VAN NIEL Panda en de meester-diplomaat Wereldnieuws Opklaringen en kouder Om de betere prestatie Aluminiumindustrie in V.S. heeft C.A.O. Franse staat gaat olie distribueren TccU ió het zo Het overleg over lijst-G MAANDAG 21 DECEMBER 1959 2 Slagen van merit-rating-systeem afhankelijk van goede toepassing KOSTELIJKE VITAMINEN IN HET DIËET VAN DE SPORTSMAN Vraag FYFFES bananen met het blauwe etiket De financiële positie van de V.S. OMEGA A Rijke Crassus Vliegtuigen en wijn B. I. de Vries Textiel Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Examens (Van onze redacteur voor economie) „Weet je al wat?" is de vraag van een arbeider aan een coördinator ingeschakeld by de uitvoering van het merit-rating-systeem, by een van Nederlands grote onder nemingen. Deze coördinator immers is de man, die tenslotte de percentages, welke op het loon komen als toeslag voor byzondere prestaties, vaststelt en het is dus geen wonder, dat hy de belangstelling van het gehele personeel geniet. Het merit-rating- systeem is daar sinds enige tyd ingevoerd en het werkt er goed, ook al om dat er van de zyde der leiding grote aandacht aan wordt besteed. Ook elders in Nederland wordt het systeem steeds meer gebruikt met meer of minder succes. Hoe komt men er toe het in te voeren en wat behelst het systeem precies? Het antwoord is niet moeilijk, want in feite ligt de invoering in de lijn der ontwikkeling. Sinds het eind van de vorige eeuw zijn er mensen geweest, die verkondigden, dat men speciale prestaties ook een byzondere beloning moest geven. Een van de eerste was Taylor, die met het differentieel stukloon kwam. Taylor werd vrovelyk miskend en kwam vooral in vakbondskringen in een kwade reuk te staan. De schuld lag echter in genen dele bij Taylor, maar by een verkeerde toepassing van zyn systeem. Het ging hem er niet alleen om een byzondere verrichting hoger te belonen, maar ook tot een hogere prestatie aan te zetten. Daarvoor vond hij het premiesysteem uit, dat thans vrijwel overal wordt toegepast. Men werkt dan in tarief, zoals dat heet. Tarieven zijn echter alleen bruikbaar voor werkzaamheden, waar de prestatie meetbaar is, bij voorbeeld bij het stuk loon wordt het loon berekend naar de hoe veelheid afgeleverd werk, m.a.w. het aan tal stuks. Of men begroot het aantal ar beidsuren hoofdzak i voor het verrich ten van een bepaald karwei blijft men on der de gesteld tijd, dan krijgen de arbei ders bij voorbeeld 33 1/3 °/o van de bespaar de tijd uitgekeerd. Ook hier is de presta tie dus meetbaar. Maar er zijn tal van functies, waarbij het niet aankomt op de verrichte hoeveelheid werk, maar op de nauwkeurigheid, de oplettendheid, de om gang met mensen, het in acht nemen van de veiligheid en tal van andere factoren. Nu wil dit niet zeggen, dat daar waar een tarief bruikbaar is, deze factoren niet of in mindere mate van belang zijn, maar daar komen deze gezichtpunten vaak al in de hogere prestatie tot uitdrukking en mocht dit niet geval zijn. dan is ook daar het merit-. ng-systeem goed toe pasbaar. Dit is speciaal gericht op de be loning van niet kwantitatief meetbare prestaties. Het systeem Drie oorzaken bestonden er voor de in voering van het merit-rating-systeem: In de eerste plaats laat een zuiver ta.ief, zoals wij dit boven aantoonden, bepaalde kwaliteiten ongewaardeerd. Ten tweede is het systeem zeer goed bruikbaar als de produktie moeilijk te meten is, bij voor beeld in een chemisch bedrijf, waar de produktie grotendeels automatisch plaats vindt, en de arbeid voornamelijk toezicht houdend is. Ten derde daar, waar tarifië- ring moeilijk is, of veel tijd en geld kost, is merit-rating een handzaam middel. Er zijn in feite twee systemen. Het eer ste is een zo objectief mogelijk stelsel voor de in ieder bedrijf voorkomende periodie ke loonherzieningen. Het gaat dan dus om de vaststelling van het loon, dat in de toe komst zal worden uitgekeerd, gedurende een jaar of een half jaar. Uiteraard heeft een dergelijke bepaling alleen zin, wan neer het personeel tegen èen vast loon per week of per maand werkt. F ,t tweede systeem richt zich juist op de achterliggende perioden, welke om nog nader aan te geven redenen, kort moeten worden gehouden, bij voorbeeld over de afgelopen week. Dit systeem is in het bij zonder geschikt voor fluctuerend loon. Subjectiviteit verkleinen Er wordt nu beoordeeld of factoren als: kwaliteit van het werkresultaat, de hoe veelheid van het afgeleverde werk (dat dan geschat moet worden), het onderhoud van materiaal en gereedschap, samen werking met collega's, tact, initiatief, net heid, veiligheid, handigheid van aanpak, enz. Meestal vindt men zes tot acht ge zichtpunten van waaruit wordt beoor deeld onder uiteenlopende omschrijvin gen, welke echter alle ongeveer op het zelfde neerkomen. Deze gezichtspunten worden nu met punten gewaardeerd door de baas, maar niet door hem alleen. Dit immers zou het gehele systeem veel te subjectief maken Meestal wordt de puntenvaststelling door de baas met zijn directe chef verricht, ter wijl de chef van deze laatste dan nog zijn goedkeruing aan de beoordeling moet hechten. Toch houdt het merit-rating-sys teem nog altijd een zekere mate van sub jectiviteit in, maar welke beoordeling doet dat niet? Om het puntengeven voor de ba zen ietwat gemakkelijker te maken, wordt bij ieder cijfer nog een omschrijving ge voegd. Bij een gradering van 1 tot 10 noemt men één zeer slecht, en 6 is naar behoren, een 7 goed, enz. Ondanks deze omschrijving levert de beoordeling toch nog tal van problemen op, omdat er nu eenmaal mensen zijn, die nog altijd tus sen twee graderingen in vallen. Men doet het ook wel zo, dat de baas uitsluitend een kruisje in een hokie moet zetten, achter een bepaalde kwalificatie, welke bij voor beeld voor „kijk op het werk" lopen van: „moest vaak worden geholpen" tot „vond opvallend handige oplossingen voor moei lijkheden". De baas kruist alleen maar aan. de coördinator geeft het puntental en vergelijkt de beoordelingen onderling. Hij heeft dus in feite een corrigerende func tie op al te eenzijdige beoordelingen van de kant der bazen. Zij moeten tegenover hem de redenen kunnen aangeven, waar om zij een bepaalde beoordeling hebben gegeven en de speciale prestaties goed kunnen aantonen. Om hen daarbij behulp zaam te zijn wordt hen meestal een for mulier verstrekt, waarop zij de bijzonde re verrichtingen van hun personeel kun nen aantekenen. In het gesprek met de coördinator wordt dit formulier dan over legd en met hem besproken. Verschillen Nu is het zo, dat voor de ene functie het ene gezichtspunt zwaarder weegt, dan voor de andere. Hier moeten dus afweegfacto- ren gebruikt worden, dat zijn getallen, waarmee men het door de baas toegeken de cijfer vermenigvuldigt, zodat men de ene prestatie niet zwaarder beloont dan de andere. Ook moet bij de beoordeling van de arbeider rekening gehouden worden met de functie, die hij verricht, valt hij al in een hoge loonklasse, dan wijst dit erop, dat hij daarvoor ook een behoorlijke pres tatie zal moeten verrichten. Wat voor een hulpje of een jongste bediende een buiten gewoon hoge prestatie wordl genoemd moet voor hem normaal zijn. De baas heeft dus tot taak de prestatie te beoor delen ook nog naar de man, die hem ver richt en dit is zeker geen gemakkelijke taak. Hieroo houdt de ooö—iinator dan weer een oogje in het zeil. Een gi-ote steun zijn hierbij de gegevens, die men bij de werkclassificatie reeds heeft verzameld en deze mogen dan ook niet meer bij merit-rating opnieuw beoordeeld worden. Gezichtspunten als zelfstandigheid, han digheid, intelligentie en dergelijke beho ren bij de werkclassificatie thuis, zijn in- haerent aan de functie en vormen geen grondslag voor een prestatiebeloning. Zijn zij voor de uitoefening van een bepaalde functie nodig en voor een andere in min dere mate, dan wordt, de gehele functie hoger gewaardeerd en beloond. Dit echter is bij uitstek een taak van de werkclassi ficatie. Mogelijkheden Het loon kan dus uit de volgende be standdelen bestaan: a) het minimumloon, vastgesteld door overheid, of werkgevers en werknemers; b) het functieloon, vastgesteld door de werkclassificatie; c) het prestatieloon, een kwantiteitsbe loning volgens tarief; d) de merit-rating-premie, afhankelijk van de bijzondere wijze van uitvoering. Men kan later het tarief aan de mcrit- rating ondergeschikt maken, d.w.z. het tarief onderbrengen onder „kwantiteit" in het merit-rating-systeem. Voor een juiste beoordeling is het in derdaad noodzakelijk, dat deze altijd op korte termijn geschiedt, de indrukken zijn dan nog jong. liggen goed in het geheugen. Doet men het over te lange perioden, dan bestaat het grote gevaar dat alleen maar de vlak achter liggende periode wordt ge keken. of dat één voorval uit de gehele tijd is onthouden en de rest is vergeten. Uiter aard moet de beoordeling zo precies mo gelijk omschreven zijn en de coördinator zal aandacht aan de spreiding van de be oordelingen per afdeling, en aan het ge middelde per afdeling moeten besteden. De uitslag van de beoordeling moet open baar worden gemaakt en bij een aanmer kelijke stijging of daling van de premie over een periode, zal dit met de man in kwestie door de baas moeten worden be sproken, terwijl een mogelijkheid tot be roep open moet staan. Het merit-rating-systeem behoeft niet alleen voor de uitkering van premies ge bruikt te worden, maar is zeer g"ed te be nutten als grondslag voor training, ver plaatsing, degradatie en promotie. Hier tegen maken de vakbonden vaak bezwaar, zij zien er een middel van de werkgever in om een vriendjespolitiek te voeren en menen, dat het bedrijf zich moet baseren op anciënniteit bij de promoties. Vaak ook proberen de vakbonden de premie in een vaste toeslag om Sn-.- «pn b«- oaald minimum, waaronder de premie niet dalen mag. te eisen. Hel merit-rating-systeem heeft tot ander voordeel, dat het oorzaken van onjuiste verhoudingen kan opsporen en dat de meerderen gedwongen worden zich inten sief met hun ondergeschikten bezig te houden. De nadelen zijn, dat de beoordeling altijd subjectief is; dat de bazen liever geen grote verschillen in de beoordeling over verschillende perioden laten ontstaan en dat zij vaak beoordelen op grond van vage indrukken. Zo vervlakt het systeem en wordt de premie een vaste toeslag, wat na tuurlijk juist niet de bedoeling is. Alles hangt dus af van een goede uitvoering en controle en de medewerking van het ge hele personeel en vooral van de bazen is vereist. Maar op zijn beurt is het systeem juist weer een middel om deze aan te kwe ken. Tevens kunnen de bazen volgens het zelfde systeem weer op hun beoordelings- werk beoordeeld worden en daarmee een premie verdienen. Het merit- rating systeem biedt, mits goed toegepast vele mogelijkheden, die het moderne bedrijf zeker moet benutten. Advertentie Tussen de Amerikaanse metaalbewer- kersbond en vijf aluminium-maatschap- pijen is overeenstemming bereikt over een nieuwe C.A.O. Deze overeenkomst heeft een looptijd van 3 jaar, en biedt aan ruim 35.000 werknemers een loonsverho ging en verbeteringen van sociale voor waarden. Volgens de vakbond is de winst voor de werknemers ongeveer 30 dollar cent per uur. De schikking heeft terug werkende kracht tot 1 augustus 1959 en geldt voor 35 fabrieken, die verspreid lig gen van Connecticut tot de staat Washing ton. j Het tekort van meer dan 4 miljard dol lar op de Amerikaanse betalingsbalans neemt af, zo heeft het Amerikaanse minis terie van Handel bekendgemaakt. De ver betering zette al in de afgelopen zomer in. Het tekort nam toGn echter slechts wei nig af. Omgerekend op jaarbasis vermin derde het met 268 miljoen dollar, aldus een verslag van het ministerie, dat ver wacht dat de verbetering zal doorzetten. Advertentie GROTE HOUTSTR. 86 - HAARLER Speciaalzaak sinds 1883 Amerikaanse lening aan Joegoslavië De Verenigde Siaten hebuen bekendgemaakt, clat zij een lening van 15 miljoen dollar verstrek ken aan Joegoslavië als bijdrage in de financie ring van een waterkrachtproject. Ifi de desbe treffende mededeling van het Development Loan Fund wordt gezegd dat het project belangrijk is voor de versterking van de economische basis der nationale onafhankelijkheid van Joegoslavië. Franse regeringskringen hebben mede gedeeld dat de regering bij het Parlement een plan zal indienen volgens welke de Franse staat zelf olie zal gaan raffineren en distribueren. In het plan wordt voor gesteld dat het Bureau des Recherches de Pétroles een regeringsbureau dat oor spronkelijk is opgericht tot bevordering van de olie-exploratie in Frankrijk en de Communauté nu tevens zal worden ge machtigd om tezamen met de S.N. Repal een nieuwe maatschappij op te richten, die de raffinage en distributie van olie zal verzorgen. De S.N. Repal is een staatson derneming die de helft van het olieveld van Hassi Messaoud in de Sahara exploi teert. De nieuw op te richten onderneming, de Société Industrielle des Pétroles (S.I.P.), zou volgens het voorstel een beginkapi taal van meer dan 10 miljard frank ter beschikking moeten krijgen. Dit kapitaal zou voor een deel moeten worden ver schaft door vooraanstaande particuliere oliemaatschappijen. De S.I.P. zou verder het raffinage- en distributie-apparaat van de Caltex s.a.f. moeten overnemen. Laatst genoemde maatschappij is een dochter van de Standard Oil of California/Texas Oil. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen hebben de onderhandelingen over deze on derneming het laatste stadium bereikt. De S.I.P. zal volgens de plannen in 1960 be ginnen met de raffinage van een deel van de produktie van de S.N. Repal terwijl het resterende deel zal worden opgenomen door andere „traditionele" oliemaatschappijen. Het eerste bier op Curasao gebrouwen Het eers'.e bier vari üe Antilliaanse brouwerij het dochterbedrijf van de Amstel Brouwerij op Curacao is geproefd en voortreffelijk be vonden. Aan de lopende band worden er de fles sen mee gevuld en voor het eind van deze week zal het op Curapao gebrouwen bier overal in de Antillen verkrijgbaar zijn. De aandelen op de Amsterdamse Beurs hebben een koers van 275 overschreden. CRASSUS, de man die met Pompeius en Caesar het zgn. eerste driemanschap sloot, was een lid van een Romeinse fa milie van het oude Plebejische geslacht Licinii. Die hele familie droeg de bij naam Crassus, d.w.z. „de dikke". Onze Crassu.s, dus de man van het drieman schap, heette dan ook eigenlijk Marcus Licinius en had bovendien nog de bijnaam Dives, zodat we hem in rond Nederlands de Dikke zouden noemen. Om het moeilijk te maken kunnen we er nog bijvoegen, dat deze Cro.ssus helemaal niet dik was en geen man van uitzonderlijk tafelgenot. Zijn spreekwoorde lijk geworden rijkdom kan echter moeilijk worden ont kend. Hoewel de familie Cras sus al geslachten lang grote welstand had genoten, zouden we de Dikke Rijke toch willen kwalificeren als de o.w.'er van het ongunstigste type Hij was niet alleen een gewiekste speculant, maar eigenlijk ook een doodgewone rover, oplichter en dief (gelukkig kan hij geen aanklacht we gens smaad meer indienen!) Hij zag er bijv. niet tegen op rechters om te kopen ten gunste van zijn cliënten en van deze laatsten grote geldsommen op te strijken. En testamentaire beschikkingen, waarin de naam Crassus voorkwam, waren in bijna alle gevallen zo verzekert een geschied schrijver grondig vervalst. Verder had hij ongetwijfeld grote gaven als bankier en iedereen die geld nodig had, moest zich dan ook tot de Dikke Rijke wenden, of het nu senatoren, of rechters waren, dat was om het even. Ook als grond- en huizen speculant heeft hij naam gemaakt. Zijn grootste slag sloeg de Dikke Rijke ten tijde van Sulla, toen de bezittingen van talloze rijke Romeinse burgers werden gekonfiskeerd en voor afbraakprijzen door Crassus werden opgekocht. De winsten die onze speculant, in die periode van terreur maakte, waren ongehoord en kunnen als woeker nauwelijks omschreven worden. In feite was het diefstal, of heling, als men het anders wil uitgedrukt zien. Met het vele geld dat Crassus vergaarde wist hij ziel politieke macht en invloed te verschaffen. Dit is dan ook de reden, dat we hem als een der leden van het zgn eerste driemanschap vermeld zien. De Dikke Rijke was niet erg begaafd en in militair opzicht volslagen onbeduidend, zo dat we niet moeten veronderstellen, dat hij op grond van eigen kwali teiten in gezelschap van man nen als Caesar en Pompeius kon vertoeven. Desondanks kreeg Crassus, toen in 73 v. Chr. een slavenopstand uit brak, het opperbevel over het leger en dempte hij (of zijn be velhebbers) het Spartacus-op- roer, waarna hij 6000 gevangen slaven aan het kruis Het nagelen. Als de grootste sla venhandelaar van Rome wist hij werkelijk wél, hoe de wind er onder te houden! O ja, nu moeten we nog steeds vertellen, hoe rijk de rijkste man van het Romeinse rijk wel was. Kort voor zijn dood schijnt zijn vermogen ongeveer 170 miljoen sester tiën te hebben bedragen. Wanneer we in aanmerking nemen, dat in die tijd van één as per dag door de kleine man royaal kon worden geleefd en stellen we dus de koopkracht van de as uit zuinigheids overwegingen gelijk met één gulden van vandaag, dan heeft de Dikke Rijke onge veer een half miljard gulden bezeten. Hij droeg het laatste deel van zijn naam dus werkelijk niet voor niets. Trouwens, dat doet de luiaard ook niet. Daarover een volgende keer. II. Pétillon (Nadruk verboden) 18. Panda had echt het land, nu hij ge merkt had, dat er alleen maar hoedjes in het koffertje zaten. „Als ik dat geweten had, zou ik me niet zo druk gemaakt heb ben!" zei hij boos, „waarom vertelde u mij, dat de inhoud zo belangrijk was?" „De inhoud IS belangrijk voor mij", ant woordde Smurk, „anders had ik nu im mers met een beschadigde hoed moeten rondlopen". „Is dat zo erg?" vroeg Pan da. Archibald Smurk en Nummer Een ke ken elkaar even hoofdschuddend aan. „Uw assistent is zeker nog niet lang in het vak", zei nummer Een, „hij weet blijk baar niet, dat een diplomaat niet compleet is zonder een onberispelijke bolhoed en een paraplu". „Hij is nog maar een leer ling", antwoordde Smurk, „vandaar ook zijn ondiplomatiek gedrag, waarvoor ik u nogmaals mijn verontschuldigingen aan bied". Terwijl zij aldus beschaafd en vriendschappelijk met elkaar spraken lie pen de beide diplomaten naar de lift. Pan da volgde hen mokkend. Nummer Een opende de liftdeuren en maakte een bui ging. „Gaat u voor, waarde collega", sprak hij uitnodigend. „Dank u, voortreffelijke collega", zei Smurk en hij stapte naar bin nen. Het volgende ogenblik stortte hij met een vaart in de diepte, want.er was geen lift! Vertegenwoordigers van de regeringen der zes landen van Euromarkt hebben te Brussel zaterdagmiddag een tweedaagse zitting beëindigd, zonder hun werk aan de externe tarieven voor produkten op de Iijst-G te hebben voltooid. De ministers besloten in de tweede helft van januari weer samen te komen, om opnieuw de kwesties aan te vatten welke zonder op lossing bleven. Naar verluidt zijn de minis ters het fens geworden over de kwestie van sulfaat, wijnen en kurk. Het probleem der auto-onderdelen moet in januari weer worden overgenomen. De gedachte is aanvaard om een specia le regeling te treffen voor Nederland wat betreft de invoerrechten op intercontinen tale vliegtuigen ten behoeve van de K.L.M. Op aandrang van de Nederlandse delegatie onder leiding van de minister van Economische Zaken, De Pous, aan vaardden de ministeriële vertegenwoordi gers van de overige vijf Euromarktland- landen bij de besprekingen over lijst-G het Nederlandse argument, dat het belasten van vliegtuigen met een gemeenschappe lijk buitentarief in het bijzonder de Ne derlandse luchtvaartmaatschappij zou treffen, zijnde dc enige die in de Gemeen schap op commerciële basis wordt gedre ven. Zij wilden echter niet zover gaan, dat alle voor de K.L.M. bestemde toestel len van het gemeenschappelijke invoer recht worden vrijgesteld. Op voorstel van de Nederlandse minister zullen thans de deskundigen van de Europese Executieve Commissie van de E.E.G. en van de zes landen trachten een definitieve oplossing te vinden voor dit vraagstuk, dat, naar Ne derlandse opvatting, met de uitzondering voor intercontinentale vliegtuigen, te be perkt voor Nederland zou zijn opgelost. De ministers bereikten wel overeen stemming over het gemeenschappelijk ta rief voor wijn. Voor rode wijn met een alcoholgehalte van 13 percent werd dit vastgesteld op negen dollar per hectoli ter, oplopend naar verhouding tot het al coholpercentage. Voor wijnen, die in lan den buiten de gemeenschap worden ge produceerd zoals port, sherry en samos- wijnen, werd dit tarief vastgesteld op ne gen dollar plus drie of vier dollar, even eens afhankelijk van het percentage alco hol. Dit komt neer op een recht van onge veer 25 percent. De gang van zaken in het lopende jaar bij B. I. de Vries en Co. Textiel te Amster dam is „niet gek" zo werd medegedeeld in de algemene vergadering. Spectaculaire dingen behoeven zoals gebruikelijk niet te worden verwacht. Zoals gemeld, wordt een dividend uit gekeerd van 6 pet. op de preferente aande len en 445 dollar in aandelen B. I. de Vries en Co. (Textiles) Inc. te New York op ge wone aandelen van 250. De waarde van het dividend in aandelen is 261.13 dollar of in Ned. courant 985,80 per gewoon aandeel. Desgewenst kunnen aandeelhou ders hun dividend verkopen tegen ont vangst van: een obligatie B. I. de Vries en Co. Textiel van 250, rente 4'/2 pet., con verteerbaar in een gewoon aandeel ad 250 tegen 105 pet., alsmede in contanten 735.80 minus f 147.87 dividendbelasting, is f 587.93 netto. Het aanbod is geldig tot 31 maart 1960. De converteerbare obliga tielening werd in 1959 geheel geplaatst. Engeland doet afstand van lening De Engelse minisier van Financiën Derick Heathcoat-Amory heeft in het Engelse Lagerhuis aangekondigd, dat Engeland afstand zal doen van een stand-by krediet van bijna 739 miloen dollar van het Internationale Monetaire Fonds. De rege ling voor dit kridiet werd in 1956 en 1957 getrof fen tijdens een crisis, die veroorzaakt werd door het Engels-Franse optreden in het Suezkanaal- gebied. Advertentie Nu de Kerstdagen weerom genakei Enu wilt van die dagen wat maken. Denk om TIP vóór 't diner Jat stemt allen tevree n het kerstmaal zal lekkerder smaken Inz. Hr. S. D„ Arnhem ontv. 1 fl TIP 1 fl. Bootz' Zeer Oude Genever. Nwe. limericks inz. aan H. Bootz - A'dam Terechtgesteld. Twee Cubaanse korpo raals zijn zaterdag voor een vuurpe loton gestorven. Zij waren ervan be schuldigd een gewapende beweging te gen de regering van Fidel Castro te heb- hebben willen ontketenen. Kerstslede. In Washington is zondag de „kerstslede" van Kroesjtsjev gearri veerd een vier-motorig vrachtvlieg tuig dat een lading geschenken voor pre sident Eisenhower bracht. Wit op zwart. Vier Turkse ochtendbladen verschenen zaterdag met onbedrukte kolommen op hun voorpagina's nadat de rechtbank verboden had de reactie van het internationaal persinstituut op de gevangenisstraffen aan Turkse jour nalisten, te publiceren. Deze journalisten waren beschuldigd van belediging van de regering na het overnemen van com mentaren en artikelen van de Indiana polis Star. Botsing. Nabij Tucson in de Amerikaan se staat Arizona zijn zondag een „Grey- hound"-bus en een veewagen met el kaar in botsing gekomen. Volgens de po litie zijn tenminste negen personen om het leven gekomen en ruim dertig ge wond. De bus vervoerde ongeveer 42 passagiers. Vrijlating. President Frondizi van Argen tinië heeft bekendgemaakt, dat met Kerstmis alle politieke gevangenen, met uitzondering van hen die wegens terrorisme gearresteerd zijn vrijgela ten zullen worden. Deze maatregel, waarom het Argentijnse episcopaat de president verzocht had, geldt voor een zestigtal peronistische en communisti sche leiders. Bedevaart. Jordanië en Israel hebben toe gestaan dat daags voor Kerstmis 1.720 christenen die in Israel wonen naar "Bethlehem gaan om er het Kerstfeest te vieren. Controle. Het Westduitse ministerie voor zaken van heel Duitsland heeft meege deeld dat in 1959 ongeveer 150.000 men sen uit Oost-Duitsland naar West- Duitsland zijn gevlucht. In 1958 was het aantal vluchtelingen 200.000. Deze vermindering wordt toegeschreven aan de scherpere controle aan de grenzen en aan het opleggen van zwaardere straffen voor pogingen tot vluchten in Oost-Duitsland. Televisie. De Verenigde Staten en de Ver enigde Arabische Republiek hebben in Cairo een overeenkomst ondertekend waarin bepaald wordt, dat Amerika de V.A.R. ruim 45 miljoen gulden zal le nen voor de bouw van een televisie-net. Duivelbezwering. In het gebied van Vohe- mar aan de noordoostkust van Mada gascar zijn deze week twee mensen ge dood en verscheidene gewond bij anti christelijke relletjes. De ongeregeldhe den ontstonden bij inheemse plechtig heden voor duivelbezwering. Er zijn drie kerken verwoest. Te machtig. De 72-jarige Graziosa Giu- riato kwam zaterdag per trein uit Pa rijs in Venetië voor een bezoek aan haar twee dochters die zij in tien jaar niet gezien had. Het weerzien was haar echter te machtig. Na haar kinderen op het perron omhelsd te hebben viel. zij, door een hartverlamming getroffen, dood neer. Ongewenst. De immigratiefunctionarissen op het vliegveld van Londen hebben za terdag aan Otto Skorzeny, de vroegere S.S.-er die in 1943, na de omwenteling van Italië, Mussolini bevrijdde op nieuw de toegang tot Engeland ontzegd. Skorzeny, die in Madrid woont en die voor zaken op weg was naar Dublin, mocht het vliegveld van Londen niet verlaten tijdens de zes uren dat hij op aansluiting naar Dublin moest wachten. Laatste. De laatste nog in leven zijnde Amerikaan die meegevochten heeft in de Amerikaanse burgeroorlog (1861- 1865) is zaterdag te Houston in Texas overleden. Het was Walter Williams die 117 jaar geworden is. Hij heeft overigens in de burgeroorlog geen schot gelost, aangezien hij bij de ravitaillerings- troepen dienst deed. Op last van pre sident Eisenhower is de vlag halfstok gehezen op alle officiële instellingen tot na de begrafenis van Williams op woensdag. Amsterdam. Vrije Univ. Kandidaatsexamen economie: P. Ingwèrsen. Bloemendaal. Leiden. Doctoraalexamen Nederlands recht: C. G Burgersdijk, Amsterdam en H. Franken, Heem stede. Kandidaatsexamen Nederlands recht: R. Dufour, Aerdenhout; R. H. A. M van Hövell tot Westertlier. Voorhout; J. P. Kleiweg de Zwaan, Leiden: L. H. A J. M. Quant. Den Haag; W. H. de Beaufort. Baarn; U. W. Bentinck, Den Haag; J. D. van Ketwich Verschuur, Haren. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde is een tweetal de pressies langs Ierland naar het noordelijk deel van de Noordzee getrokken. Beide lig gen nu bij de kust van Zuid-Noorwegen en verplaatsen zich verder naar het noordoos ten. Zij deden de zuidwestenwind langs on ze kust tot stormkracht aanwakkeren. Aan vankelijk werd hierdoor uit de subtropen afkomstige lucht aangevoerd. De tempe ratuur liep dientengevolge gisteren op tot 10 a 12 graden. In de namiddag passeerde het koufront van de tweede depressie, waarna polaire luchtmassa's Nederland binnenstroomden. Op het midden van de oceaan komt een zwakke rug van hoge druk tot ontwikkeling, die snel in oostelijk richting beweegt Deze zal morgen het weer in ons land beïnvloeden. De wind neemt daarom verder af zodat de tempe ratuur bij de te verwachten opklaringen de komende nacht plaatselijk tot nabij het vriespunt zal kunnen dalen. Een volgende diepe depressie oostelijk van Newfound land beweegt met vrij grote snelheid in de -ichting van Europa. WEERRAPPORTEN Dinsdag 22 december Zon op 8.46 uur, onder 16.30 uur. Maan op uur, onder 12.21 uur. Maanstanden 23 december. 4.28 uur laatste kwartier 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water In IJmuiden Maandag 21 december Hoog water 7.22 en 19.43 uur. Laag water 2.54 en 15.16 uur. Dinsdag 22 december Hoog water 8.10 en 20.34 uur. Laag water 3.33 en 15.55 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen M M g binnen- en buitenland. d Neerslag: laatste 24 uur. S-g 1 «J S u «f Den Helder licht bew. wzw 11 1 Vpenburg licht bew. zw 11 4 Vlissmgen licht bew zw 11 0 Eelde zwaar bew zzw 10 3 De Bilt lich bew zzw 11 3 Twente onbewolkt zzw 11 1 Eindhoven licht bew. z 11 2 Zd Limburg regen z 11 4 Helsinki motregen zzo -1 3 Stockholm regen z 4 5 Oslo regenbui z 6 14 Kopenhagen licht oew zzw 6 5 Aberdeen onbewolkt w 4 0 Londen onbewolkt wzw 13 4 Amsterdam zwaar bew zw 11 4 Brussel zwaar bew zw 11 5 Luxemburg regenbui w 8 12 Parijs zwaar bew. zw 11 6 Bordeaux regen wzw 13 14 Grenoble regen O 8 7 Nice regen nnw 14 2 Berlijn regen z 6 6 Frankfort regen zzw 9 2 München regen wzw 6 2 Ziirich regen zzw 8 10 Locarno sneeuw O 6 Genève regen wzw 7 10 Athene half bew. nnw Rome geheel bew zzo 13 0 Ajaccio zwaar bew windst. 15 0 Madrid geheel bew zw 4 0 Lissabon onweer wzw 14

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2