Geen schuldigen bij vergaan van motorlogger SCH 37 Strandhuisje 52 afgebrand T oenadering tussen W estduitse oppositiepartijen SPD en FDP Westberlijners kochten jong paartje los uit ban van de Zuidafrikaanse rassenwet TUC gaat 40-urige werkweek eisen Italianen kesen voor de grap noodsein Amerikaans onderzoek van kosmische stralen Russische kolchozen onder „absolute leiding" DE BEURS 6 Samensmelting van Britse luchtvaartmaatschappijen RAAD VAN SCHEEPVAART Auto rijdt motorrijder aan Opperman maakt val van drie meter Tros uit schroef van „Elbe" verwijderd Overweg bleef dicht door ontspoorde wagon Kort nieuws Gemeenschappelijke grond in buitenlands beleid Kort economisch nieuws Amsterdamse Beurs MAANDAG 28 DECEMBER 19 5 9 Het Britse Vakbondscongres (TUC) heeft zich achter de vijf miljoen arbeiders in de Britse industrie gesteld die verkorting van de werkweek verlangen. Het TUC heeft een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt dat de werkweek van 40 uur, zon der verlies van loon, thans een dwingende noodzaak is, wil het land een hoog niveau van werkgelegenheid handhaven. Blijkens het jongste overzicht van het ministerie van Arbeid is de gemiddelde werkweek van de Britse man 48 uur. In de verkla ring van het TUC wordt naar voren ge bracht dat de werkweek in Canada, de Verenigde Staten en Australië 40 uur of minder is. Gesteld wordt dat een korter werkweek de handelspositie van Engeland niet zal schaden, gezien de grote stijging van de produktiviteit en de snelle tech nologische vorderingen. Volgens de Daily Mail wenst het Britse ministerie van burgerluchtvaart dat de 30 onafhankelijke luchtvaartmaatschap- pije nvan Engeland worden samengesmol ten tot drie of vier. Minister Duncan San dys wenst deze fusie, opdat de onafhan kelijke maatschappijen kunnen concurre ren met de B.E.A. en B.O.A.C. Zijn doel is een groter deel van het luchtverkeer van de wereld in Britse handen te brengen. De Daily Mail zegt dat in februari een nieuwe wet op de burgerluchtvaart zal worden ingediend welke de kleine maat schappijen volkomen onafhankelijk zal ma ken. Sedert 1946 kunnen zij slechts lijn diensten onderhouden in samenwerking met- de B.E.A. of B.O.A.C. Volgens het zelfde Britse blad is een aantal van de kleine maatschappijen momenteel winst gevend en zullen ze waarschijnlijk weinig voor een fusie voelen. Toen om kwart over negen in de avond van de tweede kerstdag de Velser brand weer werd gealarmeerd voor brand in een strandhuisje bij de strandweg te IJmui- den, rukte men in allerijl uit. Bij de felle wind, die op dat moment over de kust strook jakkerde, liepen alle huisjes ge vaar. De wind heeft het vuur zodanig opge stuwd, dat huisje 52 al verloren was toen de brandweer aankwam. De vlammen sloegen hoog op en men hoefde dan ook be slist niet meer te proberen het gebouwtje te redden. De andere huisjes waren nog niet door het vuur aangetast. Hoewel een vonkenre gen langs de rij van gebouwtjes vloog, kreeg geen enkele vonk gelegenheid lang Voorband sprong Voor perceel 435 aan de Lange Nieuw- straat te IJmuiden is donderdagavond een auto tegen een motorrijder opgereden. Ter wijl de bestuurder van een personenauto een stilstaande wagen passeerde sprong de linkervoorband. Heirdoor verloor de be stuurder de macht over het stuur. De auto kwam op de linker weghelft, op het mo ment dat een 41-jarige man op zijn motor fiets naderde. Er ontstond een hevige bot sing. De motorrijder liep een gecompli ceerde linker onderbeenbreuk en een ver brijzeld bovenbeen op. Hij is in het Anto- nieusziekenhuis opgenomen. Een 21-jarige opperman uit Haarlem is bij de in aanbouw zijnde Rijksvishal in IJmuiden donderdagmiddag van een drie meter hoge steiger gevallen. Hij reed met een kruiwagen met stenen over de steiger. De kruiwagen raakte uit balans, zodat de opperman hem niet meer kon houden. De kruiwagen viel naar beneden, de opperman kwam naast de kruiwagen op de grond neer, waar hij gewond bleef liggen. Met vermoedelijk inwendige kneuzingen werd het slachtoffer in het Antoniusziekenhuis opgenomen. De sleepboot „Elbe" vaart weer zelf. Op Eerste Kerstdag is het gelukt, terwijl de boot, gesleept door de Amerikaanse marinesleepboot „Moctobi" op weg was naar Honoloeloe, het stuk manillarekker uit de schroef te halen. De Elbe kon toen, na 10 dagen hulpeloos te zijn geweest, weer op eigen kracht varen. De boot is nu onderweg naar Honoloeloe, waar zij dinsdag kan aankomen. Gedurende de dagen, dat de Elbe, ge sleept door de Moctobi, op weg was naar Honoloeloe, is getracht de geblokkeerde schroef van de Elbe weer vrij te maken. Gedurende de nacht sleepte de Moctobi maar bij daglicht kwam de Amerikaanse sleepboot langszij en ging een duiker te water om te trachten dit obstakel uit de schroef te hakken. Het verbeterde weer maakte dit mogelijk. Op Eerste Kerstdag lukte het. De motor van de Elbe kon weer draaien. De Amerikaan gooide toen de tros los en ging zijn eigen weg. De Elbe zette koers naar Honoloeloe. Daar liggen de twee baby-flattops te wachten, die de sleepboot Clyde daar heeft achter gelaten om de Elbe en haar losgeslagen sleep te hulp te komen. In de komende dagen zal een beslissing moeten worden genomen of de Elbe deze twee vliegdek schepen allebei op sleeptouw naar Japan zal nemen of slechts met één van deze schepen op reis zal gaan. De Clyde en de Canadese sleepboot Sud- burry II zijn momenteel elk met een baby- flattop van de vroegere sleep van de Elbe op weg naar Japan. De sleepboot Barentszee van Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft op Tweede Kerstdag op 600 mijl ten oosten van Halifax het Zwitserse stoomschip „Regina" vastgemaakt, dat daar met een beschadigd stuur hulpeloos ronddreef. De sleepboot zal het schip naar Halifax slepen. De sleepboot Humber is zondag middag vastgemaakt op de reuzentanker W. Alton Jones, die in de Zuidatlantische oceaan, geladen met 64.000 ton ruwe olie hulpeloos ronddreef met ernstige machi- neschade. Woensdag had de sleepboot Zwarte Zee de W. Alton Jones reeds be reikt en koers gezet naar Newport News. De Hudson zal de Zwarte Zee nu assiste ren met het slepen van de 76.000 tons tan ker, die deze pech kreeg op zijn eerste reis van de Arabische Golf rond kaap de Goede Hoop naar de oostkust van de Ver enigde Staten. De zeesleepboot „Zeeland" van Bu reau Wijsmuller te IJmuiden is in de avond voor Kerstmis in de thuishaven te ruggekeerd. Daarmee werd een reis om de wereld afgesloten, die binnen tien maanden werd volbracht. Op deze reis heeft de „Zeeland", die onder bevel staat van kapitein Folkert de Jong uit IJmui den zoals wij donderdag al berichtten, acht objecten versleept en hulp verleend aan vijf schepen. Slepend werd een af stand van bijna 18.000 mijl afgelegd. op een houten dak te blijven liggen dankzij diezelfde wind. Zodoende viel het allemaal erg mee. Huisje 52 brandde tot de grond toe af, waarbij de brandweer, die met één spuit werkte, zorgvuldig alle resten met zand bedekte. De andere huisjes konden worden behouden. Italiaanse zeelui, die een nogal uitbun dig kerstfeest vieren, hebben op tweede kerstdag bij gebrek aan een kerstboom noodballen in de mast van hun schip Pan- tera gehesen. De zeesleper Holland van Terschelling maakte daardoor een ver geefse reis door slecht weer. De Pantera was ongeveer vijf mijl ten noorden van het lichtschip Tessel bij de boei E.T.-4 en had twee ballen in de mast gehesen, wat betekent dat een schip met roerschade ronddrijft. Passerende schepen waar schuwden radio-Scheveningen, waarop de sleepboot Holland van rederij Doeksen op Terschelling naar de Pantera voer. Daar bleek, dat de Nederlanders voor niets een deel van hun Kerst hadden opgeofferd en een zware tocht bij windkracht 9 hadden geriskeerd. Er was niets aan de hand met het schip, alleen iets met de bemanning. Donderdagmorgen omstreeks half negen is bij de spoorwegovergang te Velsen- Noord een wagon ontspoord. Hierdoor werd de automatische overweginstallatie ge blokkeerd, hetgeen betekende dat de bo men gesleten blev-env—De iHcht' -Heven knipperen en het belie ge bleef rinkelen, to t de vyggon vvepr - op - d,e ga ils - was- ge plaatst. Dat was omstreeks half tien pas het geval. Gedurende ruim drie kwartier heeft de politie het verkeer moeten omlei den. (Van onze Amsterdamse redacteur) De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, heeft vanmorgen de raad voor de scheepvaart te Amsterdam voorge steld schipper en motordrijver van de mo torlogger Geertruida Jacoba SCH 37 vrij te spreken van schuld aan de ondergang van dit schip in de nacht van 9 op 10 augustus op de Noordzee. De Geertruida Jacoba was na de visvangst op weg naar huis. Kort na middernacht deed zich, naar men aannam, een ontploffing voor. waar door een gat in de scheepswand werd ge slagen. Het schip zonk enige uren nadien. De uit 14 koppen bestaande bemanning en twee kinderen, die als passagiers meevoe ren. konden tijdig in de reddingboot. Hun bezittingen v-W'-en. Slechts de scheepspapieren zijn gered. Motordrijver J. R. Z. uit Scheveningen, deed voor de raad van de scheepvaart het verhaal van die noodlottige nacht. Hij had 's avonds om half elf de wacht in de motor kamer overgenomen. Terwijl hij de machi ne poetste en smeerde, zag hij plotseling een blauwe walm uit de kieren van een carterdeksel komen. Hij stopte de machi ne, nam de carterdeksels af, maar kon niets biizonders vinden. Samen met de inmiddels gei-oepen schipper controleerde hij de machine. Alles leek in orde. Na enige tijd werd de motor weer ge start, zij het in de vrijstand en onbelast en in het laagste toerental. Maar plotse ling sloeg de machine op hol. Z. trachtte de schuif van de regulateur dicht te druk ken. maar deze bleef halverwege steken. Beide mannen renden naar boven om de olietoevoer uit de tank dicht te draaien. De machine bleef op de zich nog in de lei ding bevindende brandstof even door draaien. Voor Z. echter naar de motor kamer kon 'erugkeren, klonk er een enor me knal en vrijwel onmiddellijk stroom de het water naar binnen. De bemanning van het Nederlandse vrachtschip Borilladat op de Zweedse kust is gestrand, gefotogra feerd aan boord van het Zweedse red dingsschip, dat hen van boord haalde. (ANP-telefoto) De 48-jarige schipper L. R., eveneens uit Scheveningen, onderschreef de verkla ringen van de motordrijver. Na de knal was ook het licht uitgevallen. Hij wekte de bemanning, voorzover dat nodig was, en hij achtte het toestromende water zo rampzalig, dat hij een S.O.S. naar Scheveningen radio uitzond. Vervolgens liet hij lichtkogels afschie ten en stroma trassen op het dek verbran den om de aandacht van een passerende kustvaarder te trekken. Vergeefs overi gens. Om half drie staple hij als laatste in de reddingssloep, om zes uur zag hij de Geertruida Jacoba zinken en om negen uur werden de schipbreukelingen door een Duits schip opgepikt. In de reconstructie van het gebeuren kwam de hoofdinspecteur tot de conclusie dat door het op hol slaan van de machine wellicht het vliegwiel was losgeschoten en door de scheepswand was geslingerd. De Geertruida Jacoba, eigendom van de ge zusters Van der Zwam, was 43 jaar oud en oorspronkelijk gebouwd als stoomschip. De later ingebouwde motor was gerevi deerd. De heer Metz betreurde het dat de schip per de op hol geslagen motor niet had be last. Hij wilde hem dit echter in de gege ven omstandigheden niet kwalijk nemen. De raad voor de scheepvaart zal schrif telijk uitspraak d-.en. Boeren naar Guatemala. Een orgaan van de regering van Guatemala bericht, dat het komende jaar grond ter beschik king van boerengezinnen uit Nederland, België, Frankrijk en Italië zal worden ge steld. Zij kunnen het land bewerken op dezelfde voorwaarden als de eigen lands lieden. De eerste kolonie van Europese im migranten wordt gevestigd op de nationale boerderij „Actela" in het noorden van het land, die meer dan 15.000 ha groot is. Het aantal overnachtingen van bezoekers uit de volgende landen liep terug: Zwitser land 24 pet, Zweden 21 pet, Frankrijk 10 pet., Noorwegen 13 pet en geallieerde mi litairen 25 pet. (Van onze correspondent in Bonn) Te West-Berlijn is het huwelijk voltrok ken tussen de 26-jarige Westduitse ex-zee man, ex-mijnwerker en ex-lid van de Oostduitse „Volkspolizei" Georg Kaschke en de 24-jarige Zuidafrikaanse kleurlinge Stella Smith. Daarmee werd een streep gezet onder een bijzonder avontuurlijke geschiedenis. In augustus 1954 deed het Westduitse vrachtschip Oldenburg, waar op de Oostduitse vluchteling Kaschke als technicus werkzaam was, Kaapstad aan. De kapitein instrueerde zijn bemanning uitdrukkelijk: „Geen verkeer met vrou wen van andere rassen, want anders ko men jullie in strijd met de Afrikaanse im- moraliteitswetten". Het gaat hier om een wet van 1927, aangevuld in 1950, welke in tieme betrekking tussen blanken en ge- kleurden alsmede een huwelijk tussen mensen van verschillend ras verbiedt. De eerste de beste avond van zijn verblijf aan de wal in Kaapstad ontmoette Georg Kaschke Stella Smith, van wie hij vast stelde, dat ze blond haar had en er witter uitzag dan vele Zuidafrikaanse Europea nen. De kennismaking bleef niet zonder gevolgen, want een paar maanden later schreef Stella aan Georg, dat zij een baby van hem verwachtte. Kaschke man van eer emigreerde naar Zuid-Afrika, tekende een mijnwerkerscontract en wil de in Johannesburg met Stella, die inmid dels een dochter, genaamd Gail, had ge kregen, trouwen. Toen het paar elkaar in oktober 1955 voor de tweede maal zag, be kende Stella dat van een huwelijk geen sprake kon zijn: zij was kleurlinge en de wet verbood een huwelijk tussen haar en een blanke. Veroordeeld Georg Kaschke besloot desondanks bij Stella te blijven. Hij huurde een klein huis je in de blankenwijk van Johannesburg in de hoop, dat niemand zou merken, dat hij als blanke met een kleurlinge samen woonde. Het verraad sliep evenwel niet: een buurman gaf het tweetal bij de poli tie aan. En Kaschke en Stella werden in oktober veroordeeld tot zes maanden voor waardelijk. Inmiddels verwachtte Stella haar tweede kind.. De wet eist evenwel, dat Kaschke zich van Stella zou scheiden, dat wil zeggen niet meer met haar zou gaan samenwonen. Het was op dat mo- 1 ment, dat men zich in de Bondsrepubliek en West-Berlijn voor dit bijzondere geval begon te interesseren. Er was namelijk een kleine kans voor het ongehuwde paar tje. De kans school in emigratie uit Zuid- Afrika. Maar de Zuidafrikaanse autori teiten waren er nu juist niet op gebrand, Stella een paspoort te verstrekken Het Westberlijnse boulevardblad „B.Z." begon de grote trom te roeren. Het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken te Bonn werd ingeschakeld en een inzamelingsactie in West-Berlijn bracht al spoedig 5.000 mark op. In korte tijd had men het voor elkaar: een paspoort voor Stella, vliegtuigbiljetten voor de onge huwde moeder en vader en hun kinderen, toestemming om het mijnwerkerscontract te Johannesburg te verbreken. Begin de cember arriveerde Kaschke met Stella in West-Berlijn, over wie hij voor de Zuid afrikaanse rechtbank eenvoudigweg ge zegd had: „Ik kan haar hier niet alleen laten. Ik houd van Stella en laat haar niet in de steek. Er is maar één uitweg: samen naar Duitsland." Geen terug mogelijk Een gerechtelijke ambtenaar stelde of ficieel te West-Berlijn vast, dat Stella een lieftallige, van huid bruine maar van haar blonde jonge vrouw geen andere papieren dan haar Zuidafrikaanse pas poort nodig had om te kunnen trouwen. Inmiddels heeft Kaschke weer werk als technicus gekregen en het jonge paar woont met de driejarige dochter Gail in bij de ouders van de bruidegom op een klein kamertje in West-Berlijn. Mevrouw Stella Kaschke, die dezer dagen haar tweede kind verwacht, vindt West-Berlijn een koud oord, maar voor haar is er geen terug naar het warme Johannesburg mo- (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad is dezer da gen in het geheim overleg gepleegd tus sen de leiders van de twee Westduitse op positiepartijen, de socialistische S.P.D. en de liberaalgezinde F.D.P. Men besloot dat in de komende twee jaar voor de nieu we Bondsdagverkiezingen in 1961 nauw samengewerkt zal worden, vooral op het gebied der buitenlandse politiek. Dit overleg heeft te Bonn opzien ge baard. Aan deze besprekingen namen voor de S.P.D. partij- en Bondsdagfractie voorzitter Ollenhauer, de deskundige voor buitenlandse politiek Erler en de econo misch deskundige Deist, en voor de F.D.P de ex-minister Dehler, de aanstaande partijvoorzitter en Bondsdagfractievoor- zitter Mende en de Bondsdagafgevaardig den Doering en Scheel deel. Het was voor het eerst sedert 1955, toen de F.D.P. uit de regering-Adenauer trad, dat dergelijk nauw contact met de S.P.D. tot stand kwam. Op het binnenlandse front zullen beide partijen nauwelijks tot elkaar kunnen ko men: vooral in het economische vlak zijn er tegenstellingen omdat de F D.P. de li berale koers van minister Erhard goed keurt, terwijl de S.P.D. daarvoor geen goed woord over heeft. Gok op sociaal ter rein en op dat van de defensie bestaan er tegenstellingen tussen beide partijen, maar in de buitenlandse politiek zijn er gemeenschappelijke tendensen aan te wij zen. Beide partijen menen dat het nood zakelijk is dat de regering eigen plannen ontwikkelt voor de Duitse hereniging en zij neigen er beide toe te pleiten voor di plomatiek contact met Praag en War schau. Controverse in F.D.P. Of dit samengaan met de S.P.D. wel de nodige steun in de F.D.P. zal vinden, valt te betwijfelen. Wel wijzen de voorstanders van dit socialistisch-liberale gesprek erop dat het tijd wordt Adenauer af te lossen, wel wijzen zij voorts op de goede samen werking tussen.beide partijen in de deel- en F.D.P. tegen de C.D.U. oppositie in de regering vormen, maar achter de scher men ziet men een duidelijke strijd in de staten Hamburg en Bremen, waar S.P.D. WASHINGTON. Twee enorme ballon- ne met fotogi-afisch materiaal voor het vastleggen van zeer krachtige kosmische stralen zullen eind januari in de Caraïbi- sche zee van het vliegdekschip „Valley Forge" woi-den opgelaten. Deze ballonnen hebben een diameter van 120 meter en aan elke ballon wordt een helder oranje geschilderde stalen cilinder bevestigd, waarin zich onder meer een pakket foto grafisch emulsie-materiaal van 360 kg be vindt. Men verwacht, dat op een hoogte van 29 tot 35 km zeer krachtige kosmische stralen deze pakketten zullen binnendrin gen en wanneer deze stralen in botsing ko men met de kernen van de emulsiedeel tjes, zullen er aftakkingen ontstaan op de punten, waar nieuwe snelle deeltjes wor den gevoi-md: op deze wijze zal er een soort kettingreactie ontstaan, die in de fotografische blokken wordt vastgelegd. Het project van deze lancering di-aagt de codenaam „Skyhook 60". Volgens be rekening kunnen de ballonnen twee dagen op maximumhoogte in de dampkring blij ven. Ongeveer 25 universiteiten en we tenschappelijke instituten in de vijf we relddelen werken aan dit project samen. De geleerden achten het mogelijk dat op deze wijze een geheel nieuw gebied van onderzoek wordt betreden en men daar door een beter inzicht zal kz-ijgen in de fy sische wetten, die onder meer het ontstaan van de kosmische straling in de wereld ruimte beheersen. MOSKOU (AFP) In het centrale comi té van de communistische partij in de Sovjet-Unie, dat op het ogenblik in Mos kou bijeen is, zijn belangrijke wijzigingen voorgesteld in het bestuur en het beheer van de kolchozen (collectieve boerde rijen) door de premier van de Sovjetrepu bliek Rusland, Poliansky. Poliansky bepleit de stichting van „kol chozenunies" voor districten, gewesten en republieken. Deze „unies" zouden belast moeten worden met de „absolute leiding" van de kolchozen, de organisatie van ge meenschappelijke werken, de verster king van de banden tussen de kolchozen en de steun aan economisch zwakke kol chozen. Het nieuwe stelsel veronderstelt het on der één bestuur brengen van tientallen en soms honderden kolchozen. Op de voltallige bijeenkomst van het centrale comité, die in het Kremlin wordt gehouden, wordt gesproken over de pres taties en plannen van de landbouw en over de veeteelt. De bijeenkomst wordt bijge woond door vooraanstaande personen op landbouwgebied en vertegenwoordigers van wetenschappelijke organen en in dustriële ondernemingen. Premier Kroesjtsjev heeft dinsdag de zitting geopend. Het was de derde maal dit jaar dat het comité door Kroesjtsjev bij eengeroepen werd. In juni heeft het co mité plannen gemaakt om de streefcijfers voor groter industriële produktie waar te maken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE gelijk, waar zij begin december definitief afscheid nam van haar twaalf broers en zusters, van dertig andere familieleden en van wetten, die het leven moeilijk ma ken. De Berlijners, cynisch en ironisch als zij zijn, zeggen over dit romantische geval: „Wat een geluk, dat zo'n rassenge- val bij ons niet (meer) kan voorkomen.."! F.D.P.-boezem tussen twee richtingen. De laatste tijd kon men duidelijk waar nemen dat bepaalde F.D.P.-leiders, onder wie de aanstaande partijvoorzitter Mende, die in januari de huidige voorzitter Maier zal opvolgen er wel voor te vinden zijn na de verkiezingen van 1961 samen met de C.D.U./C.S.U. van Adenauer een regering te vormen. Met andere woorden: bepaalde F.D.P.- leiders achten zich wel ministeriabel, maar jonge krachten uit het Ruhrgebied als Doering en ook de verwoede anti- Adenauer afgevaardigde Dehler voelen meer voor een samengaan met de S.P.D. Zij hopen kennelijk nog eens samen met de socialisten tegen Adenauer de meerder heid te kunnen vormen, waarin hun posi tie veel sterker zal zijn dan als aanhang sel van een opnieuw door de C.D.U.-C.S.U. beheerste regering Men gelooft te Bonn in het algemeen dat Mende en de zijnen een realistischer stand punt innemen, maar het feit dat het over leg met de S.P.D. een zeker resultaat af wierp, toont dat de richting in de F.D.P., die onafhankelijk van beide partijen 1961 wil bereiken, niet zwak is. Na onderhandelingen die langer dan twee maanden geduurd hebben de laat ste verkiezingen zijn 11 oktober gehouden hebben in Bremen de sociaal-democra ten met de liberaal-democraten een kabi net gevormd. De vorige regering bestond uit christen-democraten en sociaal-demo craten. Sinds 1949 zijn de regeringen van het „Land" Bremen een coalitie geweest van socialisten en vertegenwoordigers van een der andere partijen, met uitzon dering van de „Duitse Partij". Italiaans econoom overleden Senator Pasquaie Jannaecone. vermaard Ita liaans econoom, is dinsdag op 87-iarige leeftijd in een kliniek in Turijn aan kanker overleden. De witgebaarde Napolitaan Jannaecone was verbon den aan de Carnegiestichting en bezette leerstoe len in de economische politiek aan de universi teiten van Cagliari, Siena. Padua en Turijn. Van 1910 tot 1912 was prof. .Jannaecone secretaris-ge neraal van liet internationaal agrarisch instituut. In 1950 volgde zijn benoeming tot senator voor het leven wegens zijn vele verdiensten op weten schappelijk gebied. Verhoging bankdisconto in België Het officiële disconto in België zal met ingang van donderdag 24 december worden verhoogd van 3'/i percent tot 4 percent. Aanklacht tegen Singer Op basis van de anti-trustwetten heeft de Ame rikaanse regering, via het. ministerie van Justitie, oen aanklacht ingediend tegen de „Singer Manu facturing Company", een fabriek van naaimachi nes. die ervan beschuldigd wordt in samenspan ning met de ,.Bernina"-fabrieken in Zwitserland en de „Vigorelli"-fabrieken in Italië een trust gevormd te hebben om de Amerikaanse markt te monopoliseren. In 1958 had Singer, volgens de aanklacht, 66 percent van de markt voor zijn ïekening genomen. Nieuwe C.A.O. in New Orleans De regering van de V.S. heeft bekend gemaakt dat haar is meegedeeld dat een schikking voor een nieuwe C.A.O. is bereikt tussen de haven arbeiders van New Orleans en de New Orleans Steamship Association. Een schikking in die ha ven vormt gewoonlijk het patroon voor de lonen in alle havens aan de Golf van Mexico. Ir. Servatius verlaat Nederlandsche Bank Ir. N. E. Servatius. die sedert meer dan vijfen twintig jaar als chef van de technische advies afdeling aan de Nederlandsche Bank is verbon den. zal aan het eind van dit jaar, wegens het bereiken van de pensioenleeftijd, de dienst van deze instelling verlaten. Voor degenen die van de heer Servatius afscheid zouden wensen te nemen, bestaat daartoe gelegenheid op 28 december van 1617 uur ten kantore van de Hoofdbank (grote vergaderzaal) aan de oude Turfmarkt te A'dam. AMSTERDAM (donderdag) Van een totaal van 370 verhandelde fondsen sloten 170 (46,l°/o) hoger, 103 (27,9%) lager en 96 (26%) gelijk. (ANP) NEW YORK (donderdag) De beurs sloot op vaste toon. De beurs- dag weerspiegelde de vakantie-stemming. Kopers gingen van de onlangs begunstigde elektronische aandelen over op de „blue chips". Staalwaarden reageerden op de op een impasse gelopen besprekingen tussen werkgevers en werknemers met. verliezen, variërende tot meer dan een punt bij som mige toonaangevende aandelen. Motoren, metalen en olies bleven vast. Minnesota Mining daalde ongeveer 2 dollar. Ampex was meer dan elf 'ollar gedaald. De totale omzet was 2.320.000 aandelen. Van een totaal van 1216 verhandelde fondsen waren 490 hoger en 474 lager. Het industriege middelde kwam van 670.18 op 670.69. dat van spoorwegen van 154.05 op 154 28 en dat van openbare nutsbedrijven van 86.98 op 87.01. (UPI) Slotkoers Voorbeurs donderdag koersen 3-3 '4% Nederl. '47 92 3% Nedl 1962/64 97'%,, Woningbouw 6% 10914 Pr A'dam '56 I.. 80 '4 Pi A'dam '56 II. 89 Pr A'dam '5b III 89 Pr R'dam '52 I 87% Pr R'dam '52 II. 88 Pr R'dam '57.... 95 s/, A.K U 438 451 Va Calvé Delft 775 Van Gelder Zonen 259 V, K N Hoogovens 805 Nederl. Ford 388 N Kabelfabriek. 435 gew Philips Gloeil. 814 816 Pref.PhilipsGloeil. 309% 315 Unilever 803 813% Wilton Fvenoord. 225 Werf Gusto Dordtsche Petrol. 746 Vï Kon. Petroleum.. f 160 ƒ161.80 Billiton 362 V, A'dam Rubber. 117 K.L.M f 113.- Holl Amer Lijn.. 177'/r K.N.S.M 196 N. Scheepv. Unie 170 v. Nievelt Goudr. 158 Phs. v. Ommeren 263 H.V.A. 155 Delimaatschappij f 18*> Amsterd. Bank 317% Nat. Handelsbank 190 Ned Hande1 Mij •■>46 Rotterd Bank °8 F Twentsche Bank •>56 Anaconda Copper 65% Bethlehem Steel. 51 U.S Steel 98% General Motors.. 54% Shell Union 79% Tidewater.... 23l5/ia

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6