Koning Boudewijn in de cascade van het Kongolese nationalisme DE BESTE REEP België heeft veelbewogen jaar achter de rug van iïaar NiéiTw Hit bp bprlpbpn tijö Loods Kasavoeboe poogt roeiers te verenigen Aan Stanley's voeten PUZZEL NUMMER'VIER <praa.tótoel Meer consumptie-artikelen voor het Russische volk 3 Commando-overdracht in de Gazastrook Moskou aanvaardt invitatie voor ontwapeningsoverleg Krachtproef Hand voor de mond Staking bij Franse radio en t.v. met een dag verlengd Spaanse minister naar de Verenigde Staten Weinig feestdrukte, maar grote activiteit op politiekkoloniaal en economisch gebied Hoop 0p de Vrees DINSDAG 29 DECEMBER 1959 LEOPOLDSTAD, december. De Kongo-rivier, bruin van het vruchtbaar slib dat hij van Afrika's vlaktes steelt en in zee verkwist, zeult zich breed en lui langs de weg van de minste weerstand naar de kust. De rivier, die in de hitte van de dag een waas van waterdamp afgeeft, verpersoonlijkt Afrika's traagheid; een zwetende, bruine, lijdzame stroom die willoos naar een onbekende be stemming glijdt. Totdat hij het glas en beton van Leopoldstads blanke „buil dings" ontmoet. Daar, aan de voet van het standbeeld van Henry Morton Stanley, die met opgeheven arm landinwaarts naar Kongo's rijkdommen wenkt, maakt de trage donkere rivier zich ineens zonder waarschuwing kwaad, perst zich in razende schuimende stroomversnellingen door een flessenhals. Vandaag heeft dat beeld een hevig actuele toon gekregen: ook de trage, donkere stroom van Kongo's volken heeft, na eeuwen lijdzaam voortvloeien, zijn stroomversnelling bereikt, baant zich plotseling schuimend en kolkend een weg naar de oceaan der onafhankelijkheid. En aan de voeten van Stanley, die tachtig jaar geleden Kongo's schatkist opende voor een baardige, Belgische patriarch, koning Leo pold II, staat dezer dagen een smalle, wat melancholieke jonge vorst: Boude wijn, koning der Belgen. Zijn bezoek lijkt vooral België's afscheid van Kongo xn te leiden. Of is het ook een laatste poging om persoonlijke banden tussen de Belgische dynastie en Kongo te herstellen? Het antwoord op die vraag ligt in de gedachte van een andere koning, Leopold en zijn prinses Liliane, waarnaar men slechts met gepaste eerbied kan gis sen. Of koning Boudewijn op zijn „studie reis" een duidelijk inzicht in de wen sen van zijn dertien miljoen zwarte onder danen zal krijgen, hangt af van de vraag of hij voldoende over de haag van zijn raadgevers zal kunnen heen kijken. Hun persoonlijke wensdromen en poli tieke opzetjes zijn tot op heden in de kol kende stroomversnellingen van Kongo's onafhankelijkheidsstreven krakend ineen gestort. De gemeenteraadsverkiezingen zijn een fiasco geworden voor Brussels plannen. Zij moesten immers geldige ge sprekspartners opleveren, alsmede kies colleges voor provinciale raden en Kongo lees parlement. Zonder veel achterdocht te koesteren, mag men veilig aannemen dat hier de opzet school het „brave binnen land" vooruit te schuiven, de lijdzame, achterlijke rivier die de stroomversnellin gen van de steden nog niet heeft bereikt. Te dien einde hadden sommige Belgische belangen een „partij van eerlijke lieden" uit de grond gestampt, de P.N.P., Partij der Nationale Vooruitgang. Zeker, haar leiders gingen vooruit, woonden in Leo's duurste hotels, hadden zakken vol geld, combineerden met splinterpartijtjes en stamhoofden om zich een kiezerscorps te rekruteren. Welnu, de brave P.N.P. .heeft in het binnenland enig succes behaald, maar' in de steden en in het nieuwe Afrika gaat het om de steden ongenadig op haar pasgeboren ziel gekregen. In Stanleystad werd zij van. £e kaart geveegd door het M.N.C., de Nationale Kongolese Bewe ging, wier leider Patrice Loemoemba niet zozeer in een duur hotel als wel in de gevangenis zit, gebruikelijker huisvesting voor een Afrikaans nationalist trouwens. In Loeloeaburg werd zij in de pan gehakt door de afgesplitste vleugel van het M.N.C., die van „heiland" Albert Kalondji. In Leo poldstad waar de machtige Abako niet al leen haar Bakongo, maar ook een op de drie Bangala in haar hautaine boycot van de verkiezingen meenam, kreeg de P.N.P. vrij baan, maar niettemin slechts een klei ne teen aan de grond. De gemeenteraadsverkiezingen waren een fiasco voor de P.N.P., zij schoten ook het Belgische plan voor geleidelijke onaf hankelijkheid lek, omdat de Abako zich onthield. Gouverneur Bomans van de pro- -vincie Leopoldstad gaf dezer dagen een penibele opsomming over Neder-Kongo: in Kikwit en Thysstad, in de districten van Kwiloe en de watervallen zijn de verkie zingen afgelast: er waren geen kandida ten en geen kiezers. In Boma meldden zich 102 van de 5800 stemgei-echtigden. Wie moet daar in januari het bewind voe ren? Gouverneur Bomans zuchtte: „Tij delijke handhaving der directe Belgische administratie. Hopelijk brengt de rondeta felconferentie straks nieuwe oplossingen". Minister De Schrijver heeft zijn aanvan kelijke plan al laten vallen: alle partijen worden uitgenodigd voor de R.T.C., hij is er in principe mee akkooi-d gegaan dat over énkele maanden directe provinciale en parlementsverkiezingen onder alge meen kiesrecht worden gehouden. Dat be tekent komend voorjaar een Kongolees parlement en een Kongolese regering. Dat betekent een bliksemsnel nadei-bij ko mende onafhankelijkheid voor Kongo. Het betekent ook dat de komende R.T.C. zich minder met de verre toekomst als wel met de modaliteiten der nieuwe verkiezin- NEW YORK (UPI) De Canadees luit.- gen. E. L. M. Burns heeft maandag in dè Gaza-strook het bevel over het 5.300 man omvattende politielegertje van de UNO (United Nations Emergency Force) overgedragen aan zijn opvolger, gen.- mej. P. S. Gyani uit India. Het internationale politielegertje doet reeds sedert 1956 dienst langs de Israe- lisch-Arabische grens. Na de overdracht van het commando, vertrok Burns naar Beiroet. Vandaag reist hij naar Parijs, op weg naar Canada, waar hij de regering zal adviseren in ontwapeningskwesties. Voor zijp vertrek van het vliegveld van Gaza, heeft Burns een erewacht geïnspec- •téerd, bestaande uit leden van de contin- genten van Joegoslavië, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Brazilië. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft het westelijke voorstel dat de eer ste bijeenkomst van de ontwapeningscom missie van Oost en West op of omstreeks 15 maart in Genève begint, aanvaard. De commissie bestaat uit vijf westelijke en vijf oostelijke landen: Canada, Frank rijk, Groot-Brittannië, Italië en de Ver enigde Staten en Bulgarije, Polen, Roe menië, de Sovjet-Unie en Tsjechoslowa- kije. Zij zal alle bestaande vooi-stellen op óntwapeningsgebied bestuderen, die de UNO-Assemblee de vorige maand aan haar overdroeg. Kasavoeboe gen zal bezig houden, de rest blijft de nieu we Kongolese regering voorbehouden. Wat is, nu de Kongolezen voor het eerst op de R.T.C. over hun eigen tóekomst gaan mee beslissen, de houding der Kongolese natio nalisten? Houdt u goed vast, we gaan de stroomversnellingen in. De Abako en haar bondgenoten, M.N.C.- Kalondji, Afrikaanse Solidariteitspartij, so cialistische Volkspartij hebben op hun con gres een handvol kleinere partijen uitgeno digd, alsmede de M.N.C.-Loemoemba en de federalistische (of separatistische) Co- nakat uit de mijnprovincie Katanga, die voorshands een enigszins wankel bondge nootschap met de P.N.P. heeft gesloten. De P.N.P., als zijnde niet wasecht, is niet geïnviteerd. Taak van dit congres was de sterk verdeelde Kongolese nationalis tische partijen tot een eenheidsfront samen te smeden, dat aan de koning en minis ter De Schrijver en later op de R.T.C. al- Kongolese eisen kan stellen. Er zou tevens een poging worden gedaan de eenheid in het M.N.C. te herstellen, een verzoening tussen Kalondji en Loemoemba dus. De P.N.P. zou dan een laatste kans ki-ijgen zich met dit eenheidsfront en haar eisen te vei-eenzelvigen. Het tot stand brengen van een nationalistisch eenheidsfront lijkt gemakkelijk, maar is het niet: de x-egiona- le en ethnische tegenstellingen in Kongo zijn enorm. De tweede helft van het congres wei-d binnen Abako-ki-ing gehouden. Aba- koleider Kasavoeboe heeft daar een even moeilijke taak Hij zal namelijk de Aba- ko-miiitanten, die zich onder leiding van de extremist Daniel Kanza vastklampen aan de mystieke droom van het hei'stel van het zeventiende-eeuwse Bakongo-ko- ninki-ijk, ervan overtuigen dat een coali tie met de andere partijen noodzakelijk is, dat een federaal Kongo voldoende waar borgen biedt voor de autonomie van de Bakongo, die slechts een miljoen mensen tellen en vrezen uiteindelijk door Opper- Kongo gedomineei'd te worden. Hij zal tenslotte enig uitstel moeten vragen van dè magische datum 1 januari 1960, waarop de Bakongo hun onafhankelijkheid zouden uitroepen. Dit wordt Joseph Kasavoeboe's grootste krachtproef. Slaagt deze aanhanger van Gandhi's leer van geweldloosheid, die door sommige Belgen een gevaai'lijk ex tremist is genoemd, dan bewijst hij Kongo een enorme dienst, dan kan hij zelfs de grote leider woi;den, die Kongo tot heden heeft ontbeerd. Dan zal hij deze week koning Boudewijn en België de veilige weg door de stroomversnellingen kunnen wij zen, waarachter of een snelle, maar orde lijke onafhankelijkheid of volslagen chaos ligt. NEW CASTELE (UPI) Gisteren moest in allerijl de maag van de 49-jari- ge Andrew Leech uit New Castle in En geland worden leeggepompt. Hij had na melijk de gewoonte om met open mond te slapen en een muis had van die gele genheid gebruik gemaakt om een kijkje in het binnenste van de heer Leech te nemen. Deze zal voortaan met zijn hand voor zijn mond moeten slapen. Advertentie PARIJS (AFP) Nadat de artiesten van de Franse radio en televisie hadden besloten maandag voor 24 uur in staking te gaan, werd hun voorbeeld maandag avond door de technici gevolgd. Zij zullen het werk heden te middernacht hervatten. De artiesten hebben daarop besloten nog 24 uur in staking te gaan. De uitzendingen zullen dus niet voor woensdagochtend kunnen worden hervat. De oorzaak van de staking is een me ningsverschil tussen het personeel van ra dio en televisie en de Franse regering over de status van dit personeel na 1 januari 1960. BILBAO (AFP) De Spaanse ambas sadeur te Washington De Areiza heeft te Bilbao verklaard dat minister van Bui tenlandse Zaken Castiella in maar 19/30 de Vex-enigde Staten zal bezoeken. Castiel la zal 22, 23 en 24 maart in Washington zijn. Hij werd in augustuSj toen hij in Londen vertoefde, door zijn Amerikaan se ambtgenoot Herter voor een bezoek aan Amerika uitgenodigd. (Van onze correspondent in Brussel) Men krygt by dit jaareinde, in tegenstelling tot de vorige jaren, de indruk dat Brussel geen tyd heeft om te feesten. Wel zijn de straten van het centrum als van ouds verlicht, is de ,zee van neon-lichtreclames uitgebreid tot de nieuwe toren- flatgebouwen en bieden de restaurants voor het nieuwsjaarsdiner een overdaad van de fynste gerechten. Toch is de aandacht van de Belgen elders, zou men zeggen. Op kerstavond hielden drie Kongolere leiders een persconferentie in een groot hotel en terwijl de klokken van de kerken luidden, betoogden die negers dat er in Kongo geen federale staat mag ontstaan, want dan zou hun provincie Kasai, die centraal ligt en afgesneden is van de zee, door het egoïsme der andere negerstammen worden gewurgd. De regering hield zich bezig met de kwestie van het gegarandeerd weekloon en de vermindering van de elektrische tarieven voor industriestroom. Het be drijfsleven zal elektrische energie per 1 januai'i 1960 ongeveer 22 pei'cent goedko per krijgen. De leiding van de socialisti sche vakbonden verklaai-de dat op 29 ja nuari een algemene staking van 24 uren zal worden gehouden als protest tegen de weigering van de regering om een natio nale arbeidsconferentie bijeen te roepen. Aan de vooravond van Kerstmis verhoog de de Nationale Bank haar discontovoet tot vier pei-cent. Er was enige deining in de pers over de voorlopige invrijheidsstel- ling van de ex-leider van de Vlaamse na tionalisten die met de Duitsers collabo reerde. Horizontaal: 1. Daarmee rijden nozems op hun brom fietsen (8). 5. Ik gis dat vader er van af ziet, hij is wat traag (6). 10. Hoort u die roep om een ei? (7). 11. Al klinkt het deftig, er is een luchtje aan (7). 12. Dien zeulde de zware koffers de trap op terwijl alles voor haar ogen draaide (10). 13. Wex~d dit dier in Duitsland gemaakt? De Engelsen beweren het (4). 15. Men kan dit met drie dobbelstenen verkrijgen (5). 16. De fiscus heeft dit met uw inkomen gedaan (8). 19. De ingenieur scheen pijn te hebben, men zag hem dit doen (8). 21. Is het dak er af gewaaid? Neen, eerder de muren (5). 25. O, let op, er wordt een tweeling ^eboren uit deze aanzienlijke dame (4). 26. Beter dan een O- of een X-been (10). 28. Komt bij het bridgespel voor, of beter er na (7). 29. Een Europeaan ligt op de baai-, daar komt een Muzelman voorbij (7). 30. Als men dit met een schip doet, is het meestal met kwade bedoelingen (6). 31. De hoofden gingen ter dessa en namen er op plaats (8). Verticaal: 1. Toen de dominee dit deed kon ik niet meer luisteren (6). 2. Als ik van zeep ril heb ik toch iets aange naams (7). 3. Deze zetel kan uw gewicht niet dragen, al zijt ge nog zo slank (10). 4. Met opzet nam ik de sneltrein (6). 6. Ka maakt er gebruik van om water te putten (4). 7. Zij is één steun al steun voor haar gemaal (7). 8. Als ge uw weekgeld kwijt zijt voelt ge u als zo iemand (8). 9. Een rode man? Neen. eerder een bruine (7). 14. Een hond is dit van nature, maar mensen kunnen het ook zijn (10). 17. Zulke meisjes doen het goed op de bals (8). 18. Wat doe ik met een persvat? Laat ik zien dat ik het kwijtraak (7). 20. Stop voor dat huisje en vind er een smakelijke maaltijd (7). 22. Zo iemand kun je op apekool ti-acteren (7). 23. Neemt u deze, maar als u opstaat is ze ver- gaan (6). 24. Dit woi'dt een logee na drie dagen en iets anders ook (6). 27. Als men zegt dat je dit half bent is het geen compli ment (4). Dit drukke jaareinde is als het wai-e een kort begrip van het bewogen afgelopen jaar dat in de geschiedenis van België een mijlpaal zal zijn geweest. In januari brak de opstand in Leopoldstad uit, eei duide lijk teken aan de wand dat de kolonie meer dan rijp was voor onafhankelijkheid. De regeringsvei-klaring van 13 januari werd spoedig voorbijgestreefd en thans woi'den reeds in de loop van 1960 in Kongo een on afhankelijk parlement en een voorlopige regering in het vooruitzicht gesteld. Zon der het lijdelijk verzet van de negerbevol king in Neder-Kongo, zou het plan van de Belgische i-egering om het onafhankelijke Kongo te betrekken bij de vorming van een Belgisch-Kongolese gemeenschap een succes zijn. Maar de openlijke tegenkan ting van een miljoen der 13,5 miljoen Kongolezen, dreigt het gehele'- plarrrte doen mislukken. De pessimisten zeggen thans dat al wat men voor Kongo doet, boter aan de galg is. De optimisten hebben daarentegen een dermate groot vertrouwen in de politiek van minister De Schrijver, met Spaak Bel gië's grootste figuur, dat men zich af vraagt of de Nedei-landse ondei'vinding in Indonesië een uitzondering is geweest. De optimisten wijzen op het voorbeeld van India, waar de commerciële positie van de Britten nooit zo stei'k is geweest als vandaag. Welk lot Kongo tegemoet gaat, zal spoedig blijken uit de sfeer en de be slissingen van de rondetafelconfei-entie van januai-i, een conferentie tussen de Belgische i-egering, afgevaardigden van de drie Belgische politieke partijen en de Kongolese leiders. De journalisten hebben onofficieel de keus van de Belg van het jaar 1959 laten hangen tussen de vorige minister van Kon go, de heer Van Hemelrijck.en koning Boudewijn. Van Hemelrijck begon na de verkiezingen van juni 1958 als minister van Openbaar Onderwijs dadelijk met de op lossing van de schoolkwestie die de rooms- katholieke en niet-katholieke Belgen se dert meer dan een eeuw verdeelde. Het parlement keurde een drie-partijen-over eenkomst goed. Hierdoor ï-ees Van Hemel rijck als een ster aan de politieke hemel, maar zijn vastberaden koppigheid en eenmanspolitiek die hem in de onderhan delingen over de schoolkwestie door de moeilijkste impasses hadden geholpen, wei-den hem aan het departement van Kongo noodlottig. Over het feit dat dej^-jarige koning zich ontpopt als een scherp mensenkenner, een diplomaat-met-de-glimlach en waar schijnlijk als een bekwaam staatshoofd, zijn de meeste waarnemers het eens. In 1959 begon koning Boudewijn met zijn staatsbezoeken aan de Verenigde Staten, Luxemburg, Nederland en om bij te dra gen fot de ontspanning in Kongo, bracht Het oude kuis Van lieverlede en langzaam-aan gaat men de oude huizen weer beminnen. Nu wij onontkoombaar geknepen zitten tussen de wanden van te kleine flats met te gro te ramen, die teveel aan licht en lucht, zon en regen doorlaten, nu wij van links en rechts, van boven en beneden duizendvoudig met de buren samenleven, nu onze behuizing van voor en van ach teren, van binnen en van overal eruit ziet als tien-, twintig- en dertigduizend andere behuizingen en wij alle hetzelfde uitzicht hebben, nu bezien wij de oude huizen, die ver vallen in hun vochtige tuinen staan, met een nieuw verlangen. Het verlangen naar ruimte, naar de hoogte en breedte van oude kamers, naar schaduw en hoeken, naar stilte en het geluid van ons eigen gezin en niets anders. Zo'n huis stond er aan de bocht van de rivier. Het was een wit huis met een sta tige trap in het midden, die naar een don kergroen gelakte dubbele voordeur leidde. Jarenlang was het huis onbewoond. De witte gevel werd grijt en kreeg grote, don kere vochtplekken bij nat weer. De verf bladderde van de voo. deur af. De tuin ver wilderde. Het gras groeide tussen het grint, het gaf de paden vanuit de verte een groen waas. De struiken kregen dunne lange ranken, naar alle kanten heenwie- gend, met veel blad en weinig, kleine bloe men. Op een dag was het huis verkocht. De tuin raakte vol mannen, die planken en steen af en aan sleepten en wegbraken en opbouwden. En een heel seizoen stonden er grote tonnen kalk op het doorgegroeid de gras in de tuin. En toen werd bij de her stellingen de statige trap weggebroken. De gevel leek hoger, smaller, leek teveel ontbloot. De mannen braken de deur weg en maakten er een raam van. Ze schil derden de gevel wit. Ze schilderden hem zorgvuldig, egaal wit. De gevel zag er in eens verzorgd uit. Maar hij bleef te hoog, te smal zonder zijn statige trap, en vooral zo erg ontbloot. Ik geloof dat de mensen, die het huis gekocht en verbouwd hadden, met hoe veel toewijding ook, niet hélemaal begre pen wat het toekwam. Ze hadden de trap laten weghalen, ze zagen niet dat de ge vel de dubbbele trap met de brede deur nódig had. De gevel is gekeerd naar het zuidwesten. Hij ontvangt het licht van de dalende zon. Het is rose licht. Het werpt rose banen in het blauwgrijze water van de rivier en maakt de gevel van het huis geheel zachtrood. Iedere wandelaar aan de overkant van de rivier die opkijkt naar het huis ziet, verwonderd voor een ogenblik, de rose gevel. De gevel bloost. De gevel is zonder trap te hoog, te smal, maar pooral te naakt. En daarom bloost hij. Maps Valk hij aan Belgisch-Afrika een tweede be zoek. Op de receptie voor Roland Holst maakte Boudewijn op alL aanwezige Ne derlanders een diepe ihdruk, toen hij in voortreffelijk Nederlands verzen van de prins der Nederlandse dichters decla meerde. Dat was een groots moment. Met de wispelturige en ongedisciplineerde Bel gen weet men wel nooit wat er kan gebeu ren, maar het is ongetwijfeld zo dat de jonge koning het prestige van de monar chie in aanzienlijke mate heeft verstevigd. Het nieuwe jaar kan met het oog op de ontwikkeling in Kongo zeer ongunstig wor den. De regering, en men mag wel zeggen: het ganse Belgische volk, vrezen de tot standkoming van een onafhankelijke Kon- gostaat niet. Men heeft de Kongolezen im mers de onafhankelijkheid beloofd. Wat te vrezen valt, is dat de haat tegen de Europeanen tot een algemene opstand of een lange periode van verwarring zou lei den. He* leven en het werk van de talrijke blanken die in de rimboe leven, de drie duizend rooms-katholieke en tweeduizend (meest Amerikaanse, Zweedse en Britse) missionai-issen, zouden dan niet veilig meer zijn. De tientallen miljarden franken aan investeringen zouden worden vei-nietigd. Op economisch gebied wijzen vele teke nen erop dat 1960 een jaar wordt van voor spoed. Op 1 juli 1960 worden de douane rechten in de Euromarkt opnieuw met tien percent vei-laagd en de invoercontin genten nogmaals met twintig percent ver- i-uimd. In de binnenlandse politiek zijn de tegenstellingen tussen de katholiek-libera le i-egeringsmeerdei-heid en de socialisti sche oppositie onbeduidend, voornamelijk vanwege het feit dat de Kongokwestie de gehele binnenlandse toestand zal beheer sen. Er wordt gefluisterd dat sommige so cialistische kringen de oppositie beu zijn en sommige kranten meenden in bepaal de socialistische uitspraken een poging te zien om de liberalen uit de regering te wippen en een nieuw rooms-katholiek-so- cialistische coalitie op stapel te zetten. Maar zover is het nog lang niet. MOSKOU (Reuter/UPI) Het centrale comité van de Russische communistische partij heeft plannen voor een grote ver hoging van de graan- en vleesproduktie, boven de huidige normen, bekendgemaakt zo meldt „Tass". Het comité heeft op een voltallige ver gadering op vrijdag een i-esolutie aange nomen, waarin wordt opgemerkt dat alle noodzakelijke voorwaarden zijn gescha pen voor een verdere grote vooruitgang in alle takken van de landbouw. Ook werd goedkeuring gehecht aan voor stellen voor een vermindering van de pro- duktiekosten die een verdere verlaging van de kleinhandelsprijzen mogelijk zou ma ken. Volgens radio-Moskou heeft 't comité een resolutie aangenomen, waarin verteld wordt dat de melkproduktie van Rusland dit jaar 62 miljoen ton zal zijn, 5 mijoen toni meer dan de produktie der Verenigde Staten. De Russische botei-produktie van dit jaar wordt op 4 kilo per hoofd van de bevolking becijferd, vergeleken met 3,7 kilo in de Verenigde Staten. De industriële produktie nam in de eerste elf maanden van dit jaar toe met 11.3 cent. In de resolutie wordt opgevoerde ont ginning van braakliggend land gepleit, met name voor de produktie van graan, sui kerbieten en katoen. Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant den 25 December 1759 PORTUGAL. Lissabon: den 30 November; De Generaal Gomez Freyre d'Andrado, Commandant onzer Troupen in Amerika in het Departement van Rio de la Plata, heeft aan Zyne Majesteyt den Koning eene quantiteyt Bladen van ze kere Plant Congogna ge naamd, gezondën, bezittende de Kracht en Deugd van derzelver Bruykers te ver jongen en de verslapping der Leden te doen cesseeren en ook voor te komen: Zyne Excellentie'heeft daarby gevoegd een Be richt, hoe dezelve als ordinaire Thée moet gebruvkt worden, alsmede de daartoe no dige Gei-eedschappen bestaande in mas- pei-cent, in plaats van de beoogde 7.7 per- 'sief Goude Kopjes, Schoteltjes en Lepeltjes

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3