2.000.000 zwitsaletten; Conferentie in Genève strandde op „gesmoorde" kernexplosies Kanaaltunnel komt binnen het bereik van de mogelijkheden Organisaties in geweer tegen beslissing van gerechtshof Nog geen controle op onderaardse proeven Arbeidsdiscipline in Polen straffer Dr. Heyde wordt in Hessen berecht „E!be" op sleeptouw naar Honoloeloe Drie gewonden van de „Oranje" naar het ziekenhuis De sjah van Perzië hertrouwt vandaag Diefstal uit 1956 opgelost doordat sloot droogviel UNO-commissie telegrafeert Louw 3 Noel-Baker: Ook Rusland aanvaardt inspectie bij ontwapening Nieuwe gemeente Hellevoetsluis Anonymus in Leningrad: Kroesjtsjev won ons hart Vonnis van 12-jarige negerjongen herzien Britse eilaiidzveerstanden hebben zin verloren Vvoegere SS-arts Adam te MUnster ingesloten Kerkelijk Nieuws „Clyde" en Canadese sleper zorgen voor de vliegdekschepen Storm met orkaankracht langs Schotse kust Rituele slachtingen van vee verboden Kapitein De Jonge neemt afscheid van de „Willem Ruys" Verzoek om deportatie uit Windhoek te staken Ook China's buren vallen thans Indonesië aan Op de <~Praatótoel Gijzeling van maatschappelijk werkster „Indirekte aantasting van het medisch beroepsgeheim" HI-LIFE NYLONS Zeven mensen uit auto geslingerd; vijf gewonden MAANDAG 21 DECEMBER 1959 GENèVE (AFP) De conferentie in Genève over een verbod van kernwapen proeven is tot 12 januari verdaagd na de ontvangst van het rapport van de techni sche werkgroep. Dit rapport, dat gepubli ceerd zal worden, is door de deelnemen de delegaties aan haar regeringen over handigd. De deskundigen hebben naar ver luidt geen overeenstemming kunnen berei ken over middelen voor het ontdekken en opsporen van mogelijke „gesmoorde" ondergrondse kernproeven in grote onder aardse grotten. De Sovjet-afgevaardigde Tsarapkin ver klaarde zaterdag dat de Amerikaanse ge leerden deze kwestie van „gesmoorde" explosies alleen maar hebben opgeworpen om te verhinderen, dat er vorderingen ge maakt worden. Als zij niet met hun theo rie waren gekomen hadden wij het ver drag in een week kunnen voltooien, meen de hij. Niettemin moeten de drie delega ties volgens de Rus hun inspanningen om spoedig tot een verdrag te komen voort zetten. Het is al zo moeilijk om met zijn drieën een verdrag op te stellen, hoeveel groter zullen de moeilijkheden niet zijn als er nog méér atoommogendheden ont staan, die bij het overleg moeten worden betrokken, zo zei hij. Een vertegenwoordiger van de UNO naar de conferentie achtte het zaterdag mogelijk dat de regeringen de deskundigen een nieuwe opdracht zullen geven. Het eni ge, waarover de deskundigen tot op he den overeenstemming schijnen te hebben bereikt, is naar verluidt een aanbeveling voor nieuwe seismologische middelen ter verbetering van een controle op naleving van een verbod op kernproeven. De leider van de Amerikaanse delega tie, Wadsworth, betreurde uiteraard, dat de deskundigen niet meer overeenstem ming hadden kunnen bereiken, maar het zoeken naar een betrouwbare controle op een verbod van kernproeven zal worden voortgezet, zo zei hij. Controle-experimenten In de Verenigde Staten is men nog steeds bezig nieuwe gegevens over onder grondse explosies te verzamelen. Deze week is op 250 meter diepte in een zout mijn bij Winfield (Louisiana) 45 kilo TNT tot ontploffing gebracht. Ook in Engeland is men begonnen met een serie ondergrondse ontploffingen, om na te gaan in hoeverre kleine ondergrond se kernproeven ontdekt kunnen worden. De eerste Britse proef is zaterdag geno men bij Glenridding (Westmorland). Er werden gewone explosieven gebruikt. (UPI) Volgens welingelichte kringen zullen de Westelijke vertegenwoordigers nu hun voorstel, dat zij al eerder hebben ingediend ten aanzien van de stopzetting, opnieuw ter tafel brengen. Dit voorstel hield de stopzetting van alle proefexplo sies behalve de ondergrondse in. Controle op de ondergrondse explosies moet, in tegenstelling tot bovengrondse 'ontploffingen of die in de ruimte en onder water, in het land waar deze geschieden worden üitgeoefénd. Dit betekent dat in- spectiegroepen permanent op de grondge bieden van de Sovjet-Unie, Engeland, en NEW YORK (AFP) Philip Noel-Ba- ker, de Brit, die de Nobelprijs voor de vrede heeft gekregen, heeft zondag in een vraaggesprek voor de televisie te New York verklaard, dat hij ervan overtuigd is, dat de Sovjet-Unie bereid is tot volledi ge ontwapening, gepaard gaande met een afdoende inspectiesysteem. Hij zei, dat hij na zijn talrijke gesprek ken met Kroesjtsjev tot de overtuiging wa§ gekomen, dat de Sovjet-Unie akkoord zal gaan met een inspectiesysteem, dat alle wapens omvat. Naar zijn mening zal elke akkoord over de ontwapening echter ge vaarlijk kunnen zijn zolang communistisch China niet bij de overeenkomst wordt be trokken. Hij was voorts van oordeel, dat het gemakkelijker zal zijn om tot een overeenkomst voor algehele en algemene ontwapening te komen dan tot een akkoord over een gedeeltelijke ontwapening, omdat elke overeenkomst, die bepaalde wapens uitsluit, het tot stand komen van een doeltreffend inspectiesysteem moeilijk zal maken. WARSCHAU (Reuter) Het Poolse persbureau P.A.P. heeft bekendgemaakt dat de meeste Poolse fabrieken begonnen zijn met het verhogen van de produktie- normen en met het verstrekken van de arbeidsdiscipline. Daarnaast zullen tech nische verbeteringen worden ingevoerd en het aantal arbeiders worden verminderd. Als voorbeeld noemde P.A.P. de Skaldow- ski-metaalfabrieken te Krakau, die het volgend jaar de arbeidsproduktiviteit met tien tot vijftien percent willen verhogen door harder werken van de arbeiders zon der hoger loon. Westerse waarnemers zien in deze plan nen de eerste stap van een krachtig op treden van de Poolse communistische par tij tegen de slechte discipline, de chaoti sche arbeidsnormen in de Poolse fabrie ken en de overbezetting aan arbeidskrach ten. Met. ingang van 1 januari worden de ge- -.eaten Nieuw Helvoet en gedeelten van '.e gemeente Nieuwenhoorn opgeheven. Zij zullen een nieuwe gemeente Hellevoet- sluis vormen. Met ingang van 1 januari is benoemd tot burgemeester van de ge beente Hellevoetsluis jhr. T. A. J. van singa, die burgemeester was van Helle- "•tsluis en Nieuwenhoorn. Amerika aanwezig moeten zijn. Alle an dere ontploffingen kunnen met electroni- sche en mechanische middelen worden ontdekt. Een en ander heeft ook de hoop op suc cesvolle ontwapeningsbesprekingen doen verminderen, welke volgend jaar in Ge nève beginnen. Bij de conveniionele ont wapening spelen immers de inspectiegroe- pen ter plaatse een nog veel grotere rol dan bij de controle op ondergrondse ex plosies. WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse „Raadgevende Democratische Raad", een organisatie, waarin vooraan staande democraten als oud-president Truman, de vroegere minister van bui tenlandse zaken Acheson en oud-gouver neur Stevenson zitting hebben, heeft za terdag een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de Verenigde Staten de kernproeven in de dampkring niet dienen te hervatten zolang de Russen het niet doen. De ondergrondse kernproeven zouden voorlopig opgeschort moeten blijven, op voorwaarde, dat er spoedig met de Rus sen overeenstemming wordt bereikt over een stelsel van internationale inspectie. MOSKOU (Reuter) In een ingezonden stuk in het Russische blad Izvestia schrijft een anonieme Leningrader: „Om eerlijk te zijn, de bestuursoverdracht aan Kroesjt sjev vond bij vele mensen in Leningrad en vooral bij de intellecturelen weinig instemming, om het zacht uit te drukken. Maar zijn enthousiaste aanpak van de din gen heeft onze harten gewonnen. Nu zeg gen! wij: Nikita laat ons niet in de steek. Nu is er in Leningrad bijna niemand meer te vinden die niet met eerbied over Kroesjtsjev spreekt", aldus het ingezon den stuk. NASHVILLE (UPI) Het vonnis van de twaalfjarige negerjongen Joe Westmore land, die wegens „aanranding van een blank meisje" tot 35 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, is herzien in tien jaar. Joe blijft tot zijn achttiende jaar in een opvoedingsgesticht voor negerjongens. Daarna gaat hij naar de staatsgevangenis van Tennessee. De officier van justitie was in hoger beroep gegaan tegen de straf maat. (Van onze correspondent in Londen) Groot-Britaannië zal zo goed als zeker spoedig ophouden eiland te zijn. Het plan om een tunnel onder Het Engelse Kanaal van Dover naar Calais te graven, dat reeds uit de vorige eeuw dagtekent, maar tot nu toe de schrik was van alle generaals, zal binnenkort in alle ernst worden uitge voerd. Strategische overwegingen geven, gezien de moderne wapens, niet meer de doorslag. Reeds zeventig jaar geleden werd met de tunnel een begin gemaakt toen van beide kanten over een lengte van minder dan een kilometer de eerste gangen werden uitgehakt. Een internationale studiegroep, bestaan de uit Britse en Franse economen en in genieurs, legt, onder voorzitterschap van het vroegere hool'd van het Britse depar tement van Buitenlandse Zaken, Sir Ivone Kirk Patrick, thans de laatste hand aan een rapport. De studiegroep is tot de slot som gekomen dat het zowel technisch als economisch verantwoord is de tuneel aan te leggen. In het rapport, dat in januari of februari verschijnt, zal worden aange toond dat de aanlegkosten van de tunnel, welke 120 miljoen pond sterling bedragen, in veertien jaar door de opbrengst van tol gelden kunnen worden gedekt. De totale afstand van de tunnel zal 48 kilometer bedragen. Mogelijk zal in 1961 met de aanleg worden begonnen. Alles hangt af van de snelle goedkeuring door de Britse en Franse regeringen. De parle menten iri'. beide lè'hdën hebben reeds eni ge .jareneen gezamenlijke tunnel-commis sie.. Kirkpatrick onderstreepte vooral het economische belang van de tunnel, waar door de Britse industrie, wat vrachten be treft, op gelijke voet zal komen met de Westduitse. Het Brits-Europese handels verkeer wordt door het voortdurend hoger worden van de vei-schepingskosten be lemmerd, aldus Sir Ivone. De tunnel zal in zekere zin bepaalde na delen, welke voor Groot-Brittannië uit de Euromarkt voortvloeien, kunnen ophef fen. Massavervoer zal evenwel over zee blijven moeten gaan. De tunnel zal het symbook kunnen worden van een nauwer samengaan tussen Groot-Brittannië en het vasteland. Kanaalreizigers, wie gevraagd is of zij KARLSRUHE (UPI) De procureur- generaal te Karlsruhe heeft meegedeeld dat het proces tegen de nazi-arts dr. Wer ner Heyde gevoerd zal worden in het „land" Hessen, in de hoofdstad waarvan dr. Heyde zich bij de politie heeft aange meld. Dr. Heyde zit gevangen in Würz- burg. waar hij ziin k'iniek voor zenuw- en geesteszieken had. In deze kliniek heeft hij, aan de hand van de nazitheorieën om trent raszuiverheid, op grote schaal eutha nasie en moord begaan tegen zwakzinni gen. Na de in hechtenisneming van de arts, die lange tijd onder een valse naam heeft gewerkt, hebben de rechtbanken van Frankfort. Würzburg. Berlijn en Flens burg gepoogd de netelige zaak op elkaar af te schuiven. De 53-jarige voormalige S.S.-arts Otto Adam, die gisteren is gearresteerd op ver denking van een aantal moorden op ge vangenen in Duitse concentratiekampen, is in Münster in voorarrest gezet, in af wachting van zijn berechting. De justitie bewaart het stilzwijgen over de feiten die Adam ten laste zijn gelegd, omdat men medeplichtigen van de S S.-arts ook wil vervolgen en hen niet door middel van pu- blikaties over Adams werkzaamheden wil laten waarschuwen. Adam heeft na de tweede wereldoorlog als arts in enkele ontheemdenkampen ge werkt. In 1956 is hij in Hammelburg, dichtbij Bad Kissingen, een praktijk be gonnen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Usquert (toez.) J. W. Zim merman. kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Biggekerke (toez.) G. A. Odé, vicaris te Zeist. Beroepen te 's-Gravenhage (vac.-F. J. Brocyer) H. W. van den Brink te Bruinisse. Beroepen en aangenomen naar Ochten J. B. van der Vliet te Bergambacht. Beroepen te Doesburg H. C. Westerterp te Wormerveer. een tunnel wilden of niet., waren er vrij wel allemaal vóór, omdat de overtocht met uren zal worden bekort en men mist en slecht weer kan ontlopen. Wegens het moeilijke ventileringsprobleem, zullen auto's niet op eigen kracht door de tun nel gaan, maar door speciale elektrichte tractie over rails worden vervoerd, het geen wel vrij kostbaar zal zijn, maar toch niet zo duur als per schip. De Amerikaanse marinesleepboot „Moctobi" heeft zaterdag de op 1500 mijl ten westen van Honoloeloe hulpeloos rond drijvende sleepboot „Elbe" bereikt en vastgemaakt. De sleep is onmiddellijk op weg gegaan naar Honoloeloe, een reis van naar schatting tien dagen. De te hulp sto mende sleepboot „Clyde" kan vandaag aankomen bij de beide baby-flattops, die nog steeds stuurloos ronddrijven De aat- ste teegrammen meden, dat hetl weer nog steeds slecht is maar dat allen aan boord in goede welstand verkeren. De Clyde zal een van deze schepen aan de tros nemen en naar Japan slepen. Morgen komt er hul voor het andere schip. Dan wordt de aan komst van de Canadese sleepboot „Sud- burry II" verwacht, die met zijn sleep eveneens koers naar Japan zal zetten. Of de Elbe, nadat de manillarekker uit de schroef verwijderd is, met. de achtergela ten sleep van de Clyde op weg zal gaan naar Japan is nog niet zeker. Een beslis sing over deze beide in Honoloeloe liggen de vliegdekschepen zal later worden ge nomen. Drie gewonde passagiers van de „Oran je" zijn in Melbourne van boord gebracht. Het zijn de verpleegster M. F. Jones, die gebroken polsen en ribben heeft, me vrouw B. M. Karpe met gebroken ribben en een beschadiging van de wervelkolom en mevrouw R West wood met een ont wrichte heup. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. Tijdens de storm zijn meer dan 200 stoe len en tafels, 900 glazen en een vleugel vernield. ..Het was allemaal in twee minu ten voorbij. Twee grote golven sloegen met een klap van achteren op het schip. Het maakte een slagzij van 44 graden en kwam toen weer in zijn normale stand te rug," zo vertelde hoofdpurser G. W. Nu- bé. Door de grote schade aan het meu bilair en het serviesgoed hebben de pas sagiers zich op het laatste gedeelte van de reis vóór Melbourne moeten behelpen. In Melbourne is de schade zo goed moge lijk hersteld en zijn het meubilair en het serviesgoed aangevuld. De „Oranje" zal door het gebeurde geen vertraging on dervinden. LONDEN (UPI) De Engelse trawler Thomas L. Devlin is zondag door de or kaanachtige strom bij het eilandje May, voor de Schotse oostkust, aan de grond ge lopen. Het schip kreeg veel water in de machinekamer en de bemanning legde de rubberboten langszij, om snel het schip te kunnen verlaten. Zij is later door de red dingboot van Anstruther aan boord geno men. Het eiland Foula, ten noorden van Schot land, kon weer niet benaderd worden. Ongeveer vijftig eilandbewoners gingen de 46ste dag van isolatie in. Hun laatste voorraden suiker, boter en margarine moe ten aangesproken worden. Tabak en siga retten zijn reeds opgeraakt. Voor de kust van Devon werd door de reddingsboot van Brixham een Belgische visser, Doratt. Erasmus, opgepikt. Hij had reeds 2i uur in een kleine motorboot rond gedobberd terwijl vliegtuigen en schepen vergeerfs naar hem zochten. In Schotland en langs de westkust wer den zondag stormwaarschuwingen uitge geven toen winden met snelheden van 75 tot 115 km per uur uit de Atlantische Oceaan kwamen. TEHERAN (Reuter) De 40-jarige Sjah van Perzië treedt vandaag in Teheran in het huwelijk met de 21-jarige Farah Diba, de dochter van een kapitein van het Per zische leger, die onlangs haar studies in Parijs heeft afgebroken om zich op haar koninklijke toekomst voor te bereiden. Het is het derde huwelijk van de sjah. Hij is van zijn tweede vrouw, prinses Soraya, ge scheiden omdat hun huwelijk kinderloos bleef. Een vertegenwoordiger van het Parijse modehuis Dior, waar de bruidsjapon is gemaakt, is naar de Perzische hoofdstad gereisd om zonodig het gewaad dat voor ruim 150.000 gulden is verzekerd precies op maat te maken. Uit Parijs kwam de mo dekapster Carita over om Farah Diba's haar voor de grote dag op te maken. (UPI) De sjah heeft de rituele slach ting van dieren, ter ere van zijn huwelijk van maandag verboden. De voornaamste reden is dat zijn bruid geen bloed kan zien. Tal van verzoeken waren ontvangen om deze slachtingen te mogen uitvoeren langs de route, die Farah zou nemen van haar huis naar het paleis. De sjah heeft dit verzoek niet willen inwilligen uit consi deratie voor zijn bruid. Persoonlijk is hij echter ook gekant tegen elke vorm van bloedvergieten op zijn trouwdag. Op een persconferentie heeft de sjah met groot enthousiasme over zijn voorge nomen huwelijk gesproken. Hij zeide, dat zij „uit het gewone volk van Perzië is". Als zodanig is zij persoonlijk op de hoogte met wat van hem gevergd wordt en kan zij hem zo helpen bij zijn werk. Ongetwij feld is dit iets waar de sjah grote prijs op stelt, want al vroeg tijdens zijn regering heeft hij gezegd vastbesloten te zijn hon ger, ziekte en armoede uit zijn land te ver drijven. Steeds heeft hij geijverd voor ver gaande sociale hervormingen. Een diefstal te Zeerijp (Groningen) uit 1956 is door de droogte opgelost. Er kwa men talrijke sloten rond de boerderijen in Groningen droog te staan. Zoals vele an deren maakte ook een landbouwer in Zee rijp daarvan gebruik om de sloot een goe de beurt te geven. Daarbij stiet hij op een geldkistje. Uit het onderhoek door de poli tie bleek, dat het in 1956 was gestolen bij de predikant in Zandeweer (Gr.). Het geld was eruit verdwenen, maar de waardepa pieren, die voor de dief blijkbaar van geen belang waren zaten er nog in. Zij waren grotendeels vergaan. De rijkspoli tie ging opnieuw aan het speuren en kwam ten slotte op het spoor van een inwoner uit Appingedam. die bekende de diefstal destijds gepleegd te hebben. Het m.s. „Willfem Ruys" voor de laatsté maal onder commando van kapitein Frits de Jonge, wordt woensdag van zijn vier de om-de-wereldreis in Rottei-dam terug verwacht. Tijdens deze reis vierde kapi tein De Jonge zijn 40-jarig zeemansjubi leum, waarbij h.'j door de passagiers uit bundig werd gehuldigd. Onder het motto „Zoals het klokje thuis tikt, tikt her ner gens", kreeg de scheidende gezagvoerder van hen een oud-hollandse klok, alsmede een geschenk in enveloppe ten behoeve van het Prinses Margrietfonds, waarvoor zowel de kapitein als mevrouw De Jonge zich in en na de oorlog veel moeite heb ben getroost. Ook de opvarenden van het schip hebben hun gezagvoeder onderweg een hartelijk afscheid bereid. NEW YORK (UPI) De UNO-commis sie voor Zuidwest-Afrika heeft zaterdag een telegram gestuurd aan de Zuidafri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken Eric Louw, waarin Zuid-Afrika verzocht wordt onmiddellijk afstand te doen van ge bruik van geweld bij de verhuizing van in woners van Windhoek naar een andere woonwijk. De commissie gaf uitdrukking aan haar ernstige bezorgdheid over de re cente incidenten te Windhoek en verzocht de Zuidafrikaanse regering de gedwongen verplaatsing van inwoners van Windhoek te staken. Volgens de commissie betekent die verplaatsing een volledig negeren van de rechten en waardigheid van de mens. JOHANNESBURG (UPI) De Zuidafri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, heeft zondagavond in een ra diotoespraak felle kritiek geoefend op de „bemoeienis van de buitenwereld met spe cifiek Zuidafrikaanse vraagstukken". In de loop van zijn betoog kwam de minister tot de uitspraak dat hij niet optimistisch kan zijn over de toekomst, die de UNO nog heeft. Louw verklaarde, dat Zuid-Afrika een waardig aandeel zal hebben in de aangele genheden van de UNO en zijn speciale instellingen, zolang het daartoe in staat wordt gesteld. Zijn kritiek richtte zich in het bijzonder op het rapport van de UNO-commissie voor Zuidwest-Afrika. „Agitators die vijf jaar lang geen voet op Zuidafrikaanse grond hebben gezet, hebben voor die com missie verklaringen afgelegd over de re cente onlusten te Windhoek. Maar deze ge tuigen", aldus minister Louw, „hebben sa mengewerkt met ds. Michael Scott, een Anglicaans geestelijke, die volgens eigen verklaring een ultra-ex-communistisch koerier is". Ook de „ultra-liberalistische organisatie die zich het Amerikaans comité voor Afri ka noemt" werd door minister Louw van ondermijnende activiteiten beschuldigd. LONDEN (UPI) Vier vooraanstaande Zuidafrikanen hebben vandaag een beroep op de Britse premier gedaan om zijn uiterste best te doen elke suggestie van goedkeuring van de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering te vermijden. Dri beroep werd gedaan in een open brief aan Macmillan. die volgende maand een rondreis door Afrika gaat maken. De vier ondertekenaars zijn het verban nen opperhoofd Albert Luthuli, president- generaal van het Afrikaanse Nationale Congres, Alan Paton, auteur van „Cry, the beloved country", Jordan K. Ngoba- ne, een Afrikaanse journalist en G. M. Naicker, president van het Zuidafrikaan se Indische Congres. TOKIO (UPI) De scherpe aanvallen in woord en geschrift van communistisch China op de campagne tegen de Chinese middenstand in Indonesië, welke een week geleden zijn begonnen, duren nog steeds voort. Ook de socialistische buren van Chi na zijn zich nu in de strijd gaan mengen: Noord-Korea, Noord-Vietnam en Buiten- Mongolië hebben al officieuze commen taar gegeven, waarin Indonesië gelaakt werd wegens slechte behandeling der Chi nezen en waarin Indonesië met klem werd aangeraden de door de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Tsjen Ji ontvouw de voorstellen ter regeling van het pro bleem te aanvaarden. Bovendien hebben pro-Chinese kranten in een aantal Aziati sche gebieden de Indonesiërs aangevallen wegens „vervolging" der Chinezen. Radio Peking en het persbureau Nieuw-China hebben deze commentaren uitvoerig gepu bliceerd. Naar aanleiding van de uitspraak van 17 december 1959 van het gerechtshof te Am sterdam waarbij de gijzeling werd bevo len van een maatschappelijk werkster, die als psychiatrisch-sociaal werkster ver bonden is aan het Medisch-opvoedkundig Bureau te IJmuiden, na haar weigering om te getuigen in een civiele procedure, is te Amsterdam een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van maatschap pelijk werk-organisaties. Deze organisaties zijn: de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksge zondheid, de Nationale Raad voor Maat schappelijk Werk, de Nederlandse Fede ratie van Medisch-Opvoedkundige Bu reaus, het Centrum van Katholieke Me- disch-opvoedkundige Bureaus, de stich ting voor de Geestelijke Volksgezondheid in Noordholland, de Nederlandse Bond van Maatschappelijke Werkers, De Ka tholieke Vereniging van Maatschappelijke Werkers „Dr. Ariens" en de Nederlandse Vereniging van Psychiatrisch Sociale Werkers. De vergadering sprak unaniem haar ernstige bezorgdheid uit over de jurispru dentie ten opzichte van het verschonings recht, dat naar haar mening een groot ge vaar inhoudt voor de juiste uitoefening van het maatschappelijk werk. De verga dering achtte het een zaak van groot alge meen belang, dat die leden van de samen leving, die hulp nodig hebben, ongehin derd gébruik kunnen maken van de diens ten van het maatschappelijk werk. Dit zal slechts dan het geval kunnen zijn indien de vertrouwelijkheid is gewaarborgd van hetgeen uit hun persoonlijke levenssfeer in verband met de hulpverlening bekend wordt aan de maatschappelijk werker. Met alle begrip voor het feit dat een goede rechtsbescherming een voorzichtige han tering van het verschoningsrecht vraagt was de vergadering niettemin van mening dat hier een onjuiste afweging van belan gen heeft plaats gevonden. Dit geldt te meer, daar de beslissing van het gerechts hof betrekking heeft op een psychiatrisch sociaal werkster, die haar functie vervult in voortdurende samenwerking met en on der medische verantwoordelijkheid van de arts. De vergadering was van oordeel dat der halve in feite sprake is geweest van een indirecte aantasting van het medisch be roepsgeheim. De leidinggevende verant woordelijkheid van de medicus zou onmo gelijk worden indien zijn directe mede werkers, in dit geval psychiatrisch sociale werkers, tot het afleggen van getuigenver klaringen zouden kunnen worden ver plicht. Afgezien van deze bijzondere over weging was de vergadering ervan over tuigd, dat in het algemeen voor het maat schappelijk werk een beroep op het ver schoningsrecht gedaan moet kunnen wor den. Gezien de gecompliceerdheid van dit vraagstuk meende de vergadering zich hierover thans niet nader te moeten uit spreken, temeer omdat zij ervan over tuigd is dat de bij deze aangelegenheid be trokken ministers hieraan bijzondere aan dacht zullen besteden. Bovendien is het be kend dat de Nationale Raad voor Maat schappelijk werk onlangs een studiecom missie heeft ingesteld, die zich speciaal met het beroepsgeheim en het verscho ningsrecht zal bezighouden. De beide bon den van maatschappelijk werkers hebben reeds een voorontwerp van wet op de titel- bescherming gereedgemaakt. Juist in verband hiermede wordt het des te meer betreurd dat het gerechtshof ge meend heeft het tot deze uiterste dwang maatregel te moeten laten komen. Advertentie Jaarlijkse flauwigheid Er is een Londense juffrouw Eve Per- riek. is de naam die ieder jaar aan het dagblad Daily mail laat weten wie zij de lelijkste tien mannen van het jaar vindt. Dit jaar heeft zij De Gaulle nummero 1 staan en onder de andere tegen bevinden zich de toneelschrijver Brendan Behan, India's Krisjna Bertrand Russell en film ster Victor Mature („bij meneer Mature is alles gekruld: zijn haar, zijn lippen, zijn neusvleugels, zelfs zijn handen"). De heer Kroesjtsjev prijkt niet op haar vernietigende lijst. Maar Eve maakt wel een kanttekening op hem: „als Salvador Dali een slxiwe uitdrukking zou schilderen op een niervetpudding, zou het resultaat niet ongelijk zijn aan het uiterlijk van Nikita". Zoals altijd bij zulk soort lijstjes van positieve of negatieve superlatieven het geval is, kunnen zij mij niet overtuigen, want de bePerricktheid ligt er dik bo ven op. Wie garandeert mij dat Eve de heer Luns of ons aller oud-maarschalk Staf be keken heeft? Ik ben er bovendien ze.ker van dat in Beetsterzwaag en Zwaagwest- einde mannen wonen, die nóg lelijker zijn dan Bertrand Russell en dat er van Hel mond tot Den Helder nog ivel een paar kereltjes rondlopen, die gekruider zijn dan de heer Mature. Maar waar heeft zo'n zotte juffrouw plezier in! Schenkt het voldoening een man als De Gaulle, die eerlijk in de weer is om er iets van te maken, verdriet te doen door zulk een onbeschaamde kwalificatie? Ik heb zo'n idee dat, wanneer Karei Appel een sardonische lach zou tekenen op een flensje, het resultaat niet ongelijk zou zijn aan het uiterlijk van juffrouw Perrick. Wat verbeeldt zo'n mens zich eigenlijk wel? Gelukkig is de mannelijke lelijkheid een weinig belangwekkende factor. Vrouwen (zo is, helaas, mijn persoonlijke ervaring) trappen niet in knappe mannen. De grote Don Juans zijn vrijwel altijd onmooie mannen, Landru en Orson Welles waren veel grotere sjanzers dan welke beeld schone man ook. Vrouwen laten heel andere kwaliteiten gelden: geestigheid, algemene ontwikke ling, attentheid, het bezit van een Rolls Royce en allerlei andere ideële kwaliteiten meer. Juffrouw Perrick moest maar eens met die jaarlijkse flauwiteit ophouden. Het heeft geen zin. Het slaat op niets. En het doet pijn. Overigens laat het mij om het Eve. Floris Flaneur Advertentie Het 2 milloenste paar is verkocht. De koopsters van de laatste 12 paar wachtte een bizonder prettige ver rassing! De namen van 2 daarvan zijn ons nog niet bekend, maar hier zijn de namen van de 10 overige gelukkigen: Mej. E. Wünands, Dubbeldam. Gekocht bij j. F. Busch' Modemaeazijnen N.V. - Dor drecht. Mej. L. Versluys, Gapingc. Gekocht bu: Magazijn "Form" - Middelburg. Mevr. H. J.H. I.. Strübos. Weert. Gekocht bij: N.V. Gebr. van Erp - Weert. Mej.Th. v.d. Heuvel, Nijmegen. Gekocht bijKousenhuis "Spe ciaal" - Nümegen. Mevr. N. Smits-Schous, Haarlem. Gekocht bij: J. Th. Kort N.V. - Haarlem. Mej. Jeanne Ketelaers, Venlo. Ge kocht bij: Fa. Guus Timmermans - Venlo. Mevr. W. Blom-King, Doetinchcm. Gekocht bij: Fa. A. Demmink - Doetinchem. Mevr. M. Haalstra, Grüpskerk. Gekocht bijN.V. Modemagazijnen Gebr. Zwartsenberg - Gro ningen. Mevr. H. Helneken-de Vries, Am sterdam. Gekocht bijFa. Hirsch Cie. N.V. Amsterdam. Mevr. E. Stotijn, Hilversum. Gekocht bij: N.V. J. Goemaat - Hilversum. Inmiddels is dil 2.061.000 paar geworden. Door tegenligger verblind Bij een hotsing op de rijksweg Amster dam- Velsen, nabij zijkanaal c. zijn zon dagavond vijf mensen gewond, van wie één vrij ernstig. Door de botsing ontstond er een grote verkeersopstopping. Nabij het zijkanaal werd de bestuurder van een bestelauto, gaande in de richting Velsen, verblind door het felle licht van een tegenligger. De bestuurder hiervan dimde niet. De bestuurder van de be stelauto zag daardoor niet dat een zwar te personenauto langzaam een bocht nam naar een zijweggetje. Het gevolg was een botsing, waarbij de zeven inzittenden uit de bestelauto werden geslinger. De bestuurder liep een bloeding op en beschadigde een halswervel. Hij sin het Antoniusziekenhuis te IJmuiden opgeno men. Zijn vrouw liep ontvellingen aan beide benen op. Een veertienjarig meisje kreeg een bloeduitstorting in het hoofd. Een achtjarig dochtertje verwendde zich zodanig aan de mond. dat vier tanden door de lippen drongen. Een andere vrou welijke inzittende kreeg een snijwond bo ven een der ogen. De beide auto's werden met een kraan wagen weggesleept. 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3