KRACHTIGE OPLEVING VAN DE ACTIVITEIT Panda en de meester-diplomaat Over de publikatieplicht van de grote onderneming Boekhouder stak miljoenen van kerk in dubieuze initiatieven Wereldnieuws Het zachte weer houdt aan Evenwicht bleef echter bewaard Oplossing nog niet dichter bij Onveranderd dividend AIME-Amsterdam verwacht voor verkoudheid N.D.S.M. gaat uitbreiden 2 De economische ontwikkeling in 1959 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Het staalconflict Artikel van oud-minister Hofstra De gang van zaken bij Bruynzeel Warme schotels 2a DINSDAG 29 DECEMBER 1959 De Nederlandse economie heeft in 1959 het beeld vertoond van een krachtige opwaartse conjunctuurbeweging. In de tweede helft van 1958 was reeds een duidelük herstel ingetreden van de daarvoor opgetreden economische Inzinking. In 1959 heeft de stygcndc tendentie zich nog versneld. Vooral van de sterk toegenomen export, mogelijk gemaakt door de economische opleving in het buitenland, ging een sterke conjunctuur-stimulerende invloed uit. De werkgelegenheid nam sterk toe en in sommige sectoren van het bedrijfsleven is weer een tekort aan werkkrachten merk baar geworden. De industriële produktie lag in de eerste 10 maanden van 1959 ge middeld ruim 8 percent boven het niveau van hetzelfde tijdvak in 1958. De bedrijfs investeringen in vaste activa die in 1958 tot een betrekkelijk laag peil waren gedaald en die ook in de eerste maanden van 1959 nog weinig tekenen van opleving ver toonden, hebben later in het jaar een herstel te zien gegeven. Het volume der particuliere consump tie per hoofd van de bevolking lag in de eerste 9 maanden van 1959 gemiddeld circa 2,5 percent hoger dan in 1958. De stortingen bij de spaarbanken over troffen in niet onbelangrijke mate de terugbetalingen. De prijzen van indus triële artikelen toonden een grote mate van stabiliteit. Van een aantal^ agrarische produkten daarentegen lieperf de prijzen ten gevolge van de grote droogte van dit jaar vrij sterk op hetgeen tot uiting kwam in een stijging van de kosten van stijging levensonderhoud, aldus een communi qué van het ministerie van Economische Zaken. Hoewel het jaar gekenmerkt wordt door een conjuncturele opgang, gepaard gaande met een grotere bestedingsdrang, heeft deze, door een dienovereenkomstige stij ging van de nationale produktie, niet ge leid tot een ingrijpende verandering in de verhouding tussen middelen en bestedingen in de Nederlandse economie. Dit blijkt ook uit de ontwikkeling van de betalings balans, waarvan het resultaat waarschijn lijk niet veel zal afwijken van dat over 1958. Zowel de in- als uitvoer toonden in 1959 een stijging, de groei van de fexport was evenwel sterker, zodat het dekkings percentage in de Nederlandse buitenlandse handel over de eerste 11 maanden op 92 percent kwam te liggen tegen 89 per cent over 1958. De Industriële produktie Nadat reeds in het laatste kwartaal van 1958 de industriële produktie weer op het hoogste niveau van voor de recessie was gekomen, heeft in 1959 een verdere stij ging plaats gevonden. De produktiestijging van 8 percent in de eerste 10 maanden was voornamelijk een kwestie van inten siever gebruik van het produktie-apparaat. Advertentie Loonsverhoging voor Amerikaanse zeelieden De National Maritime Union te New Vork heeft met 36 Amerikaanse rederijen overeenstemming bereikt over een op 1 januari ingaande loonsver hoging van 4,5 percent voor 25.000 zeevarenden. Sanering voor de Belgische kolenindu6trie De Hoge Autoriteit der E-G.K.S. heeft besloten onder toepassing van artikel 37 van het verdrag der Gemeenschap, waarover de raad van minis ters de vorige week gunstig had geadviseerd, over te gaan tot uitvoering van een uitgebreid plan voor sanering van de Belgische kolenindustrie. Socialistische critiek op Europees Hof De socialistische partijen van de zes landen van Klein Europa hebben in een te Luxemburg gepu bliceerd communiqué critiek geleverd op de re cente verwerping door het Gerechtshof van de Europese Gemeenschappen van de „kleine her ziening" van het Kolenr en Staalverdrag (strek kende tot verlenging van de mogelijkheid tot hulpverlening aan ontslagen mijnwerkers). Zij stellen de regeringen verantwoordelijk en vragen de Hoge Autoriteit en de raad van ministers van de E.G.K.S. zo spoedig mogelijk nieuwe voorstel len te doen tot herziening van het betrokken ar tikel van het E.G.K.S.-verdrag. Onderhandelingen V.S.Sovjet-Unie De Amerikaanse regering zal op 11 januari in Washington onderhandelingen met Rusland be ginnen over de Russische lend-lease schuld. De besprekingen vormen een concreet resultaat van de ontmoeting tussen Eisenhower en Kroesjtsjev in Camp David. De Amerikaanse regering ver klaarde zich bereid zich tevreden te stellen met 800 miljoen dollar terwijl Rusland 300 miljoen dollar aanbood. De V.S. leverden Rusland tijdens de oorlog tegen Duitsland militaire en burgerlijke goederen ter waarde van 10,800.000.000 dollar. Luxemburgse Kamer keurt Benelux-arbeidsakkoord goed De Luxemburgse Kamer van Afgevaardigden heeft met 49 tegen 3 (communistische) stemmen de op 7 juni 1956 door Nederland. België en Lu xemburg gesloten arbeidsovereenkomst goedge keurd. Deze overeenkomst voorziet erin dat de werkers der drie landen in het gebied der con tracterende partijen kunnen arbeiden onder de zelfde voorwaarden als de inwoners van het land zelf en zonder dat zij hiervoor een vergunning nodig hebben. Los Angeles pleit voor verbinding met Amsterdam De gemeenteraad van Los Angeles heeft met algemene stemmen een "resolutie goedgekeurd, waarin een beroep wordt gedaan op het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, met welwillendheid een verbinding Amsterdam—Los Angeles door de KLM in overweging te nemen. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v verstrekt de volgende informatiekoersen van gou den munten: tientjes 27.70—28.70 27.75 28.75). Napoleons 27.00-/ 29.00 27.25-/ 29.25) De goud- en zilvernoteringen bleven onveranderd Een Beneluxdag De Kamer van Koophandel van België en Lu xemburg houdt een Beneluxdag op 7 april in Utrecht aldus een mededeling van de federatie van industriëlen in Luxemburg. De manifestatie, de vijfde van deze soort, is bestemd om contact te leggen tussen fabrikanten en exporteurs uit België en Luxemburg met importeurs, agenten en inkopers uit Nederland. De produktie per werknemer lag over de eerste 3 kwartalen van dit jaar gemiddeld circa 8 percent hoger dan in dezelfde pe riode van 1958. De mijnbouw en de scheepsbouwnijverheid vormen in dit gun stige beeld om bekende redenen eigenlijk de enige uitzondering. De metaalnijverheid spande de kroon met een gemiddelde pro- duktietoeneming van ruim 15 percent in de eerste 9 maanden van 1959 ten opzichte van 1958. In het overzicht van economische zaken wordt voorts gezegd dat het aantrekken van de conjunctuur de werkgelegenheid gunstig heeft beïnvloed. In november was het voor seizoensinvloeden gecorrigeerde werkloosheidscijfer voor mannen verge leken bij een jaar geleden gedaald van 86.000 tot 64.000. Voor sommige categorieën werkkrachten is in bepaalde delen van het land het aantal openstaande aanvragen reeds weer zo ver gestegen dat van een duidelijk tekort kan worden gesproken. In 1958 waren de industriële investe ringen gedaald tot het jaargemiddelde dat in de zesde industrialisatienota als ten minste noodzakelijk werd gesteld. Naar verwachting zullen over het gehele jaar de particuliere industriële investeringen in vaste bedrijfsactiva circa 7,5 percent hoger liggen dan in 1958. In het kader van het regionale industria lisatiebeleid vond de aanwijzing plaats van 44 ontwikkelingskernen en werd een nieuwe premie- en prijsreductieregeling afgekondigd. Voor het jaar 1960 is tevens een con tingent van 2000 woningwetwoningen af gezonderd ter stimulering van de in dustrialisatie in de ontwikkelingskernen. Pryzen De prijsindex van de .kosten van levens onderhoud lag in oktober 5 punten hoger dan een jaar daarvoor (125 tegen 120). Dit is in belangrijke mate te verklaren uit de hogere prijzen van een aantal voedings middelen als gevolg van de grote droogte van de laatste zomer. Dezelfde factor is ook van invloed geweest bij de stijging van het interimindexcijfer voor de groot- handelsDrijzen (145 in oktober j.l. tegen 139 in oktober 1958).- Buitenlandse handel De buitenlandse handel werd geken merkt door een voortgezette verbetering van de verhouding tussen in- en uitvoer. Terwijl de invoerwaarde in de eerste 11 maanden van 1959 vergeleken met de zelfde periode van het vorige jaar met 8 percent toenam, steeg de uitvoer met 12 percent. Het dekkingspercentage kon aldus verbeteren van 89,2 percent tot 91,7 percent. Wat het volume betreft was de percentuele stijging van de invoer on geveer gelijk aan die van de export (circa 12 percent). Het prijspeil van de ingevoer de goederen is enigszins gedaald, terwijl dat van de uitgevoerde goederen over het geheel vrijwel gelijk is gebleven. De ruil voet met het buitenland is dus verbeterd. De totale waarde van de ingevoerde grondstoffen en halffabrikaten lag in de eerste 9 maanden van 1959 over het geheel ruim 9 percent hoger dan in 1958, die van ingevoerde consumptiegoederen circa 10 percent en die van investèringsgoederen circa 4 percent. Wat de geografische sprei ding van de export betreft kan worden opgemerkt, dat in de eerste 9 maanden de uitvoer naar de E.E.G.-landen met 15 per cent is gestegen en die naar de overige O.E.E.S.-landen met 5 percent. De export naar Noord-Amerika geeft een toeneming te zien met 23 percent, die naar Zuid- Amerika met 25 percent en de export naar Azië met 11 percent. Daarentegen daalde de uitvoer naar Afrika met 3 percent. De uitvoer naar West-Duitsland steeg met 23 percent, naar de B.L.E.U. met 7 per cent, naar Frankrijk met 17 percent, naar Italië met 3 percent, naar het Verenigd Koninkrijk met 3 percent en naar de Ver enigde Staten met 23 percent. De voortdurend gunstige betalingsbalans, ook ten opzichte van het dollargebied, die reeds had geleid tot herstel van de con vertibiliteit van de gulden, maakte 't mo gelijk de invoervrijheid verder te ver ruimen. De voorzitter van de door president Eisenhower benoemde commissie van onderzoek voor de staking in de Ameri kaanse staalindustrie, George Taylor, heeft verklaard, dat hij geen mogelijkheid zag voor een regeling in het conflict vóór 6 januari a.s. De voorzitter van de United Steelwor- kers Union, David MacDonald heeft maandag medegedeeld, dat uit een stem ming, onder de arbeiders gehouden, ge bleken is, dat 95 percent der arbeiders voorstander is van verwerping van het jongste aanbod voor een regeling van het conflict, dat door de staalindustrie werd gedaan. Wanneer de arbeiders, die op grond van een gerechtelijke uitspraak tot 26 januari weer moesten gaan werken, op die datum nog geen aanbod van de in dustrie hebben aanvaard, mogen zij weer in staking gaan. David J. McDonald heeft verder tegen over de commissie die door president Eisenhower is aangewezen om het geschil in de staalindustrie te onderzoeken, laten doorschemeren dat de staking in de staal industrie misschien alleen bij bepaalde be drijven hervat zal worden als het geschil niet voor de 26ste januari is bijgelegd. In 1959 waren tengevolge van de nog steeds slechte conjunctuur op de hoog- ovenertsmarkt de verkoopmogelijkheden in ovenerts voor de n.v. Algemene In dustriële, Mineraal- en Erts Maatschap pij AIME-Amsterdam zeer beperkt, aldus deelt de directie mede. De omzet in che mische ertsen kon niet onbelangrijk wor den opgevoerd, doch de winstmarge per ton erts was kleiner dan in het voorafgaande jaar. De tonnage aan onuitgevoerde or ders per ultimo 1959 zal ruim 50 percent hoger liggen dan die per ultimo 1958. De directie verwacht over het aflopende jaar een dividenduitkering gelijk aan die over 1958 (15 percent) te zullen kunnen voor stellen. In een artikel, getiteld „publikatieplicht van de grote onderneming" gepubli ceerd in Paraat, orgaan van de Party van de Arbeid bespreekt oud-minister van Financiën H. J. Hofstra het enige maan den geleden door de dr. Wiardi Beekman Stichting uitgebrachte rapport „De her vorming van de onderneming", en wel het hoofdstuk waarin de noodzaak wordt be pleit van een verscherping van de wette lijke bepalingen inzake de jaarlijkse ver slaggeving en het emissie-prospectus. Oud-minister Hofstra acht dit onderdeel van het rapport van grote praktische be tekenis en voor een spoedige verwezenlij king vatbaar, ook al zou over de andere punten nog geen overeenstemming kunnen worden bereikt. Wat de wet thans hierom trent bevat heeft zijns inziens nauwelijks betekenis. Nog steeds zijn er daarom n.v.'s ook met ter beurze genoteerde aandelen, die voor het publiek durven treden met een jaarverslag dat helemaal niets zegt of waarin kennelijk is toegerekend naar het dividend dat men betaalbaar wil stel len. Voorts worden er balansen aangebo den die over de werkelijke vermogenspo sitie van de n.v. geen inzicht geven. Het is duidelijk aldus oud-minister Hofstra dat een dergelijk systeem van verslag geving reeds onjuist is tegenover de aan deelhouders, die aldus niet kunnen weten hoeveel hun aandelen werkelijk waard zijn en dat het zelfs aanleiding kan geven tot verkeerde praktijken van degenen die wel „inside information" hebben. Bovendien geeft het de leiding de mogelijkheid om beleidsfouten te verdoezelen door bepaal de verliezen uit eerder gevormde geheime reserves te dekken. Naar de mening van de heer Hofstra ligt de kern van de kwestie niet bij de aandeelhouders, van hoeveel betekenis hun belangen ook kunnen zijn. Zij ligt in het algemeen belang, dat bij een juiste ver slaglegging is betrokken. Sterker nog spreekt de positie van de overheid als hoedster van het algemeen belang, die bij haar sociale, economische en finan ciële politiek over een juist inzicht in de feitelijke verhoudingen in de maatschap pij moet beschikken. Advertentie neem tijdig OP UUpJjAR doosje met 60 tabletten KEELTABLETTEN N.V. PHILIPS-DUPHAR (Van onze correspondent in Wenen) Door een Oostenrijkse rechtbang is dezer dagen een kleine en bescheiden man ver oordeeld, die volgens de tenlastelegging als kassier van het bisdom Wenen het kapi tale bedrag van 16,8 miljoen schilling heeft verduisterd. Dat is meer dan 2,5 miljoen gulden. Hij kreeg zeven jaar gevangenis straf. In Oostenrijk is de zgn. kerkbelas ting de voornaamste bron van inkomsten voor de kerkgenootschappen. Voor het bis dom Wenen worden deze gelden centraal geadministreerd en dan besteed voor de^ bouw of het herstel van kerken en scho len, voornamelijk echter voor de salariëring van geestelijken en employees in kerke lijke dienst. De administratie van deze be dragen, die jaarlijks verscheidene miljoenen uitmaken, was sinds 1939 in handen van een zekere J. Wimmer, een nette en kun dige boekhouder, die zich nu voor de rech ter moet verantwoorden. Hij leefde be scheiden en deed jarenlang zijn werk zó goed, dat hij het volste vertrouwen van de kerkelijke autoriteiten genoot. Het is be grijpelijk, dat deze man, die met miljoenen omging, zelf ook iets meer wilde verdie nen. Na van 1939 af volkomen correct zijn werk te hebben gedaan, meende hij in 1953 een goede kans te zien om binnen korte tijd veel geld te verdienen. Voor een gun stig schijnende transactie van twee mil joen scheermesjes, die door Zwitserland zouden worden aangekocht, had hij 450.000 schilling nodig, waarvan hij tezamen met de rechtskundig adviseur van het bisdom uit. eigen middelen 50.000 opbracht, de rest nam hij uit de kas van het bisdom. De transactie mislukte, de scheermesjes ver roestten in het douanedepot, maar het ka pitaal moest worden aangezuiverd. Hier voor zocht de boekhouder naar andere gun stige gelegenheden en viel hierbij in de handen van een bedrieger, die hem eerst voor de uitgave van een „interessantes Blatt" wist te interesseren en daarvoor na tuurlijk bedrijfskapitaal vroeg. Dit nam de boekhouder opnieuw uit de kassa en het blad ging natuurlijk failliet. Daarna werd hem het fantastische plan voorgespiegeld om oude Amerikaanse liberty-schepen op te kopen en die dan met grote winst van de hand te doen aan deSovjet Unie. Hiervoor waren miljoenen nodig, die de boekhouder telkens weer uit de kas kon nemen, omdat men hem niet controleerde. Bij deze manipulaties is een zekere Van der Kind als tussenpersoon opgetreden, een Nederlander die ook in andere zaken reeds met de Oostenrijks politie in aanraking is gekomen. De laatste fase van deze tragedie bestond in de aankoop van echte (of valse) schilderijen van Picasso en Rubens, die veel geld moesten opbrengen, maar die nooit werden geleverd ofschoon de boek houder er miljoenen voor had verduisterd. Nu staat hij voor de rechter en hij geeft zijn schuld volledig toe, alleen blijkt, dat hij van al deze verduisteringen persoonlijk geen enkel voordeel heeft gehad. Hij ver klaart echter wel, dat de rechtskundig ad viseur en twee andere compagnons mede plichtig zijn geweest, doch deze heren wassen hun handen in onschuld. Zonder een woord van afkeuring of verwijt be richten de Oostenrijkse bladen elke dag uitvoerig over dit proces, dat aan het einde van de week zal worden afgesloten. De lezers vragen zich echter af of men van kerkelijke zijde niet te goed van vertrou wen is geweest en waarom deze verduis teringen niet veel eerder door een jaar lijkse controle aan het licht zijn gekomen. 23. Het was te laat om nog naar een onderdak te zoeken, dus moesten Panda en de diplomaat de nacht op een bank doorbrengen. Panda was hierover wel wat teleurgesteld, want hij dacht, dat di plomaten altijd op kosten van hun rege ringen in de duurste hotels verbleven. „Toch zit ik hier liever dan in de Ambas sade van die akelige geheime agenten", zei hij, „hier heeft tenminste niemand een val voor ons klaar gezet." „Zo mag je niet spreken, Panda," sprak Archibald Smurk, „ik heb je al vaak gezegd, dat zij de agen ten zijn van een bevriende mogendheid. Vergeet toch niet steeds, om diplomatiek te blijven" „Ik vind er helemaal niets vriendelijks aan, wanneer ze steeds pro beren om ons dood te schieten, of allerlei ze zware dingen op ons te laten vallen riep Panda verontwaardigd. „En als weer zo iets proberen, kan ik er heus niet langer diplomatiek bij blijven!' Nauwelijks had hij dit gezegd, of een ge kraak boven hun hoofden deed hen op springen. Het was maar net op tijd, want het volgende ogenblik trof een zware tak de plek, waar zij gezeten hadden. De wijze van publikatie kan niet meer aan het goedvinden van belanghebbenden worden overgelaten en nu het bedrijfsle ven niet zelf algemeen de juiste wegen weet te vinden, moet de overheid met dwingen de voorschriften komen. In het artikel gaat hij niet nader in op de vraag hoe de desbetreffende voor schriften er precies moeten uitzien. Het ontwerp voor een nieuw burgerlijk wet boek voorziet in het geven van voorschrif ten inzake balans en verlies- en winstre keningen bij algemene maatregel van be stuur. Op deze wijze kan een oplossing worden bereikt, waarbij de inhoud van de voorschriften zonder al te veel moeite bij de ontwikkeling in het bedrijfsleven kan worden aangepast. Wij zullen op een af zonderlijke wetswijziging moeten aandrin gen, wat betreft de gehele structuur van de n.v. als het kan, met beperking tot de publikatieplicht als de discussie over de structuur van de n.v. te lange tijd zou blij ken te vragen", aldus besluit oud-minister Hfstra zijn artikel in Paraat. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Nederlandse dok- en scheepsbouw maatschappij zal haar werven aan de noordzijde van het IJ te Amsterdam uit breiden. Dezer dagen zal een begin wor den gemaakt met het graven van twee nieuwe insteekhavens, speciaal bedoeld voor zeer grote schepen, die voor repara ties naar Amsterdam komen. Voorts zal er in 1960 worden begonnen met vergro ting van de machinehal van de afdeling werktuigbouw. Deze uitbreiding houdt ver band met de snelle ontwikkeling op het gebied der scheepsvoortstuwing. Hoewel de stoomturbine nog het meest in trek is worden steeds meer schepen van het zeer grote type met zware motoren inge richt. De N.D.S.M. wil in deze technische ontwikkeling bij blijven. Ten slotte houdt de directie bij de uit breidingen rekening met de mogelijkheid, dat in de toekomst ook in Amsterdam kernreactorschepen zullen worden ge bouwd. Voorshands is men voorzichtig voorspellingen te doen. Atoomschepen zijn voor de koopvaardij nog te duur om met succes te kunnen worden geëxploi teerd. Niemand weetnog wanneer de atoomvoortstuwing in een stadium zal ko men, dat zij ook buiten de oorlogsvloot kan worden aangewend. Een derde plan van de N.D.S.M. is een vergroting van de werven naar het noord westen .De maatschappij, wier werven tot de grootste van Europa behoren, heeft zich vooral toegelegd op de bouw van zo genaamde supertankers. De laatste jaren is de wereldvloot wat schepenaantal be treft niet noemenswaard toegenomen; de totale tonnage echter is met sprongen vooruit gegaan. Niet alleen de werven zien zich genoodzaakt zich aan deze ontwikke ling aan te passen, maar ook de havëns zullen over de nodige accommodatie moe ten beschikken om de grote schepen te ontvangen. In Amsterdam is deze accom modatie aanwezig ten westen van de Hem- brug. De Bruynzeel Fabrieken zijn het afge lopen jaar goed van werk voorzien ge weest. Omdat deze bedrijven voor het grootste deel toeleveringsbedrijven voor de woningbouw in Nederland zijn houdt dit uit de aard der zaak verband met de woningbouw. De prijzen van de grondstof hout, zijn thans in stijgende lijn en afgewacht moet worden in hoeverre deze stijging doorzet. Mede gezien het aantal in 1959 in aanbouw genomen woningen, namelijk circa 86.000, verwacht men echter ook in 1960 voldoen de van werk voorzien te zijn. waardoor de Bruynzeel Fabrieken de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Advertentie ƒ2. LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 Na 14 jaar. Japanse artsen hebben ver klaard, dat in het Gembakoe (atoom- bom)-ziekenhuis in Hirosjima dit jaar 38 personen zijn overleden aan „stra lingsziekten", dat is 8 meer dan in 1958. Dit jaar werden 198 personen uit dit zie kenhuis ontslagen. Er worden thans nog 63 patiënten behandeld. Laten vallen. Een bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht heeft e^en na de start van een vliegbasis bij Tucson in Arizona, een brandstoftank verloren. De tank, waarin zich ongeveer 8.500 li ter benzine bevond, viel in een straat te Tucson en explodeerde. Vlammen scho ten tientallen meters de lucht in. Een 30-jarige vrouw werd dodelijk getrof fen. Een eilandje. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat op een eiland in de Para- na-rivier, dat aan Argentinië behoort, Argentijnse grenswachten slaags zijn geraakt met een patrouille van het le ger van Paraguay. Waarschijnlijk had den de Paraguezen het eiland al een aantal dagen in handen. Het kwam tot een gevecht toen de Argentijnse grens wachten poogden hen te verdrijven. Een Argentijn werd in dit gevecht gedood. Sneeuwstorm. Een ijzige sneeuwstorm die de ergste sinds een halve eeuw is, teis tert de kust van het Bovenmeer bij Chi cago. Honderden vakantiegangers zijn maandag ingesneeuwd. Ook op de grote prairievlakten in het noordoosten van de Verenigde Staten waaien sneeuw stormen met een snelheid van ongeveer 90 km. per uur. Aan de noordkust van het Bovenmeer is het nog erger. Daar is de windkracht 150 km. per uur en de zes meter hoge golven van het meer ver nielden reeds huizen en dokken in de ijzerertshaven Duluth en sleurden twee mensen in de dood. Per minuut. Op een wetenschappelijke conferentie in Chicago is verklaard, dat er in de wereld elke minuut ongeveer 2000 bladzijden lectuur verschijnt, be staande uit boeken, dagbladen of versla gen! Amateurisme. Het aantal bankberovingen in de V.S. in het jaar eindigend op 31 augustus 1959 was 346. In 1943 was het nog 24. aldus het tijdschrift Fortune. De helft is door „amateurs" gepleegd. Cijfers. De Amerikaanse strijdkrachten omvatten op 30 november 2.500.817 man. Het leger teld^ 878.811 man, de marine 616.598, de luchtmacht 832.740 en het korps mariniers 172.668, zo heeft het ministerie van defensie maan dag in Washington bekendgemaakt. Kwetsbaar. Volgens een artikel van vijf oogspecialisten in het Britse tijdschrift voor geneeskunde lijden ruim 500 Brit ten aan beschadiging van het netvlies doordat zij zonder een beroet glaasje naar de zonsverduistering van oktober hebben gekeken. Steek ophouden? De Argentijnse minister van oorlog, generaal Larcher, heeft maandag aan president Frondizi zijn ontslag aangeboden om „meer bewe gingsvrijheid" fe hebben, nodig met het oog op het duel, dat hij met de afge vaardigde der oppositie, Araya, aanging. ..Zijn ontslagaanvraag is echter gewei gerd. Arava had onlangs enkele politi ci en militaire leiders van oneerlijke bestuurshandelingen be'ticht. Liever niet. Het avondblad „Correo de la Tarde" dat de Buones Aires in Argen tinië verschijnt heeft maandag bericht dat de Ku Klux Klan een brief aan de president van Argentinië Arturo Fron dizi heeft geschreven, waarin zij toe stemming vraagt ook in Argentinië een Ku Klux Klan op te mogen bouwen. Hét blad maakt vast duidelijk dat zo'n organisatie in Argentinië niet welkom zou zijn. Ontvoering. De politie in St. Louis zoekt naar Mister Moke, de „sprekende" chimpansee, en de man door wie Mister Moke ontvoerd is. Moke werd maan dagavond uit zijn kooi in de dierentuin van St. Louis gehaald. In de kooi werd een chèque aan toonder, ter waarde van duizend dollar gevonden. Er was een briefje bij, ondertekend door de vroegere trainer van Moke, Robert To- marchin uit Miami, waarin verteld werd, dat Moke zich ongelukkig voelde en liefde en toewijding nodig had. Sappig. De Italiaanse juwelier Raul Ber- lingione heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal van juwelen ter waarde van 165.000 gulden. Hij stapte met een koffer, waarin zich onder meer 46 armbanden, 34 ringen en een aantal gouden voorwerpen bevonden, in de trein van Bari naar Napels en ging er met een koffer sinaasappelen uit. De bijzonder handige dief moet op de een of andere wijze de koffers tijdens de rit verwisseld hebben. Het K.N.M.I. deelt mede: In het onbestendige en zachte weer komt nog weinig verandering. Een nieuwe oceaandepressie, waarvan het centrum vanmorgen ten westen van Ierland was gelegen, koerst in de richting van de Shet- lands-eilanden. Met harde tot stormach tige zuidwestelijke winden voert deze de pressie een nieuwe hoeveelheid zachte lucht naar West-Europa. Het binnen dringen van deze lucht wordt voorafge gaan door een zone met regen, die tegen de avond ons land zal hebben bereikt. Ook morgen zal er nog enige regen vallen. Behalve in West-Europa is ook in Mid den-Europa en West-Rusland de tempe ratuur voor de tijd van het jaar belang rijk boven normaal. Zelfs uit Noord-Rus- land tot dicht bij de poolcirkel wordt lich te dooi gemeld. In Noord-Scandinavië weet de strenge tot zeer strenge vorst zich te handhaven. In het overgangsgebied tus sen deze koude lucht en de zachtere valt in Midden-Zweden veel sneeuw. WERKRAPPORTEN Woensdag 30 december Zon op 8.48 uur, onder 16.36 uur. Maan op 8.52 uur, onder 18.01 uur. Maanstanden 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 december Hoog water 2.51 en 15.11 uur. Laag water 10.55 en 23.17 uur. Woensdag 30 december Hoog water 3.44 en 16.01 uur. Laag water 11.45 en uur. v Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen c w •SE binnen- en buitenland ■o'-: d ai V Neerslag, laatste 24 uur. ~<j ÏC Dea Helder regenbui w 8 4 Ypenburg zwaar bew. w 8 1 Vlissingen half bew. w 8 3 Eelde licht bew. w 6 1 De Bilt licht bew. wnw 7 5 Twente onbewolkt wzw 6 1 Eindhoven half bew. zw 7 2 Zd Limburg geheel bew. zw 6 5 Helsinki motregen no 0,2 Stockholm geheel bew. ono 4 3 Oslo geheel bew. windst. 3 Kopenhagen geheel bew. wzw 5 4 Aberdeen onbewolkt windst. 7 0,2 Londen onbewolkt windst. 9 0,4 Amsterdam licht bew. zw 8 6 Brussel geheel bew. wzw 8 4 Luxemburg zwaar bew. w 5 4 Parijs half bew. w 10 4 Bordeaux motregen zzw 7 15 Grenoble regenbui windst. 9 6 Nice onbewolkt nnw 15 0 Berlijn geheel bew. zw 9 0,1 Frankfort geheel bew. w 6 2 München regen w 7 2 Zürich regen zzw 6 4 Genève regenbui zzw 7 13 Locarno motregen ozo 9 0.1 Wenen geheel bew. wnw 8 0 Innsbruck regen no 3 23 Belgrado half bew. windst. 11 11 Athene zwaar bew. w 18 Rome onbewolkt ozo 14 2 Ajaccio half bew. no 13 1 Madrid licht bew. windst. 13 0 Lissabon mist w 16 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2