IJmond - ontwerp ingetrokken HET WEER Koning Boudewijn spreekt met Kongolese leiders Amerika acht zich vrij om kernproeven te hervatten Samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk Melkprijs volgende week met 2 cent omhoog Syrische ministers in conflict met Amer Rondetafelconferentie op 5 januari niet mogelijk, zegt De Schrijver Nationaal comité opgericht KNVB koopt landgoed Het is echter bereid tot vrijwillige opschorting Twee jongens gered uit brandende kist WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 48 Moeilijkheden in V.A.R Aanhoudend zacht Oudste Franse arbeider „Oranje" opnieuw in noodweer Viering B evrijdingsdag Het woord is aan „SFEER IN GENEVE VERSLECHTERD" SNAVELS TELLENBIJ DE FLAMINGO'S Aan abonnes en adverteerders wore In de krant van heden: Kantoor: Lange Nifeuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, door de Koningin gemachtigd te zijn het wets ontwerp „Bevordering van een evenwichtige ontwikkeling in het gebied van de IJmond" in te trekken. De minister is tot de conclusie gekomen, dat samen voeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk nodig is, alsook een grens correctie tussen Beverwijk en Velsen, waardoor het hoogovenbedrijf geheel binnen Velsen komt te liggen. Aangezien Gedeputeerde Staten van Noordholland een afwijzend standpunt innemen, heeft de minister de procedure inzake samen voeging en grenswijziging aanhangig gemaakt. Hij meent, dat na samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk voldoende samenwerking met Velsen mogelijk is om tot een evenwichtige ontwikkeling van het gebied van de IJmond te geraken. De mededeling van de minister aan de Tweede Kamer is voor de drie betrokken gemeentebesturen geenszins als een ver rassing gekomen. Burgemeester H. Nielen van Heemskerk zei dat het desalniettemin geen plezierig bericht was dat hij gisteravond via de radio moest vernemen. Voor condoleances geeft dit bericht echter (nog) geen enkele aanleiding. „Heemskerk leeft nog", aldus de burgemeester. „We wachten met grote belangstelling de verdere gang van zaken af en zijn in de eerste plaats benieuwd naar de argumentatie, die voor een samenvoeging van Heemskerk en Bever wijk zou pleiten. Heemskerk zal zich dan beraden over hetgeen dan moet worden gedaan. Het is intussen niet te ontkenner dat de mededeling van de minister reeds een zekere onrust heeft gewekt in Heems kerk. Het is ook onze taak onze mensen te wijzen op de nuchtere waarheid van 's mi nisters mededeling en al het mogelijke in het werk te stellen de mensen te weer houden van ondoordachte handelingen. In geen geval mogen tegenstellingen of vermeende tegenstellingen verscherpt worden". Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk deelde mede, blij te zijn dat aan een onzekerheid officieel een einde is ge maakt. „Wij zien als gemeentebestuur nu In Moskou zijn de ijsbanen alweer geopend en Russen van alle leeftijden wervelen door elkaar heen op glim mende ijzers. Met ingang van 4 januari mag de melk prijs in het gehele land worden verhoogd met maximaal 2 cent. De staatssecreta ris van Economische Zaken, zo deelt zijn departement mee, heeft het produktschap voor zuivel doen weten, dat hij na over leg met de ministers van Financiën en van Landbouw en Visserij zich er mee kan verenigen indien de consumptiemelkprij zen (los en in flessen met inbegrip van ge steriliseerde melk, karnemelk en melk- produkten) ingaande 4 januari 1960 in het gehele land zullen worden verhoogd met ten hoogste 2 cent per liter boven de prij zen berekend op 1 juli 1959. Het betreft hier een eerste prijsverho ging, die voortvloeit uit de opheffing van de melksubsidies, waartoe in het kader van de maatregelen van de regering tot vermindering van de subsidielast is be sloten. Deze prijsverhoging met maximaal 2 cent per liter geldt voor wat betreft West-Nederland zowel voor de ongesa- neerde gebieden als voor de gesaneerde gebieden. De staatssecretaris vestigt er daarbij nog de aandacht op, dat de op een lager niveau liggende prijzen die gelden voor de gesaneerde gebieden in West-Ne derland toegepast dienen te worden daar waar reeds gedurende 3 maanden of lan ger de toestand bestaat, dat de verbrui kers voor de melkbezorging uit ten hoog ste drie verschillende melkdetailhandela- ren kunnen kiezen. BEIROET (UPI) Twee te Beiroet ver schonende dagbladen „L'Orient" en „Al Jerido", hebben gemeld, dat vier Syrische leden van de ministerraad van de Ver enigde Arabische Republiek zijn afgetre- treden, nadat zij meningsverschil hadden gekregen met veldmaarschalk Abdel Ha- kim Amer, vice-president van de V.A.R. en president van Syrië. De vier Syriërs zijn uitgetreden omdat volgens hen Hakim Amer „verraad heeft gepleegd" tegenover hen en hun land. De ministers in kwestie zijn Mustafa Hamdoum (landbouwhervorming) Kahlil El Kallas (nationale economie) Abdel Ghani Kanout (arbeid en sociale zaken) en Amjad El Taraboelsy (onderwijs en voorlichting). In Cairo heeft geen enkele woordvoer der commentaar willen geven op het be richt. De vier ministers waren lid van de Baath-partij. De Egyptenaar z.ou hen ach tergesteld hebben bij conservatiever ele menten in de ministeraad. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachti ge en langs de kust later weer harde tot stormachtige wind tus sen west en zuidwest. Aanhou dend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze Yeisrcdacteur W. L. Brugsma) Minister De Schrijver heeft gister avond in Lcopoldstad verklaard: „België heeft Kongo onafhankelijkheid beloofd en het zal dit gegeven woord stipt nakomen. Die garantie, geruggesteund door de aan wezigheid van de koning in de Kongo, af gelegd op een persconferentie moet voor een groot deel het Kongolees wantrouwen inzake de Belgische oprechtheid wegne men. De minister zei dat de rondetafelcon ferentie zeker in januari te Brussel gehou den zal worden. De door het Abakokartel geëiste datum van 5 januari lijkt hem te vroeg, omdat hij na zijn terugkeer op 2 januari eerst aan de regering en aan het parlement verslag wil uitbrengen. Hoewel het kartel bijzonder vastbesloten is, lijkt het onwaarschijnlijk, dat het op de da tumkwestie de conferentie zal doen strui kelen, een conferentie die van zijn wens tot een „onafhankelijke, federale Kongo" werkelijkheid zal maken. De minister zei dat alle grote en belangrijke opiniestro mingen, alsmede de zes provincies op de rondetafelconferentie vertegenwoordigd zullen zijn en voegde daaraan toe, dat nog nooit een kolonie zo kalm en zo vlug de onafhankelijkheid van het moederland kreeg. De koning der Belgen zal vanmiddag Jo seph Kasavoeboe „de koning van Kon- De heer Missou uit Limoges is iemand die niet van ophouden weet. Maandag wordt hij honderd jaar, maar hij denkt er nog niet aan met pensioen te gaan. Missou, die op 2S december 1859 te Panazol werd geborenis leerlooier van beroep. Deze foto werd gemaakt op weg naar zijn werk. go" genoemd en zijn coalitiegenoten ontvangen. Minister De Schrijver is daar bij tegenwoordig, want de minister legde er de nadruk op dat hij bij alle audiënties met een politiek karakter aan de zijde van de koning zit, zodat de vorst „geheel en al binnen zijn constitutionele functies blijft". Een zekere reserve van de minister je gens de koninklijke reis viel ook af te lei den uit de ietwat gemelijke mededeling, dat het besluit tot de reis van de koning pas op de vertrekdatum viel. De minister miniseerde de incidenten in Stanleyville en zei, dat in het huidige politieke kli maat de roep om „Onafhankelijkheid" geenszins een vijandige manifestatie is. Tenslotte sprak de minister lovend over de snelle rijping van de Kongolese politici, die zich, „nu onafhankelijkheid geen vraag meer is", buigen over de toekomstproble men van het land, waarvan zij met inacht neming van regionale verschillen toch „een grote, vrije, Centraalafrikaanse na tie" willen maken. Met uitzondering van de datumkwestie was de liberale verklaring van de laatste Belgische minister voor Kongo, juist wat de Kongolezen horen wilden en dit kan het politieke klimaat zeer verhelderen. Albert onderkoning? Onze correspondent te Brussel meldt dat in sommige Belgische kringen het denk beeld wordt geopperd dat prins Albert, de broer van koning Boudewijn, als onderko ning in Kongo zou resideren, wanneer Kon go, naar wordt vermoed, in 1960 een onaf hankelijke staat zal zijn geworden. België en Kongo zouden in dat geval door een persoonlijke unie van het Belgi sche vorstenhuis worden verbonden in een Belgisch-Kongolees Gemenebest. Voor de eerste wereldoorlog was koning Leopold II de stichter van de Kongostaat, tezelf- der tijd koning van België en van de on afhankelijke Kongostaat, die hij met de toestemming van de grote mogendheden had opgericht. Pas bij zijn dood vermaak te hij Kongo aan België. Het idee zou voor namelijk in de kringen van de adel zijn gerijpt, maar in socialistische kring wordt het afgewezen op grond van de overwe ging, dat de Kongolezen het zeker als voortgezet kolonialisme zullen beschou wen. Ook in de kringen van de rooms-ka- tholieke partij denkt men er in het alge meen zo over, en is men dus evenmin voorstander van een onderkoningschap voor prins Albert. Men merkt op dat het veiligstellen van de bezittingen en de Belgische investe ringen in Kongo het voornaamste onder werp is dat in overleg tussen de Belgische regering en de Kongolese leiders zal moe ten worden besproken en opgelost. Boven dien zal de onafhankelijke Kongostaat waarschijnlijk een republiek worden van fecjerale staten met een centrale regering te Leopoldstad of in een meer centraal ge legen stad van Kongo. (UPI) Nog steeds hebben in het ge bied rondom Loeloeaburg incidenten plaats tussen Loeloea's en Baloeba's, aldus is in Brussel vernomen. De afgelopen dagen hebben patrouilles van de gendarmerie de lijken gevonden van twee Baloeba's, van wie één een stam hoofd was. Nog steeds verlaten Baloeba's Loeloea burg en keren terug naar hun oude stam gebieden. reële en grote mogelijkheden om tot een evenwichtig IJmond-Noord te komen", al dus burgemeester Bruinsma. „Met Velsen zullen we het wel klaren. Ik verwacht met die gemeente geen enkele moeilijkheid, die niet zou kunnen worden opgelost, en een zeer prettige en effectieve samenwerking Beverwijk zou een strook grond moeter, afstaan, maar hiertegen zullen geen be zwaren rijzen. Het is ons eigen aanbod geweest. De uitstekende relaties met Hoog ovens, die geheel op Velsens terrein zullen komen, zullen ongetwijfeld voortduren: Wij blijven woonhuizen bouwen voor Hoogovens",'aldus burgemeester Bruinsma. Loco-burgemeester H. de Boer van Vel sen wees er op dat het college van B. en W. en de raad eerst kennis moeten nemen van de desbetreffende brief van de mi nister, die pas hedenochtend op Velsens raadhuis is ontvangen. Het college en de raad zullen zich dan moeten beraden over het straks aan Velsen gevraagde advies voor de procedure die gaat beginnen. Ir. dit stadium achtte de heer De Boer hel niet juist reeds commentaar te leveren MELBOURNE Rcu(ter-ANP) Het 20.166 ton metende Nederlandse passa giersschip Oranje van de mij. Nederland te Amsterdam heeft dinsdag door 't nood weer in de Stille Oceaan nabij de Fidz.ji- eilanden veertien uur vertraging gekre gen. Volgens het reisschema had het schip dat op 21 december met 800 passagiers voor een pleziertocht uit Sydney vertrok, dinsdagavond bij Suva, de hoofdstad der eilandengroep, moeten aankomen. Men verwacht het echter nu niet eer der dan omstreeks 7 uur in de ochtend, plaatselijke tijd. Dit is vernomen van ver tegenwoordigers der maatschappij in Su va. Eerder waren te IJmuiden en Maas sluis radioberichten opgevangen als zou het schip in moeilijkheden verkeren, maar deze schijnen zich dus tot vertraging te beperken. De „Oranje", die maandag uit de Tonga-archipel vertrok, vaart op het ogenblik in het oceaangebied, waar dins dag een hevige wervelstorm huishield en met name de naburige Nieuwe Hebriden teisterde. Op initiatief van het. Nederlands Cultu reel Contact, de Nederlandse Jeugd Ge meenschap, de stichting Nationaal Over leg voor Gewestelijke Cultuur, de Stichting 19401945, de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen uit de Bezettings tijd cn de Nationale Federatieve raad van het Voormalig Verzet Nederland is, met instemming van de regering, het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 mei 1960 opgericht De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van dit comité op zich te nemen In het nationale comité zijn culturele en maatschappelijke organisaties van alle ge zindten vertegenwoordigd. Het bureau van het comité zal adviezen en richtlijnen ge ven voor de feestviering. Dit bureau is gevestigd Heerengracht 168 te Amsterdam. Jean Paul: De herinnering is het enige paradijs waaruit wij niet verdreven kunnen worden. De leiding van dit bureau is opgedragen aan de heer Ben Groeneveld, die in nauwe samenwerking met een curatorium uit het nationale comité, bestaande uit de heren H. J. Jonker, J. H. Kersten en Jan Peters, voorbereidingen treft voor de adviserende taak. Naar wij vernemen, heeft het K.N.V.B.- bestuur in principe besloten zijn te bouwen sportcentrum in te richten op een terrein in de omgeving van Zeist, naast het be kende conferentieoord „Woudschoten". Een voorlopig koopcontract wordt voor bereid, maar de bond heeft bepaalde ver langens ten aanzien van de bebouwing van het bosachtige terrein, waaraan de gemeente Zeist zal moeten tegemoetko men, wil de zaak definitief haar beslag krijgen. Maandag heeft het bijna voltalli ge bondsbestuur de gehele dag projecten bekeken en daarna zijn keuze op Zeist bepaald. AUGUSTA, GEORGIA (Reuter) De Verenigde Staten hebben dinsdag ver klaard, dat zij zich thans vry achten de kernproeven te hervatten, maar met een voorafgaande kennisgeving aan de andere landen ter wereld. Het besluit werd dins dag genomen op een bijeenkomst van president Eisenhower met een groep hoge bestuursfunctionarissen. De door de Westelijke mogendheden overeengekomen periode van opschorting der proeven was veertien maanden en loopt op donderdag 31 december ten ein de. In de verklaring van het Witte Huis werd gezegd dat de huidige opschorting van proeven een bepaalde verplichting was, die voor een bepaalde tijd gold. Op 1 januari zal echter een nieuwe „vrijwil lige opschorting", beginnen. De Sovjet-Unie werd beschuldigd van belemmering der ontwapeningsbesprekin gen in Genève door technisch onverant woorde inlichtingen. De Russen zouden de kansen op een overeenkomst door hun gedrag hebben geschaad, maar de V.S. zouden niettemin aan het overleg blijven deelnemen. Het Amerikaanse besluit om de opschor ting van kernwapenproeven vrijwillig voort te zetten, komt ongeveer neer op het 99 imwwW lÉPlIiPiPm tv Ook Artis maakt zijn inventaris op. De oppassers zijn met een grote volks telling begonnen en cijferen nauwkeu rig de levende have bij elkaar. Hoe veel flamingo's zijn hier? vraagt op passer Rozendaal zich af. Telt u mee? In Amsterdam waren twee jongens van 10 en 12 jaar aan het spelen op het ter rein van de maatschappij Nederland. Zij kropen in een met teerpapier beklede kist en staken het teerpapier in brand. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de jongens geen kans meer zagen uit de kist te komen. Een 26-jarige magazijnbediende die in de buurt werkte, slaagde erin beiden uit de kist te trekken. Een van de jongens had ernstige brandwonden opgelopen. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. Onze kantoren zullen donderdag, Oudejaarsdag, om 4 uur des mid dags gesloten zijn. DE DIRECTIE Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTY COATS Britse standpunt in deze kwestie, zo is in officiële kringen in Londen verklaard. De Amerikaanse bekendmaking werd in Londen met instemming begroet en werd in sommige kringen beschouwd als een overwinning voor minister Herter op enke le Amerikaanse elementen, die de proeven in de nabije toekomst wilden hervatten. Het Britse standpunt is de proeven niet te hervatten zolang nuttige besprekingen in Genève worden gevoerd. In de Amerikaanse verklaring wordt on der meer gezegd: „De vooruitzichten voor een dergelijk akkoord zijn verminderd door de slechte wil, waarvan de Russische deskundigen kort geleden, door politieke motieven geïnspireerd, hebben blijk ge geven inzake een ernstig wetenschappe lijk onderzoek van de uitwerking der seis- mografische techniek voor het ontdek ken van ondergrondse kernontploffingen. In feite is de sfeer der besprekingen slechter geworden door de technisch on juiste Russische bijlage bij het rapport van de technische ^deskundigen. De Ame rikaanse geleerden zullen, zich baserend op de stenografische tekst van de confe rentie, openlijk de feiten kenbaar maken, die dit Russische document geheel zullen weerleggen". Het State Departement gaf dinsdag avond een verklaring van 19 december vrij, waarin dr. Fiske, de belangrijkste Amerikaanse deskundige op de Geneefse conferentie over het staken van kernproe ven, zijn Russische tegenpartij, dr. Fede- rov, beschuldigde van „incorrecte, ver draaide en misleidende verklaringen" over een aanvaardbaar ontdekkingsstel sel voor ondergrondse kernontploffingen. Fiske verklaarde, dat de vroegere crite ria voor het vaststellen of er een aardbe ving dan wel een ondergrondse kernont ploffing plaats heeft, door de proeven in 1958 in Nevada verouderd zijn. Taktiek herzien NEW YORK (Reuter) Eisenhowers verklaring over voortzetting van opschor ting der kernproeven heeft in de Ameri kaanse en Engelse pers een gemengde ontvangst gehad. De New York Times blijft kritisch tegenover het Russische verlangen naar een doelmatig verbod op kernproeven en acht het mogelijk dat de Russen hun taktiek zullen herzien om op de komende topconferentie te trachten een schikking over kernproeven tegen andere westelijke concessies te verhandelen. De Britse Daily Telegraph is van me ning, dat Engeland „Amerika's flinke houding" moet volgen en dat men de Rus sen zo duidelijk laat blijken, dat de Ge neefse onderhandelingen eerlang tot een resultaat zullen moeten komen omdat Amerika niet van zins is eindelijk uitstel te gedogen. De „Daily Mail" echter acht de aankondiging dat Amerika zich het recht van hervatting voorbehoudt „tact loos" in de huidige omstandigheden. De Guardian ziet in de bekendmaking „alle te kenen van een presidentiëel compro mis, bedoeld om de Russen met spoed tot een akkoord te bewegen". pao Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Puzzelrace van Oud naar Nieuw (V)3 Feuilleton 14 Horen en Zien4 Agenda van Haarlem4 Kunst 4 Bouw goedkope huizen5 Scheepsberichten 6 IJmondagenda 7 Langs sluizen en havens7 Kerkdiensten 7 Uit stad en omgeving7, 8 Beurs 8 In de Vishal en op zee8 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1