nationalisaties ontbreekt volkenrechtelijk motief Voor elk Zedenpolitie slaat toe op de „walletjes" Bij maatschappelijk werk geen verzuiling maar samenwerking Gelijke steun aan openbaar en bijzonder middelbaar onderwijs Landbouwers gaan ruimtelijke plannen inventariseren Wiardi Beekman stichting over structuurbeleid in landbouw DE NIEUWE NOTA AAN INDONESIË Maatregelen niet rechtsgeldig dus ook geen schadevergoedingsclaims Huizen van ontucht gesloten; diverse arrestaties Gezinsbedrijf en kostprijsberekening hoekstenen voor landbouwbeleid MAÏZENA DURYEA TWEEDE KAMER DINSDAG 22 DECEMBER 1959 13 Modische cosluums Onschuldig in de cel Hagenaar krijgt geen smartegeld Kerkelijk Nieuws Akkoord over c.a.o. bollenbedrijf Nachtwaker verdronken VOORZITTER L.T.B. Minister Klotnpé in Tweede Kamer Natuurlijke glans voor Uw haar - natuurlijk Met de indiening van de nota bij de Indonesische regering betreffende de na tionalisatie van Nederlandse bedrijven (waarover wij maandag in het kort hebben bericht) heeft de Nederlandse regering thans gereageerd op het Indonesische ant woord, dat op 8 april van dit jaar werd gegeven naar aanleiding van de Neder landse protestnota van 28 februari. De Indonesische regering verwees daarin naar een eerdere nota harer zijds (8 oktober 1958), waarin zij reeds een duidelijk ant woord zeide te hebben gegeven. In deze nota werd gezegd, dat de Indonesische re gering de financicel-economische belangen van Nederland niet kan bespreken, zolang het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea niet is opgelost. De republiek Indonesië zeide voorts als soevereine staat het recht te hebben zelfstandig te beslissen over de nationalisatie van particuliere eigendom men van vreemdelingen. De nationalisatie- wet erkent volgens deze Indonesische nota de plicht tot schadevergoeding, een proce dure ter verkrijging van de vergoeding was inmiddels vastgesteld en de ver goeding zou worden bepaald door een daartoe ingestelde Indonesische ambtelijke commissie. Het door de Nederlandse re gering tegen de nationalisatie geuite pro test werd afgewezen als een ontoelaatbare inmenging in interne aangelegenheden van de republiek Indonesië. Als doel van de nationalisatie der Nederlandse bedrijven werd genoemd het welziin van het In donesische volk te normaliseren en econo mische discriminatie te doen verdwijnen. Het motief D" Nederlandse regering stelt, thans in haar nota voorop, dat de aantasting dooi de republiek Indonesië van de Nederland se rechten en eigendommen in Indonesië sinds eind 1957 in wezen niet een nationa lisatie van eigendommen is, zoals deze in de nationale rechtsstelsels bekend is en in het volkenrecht wordt erkend. „Beziet men de genomen maatregelen alle tezamen en in hun onderling verband dan is het zonneklaar, dat zii er primair op gericht zijn schade toe te brengen aan Nederlandse belangen. De Nederlandse re- Advertentie Wij hebben een speciaal samengestelde collectie die past in de sfeer van de ko mende feestdagen. Ook voor die heren die menen door hun moeilijke maat geen confectie te kunnen dragen. Onze gehele collectie in mo derne modellen en voyante kleuren. U kunt dus nog tijdens de a.s. feestdagen goed, en modieus gekleed gaan. Laat u adviseren door: VOOR EXCLUSIEVE HERENMODE: Gr. Houtstr. 59 Gen. Cronjéstr. 86 S Tel. 21592 HAARLEM Tel. 55477 In antwoord op schriftelijke vragen van het A.-R.-Tweede-Kamerlid mr. W. Aan-, tjes heeft de minister van Justitie ver klaard dat de Haagse glazenwasser, die van 14 tot 23 mei 1959 als gevolg van een persoonsverwisseling ten onrechte gedeti neerd is geweest, geen aanspraak kan maken op volledige schadeloosstelling, doch alleen op een tegemoetkoming in de geleden schade. De Haagse rechtbank had indertijd de glazenwasser een vergoeding van 750.— toegekend als tegemoetkoming voor de geleden geldelijke schade, o.m. omdat de immateriële schade niet voor een tege moetkoming in aanmerking kan komen. In beroep werd dit bedrag teruggebracht op ƒ500.—. De heer Aantjes had hierop gevraagd of de minister niet van oordeel was, dat de glazenwasser niet een volledige vergoeding ook van de immateriële schade moest krijgen. De minister antwoordt onder meer, dat de wet niet belet, dat een volledige vergoe ding van de werkelijke schade wordt toe gekend en dat hieronder ook de kosten voor rechtskundige bijstand kunnen worden be grepen voorzover deze in voldoende recht streeks verband staan met de ondergane voorlopige hechtenis. Voor wat betreft de vergoeding van de immateriële schade meent de minister, dat zelfs wanneer de wet daartoe uitdrukkelijk de mogelijk heid zou bieden, er door het ontbreken van een enigszins exacte maatstaf voor de berekening ervan, de praktijk vermoe delijk niet ver van de huidige zou afwij ken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Houten: P. J. Dorsman te Staphorst; te Winterswijk (vac. J. H. Hartsheim): W. Bloemendaal te Zevenhui zen (Z.H.). Bedankt voor Bodegraven: T. Langerak te Vinkeveen. Aangenomen naar Lemele-Lemelerveld: H. E. Smid, kandi daat te Haarlem-Noord. Vrqe Evang, Gemeenten Beroepen te Velp (G.): H. C. Leep te Rotterdam-Centrum. gering behoeft in dit verband slechts te verwijzen naar de reeds in de maanden oktober en november 1957 herhaalde malen van officiële Indonesische zijde geuite be dreigingen, dat bij niet-inwilliging van be paalde politieke verlangens op ander ter rein, tegen de Nederlandse bedrijven maatregelen zouden worden genomen". De regering verwijst ook naar de rede van de president van de republiek Indo nesië od 17 augustus, waarin deze zeide. dat wanneer de Nederlandse houding in zake Nieuw-Guinea „koppig" blijft het af gelopen zal zijn met al het Nederlandse kapitaal in Indonesië, óók in gemengde ondernemingen. Dit is een volkenrechtelijk verboden motief voor eigendomsaantastihg. Dc voorwaarden De Nederlandse regering zegt, dat zij nimmer het recht van soevereine staten zal ontkennen om eigendommen van onderdanen van andere staten te nationali seren. mits aan de volgende voorwaarden is voldaan: dat een algemeen belang daar aan ten grondslag ligt. verband houdend met het te maken pebruik van de te natio naliseren eigendommen: dat zulk een nationalisatie geen discriminatoir karakter heeft en tenslotte, dat prompt, een adequate en effectieve (derhalve t. ransf erabei e) schadevergoeding aan de belanghebbenden wordt verleend. De Indonesische nationalisatiemaat regelen zijn volgens de nota onverbloemd discriminatoir, omdat zij uitsluitend Ne derlandse eigendommen betreffen en van nromote betaling van een adeouate en ef fectieve schadeloosstelling is veen snrake. Naar aanleiding van hef Indonesische verwijt van een „ontoelaatbare inmen ging" wordf gezegrk Het volkenrecht kent aan soevereine staten het recht toe bij andere staten oo te komen voor de be langen van hun onderdanen en doze te beschermen, indien deze belangen door een andere soevereine staat in strijd mot volkenrechtelijke verplichtingen worden aangetast. De „compensatie" Ofschoon de aangekondigde wettelijke regeling van de betaling der schadever goeding nog niet tot stand is gekomen heeft het de aandacht getrokken, dat bii een besluit van de minister-president van 17 september 1959 mode is bepaald, dat bii nationalisatie van vitale bedrijven, welke gedeeltelijk het eirendom ziin van buiten landers. die geen Nederlands staatsburger zijn. voor het gedeelte van het kanitaal dat oorspronkelijk eigendom was van niet- Nederlandse buitenlanders, schadevergoe ding zal worden gêgevén. Hierin ligt vol gens de nota duid°iük ongesloten dat er geen schadevergoeding zal worden betaald voor dat gedeelte van het kapitaal, het welk het eigendom was van Nederlanders Voorts wordt genoemd de verklaring van de minister van Landbouw van 29 juni 1959 dat de betaling van compensatie zou geschieden, indien de situatie en de écono mische draagkracht van Indonesië zulks toelieten. Tenslotte wordt gewezen op een artikel van de regeringsverordening ter uitvoering van de nationalisatiewet, waarin staat, dat de commissie voor de vaststelling van de compensaties het deel van de revenuen dei- genationaliseerde bedrijven kan aanwijzen, dat gereserveerd zal worden voor het be talen van compensaties „ter gelegener tijd". Dit voornemen om slechts een gedeelte van de revenuen van de overgenomen Nederlandse bedrijven voor de betaling van enige schadeloosstelling in de toe komst te reserveren, versterkt de op grond van het vorenstaande reeds gewettigde twijfel aan enige serieuze bedoeling om schadevergoeding te betalen. Deze twijfel groeide tot zekerheid bij kennisneming van een instructie van de raad van bestuur van de B.A.N.A.S. van 21 augustus, in houdende dat slechts één percent van de bruto-inkomsten van de Nederlandse be drijven, verminderd met de vennootschaps belasting, voor betaling van schadeloos stelling te zijner tijd zal worden gereser veerd. „Het is duidelijk dat een dergelijke reservering niet eens voldoende is om de rente voor het verschuldigde kapitaal te dekken, laat staan om de aflossing van de hoofdsom te waarborgen". Onder al de genoemde omstandigheden kunnen cle Indonesische maatregelen niet als rechtsgeldig worden beschouwd. Om die reden hebben de Nederlandse eige naren zich ervan onthouden, door het in dienen van vorderingen tot schadeloos stelling op de grondslag van de desbetref fende Indonesische wetgeving aan de feitelijke toepassing van die maatregelen medewerking te verlenen. „Aangezien zowel Nederland als Indo nesië in de te dezer zake gewisselde nota's zich hebben beroepen op het volkenrecht en zij als leden van de UNO gehouden zijn hun geschillen op vredelievende wijze op te lossen, stelt de Nederlandse regering voor de onderwerpelijke rechtsgeschillen te onderwerpen aan het oordeel van het Internationale Gerechtshof of van een an dere onafhankelijke internationale rechter lijke instantie. De Nederlandse regering zal gaarne ver nemen of de Indonesische regering hiertoe zou willen medewerken", aldus de nota. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Volgens de nieuwe C.A.O. voor het bloembollenbedrijf, waarover in beginsel overeenstemming is bereikt, zal het week loon voor vakarbeiders met ingang van 1 maart worden vastgesteld op 80, inclu sief de huurcompensatietoeslag. De overi ge lonen zullen hierop worden afgestemd. Het huidige loon van de vakarbeiders bedraagt 72,50 per week (exclusief huur- compensatie), waarop bovendien meestal een toeslag van twee percent wordt be taald. De verschillende organisaties moeten de overeenkomst nog goedkeuren, waarna de nieuwe c.a.o. aan de Rijksbemidde laars kan worden voorgelegd. De 58-jarige L. J. Brilman, nachtwaker van het kasteel „Twickel" te Delden (O.) is kort na het invallen van de avond over de ketting van de ophaalbrug in de kas teelgracht gevallen en verdronken. Een krantenbezorger vond de fiets en de hoed van het slachtoffer op de ophaalbrug en waarschuwde het personeel van het kas teel. Toen de drenkeling uit het water was gehaald bleken de levensgeesten geweken. „In de krioelende randstad Holland blijft de bevolkingsaanwas groeien. Onze gewesten worden voortdurend bedreigd door een toenemende beslaglegging op de grond en een voortdurend onttrekken van deze grond aan de agrarische produktie. De problemen van onteigening, luchtver ontreiniging, zandwinning en recreatie worden benauwend. Het bestuur heeft daarom in samenwerking met de andere landbouworganisaties en overheidsin stanties besloten op korte termijn een in ventarisatie op te stellen van alle in voor bereiding zijnde ruimtelijke plannen". Dit heeft de voorzitter van de Katholie ke Land- en Tuinbouwbond, de heer E. J. M. Kolfschoten, meegedeeld op de van morgen in het Haarlemse Concertgebouw gehouden algemene vergadering van zijn organisatie. De voorzitter zei dat tot 1980 het verlies aan land- en tuinbouwgrond voor Noord- en Zuid-Holland is becijferd op ongeveer veertigduizend ha. Door de afvloeiing van agrarische werk krachten naar de industrie ontstaat voor al een personeelstekort in de melkveehou derij. De bedrijfsgenoten dienen zich ern stig af te vragen of de arbeidsvoorwaax-- den wel even aantrekkelijk zijn als in an dere bedrijfstakken. Voorts dienen meer mogelijkheden te komen om voor arbei ders in de melkveehouderij vrijstelling van militaire dienst te verkrijgen. De land en tuinbouwers zullen zich er echter van bewust moeten zijn dat zij hun signatuur op hei platteiand niet kunnen blijven druk ken. Ten aanzien van het landbouwbeleid van minister Marijnen zei de heer Kolfschoten vertrouwen te hebben in de toezeggingen van de minister dat deze inzake het ga- rantiebeleid de besprekingen met het Land bouwschap zal heropenen en hierover ver slag aan de volksvertegenwoordiging zal doen. Ten aanzien van de vrijere loonvorming zei de voorzitter dat de ingewikkelde be rekeningen voor de boeren nagenoeg on verteerbaar zijn, wanneer zij tenminste ook nog iets op hun bedrijf willen doen. Een winstpunt in het garantiebeleid noem de hij het feit dat in het melkprijsbeleid het onzekere element van het gedeelde marktrisico is afgezworen. Sprekende over de E.E G. meende de voorzitter dat in de komende jaren de on derlinge handel in landbouwprodukten ieder jaar vrijer en ruimer moet worden door middel van een verplichte geleidelij ke afbraak van handelsbelemmeringen. Elke vorm van dirigisme en bureaucra tie moet uit het vrijere verkeer van de ge meenschappelijke markt worden geban nen. Een gesprek over een drastische uitbrei ding van de teelten, voornamelijk de bol len- en sierteelt, achtte de heer Kolfscho ten nauwelijks vruchtbaar. Door rege ringsmaatregelen, importrestricties, sub sidies enz., worden de teelten in het bui tenland namelijk bevorderd. Een vrijge ven van de teelt hier zal aan deze situatie weinig veranderen. Daarom dienen de be schermende maatregelen hier niet al te snel te worden te niet gedaan. Duidelijk is waar te nemen dat de struc tuur van de Nederlandse landbouw duchtig aan het veranderen is. De landbouw maar vooral de tuinbouw, zal een meer mobiel karakter krijgen. In de nabije toekomst zaL een goede sociaal-economische voorlichting aan de leden maar ook een goede voorlichting naar buiten nodig zijn, zei de heer Kolfschoten. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse zedenpolitie heeft maandag in een actie tegen de „donkere buurten" op de walletjes opnieuw drie twijfelachtige figuren èearresteerd: de 58-jarige vrouw M. P., bijgenaamd „Dol le Greet" en het echtpaar A. S. en F. S.-K. 31 en 35 jaar oud. P. is eigenares van het huis Oudezijds Achterburgwal 3, dat zij voor 300 gulden per week aan het echtpaar S. verhuurde. Mevrouw S. en een vriendin moesten dit bedrag opbrengen. Van de zes arrestanten, die in de loop van de vorige week van hun bed zijn ge licht, zijn er twee, Roosje van 't H. en Jopie K., na verhoor door de rechter-com- missaris, mevrouw mr. C. J. G. H. van Lom-Van Marie, in vrijheid gesteld. De anderen zijn opgesloten in het Huis van Bewaring. In de buurt heeft men inmiddels wel be grepen, dat het de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker (hij was ook aankla ger in de zaak-Magere Josje) ernst is met zijn optreden tegen de profiteurs van de ontucht. Tal van huizen, waar sinds jaren gelegenheid tot rendez-vous werd gegeven, zijn de laaiste dagen gesloten. De moeder van de gearresteerde Rinus V., die met haar zoon tal van huizen aan de wallen (Van onze parlementaire redacteur) De term „verzuiling" op het terrein van het maatschappelijk werk wijst minister Klompé af. Voor iemand, die een ander moet helpen de weg terug te vinden in de samenleving, is het van groot belang dat hij de „taal" van de ander verstaat en dat hij het klimaat kent waarin hij werkt „Het praten over verzuiling houdt in dat men een deel van het maatschappelijk werk kapot wil maken", zei de minister gisteren in de Tweede Kamer. Men moet zoveel mogelijk samenwerken, maar rh^orl èti.tie Het streven in het landbouwbeleid dient gericht te zijn op gezinsbedrijven, waarop twee arbeidskrachten volledig produktief werk kunnen vinden. Dit zal in de prak tijk betekenen, dat de problemen zich vooral concentreren rond de bedrijven die (afhankelijk van het bedrijfstype) liggen in de categorie van 5-20 ha. Tot deze slot som komt de Dr. Wiardi Beekman stich ting in haar vandaag gepubliceerde rap port „prijs- en structuurbeleid in de land bouw". In de commissie, die dit werkstuk voor bereidde, hadden zitting de heren J. Lage- veen, C. Egas, drs. W. Hessel, W. van Tilburg, ir. H. Vredeling en K. J. Vrijling, alsmede drs. F. v.d. Burg. Over de prijzen in de landbouw zegt het rapport dat deze voor de consument in Ne derland en in de gebieden, waarvoor ons land de natuurlijke leverancier is (die langs de Rijn, Roer, Maas, Schelde, Sei ne en Theems), moeten worden afgestemd ,,op hel kostprijsniveau der economisch rationeel producerende bedrijven in de meest vruchtbare landbouwgebieden in Nederland". Nadrukkelijk stelt het rap port verder vast dat de overheid door mid del van toeslagen de minder rationeel in gerichte bedrijven en die, welke op minder vruchtbare grond zijn gevestigd, een rede lijke beloning moet verschaffen, indien dit om sociale of economische redenen ge wenst is. De opstellers van het rapport zien het eveneens als een goed ding het prijsbeleid af te stemmen op goede en bekwame be drijfsleiding op sociaal en economisch verantwoorde bedrijven. Men wil daarbij het „sociaal en economisch verantwoord" voorstellen als een dyna misch begrip dat zelfs op betrekkelijk kor te termijn moet worden aangepast aan de steeds veranderende en evoluerende opvattingen op dit gebied. De commissie denkt daardoor te ontkomen aan het ge vaar dat het garantieprijsbeleid verstar rend werkt en voor de toekomst bevriest. Als voorbeeld van een dergelijke situatie noemt men de factor bedrijfsgrootte. Gelijkwaardige beloning Na te hebben vastgesteld dat er in Ne derland een grote mate van eenstemmig heid bestaat inzake de doelstellingen van het landbouwbeleid zegt het rapport hier over dat dit beleid gericht moet zijn op het leveren van een aan andere groepen ge lijkwaardige bijdrage van de landbouw tot de nationale welvaart en wel op lange re termijn. De beloning van de factor ar beid behoort te zijn afgeleid van een alge mene loonpolitiek, doof de ove'Tieid in nauwe samenwerking met het bedrijfs leven vastgesteld. Aan deze loonpolitiek dient het begin sel van gelijk loon voor gelijkwaardige arbeid ten grondslag te liggen. De werk- classificatie acht het rapport dan ook een belangrijk hulpmiddel voor de verwezen lijking van dit beginsel. Voor het gebouwenvraagstuk hand having van het pachtprijsniveau 1956/57 zal in vele gevallen betekenen dat de ge- bouwenlasten niet uit de pachtprijs kun nen worden bestreden ziet men een oplossing in een systeem van pachtprijs bepaling, waarbij rekening is gehouden met een afschaffing der grondbelasting op agrarische eigendommen, de halvering van polder- en waterschapslasten en de subsidiëring van boerderijenbouw. Sprekend over de factor kapitaal legt het rapport vooral de nadruk op de nood zaak van een goed en soepel functione rend kredietverleningsstelsel. Afvloeiing van arbeidskrachten uit de landbouw, versterking van de economi sche infrastructuur van het platteland, re gionale industrialisatie, ruil- en herverka veling, streekverbeteringsplannen, be- drijfsvergroting, verbetering van de inter ne bedrijfsstructuur (produktieplan en be drijfsvoering) acht de commissie voor waarden voor een gezond structuurbeleid. Maar spontane bedrijfsvergroting kan vol gens haar mening geen oplossing vormen van het structurele vraagstuk der te klei ne bedrijven. Wat de Europese economische gemeen schap betreft, waarschuwt het rapport ten slotte voor de neiging naar zelfvoorzie ning binnen de gemeenschap, speciaal ten aanzien van de granen. Hierdoor zou een belangrijke schakel in de handelsbetrek kingen met derde landen wegvallen. De instelling van een Europees fonds voor structuurverbetering vindt in het werk stuk van de stichting een warm pleidooi. Hierdoor zal de Europese commissie de beschikking krijgen over de operationele middelen tot het voeren van een verant woord structuurbeleid. daarnaast de betekenis erkennen van de religie voor bepaalde soorten van het maatschappelijk werk. Die algemene sa menwerking tussen de verschillende groe pen moet de overheid niet forceren. Zij moet groeien. In vergelijking met drie jaar geleden zag minister Klompé een zeer groot ver schil in het debat over de begroting van Maatschappelijk Werk. Er is geen discus sie meet over de functie van het maat schappelijk werk in de samenleving. Het wordt gezien als een functie die in tal van gevallen dringend nodig is en die in elk geval een basisvoorwaarde is voor Jiet met elkaar opbouwen van een leefbare samenleving voor de mens van nu en in de toekomst. Het in het leven roepen en het functio neren van een afzonderlijk ministerie van Maatschappelijk Werk, aldus de minister, ontleent vooral zijn betekenis aan het feit dat daardoor tot uitdrukking wordt ge bracht dat op regeringsniveau aan de menselijke verhoudingen een gelijkwaar dige aandacht moet worden geschonken als bij voorbeeld aan economische proble men. Aan het totstandbrengen van een wet op de bijstand voor het levensonderhoud kent minister Klompé hoge voorrang toe. Een nota met richtlijnen is reeds toegezonden aan het departement van Sociale Zaken, waarmee overleg moet worden gepleegd. Over een wet op de inspectie van bejaar dentehuizen bestaat volledige overeen stemming met Sociale Zaken wat betreft de richting waarin de regeling moet gaan. Het is een probleem dat dringend oplos sing behoeft. Als een maatschappelijk werkster in een zaak voor de rechter niet wil getui- bezit, heeft deze alle doen ontruimen. In middels heeft een aantal vrouwen haar toevlucht gezocht in Den Haag en Rotter dam. Sommigen houden „vakantie" om de ontwikkeling eens aan te kijken. Maar er zijn er ook die tot een andere werkwij ze zijn overgegaan. Met name op de Nieu we Zijds Voorburgwal is het „tippelen" toegenomen en ook is het „werkterrein" verlegd naar bepaalde café's. Vandaag, dinsdag zullen enkele reeds eer der gearresteerden zes dagen in hechte nis zijn. Om de termijn te kunnen verlen gen moet de rechtbank een beslissing ne men. De drie nieuwe arrestanten, die evenals de anderen overtreding van arti kel 250 bis wetboek van strafrecht ten laste is gelegd, zullen nog vóór de kerst dagen bij de officier van justitie worden voorgeleid. Terwijl de zedenpolitie zich in hoofd zaak keert tegen de profiteurs, is commis saris T. Rozema van het bureau War-V moesstraat een actie begonnen tegen wat men op het bureau noemt „de etalages". Zijn agenten hebben de afgelopen dagen zes vrouwen geverbaliseerd, omdat zij zittend achter de ramen de aandacht trok ken op een wijze, die bij de Amsterdam se politieverordening is verboden. Bij de vorige actie in 1957 is een van de vrouwen in beroep door de Hoge Raad vrijgespro ken. De politie heeft de processen-verbaal thans echter op een ander artikel dan des tijds gebaseerd. Politie zowel als onderwereld ziet met belangstelling de berechting van al deze gevallen af. Op het bureau Warmoesstraat verzekerde men ons echter dat men niet op deze uitspraken zal wachten. De actie zal de komende dagen onverminderd wor den voortgezet Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. gen en zich beroept op haar „ambtsge heim" dan heeft minister Klompé voor dit beroep op het verschoningsrecht alle begrip. Wanneer men iemand helpen wil, moet er een sfeer van vertrouwen zijn Maar voorlopig zal de rechter erover moeten beslissen of een maatschappelijk werkster zich kan beroepen op het ver schoningsrecht. Aan het probleem zal aandacht worden geschonken in overleg met de minister van Justitie. Over het plan om 1200 Keiezen naar Nieuw-Guinea over te brengen kon minis ter Klompé niets naders meedelen, omdat overleg nodig is met de minister van Bui tenlandse Zaken. Zodra mr. Luns hersteld is, zal het plan met hem worden bespro ken. Een beslissing zal niet worden geno men zonder dat ook overleg is gepleegd met de leiders van de inheemse bevol king op Nieuw-Guinea. In ieder geval zal de Kamer niet voor een voldongen feit wor den geplaatst. Want de overbrenging kost geld en die uitgave moet de Kamer goed keuren. De Ambonezen, die naar hun land van herkomst terugwillen, zullen niet worden tegengehouden. Er zal integendeel alles voor hen worden gedaan om te bereiken wat zij willen. Grote woonwijken van uit sluitend Ambonezen wenst minister Klom pé evenmin als de Kamer. Maar in Win terswijk ziet de Ambonezenwoonwijk er goed uit en alles loopt vlot. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteravond zonder hoofdelijke stemming het wetsont werp aangenomen, dat de bedoeling heeft de gemeentelijke (openbare) scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs op dezelfde basis financieel te steunen als de bijzondere scholen voor v.h.m.o., waarvoor in 1955 de subsidiëring was geregeld op de voet van volledige vergoeding van personele, materiële en kapitaalsuitgaven, gegrond op de kosten van rijksscholen. Het debat over dit wetsontwerp was in oktober geschorst omdat mr. Roosjen (A.R.), met steun van de K.V.P. en C.H.U. een technisch ingewikkeld amendement had ingediend, dat wilde waarborgen dat gemeentelijke scholen voor v.h.m.o. niet méér uit de openbare kas zullen ontvan gen dan de bijzondere scholen. In het overleg binnenskamers tussen de regering en de Kamercommissie voor on derwijs is men akkoord gegaan met de voorlopige oplossing, dat de regering zich bereid verklaarde zo spoedig mogelijk, maar in ieder geval binnen vijf jaar, op grond van de opgedane ervaring, een wetswijziging voor te stellen in de geest van het amendement van de heer Roos- jen. Het wetsontwerp heeft dus een tijde lijke werking gekregen van 1 januari 1959 tot 1 januari 1964. Op grond van de toezeg ging van de regering trok de heer Roosjen gisteravond zijn amendement in. Zonder hoofdelijke stemming is een amendement aangenomen van de heer Tans (P.v.d.A.) dat in hoofdzaak beoogde een oplossing te bieden voor de moeilijk heden waarin de gemeenten komen te ver keren doordat het wetsontwerp de vergoe ding voor de kosten van de bouw van scho len baseert op afschrijving in zestig jaar, terwijl de gemeenten in werkelijkheid in veertig jaar moeten afschrijven. Het amendement baseerde de afschrijving op veertig jaar.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13