Horen en zien IPSO EN DE TOVERRING Misdaad om een erfenis Kort en bondig mSBÊÊÊÊÊKÊKÈm Agenda voor Haarlem Directeur toneelschool laakt t.v. toneel Oorzaak van ongeluk met de Mariner nog onbekend Burgemeester van Zwolle nam afscheid Jager door schot uit eigen geweer gedood Het smokkelen van boter naar België neemt weer toe DINSDAG 29 DECEMBER 1959 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN Vlucht elingenactie Hij kijkt er nooit naar De radio zeeft woensdag T elevisie'programma Duitse vervalsing van „Les cousins" De negen muzen Film over huwelijk van de sjah Prinses Irene opent „Keukenhof" „Radio-actieve" winkel Directeur van de N.I.W.O. nam afscheid Voortbestaan van twee circussen in gevaar „Oude" E.V.C. houdt een congres waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil heter Premie A.O.W. en A.W.W. Hendrik Andriessen en Rudolf Escher bekroond Kerkelijk Nieuws ROMAN VAN JANE ENGLAND De Amerikaanse filmacteur Yul Brynner treedt woensdag op voor Radio Lausanne in een programma voor vluchtelingenhulp. De uitzending, die om 20.30 uur Neder landse tijd begint en een half uur duurt, wordt gerelayeerd door radiostations in Oostenrijk, België, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Monaco, Nederland en Zwit serland. Dit geschiedt in het kader van de „Chaïne du Bonheur", een actie die werd georganiseerd voor de slachtoffers van de damdoorbraak bij Fréjus. Brynner spreekt in het Frans. De rede zal worden vertaald in het Duits, Nederlands en Ita liaans. De directeur van de Amsterdamse to neelschool, de heer W. Ph. Pos, vindt een toneeluitvoering op het televisiescherm in artistieke zin „een duivels surrogaat". In het televisiespel ziet hij niets anders dan een gedeformeerd beeld van het werke lijke toneel. Tegen deze ontluistering van het waarachtige toneel kan de amateur tonelist, de lekespeler ten strijde trekken, doch dan is een bezinning op de wezenlij ke elementen van het toneel noodzakelijk. De heer Pos zei dit maandag in een in leiding over de technische media film en televisie tijdens het driedaagse congres, dat in Bussum wordt gehouden ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van „Ons lekespel". De voorzitter van deze stich ting, de heer Anton Sweers, had het con gres geopend. Niet minder dan 350 leke- spelers en amateurtonelisten nemen er aan deel. De Koningin en de Prins hebben een zilveren medaille beschikbaar gesteld voor de beste prestaties. De heer Pos zei verder nog in zijn re feraat, dat naar zijn mening de bevolking van een veraf gelegen dosp meer gebaat is bij zij het gebrekkig echt toneel van lekespelers, dat uiting geeft aan een onweerstaanbare drang om te getuigen, dan een technisch knap toneelstuk van be roepsacteurs. In een discussie op de inleiding, bracht de heer Pos naar voren, de afwezigheid van publiek in de t.v.-studio als een ern stig bezwaar te zien. Hij onthulde overi gens ook, dat hij nooit naar t.v. toneel kijkt.. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram- 11.15 Het conüicL hoorsp. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Kamerork. en -koor. 12.37 Oudejaarsdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. praatje. 13.20 Gram. 13.30 La Sonnambula, opera (gram.). 15.30 Zangrecitai. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Regeringsuitz.: Serie: Plaats en functie van het Koninklijk Istituut voor de Tropen. VI. Wes ters investeringsbeleid in Afrika, door ir. M. van Bottenburg. hoofd van het documentatiebureau van de afdeling tropische produkten (dl. II). 13.10 Gram. 18.15 Spectrum van het Christelijk orga nisatie- en verenigingsleven, lezing. 18.30 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gitaar-ens. 20.10 Strijkork. 20.30 Int. geluksweten 1959. 21.00 Re tour Vancouver, klankb. 21.30 Gewijde muz. 22.00 Litterair overz. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitslagen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 De ver anderende kerk in de veranderende wereld, le zing. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Dit is uw leven. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws en tentoonstell.agenda. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 14.20 Omr.Orkest. 15.00 Voor de kinderen. 17.00 Tafelklavier. 17.15 Dansmuz. 18.00 Nieuws, comm. en act. 18.30 Lichte muziek. 18.55 VARA- Varia. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.30 Chaine du bonheur. 21.00 Pro- menade-ork. en solist. 21.45 Voordr. 21.55 Cello en piano. 22.20 Keuren en kiezen, commentaar. 22.30 Nieuws. 22.40 Kinderkoor. 23.00 Tusen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Jazzmuz. 23.35 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Gram. 14.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.20 Voor de jeugd. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Hoor spel. 21.05 Tenor, koor en ork. 21.30 Jazzmuziek 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.25 Italia-prijs 1959. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Int. jeugdjoum. KRO: 17.10—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weer- overz. VARA: 20.20 Terugblik op 1959 lezing. 20.40 Kunstoverz. 21.10 Licht progr. 21.50 Ruimtevaart of luchtkasteel, gesprek. De Joodse gemeenschap in Berlijn heeft met kracht geprotesteerd tegen de wijze waarop de Duitse versie van „Les cou sins" van Claude Chabrol is bewerkt voor vertoning in West-Duitsland. In de film komt een Joodse jongen voor die met moeite aan de naziterreur is ont snapt. Zijn vrienden halen „een grapje" uit door hem wakker te maken met de woorden „Sta op, Gestapo". In de Duitse versie is de Joodse jongen een Hongaarse vluchteling die door de communistische politie wordt gezocht. Dit nu noemt het officiële weekblad van de Duitse Joden „een flagrante vervalsing". „Hier kunnen goede redenen voor zijn, maar het gaat veel te ver het bijzonder misdadige karakter van het nazibewind te willen verdoezelen". Sodom on Gomorra. Een Amerikaan en een Canadees, Meivin Rezzie en Vin cent Barwood, gaan volgens de Britse Sunday Times een nieuwe poging doen Sodom en Gomorra te vinden. Zij willen een onderzoek instellen op de bodem van het zuidelijk deel van de Dode Zee. waar piloten bij stil weer iets onder water me nen te hebben waargenomen dat ruïnes van een oude stad zouden kunnen zijn. De twee onderzoekers zijn vertrokken naar El Desan, een landtong in het zuidelijk deel van de Dode Zee. Koning Hoessein van Jordanië heeft steun toegezegd op het gebied van vervoer en duikmateriaal. Hij heeft hun ook zijn.privé-vliegtuig geleend voor een voorlopige verkenning van het gebied. Vondel op de plaat. Als eerste van een reeks grammofoonplaten met volledige spelen of fragmenten uit de toneellittera tuur in de Nederlandse taal is thans ver schenen Vondels "^ijsbrècK'f" van "'Xëm- stel". In dit twee uur durende toneelstuk, vastgelegd" op twee platen, worden de hoofdrollen gezegd door Johan Schmitz (Gijsbreght) en door Ellen Vogel (Bade- loch). De artistieke leiding was in handen van Ton Lutz. .Keerpunten". Van 9 januari tot 15 februari 1960 wordt in het stedelijk Van Abbe Museum te Eindhoven de tentoon stelling „Keerpunten, veertig jaar Neder landse schilderkunst 19201960" gehou den. Daarna zal de tentoonstelling nog te zien zijn in het Groninger Museum voor Stad :en Ommelanden. Polygoon heeft een kleurenfilm ge maakt van de bruiloft van de sjah van Perzië. De cineasten Piet Buis en Joop Burcken zijn een week in Teheran ge weest. Uit de grote hoeveelheid materiaal is thans een film van ruim e°n kwartier samengesteld, die een indru'.. geeft van het leven in Teheran. Opnamen van de stu dente, die keizerin werd, konden aan de vooravond van het huwelijk in de woning van haar oom worden gemaakt. Polygoon heeft deze film als enige maatschappij ter wereld, dank zij de medewerking van de Perzische autoriteiten, kunnen maken. Het huwelijk van de sjah, een kleuren film die ook aan Duitsland, Frankrijk en België wordt geleverd, zal van donderdag 31 december a.s. af in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam te zien zijn. Prinses Irene zal volgend jaar op woens dag 30 maart de nationale bloemententoon stelling „Keukenhoi" te Lisse openen. In Moskou is de eerste winkel ter wereld geopend, waar wetenschappe lijke instellingen en bepaalde onder nemingen isotopen en aanverwante artikelen, zoals beschermende kleding, instrumenten, gereedschappen, kunn-en kopeyi. Voorts zijn instructies verkrijg baar voor de juiste werkwijze met radio-actieve produkten. De foto geeft een kijkje van een afgeschermde „vitrine". Op een receptie in Den Haag heeft de heer K. C. A. Collette afscheid genomen als directeur van de Nederlandsche Inter nationale Wegvervoer Organisatie van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, mr, A. H. C. Gieben, deelde me de, dat de Koningin de heer Collette had benoemd tot officier in de orde van Oran- je-Nassau. Mr. Gieben releveerde de enor me stuwkracht, gepaard aan toewijding, onverdroten werkkracht, commerciële ervaring en diplomatieke gaven, die het directoraat van de heer Collette tot een groot succes maakten. De minister van Defensie, ir. Visser, heeft in antwoord op de vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Ritmeester (V.V.D.) over het verongelukken van een Mariner-vliegtuig in de Patipibaai in Ne derlands Nieuw-Guinea op 17 december medegedeeld, dat de oorzaak nog niet be kend is. Het wrak is 20 december vermoe delijk gelokaliseerd. Een duikploeg zal alles in het werk stellen het wrak te ber- tlQn. w.; De inrhiddels'" ingestelde'corrimissie' van deskundigen zal, /afhankelijk» v-sm hètvlichr ten van het vliegtuig en de verklaringen van getuigen, de oorzaken van het veron gelukken van de Mariner trachten vast te stellen. Mede in verband hiermede is de vlagof ficier marine luchtvaartdienst op 26 de cember naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrokken. In afwachting van de resultaten van het onderzoek is het vliegen met Mariners verboden. Over het geheel buiten gebruik stellen van de Mariner-vliegtuigen zal na der worden beslist, aldus de minister. De vier Nederlandse circussen die thans nog bestaan (elf zijn er in de loop der ja ren verdwenen) hebben een beroep op de ministers van Economische Zaken, Fi nanciën, Sociale Zaken en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de staatsse cretaris van Economische Zaken en op de leden der beide Kamers gedaan, om te be werken, dat het Nederlandse circus ge rangschikt wordt onder cultuur en dat de omzetbelasting voor deze instellingen af geschaft wordt. In haar brief zegt de Vereniging voor de Belangen van Nederlandse Circussen, dat van de vier nog resterende circussen er een of twee bijna staan te verdwijnen. De vereniging zegt, dat het circus voor 90 per cent van zijn bestaan afhangt van de in onderhoud dure paarden en andere die ren in het programma en dus niet gerang schikt kan worden onder de gewone amu- sements-evenementen, of toneel, of va riété. De Vereniging voor Belangen van Nederlandse' Circussen herinnert in de brief voorts aan de hoge kosten. Het ge middelde Nederlandse circus heeft hon derd medewerkers in het seizoen en zeker dertig in de stille wintermaanden, voorts vijftig auto's, opleggers en aanhangwa gens. Ook wordt in de brief verzocht te be vorderen, dat de gemeenten de vermake lijkheidsbelasting voor de curcussen ver minderen. In dit verband memoreren de briefschrijvers dat in Engeland geen ver makelijkheidsbelasting wordt geheven, in Duitsland, België en Frankrijk respectie velijk 5, 8, 1 en 5 percent en in Nederland 20 en 25 percent. „Het is droevig, maar men krijgt het angstige gevoel, dat ons democratisch bestel niet meer in staat is grote proble men op grootse wijze op te lossen. Het blijft opknappen en oplappen en dat geeft wonderlijke ontwikkelingen, zo al niet een om hals brengen van de democratie zelf". Dit zei gisteren jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten in de buitengewone raadsver gadering, waarin hij afscheid nam als bur gemeester van Zwolle wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Namens de wethouders, de gemeente raad en de bevolking werd de scheidende burgemeester hulde gebracht voor zijn be leid. Hem werden o.m. een fotoboek over Zwolle, een boekwerk over de geschiede nis der beschaving, antieke zilveren kande laars en de inrichting van een „Zwolse hoek" in de tuin van zijn buitenplaats te Wilp aangeboden. Het hoofdbestuur van de „oude" E.V.C. deelt mede, dat het „op gronden van or ganisatorische aard besloten heeft tot het bijeenroepen van een tussentijds congres in februari te Amsterdam, zulks in ver band met de per 31 januari aangekondig de ontbinding van de E.V.C.-1958". „Van deze E.V.C. heeft thans de C.P.N.- Xeidipg de opheffing besloten omdat zij eèn' duidelijk fiasco is geworden wegens iTgébrëk aan aansluiting bij de. arbeiders". Met- het aangékondigde congres wil het bestuur „de groepen arbeiders, die zich door de opheffing van hun vakcentrale verraden voelen, de hand toesteken". Uitdrukkelijk stelt het bestuur „dat de E.V.C. gesloten zal blijven voor C.P.N.- dwepers". Het verbondsbestuur zal tijdens het con gres op de helling komen. Het bestuur zegt het mogelijk te achten „te komen tot de samenstelling van een verbondsleiding, die voor allen, die door de scheuring wer den gescheiden, aanvaardbaar is". Advertentie denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid 68—69. Ipso schaamde zich, toen hij de bedrieglijke vishaak daar zag hangen. Ja, zo had hij ook altijd gevist, zonder er eigenlijk verder bij na te denken Ipso liet het zeepaardje stilhouden. Hij keek naar de haak en kreeg een idee. Ik zal die visser eens laten schrikken, lachte hij. Let maar eens op. Ipso kroop uit z'n schelprijtuigje en zwom in de richting van de haak. Toen maakte hij voorzichtig de worm los en pakte het snoer stevig beet. Let op, zei hij. En hij gaf een paar ferme rukken aan de lijn Tijdens een klopjacht op hazen, georga niseerd door de jagersvereniging te Bier vliet, kwam een der jagers, de 58-jarige E. J. Vervaet, ten val. Daarbij ging zijn dubbelloops jachtgeweer af. Het schot trof de heer Vervaet in de buik. Hij was op 'slag dood. De staatssecretaris voor Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het besluit van het bestuur van de Sociale Verzekerings bank goedgekeurd, waarbij voor de jaren 1960 en 1961 het premiepercentage van, de Algemene Weduwen- en Wezenwet is vast gesteld op 1,25. Tevens is het premieper centage van de A.O.W. (Algemene Ouder- somswet) voor die jaren verlaagd tot 5,5. De beide premiepercentages bedragen dus tezamen 6,75, hetgeen gelijk is aan het thans nog geldende percentage van de A.O.W. Bij Koninklijk Besluit is voorts bepaald dat de regeling betreffende de niet-invor- dering en gedeeltelijke invordering van de premies van kleine zelfstandigen, welke verschuldigd zijn krachtens de A.O.W-, ook van toepassing zal zijn op de premies, verschuldigd krachtens de A.W.W. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mr. Y. Scholten zal op 7 januari de twee Professor van der Leeuwprijzen 1959 uitreiken aan de componisten Hendrik Andriessen en Ru- dolf Escher. Prof. Andriessen zal de prijs ontvangen voor zijn Symphonische Etude en Rudolf Escher voor zijn Le Tombeau de Ravel. De prijs werd verleend op advies van een commissie bestaande uit Jan Mul, mr. Guillaume:iLandré-: Willem van Otterloo en de heer B. Wagèrriahs. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Breukelen L. J. Baljé te Vijfhuizen: naar Nijverdal H. J. van Druten te Driebergen. Bedankt voor Bos koop (toez.) A. Kaastra te Oosthem; voor Raamsdonksveer J. van 't Ende te Noorde loos. Geref. Kerken Beroepen te Westeremden J. C. van Eg- mond, kand. te Rijnsburg. Bedankt voor Werkendam .de pred.pl.) S. Hoekstra te Hendrik Ido Ambacht. Beroepen te Koot-/ wijkerbroek P. S. Veldhuizen, kand. te Sliedrecht. Aangenomen naar Landsmeer J. van Wattum te Midwolda (Old.). Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Midwolda (Old.) H U. Westerdom te Wormerveer, die be dankte voor Doesburg. Beroepen te Rotter dam-Kralingen M. S. Roos te Alphen aan de Rijn. Geref. Gemeenten Tweetal te Amsterdam-Centr. M. Blok te Rijssen en C. Molenaar te Leiden. Zij moest er ook aan denken nooit gedachteloos op te springen en haar bed uit te gaan. Er zouden zeker zandvlooien op de vloer zijn. Ellendige kleine in- sekten! Die groeven zich in je huid in. Iemand had haar verteld, dat alleen een inlander ze er behoorlijk uit kon krijgen. Dit is niet zo best, dacht zij, zich inspannend om haar gedachten aan de oppervlakkige kant te houden en de ongerustheid opzij te diingen, die haar weer be gon te bestormen. Ik zal er iets aan moeten doen, maar ik zie niet goed, hoe dat kan, vóór Rob en ik getrouwd zijn. Ik kan mijn gastvrouw toch bezwaarlijk vertellen, dat haar logeerkamers er schandalig uitzien en kan ook zelf geen kalk of een paar kleedjes kopen, zolang ik haar gast ben. Maar aan de andere kant kan ik in deze stal toch geen drie maanden leven. Ik vraag me af.... De gedachte schoot haar door het hoofd, of dit mis schien een idee van mevrouw Timball kon zijn geweest om haar eens op de proef te stellen. Als dat zo was, kon zij het idee toch maar weinig waarderen. Niemand was op de oude vrouw gesteld en zij kon er wel eens zeer eigenaardige gedachten op na houden. Ik kan mij in alles schikken, als het werkelijk no dig is, dacht Julie maar wat voor nut kan het hebben dingen te verdragen, die niet werkelijk nodig zijn. Dat is eenvoudig idioot. Het zal allemaal wel erg moeilijk zijn. Zij boog zich uit haar bed en trok haar kamermuil tjes aan. Toen stapte zij voorzichtig uit bed, alsof het vuil van de vloer door de zolen heen kon komen en ging naar de ladenkast, waarop een witte kom en een kan stonden. Het water in de kan zag er uit, alsof het in weken niet ververst was. Zij voelde zich boos worden. Was dit soms het idee van Isabelle, om voor een gast de kamer in orde te maken? Die kleine lammeling? Er zou in ieder geval nu onmiddellijk iets aan moeten worden gedaan. Julie greep een roodzijden kamerjapon, trok die aan, waarbij zij het koord nijdig en veel te strak aanhaalde, schopte de stoel van de deur weg en rukte die met een heftig gebaar open. Er klonk een krakend, knarsend geluid en de deur vloog van haar hengsels. Zij bleef daar in stomme verbazing naar de rotte deur post staan kijken Waar de hengels er af gerukt waren, vertoonde die een gapende wonde vol vlokkige hout schilfers, die bedekt waren met het grijze stof der ver wording. Buiten was het prachtig weer. De zon scheen en de rieten daken leken 'n verschoten grijze tint te hebben tegen het heldere blauw van de hemel. Een kaf fer naderde met twee emmers water aan een juk over zijn schouders. Hij had er takken met groene bladeren overheen gelegd om te voorkomen, dat er water ge morst zou worden, maar toch plaste het water nog over de kant van de emmers om een donker rood spoor ach ter te laten. De man staarde haar een ogenblik zonder enige nieuwsgierigheid aan, zoals zij daar in de deur opening van de hut stond. Impulsief deed zij een stap naar voren. Hier was de oplossing! Uitstekend water uit een van die emmers. Maar toen zij naar voren stap te in de volle zonneschijn, waar de lucht nog prikkelend en koel was, greep een hand haar arm en hoorde zij Robs stem met een ietwat hoge en boze klank. Wat begin je nou, Julieom in die kleding een kaffer onder ogen te komen? Zij keerde zich om en keek hem aan, met nog altijd de waterkan in haar ene hand. Haar wenkbrauwen wa ren even opgetrokken en haar ogen hadden een donkere en verbaasde uitdrukking. Neen, maar. Rob, zei zij en toen zij met koude blik naar de hand keek, die nog steeds haar arm vasthield, liet hij haar los en deed een stap achteruit. Spijt me, Ju, zei hij, maar je moet weten, dat men dit toch niet doen kan. Misschien heb je gelijk, zei zij luchtig, hoewel ik eerlijk gezegd van mening ben, dat ik er volkomen presentabel uitzie. Ik bedoel, dat een kamerjapon en pyjama's mij even presentabel lijken als een hemd en shorts, die ik meermalen in tegenwoordigheid van kaf fers heb zien dragen. En bovendien, ging zij voort, daar zij voor haar onderwerp warm begon te lopen, geloof ik niet, dat de inlanders net zijn als de blanken. Ik be doel, dat ik niet geloof, dat zij een kamerjapon en pyja ma's onmiddellijk in verband brengen met slaapkamers en afzonderingDat is meer iets voor blanken. Ik vind het abominabel. En kijk eens hier, Rob.... kijk eens even naar dat water. Je kunt niet verwachten, dat iemand zich daarin zal willen wassen. Het is vies. Ik wil dat water uit. een van die emmers hebben. Hij lachte. Het spijt me. maar ik heb toch heus geen abominabele geest. Ik zal onmiddellijk water ha len en Isabelle levend villen Maar met dat al zou moe der een beroerte krijgen, als ze jou zo zag. Ze heeft zeer uitgesproken denkbeelden op dat punt. Hij nam haar de kan uit de hand, maar zij protesteerde Om 's hemelsnaam niet in die kan, Rob. Die heeft zelf een bad hard nodig. Rob keerde haar zijn magere lachende gezicht toe en zijn ogen hadden een tedere en geamuseerde uit drukking. Hij had vergeten zijn haar te kammen en dit hing in een wilde golf over zijn voorhoofd. Hij droeg kakishorts en een hemd, dat aan de hals open stond; geen sokken en een paar tennisschoenen. Hij zag er jong en vrolijk en galant uit. Julies gezichtje verloor de ernstige uitdrukking en zij glimlachte tegen hem. Je zult lekker fris water hebben, zei Rob en een mooie schone kan op de koop toe, maar trek je in vre desnaam in je kamer terug. Je ziet er erg aardig uit, maardat gaat hier nu eenmaal niet. Grappig, dacht zij, terwijl zij weer in de hut ging, die stoffig en muf rook. Grappig! Men zou toch nooit ge dacht hebben, dat Rob er dergelijke ouderwetse ideeën op na hield. Als het David Baxter geweest was, zou het alleen maar natuurlijk hebben geleken. Zij trachtte nu de oorzaak van de eigenaardige muf fe lucht op te sporen en die bleek te vinden te zijn in rottend hout en riet en het stof van jaren, dat in het ruige dak was gaan zitten. Doodgewoon verval. Bah! zei zij hardop En weer kwam de gedachte aan David in haar geest. Hij had werkelijk een manie voor goed werk. Hij zelf hield alles goed bij. Zijn hut ten waren schoon en zijn rieten daken goed verzorgd Bij het eerste teken van rotting in een van zijn hutten, werd die onmiddellijk van nieuw riet voorzien. Ineens schoot haar de gedachte door het hoofd, dat hoe vreemd het ook lijken mocht, zij er zich niet boos over zou heb ben gemaakt, wanneer het David geweest was, die bezwaren had gemaakt over die pyjama-kwestie. Maar nu die opmerking van Rob gekomen was, had zij zich woedend gemaakt en zichzelf in bedwang moeten hou den om niet los te barsten en een onaangename situatie te scheppen. Zij ging naar de kaptafel en begon het haar te kammen. (Wordt vervolgd) Directeur-generaal. Mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, thans gezant bij de Nederlandse ambassade te Parijs, is be stemd om ten departemente van Buiten landse Zaken de functie van directeur- generaal politieke zaken te vervullen. Hij zal zijn nieuwe functie in de tweede helft van januari aanvaarden. Grenspapieren voor Oostenrijk. Krachtens een overeenkomst met de Ne derlandse regering heeft Oostenrijk een ten hoogste vijf jaren verlopen paspoort als. geldig reisdocument erkend. Tevens is overeenstemming bereikt omtrent weder zijdse algehele afschaffing van de visum plicht. Van Nederlandse zijde was hiertoe reeds eerder overgegaan, doch Oostenrijk handhaafde nog enige beperkingen. Nieuwjaarsreceptie. De Koningin en de Prins zullen op woensdag 6 januari te 12 uur het corps diplomatique op de nieuwjaarsreceptie ontvangen in het paleis op de Dam te Amsterdam. De diners voor de hoofden van missies van het corps di plomatique zullen plaats hebben in het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage op vrij dag 8 en zaterdag 9 januari. Door de daling van de boterprijs is de botersmokkelarij in het Belgisch-Neder landse grensgebied weer opgeleefd. Doua nebeambten achtervolgden in de omge ving van Weert een Belgische personen wagen. Nadat de wagen in grote vaart een stilstaande personenauto had geramd, waarbij"Teen daarin zittende moeder en hajar -,kind> .ernstig werden gewond, gaven de smokkelaars in het Belgische dorpje Neeroeteren de strijd op. In de wagen von den de beambten 600 kg boter verborgen achter een stalen scherm. De benzinetank van deze smokkelauto was eveneens ge pantserd. Nabij het grenskantoor te Stramproij stopte een lege mijnwerkersbus van een Nederlandse firma voor een particulier huis. De douanebeambten vonden dit ver dacht en doorzochten de bus. In de ruimte voor de reservebanden en tussen de zit plaatsen troffen zij 1500 kg. boter aan, die de chaffeur op eigen gelegenheid naar Bel gië had willen vervoeren. De boter werd in beslag genomen en tegen de chauffeur werd procesverbaal opgemaakt. Concertgebouw: Concert N.Ph.O. Woensdag 20.15 uur: BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur „Kluchtig en luchtig", alle leeftijden. Iedere ochtend 10.30 uur: „Tom Jerry Festival". Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag 14. 19 en 21.15 uur: „Het meisje zonder pyjama", alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag en woensdag 14 16.15, 19 en 21.15 uur: „En dat we toffe jongens zijn", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Opstand der gladiatoren", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en woensdag 14.30 en 20.15 uur: „Even afrekenen heren" alle leeftijden. Donderdag gesloten, Rembrandt Theater: Vandaag en woens dag 14. 16.15. i9 en 21.15 uur: „De levens roman van Joseph Schmidt", alle leef tijden. Roxy Theater: Vandaag en woensdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De laatste vuur stoot". 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en woensdag 14.15. 19 en 21.15 uur: Orfeu Negro", 14 j. Theater Monopole (7-andvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „Incognito", 18 jaar. Donderdag gesloten. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Tot 11 januari dagelijk" van 10 tot 17 uur (bovendien woensdag van 19 tot. 21.30 uur) en zondags van 13 tot 16 uur: Expositie „Kerkbouw nu". Frans Halsmuseum: Tot 11 januari dagelijks van 10 tot 15 en zondag van 13 tot 15 uur: Expositie „Kunst in het klein, dp schoonheid van oude tegels". „In 't Goede Uur" 'Korte Houtstraat 1): Tot 1 januari dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van George Rueter. Kunstzaal „Oud Ambacht" (Omvals- poort): Tot 11 januari da «olijks van 11 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur: Ex positie van werk van Hiris van Voorst. Museum „Het Hui' Van Loov" (Kamoer- laan): Tot 18 tanuari <4a?eliiks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. zonda«s 14 tot 17 uur: Kerstexpositie van werken van leden van de Hollandse Aquarellistenkring. (Verder raadnleee men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van donderdag 24 december"

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4