Voldoening in het Westen over Kroesjtsjevs komst Rockefeller géén kandidaat, Nixon heeft nu vrij baan Beschamende behuizing van onze ambassade in de V.S. Parijs verwacht de Oost en West nu topconferentie van omstreeks 9 mei Bedevaarten en vredesoproepen op kerstdagen Kroesjtsjevs schoonzoon en dochter in Parijs Pierre De Gnul'.e in Parijs overieden Algerijnen ontkennen kabinetswijziging Russische expeditie op geografische zuidpool Jordanië wil bronrivieren van Jordaan omleggen Philippijns schip vergaan; 41 doden „Yervloekte" zoon van Dominici gestorven MAANDAG 28 DECEMBER 1959 8 VERRASSING IN AMERIKA Geen strijd dus ook geen t.v.-effect te wachten bij Republikeinen Ontploffing in Algiers Perzië wil overleg met Irak over grenskwestie Attachés houden kantoor in flats Kruiser naar Martinique (Van onze correspondenten) Diplomatieke kringen in Parijs achten de inhoud van Kroesjtsjevs antwoord op de westelijke uitnodiging een bevredigend voorteken voor de komende topconferen tie. Kroesjtsjev heeft er, zegt men hier, zwijgend in berust, dat de ontmoeting niet in het neutrale Genève, maar in Parijs plaats zal hebben. Bovendien heeft hij geen enkele toespeling gemaakt op zijn wens, dat uit het communistische kamp naast Sovjet-Rusland ook nog andere lan den zouden worden uitgenodigd. De data, die het Kremlin voorstelt 21 april of 3 mei vallen voor het westen echter min der gunstig. Gp 21 april zal president De Gaulle voor een nieuwe ontmoeting met president Eisenhower in Washington zijn en op 4 mei presideert premier Macmil- lan te Londen de conferentie met de lan den van het Gemenebest. Waarschijnlijk zal van westelijke zijde een nieuw voor stel voor 9 of voor 10 mei worden ge daan. Men verwacht dat de eerste topcon ferentie Oost-West in Parijs dan minimaal drie en maximaal vijf dagen zal kunnen duren. In officiële kringen in Londen heerst gro te voldoening, dat Kroesjtsjev de uit nodiging voor een topconferentie in Parijs heeft aanvaard en dat hij akkoord lijkt te gaan met de westelijke agenda. Speciaal is de Britse regering verheugd, dat Kroesj tsjev Macmillans denkbeeld van een serie topgesprekken in de verschillende hoofd steden overneemt. De enige moeilijkheid levert de kwestie van de datumverande ring op, maar de Britten lijken bereid de komende conferentie van de premiers van het Gemenebest zonodig enkele dagen te verschuiven. Toen men Kroesjtsjev voor 27 april uitnodigde besefte men dat hij op 1 mei in Moskou terug moest zijn, maar men ging blijkbaar van het standpunt uit, dat het eerste topgesprek slechts enkele dagen in beslag behoefde te nemen, terwijl Kroesjtsjev aan een conferentie van onge veer tien dagen lijkt te hebben gedacht. Goede wil Een opmerkelijke radioboodschap van goede wil jegens Groot-Brittannië kwam van Nikolai, het hoofd van de Russisch- Orthodoxe kerk in Moskou. Deze bood schap was in de eerste plaats gericht tot de aartsbisschop van Canterbury dr. Fi scher, die onlangs zijn instemming heeft betuigd met de Russische voorstellen inza ke gecontroleerde ontwapening. Dr. Fi scher gewaagde in zijn kerstpredikatie in de kathedraal van Canterbury van de geest van verzoening welke thans vaardig wordt onder de politieke leiders. In de Westduitse hoofdstad is men even zeer tevreden over Kroesjtsjevs instem mende antwoord. Het belangrijkste, zo zegt men te Bonn, is dat er geen bezwa ren in staan over de door het Westen voor gestelde agenda, te weten: 1., Ontwape ning, 2. Duitsland en Berlijn en 3. Algeme ne Oost-West betrekkingen. Overigens is men te Bonn niet ver heugd over de voortgezette Russische aan vallen op Bondskanselier Adenauer, die de Duitsers in de bondsrepubliek in een kerstboodschap heeft opgewekt aan „de broeders en zusters te denken die in duis ternis leven", te weten de Duitsers in Oost-Duitsland. „Onze landgenoten in de oostzone", aldus Adenauer, „moeten voe len en weten, dat zij vlees van ons vlees, dat zij bloed van ons bloed zijn, dat zij niet vergeten zijn, niet vergeten bij ons, niet vergeten bij de volken van de vrije wereld en dat ook voor hen nog eens de klokken der vrijheid zullen luiden". Radio Moskou reageerde hier nog tijdens de kerstdagen fel op. Deze rede. aldus de Russische radiocommentators, is opnieuw in de geest van de koude oorlog geschre ven; de kanselier kon. volgens de Russen ook dit keer kerstfeest niet vieren zonder vijandelijke aanvallen tegen Oost-Duits- land.. JERUZALEM (UPI) Meer dan 2300 personen passeerden donderdag de Man- delbaum-poort in Jeruzalem voor de tra ditionele pelgrimstocht naar Bethlehem. Eens per jaar wordt de grens tussen Is rael en Jordanië 36 uur geopend om Ara bische rooms-katholieken en protestanten in staat te stellen een deel van de kerst dagen in Bethlehem door te brengen. De Jordaanse autoriteiten weigeren Joden de toegang. Niet iedereen gaat uit religieuze over wegingen. Voor talrijken is het de enige gelegenheid hun verwanten in Jordanië te bezoeken. Een dertigjarige vrijgezel uit Haifa vertelde, dat hij er thans voor de vier de maal in was geslaagd de grens over te steken door zich te vermommen als koor knaap. Zijn enige doel is in Jordanië een bruid te vinden. LONDEN (UPI) Het persagentschap Tass berichtte dat de gelovigen in de Sov jetrepubliek Estland Kerstmis vierden met diensten in alle Lutherse kerken. Aarts bisschop Jaan Kiwit, die in de Janskerk in Tallin een speciale dienst leidde, ver zocht de gemeente te bidden voor volledige en algemene ontwapening. In een uitzen ding van Radio-Moskou voor de Verenigde Staten deed de voorzitter van de unie van baptisten in de Sovjet-Unie, Yakov Zhid- kov, een beroep op zijn Amerikaanse ge loofsgenoten te bidden voor vrede en vol ledige en algemene ontwapening. Een der gelijke oproep werd ook gedaan door voor aanstaande rooms-katholieken in Litauen. De Westelijke kolonie in Moskou vierde kerstfeest binnenshuis. De Russisch-ortho- doxe kerk viert kerst op 7 januari. BONN (AFP) In een door de West duitse radio-omroep uitgezonden kerst boodschap heeft bondskanselier Adenauer over Oost-Duitsland gezegd: „Ook dit jaar is onze hoop de zeventien miljoen Duitsers, die achter het ijzeren gordijn in onzicht bare ketenen leven, bevrijd te zien, niet in vervulling gegaan. Ik kan daarom, op deze eerste kerstdag, slechts voor de gehele we reld het recht opeisen van hereniging van ons vaderland in vrede en vrijheid. Er kan geen waarlijke vrede bestaan zolang zeven tien miljoen Duitsers gedwongen zijn zon der recht en vrijheid in Midden-Europa te leven". BERLIJN (UPI) Tijdens de kerstdagen hebben 575 Duitsers uit Oost-Duitsland asiel gezocht in West-Berlijn. Op de voor avond van Kerstmis, vluchtten 238 Oost duitsers, op eerste kerstdag 155 en op tweede kerstdag 182 naar West-Berlijn. Het totale aantal komt overeen met dat van vorige jaren rond de kerstdagen. Kwade dronk CORDOBA, ARGENTINIë (UPI) De lirectie van 'de gevangenis in Cordoba, Argentinië, had de familieleden van de ge vangenen toegestaan met Kerstmis sterke drank mee te brengen. Het gevolg was dat 300 gevangenen dronken werden en aan het vechten sloegen Twee gevangenen kwamen om het leven. De bewakers moes ten van traangasbommen en vuurwapens gebruik maken om de orde te herstellen (Van onze correspondent in Parijs) De Russische premier Kroesjtsjev heeft zijn dochter Rada en zijn schoonzoon Alexis Adjoebei als voorboden naar Pa rijs gestuurd, dat hijzelf half maar zal be zoeken. Het echtpaar Adjoebei hij met de pet op het massieve hoofd en zij in een mo dieuze astrakanmantel gehuld kwam daags voor kerstmis met het lijntoestel uit Moskou aan in Parijs, waar beide echte lieden tot begin januari zullen blijven. Af gelopen feestdagen kon men hen zowel in de Opéra als in een der bekendste Parijse nachtclubs ontmoeten. Toch geldt dit bezoek niet alleen toeris tische oogmerken. Kroesjtsjevs schoon zoon is de hoofdredacteur van het Russi sche regeringsdaglad Izvestia, dat een oplage van twee miljoen exemplaren heeft. In die functie heeft de heer Adjoe bei een invitatie aanvaard van een par ticulier radio- en televisiestation, dat met medewerking van Amerikaanse, Britse en Franse journalisten een uitzending voorbereidt, die als Oost-West topconfe rentie van de Pers begin volgend jaar een voorproefje van die belangrijke diploma tieke gebeurtenis zal geven. ALBANY (Reuter-AFP) De Republi keinse gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, heeft zaterdag verklaard, dat hij zich niet kandidaat zal stellen voor het Amerikaanse presidentschap bij de verkiezingen in 1960. „Dit besluit is defini tief", zei hij. Voorts denkt hij niet aan een aanvaarding van een benoeming voor het vice-presidentschap, ook al zou men hem de eer van een dergelijke be noeming verlenen". Nelson Rockefeller Onze correspondent in de V.S. schrijft: Rockefellers onverwachte beslissing om zich niet kandidaat te stellen voor het Ame rikaanse presidentschap heeft op Ameri- ka's politieke slagveld het effect gehad van een grote bomexplosie. Nu de bom ge barsten is, wrijft ieder zich de ogen uit om de nieuwe situatie in zich op te nemen. Een is in elk geval duidelijk geworden: vice-president Nixon zal thans de onaan gevochten republikeinse kandidaat zijn en deze politicus, die 9 januari aanstaande zevenenveertig jaar wordt, zal in de ver kiezingsstrijd een geweldige energie ont plooien. Drie fac*°"on t-om-n he-" in deze strijd te stade. Allereerst kan hij hopen, dat Eisenhower hem met vaderlijke pa thos aan het volk zal tonen als de uitverko ren zoon, die bij uitstek gesch'kt is om Ikes mantel over te nemen. De magie van Eisenhower zal dus af kunnen stralen op Nixon, tot wie hij in 1952 reeds zei: „You are my boy". Verder zal thans het vredesthema een nog belangrijker fac tor kunnen worden in de republikeinse campagne. Zolang Rockefeller nog in de race was oestond in het Republikeinse kamp nog een zeker tegenwicht tegen de vleugen van rozengeur, die zich uit Camp David over Amerika verspreidden. Rocke feller was een scepticus, die zich afvroeg of Kroesjtsjev soms alleen maar de illusie van toenadering aan het scheppen was ten einde des te gemakkelijker de Russische militaire voorsprong te kunnen vergroten om daarna met meer kans op succes chan- tage-pogingen te kunnen ondernemen. In dien Kroesjtsjev zich op de topconferen tie zonder evenwel concessies te doen wat meegaander toont en daarna in Moskou voor Eisenhower een warme ont vangst organiseert kan hij de wereld nog geruime tiid in het onzekere houden over zijn eigenlijke bedoelingen. Nixon kan in dat geval zeker profiteren van het popu laire vredesthema. want velen zullen in Amerika graag geloven met Nixon en de Republikeinen op de goede weg te zijn. De derde factor in Nixons voordeel is zijn eigen vechtersaard. Van deze welspreken de figuur, wiens woorden boven niemands pet gaan, kan men een campagne ver wachten waarin de stukken eraf zullen vliegen. Soms zal hij fel zijn, soms senti menteel, maar altiid vol energie en tot het uiterste profiterend van al zijn middelen: een welgespekte Republikeinse partijkas, een aantrekkelijke vrouw en de wil om te winnen, die meeslepend is. Nixon beseft heel goed, dat de vaste aanhang van zijn partij kleiner is dan de vaste kern der democraten. Vandaar dat hij tot het eind van de race alles op alles zal moeten zet ten teneinde de partijloze middenmoot voor zich te winnen. Kennelijk heeft Rockefeller op zijn toch ten door het land geconstateerd, dat Nixon de partijleiders in de diverse staten stevig in zijn macht had weten te krijgen. Dit maakte zijn kansen zo gering, dat hij er van afgezien heeft pogingen te ondernemen om alsnog een aanhang te verwerven, die hem een serieuze tegenstander van Nixon kon maken. Rockefeller heeft tevens te kennen gegeven, dat hij niet in aanmer king wil komen voor het vice-president- schap. Dat is een teleurstelling voor de re publikeinen, want de combinatie Nixon- Rockefeller zou bijzonder sterk zijn ge weest. Men zal stellig nog wel pogingen ondernemen om Rockefeller ertoe over te halen de tweede plaats te aanvaai-den. Ob jectief bezien moet het voor Rockefeller aantrekkelijker zijn de kans af te wachten in 1964 of in 1968, wanneer hij 55 of 59 jaar zal zijn en altijd nog jong genoeg voor het presidentschap. Op dit moment lijkt het waarschijnlijker, dat de Republikeinen in zee zullen gaan met Mitchell als kandidaat voor het vice- pi-esidentschap. Mitchell is thans minister van arbeid en staat vrij goed aangeschre ven bij de vakbeweging. Vooral indien de democraten een rooms-katholiek als kan didaat naar voren zullen brengen, kunnen de Republikeinen er voordeel in zien de katholieke Mitchell als tweede man op te stellen. Voor de democraten levert Rockefellers beslissing enige voordelen op. Hun con ventie wordt twee weken vroeger gehou den dan de Republikeinse en zij behoeven daar nu niet meer in het onzekere te ver keren omtrent de kandidaat, waarmee de republikeinen aan zullen komen. Zij moe ten nu overwegen wie zij het beste tegen Nixon in het veld kunnen brengen. Verder is het voor de democraten een voordeel, dat de Republikeinse conventie geen spannend „tv-drama" kan opleveren. Iedereen weet nu dat Nixon kandidaat zal worden en de publieke belangstelling voor de conventie in Chicago zal daardoor min der groot zijn. De Republikeinen zullen echter, dankzij het feit dat Rockefeller zijn beslissing zo vroeg heeft genomen, geen interne strijd in de partijgelederen meer krijgen. In het democratisch kamp stre ven op zijn minst viif mannen naar de top positie. Hun onderlinge strijd zal waar schijnlijk door gaan tot begin juli en dat kan leiden tot een zekere gespletenheid al zal men ook officieel na de conventie eens gezind zijn. In dit tijdperk-van-de-televisie is de verleiding groot veel aandacht te beste den aan het uiterlijk van de kandidaat. Rockefeller zou een typische „mooie man" zijn geweest, maar van Nixon kan men dat niet zeggen. Wellicht zal thans bij de De mocraten ook wat minder neiging bestaan om een overigens niet domme „gla mour boy" als kennedy kandidaat voor het presidentschap te maken. (Van onze correspondent in Parijs) Pierre de Gaulle, de 63-jarige broer van de Franse president, is zaterdag in het Amerikaanse ziekenhuis te Neuilly bij Parijs, overleden na een zware hartaan val. Generaal De Gaulle, die zich van zijn buitengoed in Colombey-les-deux-Eglises naar Parijs had gespoed, kwam, te zamen met zijn echtgenote en nog enkele naas te familieleden, aanwezig toen zijn broer de laatste adem uitblies. Pierre de Gaulle, die zowel de faculteit der juridische als der politieke weten schappen had afgelopen, had al een bril jante carrière in de Franse bankwereld achter de rug toen hij na de laatste oor log in aanraking kwam met de actieve politiek. Tijdens de oorlog had hij zich in het verzet in Frankrijk onderscheiden. Hij werd door de Duitsers tweemaal ge arresteerd en gedeporteerd. Na de be vrijding maakte Pierre de Gaulle in de schaduw van zijn zeven jaar ouder broer, met wie hij een frappante fysieke gelijkenis vertoonde, zijn entree in de po litiek. Hij was achtereenvolgens senator, burgemeester van Parijs en fractieleider in de kamer van De Gaulle's volksconcen tratie, de R.P.F. In 1955 nam hij afscheid van het actie ve politieke leven om als hoge commissa ris de Franse inzending op de Wereldten toonstelling in Brussel voor te bereiden. Door zijn hoffelijke optreden, zijn orato rische gaven, die hij eveneens met zijn broer gemeen had, maakte Pierre de Gaulle zich ook in Brussel vele vrienden. Sinds enkele jaren was Pierre de Gaulle ook litterair directeur van een belangrij ke Parijse uitgeverij. Juist een week voor zijn onverwachte dood werd de heer De Gaulle door de Franse regering de hoog ste onderscheiding Grootofficier van het Legioen van Eer toegekend als er kenning voor zijn moedig gedrag in bei de wereldoorlogen. CAIRO (Reuter) De voorlichtings dienst van de Algerijnse rebellenrege- ring te Cairo heeft in een bekendmaking aan de pers de berichten omtrent een wijziging in deze voorlopige regering, waardoor de premier, Ferhat Abbas door de minister van Oorlog, Kerim Balkacem, zou worden vervangen, tegengesproken. In de bekendmaking wordt gezegd dat de ze berichten „uit de lucht zijn gegrepen". De berichten waren afkomstig van welin gelichte Arabische zijde. Twee mensen werden gedood en 42 gewond toen een bom-, verbonden aan de starter van een auto, welke in een van de hoofdstraten van Algiers ge parkeerd stond., ontplofte. De auto stond, voor een warenhuis en toen de eigenaar van de wagen de startknop indrukte vloog de wagen uit elkaar. MOSKOU (UPI) Het persagentschap Tass heeft bijzonderheden bekendgemaakt over de expeditie, die zaterdag bij de Ame rikaanse basis op de geografische zuid pool is aangekomen. De expeditie be staat uit zestien man en wordt geleid door Alexander Dralkin. Zij maakt gebruik van drie enorme Kharkovchankasneeuwtrac- tors, die negen meter lang zijn, een eet kamer, een keuken, en radiokamer en verblijfplaatsen voor acht man bevatten. De expeditie is een reis langs de drie polen: de magnetische pool waar de Sovjetbasis Mirny is gevestigd de geo grafische pool met een Amerikaanse ba sis en de „Pool van de Onbereikbaar heid", het punt dat het verst van alle kusten is verwijderd. Radio-Moskou verklaarde zaterdag dat men geen poging zal doen enig record te breken. Het voornaamste doel van de ex peditie is het verzamelen van wetenschap pelijke gegevens. De Pool van de Onbe reikbaarheid werd vorig jaar maart voor het eerst door de Russen bereikt De reis van de basis Mirny naar de Geografische pool 2690 km. duurde drie maanden. De laagste temperatuur, die gedurende de reis werd gemeten was 50 graden onder nul. Meermalen zakten de tractors in opge waaide sneeuw weg. In de ijzige koude moesten de mannen de voertuigen verla ten om kabels te bevestigen en dergelijke zodat de tractors konden worden weg gesleept. De expeditie is de vierde, die de geogra fische pool over land heeft bereikt. De eerste was van Amundsen in 1911, de tweede van Scott en de derde van Sir Vivian Fuchs en Edmund Hillary, vorig jaar. BEIROET (AFP) De commissie van vertegenwoordigers uit de Libanon, Jordanië en de V.A.R., die gekant zijn te gen het Israëlische besluit om de bedding van de Jordaan om te leggen, heeft de Arabische staten uitgenodigd zich te wen den tot de Veiligheidsraad of tot het inter nationale gerechtshof in Den Haag. De aanbevelingen van de commissie zullen worden besproken op een speciale bijeen komst van de Arabische Liga, die in fe bruari zal worden gehouden. AMMAN (Reuter) Jordanië heeft de Libanon en Syrië voorgesteld de bronri vieren van de Jordaan waarvan Israel het water wil gebruiken voor bevloei ings- doeleinden in de Negeb-woestijn om te leggen, om te verhinderen, dat Israël zijn plan ten uitvoer legt. Deze bronrivieren, de Hasbani, Mizi- rib en Banias, zouden zodanig moeten worden omgelegd, dat zij als bronnen gaan fungeren van de rivier de Jarmoek, die door Syrië en de Libanon stroomt. Het Jordaanse voorstel is aan de Ara bische liga ter bestudering voorgelegd, al dus een vrijdag in de Jordaanse hoofdstad Amman uitgegeven bekendmaking. LAHORE (UPI) De Perzische pre mier Manoucher Eghbal, die momenteel een bezoek aan Pakistan brengt, heeft op een persconferentie in Lahore verklaard, dat Perzië probeert het geschil met Irak over de Shatt El Arab-grens vriendschap pelijk te regelen. Eghbal beschuldigde Irak van een vertragingstactiek. Hij zeide, dat dit land al 22 jaar een bespreking van de kwestie Shatt Él Arab mijdt, hoewel in het verdrag dat tussen Perzië en Irak bestaat gesteld is, dat een commissie der twee landen zulke geschillen dient te behande len. Eghbal onthulde, dat Perzië een jaar geleden geopperd had dat een arbitrant uit een neutraal land zou proberen het ge schil op te lossen. Irak heeft niet op dit denkbeeld gereageerd. Eghbal zeide, dat de betrekkingen tussen Perzië en Irak van speciale aard zijn, daar Irak een heilig land is voor de meeste Perzen en een tra ditionele vriendschap bestaat tussen de Perzen en de ongeveer 800.000 Perzen, die zich in Irak hebben gevestigd. (Van onze correspondent in Washington) De laatste dagen heeft de telefoon op de Nederlandse ambassade te Washington bijna voortdurend gebeld. In de kranten had een berichtje gestaan volgens het welk de Nederlandse regering overwoog om een nieuwe kanselarij in de Ameri kaanse hoofdstad te bouwen. Dat was genoeg voor vele makelaars in Washing ton om telefonisch hun diensten aan te bieden. Alom in de hoofdstad bleken in eens uitstekende terreinen beschikbaar voor een Nederlands ambassadekantoor, althans volgens de makelaars. Plafonds kwamen omlaag Maar zo heel gemakkelijk is het niet om te Washington een plaats te vinden die wat prijs, ruimte en stand betreft, geschikt is voor het gebouw dat Nederland nodig heeft. Aan de minister is indertijd de vraag gesteld, of het nu werkelijk wel noodzake lijk is, dat er in Washington een nieuw gebouw zal worden neergezet. Wie bekend is met de situatie ter plaat se zal die vraag wel niet stellen. Welis waar is het huidige kanselarijgebouw nog pas 39 jaar oud, maar al te soliede schijnt dit huis. dat. oorspronkelijk tevens ambassadeurswoning was, niet te zijn op getrokken. Tot tweemaal toe hebben wij reeds de ravage kunnen bekijken, die ver oorzaakt was doordat ergens in het ge bouw een groot deel van het plafond naar beneden was gevallen. Tot dusver zijn daar geen ongelukken bij gebeurd (het gebeur de 's nachts), maar de brokken die naar beneden gekomen zijn, waren groot ge noeg om een Nederlands ambtenaar de nek te breken. Onveilige buurt De buurt waar de kanselarij staat is de laatste jaren hard achteruit gegaan. Aan de voorkant van het gebouw is een aar dig park. maar voor meisjes alleen is het daar zelfs overdag wat gevaarlijk gewor den. Herhaaldelijk is het al voorgekomen, dat aan secretaressen van de ambassade tasjes werden o .trukt in een van de don kere straten in de buurt van de kanselarij. Het gebouw heeft een fraaie, dubbele voordeur aan de Vijftiende straat. Die in gang wordt schertsenderwijs de ambassa deur-deur genoemd. Komt er een buiten landse ambassadeur op bezoek bij zijn Nederlandse collega, dan moet de jongste man van de politieke afdeling zich ach ter de deur opstellen, de hoge gast binnen laten en hem begeleiden naar de kamer MANILLA (Reuter) Het driehonderd ton metende Philippijnse motorschip „Ri- zal" is zaterdag gedurende een wervel storm ter hoogte van Masbate, een van de centraal-Philippijnse eilanden, ver gaan. Van de 107 opvarenden passagiers en bemanningsleden zijn er 41 om het leven gekomen. De achttienjarige Thelma Perez stond met haar baby in haar armen, toen zij door reusachtige golven van het dek van het zinkende schip werd geslagen. Zij werd zelf gered, maar zij verloor haar kind. Korporaal Ricardo Antonio dook met een zuigeling in de armen, vanaf het schip de kokende zee in Hij wist het strand te be reiken, doch de baby werd hem onderweg door de woedende golven uit de armen ge slagen. Twee bemanningsleden werden door haaien aangevallen en gedood, toen zij zwemmende de kust probeerden te be reiken. Middellandse Zee spookt ATHENE (UPI) Het Griekse vracht schip „Risa Vlassi" (3.000 ton) is zater dagochtend bij Kaap Lavrion, ten zuiden van Athene gekapseisd. Van de 22 opva renden konden slechts zes wordden gered. Tot op heden zijn acht lijken geborgen. De „Risa Vlassi" vervoerde ijzererts. BELGRADO (UPI) Het 700 ton metende Joegoslavische schip „Igrane" is donderdag in een storm in de Adriatische Zee nabij Rijeka vergaan, waarbij vier bemanningsleden omkwamen. Zes leden van de 13 koppen tellende be manning werden gered en vier lijken ge borgen. Drie bemanningsleden woeden nog vermist. van dr. Van Roijen. Maar vrijwel iedere andere bezoeker moet aanbellen aan de zij-ingang in de Euclidstraat. De deur wordt dan elektrisch geopend en boven aan een harde burgermanstrap, op de eerste verdieping, ziet dan de bezoeker een portier staan. Men moet deze kale zij-ingang in de meeste gevallen wel gebruiken, want bij de hoofdingang is geen portiersloge en bo vendien zouden bezoekers als zij die deur konden gebruiken wellicht ineens binnenstappen in een zaaltje waar een vergadering aan de gang is. Onmiddellijk achter die deur bevindt zich namelijk de enige ruimte van het gebouw, die geschikt is voor een conferentie van een betrekke lijk groot aantal mensen. Er wordt in Amerika de laatste jaren veel gebouwd en een goede woning of een mooi kantoor zijn hier, misschien meer nog dan elders, een zaak van „prestige". Niét voor niets hebben bij voorbeeld de Zwitsers en Belgen onlangs te Washing ton nieliwe kanselarijen geopend. Al te lang kan Nederland niet achterblijven. Vooral niet, omdat het gebouw dat men thans gebruikt, veel te klein is voor onze vertegenwoordiging in de Verenigde Sta ten, die niet alleen uit een politieke afde ling bestaat, maar tevens vele militairen, landbouwdeskundigen, economen, techni sche experts, consulaire ambtenaren en dergelijke omvat. Voor een aantal van hen heeft men in een gebouw aan de overzij de van de Euclidstraat flatjes moeten hu ren, die als kantoor worden gebruikt. Dit is natuurlijk een duur soort kantoorruim te en bovendien een weinig representa tieve. DIGNE (UPI) In het ziekenhuis te Manosques bij Digne is Clovis Dominici gestorven en het bericht van zijn dood heeft de bijgelovige boerenbevolking doen rillen. Clovis Dominici is de man, die zijn vader Gustave Dominici, bijgenaamd de „Leeuw van Lurs" aan de kaak heeft ge steld als moordenaar, en die deswege door de vader vervloekt is. De oude, die alleen door zijn hoge leeftijd aan de guillotine ontsnapte, maar die de rest van zijn da gen in de gevangenis moet slijten, is nu 82. Clovis stierf in de ouderdom van 54. In augustus 1952, sloegen de Engels man Sir Jack Drummond en zijn vrouw en dochtertje hun tent op nabij de boerderij van Dominici, „La grande terre". De vol gende dag vond de politie het drietal dood. Sir Jack en zijn vrouw waren doodgescho ten, het kind was op de vlucht doodgesla gen. Ruim twee jaar probeerde de politie door een muur van zwijgen te breken. Zij was ervan overtuigd dat de oude Domini ci, een familie-tiran, de drievoudige moord op zijn geweten had, maar zij kon niets be wijzen. In november 1954 vertelde Clovis aan de rechtbank in Digne. dat zijn vader de schuldige was. „Je liegt en ik vervloek je", bulderde de oude. De boeren beefden en zij geloofden dat Clovis' lot bezegeld was. Bijna onmiddellijk nadat de oude man gevangen genomen was, werd Clovis ernstig ziek. Hij herstelde en vertrok met zijn vrouw naar Peyrius, waar hij bij de spoorwegen werkte. Maar na twee jaar was hij er lichamelijk zo slecht aan toe, dat hij zijn ontslag moest nemen een paar maanden voor hij met pensioen zou gaan. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen, maar de doktoren beschouwden zijn lever ziekte als hopeloos. Sedert de vervloeking van Clovis door zijn vader, was Clovis uit de schoot der familie verbannen. Geen enkel familielid heeft zijn begrafenis bij gewoond. PARIJS (UPI) Nadat het op het eiland Martinique, een van de kleine Antillen, een week lang onrustig was geweest, is de orde op tweede kerstdag hersteld. De relletjes, ontstaan tussen de pro-Franse „Vereniging van veteranen van Noord- Afrika" en een groep die zelfregering bin nen de Franse Unie wenst, hebben in de afgelopen week ten minste drie mensen het leven gekost; tientallen mensen wer den gewond. Tien oproerkraaiers zijn ge arresteerd en de „Vereniging van vetera nen van Noord-Afrika" waarin bewoners van Martinique zijn verenigd die bij bur gerlijke instanties in Noord-Afrika in Franse dienst hebben gewerkt is ont bonden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8