Middenstander moet zijn positie uit eigen kracht versterken HET WEER Kerstrollade MORRIS beforeyouêui)! Garderuiterij op gouden hoeven geleidde Farah Diba naar Sjah MINISTER-PRESIDENT DE QUAY SPRAK MET MINISTER HERTER Ambtenaren krijgen toch voorschot Tweede middenstandsnota verschenen De bruiloft in Teheran Overheid zorgt voor gelijke kansen, bedrijfsleven moet ze gebruiken DINSDAG 22 DECEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 43 Tijdelijk regen Superslagerij „DE IJMOND" Over de Nederlandse defensiebijdrage en de landingsrechten van de KLM in Amerika Het woord is aan In de krant van heden: Ook al zijn de meeste vakbonden tegen VAN BREUKELEN COR v. d. MEER Vandaag de laagste zonnestand Continuïteit in geding Meer eenheid naar buiten Financieringsmaatschappij Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. ff 1 wtm m /gïsj m Wi "SP Ttf» JF^JF T|g,l%. X Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-luux. H J J f f jl j |J T Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437^chef bezorging tot 7 u. 7519. JL III \JL JL X wfl. X \A- XXL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. HttlmfhooHrfd8 en "alle^fTraT ÏSS»! DACBLAD VOOH VELS EN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVER W IJ K EN OM GEVING Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken heeft, in aanwezigheid van de minister van Bin nenlandse Zaken, opnieuw de salarispositie van het overheidspersoneel besproken. De minister deelde mede, dat de regering het voorstel van een deel der pcrsoneelsdele- gatie, om een voorschotverlening aan het overheidspersoneel achterwege te laten en een beslissing omtrent de definitieve sala risverhoging op 1 februari 1960 te nemen, heeft afgewezen. De minister deelde hier omtrent mede, dat de regering er namelijk niet zeker van is, dat tegen die datum voldoende gegevens bekend zullen zijn voor het nemen van een verantwoorde definitieve beslissing. Teneinde in de positie van het over heidspersoneel in afwachting van een der gelijke beslissing niettemin zo spoedig mogelijk verbetering te brengen, hand haaft de regering haar voornemen van voorschotverlening. Hiertoe zal in de maand januari een uitkering ineens wor den verleend ten bedrage van negen per cent van de maandwedde. Dit komt dus neer op 3°/o per maand, daar het voorschot bedoeld is voor het eerste kwartaal van 1960. Aan de uitkering zal voor hen, die 23 jaar of ouder zijn, een minimum wor den verbonden van 37,50 voor alle ge meenteklassen. Zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk in maart 1960, zal het overleg over de defini tieve salarisverhoging en de daaraan te verbinden datum van ingang worden voortgezet. Voorts heeft de regering er mede ingestemd, dat de middelbare ambte naren, die geen voordeel hebben onder vonden van de salarismaatregel van 1 april 1958, alsnog, ingaande 1 januari 1960, een periodieke verhoging ontvangen. Het Algemeen Comité van Overheids personeel (132.000 leden), de Rooms- Katholieke Centrale (100.000) en het Amb- tenarencentrum (30.000) stemden tegen de regeringsplannen. De Centrale van Pro testants-Christelijke Ambtenaren (78.000) en de Centrale van Hogere Ambtenaren konden zich onder bezwaar met de regeringsplannen verenigen. Er is in de Centrale Commissie dus geen overeen stemming bereikt. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSÊSTRAAT (BIJ KONING5PIEINJ AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE HEREN COLBERTS - JACKETS Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met in hoofdzaak vanavond en van nacht tijdelijk regen. Krachtige tot stormachtige wind tussen zuid en zuidwest. Minder kou de nacht. Overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Wenst gij een prima verzorgde stukje rosbief, varkensfricandeau, kalfs- of lamsvlees T.T JUISTE ADRES: Plein 1945 no. 53 - IJmuiden (Van onze correspondent in Parijs) De Nederlandse premier, professor J. E. de Quay die vandaag als plaatsvervanger van mr. Luns zijn debuut maakte in 't interna tionale concert heeft gisteren in Parijs enige voorbereidende besprekingen met Herter gevoerd. Het was een oriënterend gesprek waarbij zowel de K.L.M.-landingsrechten in de Verenigde Staten als de bijdragen ter sprake kwamen, die Nederland in de komende jaren aan de gemeenschappelijke verdediging denkt te kunnen geven. De Nederlandse regering heeft haar rekening nog niet definitief opgemaakt en zelfs voor een ruim deel afhankelijk gesteld van de financiële inspanningen, die Amerika zich voor de Europese defensie getroosten zal. De minister-president had zelf de indruk dat minister Herter dit standpunt niet „zo reusachtig" vond. maar anderzijds spiegel de professor De Quay zich met een zekere voldoening aan het voorbeeld der andere Europese landen, die op hun defensie-pro- gramma's nog verder ten achter waren ge raakt. Met zijn bijdragen aan de hulp voor de onderontwikkelde landen heeft Nederland tot dusver altijd een goed figuur gesla gen. Van de honder miljoen gulden die aan Jack L on don: Een hond een been toewerpen is geen liefdadigheid; liefdadigheid is: het been te delen met de hond, wanneer men even hongerig is als hij. dit doel werden besteed, betaalde Neder land er negen. Dit bedrag werd onlangs tot zes miljoen verminderd, maar zal weer op het oude peil worden teruggebracht zodra, gelijk te verwachten valt, de ande re landen hun bijdragen ook verhogen zul len. De voorlopige indruk van de afgelopen diplomatieke hoogtijdagen in Parijs is dus wel dat er weinig klinknagels met koppen zijn geslagen en dat de komende topcon ferentie met Rusland haar schaduw zeer duidelijk vooruit heeft geworpen, een scha duw waarin dan nog in het bijzonder de militaii-e inspanningen niet al te voorde lig lijken te gedijen. Pag- Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Op de Praatstoel 3 Scheepsberichten 4 Belgisch Kongo (V) 5 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving7, 9 IJmonclagenda 9 Beurs 9 In de Vishal en op zee9 Feuilleton 11 Heen en Zien 11 Agenda van Haarlem11 Kunst 11 Tweede Kamer13 De nota aan Indonesië13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zéstien pagina's TEHERAN (UPI) Tijdens een een voudige plechtigheid is maandag in het paleis in Teheran het huwelijk voltrokken tussen de Sjah van Perzië en Farah Diba. Op verzoek van de sjah was de huwelijks plechtigheid zo eenvoudig als zijn hoge positie het toeliet. Maar het paleis en de hoofdstad .schitterden van een pracht en praal, die slechts zelden gezien worden en in het gehele land werd feest gevierd. Zo als reeds is bericht behoefde de bruid niet door bloed van geofferde dieren naar het paleis te rijden. De sjah had last gege ven dit ritueel achterwege te laten. Maar Farah zorgde voor een veel mooier ritueel toen zij vlak voor haar rit naar het pa leis, 150 nachtegalen vrijliet. Deze vogels waren door leden van haar familie in gro te kooien naar haar woning gebracht. De hoeven van de paarden der haar begelei dende garde waren met goud geverfd. De bruid zag er beeldschoon uit, gekleed Advertentie ROOMBOTERKRANSEN met zuivere amandelspijs 4.75 WEIHNACHTSSTOLLEN met amandelspijs 2.10, 3.40, 4.40 KERSTKRANSJES 250 gram 1.10 KERSTTAARTEN - KERSTPETIT-FOURS KERSTGEBAK - TULBANDEN le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagcrsstraat 13 - Telefoon 5362 In de meeste garages is men thans druk, bezig de auto's van de cliënten te voorzien van spatlappen op grond van het wettelijk voorschrift, dat 1 januari in werking treedt. Advertentie Reforma - suikervrij zoutarme dleetartikelen Alcoholvrije dranken KENNEMERLAAN 131 - TELEFOON 5386 (Van onze iveerkundige medewerker Vandaag heeft de zon weer haar laagste stand boven de Zuiderkeerkring bereikt en wel om vijf minuten over half vier he denmiddag. Dit betekent dat van morgen af de da gen langzaam maar zeker weer langer worden, al zullen wij hiervan vóór begin januari zo goed als niets merken. Een weerrijmpje luidt: „Als de dagen lengen, gaat de rointer strengen", waaruit ivij mogen opmaken dat het na de kortste dag geleidelijk kouder wordt, hetgeen nor maal inderdaad het geval is. Het ziet er niet naar uit, dat wij een kou de of een witte kerst zullen krijgen, ivant depressies, afgewisseld door gebieden van hoge luchtdruk met zonnig weer, blijven het weer in een groot deel van West-Euro pa een wisselvallig en vrij zacht karakter geven. Vorst van enige betekenis wordt alleen nog in Rusland aangetroffen. In Schotland viel zondag in de omgeving van Glasgow zoveel sneeuiv, dat vele wegen geblokkeerd werden. De sjah van Perzië, gefotografeerd mei zijn bruid Farah Diba, na de huwelijks voltrekking in Teheran. De foto werd radiografisch uit Perzië naar ons land geseind. (Telefoto ANP) in een bruidsjapon van het modehuis Dior die bedekt was met Rijnstenen en lover tjes. Op het hoofd droeg zij een diaman ten tiara en om de hals een snoer van dia manten, zo groot als suikerklontjes. In de zaal waar het huwelijk zou wor den voltrokken verdrongen zich de geno digden in gala-kleding. Dr. Hasan Ema- mi, de voornaamste geestelijke in het land, vroeg driemaal I-'arah: „Zijt gij be reid de vrouw te worden van zijne majes teit, de Sjah-an-sjah." Volgens gebruik was Farah gezeten op een lage divan aan de zijde van haar bruidegom, maar de eerste twee keren gaf zij geen antwoord. Het zou een deugdzame maagd niet pas sen te gretig te doen. Toen de vraag voor de derde maal werd gesteld, fluisterde zij: „ja". De getuigen klapten in de handen en het bruidspaar tekende de huwelijkscontrac ten (Volgens geruchten zal Farah 70.000 dollar krijgen indien het huwelijk onver hoopt op een echtscheiding zou uitlopen). „Moebarak" (geluk), riepen de getui gen. Het was opmerkelijk dat bijna alle vrouwen zich Farahs opmerkelijke coiffu re hadden aangemeten. De sjah die gekleed was in een schitte rend uniform een zwart-blauw tuniek met gouden epauletten over een licht blauwe pantalon oefende slechts twee koninklijke rechten uit: hij verleende am nestie aan een groot aantal gevangenen en liet vrije maaltijden aanrichten voor de armen. Hoewel geen dieren werden geofferd, na men leden van beide families elke voor zorgsmaatregel om alle boze geesten te verdrijven. Vóór Farah haar woning ver liet om met een escorte van keizerlijke wachten met zilveren helmen op in een Rolls Royce naar het paleis te rijden, werd wierook geofferd aan Allah. In over eenstemming met eeuwenoude Perzische gebruiken werden tijdens de plechtigheid twee grote schalen met kristalsuiker ge plaatst om „haar toekomstig leven te ver zoeten". En de koningin-moeder wreef twee stukken suiker boven het hoofd van de bruid tegen elkaar om geluk af te sme ken. Toenhet huwelijk was voltrokken wierp zij drie goudstukken, paarls en stuk jes kandij over de hoofden van bruid en bruidegom om een lang gelukkig leven te verzekeren. Het paleis was versierd met meer dan een ton aan bloemen. Van Koningin Elizabeth en Prins Philip van Engeland stond een vaas van goud en zilver en premier Kroesjtsiev had een ju- welenkist van zwarte onyx gezonden. De Westduitse bondskanselier schonk een servies van Rosenthal porselein. Later zat men in het Golestan paleis aan een over vloedig banket. Er waren 134 diplomaten, hovelingen, vrienden en familieleden hier voor uitgenodigd. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Hoewel liet gemiddelde ondernemersinkomen in de middenstand tussen 1952 en 1958 met 75 percent is toegenomen, blijft bet aantal nieuwe vestigingsver gunningen beneden dat wat bij benadering nodig zou zijn om het aantal uit tredende ondernemers te vervangen. In dezelfde periode verminderde het aantal bedrijven in detailhandel en ambacht met acht percent. Waren er in 1930 nog 48 middenstandsvestigingen per duizend inwoners, in 1950 (dc laatste telling) waren er het nog 37 en wanneer het getij zo blijft verlopen zullen het er in 19S0 nog maar 28 zijn. De grotere welvaart betekent eerder een zuigkracht van dc middenstand af dan naar de middenstand toe: dat is in wezen de kern van het probleem waarover de thans aan de Tweede Kamer aangeboden Middenstands nota 1959 van de staatssecretaris voor Economische Zaken gaat. Ging de eerste Middenstandsnota, welke in 1954 verscheen, vooral over de bevor dering van éen specifiek middenstandsbe- leid, de staatssecretaris constateert thans dat in dat opzicht aan vrijwel alle wensen is voldaan. Daarom gaat het in dé niéuwe nota vooral om de integratie van het mid den- en kleinbedrijf dn de algemene regeringspol it iek. Anders gezegd: de regering stelt zich voor door haar fiscaal-, sociaal-, onder wijs-, loon- en prys- en ordeningsbeleid en door middel van de bedrijfsorganisatie, de bezitsvorming en de produktiviteits- verhoging de voorwaarden te scheppen waaronder het midden- en kleinbedrijf met gelijke kansen kan blijven wedijveren met het grootbedrijf. Dc staatssecretaris wijst er echter op. dat het dan voor de middenstander evenzeer noodzakelijk is in technisch en commercieel opzicht met de ontwikkeling mee te groeien. De midden stand zal zich meer moeten openstellen voor scholing, omscholing en bijscholing ten einde niet achte- te blijven by de voor uitgang op allerlei gebied. Uiteraard dient er dan ook voldoende belangstelling te bestaan om als zelfstan dig ondernemer in het midden- of klein bedrijf werkzaam te zijn. Hiervoor wezen wij er reeds op. dat het aantal midden standsvestigingen achteruit gaat. Dat is maar voor een deel het gevolg van de op heffing van een groot aantal randbedrijven (dat zijn de zaken welke de eigenaar min der opleveren dan het loon van een ge schoolde areider plus kinderbijslag en sociale lasten). In 1952 behoorde niet min der dan 69 percent van de ambachtsbe- drijven en 65 percent van de detailhandel tot' het randbedrijf. in 1957 zijn deze per centages gedaald tot 47 en 45. Dat dit eer der winst dan verlies betekende, blijkt uit het feit dat het aandeel van de midden stand in het nationale inkomen slechts in zeer geringe mate daalde. Voor de continuïteit van het midden- standsbedrijf baart de weinige animo onder de jongeren meer zorg: in de detailhandel is 't van slechts 35 percent van de onder nemers van 45 jaar en ouder waarschijn lijk dat zij door een van hun kinderen zulen worden opgevolgd; in het ambacht licht het percentage iets hoger. Dat opvolgingsvraagstuk, zo schrijft de staatssecretaris, is vooral een zaak van de individuele middenstander en van zijn organisaties. Hij noemt dan de volgende drie punten waarmee de aspirant-onder- nemer te maken krijgt. In de eerste plaats worden aan zijn financiële draagkracht hoge eisen gesteld. Zijn eigen bezit dient dus versterkt te worden. Uiteraard maakt de bewindsman hierbij gewag van de verbetering van het bezitsvormingsklimaat, zoals die volgens hem tot uitdrukking komt in de verzach ting van het fiscaal regiem voor ongehuw- den en de algemene spaarregeling. De middenstander zelf dient het in zijn be drijf geïnvesteerde vermogen meer als een zelfstandige grootheid en minder als een privé-aangelegenheid te beschouwen. van het aantal zaken, tegen twee percent voor de middenstand. De vraa.g rijst of de middenstand in zijn geheel niet actiever moet zijn en zich beter moet oriënteren over de mogelijkheden van de plaatselijke en regionale ontivikke- ling. Het moet echter niet bij een oriën tering blijven, zo staat er in de nota, maar men zal ook de strategische punten voor het midden- en kleinbedrijf moeten reser veren. Men zou daartoe in onderlinge sa- memverking met. het Algemeen Waarborg fonds voor de Middenstand en het Cen traal orgaan ter bevordering van de bouw van middenstandsbedrijfspanden (in de wandeling A.W.M. onderscheidenlijk C.O.M. genoemd) een maatschappij moeten op richten, die de in aanmerking komende terreinen en gebouwen zou moeten ver werven om deze aan middenstanders te verhuren of te verkopen. En tenslotte zal het midden- en klein bedrijf de prestatiekracht tot maximale hoogte moeten opvoeren door zorg te dra gen voor uitstekend onderwijs, dat gericht dient te zijn op een rationele bedrijfs voering. Nu de overheid het specifieke midden- standsbcleid zo goed als afgerond acht en zich vooral zal toeleggen op de integratie van het middenstandbeleid in het gehele complex van de volkshuishouding, wil dit ook zeggen dat dc behartiging van de specifieke middenstandsaangelegenheden wordt verschoven naar het publiekrechte lijk georganiseerde bedrijfsleven. Van de kant van de middenstand is het daarom nodig, dat deze zich meer als een eenheid representeert en dat er een soort algemeen orgaan voor de middenstand komt. Voorts blijkt uit de nota, dat de staats secretaris grote waarde toekent aan mid- denstandsonderwijs, middenstandsresearch en middenstandsstatistiek, alsmede aan voorlichting. Hij constateert echter, dat het midden- en kleinbedrijf helaas nog in te geringe mate de vruchten plukt van de research die op middenstandsgebied wordt verricht en dat de middenstand evenmin het grote belang van de voorlichting in ziet. Ten aanzien van het middenstandskre diet wordt een voortdurende aanpassing aan de praktijk aanbevolen, terwijl aan de middenstandswetgeving inzonderheid de vestigingswetgeving de eis dient te worden dat het bestaande beleid voort durend wordt getoetst aan de polsslag van de tijd. In de nota wordt het vestigings- vraagstuk ook benaderd met het oog op de Europese integratie. Het geheel van de middenstandsproble- matiek, zoals zij in deze nota tot uitdruk king is gekomen, is tenslotte in een aantal conclusies samengevat, welke de grond slag zullen vormen voor de behandeling in de Tweede Kamer. Commentaar N.R.K.M, Het dagelijks bestuur van de Nederland se Rooms-Katholieke Middenstandsbond deelt rnede, dat het na een eerste vluchtige kennisneming van de Tweede Midden standsnota van mening is, dat het gestelde in deze nota een goed uitgangspunt is voor nader overleg over het toekomstige mid- denstandsbeleid. Met waarderende belang stelling heeft het bestuur van de N.R.K.M. onder meer kennisgenomen van de opvat tingen van de staatssecretaris over de ver dere inpassing van het middenstandsbeleid in het algemene beleid, met name op fis caal en sociaal terrein. De gedachte om te komen tot een maatschappij tot reserve ring van gronden voor middenstandsbe drijfspanden zou serieuze studie vereisen. Geconstateerd is ook, dat terecht ruimere normen zijn aangehouden voor de bepaling van de omvang van de klein- en midden bedrijven, dan bij de middenstandsnota 1954. De Nederlandse Rooms-Katholieke Middenstandsbond zal zich op korte ter mijn beraden om zijn definitieve opvat tingen over deze nota kenbaar te maken. Belgisch Kongo is zondag ter stembus gegaan een betrekkelijk rustige ver kiezingsdag waarop geen incidenten iverden gemeld, hoewel het de dagen daarvoor wel tot ongeregeldheden is gekomen. De opkomst was gevarieerd: officiële mededelingen spreken van dertig tot tachtig percent. Op deze foto een kijkje in een der stembureaus. (Telefoto) Het tweede aspect betreft de vertegen woordiging van het middenstandsbedrijf in nieuwe stadswijken en in zich ontwik kelende streken. Het kapitaalkrachtiger grootwinkelbedrijf komt daar beter aan zijn trekken, zoals de zelfbediening ook aanzienlijk,meer ontwikkeld is in de groot winkelbedrijven, namelijk dertig percent

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1