Nederlands zich in het bedrijfsleven herstelde afgelopen jaar krachtig C Effecten -en Geldmarkt Panda en de meester-diplomaat Mr. De Graaff is tevreden over de activiteiten Aanhoudend zacht weer Wereldnieuws Redelijk evenwicht tussen bestedingen en besparingen A. MOLENDIJK Ned. Middenstandsbank onveranderd dividend Spaarsaldo van 160 min. Eisenhower zou nieuwe arbeidswet voorbereiden Shell Nederland n.v. opgericht DONDERDAG 31 DECEMBER 19 59 2 FOTO TOESTEL De R.P.S. in 1959 Het staalconflict DE EFFECTENBEURS IN 1959 Bod op Perry geslaagd (Van onze financiële medewerker) Dat bij de jaarwisseling van 1959-1960 de tot byna lV/i miljoen aangegroeide be volking niet alleen werk en brood heeft, maar ook een zekere welstand geniet, is wel het beste bewijs, dat de conjuncturele opgang, welke gedurende het afgelopen jaar in ons werelddeel plaatsvond, aan Nederland niet is voorbijgegaan. Ook hier kon reeds in de loop van 1958 een economisch herstel intreden, mede onder invloed van de in 1957 genomen maatregelen tot bestedingsbeperking, welke bijvoorbeeld de totale investeringen van 8.9 miljard in 1957 tot 8.2 miljard in 1958 terug brachten. Het officieel disconto, dat in augustus 1957 tot 5 percent werd verhoogd, kon in de loop van 1958 reeds tot 3 percent worden verlaagd en in januari van 1959 volgde een verdere verlaging tot 2% percent, waaruit wel bleek, dat in de conjunctuur een ontspanning was ingetreden. De Nederlandse invoer, die in 1957 tot 15.6 miljard was gestegen, liep in 1958 tot 13.8 miljard terug bij een lichte stijging van de export en vooral hieraan was het te danken, dat de be talingsbalans, die voor 1956 en 1957 een groot tekort aanwees, in 1958 een groot overschot opleverde, waartoe zoals be kend, ook de toen reeds begonnen buitenlandse aankopen van Nederlandse aandelen hebben bijgedragen. Deze buitenlandse aankopen hebben ook in 1959 op de ontwikkeling van de Neder landse betalingsbalans een sterke invloed j uitgeoefend, zodat de betalingsbalans over het eerste halfjaar nog een voor delig saldo van 687 miljoen heeft bedragen. Expansie Maar het is toch in de eerste plaats de expansie van het Nederlandse bedrijfs leven geweest, waaraan de verbeterde internationale positie van ons land mag worden toegeschreven. De Nederlandse handel heeft zich ook in het raam van de op 1 januari 1959 in werking getreden Euromarkt op waarlijk ongedachte wijze ontwikkeld. Was er in 1957 een importsaldo van niet minder dan f 3.8 miljard en in 1958 nog een van 1.5 mil jard, de eerste elf maanden van het lonen de jaar h-bben een cijfer van 1.1 miljard laten zien en voor de laatste drie maanden was er zelfs een evenwicht. Voor het gehele jaar 1959 zal het tekort op de handelsbalans dan ook weinig meer dan 1.1 miljard bedragen, hetgeen voor namelijk te danken is aan de aanmerke lijke stijging van de Nederlandse exporten. Terwijl in vergelijking met 1958 de import in de eerste elf maanden met ruim 1 miljard is toegenomen, ging de export met bijna 1.3 miljard vooruit, dat is met 11 percent, een cijfer, dat de verwach tingen verre heeft overtroffen. Er moge dan aan de organisatie van ons bedrijfs leven nog veel ontbreken en de tegen stellingen tussen de zes en de zeven Euro pese landen mogen zorgen baren en tot nauwere aaneensluiting van de Neder landse ondernemingen nopen, handel en industrie verdienen bij het eind van dit jaar een eresaluut voor de resultaten, welke zij in het internationaal handels verkeer hebben kunnen behalen. Werkloosheid Het is dan ook geen wonder, dat de werkloosheid in de loop van dit jaar ver der is afgenomen. Terwijl ze ultimo ok tober 1958 nog 66.400 bedroeg, vermeldt de statistiek per ultimo oktober 1959 een cijfer van 42.200, dat als normaal mag worden beschouwd en in menig bedrijf kan thans eerder van een tekort dan van een teveel aan personeel worden ge sproken. Vooral bij de metaalbedrijven is de personeelssterkte gedurende het twee de halfjaar van 1959 niet onbelangrijk ge stegen en de toeneming van de omzetten in het derde kwartaal tot 8.2 miljard tegen 7.6 miljard in die periode van 1958 is daarmede in overeenstemming. Voor zover er in deze ontwikkeling enige reden tot bezorgdheid schuilt, moet deze worden gezocht in het feit, dat sinds de laatste tijd de afzet in het binnenland ver houdingsgewijs sterker is gestegen dan die naar het buitenland, waarbij dus de vraag opkomt, die men trouwens ook in andere landen, met name in de Verenigde Staten en in West-Duitsland stelt, of de particu liere bestedingen zich onder invloed van de algemene „welvaartspsychose" niet in een te sterk tempo ontwikkelen. Het feit dat van een algemene prijsverhoging in ons land gedurende de laatste tijd geen sprake is en de ruilvoet met het buiten land zelf iets is verbeterd, duidt momen teel op de afwezigheid van een inflationis- tische beweging. Besparingen toegenomen Ook de toeneming van de nationale be sparingen zijn in dit opzicht een gerust stellend verschijnsel. Bij de spaarbanken is het spaaroverschot in de eerste elf maanden van circa 600 miljoen in 1958 tot bijna 800 miljoen toegenomen en ook de levensverzekeringsmaatschappij hebben in het afgelopen jaar weer grotere be- Advertentie HAUTE COIFFURE Santpoorterstraat 1 - Haarlem - Tel. 19706 VOORSPOEDIG NIEUWJAAR De directie van de Nederlandsche Mid denstandsbank n.v. deelt mede, dat het in de bedoeling ligt te zijner tijd aan aandeel houders voor te stellen een dividend van zeven percent (onveranderd) op de gewone aandelen uit te keren. Zoals reeds uit het op 4 december gepu bliceerde prospectus van de emissie van 4.468.000 gewone aandelen a pari is ge bleken, ontwikkelden de zaken zich in 1959 zeer bevredigend. Zowel de toevertrouwde middelen als de kredietuitzettingen ver toonden een flinke stijging. Deze toeneming van de bedrijfsomvang zal volgens de di rectie ook in de resultatenrekening tot uit drukking komen. dragen tot zich getrokken. Aan premiën en koopsommen ontvingen ze gedurende de eerste negen maanden in totaal 610 mil joen tegen f 583 miljoen in die periode van 1958, zodat het belegd vermogen thans tot meer dan 7 miljard is gestegen. Deze wijze van sparen is wel opmerkelijk in een tijd. die zich kenmerkt door de vrees of de verwachting, dat het geld ook in de toekomst verder in koopkracht zal ver minderen. waaraan, zoals eerder opge merkt. voor geen gering deel ook de vraag naar aandelen is toe te schrijven. Het be wijst, dat de klassieke spaargewoonten bij ons volk diep geworteld zijn en dat vooral de „kleine luyden" met hun spaargeld nog meest bij de spaarbanken en de levens verzekeringsmaatschappijen terechtkomen. Deze „kleine 'luyden" schuilen uiteraard het meest onder de loon- en salaristrek kers, die hun aandeel in het internationaal vermogen van 35 percent in 1900-1913 tot 45 percent na de eerste en tot 55 percent na de tweede wereldoorlog hebben zien stijgen. Overheidsfinanciën gezonder Het natuurlijk verloop van de bezits- en vermogensspreiding, welke het gevolg is van hogere lonen en salarissen en van de omvangrijke sociale voorzieningen, be hoeft dan ook naar ons oordeel geen ver sterking door spaarpremies en dergelijke faciliteiten van de overheid. Deze heeft er siechts voor te zorgen, dat haar financieel en monetair beleid gericht blijft op ie waardevastheid van het geld. in welk op zicht het afgelopen jaar geen reden tot ongerustheid heeft gegeven. Zij heeft, als bekend in 1958 en 1959 met name de gemeenten, die hun kapitaalsuitgaven al te lichtvaardig met zogenaamd kort geld financierden, aan banden gelegd, met het gunstig gevolg, dat de vlottende schulden van circa 2% miljard einde 1957 tot circa 1 miljard op 30 september j.l. zijn gedaald Hiertegenover staat natuurlijk een stijging van de vaste schulden en ook de totale schuld is gedurende 1958 en 1959 groter geworden (van 10.3 miljard tot 12.6 miljard), maar ook de uitgaven van de centrale en lagere overheidsorganen zijn in deze tijd, economisch gezien, niet enkel im productief, omdat zij via onderwijs, open bare werken en dergelijke voor de ont wikkeling van het maatschappelijk en economisch leven nieuwe voorwaarden scheppen. De Nederlandse Staat heeft gedurende de laatste jaren zijn schuld als bekend, aanmerkelijk kunnen verlagen door een belastingheffing, die nogal wat critiek heeft uitgelokt en waardoor het de Staat mogelijk was ook grote kapitaalsuitgaven uit de gewone belastingmiddelen te finan cieren. De staatsschuld kon daardoor sinds 1947 met weinig minder dan 10 miljard worden teruggebracht en eerst de laatste jaren, met name ook blijkens de jongste staatsbegroting, is hierin een kentering ge komen. Het behoeft zeker geen zorgen te baren, dat de Nederlandse staatsschuld van f 18.2 miljard ultimo 1957 tot 19 mil jard ultimo september 1959 is gestegen, teminder, omdat deze stijging op de ge consolideerde schuld betrekking heeft. Het feit, dat. de rijksmiddelen, voor wat de niet-kohierbelastingen betreft, gedurende de eerste tien maanden ditmaal circa 300 miljoen meer hebben opgebracht dan het vorig jaar. doet zien, dat de toeneming van het nationaal inkomen ook aan de huishouding van de staat ten goede komt en de regering tot de noodzakelijke uit gaven en hopelijk tot verlaging van de belastingen in staat stelt. Dat deze thans min of meer in het vooruitzicht wordt ge steld, kan als een hoopvolle aanwijzing voor het komende jaar worden beschouwd Als men zo naar x)erschill°ndp kanten het verloop van het thans geëindigde jaar overziet, is er onoet-icijfeld reden tot vol doening en dankbaarheid, ook al zullen de structurele wijzigingen in de econo mische verhoudingen, nationaal en inter nationaal, zomede de reeds tot stand ge komen en te verwachten loonsverhogingen, regering en bedrijfsleven in het komende jaar voor nieuwe problemen plaatsen, waarvan de oplossing op de verdere ont wikkeling van de Nederlandse conjunctmir en het welvaartspeil van grote invloed zal zijn. Maar de voorivaarden er van zijn toch in vele opzichten aanwezig. Zeelt ió l\et zo r~ MET DE ontwikkeling van- de fotografie is het eigenlijk een beetje vreexndsoortig toegegaan. Zoals bekend, gaat het principe van de camera obscura (of het fototoestel zonder lenservan uit, dal in een afgeslo ten kastje door een klein gaa'>e een beeld op de tegenoverliggende wand xvordt ge worpen. Dit beeld staat, nel als in het mo derne fototoestel, ondersteboven. Dit pricipe schijnt al bekend te zijn ge weest aan Aristoteles die in de vierde eeuw v. Chr. leefde, al thans, hij beschreef destijds de vorming van beelden, die door een kleine opening werden ge projecteerd. Ook de Griekse wiskundige Euclides was met het principe van de camera obscura bekend. Zo langzamerhand zijn we er wel een beetje aan gewend geraakt, dat allerlei mo derne vindingen, waarvan we zonder na der onderzoek het octrooirecht aan de wes terse beschaving hadden toegekend, bij nader onderzoek ook reeds in de Griekse oudheid bekend blijken te zijn geweest. Daarom is het niet onaardig en zeker billijk in dit verband ook eens de naam te noemen van de Arabische geleerde Ibn al Haytam, die omstreeks het jaar 1000 leefde en een beschrijving heeft gegeven van een zonsverduistering die hij door een nauw gaatje op een tegenoverliggende wand projecteerde. Voor de beste beschrijving van een omge keerd beeld op de achterwand van een ca mera obscura, komen we echter toch bij het genie van de renaissance terecht, n.l. bij Leonardo da Vinei. Hij ontdekte niet alleen het principe, maar verklaarde het tevens. Een teleurgestelde lezer zal wellicht laat dunkend opmerken, dat „een doosje met een gaatje" toch eigenlijk maar weinig met onze moderne fototoestellen uitstaande heeft. Danielo Barbaro heeft die opmerking misschien wel voorzien, want in 1568 rustte hij de camera uit met een lensje en Giam- battista della Porta verbeterde hieraan nog het een en ander en beschreef het in 1589 in zijn beroemd geworden boek „Magia Na- turalis". Hoewel we hier toch zeker van het foto toestel in de kinderschoenen kunnen spre ken, bleef desondanks het hele terrein van de fotografie onontgonnen en kon eerst 21/'z eeuw later van een verdere ontwikkeling wor den gesproken, nadat in 1839 de uitvinding van Daguerre en Niépce door de Franse rege ring werd aangekocht en als J „een geschenk voor de hele wereld" ter beschikking werd gesteld. Natuurlijk kan men nog tegenwerpen, dat de ontwikkeling van de camera obscura vele eeuwen werd tegengehouden door het feit, dat men niet over chemische middelen beschikte om de beelden vast te leggen en vast te houden. Dit argument gaat slechts ten dele op, want de verschijnselen van lichtgevoeligheid, zoals bijv. het bleken van bepaalde kleurstoffen in het zonlicht, zijn zeker al een twintigtal eeuwen bekend, zo dat dit beginsel als uitgangspunt had kun nen dienen. Dat het anders is gelopen, vindt zijn oorzaak waarschijnlijk in het feit, dat men het door de camera waarge nomen verschijnsel uitsluitend als een merkwaardigheid heeft opgevat, zonder daarin verder enig nut te zien. Mogen we het dan nu eens over een uit vinding hebben, waarvan het nut duidelij ker in het oog springt? Daarover een volgende keer. H. Pétillon Nadruk verboden. Voor de Rijkspostspaarbank is het afge lopen jaar gunstig geweest. Niet alleen werd de 5 miljoenste spaarder ingeschre ven, maar ook werd in totaal voor 160 mil joen gulden meer ingelegd dan terugbe taald. Tellen wij de bij te schrijven ren te ad 66 miljoen gulden mee, dan be draagt het inleggerstegoed op 1 januari 1960 2368 miljoen gulden. In geen enkel jaar in de geschiedenis van de R.P.S. werd zulk een hoog bedrag aan rente ter beschikking van de spaarders gesteld; ook het totaal bedrag dat aan de spaar bank is toevertrouwd, is een record. Tot dit gunstige resultaat heeft het ge hele jaar 1959 bijgedragen, maar voor al le spaarinstellingen nam in de tweede helft van het jaar de stijging af. Waar schijnlijk is dit onder andex-e toe te schrij ven aan de stijging van de kosten van levensonderhoud als gevolg van de di-oge zomer. Ook steeg in de tweede helft, van het jaar de kapitaalx-ente iets, zodat an dere beleggingen voor de spaai'ders at tractiever werden. Als gevolg van de stij ging van de kapitaal- en geldrente wer den ook de bankspaarbanken actiever. Af gezien van deze algemene factoren, volg den de bespai'ingen in het vierde kwartaal het normale spaarpatroon. Dit houdt in dat de opnemingen in de twee weken na Sinterklaas aan de hoge kant zijn. Blijk baar worden vele Sinterklaas-cadeautjes eerst uit het huishoudgeld en later pas uit het spaargeld gefinancierd, aldus de di rectie van de R.P.S. In 1959 werd bij de R.P.S. 810 miljoen gulden ingelegd en 650 miljoen gulden terugbetaald. Volgens de „Wall Street Journal" werkt de regering-Eisenhower aan een krachtige nieuwe arbeidswet, met behulp waarvan men een nieuwe crisis in de staalindustrie volgende maand wil voor komen. Het blad verwacht dat president Eisenhower het Congres zal verzoeken, hem het recht te geven de rechter om een verlenging van de „afkoelingsperio de" van tachtig dagen te vragen. De pre sident zou een verlenging voor onbepaal de tijd verlangen. Zoals bekend moesten de stakende metaalarbeiders op 7 novem ber op grond van de Arbeidswet van Taft en Hartley het werk voor tachtig dagen hervatten, nadat zij 116 dagen tevoi'en het werk hadden neergelegd. De „afkoe lingsperiode" loopt op 26 januari af. Bemiddeling geëindigd De regeringsbemiddelaar in het Ameri kaanse staalconflict, Joseph F. Finnegan, heeft aangekondigd dat hij zijn bemidde lingspogingen heeft gestaakt. Hij beschul digde zowel werkgevers als werknemers van „stijfhoofdigheid". Ceen van beide partijen is geneigd tot een compromis met het oog op de stemming die van 11 tot 13 januari wordt gehouden. Dan zullen circa een half miljoen staalarbeiders hun oordeel geven over het beleid van hun vakbond. De stemming wordt op voorstel van de regering gehouden. Volgende week zal Finnegan onderzoeken of een eventue le nieuwe bemiddelingspoging enige zin heeft. „Het buitenland heeft in 1959 een gro te rol gespeeld op de Amsterdamse Effec tenbeurs. Een bijna constante vraag van buitenlandse zijde heeft aanzienlijk bijge dragen tot de toeneming van de omzetten en tot de stijging van de koersen," aldus verklaarde mr. U. J. N. de Graaff. direc teur van de Vereeniging voor den Effec- Zoals reeds werd meegedeeld, zullen in verband met haar gestadig toenemende belangrijkheid en veelzijdigheid de werk zaamheden van de Koninklijke Shell groep in Nederland organisatorisch gescheiden worden in activiteiten van internationale aard en activiteiten met een Nederlands karakter. De internationale aangelegen heden zullen evenals thans behan deld worden door het centrale kantoor van de Koninklijke/Shell groep te 's-Graven- hage, terwijl activiteiten met een Neder lands aspect met ingang van 1 januari 1960 geïntegreerd worden in een nieuwe organisatie voor Nederland. In verband hiermee is een maatschap pij Shell Nederland n.v. opgericht die een autonome organisatie zal zijn en die de bestaande Nederlandse bedrijfseenhe- den zal gaan bestuderen. Haar functie bij het unificeren van de wei'kzaamheden in Nederland zal haar in staat stellen vele contacten met vertegenwoordigers van het Nederlandse openbare leven te combi- nei'en. De in het bovenstaande genoemde inte gratie van de Nederlandse ondeimemin- gen der Koninklijke/Shell groep zal niet van invloed zijn op het werkterrein dei- afzonderlijke maatschappijen. Deze zullen hun individuele identiteit (als rechtsper soon) behouden. Hier volgen de maatschappijen die on der direct bestuur komen van Shell Ne derland n.v.: a) Shell Nedexdand Verkoop maatschappij n.v. (vooi'heen: Shell Ne derland n.v.), b) Shell Nederland Raffi naderij n.v. (voorheen: Shell Pei-nis Raf finaderij n.v.). c) Shell Nederland Chemi sche Fabrieken n.v. (voorheen: Shell Per nis Chemische Fabrieken n.v.), d) N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij. (De aandelen van deze maatschappij worden voor gelijke delen gehouden door de Ko- ninklijke-Shell groep en de Standard Oil co. N.J. - Shell Nedei-land n.v. zal ten aan zien van haar bestuur van de N.A.M. on derworpen zijn aan het toezicht van de raad van commissarissen van deze maat schappij). De nieuwe Shell Nederland n.v. wordt geleid door de heer B. Scheffer, president- directeui*, bijgestaan door de heren ir. A. H. J. van Goch, dii-ecteur en ir. J. W. Ern- ste, directeur. Het kantoor van de Shell Nedei-land n.v. wordt voorlopig gevestigd in een pand aan het Stadhoudersplantsoen no 21 te Den Haag. Medio volgend jaar zal de maatschappij haar kantoor verplaat sen naar het nieuwe Shell-gebouw in Rot terdam, dat thans in aanbouw is. 25. Panda en de diplomaat zochten naar een andere bank. om de rest van de nacht op door te brengen. En zoals agent Num mer Een had voorzien, kwamen ze nu bij de bank, waar de geheime agent allerlei apparaatjes had opgesteld. Met een geeuw zette Smurk zich hierop neer. Maar Panda bleef vjeifelend staan. „Zouden we niet lie ver een andere zoeken?" „Het is de enige bank in de omtrek," antiooordde Smurk, „we moeten dus hiermee genoegen ne men. Laat ons dus niet langer ronddwalen en wat rusten. Ik moet morgen al vroeg op pad, want ik heb een belangrijke afspraak met de burgemeester van dit stadje." De ze woorden werden opgevangen door een microfoon, zodat Nummer Een, die zich met een ontvangapparaat in de nabijheid verscholen hield, alles kon horen. „Een afspraak met de burgemeester. mom pelde Nummer Een, „daar wil ik wel iets meer over weten." Hij wachtte tot Smurk en Panda de ogen hadden gesloten en draaide toen aan enkele knopjes. Meteen richtte een van de toestelletjes zich op Smurk. Er klonk een droge klik en een fel groen schijnsel belichtte de borst van de slapende diplomaat. tenhandel, in een vanmiddag uitgesproken radiorede. Hij zei dat de omzet in aandelen met nominale waarde, vergeleken met het vo rig jaar, gestegen is van 545 miljoen tot ruim 1030 miljoen, ofwel met 89 per cent. De omzet in aandelen zonder nomi nale waarde nam toe van 51.000 stuks tot 80.000 stuks, die in certificaten van Ame rikaanse aandelen van 235.000 stuks tot 308.000 stuks. De omzet in obligaties is ge komen van 1 730 miljoen op 975 miljoen een stijging van 33 pei-cent, en het alge mene koersindexcijfer is gestegen van 245 op 30 december 1958 (basis 1953 is 100) tot 358 op de laatste beursdag van 1959. Ook van binnenlandse zijde is de vi-aag heel wat gi-oter geweest dan het aanbod. Maar grotendeels is de ontwik keling een gevolg van het feit, dat Ame rika bezig is het industriële Europa te ont dekken en dat de Europese landen onder ling elkaai-s bedrijfsleven en eikaars goe de aandelen leren kennen. Met voldoening constateei-de spreker dat de Amsterdam se Effectenbeurs in het internationale con cert weer een vooraanstaande plaats in neemt. Mr. De Graaff hoopte, dat wanneer de consolidatie' van de'binnenlandse vlotten de overheidsschuld nog wat verder is vooi-tgeschreden, het plaatsen van buiten landse obligatieleningen hier te lande weer zal worden toegestaan. Het bedrag van de aandelenemissies was beti-ekkelijk beperkt, 110 miljoen, maar 15 tot dusver besloten vennootschappen verzochten voor hun aandelen toelating tot de beurs. Op de obügatiemarkt was de emissiebe drijvigheid groot. „Wij kunnen dus niet anders dan over 1959 bijzonder tevreden zijn. Verwonder lijk is het ook hoe ons land de slagen, die aan onze in Indonesië werkende onderne mingen zijn toegebracht, te boven is ge komen." Mr. De Graaff besloot: „Voor handhaving en vei'sterking van ons be drijfsleven en van onze volkskracht in het algemeen zal het strikt noodzakelijk zijn dat onze gehele bevolking spaax't." In verband hiermee sprak hii voor 1960 de wens uit, dat de fiscale lasten die op ons volk rusten zo spoedig mogelijk zullen worden verlaagd. ..Immers bij handha ving van de huidige belastingdruk kunnen de besparingen nooit voldoende zijn om ons bedrijfsleven gelijke tred te laten hou den met dat in het buitenland". Met uitzondering van twee aandelen, elk groot f 600, hebben alle aandeelhouders in de handelscompagnie Perry n.v. gebruik gemaakt van de aanbieding van de n.v. Magazijn De Bijenkorf om hun aandelen over te dragen tot de koers van 440 per cent, aldus deelt de firma D. W. Brand mede. Stralingsalarm. Een azijnfabriek te Pers- torp in Skane, Zuid-Zweden, heeft als eerste ondei'neming van het land een alarmapparaat gebouwd ter waarschu wing voor plotselinge verhoging van de radio-activiteit in de lucht. Dertig ku bieke meter van de omringende lucht wordt per uur door een filter gevoerd waarop eventuele i'adio-actieve neer- slag wordt vastgehouden. De intensiteit van de straling wordt automatisch op een diagx'amkaart aangetekend en wan neer het kritieke punt wordt bereikt treedt een alarmsysteem in werking. Schoksgewijs. In Zweden worden px-oeven gedaan met een systeem van zuivering van afvalwater door middel van elektri- sche schokken. Een door het water ge leide elektrische stroom blijkt alle bac teriën te doden en de vuildeeltjes klon teren tesamen en bezinken. Een der gelijk systeem van watex-zuivering zou slechts weinig kosten. Verklikker. Het Egyptische blad „Al Ak- bar" weet te melden, dat de Russen premier Kassem van Irak een elektro nisch apparaat hebben geschonken dat hem zal waarschuwen bij een aanval op zijn woning. Achter. Volgens Russische sterrenkundi gen loopt de wereld sedert het begin van deze eeuw 31 seconden achter op de tijd. Deze onnauwkeurigheid is het ge volg van de ongelijkmatige draaiing van de aarde rond haar as. Schrobbering. De Russische veiligheidspo litie heeft kortgeleden een geval van antiregeringspropaganda ontdekt, meldt het blad van de Russische spoor wegarbeiders „Goedok". Een zekere Semjon Mossarev, die wex'kte aan een spoorlijn in de Oekraïne, schreef anti- regex'ingsleuzen op schriftblaadjes, die hij per post verzond. Mossarev is ech ter niet voor een rechtbank gedaagd. Hij moest slechts op het plaatselijke politiebureau komen, waar hem een schx-obbering werd toegediend. Hij is voorts onder toezicht van zijn kamera den geplaatst, aldus „Goedok". Integratie. De Amerikaanse geneticus dr. Bentley Glass van de John Hopkins universiteit in Baltimore, heeft dins dag de vei'wachting uitgespx-oken, dat binnen twee- tot drieduizend jaar de mensenrassen geheel in elkaar opge gaan zullen zijn. De gemiddelde Ameri kaanse neger van vandaag is nu al voor een kwart blank, zo zei hij. Uitgewezen. Naar uit betrouwbare bron in Warschau wordt vernomen heeft de Poolse regering veertien dagen geleden twee Joegoslavische militaire attaché's verzocht het land te vei'laten. De twee, kolonel Nikola Pejonovic en zijn assi stent Svetozar Pazin, zijn inmiddels naar hun land teruggekeerd. Officieel is over hun vertrek niets meegedeeld. Weer een. De Amerikaanse atoomduik boot „Geox-ge Washington" is woens dag te Gx-oton, Connecticut, officieel overgedragen. De „George Washing ton" is uitgex-ust met „Polaris"-raket- ten. Deze kunnen woi'den voorzien van een atoomspringkop en hebben een dx-aagwijdte van 2.400 km. De raketten kunnen ook woi'den afgevuurd wan neer het schip onder de zeespiegel is. Voornemen. De Cubaanse minister van buitenlandse zaken, Raoei Roa, heeft vandaag medegedeeld, dat hij in 1960 bezoeken zal brengen in Griekenland, Joegoslavië, Libië, Tunesië, Marokko, Italië en Fx-ankrijk. Deze x-ondreis zal hij maken na de plechtigheden van het begin van de werkzaamheden aan de Assoeandam in de V.A.R. te hebben bij gewoond. De minister zal op 2 januari naar Caïro vertrekken. Onmogelijk. Bondskanselier Adenauer heeft tegenover een verslaggever van het blad „Politisch-soziale korrespon- denz" verklaard dat „goede betrekkin gen tussen de Bondsrepubliek en de Sovjet-Unie onmogelijk zijn., zolang de Sovjetregering weigert de bevolking van het onderworpen deel van Duits land het recht toe te kennen zelf het maatschappelijke stelsel te kiezen, waaronder zij willen leven." Mis. Francis Kardinaal Spellman, aarts bisschop van New York. zal tijdens zijn bezoek aan Spanje een mis opdragen in de „vallei der gevallenen". Volgens het Spaanse persbureau Cifra zal de kardinaal maandag om 10.00 uur de mis lezen in de grote basiliek die door generaal Franco in de vallei der geval lenen is gebouwd, die 60 km. ten noor den van Madrid is gelegen. Zonder vuurwerk. Om de manschappen en officieren van het leger van Tsjang Kai-Sjeks „compatriotten" in staat te stellen de jaarwisseling rustig te viex-en zullen de nationalistische eilanden voor de kust van China op nieuwjaarsdag niet worden beschoten, aldus heeft ra- De Bilt, donderdag 10 uur. Op de eerste dag van het nieuwe jaar blijft het weer zacht, echter met enige regen, in verband met het naderbij komen van nieuwe Oceaanstoringen. De depressie, die giste ren ten noorden van Schotland was gele gen, trok langzaam opvullend in noorde lijke richting verder. Vanmorgen was bij Schotland alweer een nieuwe storing aan gekomen. Belangrijker voor het weer in ons land is de daaropvolgende depressie, die westelijk van Ierland in noox-doostelij- ke richting koerst. Een x-egengebied van deze depressie verplaatst zich langzaam in de richting van het vaste land. WEERRAPPORTEN Vrijdag 1 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.38 uur. Maan op 10.19 uur, onder 20.32 uur. Zaterdag 2 januari Zon op 8.48 uux-, onder 16.39 uur. Maanstanden 5 januari 19.53 uur eerste kwartier 14 januari 0.51 uur volle maan 21 januari 16.01 uur laatste kwartier 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 31 december Hoog water 4.31 en 1S.47 uur. Laag water 0.11 en 12.36 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vx-oeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen c d M a g binnen- en buitenland. tj? ïïg Neerslag; laatste 24 uur. .5 o i O SE aj c3 Den Helder geheel bew. zzw 9 0 Ypenburg geheel bew. zzw 10 0 Vlissingen motregen z 10 0,1 Eelde geheel bew. zzw 9 0 De Bilt geheel bew. z 9 0 Twente geheel bew. zzw 10 0 Eindhoven geheel bew. zzw 11 0 Zd Limbui'g geheel bew z 10 0 Helsinki geheel bew no -1 0 Stockholm onbewolkt z 3 1 Oslo geheel bew. windst. 4 1 Kopenhagen zwaar bew. w 7 12 Aberdeen zwaar bew. zzw 7 Londen regen z 9 9 Amsterdam regen zzw 10 0,1 Brussel geheel bew. zzw 10 0 Luxemburg geheel bew. zzw 9 1 Parijs geheel bew. zzw 12 0 Bordeaux mist w 13 2 Grenoble mist windst. 11 0,2 Nice onbewolkt nnw 14 0 Berlijn licht bew. w 10 2 Frankfort geheel bew zzw 12 1 München geheel bew. w 10 2 Zürich onbewolkt zo 10 1 Genève mist windst. 12 0 Locarno onbewolkt windst. 9 0 Wenen zwaar bew nw 11 4 Innsbruck mist w 5 0 Belgrado licht bew. wnw 9 3 Athene half bew. o 14 0 Rome zwaar bew nno 15 0 Ajaccio licht bew. o 15 0 Madrid mist windst. 14 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2