Weg en wiel uw huis van morgen Geboortebeperking wordt factor in strijd om presidentschap EEN FRONTALE BOTSING zowat het ergste dat er isl Wees de winter vóór! Lampencontrole onderweg Auto's per nachttrein Waarom geen Kamerleden bij staatsbezoeken? De „Zuiderkruis" geen regeringsschip meer Veertigjarig jubileum J. P. Horsmeier Loongrens voor sociale verzekering wordt 7450,- Prof. Carroll overleden Autoweg drie uren versperd door ijzeren staven Twee miljoen gulden Vier doden in voor „Redt een kind" het verkeer DINSDAG 29 DECEMBER 1959 Keizerin ontvangt wezen Klacht uit Eerste Kamer: Proefproces in Amerikaanse staat onze interessante expositie: Mevrouw A. E. Oosthoek- Wielaert overleden *9 Twee weeskinderen uit Fréjus, die bij de ramp hun ouders verloren, zijn door keizerin Farah Pahlevi in Tehe ran ontvangen. De beide kinderen mogen een veertiendaagse vakantie in Perzië doorbrengen. Bij de ontvangst was ook een Perzische jongen, Saoed, die in Frankrijk verpleegd wordt, aan wezig. In het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eei-ste Kamer over de begroting van Hoge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin wordt op nieuw de vraag aan de orde gesteld, waar om de leden der Kamer (behalve de voor zitter) bijna nooit worden betrokken in vanwege de regering georganiseerde plechtigheden, ter gelegenheid van staats bezoeken. Het door de minister aan de Tweede Kamer .gegeven bescheid achtten vele leden niet geheel bevredigend, omdat de bewindsman de indruk geeft in onvol doende mate rekening te houden met het onderscheid en samenspel volgens de Grondwet tussen de Koning, de ministers en de Staten-Generaal. In het bijzonder hadden deze leden er bezwaar tegen, dat de minister had verklaard: „De ter gele genheid van staatsbezoeken vanwege de regering georganiseerde plechtigheden be perken zich in het algemeen tot een dooi de ministerraad bij voorkeur in een rijks gebouw aangeboden maaltijd, alsmede in sommige gevallen tot een avondontvangst in zulk een gebouw". Dit gaf deze leden de indruk dat de bewindsman de regering en de ministerraad vereenzelvigde. Naar hun oordeel verdient het aanbeveling in het algemeen het onderscheid tussen de regering en het kabinet te doen uitkomen. In het bijzonder bij de op de eerste dag van een staatsbezoek vanwege de Konin gin georganiseerde plechtigheden ziét men, zo betoogden zij duidelijk uitgebeeld dat de Koningin de regering is, waaraan niet afdoet, dat voor het regeren haar ministers verantwoordelijk zijn. Met be trekking tot deze plechtigheden dachten deze leden met'name aan de verwelko ming en aan de avondmaaltijd ten palei- ze. Minder duidelijk was het dan ook, aldus deze leden, waarom op de tweede dag van een staatsbezoek bij de avondmaaltijd en somtijds bij de ontvangst alleen de minis terraad als gastheer optreedt. „Is de mi nister van oordeel, dat de betekenis van de Staten-Generaal in het Nederlandse staatsbestel voldoende tot uiting komt, in dien de ministerraad dan, zoals gebrui kelijk is, slechts de Kamervoorzitters uit nodigt en die zonder meer als gasten be schouwt? Zouden bij de maaltijd en even tueel bij de ontvangst op de tweede dag van een staatsbezoek de Nederlandse staatsrechtelijke verhoudingen niet be ter weerspiegeld worden, indien de minis terraad en de Staten-Generaal tezamen gastheren zouden zijn? Het is", zo betoogden de vele leden, „hier te lande in het algemeen behalve ten hove gebruikelijk, dat ministers voorrang genieten boven de Kamervoor zitters. Bij staatsbezoeken ware die voor rang evenwel te beperken tot de minister president, de vice-minister-president en vanwege het belang voor de buitenlandse betrekkingen de minister van Buiten landse Zaken. Deze ministers zouden dan in overleg met de Kamervoorzitters kun nen- overwegen mede in aanmerking nemende de beschikbare ruimte welke andere ministers, staatssecretarissen en leden van de Staten-generaal verder voor een uitnodiging in aanmerking zouden ko men. Aldus zou bij vergelijking van de plechtigheden op de eerste en op de tweede dag van een staatsbezoek aan de buiten landse bezoekers duidelijk in beeld wor den gebracht, hoe hier te lande overheid en volk onderscheiden worden en verbon den zijn". Tenslotte verklaarden deze Eerste-Ka- merleden van oordeel te zijn, dat, door bij alle plechtigheden aan de gevolmachtigde ministers van Suriname en van de Neder landse Antillen de hun volgens het Statuut voor het Koninkrijk toekomende plaats te verzekeren, tot uiting zal moeten komen, dat een staatsbezoek een aangelegenheid van het koninkrijk is. Het stoomschip „Zuiderkruis" wordt in de komende nacht te Amsterdam ver wacht met 705 passagiers uit Indonesië. De ontscheping begint morgenochtend om half negen. De regeringsexploitatie van dit schip wordt met ingang van 1 ja nuari I960 gestaakt. Het Directoraat-ge neraal voor de Scheepvaart heeft de „Zui derkruis" niet meer in het afvaarten schema voor de regeringsschepen opge nomen. Vandaag passeerde de opbrengst van de actie „Redt een kind", georganiseerd onder auspiciën van de VPRO, de twee miljoen gulden. Volgens berichten uit Marokko kunnen nu alle door de winter bedreigde vluchtelingenkinderen van voldoende kle ding, dekens en schoeisel worden voor zien. Ook kunnen extra rantsoenen ge condenseerde melk en suiker worden uit gereikt. De uitdelingen zijn inmiddels be gonnen in de hoogst gelegen en dus koud ste Gebieden. Alle uitdelingen staan onder toezicht van gedelegeerden van het Inter nationale Rode Kruis. Als gevolg van de zeer efficiënte be steding der gelden door de Hoge Commis saris voor de Vluchtelingen van de Ver enigde Naties is het bovendien mogelijk gebleken uit de opbrengst van de actie een bedrag beschikbaar te stellen voor aankoop van kleding, bestemd voor Al gerijnse vluchtelingenkinderen, die kort geleden in uiterst behoeftige omstandig heden in Tunesië zijn aangekomen. (Van onze correspondent in de V.S.) De kranten in Amerika hebben reeksen van ingezonden stukken opgenomen over het voor en tegen van kunstmatige ge boortebeperking. De vraag was meestal: behoort Amerika, desgevraagd, inlichtin gen te verstrekken omtrent kunstmatige geboortebeperking aan hulpbehoevende landen? Deze vraag die de katholieken met een resoluut „neen" beantwoorden zal waarschijnlijk een factor worden in de strijd om het Amerikaanse presi dentschap in 1960. Aan het opperste gerechtshof in de Ver enigde Staten zal binnenkort ook een ge boortebeperkingszaak worden voorgelegd. Ook hiervoor bestaat grote belangstelling. Het betreft hier niet de gevaren van de zogenaamde bevolkingsexplosie in econo misch weinig ontwikkelde landen, maai de gevaren van zwangerschap voor som mige patiënten in de staat Connecticut. In deze staat geldt namelijk nog steeds een wet van 1879, waarbij het strafbaar is medicijnen of andere middelen te gebrui ken om zwangerschap te voorkomen. Er worden geen uitzonderingen toegelaten en artsen of andere personen, die contracep tie aanraden, zijn eveneens schuldig vol gens deze wet. In het congres van Connec ticut heeft men nooit een meerderheid bij een kunnen krijgen om de wet af te schaf fen. Dr. C. Lee Buxton, hoofd van de verlos kundige afdeling van de universiteit van Yale, heeft thans een proces uitgelokt en het doel is, na te gaan of zulk een wet van een deelstaat in strijd geacht kan worden met de grondwet van de Verenigde Sta ten. Vandaar dat in laatste instantie het opperste gerechtshof hierover een uit- Adve'tteiitie VUURWERK? Verwulft 3 t/o V cn D Vanochtend is de heer J. P. Horsmeier ten kantore van de Grafische Bedrijven Damiate n.v. in intieme kring gehuldigd in verband met zijn veertigjarig jubileum als machinezetter, eerst bij de Oprechte Haarlemsche Courant en daarna bij Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlem- sche Courant. De heer Horsmeier, die voorzitter is van de personeelscommissie van de on derneming, werd toegesproken door beide directeuren, de heren P. W. Peereboom en A. D. Huijsman. De heer Peereboom roemde de jubilaris als iemand die zijn vak voortreffelijk verstaat en met wie het heel prettig is samen te werken, vooral ook omdat hij zijn werk met grote toe wijding doet. De heer Huijsman had even eens woorden van lof voor de heer Hors meier en herinnerde aan de tijd toen deze als jongeman bij de Oprechte Haarlem- sche Courant in dienst trad. Op verzoek van de burgemeester van Haarlem, mr. Cremers, die door zijn werkzaamheden verhinderd was zelf aan wezig te zijn, deelde de heer Peereboom de jubilaris mede dat hem door de Ko ningin de zilveren medaille verbonden spraak zal moeten doen. Dr. Buxton be toogde, dat gehoorzaamheid aan deze wet het leven en het welzijn van verscheidene van zijn patiënten in gevaar kan brengen. Vooraanstaande vrouwenartsen traden in deze zaak als getuigen op voor een hof in Connecticut. Zij verklaarden dat een patiënte tengevolge van een zwangerschap in ernstig levensgevaar had verkeerd en dat een niéuwe zwangerschap voor haar uiterst- gevaarlijk zou zijn. Dr. Buxton hield staande, dat men hem, volgens het 14e amendement van de Amerikaan se grondwet, in zulk een geval niet de vrijheid mocht ontnemen om zijn beroep naar beste weten uit te oefenen en aan deze patiënte mede te delen hoe zij zwan gerschap kon voorkomen. Deze zaak lijkt ver af te staan van het verstrekken van bepaalde voorlichting aan economisch weinig ontwikkelde landen, maar, daar de bevolkingsexplosie voor deze staten een kwestie kan zijn van eco nomisch levensgevaar, zien sommigen toch wel een parallel tussen beide proble men. Puriteins Amerika zal er voorlopig niet over uitgeschreven zijn. De explosie LONDEN (Reuter) Op een vergade ring van ambtenaren van de Engelse open bare gezondheidsdienst heeft de adviseur voor bevolkingszaken bij het Engelse mi nisterie van volksgezondheid, dr Blacker, maandag verklaard, dat de wereldbevol king over 40 jaar verdubbeld zal zijn in dien de bevolking op de huidige wijze blijft toenemen. Sprekend over geboorteregeling deelde Blacker mee. dat India ondanks zijn met zorg uitgewerkte plannen voor geboorte regeling weinig succes heeft geoogst in het terugbrengen van zijn bevolkingscijfer. Op het,ogenblik denkt men daar, aan een vrij willige.-sterilisatie bij vrouwen; die, reeds drie of vier kinderen hebben. Japan is er in geslaagd het geboortecij fer in de afgelopen tien jaar tot de helft te verminderen, maar de manier waarop dit geschiedde heeft bij veel mensen weer zin gewekt, aldus Blacker. Volgens hem is het zeer waarschijnlijk, dat men over circa 15 jaar anticoneepti- sche middelen kan kopen, die door de mond ingenomen kunnen worden. De heer P. W. Peereboom speldt na mens de burgemeester van Haarlem de jubilerende heer Horsmeier de zilveren medaille van de Orde van Oranje- Nassau op. aan de Orde 'van Öranjé-Nassau was toe gekend en deze'onderscheiding werd hem toen door de.directeur, .handelend namens de burgemeester, op de borst gespeld. Ook overhandigde hij hem eén geschenk onder couvert. Namens de collega's werd daarna het woord gevoerd door de heer W. H. Meijers, die de jubilaris uit naam van het gehele personeel van de onderneming een bijdrage tot de aankoop van een televisie toestel ten geschenke aanbood. De heer Horsmeier. .legde in zijn dank woord de nadruk op de goede verstand houding tussen directie en werknemers van het bedrijf dat hij, zoals hij zei, „echt als zijn thuis.", .beschouwt Qok dankte hij zijn collega's.en de. bedrijfsleider, de heer W. J. Oversieege, voor de prettige sa menwerking' en de goede sfeer waarin hij zijn werk altijd .kon .verrichten Advertentie Geopend 50 en 51 december en 2 januari: Van 9.00—12.50 en 2—6 uur Bij een gecompliceerde autobotsing in de Deventerstraat te Apeldoorn is gister avond een persoon gedood en een zwaar gewond. De chauffeur van een vrachtauto, die uit de oprit van een ziekenhuis kwam, stop te halverwege op de weg, omdat er een autobus naderde. Doordat zijn wagen schuin op de weg stond was de achter verlichting voor het verkeer uit de rich ting Deventer nauwelijks te zien. Het ge volg, was, dat een personenauto, bestuurd door de heer A. T. de Jong uit Den Haag in volle vaart tegen de vrachtauto botste, vervolgens naar het Imkerweggedeelte werd gedrukt en daar in botsing kwam met een uit dè richting Apeldoorn naderende personenauto. De auto van de heer De Jong werd bij de botsing totaal vernield. De heer De Jong liep ernstige verwondingen op en overleed tijdens het vervoer naar het zie kenhuis. Zijn echtgenote werd in zorgwek kende toestand in het ziekenhuis opgeno men, evenals een dochter en haar verloof de, die beiden een hersenschudding oplie pen. De bestuurder van de andere perso nenauto liep slechts enkele schrammen op maar één van de twee bi.i hem inzittende lifsters kreeg- een hersenschudding en moest eveneens naar het ziekenhuis wor den overgebracht. In Leiderdorp is de 22-jarige W. J. van Z'oest uit Nieuwkoop met zijn motorfiets tegen de achterzijde van een onverlichte boerenwagen gereden. Hij was op slag dood. Oo de Zevenaarseweg te Arnhem wilde de 68-jarige landbouwer H. van A. per fiets de weg oversteken, juist toen een auto na derde. Hij werd aangereden en zo ernstig gewond, dat hij later in een ziekenhuis is overleden. In Rotterdam wilde de 62-jarige D. van der Eist vlak Voor een tram oversteken. Hij werd aangereden en met ernstige kwetsuren naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Het is te verwachten, dat een wets wijziging zal worden bevorderd, waarbij de voor de Ziektewet, de Werkloosheids wet en de Invaliditeitswet geldende loon grens van 6.900 oer jaar met. ingang van .1. januari 1960 wordt verhoogd tot 7.450 oer jaar. In verband hiermede zal het maximum dagloon voor de berekening van de Dremie en uitkeringen, dat thans nog f 19 bedraagt, per 1 januari 1960 tot 20 worden verhoogd. Als gevolg hiervan zul len de werkgevers op het loon van per sonen, wièr dagloon meer dan 19 be draagt. een groter bedrag aan nremie voor He Ziektewet, de Werkloosheidswet en het Ziekenfondsenbesluit moeten inhouden dan thans het geval is. Hoewel de wetswijziging nas geruime tijd na 1 januari 19^0 het Staatsblad zal bereiken, heeft de Sociale Verzekerings raad aan de uitvoeringsorganen van de "ociale verzekering doen weten, dat hij er geen -bezwaar tegen heeft, dat deze or ganen van 1 -iannari 1960 af hnndelên.B.i.s- of die wijzigingen reeds tot stand zouden zijn gekomen. In het Diakonessenhuis in Naarden is maandag, op zesenzestigjarige leeftijd overleden de Amerikaan prof. dr. E. M. Carroll, die sedert enige maanden in Bus- sum woonde. Prof. Carroll is deze zomer gehuwd met de Nederlandse schrijfster en wereldreizigster Mary Pos. Tot zijn huwelijk met de Nederlandse was prof. dr. E. Malcolm Carroll hoogle raar in de geschiedenis aan de Duke-uni- versiteit in North-Carolina in Amerika. Prof. Carroll heeft vele reizen voor weJ tenschappelijke onderzoekingen in Euro pa gemaakt. Hij heeft een groot aantal boeken geschreven op historisch gebied, onder andere over Duitslands en Frank- rijks politieke geschiedenis. Prof. Carroll was een der geleerden uit Amerika, Frank rijk en Engeland, aan wie de Duitse oor logsarchieven na de laatste wereldoorlog werden toevertrouwd ter verwerking. De crematie zal op 31 december te Vel- sen geschieden, na aankomst van de trein van 9.34 uur. Op 85-jarige leeftijd is in huize „Avond zon" te Rotterdam waar zij de laatste vijf jaar verbleef, overleden mevrouw A. E. Oosthoek-Wielaert, operazangeres en zang pedagoge. Mevrouw Oosthoek-Wielaert ontving aanvankelijk een opleiding voor concert pianiste en trad als zodanig reeds op 17- jarige leeftijd op. Haar belangstelling ging echter meer uit naar de zang, met het gevolg dat zij eei'st in Amsterdam en later onder meer in Berlijn ging studeren. In Nederland kreeg zij spoedig een enga gement bij de Nederlandsche Ópera, waar zij onder Cornelis van der Lenden en eni ge jaren later onder Koopman bekende partijen gezongen heeft, onder andere met Orelio en Urlus. Na haar huwelijk heeft zij nog eenmaal een opera meege zongen, als Hans in de sprookjesopera ..Hansel und Gretel" van Humperdinck. De uitvoering werd toen gegeven voor de slachtoffers van de ramp met de „Ber lin" in 1908. Tot op 78-jarige leeftijd had mevrouw Oosthoek-Wielaert een zangpraktijk. De begrafenis zal plaatsvinden donderdag 31 december om halfeen op de begraafplaats „Oud-Kralingen" te Rotterdam. Door een botsing tussen twee trekkers met opleggers ontstond gistermiddag om half zes op de autoweg Utrecht-Arnhem bij Maarn een enorme ravage. Hoewel de cabine van een der trekkers in elkaar ge drukt werd, kwam de chauffeur er met een verstuikte pols af. Zijn wagen was ge laden met zware ijzeren staven, die dooi de botsing op de weg rolden, waardoor de rijbaan ongeveer drie uren lang geblok keerd was. Wie goed kan autorijden, ziet bij avond onmiddellijk als er een koplamp dooft, zelfs al is dat „dim.". De verlichting vóór de wagen wordt onregelmatig en omdat een goede rijder altijd terdege op alles acht geeft, ziet hij het schijnsel voor hem op de weg veranderen en begrijpt hij, dat er een lamp uitgevallen is. Ook in etalageruiten is dit trouwens gemakkelijk te controleren. Maar léér ook, om erop te letten, als u in een file stilstaat. Kijk naar de reflexen van uw lampen in de lak van de auto voor u of op zijn bumper. U kunt, als u eenmaal hebt geleerd waar u kijken moet, door de schakelaar te gebruiken, alle voorlampen controleren, ook de clignoleurs. Hetzelfde geldt via de achteruitkijkspiegel voor de controle op de achterverlich ting, die prachtig weerspiegelt in de koplampen van de man achter u, mits die natuurlijk geen vol licht op heeft. Met ex beetje scherp opletten lukt deze manier van controle ook overdag. Oefen er u in. Het kan van belang zijn, alleen al om een boete te voorkomen. In Hamburg hebben we het inladen der auto's gadegeslagen. De Duitse spoor wegen hebben voor dit doel speciale wagons ingericht, waarvan de laadruimte in twee etages gesplitst. Deze dubbeldekswagons hebben in het midden een laadvloer, die tevens als lift dienst doet. Bovendien is een deel van deze vloer uitzwènkbaar, zodat de auto's er gemakkelijk op gereden kunnen worden. Staat de auto op dit oprijgedeelte, dan wordt de vloer naar binnen gedraaid en kan de wagen naar voren of naar achteren rijden. Is het benedengedeelte vol, dan wordt de laadvloer een etage hoger gedraaid. Op de foto ziet men een auto op de laad vloer naar boven gaan. Op kerstkaarten is de sneeuw leuk om te zien. Maar als u op een morgen ont waakt en uw auto onder een laagje natte sneeuw in een modderstraat ziet staan., dan vindt u dat helemaal niet leuk. Vooral niet, omdat wij vermoeden, dat u wel plannen hebt gehad om de winter vóór te zijn, maar dat er „nog altijd niets van gekomen is". Allereerst dus voor antivries gaan zorgen. Want vriezen zal het deze winter heus wel één of twee keer. En er is heus geen koudegolf voor nodig om uw motor grondig te beschadigen. Maar nu moet uw zorg zich niet beperken tot die antivries! De kans is groot, dat uw auto écht wel aan een prae-winterbeurt toe is. Wij zullen u in een van onze volgende autorubrieken er een compleet „menu" voor geven. Nu herinneren we alleen even aan de hoofdzaken, want het IS nog niet koud genoeg en de ervaring leeft, dat tè vroeg gegeven wenken toch niet worden opge volgd. Denkt u in de eerste plaats aan de banden: zijn ze bijna aan vernieuwing (of coveren) toe, doe dat dan nü. En wat de antivries betreft: neem maar niet zomaar een antivries: kostbaar kan de corrosie zijn, die erdoor wordt veroorzaakt. Neem een te goeder naam en faam bekendstaand merk. Denk erom: eerst genoeg water aftap pen, de antivries móét erin kunnen, anders moet u aanstonds van het kostbare mengsel wat gaan weggooien! Nü is het ook de tijd, om aan de motorolie aandacht te wijden: vermoedelijk zal een speciale winterolie het starten bevorderen. Is de accu in orde? En vergeet het potje van de ruitenspuiters niet: ook daar moet een speciaal soort antivries in (nooit op alcoholbasis, want dat is ruineus voor de lak!) En zo is er nog meer om aan te denken, maar voor vandaag mogen we alweer blij zijn, als u aan het zojuist vermelde aandacht wijdt. Let op de levensgevaarlijke middenberm van de autowegen! Ga vooral niet te ver naar links, als u inhaalt. En haal niet in, als het niet voor honderd percent veilig kan. Zorg altijd voor een groot snelheidsverschil bij het inhalen: hoe korter het duurt, des te korter bent u in gevaar. En in gevaar bent u steeds bij dat inhalen: realiseer u dat vooral goed, zonder natuurlijk bibberig bang te zijn. Want komt u te veel links en komen er bij een fikse vaart een of meer wielen in de vaak weke middenberm, dan gaat de wagen vrijwel zeker volkomen onhoud- r baar door die berm, veelal zelfs door een ligusterheg heen en komt dan op de rij- baan voor het verkeer in tegenovergestel- ie richting. Als het dan méézit gaat u I* „alleen maar over de kop". Soms twee- of driemaal. Dikwijls rolt de auto dan zover 1*= door, dat hij op de parkeerberm van dat WMWk tegengestelde verkeer blijft staan of.... Maar als u pech hebt, dan dreigt het pit.. ergste dat er gebeuren kan: de frontale "Si botsing, waarbij de botsingssnelheden en dus de vernielingskrachten cumuleren. En dat loopt meestal heel slecht af. Eigenlijk moet u er ook steeds rekening mee houden dat vlak voor u iemand door de midden berm kan komen „rollen". Rijdt daarom nooit nodeloos lang links op de auto baan. De bijgaande foto toont de gevolgen van een frontale botsing. Niet alleen op autowegen, ook op gewone routes kan een frontale botsing dreigen. Er bestaat geen „afweermiddel" tegen. Maar bedenk wel, liever desnoods de berm of zelfs de sloot in, dan frontaal tegen een tegemoetkomende auto opbotsen! In diverse landen rijden gedurende het zomerseizoen nachttreinen om automo bilisten met hun voertuig naar verafgelegen vakantie-oorden te brengen. Deze mogelijkheid is geschapen voor die automobilisten, die er geen zin in hebben zelf een duizend kilometer naar hun vakantieverblijf te rijden, maar daar wel de beschikking over hun wagen willen hebben om korte uitstapjes te maken. Er is thans overleg gaande om ook in Nederland zo'n autonachttrein te laten lopen. 's Avonds worden de auto's ingeladen. De inzittenden kunnen in de slaapwagens hun nachtrust genieten om de volgende dag fris in de nabijheid van hun vakantie verblijf te arriveren en de tocht per auto voort te zetten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9