hun moeilijke maat geen confectie te kunnen dragen. Ook deze bijzondere maten in voyante kleuren en dessins in moderne modellen. Komt u eens passen bij IS yVOOR EXCLUSIEVE HERENMODE i Gr. Houtstr. 5? Gen. Cronjéstr. 84 Tel. 21392 H A A R l E M Tel. 55477 HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de 'vrouw. 10.15 Sopraan en piano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 In 't zilver. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor en instrum. ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevar. muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Kamerorkest. 15.15 Boekbespr. 15.35 Kamer- muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Kamer- ork. 15.15 Boekbespr. 15.35 Kamermuz. 16.00 Wen ken voor de tuin. 16.15 Piano-recital. 16.45 Gram. 17.00 Voordracht. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Gevar. muziek. 18.20 Gevar. progr. 18.50 Regeringsuitz.: Uitz. voor de middenstand. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram 20.00 Avondrust, hoorsp. 20.30 De profundis, ora torium. 21.50 KunsU-ubriek. 22.10 Nato-Kerstzang- 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Langs wegen van kunst en schoonheid, le zing. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 VARA. 7.10 Gymn. 7.23 Lichte muz. en rep. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Nederl. vrouwen in het buitenland, praatje. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Kamermuziek. 11.30 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr. 12.30 Land-en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopraan en mezzo-sopr. 14.30 Voordracht. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Gram. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Polit. praatje. 18.25 Lichte muziek. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Gitaar en zang. VPRO: 19.30 Geloven in deze tijd, lezing. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Litt. progr. 20.20 Voordr. 20.35 De wereld verga dert. lezing. 20.45 Godsdienst en wereld, lezing VARA: 21.00 Quiz. 21.50 Die uit het kamp, report. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. Nieuws in Esperanto. 23.10 Muzikale lezing 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Kamermuz.. 14.40, 14.50, 15.05 en 15.35 Gram. 16.00 Koersen 16.06 Gram. 16.21 Idem. 17.00 Nieuws. 17.15 Muz. bij de thee. 17.45 Duitse les. 18.00 Balletmuz. 1810 Voordracht. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.30 Gij rijdt auto, maar hoe? 19.40 Gram. 20.00 Vrijdagavondconc. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Vrijdagavondconc. Iverv.). 21.30 Kamermuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Operaconc. 22.5523.00 Nws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjourn. VARA: 20.30 Act. 20.40 Act. op artistiek gebied. 21.10 Jazzmuziek. 21.30 Cabaret. Een beroëpssergeant 1ste klasse uit Utrecht moest voor de krijgsraad in Den Haag verschijnen verdacht van verschil lende oplichtingen voor een totaal bedrag van 2000.-. Het waren aanzienlijk meer feiten geweest, maar de auditeur had er slechts vijf ten laste gelegd. Links en rechts had de sergeant sinds 1956 geleend om aan geld te komen voor een echtschei ding voor een oude huwelijksschuld en voor het nieuwe gezin dat hij met zijn dochtertje en een huishoudster stichtte. Een hoge alimentatie maakte dat hij van zijn inkomen niet kon rondkomen. Toen de eerste oplichting was gelukt, volgden er meer. De totale schuld van de sergeant bedroeg bij zijn arrestatie 12.000.Hij pleegde ook valsheid in geschrifte en inde postwissels van anderen. Het bleek dat de sergeant een salaris genoot van ongeveer 500.-. waarvan hij 200 - aan alimenta tie moest betalen. Van de rest moest hij een woning huren, de huishoudster betalen en de opvoeding van zijn 15-jarige dochter bekostigen. De auditeur vroeg een jaar en drie maan den en ontslag uit de militaire dienst. Het vonnis was conform de eis. Vanavond kan men in het tv-programma van de N.C.R.V. de vertoning volgen van „De erfgename", een door Gerard Rekers vertaald en geregis seerd spel van Ruth en Augustus Soetz. Het zet de klok een eeuw terug. Dat er ook toen tussen oxide- re en jongere gene ratie een verwijde ring kon ontstaan, die besliste over het le vensgeluk van beide is het thema van dit spel. Het behandelt de controverse tussen een vader en zijn dochter. De vader ziet tot zijn verwon dering dat de plan nen, welke hij voor de toekomst van het meisje had gesmeed, worden doorkruist door haar opvattin gen, die er lijnrecht tegenin gaan. Hij tracht zijn zin door te dryven. Daaraan moet zij zelfs de man opofferen van wie ze houdt. Een scène uit dit spel ziet men hier naast. Links Manon Alving als de dochter, rechts Fientje Berghegge, tante Eliza. Dr. J. J. Raimond. directeur van het Zeiss-planetarium in Den Haag. voorzit ter van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde en vice-voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart, heeft in Utrecht een voor dracht gehouden over het onderwerp „na tuurwetenschappelijke uitkomsten, ver kregen met kunstmanen en maanvoer- tuigen". Hij zei, dat de uitkomsten, afgeleid uit de beweging van kunstmanen en verkre gen met behulp van de instrumenten aan boord van kunstmanen en maanvoertui- gen, allengs bekend worden. Dr. Raimond verklaarde, dat de dicht heid van de hoge dampkring vijf tot vijf tien maal zo groot blijkt te zijn als voor heen geschat werd. De dichtheden zijn afgeleid uit de verkorting in de omlooptijd van een tiental kunstmanen. Deze ver korting is een gevolg van de weerstand, die de kunstmaan tijdens haar beweging in de dampkring ondervindt. Er blijken volgens dr. Raimond schommelingen in de grootte van deze weerstand voor te komen die in de pas lopen met de wenteling van het zonnelichaam, welke 27 a 28 etmalen duurt. Hij stelde, dat de waarnemingen kun nen worden verklaard door aan te nemen dat de geladen deeltjes, uitgestoten door zonnevlammen, de aardse dampkring pe riodiek verwarmen en aldus dé Wèef- stand die de kunstmanen in de dampkring ondervinden in de loop van één' zonne- wenteling doen vergroten en weer verklei nen. De vorm van het aardlichaam is, zo meent dr. Raimond, af te leiden uit ver anderingen in de stand, die de baan van de kunstmanen ten opzichte ven de ster ren volt. Hij zei, dat de reeds bekende af platting van de aarde door de kunstmanen bevestigd is en dat er verder aanwijzingen zijn, dat het zuidelijke halfrond van de aarde een iets grotere massa heeft dan het noordelijke. Dr. Raimond acht voort zetting van de onderzoekingen noodzake lijk voor de bevestiging van deze voorlo pige uitkomsten. De meest verrassende uitkomst van het ruimte-onderzoek noemde hij de ontdek king, dat de aarde omgeven is door twee ringen, die bevolkt zijn met snel bewegen de geladen deeltjes, hoofdzakelijk elektro nen en protonen. De ringen hebben mid dellijnen van drie en negen maal de straal van de aarde en zij zijn symmetrisch ten opzichte van de magnetische evenaar van de aarde. De aarde houdt de deeltjes gevangen in haar magnetische veld. De deeltjes, althans die van de wijdste ring, zijn afkomstig van de zon, aldus dr. Rai mond, die eraan toevoegde, dat het niet bekend is hoe lang zo'n deeltje in het mag netische veld van de aarde vertoeft voor dat het weer ontsnapt. De deeltjes behorende tot de wijdste ring kunnen op breedten tussen 60 en 70 graden, zowel noorder- als zuiderbreedte, tot vrij diep in de aardse dampkring door dringen. Dit feit verschaft, naar het oor deel van dr. Raimond, een antwoord op de vraag waarom poollichtverschijnselen het veelvuldigst voorkomen op deze geografi sche breedten. Advertentie ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Alle merken, dus ruime keuze Telefoonabonnees in Diisseldorf kunnen voortaan automatisch alle telefoonabon nees in Nederland opbellen, met uitzonde ring van die in de grensgebieden. Over vier tot zes weken hoopt men in Duitsland de mogelijkheid tot automatisch tot stand gebrachte verbindingen uitge breid te hebben tot het gehele district Diisseldorf. De P.T.T. hoopt over ongeveer een half jaar de mogelijkheid tot volautomatische telefoonverbinding uil Amsterdam, Rotter- dam'en Den Haag met Wèst-Öüit'siand tot' stand gebracht te hebben. Het aantal tëlefoongésp'fékken uit Duits land met Nederland bedraagt 23 percent van het totale aantal internationale ge sprekken. De gesprekken uit Diisseldorf bedragen ongeveer een derde deel van dit percentage. België en Luxemburg zijn rëeds uit Duitsland automatisch bereik baar. „In vroegere jaren was een goede op tische geleiding in verband met de toen geldende snelheden een gemak, bij de snelheden van over de honderd kilometer is een goede optische geleiding een veilig heidseis van de eerste orde. Goede opti sche geleiding voorkomt ook vermoeid heid, hetgeen ook een grotere verkeersvei ligheid betekent." Dit zei ir. H. B. Bakker, oud-hoofdingenieur van de rijkswater staat, in zijn pre-advies voor de te Utrecht gehouden vergadering van de vereniging „Het Nederlandsche Wegencongres," ge wijd aan de visuele problemen van het wegverkeer. De vergadering stond voor de laatste keer onder voorzitterschap van mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. Tot diens opvolger werd gekozen ir. M. Ie Cos- quino de Bussy. De vergadering benoem de de heer De Vos van Steenwijk onder luid applaus tot erelid van het wegencon gres. Bij het wegenverkeer is optische gelei ding vrijwel de enige mogelijke, in tegen stelling tot de mechanische geleiding bij het spoorwegverkeer, waar de wagenbe stuurder theoretisch geblinddoekt de trein naar de plaats van bestemming kan brengen. Volgens ir. Bakker dient er bij aanleg van nieuwe wegen meer gedaan te wor den aan perspectivisch denken en tekenen. Hierbij wordt gedacht aan tekenwerk, waarbij een zuiver beeld geschapen wordt van de toekomstige weg en waarbij de fotografie soms dienstig kan zijn. Pers pectivisch denken en tekenen noemde hij de kern van het bereiken van een goede optische geleiding, die behalve uit het natuurlijke beeld van de rijbaan ook be staat uit kunstmatige middelen als stre pen, bermplanken, lichtmasten, kleurver schil. Ook middelen buiten de rijbaan als verkeersborden, lichtsignalen, beplanting en bebouwing alsmede bewegwijzering on dersteunen de geleiding. Ir. A. G. Overdijkink, inspecteur bij het Staatsbosbeheer van het dienstvak land schapsverzorging, wees vervolgens in zijn voordracht over beplanting en optische ge leiding erop dat de tijd achter ons ligt, dat de technisch goed verzorgde weg ook als de veiligste weg werd beschouwd. De weggebruiker moet vrijblijven van ge vaarlijke verrassingen. De weg dient geen vermoeiende, eentonige indruk te geven. Het aandeel van de beplanting is belang rijk, maar beplanting kan ook misleidend werken. Ook houden dicht langs de verhar ding staande bomen voor snel rijdende auto's een niet te onderschatten gevaars element in. De heer J. B. de Boer uit Eindhoven, be sprak vervolgens de koplantaarns en auto- signaallichten in het wegbeeld. Tot slot sprak de heer J. G. H. Zijl, adviseur van de rijkswaterstaat inzake verlichting der rijkswegen over de visuele geleiding en misleiding door openbare verlichting. De pauselijke internuntius in Den Haag mgr. G. Beltrami, heeft woensdag een be zoek gebracht aan de tentoonstelling Kerk bouw Nu, die in het Bisschoppelijk Mu seum te Haarlem wordt gehouden. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, ontving mgr. Beltrami en leidde hem, in gezelschap van de conservator van het museum, de heer H. J. van Haa- ren, rond. 5253. Midden in de poortdeur zat een luik; op het kloppen van de paling kwam er daarbinnen beweging. Het luik ging open. en een groot oog gluurde erdoor. De poortwachter was een grote oktopus met lange grijparmen. Hij keek wantrouwig naar de bezoekers. Hier is de Meester van de Gouden Toverring, die door de koning is uitgenodigd, zei de paling. Toen was de portier gerustgesteld, en hij opende de poort, zodat ze konden binnen gaan. En daarna bracht de oktopus hen door lange gangen naar een grote zaal, waar de Vissenkoning hen ivachtte. Mevrouw B. Holtrop-Van Gelder vierde gisteren haar drieënnegentigste ver jaardag. De foto toont het gipsmodel van een kop, die de Haarlemse beeld houwster Nel Bakema naar mevrouw Holtrop vervaardigde. Mevrouw Hol- trop, indertijd een gevierde actrice, is zevenentwintig jaar lerares geweest aan de Toneelschool in Amsterdam. Zij heeft een grote belangstelling voor het hedendaagse Nederlandse toneel. Haar dochter mevrouw Marie Holtrop-Brok- horst, die thans in Zwitserland woon achtig is en daar een half jaar geleden haar zeventigste verjaardag vierde, was eveneens een zeer begaafde actrice. De -„Biesbosch". Het. Groningse kust vaartuig „Biesbosch" dat door de Franse marine op verdenking van munitiesmok kelarij was aangehouden en nadat de la ding was geconfiskeerd, werd vrijgelaten, heeft Arzed bij Oran verlaten met be stemming Gibraltar, waar ballast moet worden ingeladen. Advertentie 1. De perzikenboomgaard lag in de blakerende hitte on der een hemel, die wel 'n strak getrokken stuk blauwe zijde leek en de zonnestralen sloegen als een vlammend zwaard omlaag op de hard gebakken grond. Op een af stand van ongeveer vijftig meter van de boomgaard lag een boerderij een groep glinsterende gebouwtjes met grijs rieten daken, het middelste met een brede waranda. De laan gombomen die er heen leidde, leek wel een i-ij groene assagaaien, die naar de hemel we zen. Een zwarte dwerg, die bij nadere beschouwing de tuinjongen bleek te zijn, was bezig met het besproeien van een vierkant stuk kort gemaaid land, dat preten deerde een grasland te zijn. Het was al laat in de mid dag en een zware, slaperige rust hing over het land schap. Het zou niet lang meer duren, of de zon zou lang zaam beginnen te dalen. Lion, de grote hond, die ondei de bomen in een onrustige slaap lag. zou opstaan, zich uitstrekken en in een galopje naar de keuken gaan. Het vee zou door het hoge gras huiswaarts komen, loeiend, met in de zon glanzende huiden en een wolk rood stof achter zich. Maar op dit ogenblik leek het, of de enige menselijke wezens in die hele stille wereld bestonden uit Julie Simpson, die bezig was met het plukken van perziken en de tuinjongen, die op zijn nonchalante ma nier het gras begoot. De mand aan Julies arm begon zwaar te worden. Zij wou dat zij toch tenslotte maar het kleine negerjongetje meegenomen had, om het ding te dragen. Maar het jochie was zo klein en zwart en nog maar zo'n kind, dat het bijna een misdaad had geschenen om hem weg tc- halen van de rivier, waar hij met grote aandacht zat te vissen, terwijl hij verondersteld werd een troep kalkoe nen te bewaken. Zij lachte bij zichzelf en vroeg zich af of de nieuwe gezelschapsdame van mevrouw Ferndale dezelfde sympathie voor het negerjongetje zou voelen. Terwille van hem hoopte zij van wel. Hij was zo dik en jong en vrolijk en zo ongelooflijk lui! De zon brandde haar tussen de smalle schouderbladen en er stonden zweetdruppeltjes op haar "oorhoofd, hoe wel de hoed haar ovale gezichtje overschaduwde, een fijn gezichtje met een gulden huid en grote ernstige ogen. Haar mond had een flets rode tint als van een langzaam rijpende kers. Zij verplaatste de mand van haar ene arm naar de andere en bleef een ogenblik staan, alvorens naar het huis terug te gaan. De perziken hadden een warme zuurzoete geur in de hitte en plotse ling voelde zij zich een beetje flauw. Toen haalde zij eens diep adem en ging verder. De zon begon al te dalen en haar laatste middag liep ten einde. Zij zag mevrouw Ferndale van de veranda ko men en hoorde, hoe zij de tuinjongen een standje gaf, waarop deze onmiddellijk met grote energie het begie- tingswerk voortzette. De hond galoppeerde langs het huis en Ann Ferndale kwam aarzelend uit haar slaap kamer. De zonnestralen vielen op haar met sproeten overdekte gezicht. Julie bood mevrouw Ferndale de mand met perziken aan. Julie!, zei mevrouw Ferndale, dat is wel heel erg vriendelijk van je! Maar dat had je natuurlijk niet moe ten doen. Je weet dat je voor deze laatste dagen onze tast bent. Maar ik wilde het juist graag doen, zei Julie. Ik •ind het prettig werk, voegde zij er haastig aan toe. Sabo! Sambo, riep mevrouw Ferndale tegen de linjongen, Kom hier en neem die mand over. Zij had de ongelukkige gewoonte haar bedienden bij 'e meest zotte namen te roepen en sprak na een vijf- ienjarig verblijf in Rhodesia nog niet anders dan een fschuwelijk dialect. Ann gaapte nog eens. David komt theedrinken, merkte zij loom op, ■n hij is in een ellendig humeur. De vergadering is geen ucces geweest en zijn stem had aan de telefoon een teel onaangename klank. Zo, zei mevrouw Ferndale verbaasd, ik dacht, lat je de gehele middag geslapen had. Hoe heb je de te- Hoon kunnen horen? Ann kreeg een hevige kleur en haalde de schouders 'P- Wat dacht u, merkte zij op, ik plof nu eenmaal ■iet iedere middag onmiddellijk na de lunch in bed. Ik vas toevallig in de buurt, toen David opbelde. Hij zei illeen, dat hij vroeger terug zou zijn, dat de vergade- ■ing een mislukking was geweest en dat ik u dat maar vertellen moest. Zij ging daarop snel de centrale hut binnen en me vrouw Ferndale wendde zich tot Julie. Haar magere prettige gezicht had een ongeruste uitdrukking en een slordige lok grijs haar hing vanonder haar slappe stro hoed. Ik weet gewoonweg niet, wat Ann mankeert, mom pelde zij. Ik zal je werkelijk missen, Julie. Het zijn twee gelukkige jaren geweest, is het niet? Zij zuchtte even en stak haar arm door die van Julie. Ik ben er eigenlijk niet zeker van, weet je, dat ik je op deze manier moet laten gaan. Je bent zo jong en ik voel me een beetje je moeder. Julie lachte zachtjes: een gelukkige lach vol zelfver trouwen. Zij kneep mevrouw Ferndale even in de arm. Maar het zal heerlijk zijn. zei ze. P ben ik zeker van. Dat weet ik nog zo net niet, zei mevrouw Ferndale. Zij bleef staan, trok haar arm terug en staarde mis prijzend naar een groep helderroze geraniums, die te gen de veranda groeiden. Die ellendige dingen, riep zij uit. Ik kan er maar niet vanaf komen. Het is ge woon onkruid. Zij bukte zich en trok aan de plant, maar de lange ge le taaie gele stangels weerstonden haar pogingen. Afschuwelijke dingen, zei zij klagend en richtte zich op. Er was geen spoor van Ann op de veranda te bemer ken en mevrouw Ferndale zuchtte opnieuw. Julie, zei zij plotseling, je bent er toch wel hele maal zeker van, dat je morgen met Rob mee wilt gaan? Ik voel me zo verantwoordelijk voor fou, Maar ik houd van Rob, zei Julie. Ja.. Dat weet ik, zei mevrouw Ferndale. Maar ik voel me over deze kwestie niet gerust. Jullie, je moet me beloven, dat je van dit huis uit zult trouwen. Ik zou het heerlijk vinden voor je bruiloft te zorgen en wat er allemaal nog meer bij komt kijken.. Beloof me dat! Ik zou het prettig vinden, zei Julie. De tranen drongen haar naar de ogen. Zij voelde zich aangedaan. Wat was het een geluk geweest, dat de Fern- dales zulke aardige mensen waren. Haar gedachten vlo gen terug over de twee jaar, waar mevrouw Fendale van gesproken had. Zij had Engeland verlaten; het groene Engeland, om een baan te aanvaarden bij ge heel onbekende mensen in het door de zon verschroeide Rhodesia. (Wordt verted) Godsdienstcongres. Een der secreta rissen van het internationaal verbond voor Vrijzinnig Christendom en Geloofsvrijheid, (I.V.V.C.), dr. H. Faber, zal op 20 decem ber naar Manilla vertrekken, waar hij een congres zal bijwonen, dat door de Rooms- katholieke organisatie „Pax Romana", on der auspiciën van de UNESCO zal worden belegd. Thema van dit congres is: „De hui dige invloed van de grote godsdiensten op het mensenleven in Oost en West". Granaat vermist. In Valkenburg (L.) is opschudding ontstaan over een mortier granaat, die zoek is. Bij het graven vonden grondwerkers een granaat. De Mijnoprui- mingsdienst werd gealarmeerd en uit voor zorg werd de kuil van een prikkeldraad afrastering voorzien. Toen de Mijnoprui- mingsdienst arriveerde, bleek de granaat echter te zijn verdwenen. Op alle scholen werden de kinderen gewaarschuwd dat het demonteren van een mortiergranaat levensgevaarlijk is. Het projektiel is nog steeds niet gevonden. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Het Amsterdams Ballet. Concertgebouw: Vrijdag 20.15 uur: Con cert N.Ph.O. Grote Kerk: Vrijdag 11.30 uur: Beiaard concert door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19.30 uur: „De graaf van Monte Cristo", 14 jaar. Vrijdag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Song of Scheherazade", alle leef tijden, Frans Ilalsthealer: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Het moeras der zonde", 18 jaar. Vrij dag en-zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „Gangsters vijand No. 1", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De hel van Noord-Afrika", 14 jaar. Vrij dag tot en met zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Het komplot der 400", 14 jaar. Maan dag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Het verborgen leven van Wal ter Mitty", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Vrij heren van het woud" alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Jane Eyre", 14 jaar. Vrijdag 14 en 20 uur, zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14 en 20 uur: „In de macht van de vampier", 18 jaar. Mirierva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Don Giovanni", 14 jaar. Vrijdag en zater dag besloten voorstellingen. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Houseboat", alle leeftijden. Vrijdag lot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Helden", alle leeftijden. Zondag 11 uur: „Wen die Götter lieben", alle leef tijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Gedwongen verraad", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Geheimagent alias de Gorilla", 18 jaar. Maandag tot en met woensdag 14.30, 19 en 21.15 uur: en schiep de vrouw", 18 jaar. Studio Theater: Vandag 19 en 21.15 uur: „Mon oncle", alle leeftijden. Vrijdag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Or- feu Negro", 14 jaar. Zondag 11 uur: „La Traviata", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vrijdag tot en met zondag 20 uur: „Liefde is mijn beroep", 18 jaar. Zondag 14.30 uur: „Ko ning van het wilde westen alle leeftijden. Maandag tot en met woensdag 20 uur: „Als de kraanvogels overvliegen", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Tot 11 januari dagelijks van 10-17 uur (bo vendien donderdags van 19-21.30 uur) en zondags van 13-16 uur: Expositie „Kerk bouw nu". Bloemenheuvel: Tot 20 december dage lijks 10-17 uur en zondag 14-17 uur: Expo sitie van werk van Judith Laqueur-Révész en M. C. Escher. Frans Halsmuseum: Tot 11 januari da gelijks van 10-15 en zondags van 13-15 uur: Expositie „Kunst in het klein, de schoon heid van oude tegels". Hof van Heemstede: Expositie van werk van Liesbeth Sayers, Joz. de Ridder, F. A. van Velsen en Jan Wiegman. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 januari dagelijks (ook zondags) van 10-22 uur: Expositie van tekeningen van Georg Rueter. Chez Nous (Spaarnelaan 25): Tot 28 de cember dagelijks van 11-17 uur: Expositie van aquarellen van Frans Funke. DIVERSEN Vleeshal: Vrijdag 12.15 uur: Bezinnings- pauze; ds. H. W. Wierda over „Wees nu eens eerlijk". Concertgebouw: Vandaag 20 uur: con tactavond Esperanlocursisten. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 uur: De Zandvoortse operette vereniging met „lm weissen Rössl". Frans Halsmuseum: Vandaag 20 uur: Filmavond Volksuniversiteit, ber).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4