Nescafé biedt het meest - ook nu weer!" 7 met zorg bereid uit de beste koffiebonen Diplomatieke cirkel in Parijs weer gesloten Adenauer tevreden terug van het Parijse overleg uw huis van morgen FLITSEN ïïtit &f bprlFbpn tijk Chessman op 19 februari naar de gaskamer Hillary gaat op zoek naar verschrikkelijke sneeuwman 99 95 NAVO-landen namen kennis van de beslissingen der Grote Vier Amerika acht vorderingen in Genève „onvoldoende" <:Praatótcsl Russische ambassadeurs naar Moskou vertrokken Kerstmis- geknipt om te 3 Mejuffrouw Kahmann weet wat verstandig inkopen is (het is immers haar vak!) en daarom doet zij haar eigen inkopen óók met beleid. Koffie bijvoorbeeld: zij neemt al 15 jaar Nescafé. Waarom? Nescafé biedt het meest", zegt zij. „De sfnaak is vol en fijn, de kwaliteit is onveranderlijk op „hoog niveau". En die nieuwe feestdagen-verpakkingen wat een prachtig aanbod weer! Mèt een gratis scheplepel. Natuurlijk niet zómaar een lepel, maar een lepel die je op drie handige manieren gebruiken kunt. Zie zelf! Echt weer Nescafé!" Feestverpakking Nescafé met 200-grams-bus us grote scheplepel Teleurstelling in Genève Hervatting van kern proeven? Bonn wil een streep zetten onder Genève en met Parijs een nieuw begin maken Bezoek onze interessante expositie: 0p de N DINSDAG 2 2 DECEMBER 1959 De opperste rechter van de staat Cali- fornië, Herbert V. Walker, heeft de execu tie van Caryl Chessman vastgesteld op 19 februari volgend jaar, in de gaskamer van de strafgevangenis San Quentin. Het is de achtste keer dat een executie datum wordt bepaald voor de man die twaalf jaar geleden als de „red light ban dit" in Los Angeles ter dood werd veroor deeld. De executiedatum was voorgesteld door de officier van Justitie te Los Ange les, J. Miller Leavy, die twaalf jaar gele den de strafvervolging tegen Chessman heeft ingesteld. In de gevangenis heeft een gevangen bewaker Chessman het bericht gebracht dat zijn executie was vastgesteld. „Dank u", zei Chessman. De veroordeelde is druk bezig met het opstellen van een nieuw re kest voor hoger beroep, dat hij bij het op perste gerechtshof wil indienen, en een aan het districtsgerecht voor het geval het „supreme court" zijn verzoek om de recente beslissing te herzien niet in be handeling neemt. CHICAGO (UPI) Baily K. Howard, uitgever van een encyclopedie, heeft be kend gemaakt, dat hij Sir Edmund Hilla ry, bedwinger van de Mount Everest, 200.000 dollar ter beschikking heeft ge steld om de legendarische „verschrikke lijke sneeuwman" van het Himalaya-ge- bergte te gaan zoeken. Howard zeide dat een Amerikaanse zoöloog ook zal deelne men aan de expeditie, die in september 1960 zal beginnen. Hillary zal als leider van de expeditie optreden. Volgens Howard is Hillary er van over tuigd dat de sneeuwman meer dan een verhaaltje is. Howard zeide, dat de enige moeilijkheid is, dat als Hillary „het" wer kelijk meebrengt, de kwestie is of „het" in een dierentuin of in een hotel moet wor den ondergebracht. „We weten nog steeds niet of we zoeken naar een mens of een dier. Hillary is er echter van overtuigd dat de sneeuwman bestaat", aldus Howard. Hij vertelde ook dat de Nepalese regering die het gebied bestuurt waar zal worden gezocht, het schieten van dieren ver biedt. De sneeuwmanexpeditie zal daarom proberen de „buit" tot rust te brengen. De expeditie zal worden uitgerust met in jectie-geweren. Hillary, die zich momenteel in Katman- doe bevindt, heeft zaterdag ook al iets over de plannen verteld. Hij zeide, dat hij een expeditie van 14 man zal meenemen de ijuim negenduizend meter hoge Maka- loe op. De expeditie zal trachten het zon der zuurstof te stellen. „Hillary wil ook bewijzen, dat mensen inspannend werk kunnen doen, zelfs na maanden op een hoogte van 17.000 a 20.000 voet te hebben geleefd", zeide Howard. Een van de expeditieleden zal de Brit Eric Shipton zijn, de man, die in 1951 het spoor van de sneeuwman ontdekt en gefo tografeerd heeft. Ook gaat een aantal fy siologen mee. Advertentie zegt mejuffrouw Loes Kahmann chef-inkoopster van een groot magazijn te Rotterdam. Neem voldoende voorraad voor die feestelijke veel-koffïe-dagen die komen - koop de speciale feestverpakking met gratis scheplepel! Van onze correspondent in Parijs) De diplomatieke cirkel is in Parijs ge sloten, nu de elf andere landen van de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie officieel op de hoogte werden gesteld van de resultaten van het beraad der Grote Vier de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en de Westduitse bonds republiek ten aanzien van de ontmoe ting komend voorjaar met de Russische premier Kroesjtsjev. Verrassingen heb ben zich bij dit laatste bedrijf niet voor gedaan en die waren in het scenario dan ook nauwelijks te voorzien. De grote mo gendheden hebben zich, volgens de ver wachtingen, gehouden aan de aanbevelin gen die de NAVO-ministers hadden opge steld en die op hun beurt, weer door de voornemens van de vier leidende grote landen waren ingegeven. President Eisenhower is gisteren via Madrid en Marokko naar Washington ver trokken en ook bondskanselier Adenauer verliet Parijs diezelfde middag. De Brit se premier Macmillan heeft aan zijn ver blijf echter nog een dag vastgeknoop en zal vandaag een nieuw onderhoud met ge neraal De Gaulle voeren. Het is nu wel zeker dat de beraadslagingen tussen De Gaulle en Eisenhower geen enkel con creet resultaat hebben opgeleverd. Bij het tweede onderhoud, dat met de Amerikaan se president in het programma was voor zien, liet de generaal zich zelfs door zijn adjudant, premier Michel Debré, vervan gen. Beide staatslieden, De Gaulle en Eisenhower hebben elkaar echter rendez vous in Washington gegeven om, vermoe delijk in april, dan wat dieper op de ernsti ge meningsverschillen tussen beide landen in te gaan. Voor. het. ogenblik werd zelfs het slaan van een smalle brug over de kloof, waardoor de Verenigde Staten en Frankrijk gescheiden worden,' ook door henzelf als een'onmogelijke opgave be schouwd. Economische competitie In de tweede ronde van de NAVO-con- ferentie kan een zekere accentverschui ving worden geconstateerd. Zo heeft men de indruk dat de Grote Vier, die met snel treinvaart door hun agenda zijn gevlogen, iets meer gewicht dan de rest der at- lantische landen hebben gehecht aan een economische competitie met de Russen voor de onderontwikkelde gebieden van Azië en vooral van Afrika. Men meent te weten dat secretaris-generaal Paul-Henri Spaak zou worden opgedragen hiervoor een globaal plan op te stellen. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, wordt beschouwd als de promotor van deze denkbeelden die een onderdeel zouden vormen van zijn tienjarenplan. In dit verband zal men achteraf nu ook de missie van de Amerikaanse onderminis ter Dillon moeten plaatsen. In dat raam hopen de Amerikanen ook te kunnen ko men tot een herstel van de economische breuk in Europa, de splitsing tussen „de zes" en „de zeven" en tevens tot een nauw handelsverkeer tussen de beide conti nenten. Het feit dat de Verenigde Staten zelf met een tekort van 300 miljoen dollar op hun handelsbalans hebben te kampen, geeft hierbij de doorslag. Het is voorts de bedoeling dat er techni sche comités zullen worden opgericht bij wijze van vliegende economische brigades, die in de voormalige koloniën, die nu het jachtgebied bij uitstek van de Russen vormen, zullen moeten vaststellen waar een politiek offensief van die kant te vre zen valt. Het Westen heeft de handschoen van de Russen opgenomen en de onderont wikkelde landen kunnen van deze wedloop in liefdadigheid met uitgesproken politie ke oogmerken alleen maar beter worden, voorlopig althans. Deze voorbereiding van een economisch tegenoffensief in wereldwijd verband heeft ook vandaag bij de vijftien ministers van Buitenlandse Zaken de militaire wapen schouw ietwat naar de achtergrond ver drongen. (Reuter) De westelijke regeringsleiders hebben zich uitgesproken voor een confe rentie in het kader van de OEES ter be spreking van de betrekkingen tussen ..de zes" der Europese Economische Gemeen schap en „de zeven" van de Kleine Vrij handelszone. De conferentie zal op 13 januari te Parijs gehouden worden. Op 14 januari vergadert de ministerraad van de OEES in Parijs. WASHINGTON (AFP Reuter) In wel ingelichte Amerikaanse kringen hoopt men. dat de nieuwe economische commis sie, welke geboren is uit do westelijke top conferentie, een permanente organisatie zal worden, welke voorbestemd is de taak over te nemen van de Organisatie voor Euronese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). Men ziet echter in. dat er tal rijke moeilijkheden zijn en dat de toe komst niet te voorzien is. De nieuwe orga nisatie zou moeten dienen als verbinding tussen de industrielanden van West- Europa en Noord-Amerika en naar men te Washington en Londen meent moeten wor den vervolledigd door de toetreding van Japan en Australië. Voor de Verenigde Staten zou de econo mische toenadering tot West-Europa een belangrijke stap zijn, maar het schijnt twijfelachtig te zijn, of deze geheel vol tooid zal kunnen zijn vóór de komende presidentsverkiezingen. De kans bestaat, dat het Congres zeer terughoudend zal zijn, vooral in de tijd voor de verkiezin gen. Elke economische toenadering tussen de Verenigde Staten en West-Europa, om niet te spreken van Japan, zou de onge rustheid bij de protectionistische belangen kunnen veroorzaken. GENèVE (UPI) De hoteldirecties van Genève zijn weinig verheugd over het be sluit om de topconferentieserie, die men in Genève had gedacht, in Parijs te laten beginnen en daarna Londen, Moskou en Washington overigens staat deze volg orde nog lang niet vast als vergader plaatsen te kiezen. Het hotel Du Rhóne, waar tijdens belangrijke conferenties 150 Amerikaanse functionarissen worden on dergebracht, maakte zich er vanaf met de hautaine opmerking: „Een topconferentie is alleen interessant als ze hier in de stille tijd. buiten het seizoen, gehouden wordt". Daar werd bij opgemerkt dat de laatste Geneefse ministersconferentie midden in het seizoen kwam, waardoor vele hotels genoodzaakt waren reeds aan toeristen „en die zijn betere klanten dan diploma ten" toegezegde kamers vrij te maken voor de horde van regeringsfunctionaris sen uit de deelnemende landen. Talrijke hoteliers zien zich nochtans ex tra inkomsten ontgaan. Ze troosten zich, zo merkte een hunner op, met de gedachte dat ze die inkomsten toch niet hadden ge calculeerd: het zou, buiten het seizoen, een meevaller zijn geweest die ze nu is ont gaan. WASHINGTON (UPI) Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat nog niet is beslist of de proeven met kernwapens na 31 december zullen worden hervat. Zoals bericht is zeide minister Herter enige tijd geleden dat de opschor ting op een week-tot-week basis zal wor den gecontinueerd wanneer in Genève vol doende voortgang wordt gemaakt. Vertegenwoordigers van de drie „atoommogendheden" de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Engeland on derhandelen in Genève over een verdrag betreffende het staken van proeven met kernwapens De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de vooruitgang „niet voldoende" is. Hij be schuldigde de Sovjet-afgevaardigden van het innemen van een „politiek standpunt" ten aanzien van de Amerikaanse gegevens over de methoden met behulp waarvan ondergrondse proeven kunnen worden ont dekt. Deskundigen van de drie delegaties be studeren momenteel een Amerikaans rap port over deze methoden. De onderhande lingen zijn verdaagd tot 12 januari, de da tum waarop de deskundigen verslag zul len uitbrengen van hun besprekingen. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer toonde zich bij zijn terugkeer uit Parijs waar hij heeft deelgenomen aan het westelijke topover- leg tevreden over de resultaten. Er is, zo zei hij, volledige overeenstemming be reikt over de kwestie Duitsland en het probleem Berlijn. Indien de Russische leiders verstandig zijn zullen zij met de westelijke leiders snel tot een akkoord komen over de ontwapening, aldus Ade nauer. De S.P.D.-leider Ollenhauer zei het te betreuren dat zo'n late datum voor het topoverleg met Kroesjtsjev is voorgesteld. Hij toonde zich niet verheugd over het Parijse slotcommuniqué waarin zijns in ziens de koers van het Westen niet duide lijk is uiteengezet. Zijn partijgenoot, de Westberlijnse bur gemeester Willy Brandt ziet in het Parij se overleg de onderstreping van de weste lijke rechten in Berlijn. Men moet zijns inziens teruggaan naar het punt waarop de ministersconferentie het vorige jaar te Genève begon, waar het Berlijn aangaat. Maar Brandt meent toch ook dat er met de Russen tactische vragen besproken kunnen worden over de positie van West- Berlijn, onder meer over het goederenver keer tussen West-Duitsland en West-Ber- lijn. Te Bonn is er al enige dagen gele den op gewezen dat ten deze een zekere tegenstelling tussen Adenauer en Brandt lijkt te bestaan, waar de bondskanselier op geen enkel punt wil morrelen aan de viermogendheden overeenkomst voor Ber lijn en alles daar bij het oude wil laten tot de Duitse hereniging is bereikt, daar zou Brandt wel voelen voor verbetering van enige praktische zaken betreffende Ber lijn schijnbaar verbeteringen voor West-Berlijn volgens Bonn, die onvermij delijk zullen uitlopen op voor de Duitsers ongewenste westelijke concessies op an der terrein aan de Russen, bijvoorbeeld inzake de westelijke troepen in Berlijn of de inperking van bepaalde informatie rechten. Volgens Westduitse conclusies is de po sitie van de bondsrepubliek sterker ge worden. Van object is Bonn thans gewor den tot een factor in de wereldpolitiek, dat heeft Adenauer's positie temidden van Eisenhower, De Gaulle en Macmillan nog- eens onderstreept. Adenauer's wensen om een „harde koers" te volgen hebben ingang gevonden tijdens het Parijse overleg, zo meent men. Voor de Westduitse bondskanselier zou het er thans vooral op aankomen tijd te winnen: een tijdwinst die hij meent dat Advertentie 99 99 het Westen nodig heeft omdat in het na jaar van 1960 in de Verenigde Staten pre sidenvsverkiezingen worden gehouden Het overleg te Parijs zou duidelijk heb ben aangetoond hoe groot de huidige Frans-Westduitse vriendschap is en hoe zeer zij een zuil vormt van de westelijke eenheid. Dat Adenauer's opwekking van enige weken geleden tijdens zijn voor laatste bezoek aan Parijs om de Franse hoofdstad conferentieoord voor het over leg met Kroesjtsjev te laten worden is aangenomen, acht men te Bonn verheu gend, ook al zouden na Parijs Londen Washington en Moskou aan de beurt ko men voor semi-permanent overleg op het hoogste niveau via een gehele serie van topconferenties. Met nadruk heeft perschef Von Eckardt in een Westduits televisievraag gesprek gezegd dat de ministersconferen tie van de afgelopen zomer te Genève als mislukt dient te worden beschouwd. Het aanstaande overleg met Kroesjtsjev moet niet worden beschouwd als een voorzetting van Genève. Zeer waar schijnlijk speèlt het standpunt van Bonn nopens Berlijn een belangrijke rol bij het zo geprononceerd uitspreken van dit oordeel-achteraf. Immers, op de Ge neefse ministersconferentie is een weste lijk vredesplan ter tafel gekomen waar over het debat met Gromyko vastliep Dat vredesplan en het Geneefse slotcom muniqué spraken van de mogelijke ver mindering van de westelijke strijdkrach ten in Berlijn, van een eventuele beper king van de wederzijdse inlichtingen diensten en van UNO-toezicht in Berlijn Bonn wil niets weten van een dergelijke overgangsoplossing voor het Berlijnse vraagstuk. Men staat erop dat de kwestie alleen zal worden opgelost in het raam van de Duitse eenwording. Adenauer zou te Parijs met nadruk ver kondigd hebben dat aan de westelijke rechten in Berlijn van dit ogenblik niets veranderd mag worden en dat de toe gangswegen naar West-Berlijn moeten blij ven als ze zijn. De Gaulle stond ten dezen reeds achter de bondskanselier. Men ge looft thans te Bonn te kunnen conclude ren dat Adenauer ook Eisenhower en Macmillan althans voorlopig voor deze mening heeft gewonnen. Zou zulks inder daad het geval zijn dan kan men dit voor Bonn als de grootste winst van het Parijse overleg beschouwen. Vandaar dan ook Von Eckhardt's resolu te gebaar: „Genève is absoluut mis lukt". Een streep voor Bonn onder Genè ve, Parijs is een nieuw beginDat geldt in het bijzonder ook voor het tegen woordig zijn van Duitsers op de aanstaan de topconferentie. Bonn moet daar niets meer van hebben en wil geen herhaling van Genève waar de afgelopen zomer de Oostduitsers met de Westduitsers aan een kleine tafel naast de tafel der vier ministers gezeten propagandistisch van leer konden trekken, voor vol werden aan gezien en daarmee politiek winst konden boeken. Vreemd La Semaine Religieuse", een bulletin dat wordt uitgegeven door het aartsbis dom van Parijs, bericht dat bij de eerst volgende periodieke herziening van de Franse catechismus waarschijnlijk een nieuwe vraag met antwoord zal worden ingevoegd in het hoofdstuk over „de eer bied voor het leven". De vraag zal luiden: „Kan een automo bilist een ernstige zonde begaan?" Het antwoord daarop is: „Ja, als hij zijn eigen dood veroorzaakt of iemand an ders dood door onvoorzichtigheid, te gro te snelheid of ongehoorzaamheid in de verkeersvoorschriften." Het is nog niet be kend wanneer de nieuwe catechismus in de kerken zal circuleren. Ofschoon dit onderwerp van zeer ernsti ge aard is, in onmiddellijk verband met het afschuwelijke verschijnsel der steeds maar toenemende dodentallen op de weg, kan men zich toch niet ontworstelen aan de zonderlinge gewaarwording dat de Franse catechismus blijkbaar het stellen van volkomen onzinnige vragen niet schuwt. Wanneer men een normaal denkend mens de vraag zou stellen: „Kan een wiel rijder een ernstige zonde begaan?" zou de ondervraagde waarschijnlijk medelijdend glimlachen en de vraagsteller naar een ge renommeerd psychiater verwijzen. Wij weten immers allen, dat alle men sen ernstige zonden kunnen begaan, behal ve misschien ds. Zandt en dat is óók nog niet eens zeker. Als de Franse catechismus volledig wil zijn, zal hij moeten worden uitgebreid met een ontstellend omvangrijke lijst van ge specialiseerde beroepen, hobbies, bezighe den, soorten en functies, met bij iedere ca tegorie de eentonige vraag: „Kan de (behanger, politieman, beurt- vaartschipper, gokker, journalist, tuin man, minnaar, gepensioneerde, minister president, belastinginspecteur, ooggetui ge, omstander, landmeter, enzovoorteen ernstige zonde begaan?" Waarschijnlijk komt daar overal „ja" achter behalve bij „voorzitter van het Koninginnedagcomité" Want die hebben ze niet in Frankrijk. R. Agteran PARIJS (Reuter) De Russische am bassadeur in Frankrijk, Sergei Vinogra dov, is gisteren uit Parijs naar Moskou vertrokken voor overleg met de Russische regering. Hij reist met hetzelfde vliegtuig als de Franse ambassadeur in de Sovjet- Unie, Maurice Dejean, die na rugge spraak met zijn regering naar zijn post te rugkeert. LONDEN Ook de Russische ambassa deur in Londen, Malik, is naar Moskou vertrokken, waar hij een vergadering zal bijwonen van het centrale comité van de communistische partij. Radio Moskou heeft maandag verklaard dat de Sovjet Unie voorstandster is van het beleggen van een topconferentie. „Het is onmogelijk voor het ogenblik een volledige analyse van de resultaten van de conferentie te Pari]s te geven, maar men mag wel zeggen, dat het Russische voor stel voor een bijeenkomst van regerings hoofden een positieve weerklank heeft ge vonden", aldus radio-Moskou. Ook verder in de Russische reactie werd gesteld, dat de Russen de wegbereiders voor een top conferentie zijn en dat hun streven sinds dien door miljoenen mensen in alle landen wordt gesteund. Het station besloot met de woorden: „Het succes van de voorgestel de bijeenkomst hangt er natuurlijk van af van wie de deelnemers zullen zijn". Advertentie (en... om foto-artikelen te geven!) Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant den 20 December 1759 NAPELS, den 27 November. Saturdag wierd omstreeks den Berg Vesuvius een yselyk Geraas gehoord en 's Nachts ver nam men vyf nieuwe Door braken tegelyk, welke eene schroomelyke Lava na de kant van Torre del Annun- ciada deeden stroomen. De Bewoonders der naby gelegene Dorpen en Gehuchten hebben verschevdene Proces- sien gehouden, om van den Heemel de Af keering hunner Totaale Ruïne af te smee- ken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3