zeer bijzondere Kerstaanbieding! In de vishal en op zee Wisselende „IJmond"-resultaten Havenberichten IJmond-agenda In en om de stad Onderzoekingen Roozenburg en Tielrooy trainen IJmuider dam jeugd Haarlemse damclub 2 kampioen eerste klasse MAANDAG 21 DECEMBER 1959 5 Kerstavond KAB en KAV Regen spelbreker bij korfballend Watervliet Uw beste wensen voor 1960 NIEUWJAARS- ADVERTENTIES A. J. van Leusen over gezinsmoeilijkheden Positie sleepboten bureau Wijsmuller Orgelconcert door Piet van Egmond jt eebanket Medailles voor drie leden van reservepolitie Twee lichtgewonden bij botsing in badplaats Geld en papieren uit Kleding gestolen Voor het eerst in de geschiedenis gaan in I960 de instituten voor onderzoek der zeevisserij aan de Europese kust in sa menwerking met elkaar proberen het mysterie van de haring te ontmaskeren. Zeven jaar geleden stelde dr. B. Havin- ga op een vergadering van de Internatio nale Raad voor het Onderzoek ter Zee de vraag, of er eigenlijk wel voldoende aan dacht werd besteed aan de haring. Of de haring zich kon weren tegen de visserij? Evenals nu, was toen de haring het be langrijkst voor de Nederlandse visserij, maar de vangsten van toen waren veel groter dan de tegenwoordige en ook de kwaliteit was beter. De toehoorders wa ren het niet eens met hun college uit IJmuiden. Bij een terugblik op de in 1959 opgedane ervaringen stelt dr. P. Korringa, direc teur van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek te IJmuiden: „We zitten grie zelig met de haring, de toestand is zorg wekkend". In het gehele Noordzeeveld is dit jaar slechts kleine haring gevangen. Het was hoofdzakelijk driejarige haring; haring dus, die juist in aanmerking was gekomen om gevangen te worden; de oudere, gro tere haring is er ook dit jaar niet geweest. Het aantal debutanten was groot, 1956 moet wel een rijk broedjaar geweest zijn. Maar waar bleef de oudere haring? Is die „op" gevist? Drs. J. J. Zijlstra, de haring-deskundige van genoemd instituut, meent dat in 1960 de sterke jaargang 1956 z'n invloed zal la ten blijven gelden. Voor de gehele haring visserij voorziet hij weinig fraais, omdat niets er op wijst, dat de oudere, grotere haring er dan wél zal zijn. Het is een groot belang voor de visse rij, wanneer zij tijdig gewaarschuwd wordt wat zij een volgend seizoen kan ver wachten. Daarom is het verheugend, dat er internationaal een streven is, tot steeds betere „voorspellingstechnieken" te ko men. Dit streven krijgt volgend jaar reeds vorm. Dan zullen vijf onderzoekingsvaar tuigen (een Nederlands, een Deens, een Duits, een Engels en een Schots) elk met een staf van uitgelezen deskundigen aan boord zich werpen op de haring van de jaarklasse die in 1961 voor 't eerst in de visserij zal verschijnen. De onderzoekin gen zullen plaatshebben in twee perioden. In de eerste periode wil men trachten de sterkte van de dan tweejarige haring vast te stellen; daarna wil men nagaan hoe de ze toters sedert het eerste onderzoek ge groeid zijn. Betekent een gunstige „voorspelling" nu ook een goede vangst? Dit hoeft niet altijd het geval te zijn. De vangst immers, is niet altijd afhankelijk van de aanwezige hoeveelheid vis. Onzekere factoren, zoals het weer, spelen hier een belangrijke rol en hierbij moet niet alleen aan slecht weer worden gedacht, maar bij voorbeeld ook aan windrichting: ook mooi weer kan slecht visweer zijn. Drs. M. Roessingh, eveneens verbonden aan bovengenoemd onderzoekingsinstituut te IJmuiden, is niet minder tevreden over de waarneembare tendenz om het visserij- onderzoek te coördineren. Tong en wijting hebben zijn bijzondere belangstelling. Van de internationale aanpak in 1960 verwacht hij, dat in enkele weken een fortuin aan gegevens uit het gehele Noordzeegebied zal worden gehaald. Een oude wens zal dan voor het eerst worden verwezenlijkt. Hij is een voorvechter van het duiker- onderzoek. De Nederlanders zullen zeker duikers inzetten, echter geen amateurs, zoals dit jaar bij het proefonderzoek (men acht dit werk door niet-beroepsduikers, ge zien eventuele consequenties, niet verant woord). Vooral van het onderwateronder- zoek bij de Doggersbank verwacht hij veel. Deze week zijn in Oostende door des kundigen uit Nederland, België, Frank rijk, Engeland, Denemarken en Duits land de eerste rapporten op tafel gelegd betreffende het onderzoek naar het al dan niet trekken van tong, nadat men in fe bruari van dit jaar besloten had tot een nieuwe merkmethode. Men blijkt een stap verder te zijn gekomen. De nieuwe metho de is goed uitvoerbaar. De tong blijkt wel degelijk te trekken: de Duitsers vingen ge merkte tongen die zich minstens honderd mijl hebben verplaatst, zulks in tegenstel ling met eerder door de Britten getrokken conclusies. De garnalenbioloog van het instituut te IJmuiden, de heer Boddeke, die in augus tus van dit jaar zijn voorbereidingen voor een grootscheeps onderzoek begon, is hier mee gestart. De medewerking, die hierbij wordt ondervonden van de zijde van be langhebbenden is treffend, wéi een bewijs voor het vertrouwen dat de vissersman heeft in de wetenschapsmensen. Het instituut verwacht het volgend jaar zijn aan de republiek Panama uitgeleen de bioloog, de heer L. K. Boerema, terug, die in genoemd land een onderzoek instel de naar de verhouding garnalenvisserij en garnalenstand, ten einde vast te stel len of daar al dan geen overbevissing plaats heeft. De onderzoekingen met betrekking tot aal, paling en spiering in het IJselmeer werden, met succes, voortgezet door de bioloog de heer Deelder. In samenwerking van de afdeling Vel- sen-Noord van KAB en KAV is zondag in het stemmig versierde St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat een druk bezochte kerst avond voor de parochianen gehouden. De KAV-voorzitter, de heer P. Lubbers was dankbaar voor de prettige samenwerking met de KAV. De avond werd ingeleid door een meisjeskoortje, dat onder leiding van mej. W. Santfort enige kerstliederen ten gehore bracht, hetgeen veel waardering kreeg. Kapelaan G. C. Lomburg verzorgde vervolgens de vertoning van een kleuren- filmstrook met titel „Een kind is ons gé boren". De suggestieve beelden werden per geluidsband van toelichting en passen de muziek voorzien. Na afloop van deze sfeervolle avond sprak de KAV-voorzitster mej. De Rooy uit Haarlem een slotwoord. KERSTZANGBIJEENKOMST Vanavond om half acht wordt er op het Marktplein te IJmuiden een interkerkelijke kerstzangbijeenkomst gehouden. De heer G. J. Kwakkel, gemeentelijk ambtenaar van jeugdzaken zal een kort woord spre ken. KERSTAVOND VAN VROUWENGILDE De Heemskerkse afdeling van het Ka tholiek Vrouwengilde houdt vanavond in zaal Nijman de jaarlijkse kerstbijeenkomst. Het masker- en schimmentheater van Joop Koevoets brengt het kerstprogram ma „Licht in Bethlehem". Advertentie Nog slechts enkele dagen kunt u profiteren van onze T.m. donderdag a.s. kunt u bij contante aankoop van iedere mantel, japon of kindermantel uit onze prachtige wintercollectie nog gratis naar keuze een of meer artikelen ter waarde van de helft van het bestede bedrag op onze afdeling con fectie uitzoeken hoek Lange Nieuwstraat - Plein 1945 - Telefoon 7541 P.S. Dinsdagmiddag is onze zaak ook geopend Aanvoer van zaterdag Er waren zaterdag in totaal 4300 kisten aan de markt, waaronder 447 tong en tar bot, 1 heilbot, 450 schol, 22 schar, 2280 haring, 155 makreel, 95 schelvis, 275 wij ting, 210 kabeljauw en gul, 15 haai, 320 koolvis, 20 diversen. Prijzen van zaterdag Per 50 kilo: tarbot 4 66, grote schar 40—37, grootmiddel schol 41—37, kleinmiddel schol 43—36, kleine schol 1 4640, kleine schol 2 5540, schar 38—34, verse haring 27—18, makreel 2826, grote schelvis 73 52, grootmiddel schelvis 5144, kleinmiddel schelvis 5247, kleine schelvis 1 5150, kleine schelvis 2 5234, wijting 4426, grote gul 5250, middel gul 4641, kleine gul 40—27, kleine haai 27, kleine kool- vis zwart 27—21. Per 125 kilo: grote kabeljauw 216— 126, grote koolvis zwart 79—62. Per kilo: heilbot 4, grote tong 4.80 4.40, grootmiddel tong 4.504.20, kleinmiddel tong 4.40f 4, kleine tong 1 4.40—4.20, tarbot 1 5.30—/ 4.40, kleine tong 2 4.404.20. Besommingen van zaterdag Een trawler met 17.900, RO 27 f 5660, KW 17 4590, KW 10 3800, KW 24 8300, KW 125 3810, KW 161 f 6170, KW 46 7640, IJM 11 3890, IJM 208 f 4340, IJM 210 1960, IJM 207 f 9240, IJM 221 10.700, IJM 67 f 6350, WR 25 4610, WR 56 4110, KW 66 f 5200, KW 33 6310, KW 34 6650, KW 117 7420. Aanvoer van maandag Voor de eerste losbeurt zorgden maan dag in IJmuiden drie loggers en drie traw lers voor 370 schelvis, 190 radio, 262 wij- In zekere zin gelukkig voor de korfbal vereniging „Watervliet" konden op het ge lijknamige sportpark twee competitiewed strijden zondagmorgen volledig worden uitgespeeld, maar Watervliet 2 was 's mid dags bepaald ongelukkig toen de scheids rechter wegens de toenemende slechte weersomstandigheden, de wedstrijd staakte. De thuisclub had bij de rust op het onvolledige en kansloze Amsterdam Zuid 2 reeds een 50 voorsprong. In het begin van de wedstrijd Water vliet 3Aurora 3 scoorde Koenderman tweemaal achtereen van ver (20), doch na de vakwisseling doelpuntte Aurora spoedig (21) maar zorgde Hetty v. d. Ree opnieuw voor een voorsprong (31). Auro ra kreeg daarna wel kansen zonder ze te gebruiken. Na de hervatting liepen de Haarlemmers met de wind in de rug spoedig in (32), zodat de strijd weer open werd. Nu schoot A. Verkerk uit een doorbraak raak (42) en tien minuten voor het einde sloot Jaap de Roos een goede combinatie keurig af (5—2). Watervliet 4 was in de strijd tegen Oost hoek 4 vooral in de tweede speelhelft een klasse sterker. Het Velsense aanvals- vak gebruikte de vele geboden kansen echter niet. De verdediging van Oosthoek stond na de rust met de rug tegen de muur, maar hield tot het einde stand. In de eerste speelhelft nam Oosthoek de leiding, waar na vlak voor de rust Truus Floor voor de gelijkmaker zorgde (11). zult u ongetwijfeld ter kennis willen brengen van uw relaties. Welnu, in ons blad van DONDERDAG 31 DECEMBER is daartoe ruimte gereserveerd kosten 15 mm ƒ0.75 Iedere mm meer ƒ0.15 U kunt ze opgeven aan onze kantoren: Lange Nieuwstr. 427, llmuiden of aan onze bezorgers. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Oranjefon tein van Antwerpen; Europa, Plymouth; I-Ielga, Immmgham Docks; Tjerk Hiddes, Sarpsborg, la den Haringhaven IJmuiden; Wexford. Boston, la den Koog aan de Zaan; Claus Bischoff. Rotter dam; Gronitas, Par; Haarlem. Antwerpen; Men- ehy, Dordrecht; Lizard, Londen; Fallowi'ield, Swansea; Ida Jacoba, Poole; Jan Otterbaecken, erts lossen Buitenhaven IJmuiden; Expo. Shore- ham; Pieter Winsemius, West Hartlepool. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Reliable van Swansea, platen lossen Zaandam en Krommenie; Amstclstroom, Londen; Wormo, Antwerpen; Mor- biiian. Le Havre; Frans van Seumeren, Londen; Munte. Londen; Angolakust, Hamburg; Leemans, Otterbaecken, erts lossen Binnenhaven IJmuiden, Iwan Ryahov, Vcntspils; Lahn. Rotterdam, bijleg ger IJmuiden; Gerö, Londen; Texelstroom, Du blin; Arriero, Bremerhaven; York, Goole; St. Mi chael. Puerto Rico: Neth. Coast, Newcastle; Am- stelborg, Londen, laden Haringhaven IJmuiden; Leon Dens, Duinkerken; Anita Thijssen, Narvik; Amelie Thijssen. Narvik. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Ibadan Palm naar Hamburg; Ponza, Norrköping, walsmateriaal IJmuiden; Berend N, Londen, walsmateriaal IJ muiden; Fram, Dagenham, walsmateriaal IJmui den; Juvalta, Rotterdam, ledig van IJmuiden: Twente, Londen; Twee Gebroeders. Rotterdam; Ilse Veldmann, Shoreham, bijlegger IJmuiden; Lijnbaansgracht, Antwerpen; Fullchera, Genua, walsmateriaal bijgeladen IJmuiden; Citadel, Ham burg; Loke, Brunsbiittel; Makkum, Rotterdam: Audentia, Dakar; Omlandia, Esbjerg; Korenia. Rotertdam; Kaap Falga, Skutskar, zout geladen IJmuiden; Ciudad de Bucaramagna, Antwerpen; Anna Elisabeth, Londen, walsmateriaal IJmuiden: Daje Böhmer, Hamburg; Spaarnestroom, Liver pool; Regulus, Rotterdam; Gre, Rochester, stijfsel van Koog aan de Zaan; Steady, Helsingborg; Me- Jiskerk, Port Said; Wandsbek, Bordeaux: Tabinta. Marseille; Lucas Pieper, Hobora; Mascotte, Sla- vanger; Eemstroom, Leitlv. Tjerk Hiddes, Sarps borg; Frey, Malmö: Aardenburgh. Stockholm: Jans, Londen; Daghild, Mobile; Grebbestroom, Huil; Bintang, Hamburg; Kentung, Londen; Hin de. Londen; Lingestroom, Londen; Cabinda, Hamburg; Yarrow. Antwerpen, ledig van Binnen haven, IJmuiden. Zondag vertrok van IJmuiden: Jan naar Ant werpen, ledig Buitenhaven IJmuiden. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Straat Cle ment van Rendsburg: Heriot. Grangemouth, slabs lossen Binnenhaven IJmuiden; Start. Londen; Aristides, Abu Zenima. erts lossen Buitenhaven IJmuiden; Carpathia, Helsingfors; Magas, Kopen hagen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Voor de handbalvereniging „IJmond" waren er zowel wedstryden voor handbal in de zaal als op de velden af te werken voor het competitieprogramma, waarbij veldhandbal het ondanks de zeer slechte weersomstandigheden toch nog tot bevre digende resultaten heeft gebracht. De dames van IJmond 3 speelden op „Watervliet" tegen DSO I, waarin de bei de ploegen aan elkaar waren gewaagd en de punten ook eerlijk werden verdeeld (3-3). De heren van TIJBB I, die pas weer in de competitie zijn opgenomen, bezoch ten de IJmond 4-heren, van wie werd ver wacht, dat zij weinig kans zouden maken. De IJmonders slaagden er in evenzeer tot een redelijke puntenverdeling te komen met een 5-5 gelijk spel. Voor de eerste maal in dit seizoen trok het eerste IJmond-damesteam naar de grote veilinghal in Alkmaar, waar zij de dames van Vrone I, St. Pancras en het Alk- maarse AVA 2 als tegenstandsters kregen. In de eerste wedstrijd pasten de Vrone- dames zich het snelst aan aan de ten op zichte van veldhandbal geheel andere speeltrant en het kleiner veldoppervlak. De IJmond-dames trokken zich bij de noor delijke aanvallen menigmaal te laat in de verdediging terug om gevaar te voorko men. Doch het uitstekende werk van doel- verdedigster L. Blom voorkwam doelpun ten totdat vlak voor de rust Vrone toch succes had (1-0). Daarna werden de IJ- mond-aanvallen wat gevaarlijker. De Vro- ne-verdediging wist vaak tijdig erger te voorkomen. Aangezien beide ploegen niet meer tot doelpunten kwamen, bleef de uit slag ongewijzigd en verloren de IJmond- dames met 1-0. Tegen AVA 2 was het vertoonde IJmond- spel al heel wat beter en werd aanval op aanval ondernomen op het Alkmaarse doel. Maar ook AVA deed gevaarlijke uitvallen. Na tien minuten onderschepte de IJmond- achterhoede een aanval, bracht de bal nu goed op en G. Slatman kon een mooie tref- De onlangs bij de damclub IJmuiden op gerichte jeugdafdeling ondervindt zeer gro te belangstelling. Er wordt zaterdagsmid dags gespeeld. Voor de aanvang van de onderlinge jeugdcompetitie krijgen de jon-, gens eerst theorie van ex-wereldkampioen Piet Roozenburg en de kampioen van Ken- nemerland Theo Tielrooy. Er zijn nu vier ronden gespeeld en de grootste verrassing is dat de 14-jarige B. v. d. Does uit 4 partijen en 7 punten de lei ding heeft voor Duivenboden. De uitslagen luiddden: P. Treffers verliest van Duiven- bode. K. Toppel wint van Treffers. T. v. d. Hoek wint van Treffers. P. v. d. Linde ver liest van Treffers. M. Goos verliest van Veldhuizen. G. Postma wint van Goos. H. Broersen verliest van Goos. S. Laros re mise met M. Goos. B. Veldhuizen remise met B. v. d. Does. C. v. Duivenbode wint van A. Veldhuizen. T. Hoek verliest van Veldhuizen. B. v. d. Does wint van Postma. K. Tippel verliest van Does. P. v. d. Linde verliest van B. v. d. Does. C. v. Duiven- bode wint van P. v. d. Linde. K. Tippel wint van Jac. Wijker. Jac. Wijker verliest van K. Tippel. F. Zwaan verliest van H. Broersen. H. Broersen wint van F. Zwaan. Siem Laros wint van F. Zwaan. Jac. Wijker wint van T. v. d. Hoek. T. v. d. Hoek ver liest van Jac. Wijker. H. Broersen verliest van Siem Laros. De stand na 4 ronden ludt: 1. B. v. d. Does 4 3 1 0 7 2. C. v. Duyvenbode 3 3 0 0 6 3. Ié. Tippel 4 3 0 1 6 4. S. Laros4 2 1 1 5 5. A. Veldhuizen4 2 1 1 5 6. G. Postma 4 2 0 2 4 7. H. Broersen 4 2 0 2 4 8. Jac. Wijker4 2 0 2 4 9. M. Goos 4 1 1 2 3 10. P. Treffers 4 1 0 3 2 11. T. v. d. Hoek 4 1 0 3 2 12. P. v. d. Linde4 1 0 3 2 13. F. Zwaan 3 0 0 3 0 14. L. Blok 0 0 0 0 0 15. F. Houtgraaf 0 0 0 0 0 Zaterdag 2 januari 1960 worden de wed strijden voortgezet. Op deze dag zal er niet alleen gedamd maar ook gesjoeld en ge kiend worden om tal van mooie prijzen. TONEEL VOOR GEMEENTEPERSONEEL De personeelsvereniging van gemeente ambtenaren te Heemskerk houdt op dins dag 22 december in zaal Dam een bijeen komst. Een toneelgroep uit Uitgeest zal op deze avond een opvoering geven van de klucht: „Potasch en Perlemoer met vakantie". fer noteren (1-0). Na de hervatting was het spelbeeld bijna gelijk aan dat in de eerste helft. Toen R. Uitentuis fraai doel puntte, werd deze wedstrijd een 2-0 over winning voor IJmond. De verdere uitslagen zijn: Zaalhandbal: Meisjesjunioren: AVA aIJmond a 1-4; Concordia aIJmond a 3-2; De Blinkert b IJmond b 4-1; IJmond b-Concordia b 4-4. Veldhandbal: Jongensaspiranten: IJ- mondcTHB b 3-5. Kennemerland danicompetitie Het is de Haarlemse Damclub 2 gelukt met 119 van Hillegom te winnen. Door deze uitslag hebben de Haarlemse Dam club-reserves het kampioenschap van Kennemerland le klasse veroverd. In het voorjaar 1960 zullen zy moeten kampen met de Zaandamse, Amsterdamse en Alk maarse kampioenen om twee plaatsen in de hoofdklasse. De uitslagen van de afgebroken en uit gestelde wedstrijden luiden: Hillegom ver liest met 119 van Haarlemse Damclub 2, Santpoort verliest met 515 van Sportief, DCIJ 2 wint met 119 van Beverwijk, VKD wint met 119 van KNC, VKD speelt gelijk (1010) tegen DCIJ 2 en Santpoort wint met 137 van VKD. De eindstand: clubs gesp. pnt. v.—t. 1. Haarl. Damclub 2 7 11 81—59 2. Santpoort 7 9 75—65 3. Hillegom 7 8 73—67 4. VKD 7 7 64—76 5. Sportief 7 6 72—68 6. Beverwijk 7 6 67—73 7. DCIJ 2 7 6 65—75 8. KNC 7' 3 63—77 Het Haarlemse KNC moet volgend sei zoen in de tweede klasse uitkomen. In de tweede klasse moeten Haarlemse Damclub 3 en Zandvoort op 6 januari een beslis singswedstrijd spelen om het kampioen schap van de 2e klasse. De winnaar is kampioen en promoveert naar de le klas se. De uitslagen luiden: Zan voortSpor tief 2 19—1, St. Bavo 2—VKD 2 13—7, Haarlemse Damclub 3Sportief 2 164, St. Bavo 2Zandvoort 911. St.. Bavo 2 HDC III 8—12, HDC III—VKD II 17—3, ZandvoortSt. Bavo II 1010. De eindstand is: clubs gesp. pnt. v.—t. 1. Zandvoort 1 8 12 10654 2. HDC III 8 12 100—60 3. St. Bavo 2 8 10 100—60 4. Sportief 2 8 6 6595 5. VKD 2 8 0 40-120 In deze competitie hebben de vijf clubs elkaar twee keer ontmoet. Ook hier heb ben de Haarlemse Damclub-reserves uit muntend gespeeld. Een tweetal verlichte en fraai versierde kerstbomen gaven stemmingssfeer in het speellokaal van de Moerbergkleuterschool ter gelegenheid van de ouderavond, die door velen was bezocht en waarop dokter A. J. van Leusen sprak over „Gezinsmoei lijkheden en gezinsmogelijkheden". De spreker nam eerst het gezin onder de loep. Hij zag het gezin als de enige plaats waar men vertrouwd is en vertrou- went ontvangt. Buiten het gezin loopt men als het ware gemaskerd, want „thuis" wordt men bezien en behandeld, zoals men is. Door ploegendiensten, vergade ringen, clubwerk en zoveel andere oor zaken dreigt schade te worden aangebracht aan het gezinsleven, hetgeen dokter Van Leusen betreurt, aangezien men moet pro beren juist voor de kinderen het thuis te bewaren. Het kind moet men niet teveel verbie den, aangezien het verbod het onheil aan trekt. Men bemoeit zich teveel met het kind als het niet goed gaat. Het kind moet vooral vertrouwen worden geschonken. Tijdens het huishoudelijke gedeelte van deze bijeenkomst volgden enige bestuurs- mutaties. Het bestuur is thans samen gesteld uit de dames en heren J. de Groot, voorzitter; mevr. T. Visser, penningmees- teresse; P. Ham, secretaris; mevr. A. Vos en mevr. M. Vlietstra-Roosma, hoofd dei- school. Bij het afscheid van mevr. J. Bosde Boer werden haai een boekebon en een boeket aangeboden. Zij wordt opgevolgd door mevr. A. Schaap-de Graaf. Tenslotte is nog een eventueel af te slui ten collectieve ongevallen- en W.A. verze kering besproken. ting, 135 gul en kabeljauw, 145 koolvis, 680 haring, 100 makreel, 49 diversen, 20 inktvis, 109 schol, 300 stuks stijve kabel jauw, 7 tarbot en 2500 kilo tong. Bij de tweede beurt losten 32 loggers en kotters 47 schol, 316 diversen, 42 stijve kabeljauw, 16 tarbot, 12 wijting, 22500 kilo tong, de totale aanvoer was 3361 kisten vis. IJM 18 „Ariadne" (10 december) 110 radio, 160 wijting, 170 schelvis, 100 gul en kabeljauw, 110 koolvis, 10 haring, 50 ma kreel, 30 varia en 70 stuks stijve kabel jauw. i KW 121 „Brittenburg" (9 december) 80 radio, 100 wijting, 200 schelvis, 35 gul en kabeljauw, 35 koolvis, 200 haring, 50 ma kreel, 200 stijve kabeljauw. KW 122 „Arie Ouwehand" (7 december) 470 haring, 10 varia. De kleine vaart was er met 35 schepen. Prijzen van maandag Export: grote regels kabeljauw f 98 f110, kleine regels kabeljauw f44f50, kisten grote kabeljauw f 124, kleine kisten kabeljauw f102f110. witte koolvis f164. grote en middel schol f37f40, zetschol en schol 1 f 45f 52, grootmiddel tong f4.30f4.50, kleinmiddel tong en tong 1 f4.10f4.20, slips f4.10, grote tarbot f4.60 f 5.00, grote en grootmiddel schelvis f 52 f62. Binnpnland: grote gul f40f42, middel gul f 39f 41, torren f 33f 36, zwarte koolvis f62f72, koolvis 1 f21f24, kool vis 2 f21—f22. schol 2 f52—f56. schol 3 f46f54, grote tong f4.60f4.70. klein middel schelvis, pennen en braad f52 f56. wijting f40f42. kleine haring f 1B f 22. grove haring f 24f 27. makreel f 30 f 32. Besommingen van maandag IJM 18 Ariadne f30.600. KW 121 Brit tenburg f33.000. KW 122 Arie Ouwehand f 11.300. KW 140 f6950, KW 9 f7850, KW 57 f4570. Voor dinsdag Dinsdag wordt verwacht de VL 121 Wil lem van rederij Van der Valk. Waarschijn lijk komt ook de IJM 10 Maria van Hat- tem. Onzeker is het, of de KW 81 Alberta Henrika nog zal komen. De vangst van dit schip is nog onbekend. Woensdag komt de IJM 9 Haarlem met 120 schelvis, 80 wijting, 60 gul en kabel jauw, 60 koolvis, 120 makreel en 60 diversen. Op zee Zaterdag was het windkracht 6 om de noord met vangsten van 120200 manden makreel, schelvis, haring en koolvis. De „Drie Gebroeders" ving in een trek een pakje, de „Sakina" 50 manden haring, de „Job Gouda" een pakje, de „Albatros 50 manden koolvis. Bij Ierland was de haringvisserij goed maar ongelijk: 25 tot 340 kantjes. De „Golf stroom" ving 350 kantjes, de „Clara" 15 last evenais de „Alida", de „Antje" 10 last. Bij p-boei 4 werd 300450 kilo tong en 45 manden schol gevangen. De „Medan", „Elie" en „Deining" ver trokken naar zee. Zondag stond er om de noord een harde bries, windkracht 5 tot 7, die later tot 9 toenam. Er werden 150 tot 250 manden schelvis, wijting, makreel en koolvis gevangen. De „Sakina" voekte een dagvangst van 180 manden schelvis, wijting en koolvis, de „Thorina" een vangst van 1 pakje, de „Postboy" van 60 manden koolvis, beide in eën trek, de „Amsterdam" een vangst van twee pakjes, de „Haarlem" van drie pakjes, de „Emma" van 80 manden kool vis en makreel in een trek. Lenin De Russische kernijsbreker Lenin is za terdag officieel aan de Russische koop vaardijvloot overgedragen. De Lenin heeft al een lange reeks proefvaarten achter de rug. De zeesleper „Noordholland" van n.v. bureau Wijsmuller te IJmuiden, was op 19 december 700 mijl ten westen van Ho nolulu, met een vliegdekschip onderweg naar Japan. De „Zeeland" is op 11 decem ber vertrokken van Palermo, de „Cycloop" was op 19 december nog te Southampton. De „Titan" kwam op 18 december te IJmuiden aan uit Middlesborough, de „Friesland" was op 19 december 200 mijl westnoordwest van Fayal, onderweg met twee bakken van Barbados naar Neder land. De ..Stentor" is aangekomen te Bruns- buttelkoog. De „Simson", „Hector" en „Nestor" zijn in IJmuiden. Woensdag aanstaande geeft Piet van Eg- mond in de Ichthuskerk aan de Snelluis- straat een orgelconcert, waarvan het pro gramma onder meer bevat twee koraat- bewerkingen van Joh. Seb. Bach, Henry Purcell's Trumpet Tune, de tweede orgel sonate van Mendelssohn en de bekende Suite Gothique van Boëllmann. KERSTCONFERENTIE VAN VOLLE EVANG. GEMEENTE De Volle Evangelie Gemeente te IJmui den houdt op Tweede Kerstdag een kerst conferentie. Voorafgaande hieraan wordt eerst op het Marktplein des middags om drie uur een openluchtsamenkomst ge houden. De conferentie begint om vier uur. Onder meer vindt om zes uur een brood maaltijd plaats. De bijeenkomst eindigt om ongeveer negen uur des avonds. AMATEUR-MUSICI TRADEN OP. In zaal Dam te Heemskerk vond zater dagavond het optreden plaats van een groot, aantal amateurs op het gebied van zang en muziek. In afwachting van de komst van een auto met deelnemers uit Enkhuizen werd veel te laat begonnen. In de pauze kwam de mededeling dat deze auto op weg naar Heemskerk onklaar was geraakt, zodat dezelfde deelnemers van voor de pauze ook hierna nog optraden. Ondanks deze tegenslag is de avond toch geslaagd te noemen. Het programma was gevarieerd; naast klassieke pianonummers, werd er opgetreden door een mondaccor- deonduo en kunstfluiters. Tussen de be drijven door werden vele liedjes gezon gen. Ook trad nog op de twaalfjarige ac cordeonist Dolf Schellevis uit IJmuiden. De jury werd gevormd uit leden van plaatselijke zang-, muziek- en toneelver enigingen. Een eerste prijs kregen: „The Edlars" (mondaccordeonisten uit Koog aan de Zaan); Agatha Schipper, zang, en Dolf Schellevis, accordeon. Voorts nog „De Dajas" (zangduo uit Blokker) en Peter Adrichem (kunstfluiter uit Beverwijk). «O*5 Met de schelvisaanvoer was het de af gelopen week treurig gesteld. Dat de prij zen dan ook hoog lagen, verwonderde nie mand. Grote schelvis liep tot 100 per kist op, grootmiddel tot 80 terwijl de klein middel en pennen rond de 60 tot 70 op brachten. Dat ook de braad duur bleef, is duidelijk. Zelfs zaterdag moest de han del nog over de 50 voor een kistje pie pers geven. Daar er belangrijke importen uit Dene marken in België waren, viel de kabel- jauwprijs nogal mee, wat niet wegnam, dat de kisten grote kabeljauw woensdag toch altijd nog een 250 opbrachten, met een dalende markt tot zaterdag tot 150. Kisten kleine-kabeljauw liepen zaterdag terug tot een 130. Vrij onverwacht nog kreeg de handel eindelijk weer eens een flinke aanvoer van zwarte koolvis. Langzaam liep de prijs terug, tot zaterdag de kisten grote zwarte kool rond de 75 opbrachten. De grote kisten kleine kabeljauwmaat daal den in prijs tot een 65. Dat de koolvis I en II eveneens een vier lieten, is begrij pelijk. Breskens, het Kanaal en de Westkust zorgden voor voldoende aanvoer van ha ring. Lag de prijs van de kleine haring tussen de ƒ16 en 22, de grovere West kust-haring kwam niet onder de 26 per kist. Makreel werd weinig aangevoerd. Goede kwaliteit noteerde 30 per kist. Begon de schol vorige week maandag ook met hoge prijzen, naarmate de week verliep, daalde de vraag van Engeland belangrijk. Zodoende sloot zaterdag de markt voor de vier specifieke soorten voor Engeland op ƒ40 per kist. Schol II daarentegen bleef gewild voor 50 tot f 55 en schol III kwam niet onder de ƒ40. De tongaanvoer bleef de afgelopen week beduidend onder die van de voorgaande week. Dat de prijs belangrijk aantrok viel niet te verwonderen. Zaterdag syloot de markt voor de vier kleinste soorten op on geveer ƒ4,20 terwijl de laptongen van 4.60-4.80 per kg. opbrachten. In Velserend te Santpoort is zaterdag de jaarlijkse bindingsavond van de reserve politie gehouden. Aan drie leden is de zo genaamde vrijwilligersmedaille uitgereikt. Namens de burgemeester van Velsen, die met ziekteverlof is. heeft de commissaris van de Velser politie, de heer W. Sepp, aan deze leden de medailles ter hand gesteld wegens hun tienjarig trouwe lid maatschap van de reservepolitie. Het zijn de heren C. van Leeuwen, J. Swart en W. C. Snoek. Aan de heer G. Vrijhoef, die in het ziekenhuis verblijft, wordt de me daille dezer dagen alsnog uitgereikt. Het programma van de feestavond in Velserend werd geheel verzorgd door de leden. Vooral een succes was het optre den van de Binato's. Op de Julianaweg te Wijk aan Zee is de bestuurder van een personenatuo, een inwoner uit Leopoldsville (Belgisch Kon go), bij het passeren van een stilstaan de auto, tegen een uit tegenovergestelde richting komende motorfiets gereden. Be stuurder en duopassagiere, beiden woon achtig in Amsterdam, werden licht ge wond en konden na in het Rode Kruis- ziekenhuis verbonden te zijn, naar huis terugkeren. De heer L. Hagenaar deed na afloop van het trainen van een aantal handblasters van de r.-k. sportvereniging I.E.V. te Vel- sen-noord een onaangename ontdekking. Uit zijn kleding die in een van de kleed kamers van het gymnastieklokaal aan de Corverslaan aan de kapstok hing, is een portefeuille met tal van belangrijke papie ren ontvreemd. Onder meer was er een rijbewijs bij en in de portefeuille bevond zich ook het weekloon van de heer Hage naar. Zijn doorzochte kleding lag op de grond. De politie stelt een onderzoek in. VELSEN-IJ MUIDEN MAANDAG 21 DECEMBER Thalia, 20 uur „My gun is quick". Rex, 20 uur „Liebe, Tanz und tausend Schlager". Saturnusstraat 20, 20 uur midwinter bijeenkomst Vrouwenbond Partij van de Arbeid. Marktplein, 19.30 kerstzangbijeenkomst. Sint Fidelisgebouw, 20 uur Ontspan ningsavond. Brulboei, 19.30 Openbare ruilbeurs. Cultureel Centrum, 20 uur Kienavond Fauna Felisena. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum 1416.30 uur. DINSDAG 22 DECEMBER Thalia, 20 uur „My gun is quick". Hervormde Kerk, Kanaalstraat, 20 uur „Looft den Heer" met Weihnachtsora- torium. Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. BEVERWIJK MAANDAG 21 DECEMBER Kennemer Theater, 19.30 uur: „Zuster Luc". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het meisje in de tijgerkooi". W.B. Theater, 20 uur: „De stad waar iedereen wapens draagt". Het Centrum, 20 uur: kerstavond Katho liek Vrouwengilde. „De Opgang", 20 uur: kerstavond Vrou wengroep Partij van de Arbeid. „De Opgang", 20 uur: Adventsbijeen- komst Nederlandse Christelijke Vrou wen Bond (N.C.V.B.). DINSDAG 22 DECEMBER Kennemer Theater, 19.30 uur: „Zuster Luc". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Opstan ding". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5