Bestuur wil aansluiting zoeken bii het NVV De wet beschermt de zieke werknemer tegen ontslag „In onze schuldige benepenheid zetten wij „ik" voorop" 7 KONINKLIJKE KERSTREDE Mishandeling met dodelijk gevolg Curacao vierde een uitbundig „Snip"-feest Bejaarde vrouw in brandend huis omgekomen Niet altijd een rijverbod na drankmisbruik Twee jaar celstraf geëist wegens mishandeling Jongetje van 12 jaar vermoord na zedendelict Gemeenten komen aan de B.B. tekort Voorstel komt heden in stemming Critiek op beleid van B. en W. in Goes Amerikaan betaalde met ongedekte cheques Koffie vergiftigd; drie jaar geëist Nieuw bouwsysteem MAANDAG 28 DECEMBER 1959 Tegen jeugdige metselaar 21/2 jaar geëist Duitse auto te water; inzittenden gered Landbouwbeleid E.E.G. ONDERWIJZERSVERENIGING BIJEEN Haarlemse rechtbank De dadereen 21-jarige jongemangearresteerd De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft een gevangenisstraf van twee en een half jaar gevorderd te gen een 22-jarige metselaar uit Den Haag, wegens zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend. Op 10 augustus had hij omstreeks kwart over vijf in de Jan de Baenstraat in grote woede de 18-jarige J. W. van V. zo mishan deld, dat deze aan de gevolgen is overle den. De metselaar had Van V. geslagen en geschopt en toen Van V. op de grond was gevallen had hij hem nogmaals ge schopt, alles uit woede over het feit, dat Van V. het zusje van de metselaar eerder op die middag een klap in het gezicht had gegeven, omdat zij niet meer met hem wilde omgaan. De metselaar zei niets meer te weten van hetgeen er gebeurd was. Er waren twee getuigen a décharge: een predikant, die de metselaar beschréef als een fatsoenlijke, rustige stille jongen die zich altijd afzijdig hield van de ruwe ele menten in de jeugdbeweging en die een uitgesproken afkeer had van nozems. Een jeugdleider verklaarde zich bereid toe zicht op de jonge metselaar te houden. Hij bevestigde de verklaring van de pre dikant dat de metselaar een jongen was die geen vlieg kwaad kon doen. De verdediger vroeg een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Op 8 januari zal de rechtbank uitspraak doen. Precies op de dag dat het 25 jaar gele den was, dat de K.L.M.-f 18 „Snip" op Cu rasao landde en daarmede een belangrij ke bladzijde in de Nederlandse luchtvaart historie had volgeschreven, vierden de Antillianen in het stationsgebouw van de Dr. Albert Plesman-luchthaven een uit bundig feest ter herdenking van deze vlucht van Hondong en zijn bemanning. De heer en mevrouw Hondong waren hier bij de eregasten. „Het is bijna zo gezellig als 25 jaar geleden", verklaarde de oud gezagvoerder van de Fokkermachine. „Er is bij jullie veel veranderd sinds ik het commando over de „Snip" overgaf, maar feestvieren kunnen jullie nog altijd". En toen de laatste gast van de K.L.M. huiswaarts ging, was een nieuwe periode ingeluid, die de vlakte van Hato zal doen dreunen van het machtige geluid der straalpassagiersvliegtuigen, waarmede de afstand tussen Curasao en Nederland nog korter zal worden. De minister-president van de Neder landse Antillen, de heer E. Jonckheer, heeft naar aanleiding van de herdenking van de vlucht die de K.L.M.-machine „Snip" 25 jaar gelden naar Curasao maakte en het feit dat het Caraibische be drijf van de K.L.M. 25 jaar bestaat, de president-directeur van de K.L.M., de heer Aler, een telegrafische gelukwens gezonden. In TJlst (Fr.) is de 74-jarige weduwe Bootsma in haar woning om het leven ge komen, toen, waarschijnlijk door een om gevallen petroleumstel, brand was ont staan. Buren, die de brand ontdekten, droegen de bejaarde vrouw ijlings naar buiten, doch zij bleek toen reeds te zijn overleden. De brandweer wist te voorkomen dat het huis geheel uitbrandde. De alleenwonende vrouw was hulpbehoevend en zeer slecht ter been. Zij placht op haar stoel door de kamer te schuiven. Zij heeft daarbij ver moedelijk een brandend petroleumstel om gestoten. Zondagavond omstreeks half elf trapte de Duitse fysicus Th. G. Plötzk uit Frank fort aan de Main tijdens het parkeren van zijn wagen op het Singel te Amsterdam op het gaspedaal in plaats van op de voet- rem. Het resultaat was dat de wagen in het donkere water van de Singelgracht dook. Er kwam echter onmiddellijk hulp. Een in Amsterdam wonende cameraman van de N.T.S., Paul Wallenburg, sprong de wagen achterna en bond een touw om de achterbumper waardoor voorkomen werd, dat de wagen geheel onder water geraakte. Daarna sprongen de autoplaat werker M. Wormer en de bouwvakarbei der A. H. Broekema op de kofferklep, ver brijzelden de achterruit en trokken de heer Plötzk en- diens echtgenote naar bui ten. Het Duitse echtpaar, dat enkele dagen met vakantie in Amsterdam vertoefde, werd voor controle naar het Binnengast huis overgebracht, maar kon na een on derzoek direct naar zijn hotel terugkeren. De wagen werd door de brandweer op de kant gezet. Het graanhandelscomité van de Europese Economische Gemeenschap heeft een diep gaande bespreking gewijd aan de land bouwvoorstellen, die de Europese commis sie onlangs aan het economisch en sociaal comité van de E.E.G. om advies heeft ge zonden. Een resolutie werd aangenomen, waarin wordt gesteld dat het liberale .standpunt dat de Europese commissie zegt te hebben ingenomen in tegenspraak komt met zekere dirigistische maatregelen, die zijn voorgesteld. Het comité heeft met na me maatregelen die de graanhandel in zijn vrijheid beknotten op het oog. Betreffende de voedergraanmarkt van de E.E.G. wordt gesteld dat kan worden volstaan met een systeem van variabele heffingen aan de grens van de gemeenschap. De ministers van Justie en van Ver keer en Waterstaat achten het niet oppor tuun te bevorderen, dat een verbod wordt uitgevaardigd om na gebruik van alcohol houdende drank motorrijtuigen te bestu ren. De ministers Beerman en Korthals hebben dit geantwoord op vragen door het Tweede-Kamerlid de heer Lankhorst (P.S.P.). Deze had het denkbeeld geop perd, steeds een rijverbod in te stellen na gebruik van alcoholhoudende drank. Al kan worden toegegeven, aldus de mi nisters, dat zich weieens grensgevallen kunnen voordoen, waarbij twijfel kan rij zen omtrent de vraag, of iemand verkeert onder zodanige invloed van het gebi-uik van alcoholhoudende drank, dat hij niet in staat moet worden geacht een motorrijtuig naar behoren te besturen, toch biedt de huidige redactie van de Wegenverkeers wet een redelijke maatstaf voor de ver volging en veroordeling van bestuurders van motorrijtuigen, die door het gebruik van alcoholhoudende drank een gevaar opleveren voor de verkeersveiligheid. Een poging om tot een meer objectieve maat staf te geraken door middel van de bloedproef/is afgestuit op bezwaren van medische zijde. Afgezien van het feit, dat stellig niet al le deskundigen van oordeel zijn, dat ieder gebruik van alcoholhoudende drank, in hoe geringe hoeveelheid ook, een nadelige invloed heeft op de rijvaardigheid, zal controle op de naleving van een zodanig verbod bezwaarlijk, zo niet onmogelijk zijn, aldus de ministers.' Bovendien zou een dergelijke bepaling Nederland in een uitzonderingspositie ten aanzien van de omringende landen plaat sen, netgeen mede met het oog op de na gestreefde unificatie van het verkeers recht onwenselijk moet worden geacht. Op eerste kerstdag heeft Koningin Julia na over de beide Hilversumse radiozen ders een kerstrede gehouden. Nadat een jongensstem, begeleid door een orgel „Het volk dat in het duister wandelt" had gezongen, sprak de Koningin. „Terwijl u bij uw radio zit, moge ik u voorstellen, samen innerlijk af te stemmen op de golflengte, waarop de boodschap van het Kerstfeest te beluisteren is. De inhoud daarvan is, geloof ik, het enige, wat in nuchtere werkelijkheid de problemen van ons bestaan kan saneren en ons de zin van het leven kenbaar maken. Zou dat ook niet een reden zijn, dat Kerstmis als een zo al gemeen groot feest wox-dt gevierd? Over een week wensen wij elkaar een ge lukkig nieuw jaar toe geluk door gezond heid, jeugd, lang leven, materiële wel stand, maatschappelijk succes, geluk in het huiselijk leven in voltallige eigen kring, door liefde, door vriendschap en waarde ring van medemensen, door vrije ontplooi ing van zijn talenten, door vervulling van zijn illusies, door 't voelen van enthousias me ei'gens voor. Misschien denkt men dan ook aan geluk door het vervallen van lastige eigenschap pen, van complexen, van conflicten, van verleidingen en van wroegingen. Er is zo veel nodig om een aards bestaan com pleet en ideaal te maken. Hoewel, we zou den niet weten, hoe we met dit alles aan moesten, zonder dat we daarbij ook de spanning beleefden van strijd en overwin ning. Die zal evenwel niet komen te ontbre ken, want de ervaring leert ons, dat het een illusie is, dat enig sterveling dit 1 ja- nuari-ideaal van aards geluk ooit volledig bereikt noe wij ook onze best doen, of zouden doen, als enkeling of als gemeen schap om het voor onze medemens of voor onszelf te verwezenlijken. Maar toch voelen wij, als een heimwee, dat ergens het paradijs ligt, waar dat ideaal bestaat. En naarmate er in ons leven aan ont breekt, kennen wij de diepten van het leed. Naarmate ervan in vervulling gaat ervaren wij de hoogten van het geluk. Met Kerstmis wensen wij elkaar zij het vanuit een doolhof van hulst en sparre- groen toch eigenlijk toe: geluk door een voorspoedig geestelijk leven. Zodra we af gestemd zijn op wat het Kerstfeest als nieuwsberichten uitzendt, vernemen wij, dat heel het kleingeestige, verminkte en angstige leventje, dat wij hier op aarde hebben geconstrueerd en waar onze ziel bij moet wonen, niet kan blijven bestaan. Want wij worden uitgenodigd, deel te ne men aan de overvloeiende volheid van dat leven, waarnaar onze zielen heimwee heb ben en waarvan het andere op zijn best maar een afschijnsel is. Dat leven bestaat niet alleen uit wat wij het hiernamaals noemen, maar is inder daad het ideaal, ook voor deze aarde ge steld. Durven wij die uitnodiging aan te nemen, dan mogen wij, ondanks ons eigen slechte beheer tot nog toe, die volmaakte wereld hier helpen waar maken. Strijd en spanning gaan zo hand in hand met een echter, waarder levensgeluk. De vrede, waar wij voor vechten, is dan al bij voor baat in ons hart. We beluisteren: „Men noemt hem: Wonderbare Raadsman, Sterke God, Eeu wige Vader, Vredevorst". En volgen wij zijn raad, dan ontvangen we de sleutel, waarmee we uit onze eigen, nauwe, behui zing kunnen geraken. Maar dat is dan ook de enige, die bestaat. En die is, dat ik altijd van minder be lang is dan jij. Ik komt altijd het laatst aan bod, heeft de laagste prioriteit. Want onze medemens is ons toevertrouwd. Sa men moeten wij het doel nastreven, zo mo gelijk samen het bereiken. Doch door het stompzinnige lawaai van onze eigen zenders zo niet stoorzenders hebben wij het voor elkaar haast al te moeilijk gemaakt die goede golflengte te vinden waarop we de klare zin van alles kunnen horen. Velen zijn dan ook deze golflengte bijster geworden of geven het zelfs op die ooit terug te zoeken. In wat wij, in onze schuldige benepenheid, zien als ons eigen belang, zetten wij ik voorop en ver bergen aldus vaak het doel van het leven voor onszelf en anderen. Overal en altijd waar iemand het aan gedurfd heeft te blijven afstemmen op de goede golflengte, zal hij gemei'kt hebben, dat er een kracht over hem kwam, die hem als hulp tegemoet gezonden werd. In wiens leven daagt niet meest bij verrassing en tot zijn verwondering één keer de zeker heid: maar ik ben vrij, niemand kan mijn wezenlijke ik schaden, als het maar niet op zichzelf is gericht. En is dat gevoel bij sommigen nog niet gekomen, dan hoop ik dat het nog komt. Dat gevoel is een heilig goed, dat men tot iedere prijs zou willen bewaren en dat niemand ons kan afnemen. En wat men ooit wél in zijn leven heeft af gestaan of moeten ontberen, daarvan weet men dan dat er een honderdvoudige vergoeding voor bestaat. Leeft men evenwel met een onzuiver in gesteld ontvangtoestel of luistert men naar ik-propaganda, dan straft zich dat er gens eens. Plet is alsof men aan zijn levens doel werkte met een defect instrument. Hoeveel men er ook mee doet en er mee bereikt, eens gaat het wegens foute con structie mis, in 't openbaar of in stilte. On ze eigen omgeving toont ons dit aan in het klein, de geschiedenis in het groot. Aan de andere kant zien we maar al te vaak pogingen tot iets waarlijk construc tiefs, uit zuivere instelling voortkomende, breken op een muur, gebouwd van onbe grip, onwil en zelfzucht. Zo vallen er steeds op aarde weer martelaars voor een goede zaak. Maar eenmaal bezwijken deze fout-gefundeerde muren onder voortdu rende aandrang. Want het goede is altijd gezond en het kwade vertoont altijd kwa len en moet het ten slotte opgeven. Over de goede golflengte horen we uit sluitend goed nieuws. Dat is ook heel nor maal, want het gaat daar om het doel van ons aller leven, boven deze wereld uit te stijgen. In de ruimte daarbuiten mogen we veel verwachten. Verwachten doen we altijd zoveel van de toekomst. Laten we het meer overschakelen op de ruimte. Ik bedoel hier niet het mikken op de maan en de verdere schepping, hoe spannend ook, maar alles opengooien voor de uitstraling van de Schepper. Zo kan een ieder een nieuw schepsel worden. Er zijn hoopgevende tekenen. Groeiden ze niet in zo grote getale, waren ze niet vaak zo klein, maar toch zo levenskrach tig, zoals a 1 wat de groei nog vóór zich heeft, vertoonden ze niet zoveel verschei denheid van vorm en kleur ze zouden geen hoop wekken. Maar waarom zouden deze tere plantjes de afgetrapte aarde niet eenmaal overdekken met hun groen? Het is hun neiging dat' te doen en naar elkaar toe te groeien, elkaar te vinden. Die plantjes zijn toch tenslotte ontstaan uit een innerlijke drang, die, voor zover zuiver en echt, leidt tot gemeenschap met God en mensen. Verschillen belemmeren niet de ander in liefde-tot-de-naaste te be naderen en te zoeken naar dat wat ver bindt, en dat belangrijker te achten dan dat wat scheidt. Ik weet uit ervaring hoe bevrijdend deze ontmoetingen in onder linge waardering kunnen zijn. Iedereen draagt iets bij en er ontstaat iets wat vruchtbaar blijkt. We kunnen ons immers tijdelijk met anderen wel verbonden voe len in hoogte- of dieptepunten van vreugde of leed, maar voor alle dag en altijd alleen maar in de liefde. Wij moeten vooruit. Het nieuwe jaar, dat komt, zegt ons dat. Maar bovenal zegt de boodschap van Kerstmis het, wil die worden uitgevoerd. Laat ons luisteren en het moment aangrijpen. Want uit het te genwoordige ontstaan alle toekomstige momenten. Wij leven in een keiharde werkelijkheid vraag het maar aan de jonge mensen. die soms inderdaad als een kei op ons hoofd neerdreunt. Maar richt dat hoofd weer op en zet door. Wie laat zich uit het veld slaan? Is het niet juist aan de tegen slagen dat men groeit? Te mogen leven is ook: er zich doorheen mogen worstelen. Moeilijk zijn de lange grauwe stukken le ven. En het zwaarst tillen wij er aan, als er iets is dat onze kracht ondermijnt. Wat in de aanvang licht leek, lijkt later soms een bovenmenselijke opgave. Maar wie het einddoel haalt, die heeft iets gedaan voor de wereld en voor zijn medemensen. Voor hem is er het eeuwige Kerstfeest. Hij kan omroepen, dat de Zaligmaker is geko men voor hem, en er aan toevoegen: „Vreest niet, want ziet, ik verkondig u grote blijdschap, die al den volke wezen zal". Na deze koninklijke kerstrede speelde het orgel „Daar is uit 's werelds duistere wolken". Twee jaar gevangenisstraf heeft de of ficier van Justitie voor de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, geëist tegen een 37-jarige Bever- wijkse betonwerker wegens mishandeling meermalen gepleegd. Verdachte maakte in de avond van 1 november in een automatiek in zijn woon plaats obscene opmerkingen tegen een meisje. Toen haar verloofde er bij kwam werd hij door verdachte tegen de grond geslagen. Hij richtte zich op, maar op nieuw sloeg de betonwerker hem neer. De jongeman bleef bewusteloos liggen. Hij bleek later een hersenschudding en een dubbele beenbreuk te hébben. Ook het meisje kreeg een klap van verdachte. Deze zei dat het niet zijn bedoeling was om het slachtoffer zo ernstig te verwon den. De betonwerker heeft een enorm strafblad. De officier van Justitie zei dat verdachte met enkele vrienden zijn woon plaats schoffeert en terroriseert. Hij is indertijd tot zes jaêr gevangenisstraf ver oordeeld wegens zware mishandeling van een politieman. De officier van Justitie eis te twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak donderdag 7 januari om half- tien. Zondagmorgen hebben kinderen onder het viaduct aan de Laanslootseweg te Rot terdam het stoffelijk overschot gevonden van de twaalfjarige jongen J. Uitenbo- gerd uit de Justus van Effenstraat te Rot terdam. De jongen werd sinds zaterdagmiddag zes uur vermist. Om elf uur zondagmor gen vonden enige spelende kinderen het knaapje, half bedolven onder een hoop zand. Zij waal-schuwden een voorbijgan ger, die op zijn beurt de politie alarmeerde. Deze liet het stoffelijk overschot naar het bureau overbrengen en stelde ter stond een onderzoek in. Zij kreeg in de buurt, waar het ventje woonde, zoveel aan wijzingen, dat zij korte tijd later een 21- jarige havenarbeider kon arresteren. De ze bekende het knaapje zaterdagavond te hebben meegelokt. Hij nam het eerst op de fiets mee naar een cafetaria en daarna naar de Laanslootseweg, waar hij een zedendelict met het jongetje pleegde. Uit vrees voor ontdekking, zo verklaarde hij aan de politie, had hij het ventje daarna gewurgd. Het lichaam had hij vervolgens onder het viaduct onder een hoop zand bedolven. In het voorlopig verslag over het wets ontwerp Bijdragen Bescherming Bevol king'1959 en 1960 brengt de vaste commis sie voor de bescherming van de burger bevolking uit de Tweede Kamer onder de aandacht, dat in gemeentelijke kringen een aantal niet onredelijke wensen leven. De commissie huldigt de zienswijze dat, daar de bescherming van de burgerbevol king in de eerste plaats een aangelegen heid van het rijk is, de kosten geheel voor rekening van het rijk zouden dienen te ko men in plaats van voor een vaak niet on belangrijk gedeelte ten laste van de ge meenten. Naar het oordeel van de commissie heb ben ieder jaar stijgende kosten voor de be scherming bevolking in verhouding tot de gelijkblijvende normvergoedingen van het rijk onherroepelijk tot resultaat, dat de gemeenten in toenemende mate voor een ongedekt tekort komen te staan. In gemeentelijke kring wordt afgezien van het ontoereikende karakter van de „eigen bijdrage" der gemeenten het regeringsstandpunt, gelet op de omstan digheid, dat van regeringswege aan de ge meenten alle financiële armslag onthou den blijft, weinig reëel gedacht. De aansluiting van de Nederlandse On derwijzersvereniging op voorstel van het hoofdbestuur bij het N.V.V. in 1960 komt aan de orde op de vanochtend in Am sterdam begonnen 14de algemene verga dering der N.O.V., die drie dagen duurt. De in 1946 opgerichte N.O.V. telt thans 20.000 leden. In zijn openingsrede gewaagde de voor zitter, de heer Jac Lootsma van een kloof bissen leiding en leden, ook van een zekp- re onverschilligheid voor het verenigings leven die in de N.O.V. ernstiger proble men oproept dan elders. In de eerste plaats speelt volgens hem hier nog altijd het feit, dat de N.O.V. samengesmolten is uit twee vooroorlogse verenigingen en in de tweede plaats het tweeslachtig karak ter der vereniging. „Velen ervaren de eenheid als een groot goed, zo lang het gaat over de strijd voor goed onderwijs en in het bijzonder voor goed openbaar on derwijs. Loonbeleid veroordeeld „In verband met aansluiting bij een vak centrale is dat schemerige begrip „neutra liteit" in bepaalde kringen, waar men ove rigens allesbehalve neutraal is, als een kostelijk goed aan de N.O.V.-leden voorge houden". De N.O.V. was, is, zal en kan niet neutraal zijn, zo betoogde de voorzitter. Zij is een vakvereniging, die voor tal van dingen strijdt. Een strijdende organisatie kan niet onpartijdig tussen de partijen staan. De N.O.V. heeft geen voorkeur voor deze of gene politieke partij, maar zij heeft wel, aldus de voorzitter, voorkeur voor een bepaald sociaal economisch be leid. Zij keert zich daarom tegen het loonbe leid van de huidige regering en wijst het haars inziens onrechtvaardige systeem waarbij de produktiviteit de basis zal zijn voor de loonbepaling af, zo vervolgde de spreker. Het overheidspersoneel en de onderwijzers komen, aldus spreker, bij dit systeem van vrijere loonvorming altijd achterop. De N.O.V. houdt vast aan de eis van een directe verhoging van 5 pet. met een compenserende regeling voor de laatste maanden van dit jaar op grond van de voorheen geldende gedragslijn bij de loonbepaling. Wij wijzen, aldus de heer Lootsma, de vrijere loonvorming af en ge ven de voorkeur aan de geleide politiek. De nood bij het onderwijs Voorts merkte de voorzitter op, dat de moeilijkheden bij het voortgezet onderwijs thans groter worden en zeer ernstige, zelfs catastrofale vormen aannemen. Bij het kleuter- en het lager onderwijs is de nood, die daar al jaren lang de ontwikkeling heeft belemmerd nog op geen stukken na gelenigd. Daarom lijkt het ons, aldus spre ker misplaatst nu al weer waarschuwen de geluiden te laten horen met betrekking tot een dreigend overcompleet aan onder wijzers in de toekomst. „De eerstkomende jaren zullen er nog honderden onderwijzers, honderden lera ren, honderden, ja duizenden schoolloka len nodig zijn om het Nederlandse on derwijs te brengen op het peil, dat er in deze tijd aan mag worden gesteld", aldus de voorzitter. De mammoetwet Ten aanzien van het wetsontwerp van minister Cals voor het voortgezet onder wijs merkte de voorzitter op dat het N.O.V. de bezwaren die van protestantse christe lijke zijde zijn aangevoerd, zeker niet al lemaal voor haar rekening zal nemen. „Het wetsontwerp zal veel van zijn aan trekkelijkheid voor ons verliezen, wanneer minister Cals in belangrijke mate aan de ze bezwaren tegemoet komt", aldus spre ker. „Toch zal in dit ontwerp het een en ander gewijzigd moeten worden, waardoor de wettelijke positie van het openbaar on derwijs en zijn doelstelling duidelijker uit de verf komen, terwijl daarnaast niet al te zeer aan de nogal vergaande verlangens van confessionele zijde zal moeten wor den tegemoet gekomen, wil onze welwillen de houding van thans niet omslaan in een afwijzende", aldus de voorzitter. De heer Lootsma deed ten slotte een be roep op de regering om een systeem te introduceren, dat een waardevast pensioen garandeert. Hij bracht voorts nog ter sprake de pensioenen van de kleuterleid sters. „Wij doen een hartstochtelijk beroep op de regering om aan deze trieste zaak iets te doen, op korte termijn, want de nood in deze groep is hoog". Het Burgerlijk Wetboek beschermt de werknemer tegen het verlies van zijn be trekking tijdens ziekte. De werkgever mag de dienst niet opzeggen gedurende de tijd, dat de werknemer ongeschikt is tot het vefrichten van zijn arbeid wegens ziekte, tenzij de ongeschiktheid ten minste twee jaren heeft geduurd. De werkgever draagt dus het risico van ziekte van zijn werknemer. Daar de zie ke werknemer zijn plaats in het bedrijf moet behouden, kan de werkgever geen nieuwe werknemer in vaste dienst nemen. Hij moet dus zoeken naar iemand, die be reid is de zieke werknemer tijdelijk te vervangen. Voor het verrichten van rou tine-werkzaamheden zal de werkgever meestal wel een plaatsvervanger kunnen vinden. Moeilijker wordt de voorziening in een tijdelijke vacature, indien het een lei dende functie betreft. Voor de tijdelijke vervulling van een gewichtige post is veel al geen bekwame kracht beschikbaar. In zo'n geval kan de verplichting de plaats van de zieke werknemer open te houden leiden tot een zekere stagnatie in het be drijf van de werkgever. De werkgever kan dan trachten uit deze impasse te ge raken door de rechter te verzoeken de ar beidsovereenkomst te ontbinden op grond van „veranderingen in de omstandighe den." Indien de rechter het verzoek inwil ligt, kan hij aan de werknemer een ver goeding toekennen ten laste van de werk gever. De wettelijke schadeloosstelling Indien de werkgever het ontslagverbod negeert en zijn zieke werknemer ontslaat, heeft deze recht op de zogenaamde wette lijke schadeloosstelling. De wettelijke schadeloosstelling is gelijk aan het bedrag van het in geld vastgesteld loon voor de tijd, dat de dienstbetrekking bij regelma tige beëindiging had behoren voort te du ren. Deze loonbetaling kan dus gevorderd worden voor de gehele duur van de ziekte tot een maximum van twee jaren, alsme de voor de duur van de opzeggingstermijn, welke de werkgever na afloop van de ziekte of van de twee jaren in acht moest nemen. De wettelijke schadeloosstelling is een vast. door de wet op het loon gefixeerd be drag. dat hoger of lager kan zijn dan de in werkelijkheid geleden schade. De wet telijke schadeloosstelling kan ook worden gevorderd, als de werknemer in werkelijk heid geen schade heeft geleden. Daar het ziekengeld niet in mindering wordt ge bracht op de wettelijke schadeloosstelling, kan de ontslagen zieke werknemer een aardig duitje ontvangen. De rechter is evenwel bevoegd de scha deloosstelling, zo deze hem met het oog op de omstandigheden van het geval bo venmatig voorkomt, op een kleinere som te bepalen, doch niet op minder dan het in geld vastgesteld loon voor de duur van de opzeggingstermijn, noch op minder dan het in geld vastgesteld loon voor drie maanden. Het is geruime tijd een strijdvraag ge weest, welke betekenis de woorden „loon voor de duur van de opzeggingstermijn" hier hebben ten aanzien van de tijdens zijn ziekte ontslagen werknemer. Moet de duur van de ziekte van de werknemer tot een maximum van twee jaren hier als opzeg gingstermijn worden beschouwd? Zo ja, dan zou de rechter de wettelijke schade loosstelling voor die duur niet mogen ma tigen. De Hoge Raad heeft deze vraag ten slotte ontkennend beantwoord. Bij onge schiktheid wegens ziekte omvat de ter mijn van opzegging niet mede de tijd tot een maximum van twee jaren, dat die on geschiktheid zal blijken te hebben voort geduurd. De consequentie van deze beslissing is, dat de rechter, indien hem zulks billijk mocht voorkomen, de wettelijke schade loosstelling van de tijdens zijn ziekte ont slagen werknemer kan beperken tot drie maanden loon. Als de opzeggingstermijn, waaraan de werkgever gebonden is, ech ter langer mocht zijn dan drie maanden, zal de rechter de wettelijke schadeloos stelling niet verder mogen matigen dan tot die langere duur. Werknemer wordt ziek voor ontslagvergunning Een werkgever zegde mondeling aan één van zijn werknemers de dienstbetrek king op onder voorbehoud van het verkrij gen van de toestemming van het gewes telijk arbeidsbureau. Na enige tijd ver leende het gewestelijk arbeidsbureau ver gunning voor het ontslag. De werkgever schreef vervolgens aan de werknemer een brief, waarin hij verwees naar de ontslag vergunning en naar de reeds gedane mon delinge opzegging. In deze brief deelde de werkgever voorts mede, dat het dienst verband tegen een bepaalde datum beëin digd werd. Enkele dagen tevoren was de werkne mer evenwel ziek geworden. Voor de kan tonrechter te Amsterdam betoogde de werknemer, dat de opzegging onrechtma tig was, omdat hij door ziekte ongeschikt was tot het verrichten van zijn arbeid. Op De gemeenteraad van Goes heeft een commissie ingesteld, die een onder zoek zal instellen naar het door B. en W. afzonderlijk en te zamen gevoerde beleid. Het voorstel tot oprichting van de com missie ging uit van B. en W., maar alle fractievoorzitters verklaarden, dat ook zij van plan waren geweest een dergelijk voorstel te doen. De raad heeft bezwaren tegen het beleid van B. en W., omdat de gemeenteraad destijds een krediet heeft gegeven van 25.000.- voor de aankoop van een burgemeesterswoning en voor verbouwingskosten 35.000, De totale kos ten van deze burgemeesterswoning, die nog niet gereed is gekomen, zijn echter gestegen tot f 99.000,-. Voorts hebben B. en W. dit jaar een hoofdcommies aange steld, die tot taak krijgt de industrialisatie te bevorderen. Het salaris van deze hoofd commies, 10.000, wordt geput uit de post onvoorzien van de gemeentebegroting. Er is een gemeenteauto aangekocht die niet op de begroting voorkomt en waarvoor de raad geen krediet heeft verleend, er wordt een fotoboek samengesteld waarvoor de raad eveneens geen krediet heeft verleend en ten slotte heeft men kritiek op het door B. en W. gevoerde industrialisatiebeleid. In de commissie van onderzoek hebben de voorzitters der vijf fracties zitting. Hangende dit onderzoek is de behande ling der gemeentebegroting tot 1960 uit gesteld. deze grond verzocht hij de kantonrechter de werkgever te veroordelen hem een be drag van 156,21 te betalen wegens loon. De kantonrechter kon niet inzien, waar om de mondelinge opzegging, waaraan de voorwaarde van de toestemming van het gewestelijk arbeidsbureau was verbonden niet geldig zou zijn. De opzegging werd van kracht, zodra de voorwaarde in ver vulling was gegaan. Het schrijven van de brief hield alleen in de mededeling, dat de voorwaarde in vervulling was gegaan. Uiteraard moest na die mededeling de wet telijke opzegtermijn in acht worden geno men, doch dit werd niet door de werkne mer betwist. Indien juist is, dat de mon delinge opzegging, zij het voorwaardelijk, vóór de ziekte heeft plaats gevonden, is er geen strijd met het Burgerlijk Wetboek, aldus de kantonrechter Dit vonnis werd evenwel door de Hoge Raad vernietigd en wel met de volgende redenering. Ingevolge het „Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945" is het verboden een arbeidsverhouding te beëin digen zonder toestemming van het gewes telijk arbeidsbureau. Aan die toestemming kan geen terugwerkende kracht worden verleend. Een redelijke toepassing van het hier bedoelde verbod brengt mede, dat de onder voorbehoud van toestemming ge dane opzegging eerst werkt vanaf het ogenblik, waarop die toestemming ter ken nis van de werknemer is gekomen. Wanneer de toestemming van het ge westelijk arbeidsbureau eerst tijdens de periode van ziekte ter kennis van de werk nemer wordt gebracht, kan de aanzegging van het ontslag, ook al heeft deze vóór de ziekte plaats gehad, niet leiden tot een rechtmatige beëindiging van de dienstbe trekking. Mr. C. A. baron Bentinck De Koninklijke Marechaussee heeft op verzoek van de Amsterdamse recherche in de trein van Frankfort naar Amster dam een 32-jarige Amerikaan gearres teerd, die verdacht wordt van flessentrek kerij ten nadele van een drietal hotels, een juwelier en een fotobedrijf in de hoofd stad. De Amerikaan is half november in ons land aangekomen. Hij nam zijn intrek in een der grote hotels in Amsterdam en gaf zich uit als journalist en radioreporter. Onder meer wilde hij reportages maken van de intocht van Sint Nicolaas in Am sterdam. Daartoe riep hij de hulp in van een hoofdstedelijk fotobedrijf, dat een van zijn fotografen gedurende drie dagen ter beschikking van de Amerikaan stelde. De ze had zich aangediend als medewerker van de „United Broadcasting Association" in Chicago. In Amsterdam maakte de Amerikaan kennis met een jongedame, voor wie hij bij een juwelier een ring ter waarde van 1335 kocht. De juwelier kreeg een cheque, die later ongedekt bleek te zijn. Toen de Amerikaan ruim een week ge leden naar Duitsland vertrok, bleek hij in drie hotels ongedekte cheques te hebben afgegeven of zijn rekening (totaal onge veer 950) niet betaald. Bij het fotobe drijf hij hij nog een schuld van ongeveer 250. Kort voor Kerstmis werd bekend, dat hij de jongedame in Amsterdam weer zou komen opzoeken. Daarop is hij in de trein aangehouden. De juwelier is het minst ge dupeerd, want hij heeft inmiddels van de jongedame zijn ring teruggekregen. Een 69-jarige oud-„koloniaal", oud-lid van de Nederlandse Stoottroepen, uit St. Geertruid (Limburg) heeft zich voor de Maastrichtse rechtbank te verantwoorden gehad voor een poging tot vergiftiging van een medebewoner, de heer J. Essers, die hij zou hebben willen ombrengen door middel van sublimaat-tabletten, die de heer E. op medisch voorschrift voor voet baden gebruikte en die in diens keuken kast bewaard werden. Acht van deze zeer giftige tabletten zou de verdachte in een pot koffie, bestemd voor E., gedaan heb ben. Deze laatste had een slok van de „bewerkte" koffie genomen, maar deze onmiddellijk uitgespuugd, omdat de smaak „afschuwelijk" was. Dit was zijn geluk, want de koffie bevatte 25 maal de dodelijke dosis vergif. Aanvankelijk had de verdachte ont kend. Later gaf hij toe, dat hij de tablet ten in de koffie had gedaan, echterom zichzelf om het leven te brengen. Hij was zwaarmoedig geworden om het voortdu ren van zijn echtscheiding, welke al se dert 1953 bestaat. Nadat hij de tabletten in de koffie had gedaan, was hij naar zijn slaapkamer gegaan om orde op zaken te stellen, doch daar was hij, naar hij ver klaarde, in slaap gevallen, waaruit het ge roep van E. hem wakker maakte. De officier eiste tegen de oud-koloniaal drie jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag. De verdediger wees op het wilde en avontuurlijke leven van de verdachte en concludeerde mede op grond van het ontbreken van een redelijk en aanwijs baar motief tot vrijspraak. De rechtbank zal op 4 januari vonnis wijzen. De directeur-generaal van de Volkshuis vesting, ir. H. M. Buskens, heeft in Utrecht op het Kanaleneiland de eerste paal ge slagen voor een complex woningwetwonin gen, dat gebouwd zal worden volgens een nieuw Nederlands bouwsysteem, waarbij gebruik gemaakt wordt van een aantal vooraf gefabriceerde betonelementen, ge groepeerd rondom een karkas van voor gespannen beton ter plaatse van de trap penhuizen. Tot nu toe is dit systeem in ons land nog niet toegepast. Het is ontwikkeld door de Verenigde Aannemings Maatschappij, het instituut T.N.O. voor bouwmaterialen en bouwconstructies en de gemeentelijke bouw- en woningdienst te Utrecht. Het systeem zou een aantal in het oog sprin gende voordelen hebben boven de tot nu toe gevolgde bouwmethoden. Op het kanaleneiland zullen volgens dat systeem 921 woningen worden gebouwd De nette-weekhuren zullen bedragen on geveer 13,90 voor een driekamerwoning, 14,65 voor een vierkamerwoning, f 17 voor een vijfkamerwoning en 17,70 voor een zeskamerwoning. De huurprijs voor te bouwen garages zal ongeveer 7,50 per week bedragen. De woningen zullen cen traal verwarmd worden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7