Omvang schrootfraude volgens voorlopige en globale cijfers twaalf miljoen gulden Kongolezen eisen overleg op 5 januari aanstaande KEULSE SYNAGOGE IN DE KERSTNACHT BEKLAD HET WEER Daders, twee leden van de „Deutsche Reichspartei", daags daarna gepakt Ongelukken in Europa en V.S. in kerstweekend Top gesprek 16 mei? Voor Oudejaarsavond HAZENBERG Eén. dag m Siet par. Ter vaststelling van de datum der soevereiniteitsoverdracht Bijzonder zachte kerst Nu en dan opklaringen Vooral met voor sloop bestemde schepen zverd op allerlei manieren geknoeid Gelijk gekregen Franse onderwijzers men gen zich in de schoolstrijd Het woord is aan In de krant van heden: „Caravelle" vindt aftrek MAANDAG 28 DECEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 40 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Bonn) Tot een weerzinwekkende uiting van antisemitisme is het in de nacht van don derdag op eerste kerstdag in Keulen ge komen. Twee 25-jarige leden van de uiterst rechtse neo-nazistisch genoemde „Deutsche Iteichs Partei" besmeurden de nieuwe synagoge te Keulen met haken kruizen. de woorden „Deutsche, wir vor- dern: Joden heraus" (Duitsers, wij eisen: Joden eruit) en met zwarte, witte en ro de verfstrepcn. Vervolgens ging het twee tal naar het Keulse monument voor de slachtoffers van de nazivervolging, dat zij eveneens met verf bekladden. In de Bondsrepubliek ontstond reeds op eerste kerstdag een golf van verontwaardiging over deze schanddaad. Zowel de autoritei ten te Keulen en Dusseldorp, de hoofdstad van Noordrijn-Westfalen. als te Bonn ga ven meteen door officiële uitingen van af schuw te kennen, dat hier sprake is ge weest van een individuele daad. niet van een antisemitisme in West-Duitsland. By de scheepswerf Wilton Fijenoord in Schiedam is zaterdagavond grote ravage aangericht door het omslaan van twee zware hijskranen. Felle windstoten brachten een tachtig ton zware rijdende armkraan in beweging, ond iks het feit dat de wielen geblok keerd waren. Het gevaarte schoof met steeds groter vaart zijn rijbaan van 150 meter lengte af, aan het einde waarvan het een wipkraan van veertig meter, met een gewicht van 400 ton ramde. Zo hevig was de botsing tussen de kranen dat beide tegen de grond sloegen, waarbij grote gaten in het ivegdek geslagen werden en een hoofd toevoerbuis van de waterleiding door boord werd. Het anderhalve ton we gende z.g. schijvenblok schoot rake lings langs een grote tank waarin zich een 'miljoen liter gasolie bevond. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het verkeer over de Nieuwe Waterwegstraat was gedurende enkele uren gestremd. De totale schade wordt geraamd op een miljoen gulden. NEW YORK (Reuter) —Het aantal slachtoffers van ongelukken gedurende de kerstdagen en het weekeinde in de V.S. was zondagnacht tot 580 gestegen. Er vie len 469 doden door het verkeer. Bij brand verloren 38 mensen het leven en 60 men sen kwamen door andere ongevallen om het leven. LONDEN (UPI) Buiten Nederland zijn in Europa tot zondagavond in totaal 224 slachtoffers van ongelukken geduren de de kerstdagen en het weekeinde ge meld: 25 in Italië, 16 in Griekenland, 13 in Portugal, 11 in Zweden, 10 in Spanje, 6 in Zwitserland, 5 in België, ongeveer 40 in Engeland en ongeveer 20 in West-Duits- land. In Finland kwamen vijf mensen om het leven, waaronder twee jongens die op gesloten zaten in een brandende tucht school. In de Oostenrijkse alpen werd bij het Zillertal een Duitse toerist door een lawi ne bedolven en gedood, nabij Kitzbühel kwamen twee anderen eveneens door een lawine om het leven. Op de Hahnenhamm een top nabij Kitzbühel, overleefden zes mensen een lawineval. Uit Zuid-Afrika komt het bericht dat in totaal zeker 107 mensen bij ongevallen en vechtpartijen om het leven zijn gekomen. Alleen in Johannesburg werden 36 negers en zes blanken gedood tijdens vechtpar tijen, die ontstonden uit te grof gebruik van zelfgestookte sterkedrank. Bij een vechtpartij tussen mijnwerkers uit Nyas- sa en Xhosa raakten 79 inheemsen ge wond. (Van onze weerkundige medewerker) De kerstdagen van 2.95.9 zyn in een groot deel van West-Europa de zachtste van de ze eeuw geweest. De temperatuur steeg op tweede kerstdag, toen er met een har de tot stormachtige zuidwestenwind zach te oceaanlucht werd aangevoerd, tot 10 a 11 C. Het record op de kerstdagen is 12 C. Zelfs uit een groot deel van West-Rus- land werd de vorsthicht verdreven. Naar het zich laat aanzien zal het vrij zachte maar onbestendige weer dit jaar aanhou den. De wind neemt tijdelijk wat af waar door het vooral 's nachts iets kouder wordt. De laatste xveek van december, die gemiddeld de natste week van de hele winter is, zal ook de komende dagen de regenmeters nat weten te houden. De stormdepressie, die ons deze zeer zachte en stormachtige kerst heeft gebracht, blijft de eerste dagen boven de Noordzee in de buurt. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk tijdelijk krachtige of harde, later overwegend ma tige wind tussen west en noord west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze Haagse redacteur) Hoewel het onderzoek naar dc internationale schrootfraude ten nadele van het Vereveningsfonds voor ingevoerd schroot (O.C.C.F) van de Kolen- en Staal gemeenschap nog niet is voltooid, staat nu reeds vast, dat dit fouds een orgaan van de staalverwerkende industrie in de Europese gemeenschap dat liet markt- ordenend beleid van de Hoge Autoriteit in de schrootsector uitvoerde voor tenminste tweeëneenhalf miljoen dollar (bijna acht miljoen) gulden) is benadeeld. Dit bedrag betreft echter alleen nog dc hoeveelheden schroot ruim honderd zestigduizend ton waarvoor hot bewijs is geleverd, dat liet fonds ten onrechte daarvoor een perikwatie (vereveningsbijdrage) heeft uitbetaald. Van nog eens lionderdiienduizend ton is liet waterdichte bewijs, dat ermee gefraudeerd is, nog niet geleverd, maar het is waarschijnlijk, dat bij het voortgezette onderzoek ook daarvan de malversatie kan worden aangetoond. Daarmee komt de omvang van dc fraude al dicht in de buurt van vier miljoen dollar: twaalf tot dertien miljoen gulden, wanneer men uitgaat van een gemiddelde perikwatie van vijftien dollar per ton schroot. Daar het onderzoek waarbij behalve het Zwitserse accountantskantoor dat met de controle is belast ook twintig ambulan te inspecteurs van de K.S.G. zijn ingescha keld nog niet is afgesloten, dient met de mogelijkheid rekening te worden gehou den, dat er nog meer fraudegevallen wor den ontdekt. In de conclusies van het rapport omtrent de schuldvraag wordt gesteld „dat de on dernemingen van de ijzer- en staalindustrie bij het dagelijkse beheer van het vereve ningsstelsel te veel staat hebben gemaakt op de goede trouw van de schroothandel. De omvang van de geconstateerde han delingen toont onweerlegbaar aan dat een bepaald aantal schroothandelaren mis bruik van dit vertrouwen heeft gemaakt". De Nederlandse schroothandelaar Louis Worms, die twee jaar geleden aan het licht bracht dat 21.000 ton uit de Europese gemeenschap afkomstig schroot met frau duleuze middelen voor een verevenings bijdrage in aanmerking was gekomen en volhield dat er nog meer geknoeid was, heeft op dit punt ruimschoots gelijk ge kregen. Tot goed begrip dient men te weten wat dit vereveningsfonds ook wel perikwa- tiekas genaamd inhield. Omdat de Europese staalindustrie enerzijds meer behoefte had aan schroot dan binnen de zes landen ter beschikking stond en men dus op invoer uit derde landen aangewe zen was en de Hoge Autoriteit anderzijds de schrootprijs op het lagere binnenlandse LONDEN (Reuter/UPI) In de Britse hoofdstad verluidt dat het westen, na overleg tijdens de kerstdagen, heeft be sloten de Russische regering voor te stellen de topconferentie tussen oost en west op 16 mei te Parijs te laten beginnen. Premier Kroesjtsjev heeft voorgesteld de confe rentie op 4 mei of op 2 april te laten be ginnen. (Zie ook pagina 8). Advertentie Huzarensalade p.p0.50 en 1. Zalmsalade p.p2. Russische eieren p.p2.— Hors d'oeuvres p.p4. SPECIAAL AANBEVOLEN: Oudoiaarsavondschotel 2-3 pers. 4. Saucijzebroodjes35 ct. Pasteitjes ongevuld25 ct. Gevuld 60 ct. Echte kalfsvleescroquetten35 ct. Appelflappen 25 ct. Appelbeignets25 ct. Appelbollen 35 ct. Sneeuwballen met slagroom 35 ct. Zoute koekjes, zoute noten, bitterschotels 3. Kaas- en hamsoesjes 100 gram 95 ct. Telefoon 6479 peil wilde houden, besloot zij een bijdra ge te verlenen op het van buiten de ge meenschap ingevoerde schroot. De uit voering van dat beleid werd overgedra gen aan het Vereveningsfonds (O.C.C.F.) als orgaan van het bedrijfsleven. De in komsten van het O.C.C.F. bestonden uit de contributies van de ijzer- en staalfa brieken, gebaseerd op de hoeveelheden verwerkt schroot. De schroothandel liet nu met behulp van vervalste documenten uit de Gemeenschap afkomstig schroot doorgaan voor uit der de landen geleverde partijen. Het onderzoek had dus vooral ten doel de gang van het schroot te reconstrueren en de bijbehoren de documenten te produceren. Dc contro- 'ewerkzaamheden werden in versneld tempo uitgevoerd toen de Hoge Autoriteit besloot zelf de leiding in handen te nemen. Maar dat was pas in september 1958. een klein jaar nadat de heer Worms zijn aan gifte had gedaan. Het O.C.C.F. had aan vankelijk de zaak „intern" behandeld en de voorzitter, de heer P. R. Bentz van den Berg, directeur van de Koninklijke Ne derlandse Hoogovens en Staalfabrieken, gaf drie maanden na de klacht van de heer Worms opdracht tot een accountants onderzoek, dat dus door de Hoge Autoriteit werd overgenomen. (Voor vervolg zie pag. 3) PARIJS (AFP) Het bestuur van de Franse nationale onderwijzersvereniging, die tweehonderdduizend leden telt, heeft na een vergadering te Parijs in een be kendmaking verklaard „onverzettelijk gekant te zijn" tegen het door de „huidige meerderheid van kerkelijken in de Natio nale vergadering aanvaarde ontwerp dat voorziet in aanzienlijke verhoging van de staatsbijdrage aan de rooms-katholieke bijzondere scholen". Het bestuur stelt dat met de aanvaarding van dit door de regering-Debré ingediend wetsontwerp (dat geleid heeft tot het af treden van de minister van Onderwijs Boulloche): 1. Het in de Franse grondwet neergeleg de beginsel, dat de verzorging van het on derwijs staatstaak is, is geschonden. 2. In het staatsapparaat de rooms-katho lieke kerk haar intrede doet, „hetgeen in strijd is met de op 2 december 1905 afge kondigde wet, die voorziet in de scheiding van kerk en staat". Het bestuur van het Franse onderwij zersgenootschap besluit: „De 200.000 Fran se onderwijzers en onderwijzeressen, die bij ons genootschap zijn aangesloten, zul len zich met het oog op het voorgaande onafgebroken en op daadwerkelijke wij ze tegen de aldus geschapen toestand ver zetten. Wij doen een beroep op alle repu blikeinen om steun te verlenen aan het gevormde nationale comité van actie der voorstanders van openbaar onderwijs en met name te reageren op het verzoek om te tekenen op naamlijsten, die gehecht zullen worden aan protestbrieven". Advertentie DANKBETUIGING Wij danken onze cliëntèle dat wij, en ons personeel, ook een gezellige in huiselijke kring doorgebrachte, Eerste Kerstdag mochten vieren. Nogmaals onze vriendelijke dank. Familie DEKKERS en personeel In Teteringen bij Breda is eerste kerst dag brand ontstaan in een landbouw- schuur doordat kinderen van de eige naar, de landbouwer A. Backse met worden. lucifers speelden. De schuur (links) brandde tot de grond toe af waarbij twee paarden omkioamen. Het woon huis kon met grote moeite behouden De daders zijn de 25-jarige bakker Ar nold Strunk en de eveneens 25-jarige kan toorbediende Paul Josef Schonen. Zij wer den twintig uur na de daad op de avond van de eerste kerstdag na een koortsach tige politie- en justitiële activiteit te Keu len gevat. Op de kamer van Strunk wer den aan lectuur slechts nationaalsocialis- tische boeken gevonden. Voorts vond men op zijn kamer een pistool verborgen. In Dusseldorp en Bonn nam men deze misdaden hoog op. De minister van Bin nenlandse Zaken van Noordrijp-Westfalen waarin Keulen ligt, Dufhues richtte tot tweemaal toe via televisie en radio oproe pen tot de bevolking om mee te helpen de daders op te sporen. Men loofde daar voor 15.000 mark uit Inmiddels stroom den bij de Joodse gemeente te Keulen te legrammen uit de gehele Bondsrepubliek binnen van Duitsers die van hun afschuw over de daden blijk gaven. Tot hen be hoorde een Duitse Nobelprijs winnaar, maar ook bondskanselier Adenauer, die schreef: „Met afschuw heb ik van deze misdadige daad gehoord, die met mij al le behoorlijke Duitsers veroordelen". Bondspresident. Ltibke zei in een tele gram: „In diepste verontwaardiging over de verwerpelijke schending geef ik u de verzekering dat het Duitse volk, in wiens naam misdadigers reeds eenmaal smaad cn schande bedreven hebben, zich door het gebod van de naastenliefde verplicht gevoelt in vrede en met wederzijdse ach ting samen te leven." Minister Dufhues zei vrijdagavond laat voor de televisie, toen hij de namen van de daders bekend maakte: „Er is in Noordrijn-Westfalen geen antisemitisme, er zijn hoogstens enige buitenstaanders". Uit zijn verklaring bleek dat Strunk, die het eerst gearresteerd was, dadelijk be kend had. Zijn mededader Schonen, wiens naam door Strunk bij zijn bekentenis was genoemd, ontkende evenwel iets te ma ken te hebben met de schanddaden. Strunk vertelde, dat hij geen antisemiet was, maar dat hij slechts wilde protesteren te gen het feit dat zijns inziens zoveel Jood se Duitsers vooraanstaande posities in Advertentie SUÈDE DAMESJAS3ES in kleuren Mme. De Stael: Liefde is voor negentig procent een kwestie van psychologie, voor tien pro cent van moed en voor de rest van zui ver geluk. West-Duitsland innemen. De Keulse rab bijn, dr. Azaria, gaf op eerste kerstdag eerst opdracht de hakenkruizen en de na zi-woorden op de synagoge te laten staan teneinde de hCeulse bevolking duidelijk te maken, dat er nog altijd antisemitische handelingen in Duitsland voorkomen. La ter gaf hij evenwel de politie toestemming de verf te verwijderen. Inmiddels heeft de centrale raad van de Joden een verklaring gepubliceerd waar in wordt gezegd dat het onheilspellend is in het jaar 1959 beelden van het jaar 1938 op te roepen. De centrale raad gaf uiting aan zijn bevreemding over het feit, dat na de schending van de synagoge in Dus seldorp in 1958 geen goede maatregelen door de politie zijn genomen om herha ling te voorkomen. Arrestaties Inmiddels heeft de Deutsche Reichs Partei een verklaring uitgegeven over de wandaden van twee van haar Keulse le den. De partijleiding royeerde Strunk en Schonen en schorste het bestuur van de Keulse partijafdeling, die ontbonden is verklaard. De D.R.P.-voorzitter Meinberg verkondigde te Hannover, dat zijn partij zich aan de grondwet wil houden en hij ging meteen van de verdediging in de aan val over door mee te delen dat Schonen en Strunk geregeld in Oost-Duitsland zijn geweest en mogelijkerwijze door de Oost- duitse communistische jeugdorganisatie, F.D.J. naar West-Duitsland gezonden kun nen zijn om in de Bondsrepubliek anti-se- mitische handelingen te verrichten Deze zoetsappige excuses wil men te Bonn niet slikken. De D.R.P. draagt nu eenmaal een onmiskenbaar neo-nazistisch accent en heeft door het hitlerachtige op treden van de zogenaamde oorlogsheld Rudel en anderen tijdens recente verkie zingscampagnes uiting gegeven aan een geest zoals die tot 1945 in Duitsland werd gehuldigd. Men noemt de royering en schorsing dan ook loze gebaren, omdat daardoor de gevaarlijke geest van de par tij niet wor.dt uitgebannen. Haar vulgaire nationalisme en het volgen van Hitiers spoor vormen een rijke voedingsbodem voor „jonge strijders" onder de zwart, wit rode D.R.P.-banier als Strunk en Schonen bleken te zijn. Inmiddels heeft de politie te Keulen de eerste voorzitter van de D.R.P.-afdeling in Keulen, en enkele an deren opgepakt. De hoofdcommissaris van de Keulse politie heeft meegedeeld, dat de bevolking van de stad bij het onderzoek naar de ont wijding van de synagoge geholpen heeft op een wijze „als nooit tevoren". (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Het congres, dat de Kongolese eisen moet neerleggen voor de komende ronde tafelconferentie, begon eerste kerstdag te Kisantoc in een Afrikaans café met toe spraken van de partijleiders, die allen een onmiddellijke, volledige en onvoor waardelijke onafhankelijkheid voor een federale Kongo eisten. Kasavoeboe's rede was nochtans gematigd en vriendelijk jegens het Belgische volk. Hij drong aan op kalmte cn bezwoer geen bloed te ver gieten. De komende dagen zal Kasavoeboe, die door zijn aanhangers „Koning van Kon go" wordt genoemd, de slotresoluties van het congres aan de koning der Belgen en minister De Schrijver kunnen voorleggen, daar hij voor een audiëntie wordt uitge nodigd. De voornaamste eis is een confe rentie met de Belgische leiders op 5 ja nuari, waarop de voorwaarden zullen worden vastgesteld van de soevereini teitsoverdracht. Minister De Schrijver heeft half januari een rondetafelconferen tie voorgesteld. Met de aankomst vandaag in Leopold- stad bereikte de Kongo-reis van koning Boudewijn haar hoogtepunt. De koning ar riveerde uit Loeloeaburg, waar ik hem za terdag zag verwelkomen op een manier, die karakteristiek is voor de onzekere at mosfeer van zijn bliksembezoek. De jon ge vorst salueeerde met wat melancholie ke glimlach voor de autoriteiten en de Europese bevolking, die hem toejuichte. In een wit uniform gestoken, schreed hij langs c'e plaatselijke stamhoofden, onder wie „Nimi Loekenge" van de Bakoeba- stam, eigenaar van 320 vrouwen, een vad sige, in lompen gehulde vertegenwoordi ger van het. oude Afrika, die bij 's konings aankomst met een krachtige oprisping een privé saluutschot gaf. De koning reed vervolgens in een open auto met snelle vaart naar de residentie van de gouver neur langs een menigte, die net groot ge noeg was en net voldoende juichte, om of ficieel van een „hartelijk welkom" te kun nen spreken. Nochtans stonden er betrek kelijk weinig Kongolezen langs de route. Op het vliegveld waren slechts een dui zend zorgvuldig door de politie uitgezochte en in trucks aangevoerde zwarten aanwe zig. Voor de rest van de Loeloeaburgers bleef het vliegveld taboe. Duizenden sol daten hielden de menigte langs de route terug en gebruikten bij de minste aanlei ding geweerkolven met gummiknuppels. Spandoeken, die behalve „Leve de ko ning" ook „Leve de onafhankelijkheid" zeiden, waren verboden, maar uit de me nigte steeg de roep wel op. De Kongole zen zien in hun onafhankelijkheidswens geenszins een reden om de koning geen eer te betuigen. Nadat de koning na een snelle rit in de residentie was verdwenen, werd de Kon golese menigte, die aan haar verplichting had voldaan, door de politie schielijk, en veelal vrij hardhandig, naar de Afrikaan se wijk teruggedrongen. De Belgische autoriteiten nemen na de incidenten van Stanleystad geen enkel risico meer. Voor 's konings aankomst in Leopoldstad waren eveneens grootscheepse veiligheidsmaat regelen genomen, hoewel de Abako een order voor een hoffelijke ontvangst had gegeven. De gereserveerde hartelijkheid van dit weikom stak overigens koel af bij het laaiend enthousiasme, waarmee de Aba- ko-leider Kasavoeboe op kerstavond ont vangen werd in Kisantoe, waar de Abako met haar coalitie-genoten een vierdaags congres hield. Kasavoeboe's auto werd omspoeld door mannen, die „Ruau ruau", een verbastering van het Franse woord voor koning, schreeuwden, en vrouwen en kinderen die lachend en juichend om hem heen dansten. pag Weerrapporten 1, 2 Economischnieuws 2 Toch Is Het Zo2 Omvang schrootfraude1, 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Agenda van Haarlem 4 IJmondagenda 5 In de Vishal en op zee5 Beurs 6 Uit stad en omgeving 5, 6 Kerstrede Koningin 7 Buitenlands nieuws 8 Puzzelrace van Oud naar Nieuw (3) 9 Kunst 9 Scheepsberichten 10 Sport 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's NEW YORK (Reuter) De onderhan delingen tussen de Franse vliegtuigenfa- briek „Sud Aviation" en diverse Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen over het gebruik van het 2-motorige Franse straalverkeersvliegtuig „Caravelle" in de Verenigde Staten zijn in een beslissend stadium gekomen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1