Düsseldorfer Schauspielhaus komt met „Wilhelm Thell" WEKELIJKSE ESPERANTO-CURSUS Twaalfde les uw huis van morgen IJ mond-agenda Belangrijk damtoernooi met Baba Sy en Roozenburg OP EN TOP DROP 13 Drie gewonden verkeersongelukken Fraaie sporthal geopend Spoedvergadering van Heemskerks raad VEM verkoopt schepen aan J. C. Pronk Tewaterlating van de „Nieuwe Tonge" WITTE TANDEN DROPiiiii Kerkelijk Nieuws Sportman van het jaar onze interessante expositie: Twee remisepartijen van B. Dukel Betaling abonnementsgeld per giro DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 HET DÜSSELDORFER Schauspielhaus zal op 5, 6 en 7 januari, respectievelijk in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, De Rotterdamse Schouwburg te Rotter dam en de Stadsschouwburg te Amsterdam, onder regie van Karl-Heinz Stroux. de leider van dit gezelschap, voorstellingen geven van Schillers „Wilhelm Teil". Deze voorstellingen hebben plaats onder auspiciën van het Nederlands Centrum van het Internationaal Theater Instituut als onderdeel van het Schillerjaar. Op 10 november 1959 was het namelijk 200 jaar geleden, dat Friedrich von Schiller te Marbach in Württemberg werd geboren. „Wilhelm Teil" is voor het laatst in Nederland gespeeld in 1934 door het Rotterdams Hofstad Toneel met Cor van der Lugt Melsert in de titelrol. I-Iet Schillerjaar was overigens Nederland niet onopgemerkt voorbijgegaan. Het Rotterdams Toneel gaat op dinsdag 10 november, de dag van deze herdenking, in De Rotterdamse Schouwburg zijn eerste voorstelling van de tragedie „Don Carlos" Ook het Haagse en het Amsterdamse publiek hebben reeds van dit stuk in de regie van Karl Guttmann kennis kunnen nemen. Aan de voorstellingen van „Wilhelm Teil" op 5, 6 en 7 januari, ten behoeve waarvan de decors en kostuums door Herta Böhm zijn ontworpen, werkt een aantal beroemde gasten mee. De titelrol zal worden vertolkt door Attila Hörbiger, één van de markantste persoonlijkheden van het Duitstalige theater. Hörbiger werd in Boedapest geboren en verhuisde in 1903 met zijn familie naar Wenen, waar hij na de eerste wereldoorlog zijn toneelloopbaan begon. Na vele engagementen bij provin cietheaters bracht hij voor zijn verdere ontwikkeling beslissende jaren in Praag door. Daar werd hij ontdekt door de grote regisseur Max Reinhardt, die hem naar Berlijn haalde; daar ook leerde hij Paula Wessely, zijn latere vrouw, kennen. Vele toneel- en filmrollen hebben Attila Hör biger in de loop van de laatste decennia grote bekendheid bezorgd. In Salzburg speelde hij zestien jaar lang „Jedermann". Sinds 1949 is Hörbiger verbonden aan het Wiener Burgtheater, met welk gezelschap men hem ook in Nederland heeft gezien. De rol van Hermann Geszier zal in de voorstellingen van „Wilhelm Teil" worden vertolkt door de in Praag geboren acteur Ernst Deutsch. Het grote talent van Deutseh die bevriend was met de dich ter Franz Werfel, met wie hij samen in de schoolbanken zat werd voor het eerst opgemerkt door de regisseur Ber- thold Viertel. Hij speelde in Wenen, Praag en Dresden en vervolgens bij Max Rein hardt in Berlijn. Reeds in zijn eerste jaren als toneelspeler verwierf Deutsch zich zo veel roem, dat men hem met Kainz en Moissi vergeleek. In 1933 kwam Deutsch bij het Wiener Burgtheater, daarna voerde zijn weg weer naar Praag en verder naar Brussel, Parijs en Londen, in welke laatste stad hij onder anderen met Greer Garson optrad. In 1947 keerde hij naar Wenen terug. In de film „De derde man" van Ca rol Reed zag men hem in de rol van de baron. In maart 1951 bracht Karl-Heinz Stroux hem na achttien jaar weer naar Berlijn. Van zijn talrijke rollen verdienen die van Shylock in Shakespeare's „Koop man van Venetië" en zijn onvergetelijke „Nathan der Weise" in Lessings gelijk namige stuk bijzondere vermelding. In Nederland zag men hem onder meer in een opmerkelijke vertolking van Oswald in Ibsens „Spoken". Maria Wimmer, die eveneens medewer king zal verlenen aan de voorstellingen van „Wilhelm Teil", behoort op het ogen blik tot de weinige grote tragédiennes van het Duitse toneel. Nadat zij met;, ^ücces in verscheidene stukken bij het Dresdener Staatstheater was opgetreden, werkte zij na de tweede wereldoorlog in München, Berlijn, Hamburg, trad zij op tijdens de Attila Hörbiger als Wilhelm Teil VELSEN-1JMUIDEN VRIJDAG 1 JANUARI Rex, 15 en 20 uur: „De geheimzinnigen". Thalia, 15 uur: „De baby-sitters van de marine", 19 en 21.15: „Tante's laatste stunt"! ZATERDAG 2 JANUARI Thalia, 19 en 21.15 uur: „Toon Hermans film". Rex, 20 uur: „Opmars naar de galg" Pieter Vermeulenmuscum, Cultureel Centrum, 1416.30. BEVERWIJK DONDERDAG 31 DECEMBER Kennemer Luc'T Theater, 14.30 uur: „Zuster VRIJDAG 1 JANUARI Kennemer Theater, 14.30 uur: „White Christmas": 16.30, 19 en 21.15 uur: „Han den thuis asjeblieft". Luxor Theater, 14.30 uur: „Tarzan en de ivoordieven"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Saphiere, het meisje uit de Tulip-Bar" W.B. Theater, 14.30 uur: „Het Rimboe meisje"; 16.30 en 20 uur: „Revolverduel in Durango". HEEMSKERK VRIJDAG 1 JANUARI Marguette-theater, 14.30 en 20 uur: „De duvelstoejager". Zaterdag en zondag 20 uur: „Meineed". Ernst Deutsch als Hermann Geszier Ruhrfestspiele te Recklinghausen en in Diisseldorf. Haar vertolkingen van klas sieke rollen en ook haar gevoelige inter pretaties der vrouwelijke karakterrollen in stukken van Strindberg en O'Neill worden zeer geroemd. Tot de grootste suc cessen, die zij bij het Düsseldorfer Schau spielhaus behaalde, behoren haar Koningin Elizabeth in Schillers „Maria Stuart", haar Alice in Strindbergs „Dodendans" en haar „Phèdre" (Racine). De andere hoofdrollen in „Wilhelm Teil", dat in de enscenering van Stroux reeds als onderdeel van het Schillerjaar te Düsseldorf en in het kader van de Ruhr festspiele te Recklinghausen is opgevoerd, worden vertolkt door Otto Rouvel, Rudolt Therkatz, Wolfgang Arps, Karl Maria Schley, Arthur Mentz, Günter König, Klaramaria Skala, Elvira Hofer, Eva Bött- cher en Karl Heinz. Martell. Na zijn bezoek aan Nederland zal het Düsseldorfer Schauspielhaus achtereen volgens in Luxemburg, Brussel. Antwerpen en Parijs voorstellingen geven van hetr zelfde stuk. t Er zijn in de gemeente Velsen woens dag weer enkele verkeersongelukken ge beurd, waardoor enkele mensen in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Ook vanmorgen heeft nog een ongeval met persoonlijk letsel plaats gehad. Op de Zeeweg te IJmuiden-oost zijn een bromfietser en een bestelauto met el kaar in botsing gekomen, doordat de bromfietser plotseling van richting ver anderde en dit niet kenbaar had gemaakt. Door de val liep de bromfietser een wond boven het linkeroog op. Een 48-jarige vertegenwoordiger uit Beverwijk is woensdag met zijn auto ge slipt op rijksweg nummer 6. Hij reed ne gentig kilometer toen de wagen slipte. De ze sloeg om, maar schoof nog dertig me ter door. De bestuurder brak een sleutel been en liep verwondingen aan het gezicht op. Vanmorgen is in de hoofdstraat te Santpoort een personenauto geslipt en te gen een uit tegenovergestelde richting ko mende vrachtauto met cement gereden. Een inzittende van de personenauto liep een ernstige hoofdwond op. Het slachtof fer is in het Antoniusziekenhuis te IJmui den-oost opgenomen. Op de Rijksweg naar Haarlem is nabij een benzinestation vanmorgen een bot sing ontstaan tussen een personenauto en een vrachtwagen. Er was grote materiële schade. In de Velser tunnel is woensdag een truck, die een heistelling vervoerde dooi de linkerachterveer gezakt. Met grote moeite wist de bestuurder zijn auto naar de pechstrook te rijden en daar tot stil stand te brengen. Later is de gestrande auto met een kraanwagen weggesleept. In tegenwoordigheid van vele genodig den heeft de burgemeester van Heems kerk, de heer H. Nielen, woensdagavond de nieuwe sporthal aan de Bachstraat ge opend. Het gebouw bevindt zich in de di recte omgeving van de nieuwe winkelga lerij en dat is wat onwennig. De heer Nie len herinnerde er in een toespraak aan dat het gebouw niet meer dan een ton heeft gekost en dat juist om die reden vrij ge makkelijk de goedkeuring voor de bouw is verkregen. De inrichtingskosten hebben 20.000 bedragen. De gemeente zal aan vankelijk een jaarlijkse exploitatiebijdra ge leveren van 18.000. Het gebouw is ont worpen door de dienst gemeentewerken en gezien het fraaie resultaat toonde de burgemeester veel bewondering voor deze gemeentelijke dienst. Ook sprak nog de heer Van Drunen, in specteur van de lichamelijke opvoeding en de sport te Alkmaar, waarna meisjes van de gymnastiekvereniging ADO een demonstratie gaven aan en op de gloed nieuwe toestellen. De raad van de gemeente Heemskerk komt hedenmiddag voor een spoedverga dering bijeen. Dit in verband met de intrek king van het wetsontwerp voor de bestuur lijke indeling van de IJmond door de mi nister van binnenlandse zaken, die samen voeging van Beverwijk en Heemskerk wil bewerkstelligen in het belang van de „evenwichtige ontwikkeling van de IJmond". De raad van Heemskerk zal he denmiddag niet lang vergaderen, want het enige agendapunt bestaat uit de raad offi cieel in kennis te stellen van het ministe riële schrijven. De n.v. visserijonderneming „VEM" heeft de motortrawlers „Thorina", IJM 33, „Allanwater" IJM 34 en „Postboy" IJM 35 verkocht aan de visserijonderneming voor heen J. C. Pronk n.v. in IJmuiden. Van de eerste vertrekdatum in 1960 af zullen deze schepen voor de nieuwe eige naresse uitvaren. De visserijonderneming voorheen J. C. Pronk n.v. zal zich op 1 januari 1960 ves tigen op Trawlerkade 18 te IJmuiden en daarbij tevens het gehele rederij-personeel van de VEM in haar dienst overnemen met uitzondering van de opvarenden van de stoomtrawler „Haarlem" IJM 9, welk schip niet wordt overgenomen. De VEM blijft als rederij bestaan, zo lang de „Haarlem", de laatste IJmuider stoomtrawler, nog vaart. Wanneer dit schip evenals al met de stoomtrawlers „Herman" en „Vios" is gebeurd, zal wor den opgelegd, houdt de rederij de VEM op te bestaan. De VEM zal dan uitsluitend werkzaam zijn op het. gebied van de vis handel. Ir. F. Thiel blijft directeur. Op 9 januari zal van de helling van de n.v. scheepswerf „De Hoop" te Lobith de 20.400 ton metende bulkcarrier „Nieuwe Tonge" te water worden gelaten. Dit schip is bestemd voor de Nederlandse Vracht- en Tankvaartmaatschappij n.v. te 's-Graven- hage. De doopplechtigheid zal worden ver richt door mevrouw H. Rober-Verolme. Advertentie inamiiMii «•••••••••••a Gcrcf. Kerken Beroepen te Bolsward T. J. Hagen, evangeliesatiepredikant te Deventer; te Stad aan 't Haringvliet A. van der Zwaag, kand. te Groningen. Bedankt voor Berli- kum R. Petersen te Oudemirdum. Chr. Gercf. Kerken Beroepen te Sint Jansklooster M. S. Roos te Alphen aan de Rijn. Doopsgcz. Broederschap Drietal te Hallum de dames J. Gorter te Terhorne, M. J. van Hamel te Workum en N. van der Wijk-Klaasen te Uithuizen. Baptisten Gemeenten Beroepen te Leeuwarden G. Brongers te Groningen-Zuid. De Westduitse hordenloper Martin Lauer is door de redacteuren van het Brit se sportblad „World Sports" aangewezen als sportman van het afgelopen jaar. Hij kreeg 32 punten. Dezelfde titel kreeg hij ook al van de Westduitse sportDers. Als tweede man wezen de Britten aan hun motor rijdende landgenoot John Surtees (31 punten). Derde was de Zweed se bokser Ingemar Johansson (29), vierde de Rus Wasily Koeznetsow (26). vijfde Jon Konrads (20), en zesde Tsoeyosji Yamanaka (19). Alfredo di Stefano van Real Madrid werd negende met de Ame rikaanse sprinter Ray Nortnn. Tot sportvrouwe van 1959 werd uitge roepen de Braziliaanse tennisster Maria Bueno. IJmuiden kan weer enkele dam-hoogtijdagen tegemoetzien. Baba-Sy komt simultaan spelen en volgende week wordt er een toernooi gehouden, waarin de Senegalese dammer die titelhouder van Frankrijk is, zijn krachten met voor aanstaande Nederlandse dammers zal meten. Belangrijk is daarbij, dat ook ex- wereldkampioen Piet Rozenburg weer eens van de partij zal zijn. De komst van de 24-,jarige Baba-Sy wordt een opzienbarende gebeurtenis „Deze jongen is een echt natuurtalent" vertelde Piet Roozenburg ons. „Hij kent totaal geen theorie, maar manoeuvreert zeer sterk. Wanneer het op principiële be slissingen aankomt, doet hij de juiste po sitionele zetten. Zijn eindspel zal wel goed zijn, want dat is het geval bij alle volken, die niet op ons dambord plegen te spelen. Russen en Canadezen zijn uitstekende eindspelken ners, en in Senegal spelen ze ook op een afwijkend bord. Daar hebben ze een wit veld in de linkerhoek, hetgeen voor onze begrippen heel ander spel oplevert". De heer Roozenburg verwacht veel goe de dingen van de nieuwe Franse kampioen, die waarschijnlijk niet zal winnen, maar ook beslist geen laatste zal worden. De Senegalese chauffeur kan lezen noch schrijven, en dat heeft hem bij het Franse kampioenschap moeite gegeven, omdat hij daar de zetten moest noteren. Het brak zijn concentratie, die toch al was verstoord door de klok. want hij is niet gewend met Zoals verzocht is op de contactavond van 17 december, heeft de leiding van de cur sus wijkbijeenkomsten georganiseerd. Hier volgen ze: Maandag 4 januari, 8 uur, Heemstede, Cafetaria, Binnenweg 79c. Woensdag 6 januari, 8 uur, Haarlem-Cen trum, Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104. Donderdag 7 januari, 8.30 uur, Clubgebouw speeltuin Van Oosten de Bruijnstr., hoek Jasmijnstraat. Maandag 11 januari, 8 uur, Cultureel Cen trum, IJmuiden. Donderdag 14 januari, 8 uur, Haarlem- Noord, Rijksstraatweg 433, nabij Mars manplein. Vrijdag 15 januari, 8 uur, Clubgebouw speeltuin Godfr. v. Bouillonstraat bij het slacnthuis. Ankaü malgranda herbejo estis en la gardeno. La pli grandaN partoN de gi la patrino uzis por meti sur gin (richtings-n!) la lavajoN. La suno kaj la fresa vento devis ne nur sekigi gin tie. sed ankaü blankigi. Sur alia parto de la herbejeto staris tendofor- ma kuniklejo en kiu logis bela, blanka kuniklo-palrino kun dek malgrandaj ku- niklidoj. Ui havis sufice da spaco por salti iom kaj kune ili mangis la herboN,_ kiu kreskis sub la tendoforma logejo. CiuN matenoN la patro de Jakobo venis kaj tiris la kuniklejoN flanken. Tiam gi staris sur nova kaj fresa peco da herbo kaj car ne estis planko en tiu kuniklejo, la tuta fa- milio povis mangi la bongustaN, fresaN herboN. Apud la herbejeto kun la kuniklejo sta ris kokinejo. Ho, gi estis granda domo por la kokinfamilio kaj bela gi ankaü estis. Imagu! La domo konsistis el du cambroj. Unu el ili estis tre luma kaj fresa kaj la vento povis libere trablovi giN, car la muroj ne konsistis el brikoj, sed el ferga- zo. Tiu granda cambro estis la logocambro de la familio kaj la kokinoj estis tie la tutaN tagoN. La alia parto de la kokina palaco estis la dormejo. Nigre malluma gi estis kaj nur tre malgranda, kvadrata fenestro donis iom la lumo. GrandaN fenestroN gi ne bezonis, car ja estas mallume dum la nokto kaj la kokinoj estis tie nur por dor- mi. Tiam ili sidis sur bastono, unu flanke de la alia kaj ili dormis la tutaN noktoN. Jam frue en la vespero ili iris al tiu dor mejo. car ciu volis havi la plej bonaN dormlokoN. Taalregels. 60. En tia vilago logis Jakobo. -tia- uit het rijtje van -kia-, dat vraagt naar de soort, naar een eigenschap. kia tia ia neniacia (wat voor een zo een een of ander soort geen enkel soort alle soorten TiaN hundoN ankaü ni havas zo'n hond hebben wij ook. 61. De trappen van vergelijking: groot groter grootst. Maar: dik dunner dunst of groot kleiner kleinst, bestaat niet in Espe ranto. Wel: dik dikker dikst en ook: klein kleiner kleinst, maar we halen in Esp. de boel niet door elkaar. In Esp. wordt het: grandapli granda (ol) (groter dan) plej granda (het grootst). En we zijn erg precies op het gebruik. Als het over twee personen of dingen gaat moeten we pli gebruiken en plej komt pas aan de orde, als het gaat over drie of meer. El (let op dat -el-) la du knaboj Niko estal la pli granda. El ciuj knaboj Niko estis la plej granda. Tiuj knaboj estas same grandaj even groot. Karlo estas tiel granda kiel Petro net zo groot als Piet. Let er op: Pli granda ol groter dan. La plej granda el de grootste van (de drie). 62. Het achtervoegsel -aj- heeft de be tekenis van -iets, dat- trinkajo iets, dat gedronken wordt, lavajo iets, dat gewassen is of moet worden, belajo iets, dat mooi is. Het is een veel gebruikt achtervoegsel. Let op de uitspraak: azjo, zie de eerste les! 63:- Het' achtervoegsel -ig- betekent: doen* of maken, blankigi Wit maken hier: bleken, venigi doen komen, laten komen, halen. sekigi droog maken, kunigi samenbrengen, verenigen. 64. ciuN matenoN staat er in de les. Dat -ciu- is het laatste woordje uit het rijtje van -Kiu- en betekent -iedere-, dus iedere morgen. We hadden ook mogen schrijven: -je ciu mateno-, zonder -N-, want nu is het een bepaling met een voorzetsel, een bijwoordelijke bepaling dus en omdat het een bijwoordelijke bepaling is, mogen we hem ook vervangen door een bijwoord en dan klinkt het: ciumatene en dat gebrui ken we eigenlijk liever, omdat het wat vlotter klinkt. Ziet u, hoe kneedbaar Esperanto is? 65. logocambro woonkamer. Als we in Esp. woorden samenvoegen, mogen we naar eigen smaak de laatste letter van het eerste woord behouden of weglaten. Wilt u logcambro schrijven, dan is dat toege staan, maar nu staan die g en c vlak bij elkaar en dat maakt, dat we hier logocam bro prefereren. Daartegenover schrijven we net zo graag dormcambro als dormo- cambro. Vertaling. Er was ook een klein grasveldje in de tuin. Het grootste deel ervan gebruikte de moeder om er de was op te leggen. De zon en de frisse wind moesten die daar niet alleen drogen maar ook bleken. Op een ander stuk van het grasveldje stond een tentvormig konijnenhok, waarin een mooie, witte konijnen-moeder woonde met tien kleine konijnenkindertjes. Ze hadden vol doende ruimte om wat te springen en sa men aten ze het gras, dat onder de tent- vormige woning groeide. Elke morgen kwam de vader van Jacob en trok het ko nijnenhok op zij. Dan stond het (weer) op een nieuw en fris stuk gras en daar er geen vloer in dat konijnenhok was, kon de hele familie het lekkere, frisse gras eten. Dicht bij het grasveldje met het konij nenhok stond een kippenhok. O, het was een groot huis voor de kippenfamilie en mooi was het ook. Stel je voor! Het huis bestond uit twee kamers. Een ervan was erg licht en fris en de wind kon er vrij doorheen blazen, want de muren beston den niet uit bakstenen, maar uit ijzergaas. Die grote kamer was de woonkamer van de familie en de kippen waren daar de hele dag. Het andere deel van het kippenpaleis was de slaapkamer. Stikdonker was het daar en slechts een heel klein, vierkant venster gaf een beetje licht. Een groot venster had het niet nodig omdat het im mers des nachts donker is en de kippen waren daar slechts om te slapen. Dan za ten ze op een stok, naast elkaar en ze slie pen de hele nacht. Al vroeg in de avond gingen ze naar die slaapkamer, want ieder wilde de beste slaapplaats hebben. Bezoek Advertentie 99 99 Geopend 2 januari: Van 9.0012.50 en 26 uur Oefeningen. 43. We kennen nu de volgende vraag woorden. Als nieuweling voegen we er nog bij -kien- (waarheen), waarop de rich tings-n het antwoord geeft- -hejmen-. Hier zijn ze. Maak al die rijtjes vol. kiu kio kie kiom(da) kiam kiel kia kien. En rnaak nu zelf eens zinnetjes, waarin gebruikt worden: tiu io kie nenie ciam iom. 44 Schrijf de volgende getallen in woor den. Denk er om: Net zoveel woorden schrijven als er cijfers in het getal staan, de nuJlen niet meegerekend, dus: 208 ducent ok. 4690 kvarmil sescent naüdek. Evenzo: 18 24 101 300 999 1959. 45. Vertalen. Let op! Waar een uitroep teken staat, dreigt gevaar voor een fout! Wie zit op de linker knie van Vader(!)? Waar zit Moederf!)? Wat is (er) in het glas? Hoeveel (gebruik -da-, zie taalr. 46) jongens spelen (er) in de tuin? Waar zijn de borden? Zijn de borden schoon(!)? Speelt Vader(!) met de jongens? Spelen ze op straat Om negen uur gaat Niko naar school(!). X Geef je limonade aan de bloemen? In de kamer staan drie gemakkelijke stoe len. De tafel staat in het midden van de kamer. Hoeveel stoelen staan (er) om de tafel? 46. Zet achter de bijvoeglijke naamwoor den (b.v.) en achter de bijwoorden (b.) U ziet, we gaan weer een stapje verder. La arbo estas alta. La granda knabo si- das alte en la arbo. Mia juna fratino faris bonaN laboroN. La bruaN muzikoN mi ne satas. Karlo sidas bone sur la dekstra ge- nuo de la patro. Brue la knaboj kuras en la êardeno. 47. Voorbeeld: Rigardu al la floroj Kijk naar de bloe men. Vi rigardu al la floroj Kijk eens naar de bloemen. Ni rigardu al la floroj Laten we eens naar de bloemen kijken. Maak net zulke zinnetjes met: labori iri resti en vertaal ze als in het voor beeld. 48. Geef op de volgende vragen een ant woord, ook in Esperanto. Kiu staras malantaü la arbo en la êar deno? Malantaü Kio kusas sur la tero en la gardeno? Sur. Cu la surtuto de Karlo estas bruna? La.... Kiu batas sur la capelo de Karlo? N.... Kio estas en la mano de la granda sin- joro? En. Per kio vojaêas la granda sinjoro al fremdaj landoj? La Cu la knabo iras for el la êardeno? Ne, Kion la patrino kudras? X La Kie staras la caro? La Kiu zorgas por la kato, la hundo kaj la kunikloj? La En dan maar weer lezen en vertellen. U moet het verhaaltje kunnen lezen en begrijpen, alsof het Nederlands was. Goede raad! Al die vraagwoordjes zijn lastig uit elkaar te houden, hè? Leer ze in groepjes van drie, dus zo: wie? (kiu) wanneer? (kiam) wat? (kio) hoe? (kiel) waar? (kie) hoeveel? (kiom) De boekjes zijn verdiend door: J. Bouw man, Clivialaan 20, H'stede; mej. A. Dijk stra, Molenaerstr. 23, Him.; M. Schakelaar, Vosmaerstr. 14, Him.; F. Smit, Fred. Hen driklaan 33, Him.; mej. J. P. Koeyers, Pijn- boomstr. 135, Him.; mevr. H. C. Wagema- kers, Rembr.laan 39. H'stede; W. A. Koop man, Oostindiëstr. 50, Him.; W. de Bok, Eenhoornstr. 24, Him.; C. H. Heymans, Langendijkstr. 119, Him.; K. J. Meerwaldt. Beethovenlaan 5, H'stede; E. A. Kelfkens. Dr. Schaepmanstr. 119, Him.; mevr. W. C. Kroese, v. d. Vinnestr. 25rd., Him.; G. v. Wijngaarden, Ir. Krijgerstr. 35, Velsen; M. J. Warners, Hagelingerweg 187, S'poort en J. G. Mooy, Saenredamstr. 106, Him. de klok te spelen. Hij verloor de eerste partijen, maar daarna ging het uitstekend. Bedenk overigens niet, dat die klok Baba Sy parten speelde, omdat hij normaal lang zaam speelt. Het tegendeel is waar, en dat kon wel eens groot voordeel voor hem betekenen bij het „Hartevelf'-toernooi, dat op 6 en 7 januari in Hotel Kennemerhof wordt gehouden. Dan worden namelijk de eerste dag drie ronden verspeeld met het tempo van 60 zetten per anderhalfuur voor de eerste twee ronden en 50 zetten per 2 uur in de derde ronde. Aan het toernooi nemen de volgende spelers deel: Baba-Sy uit Senegal, Piet Roozenburg, ex-wereldkampioen, Wim de Jong, oud-kampioen van Nederland, Piet van Heerde, kampioen van Noordholland. Henk Laros, IJmuiden, met uitstekende internationale prestaties op zijn naam, en Theo Tielrooy, kampioen van Kennemer- land. Het toernooi wordt op 6 januari 's avonds om zeven uur officieel geopend door een lid van het erecomité, dat wordt gevormd door de heren Demmers, voorzitter Velser Sportstichting, Blokland, tweede voorzitter KNDB en Ben Springer, tweede voorzitter van het damgenootschap Damas. Dan zijn er al twee ronden verspeeld van 9 tot 12 en 2 tot 5 uur. De derde ronde begint na de officiële opening. De tweede dag zullen de ronden vermoedelijk om 10 en 17 uur beginnen, 's Avonds om 10 uur volgt dan de prijsuitreiking. Hoe de kansen verdeeld zijn? Het hoge tempo zal hierin zeer belangrijk worden. Baba-Sy speelt graag in een razend snel tempo en dat geldt ook voor Wim de Jong. Piet Roozenburg zal overigens ook beslist geen last hebben van de korte be denktijd. Het uithoudingsvermogen zal eveneens een grote rol spelen, gezien de drie partijen op één dag. Men is geneigd om in deze omstandigheden een strijd om de kop te verwachten tussen Piet Roozen burg en Wim de Jong, met Baba-Sy als outsider. Voor de IJmuidenaar Henk Laros, die wat langzamer pleegt te spelen, kon het hoge tempo wel eens een belangrijk nadeel zijn. Theo Tielrooy heeft zijn jeugd mee in déze afmattende strijd. De sterke Van Heerde, die goed in vorm is, zal ongetwij feld ook van zich doen spreken. Het damfestijn begint aanstaande zater dag met een simultaanséance, die Baba-Sy zal geven voor DCIJ-leden en genodigden. Aanvang om half acht in Kennemerhof. Op 4 januari geeft Baba-Sy een simul taanséance bij HDC in Haarlem. Woensdag is het internationaal dam toernooi in Amsterdam voortgezet De uitslagen van de vijfde ronde zijn: Metz Gordijn 11, DukelDelhom 11, Guig- nardAubier 02, BomBergsma 11. De uitslagen van de zesde ronde zijn: GordijnBergsma 02, AubierBom 11, DelhomGuignard 11, Metz Dukel 1—1. De stand na zes ronden is: 1. Bom 8 pnt.; 2, 3 en 4. Gordijn, Bergsma en Dukel 7 pnt.; 5 en 6. Metz en Delhom 6 pnt.; 7. Aubier 5 pnt. en 8. Guignard 2 punten. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Marcus Arnoldus Leonar- dus Antonius, zoon van L. A. van der Heij den en M. A. A. Ponsioen. Irene Antoinette Margaretha, dochter van P. W. Ettes en G. M. Vlaar. GEHUWD: J. A. Hellenaar en G. J. M. Bense. M. J. M. Bense en S. Hellenaar. OVERLEDEN: W. van der Nol, oud 62 jaren, ongehuwd, wonende te Amsterdam. rocococoooooooococcr coccoccooooocoooooocoo U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. ocxoooooooooooox>soooxcoxoooooc<x>oooccaxx»txxxxx»cccc

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13