Kongolese leiders gaan 5 januari toch naar Brussel DEKKERS HET WEER Compromis na langdurig gesprek met de koning „DE PAUW" A. D. Huijsman treedt af Moskou akkoord met datum van 16 mei Prijsverlaging Limburgse industriekolen en cokes Synagoge beklad in Notting Hill Koningin en Prins eind mei naar België De Jaren Zest it Depressies luiden 1960 in Zacht weer VERVROEGD ERBIJ In de krant van heden: LET OP NIEUWJAARS- NIEUWS VAN VAN LOON'S Het woord is aan DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 49 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman als directeur onzer onderneming Heden legt de heer A. D. Huijsman, lid van de directie van Grafische Bedrijven Damiate N.V., zijn functie als directeur neer, nadat hij reeds geruime tijd geleden dit voornemen ter kennis had gebracht van de Raad van Commissarissen van onze on derneming. Dit is dus tevens het laatste nummer van ons blad, waarop zijn naam in de titel staat afgedrukt. Op die plaats zal voortaan de naam van zijn opvolger mr. H. C. van der Mije staan. De afsluiting van een periode van vele jaren, waarin wij samen de directie heb ben gevoerd, kan ik niet als feit vermel den, zonder in het kort een en ander te zeggen over zijn persoonlijkheid en zijn werk. Voor beide heb ik al die jaren grote waardering gehad. Met zijn kennis van zaken, tientallen jaren geleden gevormd, toen hij reeds grote belangstelling had voor de toen nog gescheiden van ons uit gegeven Oprechte Haarlemsche Courant, met zijn scherp, wijs inzicht in tijden, waarin belangrijke beslissingen moesten worden genomen, heeft hij zeer belangrijke diensten aan ons bedrijf bewezen. Die be slissingen golden o.a. ingrijpende ver nieuwingen en moderniseringen in het bouwen van een nieuw drukkerij complex en aanschaffing van moderne machines. Hiermede waren investeringen gemoeid van een omvang, die verantwoordelijke leiders tot veel wikken en wegen brengen, tot aarzelen ook wel, voor het veelomvat tend besluit genomen is Ik heb ondervon den, welk een steun het betekent, bij zulke zorgvuldig rijpende plannen een man van zijn kaliber naast mij te hebben. Onze samenwerking is daarbij steeds alles geweest, wat ik maar wensen kon en op de dag waarop hij vertrekt, is het mij een behoefte, uiting te geven aan mijn grote erkentelijkheid daarvoor en te ver klaren, dat zijn steun mijn taak zeer heeft verlicht. Ik verheug mij er zeer in, dat de heer Huijsman deel zal gaan uitmaken van de Raad van Commissarissen der onderne ming, waardoor de directie ook verder van zijn adviezen profijt zal kunnen trekken, zij het dan niet meer in zo geregelde sa menwerking als totnutoe bestond. Tenslotte wens ik hem gaarne toe dat hij nog vele jaren in zijn grote belangstel ling voor culturele zaken, in het bijzonder de schone kunsten, in de beste gezondheid bevrediging zal vinden. P. W. PEEREBOOM Advertentie PATISSERIE AUTOMATIEKHAL CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 wenst allen een voorspoedig nieuwjaar (Van onze weerkundige medewerker) De tweede helft van december heeft ons wel zeer duidelijk gemaakt wat eigenlijk depressies zijn. Ook de komende nacht zal er weer een oceaandepressie via de Britse eilanden naar de Noordzee trekken, zodat de jaarwisseling wellicht een onbestendig karakter zal hebben De afwisseling van gebieden met regen en opklaringen gaat bijzonder snel, het geen zijn oorzaak vindt in de zeer krach tige stroming in de bovenlucht waar wind snelheden van 150 tot 200 km per uur voor komen en waarmee de depressies zich in een etmaal over een grote afstand kunnen verplaatsen. In Noord-Scandinavië komt een gebied met zeer strenge vorst voor. De* situatie zal belangrijk moeten veranderen willen ook wij in het begin van het nieuwe jaar in belangrijk koudere lucht verzeild raken. Verwachting tot morgenavond: Zacht weer niet enige regen en een matige tot krachtige, tijde lijk krachtige tot harde wind tussen zuid en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. BRUSSEL (ANP) De leiders van het „kartel der nationalistische partijen" in Kongo hebben koning Boudewijn tijdens hun eerste onderhoud met de vorst in Leopoldstad meegedeeld dat zij op 5 januari naar Brussel zullen gaan voor het bijwonen van een rondetafel conferentie met de Belgische regering. Volgens een mededeling van de Bel gische radio verklaarde Kasavoeboe, leider van de gematigde vleugel van de Abako, te verwachten dat de conferentie op 10 januari zal beginnen. De Belgische minister voor Kongo, De Schrijver heeft meegedeeld het „niet erg waarschijnlijk" te achten dat reeds op vijf januari een ronde-tafelconferentie over de toekomst van Kongo kan worden gehouden. Het kartel der Kongolese par tijen heeft echter op zijn jongste congres geëist dat de ronde-tafelconferentie op die datum begint. Om eventuele onrust in Kon go te voorkomen is thans besloten dat de Kongolese leiders in elk geval op de vijfde naar Brussel vertrekken. De grote partijen zullen elk door ongeveer vijf man worden vertegenwoordigd. Kasavoeboe deelde op een persconferen tie na het langdurige onderhoud met de koning nog mee dat men de vorst de eis tot onmiddellijke onafhankelijkheid en vrijlating van alle politieke gevangenen had overgebracht. De besprekingen met de koning, die door minister De Schrijver werden bijgewoond, verliepen in een uit stekende sfeer. Andere sprekers zeiden tijdens de pers conferentie dat de delegatie de koning had meegedeeld dat men België beslist niet „de oorlog had verklaard" maar altijd vriendschap voor het Belgische volk had gevoeld. Men is er echter pijnlijk getroffen door het feit dat er in Neder-Kongo vrij wel een militaire bezetting bestaat. Daar de Kongolezen ongewapend zijn ziet men geen reden voor de aanwezigheid van Bel gische tanks en kanonnen. Gisteravond heeft koning Boudewijn nog een delegatie van de gematigde partijen ontvangen, waaronder de P.N.P., de Na tionale Partij voor de Vooruitgang, die bij de verkiezingen van deze maand in de Kongo slechts matige successen wist te boeken. Vandaag is de Belgische vorst in de laatste plaats in Kongo, die hij op zijn onverwachte reis zal bezoeken: Coqhuilhatstad. Vandaar zal hij zaterdag per vliegtuig naar Brussel terugkeren. Woensdagavond heeft minister Schey- ven, die is belast met de financiële en economische aangelegenheden van Kongo de tienduizend Belgische ambtenaren in de kolonie gerustgesteld, nu België heeft toegezegd Kongo naar de onafhankelijk heid te leiden. De minister zei dat de re- ^jOOOOCCOCC02CCCCCOOCOC030COOCOOCCCCOOCCCCOCOCCCOCOCCCOC< Ons eerstvolgend nummer zal op zaterdag 2 januari verschijnen. Wij kunnen onze lezers reeds vandaag de bijlage „ERBIJ", die op zaterdag pleegt te verschijnen aanbieden. :os<X>0COCO0CC>30^CCO»DCO^»CO5DCi^TOrOM<X0CCOCCO3COCcró: MOSKOU (Tass) Premier Kroesjt- sjev heeft in brieven aan president Eisen hower, president De Gaulle en premier Macmillan ingestemd met hun voorstel om de topconferentie op 16 mei in Parijs te laten beginnen. Kroesjtsjev verklaart dat „met voldoe ning kan worden vastgesteld dat over de datum en plaats van de topconferentie de finitief overeenstemming is bereikt als ge volg van overleg tussen de regeringen der vier mogendheden". Het nieuws is in Londen, Parijs en Wash ington met instemming begroet. Een of ficiële woordvoerder in Londen zei, dat de Britse regering „zeer verheugd" is. Het nieuws bereikte Washington op het ogenblik dat daar de Franse, Britse en Westduitse diplomatieke vertegenwoordi gers met minister Herter een eerste bij eenkomst hadden ter bestudering van de vraagstukken die op de topconferentie aan de orde zullen komen. Onderhoud PARIJS (UPI) De Russische ambas sadeur in Frankrijk, Sergi Vinogradov is uit Moskou naar Parijs teruggekeerd en heeft onmiddellijk een onderhoud aange vraagd met president De Gaulle. Waar schijnlijk zal het onderhoud vandaag plaatshebben. Waarschijnlijke onderwer pen van gesprek zijn de topconferentie in mei en het bezoek van Kroesjtsjev aan Frankrijk in maart. gering waarborgen voor de toekomst van deze ambtenaren heeft verstrekt in de vorm van drie wetsontwerpen, die woens dag door de vaste commissies van het parlement zijn goedgekeurd. Ambtenaren van het bestuur in Kongo, leden van de gerechtelijke macht en militairen die hun loopbaan in Kongo niet zullen kunnen voortzetten, zullen volgens deze wetsont werpen kunnen kiezen uit een aantal mo gelijkheden, waaronder een herscholings cursus die zal opleiden tot een dienstver band bij een internationale organisatie voor tewerkstelling in een onderontwik keld gebied of tot een verdere carrière bij een overheidsinstelling in België zelf. De ambtenaren die de overheidsdienst willen verlaten zullen een uitkering ontvangen, waarvan de grootte wordt bepaald door het aantal dienstjaren en de beklede functies in Kongo. Voorts is voor de ambtenaren die na de overdracht van de soevereini teit Kongo zullen verlaten, een speciale pensioenregeling getroffen, aldus deelde minister Scheyven in een voor Kongo be stemde radiorede mede. Professor Henri Rolin, Belgisch minis ter van Staat, socialistisch lid van de Se naat en rechter in het „Europese hof voor de rechten van de mens", heeft zich be reid verklaard, de leider van de Kongole se nationale beweging, Patrice Loemoem- ba, te verdedigen. Loemoemba, zal op 18 januari te Stanleystad terecht staan in verband met de ongeregeldheden in die stad op 30 oktober. Teneinde zich aan te passen aan de marktsituatie zullen de Limburgse mijnen van 1 april 1960 af voor industriekolen prijzen noteren, welke 5 tot 10 percent lager liggen dan de thans geldende. Voor afnemers die in de komende maanden een contract sluiten voor levering gedurende het koiènjaar 1960/1961 zal de prijsverla ging reeds op 1 januari 1960 ingaan. pag. Weerrapporten 1, 2 Effecten en Geldmarkt 2 Economisch nieuws 2 Toch Is Het Zo2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine WereldS Feuilleton 5 Horen en Zien 5 Agenda van Haarlem 5 Uitgaan in Haarlem5 Beurs 6 Scheepsberichten 6 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 9, 13 Esperanto-cursus 7 Op en om het Binnenhof7 Kerkelijk Leven7 Filatelie 7 IJmondagenda 9 Kennemer Kruimels9 Sport. 11 Kunst 13 Erbij15 tot 20 Puzzelrace van Oud naar Nieuw (slot)20 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" LONDEN (Reuter-UPI) Op een sy nagoge in Notting Hill zijn woensdag avond drie grote swastika's geschilderd, met daaronder de woorden „Juden 'raus". In Notting Hill hadden veertien maanden geleden ernstige rassenrelletjes plaats. Het hoofdkwartier van de White Defence League, een organisatie die niet-blanken buiten Groot-Brittannië wil houden, be vindt zich in die wijk, die tevens de kies kring is van Sir Oswald Mosely, de vroe gere leider der Britse fascisten en thans leider van de Union Movement. Tijdens de jongste verkiezingen leed hij een gro te nederlaag. Scotland Yard neemt deze zaak niet licht. „Gevallen als dit zouden kunnen lei den tot ernstige ontwikkelingen in een wijk als deze waar de gemoederen snel worden geprikkeld", zo verklaarde een woordvoerder. De leider van de synagoge, Portnoy, verklaarde: „Dit is de eerste werkelijke demonstratie van anti-Joodse gevoelens hier". De politie zei dat degenen die de synagoge beklad had, de pers had ge waarschuwd. Gemene geest De ontwijding van de synagoge in Keu len bewijst dat de „gemene geest van het nationaal-socialisme nog steeds rond zweeft in het land waar hij ontstaan is", aldus het bestuur van de organisatie van Britse Joden. Wij hebben, zo zegt het bestuur, vanaf 1945 op verschillende tijd stippen de aandacht gevraagd voor: de ontoereikendheid van de denazificatie, het feit dat ex-nazi's in hoge functies gehand haafd blijven, de aanstelling van onder wijzers met nationaal-socialistische op vattingen, en het vergoelijken van Hitiers misdaden in de schoolboeken die in West- Duitsland worden gebruikt. In de verkla ring wordt echter hulde gebracht aan de Westduitse autoriteiten voor hun „direc te reactie en krachtige stappen". Bij gelegenheid van het tienjarig be staan van het Unesco Centrum Neder- DIRECTIE EN HOOFDREDACTIE VAN DIT BLAD WENSEN DE LEZERS EEN GELUKKIG EN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR. land heeft de Stichting Het Amster dams Schriftmuseum een schrijf- en tekenivedstryd georganiseerd. Vier eerste-prijs-winnaars werden in de tekenwedstrijd aangewezen die allen een fiets krijgen. Evelien Wijdema en Gonda van Oostrom behoorden tot de gelukkigen. Het Nieuwjaarsfeest is in China een lampionnenfeest. Fr zijn er heel wat, die vannacht 1960 gaan verlichten. BRUSSEL (ANP) De woordvoerder van het Belgische hof heeft woensdag be vestigd, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard in mei van het volgend jaar op uitnodiging van koning Boudewijn een of ficieel bezoek van twee of drie dagen aan België zullen brengen. Het Nederlandse koninklijke paar wordt op 30 mei in de Belgische hoofdstad verwacht. De duur van het bezoek is nog niet offi cieel vastgesteld. Verwacht wordt, dat het officiële programma een dezer dagen bekend zal worden gemaakt. Het schijnt vast te staan, dat de Koningin en de Prins ook enkele plaatsen buiten Brussel, waar onder Antwerpen, zullen bezoeken. Ko ning Boudewijn, die zaterdag 2 januari van zijn onverwachte bezoek aan Kongo in België terugverwacht wordt, bracht dit jaar een officieel bezoek aan Nederland. Koningin Juliana bezocht België voor de laatste maal, maar toen onofficieel, tijdens de Wereldtentoonstelling in 1958. Koninklijk paar in Londen Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn vanmorgen per vliegtuig naar Lon den vertrokken, waar zij een kort familie bezoek brengen aan Prinses Alice, herto gin van Athlone, die juist van een wereld reis is teruggekeerd. De Koningin en de Prins hopen vanavond terug te keren. Advertentie BARTEUORISSTR, HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 A HAPPY NEW YEAR Mil Advertentie lllllllllllllllllll de achterpagina van dit blad op 2 januari 1960. Daar vindt u groot Automobielbedrijf Korte Kleverlaan 30-40 Bloemendaal Tel. 51301-55446 (02500) Advertentie Wij wensen u allen een voorspoedig 1960 Alexander Smith: Het ware bezit van de mens wordt gevormd door zijn herinneringen. In niets anders is hij rijk, in niets anders is hij arm. ASSURANTIËN Marktplein 27 - Telefoon 4854 IJmniden Ook in het nieuwe jaar verzorgen wij gaarne uw verzekeringen Vandaag eindigt een periode van tien jaar, „de jaren vijftig". Als we, op de drempel van het volgende decennium, even omkijken naar die achter ons liggen de periode, zien we geen al te opwekkend beeld. We zien dan een tijdperk, dat be gon toen de naweeën van de tweede we reldoorlog overal nog duidelijk voelbaar waren. Europa moest, met behulp van het Marshallplan, door Amerika economisch op de been worden gehouden; er ging een vloedgolf van communisme over Europa en Azië en in de Verenigde Staten was de anti-communistische heksenjacht tot een hoogtepunt van hysterie gekomen; de kou de oorlog had een zeer dreigend karakter aangenomen na de onthulling door presi dent Truman, in de herfst van 1949, dat de Sovjet-Unie er in geslaagd was, een atoombom te vervaardigen. De wereld heeft al die moeilijkheden overleefd en gedeeltelijk overwonnen, zij het dan dat zij in die tien jaar weer ande re pijnen te verduren kreeg: verscheide ne oorlogen van het zogenaamde „kleine" formaat, bloedige revoluties, nederlagen voor de democratie... Weliswaar waren er het laatste jaar ook enkele lichtpun ten, zoals de economische opbloei in Euro pa en de (althans voor ons gevoel) ver minderde oorlogsdreiging, maar van eni ge werkelijke stabiliteit in de internatio nale samenleving is nog geen sprake. Het woeligst is die samenleving in dit laatste van de jaren vijftig geweest in Afrika, het continent dat zolang het het Zwarte Werelddeel werd genoemd en voor de buitenstaander uit één ondoor dringbaar en vrijwel onbewoond oerwoud scheen te bestaan juist de indruk wek te, onberoerd te zijn gebleven door de ex plosieve ontwikkelingen elders. In Afri ka, dat bij het begin van 'datzelfde de cennium nog grotendeels koloniaal ge bied was en waar de drang naar onafhan kelijkheid nu plotseling niet meer te stui ten blijkt te zijn. Wie nog maar enkele ja ren geleden zou hebben voorspeld dat Bel gië zich in 1959 ten aanzien van Kongo voor hetzelfde probleem zou zien ge plaatst als Nederland ten aanzien van In donesië in 1949, zou toen een fantast zijn genoemd. In de geschiedenisboeken van de toekomst zal 1959 waarschijnlijk „het jaar van Afrika's ontwaken" heten. En zonder enige twijfel zal in 1960 die schoksgewijze ontwikkeling in Afrika wor den voortgezet. Er zullen dan weer ver scheidene nieuwe onafhankelijke staten bij komen en elke vermeerdering van hun aantal zal in de nog koloniale gebieden de drang naar eigen onafhankelijkheid ver sterken, onverschillig of die gebieden naar het oordeel van de „beschaafde wereld" wel of niet rijp zijn voor het aanvaarden van de verantwoordelijkheden, die de sou- vereine status in het hedendaagse we reldbestel nu eenmaal meebrengt. Het ontwaken van Afrika zal aanzien lijke invloed hebben op de UNO, waar al die nieuwe landen eveneens ongeacht hun politieke rijpheid of onrijpheid uit overwegingen van internationale concur rentie met open armen zullen worden ont vangen.. en waar zij door hun aantal spoedig een macht zullen vormen die in geen verhouding staat tot hun werkelijke betekenis voor de rest van de wereld. De grote gebreken van het Handvest der Ver enigde Naties zullen daardoor nog veel pijnlijker voelbaar worden dan in de jaren vijftig al het geval is geweest Om deze en nog vele andere redenen zal het vraagstuk van de verhouding tus sen Europa en Afrika een der voornaam ste en moeilijkste problemen zijn, waarmee ons werelddeel zich in de jaren zestig zal moeten bezighouden. „De lei ders van Westeuropese landen met in vloedssferen in Afrika zijn er zich van bewust dat de economische solidariteit van Europa en Afrika onvermijdelijk is en richten hun streven op de ontwikkeling van Afrika, die op zichzelf een voorwaar de vormt voor de economische toekomst van Europa", heeft een Senegalese afge vaardigde onlangs in de Raad van Euro pa gezegd. In Nederland, dat géén in vloedssfeer in Afrika heeft, dient men zich dat evenzeer te realiseren, want de idee der Eurafrikaanse samenwerking kan ook voor ons land van groot belang zijn. Die idee kan in de eerstvolgende tien jaar óf verwezenlijkt worden, óf mislukken. Als zij mislukt, zou dat Europa wel eens duur kunnen komen te staan en niet alleen in economisch opzicht. In elk geval kan het bijna niet anders of Afrika zal in het komende decennium een zeer belangrijke rol op het wereldto neel gaan spelen. Ook al valt niet te ont kennen dat het nu het doek opgaat voor die episode van de Jaren Zestig eigen lijk verre van gereed is voor die grote rol. Simon Koster

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1