J Misdaad oei een IPSO EN DE TOVERRING Kort en Aiphenaar Agenda voor Haarlem Exposities in Museum in het Stedelijk Amsterdam Margriet is nog zo heerlijk jong, zo echt een blad van déze tijd..! Werk van Chris van Voorst in kunstzaal Oud Ambacht DINSDAG 22 DECEMBER 1959 11 Muziek voor Kerstmis Warme schotels ƒ2.- De radio geeft woensdag T elevisteprogramma Schoolradio Edouard Borovansky t Ap Sok ontvangt culturele prijs van Arnhem De negen muzen ROMAN VAN JANE ENGLAND Op enkele radio-uitzendingen die In direct verband staan met. de komende feestdagen wordt al de aandacht gevestigd. Allereerst de uitzending op woensdag avond 23 december om 20.30 uur (Hilver sum I), in directe aansluiting met de Vic toria Hall'te Genève, van het „Mystère de la Nativité" van de Zwitserse componist Frank Martin. Het betreft de wereld première van een uitgebreid werk voor soli, koor en orkest op tekst van Arnoul Gréban (1410-1471). Onder de namen van de solisten aan deze uitvoering, die onder leiding staat van Ernest Ansermet, treft men ook die aan van de Nederlandse zan geressen Elly Ameling en Aafje Heynis. Van dit werk van een der grootste heden daagse componisten zal in de editie van donderdag een bespreking worden gegeven. De omroep geeft ditmaal blijk van een, helaas zeldzame, vernieuwing in de samenstelling van haar kerstprogramma's. In een uitzending van het Radio Kamer orkest op donderdag, dus op kerst avond, om 20.05 uur (Hilversum II) treft men aan het „Concerto per la notte di Natale" van Luigi Dallapiccola uit 1956. De muziek van deze Italiaanse meester die (hoewel van een iets oudere generatie) tot de avant-garde behoort, bezit kwaliteiten die haar ook toegankelijk maken voor hen die zich bij de voorhoede niet zo behaag lijk voelen. Diezelfde avond kan men op Hilv. I om 21.15 uur horen „Die Weih- nachtsgeschichte des Lukas" van Ernst Pepping, uit te voeren door het N.C.R.V. Vocaal Ensemble onder leiding van Ma- rinus Voorberg. Ook dit werk zal in deze rubriek worden besproken. Pepping is een voorman in de vernieuwing van de Luther se kerkmuziek en zijn vocale schrijfwijze vertoont, aansluitend bij de zestiende- en zeventiende-eeuwse polyfonisten onder andere Palestrina en Schütz een onge wone rijkdom aan waarlijk schone timbres die van een grote inventie op het gebied van de koorklank getuigen. Van iets bescheidener allure dan de drie bovengenoemde werken is een uitzending op eerste kerstdag om 13.30 uur (Hilv. II). Het betreft een spel voor kinderen „Het kerstgebeuren", geschreven door de he dendaagse Duitse componist Carl Orff op tekst van Gunhild Keetman. Hiervan werd maandagavond een voorbespreking ge geven door Henk Stam in zijn rubriek In leiding tot Muziekbegrip voor de AVRO, waarbij ook enkele fragmenten ten ge hore werden gebracht. De inleider vestig de de aandacht er op dat men deze kerst compositie voor kinderen moet zien in het licht van de vernieuwingen die Orff sinds ongeveer dertig jaar in het muziekonder wijs nastreeft met zijn „Schulwerk". Men kan er dan ook de typische instrumenten in horen die hij hiervoor speciaal ontwor pen heeft: kleine staafspelen en xylofoons, miniatuur-pauken, trommels alsmede een koor van blakfluiten van sopranino tot bas, strijkinstrumenten en zangstemmen. De uitvoering wordt verzorgd door leerlingen van de Stichting Zeeuwse Muziekschool, afdeling Zierikzee, onder leiding van Jac ques M. Luykenaar. De teksten worden ge zongen in Nederlandse vertaling. Wat ik er tijdens de inleiding van hoor de, gaf de indruk van een allerliefst her dersmuziekje dat met grote toewijding wordt uitgevoerd. Een uitzending waar u de (kleinere) kinderen plezier mee kunt doen. En uzelf misschien ook. Golfbreker Advertentie LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de, dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 940 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Een Zoon is ons gegeven, hoorspel. 11.50 Gram. 12.05 Lichte muz. 12.30 Land- en tuin- bouwmededJ 12.33 Kamerork., koor en solist. 12.37 Ariventskerkd. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, praatje. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Gram. 14.10 Kamerork. en sopr. 15.00 Kerstwijdingsdienst voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Milit. orkest, sopr. en tenor. 18.10 Kerstuitzend. 18.30 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radio krant. 19.50 Gram. 20.00 Kerstfeest Hongaren. 20.20 Inl. tot het volgende concert. 20.30 Solisten, ko ren en ork. (In de pauze: 21.30 De weg der zen ding, praatje. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.10 Zaalsportuitsl. 23.15 Platennieuws. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. £.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 900 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 De ver anderende kerk in de veranderende wereld, toe spraak. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdconcert. 14.45 Internat, volksliedjes. 15.00" Voor de jeugd. 17.00 Muz.uit Hawaii. 17.25 Roemeense muz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Nederlands Nieuw-Guinea. 18.00 Nieuws, comm. en act. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen! 19.10 De Christen en de veranderende samenleving, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.25 Hoorspel. De man van Thermopylae. 22.01 Jazzmuz. 22.20 Keuren en kiezen, praatje. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, le zing. 23.15 Muz. discussie. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Idem. 15.00 Ork.concert. 15.40 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 16.34 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Zangrecital. 17.25 Gram. 17.50 Boek bespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 19.50 Pianorecital. 20.00 Hoorspel. 21,00 Jazzmuziek. 21.30 Ork.concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Godsd. uitz. 22.45 Lichte muz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30— 17.40 Intern, jeugdjournaal. 20.00 Journ. en weer- overzicht. NCRV: 20.20 Documentaire film. 20.30 Kunstrubriek. 20.50 Telediscoparade. 21.00 Progr. over dieren 21.20 Pas geperst. 21.50 Filmpjes over Bethlehem. Uit de kluis. Bij een inbraak in het kantoor van een rijwielfabriek te Heeren veen is 20.000 gestolen. Dit geld lag in de kluis, die vermoedelijk niet gesloten is ge weest. De Stichting Nederlandse Schoolradio vervolgt na de Kerstvakantie haar weke lijkse uitzendingen met de programma's voor het tweede trimester. Dinsdag 12 ja nuari (14.40-15.00 uur) wordt begonnen met de eerste les van de serie „Muziek is overal". Dit is een herhaling in enigszins gewijzigde vorm van een reeds eerder uitgezonden programmaserie. In dertien lessen worden verschillende muziekin strumenten besproken. Bijzondere aan dacht zal worden besteed aan muzikale uitingsmiddelen van kinderen. Woensdag 13 januari (10.00-10.20 uur) be gint in hoorspelvorm de eerste les van de serie „Legenden uit de Lage Landen," eveneens een herhaling van uitzendingen, die destijds veel waardering ondervonden. De opzet van de serie is de leerlingen naar een legende te laten luisteren en hun tevens iets meer te vertellen over de plaats, de historische omstandigheden en gebeurtenissen, waaromheen zo'n legen de kan groeien. Ten slotte wordt in de vrijdagmorgen uitzending van 15 januari (9.40-10.00 uur) de eerste les uitgezonden van de geschie denisserie „300 jaar retour". Twee kinde ren, Anke en Johan, belanden door een merkwaardige gebeurtenis in de zeven tiende eeuw. Via de luidspreker in de klas-"' selokalen worden de jongens en meisjes van nu, meegevoerd op de tocht van de twee hoofdpersonen, in de tijd van toen. Deze hoorspelserie heeft tot doel een waardevolle aanvulling te zijn op het ge schiedenisonderwijs en mogelijk een uit gangspunt voor vele boeiende lessen. Bij alle drie series wordt voor de kinderen ge drukt lesmateriaal verstrekt, verlucht met illustraties en foto's. Zoals gebruikelijk ontvangt de leerkracht bovendien een toelichting bij elke serie. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is tot 18 januari een expositie van werk van Erich Wichman. Deze tentoonstelling had al op het programma gestaan van het Utrechts Centraal Museum. Zij is daar niet doorgegaan, omdat een gemeente raadslid wist dat Erich Wichman een fas cist was. De heer Sandberg is minder kin derachtig. Wichman, door bepaalde men sen als een Nederlandse Horst Wessel ge zien, was in de studietijd van ondergete kende al een bijna legendarische figuur te noemen. Hij moet de dingen goed en flink gezegd hebben. Als een fijn trekje van hem mocht gelden dat hij „rundernat goed voor de kat" vond en „water goed voor la ter". Later was het ook zo buitengewoon flink van hem de microfoon om te trappen bij een uitzending van een bijeenkomst van andersdenkenden. Straks is het Kerstmis en laten wij dan ook wat vergevensgezind zijn en het werk van deze kunstenaar bekijken. In tegen stelling tot zijn Duitse geestverwanten kon Wichman voelen voor abstracte kunst. Misschien was dat voor een bepaalde tijd. In ieder geval heeft Wichman zich in deze richting niet als een belangrijke figuur ontwikkeld. Men vergelijke zijn armzalige composities met anderer abstract werk. Wichman kon in tekening hekelen dat het een aard had. Hij hekelde echter wel steeds op dezelfde en wat betreft zijn te kenen op griezelig slappe wijze. De indruk die men van dit werk en enkele figuratieve schilderijtjes overhoudt is niet anders dan vies te noemen. Slap zijn ook Wichmans sieraden, maskertjes en andere plastie ken. Een verklaring hiervoor kan liggen in Wichmans aversie tegen het rundernat. Wichmans ceramiek zou tegenwoordig Advertentie MAtGRIET Huldako parit raat 20, Amiterdam een plaats kunnen vinden in zqken waar de allerergste kunstnijverheidskitsch ver kocht wordt. Als ik nu weer terugdenk aan die Wichmanlegen.de dan ben ik bang be paalde mensen met dit schrijven gegriefd te hebben. Mij geldt echter het resultaat van Wichmans streven en dat is wel heel naar. De heer Sandberg was verder zo geluk kig een tentoonstelling uit Venetië over te nemen. Deze, „de vitaliteit in de kunst" genoemd, is tot 25 januari in het Stedelijk Museum te zien. De heer Sandberg moti veert deze tentoonstelling in het „Mu seum-journaal" van november. Hij schrijft onder meer: „De periode van on derdrukking en vervalsing waarin wij le ven vraagt niet ons antwoord maar schreeuwt om protestdat protest breekt vloekend en bruisend los in de schil derkunsten breekt baan met een vi taliteit die de in welstand doezelende bur ger verschrikt, zijn onwaardige tevreden heid verstoort." Als dat nu maar eens waar was! Wie gelijk ondergetekende veel tentoonstellingen bezoekt schrikt hele maal niet van deze vitaliteit. Steeds maar vloeken maakt heel weinig indruk en brui sen maakt op de duur doezelig. De heer Sandberg schreef ook over atoomangst, dje mensen soms wakker schudt. Appel noemde een van zijn schilderijen hier „Angst voor atomen". Dom van me: ik vond het wel een plezierig schilderij. Aan vele vloeken hier is verder zoveel techni sche zorg besteed, dat de spontaniteit al leen maar een ogenschijnlijke is. Het brui sen is soms niet veel meer dan een geprut tel in vuil water. Deze expositie vraagt aandacht voor het belang van het hand schrift in de hedendaagse kunst. Wat is dat van een Kimber Smith dan een ongemeen flauw handschrift. Vies weer is de indruk die ik kreeg van Burri's „Brand" en van Dubuffets portret van een prior. Men mag op deze expositie niet alles over een kam scheren. Ik noemde al werk van Appel. Als echt eigentijds werk kan ik dat van Lucebert zien. Men ontmoet ook een en ander van de Belg Hugo Claus dat intrigeert. Vol van spanning zijn de plas tieken van Etienne Martin. Niet die van Falkenstein, een dame die drie jaar nodig had voor een portret van „appel". (Ver velend is die afkeer van hoofdletters; nu weet ik nog niet zeker of Karei misschien bedoeld is). Wie een werkelijk contact met abstracte kunst voelt kan hier meer ont moeten dat boeit. Met het werk van de Pa- rijse Hollander Bram van Velde hèb ik het niet. Het Stedelijk Museum maakte nog een aparte tentoonstelling van zijn werk. Deze is tot 1 februari te zien. Tot 25 janua ri is er dan nog een grote expositie van het werk van Benner. Ik ontmoette daar veel verheugends. Met name verscheidene Friese landschappen trokken me aan. Wat betreft duinen en stranden prefereer ik dat wat Wiegers daarvan maakte. Benner blijkt verder door Appels kinderen ge raakt te zijn. Al kan ik dan moeilijk met alles van Benner meegaan, men proeft in hem een eerlijk schilder. Bob Buys SYDNEY (UPI) Edouard Borovans ky, de in Tsjechoslowakije geboren bal letdanser die een van de favoriete part ners van Anna Pawlowna is geweest, is vrij dag te Sydney overleden. Hij was zeven envijftig jaar. Hij laat zijn vrouw Nicola- jewa, een nicht van Pawlowa achter. Bo rovansky trok de aandacht van Pawlowa toen hij danste in het Staatstheater van Praag. Hij heeft vele jaren met haar ge werkt en ging na haar dood over naar de Basil Ballet Russes. In 1938 vestigde hij zich in Sydney, waar hij zijn spaargeld stak in een balletschool en het eerste be roepsballet van Australië. Dinsdag wordt Borovansky in Melbourne begraven. Tijdens een buitengewone raadszitting in het stadhuis te Arnhem is aan de Arn hemse graficus Ap Sok de aan hem toe gekende Culturele Prijs Arnhem 1959, be staande uit een oorkonde en een bedrag van 1000 gulden, uitgereikt door burge meester C. G. Matser, die er in zijn toe spraak ook aan herinnerde, dat de uitrei king van deze culturele prijs thans voor de tiende maal plaats had. 6061. Ipso boog diep voor de koning en dankte hem voor het prachtige geschenk. En nu kun je weer veilig naar huis gaan, zei de Vissenkoning. Ik zal een rijtuigje voor je laten komen, dan gaat het gemakkelijk. De koning gaf zijn vissen-dienaren een bevel, en Ipso zag een alleraardigst zeepaardje naderen}, dat een grote schelp voorttrok. Stap maar in, zei de koning. Goede reis en denk aan mijn vissen; doe ze geen kwaad en vang ze liever niet. Dat beloofde Ipso. Hij boog nog eens en gaf een rukje aan de teugel. Toen begon het zeepaardje rustig te zwemmen. In de kunstzaal „Oud Ambacht" is tot 11 januari iverk van Chris van Voorst te zien. Van Voorst is vooral tekenaar en graficus. Een aantal geschilderde studies zijn het werk van de graficus. Gevoelige schakeringen mogen Van Voorst niet vreemd zijn, hij is vooral de man van een sterk zwart-wit. dat op zeer persoonlijke wijze en vol spanning tegenover elkaar werd uitgewogen. Van Voorst snijdt nog al eens in het linoleum, een materiaal dat de echte graficus toch eigenlijk als te ge makkelijk moest voorkomen. Bij weinigen is echter de vorm der grenzen tussen het zwart en wit zo bepaald door het mate riaal als bij Van Voorst. Getekend op steen of voor cliché zouden die vormen anders geweest zijn. Gesne den in hout blijken zij ook anders in Van Voorsts werk. Van Voorsts instelling op het vak is een zuivere. Misschien dat hij als tekenaar minder persoonlijk is dan als graficus. De tekenaar herinnert wel aan Matisse of even aan ^Picasso. Bij Van Voorst is dat dan het gevlog van een eer lijk streven naar vernieuwing waarbij hij leiding zocht in anderen voorbeeld. Drie tekeningen, die hij „Jacqueline" noemde, komen mij toch als voldoende eigen voor. Zij zijn Van Voorsts eigen reageren op een model. De sfeer waarin Van Voorst zijn geld verdient het Amsterdamse Stedelijk Museum schijnt hem niet te verleiden de natuur de rug toe te keren. Hij begrijpt de noodzaak van e,en controle op zuiverheid door confrontatie met het zichtbare. Die drie Jacqueline's bewijzen dat. Tekeningen als deze zijn altijd boeiender dan werk dat totaal uit het hoofd ontstond. Mooier vond ik nog een tekening, die als „Meisje III" in de cata logus vermeld staat. Mogelijk heeft dit voor een deel zijn oorzaak in het feit dat Van Voorst in deze tekening nog meer aan dacht aan de materiaalbehandeling be steedde, zonder overigens met de bedoe ling het middel voorop te stellen. In zijn tekeningen is Van Voorst dan niet geheel vrij van speculaties en het is daarom dat ik zijn grafiek iets meer waardeer. Want in zijn grafiek vertoont Van Voorst meer discipline. Bob Buys Bram van Velde. In het Stedelijk Museum te Amsterdam heeft de directeur van de Kunsthalle Bern, dr. Franz Meyer, een expositie geopend van wei-ken van de 64-jarige, sedert 1936 in Parij9 levende Nederlandse schilder Bram van Velde. De Kunsthalle organiseerde in 1958 de eerste erote overzichttentoonstelling van Van Velde's werk. Deze tot 1 februari durende expositie is ingericht als een eerbetoon aan een Nederlander ,.r'ie in eigen land niet voldoende tvordt geëerd". De tentoonstel ling omvat nagenoeg het gehele oeuvre van de kunstenaar, die tot op heden niet veel meer dan honderd schilderijen en gouaches heeft geschilderd, waarvan er tweeënzeventig worden getoond. GrensarbeiderskaTirt afgeschaft. De Nederlandse en Belgische regering hebben besloten met ingang van 1 januari de grensarbeiderskaart af te schaffen. Sinds het in werking treden van het interim- arbeidsakkoord op 30 maart 1957 tussen de Benelux-landen kunnen deelnemers vrij in loondienst in een van de drie landen gaan werken, zonder dat daarvoor een werkvergunning is vereist. Voor Neder land en België gold echter, dat grensarbei ders tot dusverre een grensarbeiderskaart moesten hebben. Straatnamen. In de in aanleg zijnde Tuinstad-Osdorp te Amsterdam zal een aantal straten genoemd worden naar jour nalisten. beoefenaars der kleinkunst en karikaturisten. Op deze wijze wil Amster dam de erkentelijkheid tot uitdrukking brengen voor het werk van o.a. S. F. van Oss (oprichter Haagse Post), Louis Schot- ting, C. K. Elout, Charles Boissevain, J. C. Schroder, Louis Raemakers, Dirk Witte, David Kouwenaar, Fred Thomas, Eduard Jacobs, Jean Louis Pissuise, Johan Bu- ziau, Louis Davids en Johan Braakensiek. Rekenen met anderen. In zijn maan delijkse vergadering heeft de Oecumeni sche raad van kerken in Nederland prof. dr. W. F. Dankbaar, jiie periodiek aftrad, opnieuw tot voorzitter gekozen. Tot lid van het moderamen is ds. J. Broertjes, predikant bij de baptistegemeenten te Utrecht, benoemd. De raad besloot in de eerste helft van volgend jaar een ver gadering te houden met als onderwerp: hoe houden de kerken bij hun beleid met de anderen rekening? Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM 5. Zij zouden door de zonneschijn rijden met het regelmatige geluid van de dravende muildierhoe ven in hun oren en naast elkaar zittend, zouden zij het land voor hen uit zien trillen in de hitte. Morgen was toch inderdaad wel het begin van een nieuw leven, om dat zij van morgen af tot Robs familie zou behoren. Zij ging naar haar eigen kamer, waar een lamp laag brandde, draaide die hogerop en keek rond. De kamer kwam haar nu vreemd voor, nu zij ontdaan was van haar platen en persoonlijke bezittingen. Die lagen alle maal in de koffer, die tegen de wit gekalkte muur stond. Plotseling werd zij overvallen door een gevoel van ko mend verlies. Zij verliet de Ferndales en de Ferndales haddefi haar een thuis gegeven. Veel meer thuis dan het huis van haar tante in Engeland. Een ogenblik voel de zij er niets voor om weg te gaan. Een moment zag zij duidelijk, dat het misschien beter zou zijn te doen, wat mevrouw Ferndale wenste, namelijk er op te blij ven staan, dat zij hier zou blijven,tot de dag van het huwelijk. Ze zou misschien mevrouw Timball dan voor een weekeinde kunnen bezoeken en David vragen haar erheen te rijden en weer terug te halen. John Fern dale had ook al zo iets gezegd. Kijk eens hier, Julietje, had hij met zijn diepe bas stem gezegd, laat je niet op die manier door die oude vrouw op je kop zitten. Waarom voor den drommel zou je daar voor drie maanden op proef moeten gaan? Ik ben daar werkelijk zeer sterk op tegen. In dezelfde om standigheden zou ik Ann zeker niet laten gaan. En voor zover zulks mogelijk is, koesteren wij toch dezelfde ge voelens tegenover jou. Je kunt ons voor de eerstkomen de drie maanden maar beter als ouders adopteren en ons voor je te laten praten. Het is eenvoudig dit, zei Rob, dat moeder er niet zeker van is, dat jij tegen de eenzaamheid zult kunnen. Zij vindt het niet meer dan billijk, dat je het eens pro beert, voor jij jezelf verbindt. Het is heel iets anders dan deze plaats weet je. Bijna nooit bezoekers. En, Julie, lieveling, we zullen zo'n plezier hebben! Er is zoveel, dat ik je moet laten zien. Alleen in haar kamer zijnde, begon zij plotseling te lachen. Ik ga de vrouw van een farmer worden, zei zij hardop en duwde haar angstige voorgevoelens terug in de vage uithoeken van haar geest. TWEEDE HOOFDSTUK Het was al helemaal donker, toen de muildierwagen het huis van de Timball-farm naderde. Er was niets van te zien, behalve het glinsterende lichtje van een ka merlamp en de bloedrode halve cirkel van een geweldi ge maan die achter een ongelijke lijn van bosjes en struikgewas opging. Toen de wagen naderbij kwam, be gon een hond woedend en giftig te blaffen; een luid hysterisch geblaf, dat af en toe door een nijdig gegrom werd onderbroken. Julie rilde en schoof wat dichter naar Rob toe. Hij nam even haar hand en drukte die. Niets om je ongerust over te maken, mompelde hij. Het is een goede waakhond. Moeder houdt van hem, omdat hij een geweldige hekel aan de inlanders heeft en niemand kan het huis 's nachts naderen zonder dat dit lawaai begint. Als hij je eenmaal kent, zal hij de vriendelijkheid zelf tegen je zijn. Bij de Ferndales was nooit iemand er bang voor ge weest, dat er 's nachts kaffers in de buurt van het huis kwamen. Lion liep op het erf los. Af en toe blafte hij eens met een diep keelgeluid. Julie meende, dat wanneer er een vreemde kaffer zou zijn komen opdagen, Lion dat iedereen zou hebben laten weten, maar niet... op die giftige, afschrikwekkende manier. Maar neem eens aan. zei zij dat een van jullie jongens van de farm 's nachts naar het huis zou moeten komen. Loopt die hond dan los... of kent hij ze? Rob lachte even. Hij loopt zeker los en wij moedigen zijn kennis making met hen niet aan. Wanneer ze eenmaal op het erf van hun eigen kraal zijn, blijven ze daar tot de zon weer opgaat. O! zei Julie. v Bij de Ferndales was het allemaal heel anders ge weest. Het was wel eens voorgekomen, dat een van de farmjongens bij nacht naar het huis gekomen was. Bij voorbeeld op een keer, dat N'Wami longontsteking had gekregen en John Ferndale er heen gegaan was en hem gedurende de rest van de nacht verzorgd had. De maan klom snel aan de hemel omhoog, waarbij de rode glans in een gouden veranderde. Het lichtje van het huis werd duidelijker zichtbaar en leek minder op een ver verwijderde ster. Zij zat heel stil met het idee, of zij hier al eeuwen in die muildierwagen gezeten had, luisterend naar de korte snelle draf van de muildie ren en de langere, zwaardere draf van Davids paard. Het was geen erg vrolijke rit geweest, met Rob een beetje nijdig over de escorte, terwijl David Baxter in een afzijdige, koele stemming was. We zijn er bijna, zei Rob. Julie, waarom moest Baxter nu toch met alle geweld meegaan? Zij keek hem even van terzijde aan. In de diepe schaduwen van de kap van de wagen kon zij de uit drukking van zijn gezicht niet zien. Het was niet meer dan een vaag beeld. Maar zijn stem klonk spijtig en een ogenblik stond dit haar tegen. De Ferndales meenden, dat het beter was, zei zij. Ik zie niet in waarom, zei Rob. Ten slotte zijn we verloofd en neem ik je mee naar het huis van mijn moeder. Ik zie niet in, waarom David als chaperonne mee moest moest gaan. Och, zei Julie redelijk we zouden wel eens erg blij hebben kunnen zijn iemand bij ons te hebben. Ten slotte Rob, heb je de wagen al eens eerder om laten slaan en er zou eens een wiel af kunnen lopen. En... nou ja, er zou van alles kunnen gebeuren. Ze meenden eenvoudig, dat het zo beter zou zijn. Zij kon in het donker voelen, dat hij ongeduldig zijn schouders ophaalde. Het is maar één keer gebeurd, dat de wagen is omgeslagen en dat alleen nog maar, omdat er nieuwe muildieren voor stonden, zei hij gemelijk. Ik ben heus wel in staat op mezelf te passen. Als we getrouwd zijn, zul je me toch moeten vertrouwen. Maar lieveling, 'zei ze, dat is toch niet meer dan natuurlijk. En bovendien, als we eenmaal getrouwd zijn, zou het er niets op aan komen, al zaten we dagen lang op het veld geïsoleerd, is het niet? Ik heb in ieder geval een hekel aan die knaap, zei Rob. De wagen was nu op harder, gladder grond gekomen en hier was het gras korter. Baxter hield zijn paard in, tot hij met de wagen op één lijn was. Dat is een goede brandgang, die je daar gemaakt hebt, zei Baxter. Concertgebouw: Vandaag 20 uur: or gelconcert door Albert de Klerk. Stadsschouwburg: Woensdag 20 uur: Toneelgroep Theater met „J.B.". Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: Kerstsilhouettenspel „In het veld van Efrata" (Bijz. Kerkewerk Herv. Gemeen te). Woensdag 19.30 uur: Kerstfeest leger des Heils voor bejaarden. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Song of Shehe- razade", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „Gangsters vijand No. 1", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Het verobrgen le ven van Walter Mitty", 14 j. Luxor Theater: Vandaag tot en met 14 en 20 uur: „In de macht van de vampier", 18 jaar. Minerva Theater: Woensdag 14.30 uur: Laurel en Hardy bij de luchtbescherming", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag en woensdag 14, 16.15 19 en 21.15 uur: „Hel den", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en woensdag 14.30, 19 en 21.15 uur: en schiep de vrouw", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Orfeu Negro", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag en woensdag 20 uur: „Als de kraan vogels overvliegen", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Musum (Jansstraat 79): Tot 11 januari dagelijks van 10 tot 17 uur (bovendien woensdag van 19 tot 21.30 u.) en zondags van 13 tot 16 uur: Expositie „Kerkbouw nu". Frans Halsmuseum: Tot 11 januari da gelijks van 10 tot 15 en zondags van 13 tot 15 uur: Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 januari dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Georg Rueter. Kunstzaal „Oud Ambacht" (Omvals- poort): Tot 11 januari dagelijks van 11-17 uur en zondags van 13-17 uur: Expositie van werk van Chris van Voorst. Museum „Het Huis Van Looy" (Kam perlaan): Tot 18 januari dagelijks van 10- 12.30 en 13.30-17 uur, zondags 14-17 uur: Kerstexpositie van werken van leden van de Hollandse Aquarellistenkring. Chez Nous (Spaarnelaan 25): Tot 28 de cember dagelijks van 11 tot 17 uur: Ex positie van aquarellen van Frans Funke. DIVERSEN Vleeshal: Woensdag 12.25 uur: Bezin- ningspauze; pater C. van Baarle over „Als iet komt tot niet". (Verder raadplege men de rubriek „Uit- (Wordt vervolgd) gaan in Haarlem" van vrijdag 18 december)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11