DE KONING VAN HET AFSCHEID OOGVANGERS IN BLIK, een zeer oude industrie ABRAHAM LINCOLN Erbij Een kort verhaal door J. Kamerbeek M nvnrf PT~) 111 n 1 rl 1 PaPier"drulckerij keurig op stapels liggen) trommels en simpele theeblikken; ronde DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 PAGINA DRIE Hierboven: reeds voor een deel be drukte platen in de twee-kleuren- machine. Foto links: de Victoriaanse voorganger van onze huidige blikken bonbondoos. OMSTREEKS 1885 LEEFDE in het stadje Carlisle in Engeland een kunstzinnig aangelegd fabrikant, die na vele proeven er in slaagde om blikken platen te bedruk ken. Zelf was hij eigenlijk verbaasdover zijn succes; de grote commerciële mogelijk heden doorzag hij helemaal niet. Hij bracht blikken dozen en trommels op de markt, maar niet op grote schaal. Dit was pas het geval, nadat de firma Hudson Scott Co (zo heetten de eerste „blikdrukkers") was opgegaan in een grote, goed van kapitaal voorziene industriële en commerciële combinatie, de „Metal Box Company", die thans voor een belangrijk deel in de wereldvraag naar „geïllustreerde" blikken dozen en trommels voorziet. Hoewel er tal van technische verbeteringen zijn uitgevonden na 1885 en nieuwe machines de produktie eenvoudiger en goedkoper maakten, werken de „Metal Box" drukkerijen toch nog met een procédé, dat in wezen niet afwijkt van de oorspronkelijke Hudson Scott methode. HET PROCES van de simpele, blanke een ernstige man aan. Aan de wand hingen conservenbus tot de fraai bedrukte repro- bekende schilderijen. In zijn hand had de te belangwekkend beeld van de prestaties gonnen, die niet afwijkt van meerkleuren druk op papier. Iedere kleur vereist dus een aparte drukgang. Maar na bedrukt te zijn, moeten de platen vijf tot achttien mi nuten in speciale drooginstallaties worden gedroogd, alvorens zij geheel „trommel- klaar" zijn. Zijn de (vlakke) bedrukte pla ten goed droog, dan worden zij gevormd tot de trommels en dozen, die de wereld ingaan. Blikken trommels in fraaie kleu ren of met nabootsingen van prachtig Chi nees porcelein verlaten aan de lopende band de drukkerij van de Metal Box Com pany. Immers, zij worden „geïllustreerd" in rotatiedruk. Zo'n blik-pers levert per uur 3600 vellen bedrukt gekleurd blik af. TOEN DE DIRECTIE der Metal Box Company enige tijd geleden een tentoon stelling organiseerde, gaf die een uiterma- VOOR BATY PARLOFF was het ver trek van een oceaanstomer zo langzamer hand een alledaagse gebeurtenis gewor den. Hij was er te vaak getuige van ge weest om nog onder de indruk te komen van het nerveuze geroezemoes, dat het losgooien van de trossen voorafging. Het deed hem weinig meer. Het kwam trou wens iedere keer op hetzelfde neer. Dave rende signalen waarschuwden de weg brengers dat zij met bekwame spoed van boord moesten; loopbruggen werden inge haald en knarsende kettingen haalden be- modderde ankers op van de havenbodem. En als de machtige flank van het schip zich dan centimeter voor centimeter van de kade verwijderde en de scheepsfluit een dreunende afscheidsgroet uitstootte, begon het traditionele gezwaai en gewuif van de achterblijvers. Baty Parloff had het allemaal al zo vaak gezien. Hij lette er niet meer op, zoals er trouwens ook niet op hem werd gelet. Met zijn viskraampje stond hij een beetje ver loren tussen de mensenmassa die door gaans niet de minste belangstelling voor zijn zeebanket aan de dag legde. BATY PARLOFF zuchtte maar eens. Het viel allemaal niet mee. Toen hij uit het verre Bulgarije de oversteek naar de nieuwe wereld waagde, had hij zich zijn toekomst heel anders voorgesteld. Maai de fortuin had hem niet toegelachen. Hij had alles aangepakt, maar de ene onder neming na de andere was mislukt en nu stond hij nog steeds met zijn kraampje op de kade van de haven in New York. Pein zend keek hij naar de passagiers van de grote mailboot, die over de railing hingen om de groeten van vrienden, kennissen en relaties te beantwoorden. En toen ontdekte hij op de achtersteven van het schip eensklaps het bejaarde da metje, dat zonder het te weten een omme keer in zijn leven teweeg zou brengen. Het vrouwtje stond daar als een toon beeld van verlatenheid tussen haar mede passagiers. Van alle opvarenden was zij de enige, die niét wuifde. Sneu voor haar, mompelde Baty Parloff. Er is kennelijk niemand die haar heeft weggebracht. Wat zal zij zich eenzaam voelen nu zij op die manier haar reis moet beginnen. En omdat Baty Parloff een man was met een gevoelig hart, nam hij zijn strooi en hoed van zijn hoofd en begon enthou siast in de richting van het oude mensje te zwaaien. Het duurde even, voordat hij haar aandacht had getrokken maar toen het contact tot stand kwam, fleurde het vrouwtje zienderogen op. Zij zwaaide te rug en knikte dankbaar naar de goede vis- verkoper, die haar het afscheid een tikje dragelijker had gemaakt. Diep in gedachten verzonken duwde Ba ty Parloff die avond zijn karretje naar huis. Ergens in zijn achterhoofd was een lichtje begonnen te branden en hoe langer hij er over nadacht, hoe meer hij tot de overtuiging kwam dat hij zijn goedhartig heid eigenlijk best een zakelijke basis kon geven. Hij sprak er met zijn vrouw over en nog diezelfde nacht werd de N.V. Afscheid geboren. GEASSISTEERD door zijn vrouw en zijn dochter begon Parloff zijn idee te ex- Ets van Frans Verpoorten dukties van meesterwerken vertonende man een blikken trommel. Hij kopieerde reclame-trommel of de sierlijke theebus daarop de schilderijen. „Een model ver- geschiedt in etappes. Het is een goede klaarde hij. Zodra zo'n model gereed is, „deviezen-verdiener", want de export van blikken dozen en trommels brengt jaar lijks heel wat harde valuta in de Britse geldlade. In een atelier in het bedrijf troffen wij gaat het naar de afdeling van de „Metal Box Company", die belast is met de keu ring, wijzigingen en verbeteringen. Staat de definitieve uitvoering vast, dan komt de cliché-maker aan bod, die van de hand gemaakte reprodukties cliché's maakt. De retoucheur moet nadien de laatste hand leggen aan het negatief, waarvan de -r-v y-v y nana leggen aan net neganei, waarvan rsOP hpV) OtJPV r\nt)Pl steendrukplaat moet worden gemaakt. .DE PLATEN BLIK (die net als in tv... v.v,.....^.^o G/ ZjÜ l l kt 11 V LU Lil Lil worden met lijmplaneerwater bewerkten hoekige en vierkante exemplaren. Blik- der blik-drukkers en blik-kunstenaars. In enige gevallen was de blikken reproduktiè van een kunstwerk geplaatst naast of voor het origineel. Toen zagen wij hoe verbluf fend goed de nabootsingen als regel ge lukt waren. Ook de „Oude Doos" uit de Victoriaanse tijd ontbrak niet. Zij vertoon de heel wat grilliger lijnen en vormen dan de als regel strak gehouden moderne do zen en trommels. In bonte schakering za gen wij de „blikken-kunst" daar uitge stald. Van eenvoudige schoensmeerdoos- jes-met-opdruk tot de meest verfijnde trommeltjes en doosjes toe. Dure bonbon- ploiteren. Wie een grote reis ging onder nemen en niemand had om hem uitgeleide te doen, kon bij de menslievende visverko- per terecht. Tegen een kleine vergoeding wilde hij er wel voor zorgen, dat er iemand aan de kade stond om met een zakdoek te zwaaien en in iedere gewenste taal „Goe de reis" en Behouden aankomst" te roe pen. Het idee sloeg in. Zijn idee bleek in een enorme behoefte te voorzien en het duur de niet lang, of Baty Parloff werd over stroomd met aanvragen. De N.V. Af scheid, die inmiddels zijn vijfde lustrum al heeft gevierd, ontwikkelde zich uiterst voorspoedig. Thans heeft de N.V. vestigingen in veer tig steden van de Verenigde Staten. Wie er een paar dollar voor over heeft, kan zich uitgeleide laten doen alsof hij de president zelf was. Wie zijn eisen erg hoog stelt, moet natuurlijk wat dieper in zijn beurs tasten. Wie beslist door een charmant jong meisje wil worden nagewuifd, moet twin tig dollar neertellen. En omdat solitaire heren de aanwezigheid van een knappe brunette op de loopplank meer op prijs leken te stellen dan die van een blondine, rekende Parloff voor een brunette vijf dol lar meer. Ook aan zeer speciale eisen kan worden voldaan. Wie zou voor de aanvang van de reis niet graag omhelsd worden door een jeugdig filmsterretje? Baty Par loff kan ook dat arrangeren, al zal dit te der afscheid dan een uitgave van vijftig dollar vergen. EEN APARTE AFDELING maakt het afscheid van alleenreizende dames lich ter. Cavaliers in verschillende prijsklas sen staan dag en nacht gereed om eenza me reizigsters naar boot, trein of vliegtuig te brengen. Wie beslist de belangrijke fi guur wil uithangen aan één „nawuiver" niet genoeg heeft, kan bij Bay Parloff zelfs een kleine menigte bestellen. Onbe kende politici of filmsterren die nog be roemd moeten worden hebben reeds her haaldelijk bij de N.V.Afscheid om tiental len bewonderaars of supporters gevraagd. Baty Parloff is er zelf nooit bij. Hij is sinds lang multimillionair en heeft het veel te druk met de commerciële en admi nistratieve leiding van zijn winstgevende vennootschap. dan kan met de eigenlijke druk worden be- vangers van hoge kwaliteit! OVER DE COMPONIST Maurice Ravel en zijn werken is in de Nederlandse taal, althans in boekvorm, zeer weinig gepubli ceerd. Een nieuwe levensbeschrijving en een daaraan verbonden verhandeling over de composities van deze geniale Franse toonkunstenaar zou men daarom zeker willen begroeten als een verrijking van de Nederlandse litteratuur over mu ziek. g Een nieuwe biografie van BIJ DE UITGEVERS van de Pictura- boeken, „Het Spectrum" te Utrecht is thans een Nederlands boek over Ravel verschenen. Het is een door W. Petersen verzorgde vertaling van de biografie „Ra- vel", uitgegeven door „Editions du Seuil" te Parijs. De schrijver van dit boek, Vla dimir Jankélévitch, toont zich in zijn ge hele betoog een gepassioneerd bewonde raar van de meester. Geen detail betref fende dit kunstenaarsleven en zijn rijke oogst aan muzikale schoonheid lijkt hem te zijn ontgaan. Hij spreekt er over in een drukke taal, opgestuwd door een over vloed van eigen gedachten en geassocieerd met een overstelpende hoeveelheid door de vertaling allerminst geneutraliseerd, studie verworven begrippen en kennis. Dit nerveuze karakter van zijn stijl werd door MEN TREFT IN dit Pictura-boek veel wetenswaardigs over Ravel aan. Bij de lezing daarvan zal men echter critisch moeten blijven en uitspraken als „Ravels harmonieën worden geheel en al beheerst door een onverzadigbare nieuwsgierig heid, die hem drijft naar de zeldzaamste combinaties en steeds meer uitgeplozen klankformaties goed overwegen. Het boek is rijk geïllustreerd met fraaie en karakteristieke afbeeldingen. IN HET VOORJAAR van 1958 overleed de musicoloog, componist en recensent Norbert Loeser. Door zijn heengaan ver loor het Nederlandse muziekleven een ga ve persoonlijkheid, een mens van groot intellect, artistiek begrip en met een diep voelend hart. Hoe groot het verlies was, konden wij in volle omvang wederom gaan beseffen bij het doorlezen van de biogra fieën over Mozart en Vivaldi, die Loeser in opdracht van de uitgeverij J. H. Gott- mer te Haarlem schreef. Het levensverhaal over Mozart ver scheen reeds in 1953 als gebonden boek in Gottmex-s componistenreeks. Thans is het uitgegeven als pocket-boek. In een bezon ken, rustige stijl vertelt de schrijver over het bewogen leven van de Salzburgse meester. Hij bespreekt zijn werken en noemt hun betekenis voor de ontplooiing van Mozarts kunstenaarschap en geeft daar een karakteristiek van, die het in zicht in Mozarts kunst kan verrijken en verdiepen. DE UITGAVE van zijn boek over Vival di heeft Loeser niet mogen beleven. Het verscheen onlangs postuum. Met deze we tenschap neemt men het thans met eer bied ter hand en leest het met dankbare bewondering voor de grote kennis en het zuivere, diepe begrip dat in dit boek ge concentreerd werd. Loesers biografie over Vivaldi is het eerste Nederlandse werk, dat over deze componist werd geschre ven. Door de talloze muziekminnaars, die Vivaldi's muziek bij haar victorieuze re naissance als een onvervreemdbare schat hebben ontdekt, zal de verschijning van dit belangrijke boek, dat als pocket-boek werd uitgegeven, warm worden begroet. IN ZIJN INLEIDING tot de biografie* van Abraham Lincoln, de zestiende president van de Verenigde Staten van Noord-Amerika, deelt dr. J. W. Schulte Nordholt mee, dat er tot 1939 reeds 3958 boeken over de grote president zijn verschenen. En, zo voegt de schrijver hier aan toe, in de sindsdien verlopen twintig jaar is de stroom biografieën nog gestadig doorgevloeid, ja zelfs toegenomen in breedte en diepte. Vanwaar die grote belangstelling voor een figuur, die velen in Europa weinig meer zegt, dan dat hij de „negerslaven heeft bevrijd" en wiens gezicht men zich vaag herinnert van een oude driedollarcentpostzëgel? Heeft een levensbeschrijving van de mens Lincoln in deze gecompli ceerde tijd met zijn structureel zo geheel verschillende pro blemen nog wel enige zin? Dr. Schulte Nordholt heeft zich deze vragen gesteld en hij heeft ze beide bevestigend be antwoord. Lincoln was reeds bij zijn leven een legendarische figuur geworden. De legendevorming rond zijn persoon groeide na zijn gewelddadige dood op Goede Vrijdag van het jaar 1865 uit tot een mvthc. Zo zeer verschillend zijn de verhalen over de grapjesvertellende en in wezen toch zo melancholieke president dat een serieus biograaf zich bijna bovenmenselijke inspanning moet getroosten in dit oerwoud van legendes, verhalen en herinneringen niet te verdwalen, maar daarentegen een vaste lijn te vinden in het gevarieerde leven van de grote mens, die Lincoln was. Het gevaar van verdwalen bestaat te meer voor die biografen, die. zoals dr. Schulte Nordholt van zichzelf zegt: „zich de held, die men bewondert, hebben gekozen, waarbij soms een hevige spanning ontstaat tussen schrijver en beschrevene, tussen beeld en waarheid en tussen subjectiviteit en objectiviteit". in het overigens zo voortreffelijke boek, dat zeker geen aanspraak op volledigheid maakt, maar dat wél in het licht stelt waarom de figuur van Lincoln ook voor deze tijd van zulk een groot belang is. Dit te hebben begrepen en te hebben kunnen weergeven is de verdienste van dr. Schul te Nordholt, die met zijn biografie over Lincoln ertoe heeft bijgedragen dat de le zer een beter en grondiger begrip krijgt van de hedendaagse lévende democratie, die gevormd wordt door de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika. F. Dekker - ..Abraham Lincoln" door dr. J. W. Schulte Nord holt (Van Loghum Slaterus, Arnhem). Nieuwe abstracte kunst Kartonnen dozen ER ZIT ZELFS schoonheid in karton nen dozen, althans voor de in Duitsland geboren drieëndertigjarige Gustav Mctz- ger, discipel van de abstracte kunst. Metzger hield in Londen zijn eerste ten toonstelling van kartonnen dozenkunst. Naar zijn mening hebben zijn oude kar tonnen dozen kwaliteiten die met de beste der moderne schilderijen kunnen wed ijveren. Metzger vertelde dat hij zijn nieuwe kunstvorm heeft ontdekt toen hij drie maanden geleden over een pakkist struikelde. De nieuwe kunstvorm tentoongesteld in een Londense kelder bestaat uit geometrische vlakken van kartonnen do zen, sommige met gaten erin, opgehangen aan spijkers. Wat in het humorvat zit kan verzuren. Dat blijkt uit de drie volgende boekjes, die de slijtageslag om humorplicht en produktievergroting niet natuurzuiver heb ben verlaten. In „BLIKKEN EN BLO ZEN" van Adrie en Geert van Oorschot (uitgeverij Andries Blitz, Laren) worden een zestigtal staande uitdrukkingen zo als „een afzakkertje", „hij lacht zich een aap" en „hij kruipt door het oog van de naald" letterlijk genomen en aldus in fotografisch beeld gebracht. Het is vast geen plagiaat van het werk van Ko Don ker, die dit soort humor al veertig jaar geleden pleegde, soms met dezelfde uit drukkingen. Want als de Van Oorschotten dat gezien hadden, waren ze wel wat min der makkelijk aan het werk gegaan. Ze nemen genoegen met het eerste dat hen in de weinig geconcentreerde hoofden wil schieten en dat is beneden peil. Enfin, nu kunnen ze de hierboven staande uitdruk kingen weer gaan fotograferen. Werk aan de winkel! „PRAAT ME NIET VAN DIENST" (uit geverij Andries Blitz, Laren) door A. Duif met foto's van Piet 's Hart heeft als foefje dat de foto's averechts met de tekst rijmen. Voor oud-gedienden en er-van-gedienden mooie, plastische, dik-ingevette ongijn. Ook Ted Schaap moest het met „AUTO BIOGRAFIE" van een foefje hebben: hij zocht in het woordenboek alles wat met auto- begint op en maakte dat van toepas sing op de automobiel. Hij doet dat met nu eens soepele dan weer knarsende over schakelingen. Maar óók weer: maakwerk zonder enige innerlijke aanleiding, pro- duktiehumor. „Auto-biografie" verscheen ook bij Andries Blitz te Laren. Iets persoonlijker is Ted Schaap in „BALBOEKJE" waarin hij varieert op bol vormige figuurtjes-met-een-gezicht. Hier geen foefje maar originaliteit binnen een eigen thema. Schaap pleziert de kijker meer door zijn vindingrijkheid dan door humor. Geen lachboekje dus, maar ook niet vervelend als de hierboven genoemde drie. Kees Stip maakte een buitelende bal lade met in elke regel een andere „bal"- samenstelling. „Balboekje" verscheen bij Van Loghum Slaterus in Arnhem. Lincoln ten tijde van de Gettysburg-rede P. Zwaanswijk Dat de Nederlandse biograaf in zijn po ging een zo waarheidsgetrouw mogelijk portret van Lincoln te schetsen tóch op bewonderenswaardige wijze is geslaagd, houdt een groot compliment voor hem in. Daarmee is de vierduizend-zoveelste bio grafie over Lincoln niet overbodig gewor den, maar bewijst zij haar bestaansrecht vooral in het Nederlandse taalgebied te midden van zovele andere, grotere en vaak meer omvattende werken. MEN KIEST ZICH de held, die men bewondert. Voor de dichter en weten schapsman, die zich diepgaand met de tragedie van de rassenverschillen en -pro blemen heeft beziggehouden, is deze keuze niet verwonderlijk. Lincoln immers staat bekend als de bevrijder van de negersla ven. En toch laat dr. Schulte Nordholt dui delijk uitkomen, dat dit probleem bij de Amerikaanse staatsman niet op de eerste plaats heeft gestaan, al was deze er reeds vroeg van overtuigd, dat de slavernij mo reel en zedelijk verkeerd is en nooit in overeenstemming kan zijn met God's wil en met de gedachten van de Vaders der Amerikaanse Onafhankelijkheid. De diepe bewondering, die Lincoln voor de stichters van de Amerikaanse repu bliek en in het bijzonder voor Jefferson had. deed hem voortborduren op de pro blemen, die zij zich reeds gesteld hadden, met name ten aanzien van de vraag of een regering „van het volk. door het volk en voor het volk" kon bestaan. Toen hij deze vraag voor zichzelf beantwoord had en tot de conclusie was gekomen dat de Unie hét voorbeeld van een echl democra tisch geregeerd land was, betekende dat tevens, dat hij een oplossen van die Unie nooit zou gedogen. En toen de zuidelijke staten zich op grond van de slavenkwestie van de Unie wilden afscheiden begreep Lincoln dat het erom ging te bewijzen dat de democratie nooit kon toestaan dat een minderheid de wil zou opleggen aan de democratisch gekozen meerderheidsrege ring. En dat is dan de reden, dat de hu mane en vreedzame president een oorlog verkoos om deze stelling te bewijzen. Al begon hij dan zelf die oorlog niet. DR. SCHULTE NORDHOLT wijdt in zijn boek grote aandacht aan deze princi piële gedachtengang van de grote Ameri kaan. Hij toont aan dat het leven van Lin coln werd beheerst door diens concepties over het verband tussen volksregering en de toekomst van de mensheid enerzijds en de samenhang tussen moraliteit en men selijkheid anderzijds. Daarmee tekent de schrijver Lincoln als een mens, die ver stond boven de vele exponenten van mid delmatigheid in zijn land. Is Lincoln hierom „groot" te noemen? Dr. Schulte Nordholt aarzelt deze term op zijn held toe te passen, al getuigt zijn werk ervan dat hij innerlijk van deze „grootheid" overtuigd is. Met grote lief de en een tegelijk weldadig aandoend af stand-bewaren schetst de Nederlandse biograaf de persoonlijkheid van Lincoln. Hij wijst op diens litteraire, politieke en strategische gaven, maar laat daarbij te vens uitkomen dat een alles overtreffen de menselijke warmte bij Lincoln over heerste. Een warmte, die hem de aange wezen man maakte om leiding te geven aan zulke uiteenlopende persoonlijkhe den als de figuren van zijn kabinc waren. DE KLASSIEKE GETTYSBURG-rede, vol van litteraire schoonheid hét getuige nis van de moderne democratie, is in zijn geheel opgenomen. Jammer is, dat de tweede inauguratierede, die de gedachten van Gettysburg verdiept en uitbouwt, slechts gedeeltelijk is weergegeven. Dit is echter slechts een klein schoonheidsfoutje

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17