Panda en de meester-diplomaat ZocU ió ket zo Wereldnieuws J Opklaringen en iets kouder Concentratie in de rubberindustrie Het drieoiiljardste ei geëxporteerd De Gruyter: uitstekend jaar Groep aandeelhouders van Kabel Fabrieken begint proces tegen bestuur Verder herstel bij de Vries' Ijzerhandel Nederlands aanbod tot afneming Ceylon-thee Franse invoerverruiming volgt nu spoedig Nog geen beslissing in Thyssen/Rheinrohr fusie Franse discriminatie van dollargoederen vrijwel ten einde Staking dreigt in New York Liberalisatie van dollarinvoer nieuwe Amerikaanse lening voor Indonesië MAANDAG 28 DECEMBER 1959 2 Het Vredestein-concern Verbetering bij Spanjaard te Borne Kabelfabrieken 6 interim Gebr. Kronenburg is tevreden over 1959 Gist- en spiritusfabriek zelfde resultaat als 1958 v.. ZWAARSTE REGENVAL .J Amsterdam neemt deel in Hilton-Hotel Mij. Apparatenfabriek van Werkspoor naar Utrecht Emissie Gebr. Sanders De directies van de n.v. Rubberfabriek Vredestein en van de n.v. Bataafsche Rub ber Industrie Radium te Maastricht ma ken bekend, dat alle aandeelhouders van Radium het aanbod om hun aandelen te verwisselen tegen certificaten aan toonder n.v. Rubberfabriek Vredestein hebben ge accepteerd. Het vredestein-concern omvat thans 1. de n.v. Rubberfabriek Vredestein, Loos duinen, 2. de n.v. Rubberfabriek Vrede stein, Doetinchem, 3. de n.v. Neder- landsch-Amerikaansche Autobandenfa briek Vredestein, Enschedé, 4. n.v. Ba taafsche Rubber Industrie Radium, Maas tricht (met dochterondernemingen). Om een regelmatige afzet van de produkten op buitenlandse markten te bevorderen, be schikt de groep over verkoopkantoren in België, Belgisch Kongo, Frankrijk, Duits land en Scandinavië. Bovengenoemde concentratie van de Nederlandse rubberindustrie versterkt de positie van het Vredestein-concern in de Europmarkt aanzienlijk door het nog meer gevarieerde produktieprogramma, waarover het thans kan beschikken. Ook zal door deze fusie een belangrijke verde re rationalisatie en specialisatie mogelijk zijn. Dinsdag werd via de Coöperatieve Roer- mondse Eiermijn te Roermond het drie- miljardste Nederlandse ei geëxponeerd. Dit feit werd enigszins feestelijk gevierd. Het drie-miljardste ei werd vervoerd naar een grootafnemer te Dusseldorp, te zamen met een lading van 200 dozen van 360 stuks elk. De eerste aanvoer bij de C.R.E. op 15 oktober 1904 bedroeg slechts 2784 eieren, in dezelfde week van 1959 werden 14 mil joen stuks in een week aangevoerd. De uitvoer naar Duitsland maakt 85 percent uit van de gehele Nederlandse eierexport. In 1958 maakte de eierexport 17 percent uit van de gehele agrarische export van Nederland. In 1959 brengt deze export to taal 570 miljoen gulden aan deviezen op voor de Nederlandse pluimveehouders en aanverwante bedrijven. De Duitser consu meert per hoofd en per jaar voor 6 mark aan Nederlandse eieren en voor 1.70 mark aan geslacht pluimvee. De total export waarde aan eieren beliep tot 1 november van dit jaar 281 miljoen gulden en die van slachtpluimvee 91 miljoen gulden. De algemene gang van zaken bij P. de Gruyter en Zoon n.v. was in 1959 zeer be vredigend. De zelfbediening oefent op de huisvrouwen een grote aantrekkings kracht uit en het feit, dat het bedrijf een dezer dagen de 200ste zelfbedieningswin kel kon openen waardoor thans bijna de helft van de 450 winkels uit zelfbedienings winkels bestaat had een gunstige in vloed op de ontwikkeling van de omzetten. Bij onveranderd lage winstmarges kon daardoor toch de netto-winst toenemen. De toegenomen produktiviteit in de fa- brieksbedrijven maakte het mogelijk bij het College van Rijksbemiddelaars een vergunning aan te vragen de lonen van de daarin werkzame arbeiders met 5 percent te verhogen. Over de C.A.O. in het groot winkelbedrijf zijn thans onderhandelingen gaande. Ten aanzien van de hoogte van het dividend over het in 1958 verhoogde gewo ne aandelenkapitaal is op het ogenblik nog niets te zeggen. De houders van preferen te winstdelende aandelen kunnen echter onvoorziene omstandigheden voorbehou den erop rekenen, dat het maximum di vidend van 8 percent op hun aandelen zal worden uitgekeerd, zo deelt de directie mede. Een groep aandeelhouders heeft het vol gende communiqué uitgegeven: „Ter buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de n.v. Ne- derlandsche Kabel Fabrieken te Delft, ge houden op 7 december jongstleden, is ernstige oppositie gerezen tegen het voor stel van bestuurszijde, om aan de com missarissen dier n.v., welke zitting had den vóór de fusie met de n.v. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek, een voor een aan tal jaren geldende vergoeding toe te ken nen van ƒ25.000 per jaar per commissa ris, vrij van commissaris-belasting, zulks ter compensatie van de beperking van het algemeen commissaris-tantième tot 40.000 per commissaris, eveneens vrij van commissarisbelasting. Ondanks deze oppositie is het bestuursvoorstel door de vergadering aangenomen. Een aantal aandeelhouders, onder wie de heer F. von Eugen te Ams'terdam die ter vergadering het woord had gevoerd, heeft na ingewonnen rechtskundig advies be sloten de rechtsgeldigheid van dit in den lande sterk de aandacht getrokken heb bend besluit aan te tasten en aan de Ar- rondissements-Rechtbank te Den Haag te vragen de nietigheid ervan uit te spreken. Als gronden hiertoe voeren zij aan, dat het besluit zowel naar inhoud als naar wij ze van totstandkoming in strijd is met de goede trouw. Als raadsman van deze aandeelhouders treedt op mr. R. J. Polak te Amsterdam. Het wordt door de procederende aandeel houders op prijs gesteld, indien hun blij ken van adhesie met de door hen gevoer de actie bereiken", aldus het communiqué. Vergeleken met het vorig jaar valt er een duidelijk verbetering in 1959 te be speuren bij Spanjaard te Borne, hoewel het bedrijf nog niet vol bezet was en ook de prijzen van verschillende produkten nog te wensen overlieten. Inmiddels werd begonnen met de installatie van nieuwe machines in de spinnerij. Ook in de weve rij kan binnenkort een aanzienlijke stijging van de produktiviteit worden tegemoet gezien. Belangrijk is dat de opgaande lijn, waardoor 1959 zich kenmerkte, zich heeft voortgezet, zodat voor 1960 goede ver wachtingen over de bezetting van het be drijf mogen worden gekoesterd. Het boekjaar 1958/59 van H. A. de Vries' Ijzerhandel n.v. te Amersfoort heeft zich gekenmerkt door een herstel en een ver dere stijging van de omzetcijfers. Op basis van 1945/46 100, steeg het indexcijfer van de omzet van 692 over 1957/58 tot 765 in 1958/59. De winst op goederen, na aftrek van kosten, heeft 252.863 bedragen 225.847). Na afschrijvingen en rente resteert een saldo winst van 185.844 164.175). Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van negen percent, waar na het. resterende bedrag van 24.666 op de rekening „dividend-reserve" wordt ge boekt, waardoor deze rekening wordt ge bracht 'op 35.684. De omzet in de afge lopen maanden van het lopende boekjaar liet een bevredigende ontwikkeling zien en geeft de directie het vertrouwen te mogen verwachten, dat zij het lopende boekjaar met gunstige resultaten zal kun nen afsluiten. Nederland heeft aangeboden Ceylon- thee af te nemen voor binnenlands ver bruik en tevens om de gehele Nederland se theeverkooporganisatie ter beschikking van Ceylon te stellen ter stimulering van het verbruik van Ceylon-thee op de Europese markt. Dit aanbod werd gedaan door de voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Theemakelaars aan de thee- propaganda-commissie van Ceylon. Deze beeft het ter overweging voorgelegd aan de vereniging van planters en aan de „Low Country Products Association". De voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Theemakelaa'-s zegt in zijn brief, dat sedert eind 1957 de invoer van Tndones'sche thee geleidelijk is vermin derd. Daardoor heeft de Nederlandse markt steeds meer belangstelling voor andeer theesoorten. H°t bestuur is van mening dat. de producenten on Ceylon een elangrijk afzetgebied in Nederland zouden vinden en dat. met het oog on de Eurooese markt, een vaste basis on het Euronese vasteland grote mogelijkheden zou bieden. Naar wij nader vernemen is deze brief aan de Cevlon Tea Board eind augustus verzonden. De Nederlands0 makelaars zien met vertouwen de ui^'n^pliike besUscing tegemoet, ^en dereeb'ik sehrJiven is «o'r uitgegaan naar de India ^ea Board Van die ziide b°<!toat eveneens belangstelling ■<*oor de moge1'ikheid thp» in Ams^-dam ■n veiling aan te b'°dpn. D° he,sr>^ek'"n«en Kovin^pn zich in °°n ve^evorH^d sta- divm. De srenorrmn scannen hebben als achtergrond Hp stprV "erminderdp invoer van thpe uit Indonesië. Naar wij vernemen hebben commissaris sen van de n.v. Nederlandsche Kabel- fabrieken te Delft besloten over te gaan tot uitkering van zes percent interimdivi dend ten laste van het boekjaar 1959. Dit interimdividend zal van 4 januari 1960 af betaalbaar zijn. De brandspuitenfabriek gebr. Kronen burg n.v. te Hedel kan, blijkens medede lingen van de directie, op een goed jaar terugzien. In verband met de gestadig toe nemende produktie zal het bedrijf in de komende jaren sterk worden uitgebreid. Het wetenschappelijke speurwerk ten be hoeve van nieuwe produkten op het ge bied van brandblussing zal een steeds be langrijker plaats gaan innemen. De vooruitzichten voor het volgend jaar kunnen bevredigend worden genoemd. De fabriek beschikt over een welvoorziene orderportefeuille, waarin opdrachten voor buitenlandse rekening een belangrijke plaats innemen. Volgens goedingelichte kringen te Pa rijs zal zeer spoedig een verruiming van de Franse invoer uit Europa en het dollar- gebied bekend worden gemaakt. Het reële percentage van de invoerliberalisatie zal worden gebracht van 85 op 90. Onder deze maatregel zullen de kwantitatieve beper kingen worden opgeheven voor de invoer van onder andere, whisky, nieuwe en ge bruikte auto's, landbouwmachines, trek kers, de meeste van de nog gecontingen- teerde textielgoederen, ongeveer de helft van de chemische produkten, spoorweg- materiaal en bepaalde elektrische appa raten voor huishoudelijk gebruik, uitge zonderd koelkasten. Na deze nieuwe liberalisatiemaatregel zal alleen de invoer van bepaalde artike len, die als „gevoelig" worden beschouwd, gecontingenteerd blijven. Dit geldt met name voor fototoestellen, radiotoestellen, televisietoestellen, filmtoestellen, messen en scharen, hoeden, meubelen en speel goed. Zoals reeds door de minister van Financiën en Economische Zaken, Antoine Pinay, is aangekondigd, zal de invoer van deze produkten zo mogelijk binnen twee jaar geleidelijk vrij worden gemaakt. De president-directeur van de n.v. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, ir. F. G. Waller, heeft in zijn traditionele oudejaarsbijeenkomst met de onderne mingsraad en de leden van de staf onder meer gezegd, dat de eindresultaten van 1959, naar het zich laat aanzien, slechts weinig van die van 1958 zullen verschil len. Het afgelopen jaar werd in de afde lingen gist, spiritus en farmacie een hoog produktieniveau bereikt. Wat de farma ceutische afdeling betreft, merkte hij op dat de inzinking van het laatste kwartaal van 1958 zich in het eerste van 1959 heeft voortgezet, waarna de afzet is gestegen, vooral door toegenomen export. De prij zen liggen echter nog beneden het niveau van voor de inzinking. Een grote moei lijkheid is het nog altijd, voldoende per soneel van het gewenste kaliber aan te trekken. r~ EÉN cm regen op een oppervlakte van 1 ha weegt 100 ton. Wie er aan twijfelt, mag zelf even de moeite nemen het na te rekenen. Maar dat zal wel niet nodig zijn na een van de weinige droge zomers die we dit jaar gehad hebben, waardoor tal loze tuinders en landbouwers er toe moes ten overgaan hun grond te bespuiten, zo dat overal het inzicht baan brak dat er toch wel erg veel water nodig is om de grond redelijk te bevochtigen. De regenval op aarde is imak moeilijk in regels vast te leggen Vaak is de neerslag het hevigst in die streken, waar het aantal regendagen het geringst is, en veelal neemt het aantal regendagen toe naarmate men zich van de evenaar verwijdert. Hierop zijn echter tè veel uitzonde ringen om er een geldende regel van te kunnen maken. Er zijn bijv. streken in de Sahara en de Gobi, waar het nooit of te nimmer regent, maar er zijn daar ook gebieden aan te wijzen, waar de regen ééns in de drie of vier jaren zijn zegeningen over het land giet. Als tegenhanger tegen deze droogte- gebieden moeten de Khassi-heuvels in As sam, ten zuiden van het Himalajagebergte, worden genoemd. Daar is de jaarlijkse regenval maar liefst 1250 cm. Dit getal op zichzelf is voor de meesten onzer weinig veelzeggend, ondanks onze droge zomer, maar wanneer U zich één ha land voor stelt en U denkt U in, dat daarover per jaar 125.000 ton water wordt uitgestort, of wel elke dag 350.000 liter, dan krijgt U toch een flauw begrip van de vochtigheid daar te lande. Hoe de grond in staat is dergelijke vloeden onophoudelijk te ver werken, is niet te bevatten. Want wat in Nederland in een heel jaar aan regen valt, komt daar gemiddeld per dag naar beneden De Khassi-heuvels vormen niet het enige natte gebied op aard. Een goede tweede is de Waileale-berg op de Hawaï-eilanden, waar de jaarlijkse regenval 118.000 ton per ha is. En dan natuurlijk Cherrapunji in Bengalen niet te vergeten met 107.000 ton. Deze plaats kent trouwens ook nog „natte zomers", want van 1 januari tot 31 augus tus 1938 viel daar 134.000 ton water per ha, overeenkomende met een dagelijkse overstroming van méér dan Vz miljoen liter per bunder! Wie her innert zich nog de „wolk breuk" waarover Amsterdam zich op 9 augustus 1951 te be klagen had? Welnu, de natte zomer van Cherrapunji stortte dagelijks gemiddeld drie van dergelijke wolkbreuken over '%et land uit, 8 maanden achter een! Wie vindt, dat hij zich nog over enkele Nederlandse regenbuitjes moet beklagen, zegt het maar. Met deze voorbeelden voor ogen moet het toch waarlijk nog mogelijk zijn te blijven genieten van regenachtige vakan ties, hoe nat we die ook mogen noemen. En mocht U het eens heel ongelukkig tref fen, weest dan blij te leven in een tijd, waarin de zonnige uren met een camera kunnen worden vastgelegd. Eigenlijk is de camera, of het kiektoestel, zoals we haar tegenwoordig noemen, niet zo héél erg modern, want de beginselen daarvan kende men reeds vele eeuwen vóór het fototoestel tot ontwikkeling kwam. Daarover een volgende keer. H. Pétülon (Nadruk verboden) De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. is nog niet tot een beslissing kunnen komen over de voorgestelde overneming van de Phoenix Rheinrohr door de August Thys- sen Hütte, welke overneming de wederop richting zou betekenen van het vooroorlog se Thyssenconcern. Van ingelichte zijde te Luxemburg wordt echter vernomen, dat de Hoge Autoriteit in een volgende zitting, die op 6 januari 1960 zal worden gehouden, zal trachten een compromis-oplossing te vinden door haar voorwaardelijke toe stemming voor de fusie te geven. De Hoge Autoriteit heeft twee dagen over deze kwestie beraadslaagd en als ge volg van de grote verdeeldheid, die hier over in de boezem van deze instelling be staat, heeft zij een beslissing tot haar vol gende werkbijeenkomst moeten uitstel len. Men meent te weten, dat de debat ten in de Hoge Autoriteit niet alle gaan over de economische en financiële gevol gen maar ook over de politieke gevolgen van een positieve of negatieve beslissing. In een vandaag gepubliceerd communi qué deelt de Hoge Autoriteit mede, dat zij tot de slotsom is gekomen, dat het haar bij de huidige stand der beraadslagingen niet mogelijk is een beslissing te nemen. Er moet nog een aantal belangrijke kwesties worden onderzocht, met name de kwestie van de eventuele condities. Adenauer wilde geen druk oefenen De Westduitse bondskanselier, dr. K. Adenauer, die zoals bekend bij de Hoge Autoriteit in voor de voorgestelde fusie gunstige zin heeft geïntervenieerd, heeft de Hoge Autoriteit thans in een tweede boodschap doen weten, dat zijn stap niet moet worden opgevat als een poging druk uit te oefenen, zo wordt van ingelichte zijde te Luxemburg vernomen. De bonds kanselier onderstreepte in deze bood schap, dat hij niet meer heeft willen doen dan de Hoge Autoriteit op de hoogte te stel len van het standpunt der Bondsregering, dat gunstig is voor de samenvoeging van de beide ondernemingen. De beslissing in deze zaak ligt uitsluitend bij de Hoge Auto riteit, aldus dr. Adenauer. Reuter verneemt, dat de twee telegram men, die bondskanselier Adenauer de laatste dagen aan de Hoge Autoriteit heeft gezonden, het nemen van een beslissing door dit lichaam hebben vertraagd, door dat zij de meningsverschillen in de Hoge Autoriteit nog groter hebben gemaakt. In het Franse staatsblad is een lijst ge publiceerd van goederen, afkomstig uit de landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) en uit de dollarlanden, waardoor de contin- genteringsbeperkingen na 1 januari 1960 van kracht zullen blijven. Waarnemers te Parijs zien in de vast stelling van één enkele contingenterings- lijst voor O.E.E.S.- en dollarlanden een aanwijzing, dat de discriminatie tegenover de invoer van dollargoederen vrijwel een einde heeft genomen. Er blijven voor nog slechts 24-groepen, produkten uit de Ver enigde Staten en Canada contingenten be staan, hoewel de invoer van die produk ten uit O.E.È.S.-Tanden geliberaliseerd is. De Franse staatssecretaris voor de Bui tenlandse Handel, M. Fléchet, heeft op een persconferentie verklaard, dat Frankrijk bij andere Europese landen ten achter blijft op het gebied van de liberalisatie van de handel, ondanks de nieuwe opheffing van invoerbeperkingen voor goederen uit het O.E.E.S.- en het dollargebied. Door de nieuwe maatregelen, die op 1 januari van kracht worden, is op basis van de handel van 1957 de handel van Frankrijk met de landen van de O.E.E.S. voor 89.3 percent geliberaliseerd Hiertegenover staan libe- ralisatiepercentages van 96.3 percent in Italië. 93.2 percent in de Beneluxlanden en 91,6 percent in West-Duitsland Daarom zal volgens Fléchet Frankrijk zijn inspannin gen om de grenzen ruimer open te stellen moeten voortzetten. De bij het AFL-CIO aangesloten tran sportarbeidersbond heeft besloten dat op nieuwjaarsdag in de stad New York een staking zal beginnen om looneisen kracht bij te zetten. Er zullen 35.000 man bij deze sta king zijn betrokken. Alle gemeentelijke en particuliere buslijnen en ondergrondse verbindingen komen dan stil te liggen. De ruim 2000 bussen en 1000 ondergrondse treinen vervoeren naar schatting 6 mil joen passagiers per dag. Burgemeester Ro bert F. Wagner heeft tegen vandaag een zitting van de commissie voor noodactie uitgeschreven. De burgemeester sprak de hoop uit dat het geschil voor nieuwjaars dag zal worden bijgelegd, doch verklaarde ook dat de stad zich op de situatie zal pre pareren. De bond verlangd onder andere een loonsverhoging van 15 percent. 22 Vriendelijk en diplomatiek met el kaar babbelend, trachtten de beide diplo maten elkaar over de drempel te duwen. „Treed binnen," sprak Smurk, terwijl hij Nummer Een vriendschappelijke duw tjes in de rug gaf, „de beste kamer kan alleen maar voor u bestemd zijn." „O nee," antwoo 'de Nummer Een, zich schrap zettend .,:k mag er niet aan den ken, de beste kamer te betrekken, wan neer u als onze geëerde gast in onze Am bassade verblijft." „Wel," sprak Smurk, „in dat geval is mijn plicht duidelijk. In dien ik hier zou blijven, zou ik u van uw beste kamer beroven. Dus zie ik mij ge noodzaakt, de nacht elders door te bren gen. Tot ziens en nog wel bedankt voor uw gastvrijheid." Met deze woorden keer de hij zich haastig om en liep naar de uit gang. Panda volgde hem opgelucht. „Daar heeft hij zich mooi uit gered," dacht hij, „en nog wel zonder iemand te beledigen. Meneer Smurk is toch wel een knappe di plomaat!" Dat bedacht ook Nummer Een, die hen verslagen nastaarde. „Ik heb een diplomatieke fout begaan", mompelde hij. „Ik had nooit mogen zeggen, dat het de BESTE kamer was. Dat gaf hem een excuus, om weg te gaan. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 26 tegen 5 stemmen besloten, voor een bedrag van 500.000 aandelen a pari deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal van de Amsterdam-Hilton Maatschappij n.v. Deze vennootschap heeft volgens de statuten een maatschappelijk kapitaal van tien miljoen, waarin het bedrijfsleven voor 8 miljoen gulden deelneemt. Het doel van de vennootschap houdt in zo blijkt uit een door B. en W. uitgebrachte nota de oprichting te Amsterdam van een Hil- ton-hotel en de verhuring daarvan (uit sluitend ter exploitatie als zodanig) aan de „Hilton Hotels International ine. te New York". Het te bouwen hotel blijft eigendom van de n.v. Deze heeft met de Newyorkse vennootschap een overeen komst gesloten betreffende de huur en ex ploitatie. Hilton Inc. New York zal aan de n.v. een huur betalen, die afhankelijk is van de exploitatieresultaten. De gemeen te Amsterdam verkrijgt door deelnemeing in het maatschappelijk kapitaal het recht tot het aanwijzen van een gemeentelijk commissaris. In januari 1960 zullen, blijkens mede delingen van Werkspoor, de eerste honderd Amsterdammers van Werkspoor worden overgeplaatst naar het bedrijf de Utrecht en aldaar in de nieuwe montagehal te werk worden gesteld. De verdere overplaatsing zal echter geleidelijk geschieden en pas over vijf jaar zal de apparatenfabriek op volle capaciteit kunnen draaien met een bezetting van 600 mensen. Het bedrijf in Utrecht is weer voor een geruime tijd goed van werk voorzien. Dit is voor een aanzienlijk deel het gevolg van recente bestellingen van de Neder landse Spoorwegen. Daarnaast zijn orders geboekt op het gebied van rollend mate rieel en autobussen voor andere opdracht gevers en zijn belangrijke bestellingen bin nengekomen uit binnen en buitenland voor de bruggebouw en staalconstructie, onder andere voor een verkeersbiug in Midden- Amerika en voor drie suikerfabrieken, waarvan twee in Pakistan en een in Perzië. Het bureau voor de buitenlandse handel van het Amerikaanse ministerie van Han del heeft bekendgemaakt dat de Neder landse regering op 1 januari de invoerbe perking op nog twaalf artikelen zal ophef fen. Deze artikelen zijn onder andere zaai- rogge, bepaalde soorten rijst, vetten, sui ker, zeep, koperwaren en glaswerk. Dit is de laatste van een reeks maatregelen, waarmee de discriminerende behande ling van Amerikaanse goederen eindigt en het overgrote deel van de Nederlandse in voer wordt geliberaliseerd. Het ministerie merkt in een communi qué op, dat de invoercontingentering van deze goederen van zodanige waarde was, dat de stroom van de Amerikaanse uit voer naar Nederland er niet door werd gehinderd. Van doorgaans goed ingelichte zijde in Washington is vernomen dat binnen twee weken een mededeling wordt verwacht dat de Verenigde Staten Indonesië 48 miljoen dollar (ruim 170 milj jen gulden) zullen lenen. Van dit bedrag zal 33 miljoen wor den gebruikt voor de aankoop in de Ver enigde Staten van machines voor een kunstmestfabriek bij Palembang. Het restant is bestemd voor de uitvoering van een waterkrachtproject bij Surabaya. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken merk te op: „Ik heb geleerd inzake de Indo nesische economie nooit 't woord „crisis" te gebruiken. Het land schijnt zich altijd te kunnen herstellen van deviezenmoeilijk- heden". Bij de op 23 december gehouden ge combineerde uitgifte van 300.000,— ge wone aandelen en t 600.000,— 5 percent 15-jarige converteerbare obligaties hebben houders van claims voor beide emissies ten volle van het inschrijvingsrecht ge bruik gemaakt. Bemoedigend. Afvaardigingen van India en Pakistan hebben een „bemoedigen de vooruitgang" geboekt bij de onder handelingen te Washington over het geschil tussen beide landen inzake de verdeling van het water van de Indus, zo is van gezaghebbende zijde verno men. Men voorspelde, dat begin 1960 een verdrag tussen beide landen over deze aangelegenheid gesloten zal wor den. Herbegrafenis. Zondag zijn twintig kisten met de stoffelijke resten van 900 Oosten rijkse Joden, die de nazi's in Joegosla vië hadden vermoord, in een gemeen schappelijk graf op het Joodse kerkhof in Belgrado herbegraven. De 900 slacht offers hadden in 1939 getracht naar Pa lestina te gaan om aan de nazi's te ont komen, maar zij kregen geen toestem ming om door Roemenië te reizen. Zij mochten in Joegoslavië blijven, maar toen dit land door de Duitsers werd be zet, werden zij gevangen genomen en doodgeschoten. Verre vriend. De inwoners van de nabij de Fidji-eilanden in de Grote Oceaan gelegen eilanden Wallis en Futuna, die sinds 1886 onder Frans protectoraat staan, hebben zondag via de stembus de wens uitgesproken deel te blijven uitmaken van de Franse gemeenschap. De 2261 stemgerechtigden van Wallis zeiden allen „ja" en op Futuna vul den 888 kiezers „ja" en 254 „neen" op hun stembiljetten in. Goede sier. In Moskou is een aantal sier heesters, een geschenk van president Eisenhower, aangekomen met het Sov jet-vliegtuig, dat de vorige week 44 bo men uit de Sovjet-Unie, een geschenk van premier Kroesjtsjev voor Eisenho wer, naar Washington bracht. Erin geluisd. Onder de kop „de ontdek king, waarop men 100 jaar heeft ge wacht" meldt de Izwestia, dat het we tenschappelijke proefstation voor kunst meststoffen en insecten dodende midde len in samenwerking met de universi teit van Moskou een nieuw chemisch middel heeft ontwikkeld voor de bestrij ding van de druifluis. Met dit middel zouden met succes proeven zijn geno men in de wijngaarden van Moldavië. Voorbijstrevend. De Sovjet-Unie zal de V.S. binnen vijftien jaar voorbijstreven op het gebied van de produktie van elektrische energie, aldus een rapport van een onder-commissie van de Ame rikaanse Senaat. De groep, die in de herfst een studie gemaakt heeft van de Russische energiecentrales, verklaar de, dat dit zou betekenen dat „de V.S. dan zijn verslagen op het belangrijke terrein, waarop overwicht zwaar telt. in een vreedzame economische wedijver of in geval van oorlog". Onderbreking. De „Southeastern" elektri citeitsmaatschappij in Purley in Enge land had tweede kerstdag met een sto ring te kampen waardoor de. elektrici teit in de stad uitviel. Er belde toen een woedende man op die zei: „Ik heb één pijp van mijn broek geperst, hoe lang kan het duren voordat ik de andere kan afmaken?" Apostel. Het zondagsblad Reynolds News heeft veldmaarschalk Montgomery zon dag uitgeroepen tot „de idioot van het jaar". Het blad voert hiertoe vooral als reden aan, dat Montgomery „zichzelf tot apostel uitroept voor de apartheid na zijn bezoek aan Zuid-Afrika". Geen plaats meer. Vlak voor Kerstmis werd in Parijs een pasgeboren baby in een vuilnisbak gevonden. Josephine Ba ker is op tweede kerstdag met de for mele procesvoering begonnen om het kind te adopteren. Dit zal haar elfde aangenomen kind worden. Zij heeft al verklaard de baby, een jongen, de naam „Noel" te geven. Volgehouden. De internationaal bekende psychologe dr. Helen Durham Sargent is vrijdagnacht in haar huis te Topeka in de Amerikaanse staat Kansas op 55- jarige leeftijd overleden. Hoewel zij al jaren invalide was heeft zij haar werk tot aan haar dood toe voortgezet. Zij ontwierp de bekende „Sargenttest" en schreef daarover een boek en een groot aantal krantenartikelen. Komen aanvliegen. Radio Moskou meldde vrijdag dat een Westduitse piloot, die in Öost-Duitsland gedwongen werd te landen, naar zijn land heeft mogen te rugkeren. De Westduitse vlieger zou op 19 december het luchtruim van de Oostduitse republiek zijn binnenge drongen. Hetzelfde. De Finse zeemansbond heeft een boycot afgekondigd tegen schepen van de Verenigde Arabische Republiek. De actie is een protest tegen het aan houden van schepen met een Israëli sche lading in het Suezkanaal. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de afgelopen dagen stond het weer geheel onder invloed van een grote depressie, waarvan de kern zich ten wes ten van Schotland bevond. Krachtige tot stormachtige zuidwestelijke winden voer den zachte lucht naar onze streken. De temperatuur steeg op tweede kerstdag op verscheidene plaatsen tot ruim 10 graden. Randst.oringen van de depressie veroor zaakten nu en dan buien. In de afgelopen nacht verplaatste de kern van de depres sie zich naar de Noordzee. Een laatste randstoring naderde maandagmoi-gen on ze kust. Achter deze storing waaien krachtige noordwestelijke winden. Deze zullen de ko mende 24 uur iets minder zachte lucht aan voeren, waarin aanvankelijk nog enkele buien zullen voorkomen. De opklaringen zullen echter talrijker worden, omdat mor gen in de loop van de dag een rug van hoge luchtdruk, die een uitloper vormt van een hogedrukgebied boven Spanje, ons land zal naderen. WEER R A PPORTEN Dinsdag 29 december Zon op 8.48 uur, onder 16.35 uur. Maan op 7.53 uur, onder 16.51 uur. Maanstanden 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 december Hoog water 2.00 en 14.18 uur. Laag water 10.05 en 22.20 uur. Dinsdag 29 december Hoog water 2.51 en 15.11 uur. Laag water 10.55 en 23.17 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maxlmum-teiupei aiui en oe C BO -2 S binnen- en buitenland ■o*-? d Neerslag laatste 24 uur S"g g <u sa a ia Den Helder regenbui zw 9 9 Ypenburg licht bew. zzw 8 2 Vlissingen regenoui zzw 8 3 Eelde regenoui zw 4 2 De Bill half bew zzw 9 3 Twente licht bew. zw 9 7 Eindhoven onbewolkt zzw 9 6 Zd Limburg regen zzw 9 3 Helsinki mist windst. 0 5 Stockholm geheel bew ozo 4 3 Oslo onbewolkt ono 2 6 Kopenhagen regen z 7 3 Aberdeen zwaar bew. nw 6 1 Londen regen wnw 9 1 Amsterdam licht bew. z 9 4 Brussel licht bew. zzw 9 6 Luxemburg geheel bew. wzw 8 7 Parijs regenbui zw 9 4 Bordeaux regenbui O 12 9 Grenoble regen ZZO 11 9 Nice onbewolkt w 15 0 Berlijn onbewolkt zw 9 1 Frankfort regenbui zw 11 6 München half bew. O 10 0 Zürich zwaar bew. zzw 11 14 Genève regen zw 10 5 Locarno onbewolkt windst. 7 3 Wenen zwaar bew wnw 9 0 Innsbruck geheei bew ono 3 3 Belgrado regen O 15 0,4 Athene geheel bew windst. 17 0 Rome regen wzw 16 2 Ajaccio half bew. w 15 2 Madrid motregen wzw 11 1 Mallorca licht bew. nw 18 0 Lissabon motregen w 17 1

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2