Caballero Brutale smokkelaars na wilde jacht gegrepen KEELPIJN Eén geheel r Met belastinghervorming niet wachten op ontwikkeling van conjunctuur FRANS PARLEMENT TOT 26 APRIL OP RECES DANSSCHOOL T. GRIEK Bloemlezing van markante uitspraken uit het jaar 1959 Van dag tot dag Vrouw en kind werden ernstig gewond Ziekenfondsen verhogen „vrijwilligen"-premies Premier Debré zal intussen schipperen met de toepassing van de schoolwet <~Praatótoel Amerikaans miljonair doet bod op piratenzender 3 J Net als wij RADIOREDE IR. DEN HOLLANDER BOTERSLUIKHANDEL LEEFT WEER OP Kort nieuws neem bij het eerste sein van helpt snel ep afdoende! een produkt van N.V. PHILIPS-DUPHAR Zoekt u iets beters f) de „Een dikke huid is een gave Gods" DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 De staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Y Scholten heeft opnieuw van zich doen horen, ditmaal met een verbod om de film „Kringloop" op het beeld scherm te vertonen. Deze film, indertijd reeds door ons gekwalificeerd als een prachtig stuk werk op het zo delicate ter rein der sexuele voorlichting, wordt door de staatssecretaris voor vertoning onge schikt geacht. Zij zou een ongezonde be langstelling kunnen wekken, aldus de strekking van zijn motivering. Terecht komt het hoofdbestuur van de Nederland se vereniging voor sexuele hervorming hiertegen in het geweer. Men kan het met de doelstellingen dezer vereniging al of niet eens zijn, de film, in haar opdracht vervaardigd, is terecht bedoeld om onder de ogen te komen van een zo groot moge lijk publiek en kan nergens beter ontvan gen worden dan in de huiskamer, waar ten slotte de ouders graag competent zijn om te beoordelen of hun kinderen al of niet zullen kijken. Nu neemt de staatsse cretaris hun taak over. Zijn bezorgdheid voor de jeugdige kijkers strekt zich dus ook tot de ouders uit. Daarmee treedt hij buiten zijn bevoegdheden. De film „Kring loop" verlicht de taak van juist die ouders, die vaak tegenover dit onderwerp een ze kere gene koesteren of zich in deze zaken tot deskundige voorlichting niet in staat achten. Het komt er dus op neer dat de staatssecretaris ook de film in haar op voedende kwaliteit ongeschikt acht. Het is dan niet alleen meer een kwestie van amb telijke bevoegdheid, maar ook van des kundigheid in zaken, waarin de staatsse cretaris niet zal mogen treden dan alleen in zijn eigen huiskamer bij zijn eigen televisietoestel. Net als wij. Zijn vrees dat vertoning in cafés tot on gewenste uitwerking leidt, is niet hele maal ongerechtvaardigd, maar wat dan nog? Er zal met de sexualiteit wel altijd de spot worden gedreven. Ons inziens be vat de film genoeg positieve elementen om zelfs de vuilpraters tot zwijgen te bren gen. Daarom, vinden wij, moet de staats secretaris nu niet zijn stem verheffen. „Dit jaar is in economisch opzicht, in grote lijnen gezien, een bevredigend jaar geweest voor ons land". Dit verklaarde dr. ir. F. Q. den Hollander, algemeen voor zitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, in een radiorede in de rubriek „Uit het bedrijfsleven". De kortstondige recessie, zo vervolgde hij, mag als over wonnen worden beschouwd. Wij bevinden ons kennelijk weer in de opgaande lijn. hoewel er bedrijfstakken zijn waarin men ernstige zorgen heeft. De export draait op volle toeren. Van de totale uitvoerstijging heeft ongeveer 60 percent betrekking op de export van industrieprodukten. De binnenlandse consumptie groeit gestadig en ook de investeringen van het bedrijfsleven hebben zich hersteld. Allerwegen wordt gebouwd aan een der belangrijkste fundamenten voor de toe komstige werkgelegenheid en welvaart van ons volk, aan het apparaat dat de ge legenheid zal bieden om alle produktieve krachten ook in de toekomst actief te doen zijn. Van 1960, aldus ir. Den Hollander, ho pen en verwachten de Nederlandse onder nemers, dat zij de gelegenheid zullen heb ben in de opgaande lijn voort te gaan. Zelf zullen zij aan de bevordering van de welvaart voortwerken. Maar zij kunnen het alleen als het „klimaat" de omstan digheden waaronder zij kunnen en mogen werken, gunstig is. De economische ont wikkeling in het buitenland is in het al gemeen gunstig, maar er zijn ook risico's. Spreker hoopt dat de integratie in het vrije Europa zich op verantwoorde wijze ver der zal doorzetten, hoewel het bedrijfsle ven daardoor in toenemende mate zal wor den blootgesteld aan de „frisse bries van de concurrentie". Grote onzekerheden lig gen opgesloten in de ontwikkeling van de Amerikaanse conjunctuur. Al deze onze kerheden en risico's zijn even zovele re denen om onze nationale volkshuishouding innerlijk zo sterk en zo weerbaar moge lijk te maken. Ir. Den Hollander maakte voorts gewag van „de zo nodige nieuwe investeringen" Nieuwe kapitaalinstallaties worden ver eist, zowel om rechtstreeks nieuwe werk gelegenheid te scheppen, als om de pro- duktiviteit te verbeteren. Naar verwach ting zullen de investeringen van het be drijfsleven in 1960 belangrijk toenemen. De opgaande conjunctuur is van wezen lijk belang voor de verdere expansie en dus voor de toekomstige volkswelvaart. Dit is een van de redenen waarom met aller inspanning moet worden voorkomen dat door inflatie in de consumptieve sec tor of bij de overheid de totale bestedin gen tot een onverantwoord peil worden opgevoerd. De in 1959 opgetreden nieuwe regering heeft ^vertrouwen bij het bedrijfsleven we ten te vestigen. De regering late zich niet afbrengen, aldus spreker, van haar weg, waarvan de richting ook naar onze me ning de juiste is. In het bijzonder de hand- (Van onze correspondent in Limburg Sedert vorige week de boterprijzen in Nederland scherp zijn gedaald is er weer muziek gekomen in de botersmokkelhan- del, want in België kan men door het prijs verschil met Nederland gemakkelijk een winst maken van twee gulden per kilo. Prompt is dan ook de smokkelhandel in boter weer opgeleefd. Dat Belgische be stuurders van de smokkelauto's daarbij een waaghalzerige branie demonstreren om door de barrière van de grensbewa king heen te breken, het koste wat het kost, blijkt ook nu weer. Snelle zware auto's worden voor de razende jacht langs de grenskantoren gebruikt. Het cordon van de grensbewaking kan niet zo dicht zijn of ergens is er wel een nog berijdbaar veldweggetje te ontdekken, dat precies het gaatje is waardoor de smokkelauto kan heenbreken. De douanediensten hebben niettemin rond Kerstmis en in deze da gen voor het nieuwe jaar langs de Neder lands-Belgische grens een drietal vangsten kunnen doen. Vorige week was het raak aan het grens- k an to or Smeermaas bij Maastricht, waar een Belgische sportauto van een duur En gels merk de grensbewaking wist te ver schalken: op volle snelheid joeg de wagen langs de afsluitbomen. Waarschuwings schoten hielpen niet, de auto raasde door. De Nederlandse douane achtervolgde de smokkelwagen tot in het dorp Lanaken, waar de snelle auto echter een scherpe bocht miste, tegen de gevel van een café botste en tot stilstand kwam. De bestuur der, de 21-jarige slager J. P. uit Maas tricht, die slechts licht gewond werd, trachtte nog te ontkomen, maar kon door Belgische grensbeambten gevat worden. De smokkelauto bevatte 500 kilo boter. De Maastrichtenaar zit nu in de gevange nis te Tongeren. Minder goed liep het el ders af met een Belgische smokkelwagen, een sterke Amerikaanse auto, die maan dag ten zuiden van Weert de Belgische grens wilde passeren. Ongewapende douane volgde de auto, welke met volle vaart over de grens in de richting van het Belgische dorp Neeroete- ren trachtte te ontsnappen. In zijn vaart botste hij in deze plaats tegen een gepar keerde auto, waarvan de twee inzittenden, een dame met haar zoontje, vrij ernstig werden gewond. Nog schoot de smokkel auto door, maar verderop kwam de wagen klem te zitten voor een brede vrachtauto, die de doorrit volkomen versperde. Toen Diamanten bruidspaar. Het echtpaar Reinier Elskamp-Johanna Sileon aan de Zwolseweg te Apeldoorn heeft woensdag onder grote belangstelling zijn diamanten huwelijksfeest gevierd. Het echtpaar de man 83, de vrouw 78 jaar oud kreeg 's middags bezoek van burgemeesters mr. A. L. des Tombe, die een grote fruitmand namens het gemeentebestuur aanbood. Het echtpaar heeft zes kinderen, twaalf klein kinderen en vijf achterkleinkinderen. konden de Nederlandse douanebeambten de wagen met 650 kilo boter in beslag ne men. De twee inzittenden gingen er van door, maar de Belgische Rijkswacht kon later een der beide smokkelaars, de be stuurder van de wagen grijpen. Aan het grenskantoor onder Stramprov bij Weert, was de dag tevoren zonder veel moeite een eveneens Belgische smokkel auto met 200 kilo boter onderschept. De Nederlandse en Belgische douanediensten verwachten dat nog andere smokkelaars hun kans zullen wagen, maar de grensbe waking is er op voorbereid. having van het monetaire evenwicht zal een voortdurende zorg van de regering moeten zijn en blijven. Spreker meende dat weliswaar de conjuncturele situatie een der factoren is die in de overwegingen be treffende een veidaging van het belasting niveau moeten worden betrokken, maar dat de noodzakelijke hervormingen in de structuur van het belastingrecht niet op de ontwikkeling van de conjunctuur be hoeven te wachten. „Met grote belang stelling wachten wij op de plannen van de huidige regering, welke in het begin van 1960 bekend zullen worden gemaakt". Met de wens dat 1960 voor allen in Nederland een goed jaar moge worden, besloot ir. Den Hollander zijn radiotoespraak. Advertentie Bij 72 ziekenfondsen zo deelt de Zie kenfondsraad mee is de premie van de vrijwillige verzekering met ingang van 1960 verhoogd. De verhogingen lopen uit een van 0,05 tot 0,50 per week ^per ver zekerde van 16 jaar en ouder. Bij 26 fond sen is de premie niet gewijzigd. Bij 19 dezer fondsen bestaat het plan, in de loop van 1960 tot een verhoging over te gaan. Alle door de fondsen gewijzigde premies zijn door de financiële commissie goedge keurd. Het gemiddelde van de premies is ge stegen van 2,14 per week in januari 1959 tot ƒ2,30 in januari 1960. In januari 1959 varieerde de premie van ƒ1,60 tot ƒ2,70 per week, met ingang van 1960 van 1,60 tot 2,90. Enkele fondsen hebben besloten met in- gang van 1960 alsnog kraamgeld of een te gemoetkoming in de 'kosten van kraam hulp aan de verstrekkingen van de vrij willige verzekering toe te voegen. Eén fonds heeft evenwel, om de stijging van de premie te beperken, besloten met in gang van 1960 de verstrekking van kraam geld te staken In januari 1960 kunnen 76 pet der vrijwillig verzekerden aan spraak doen gelden op deze verstrekking. In januari 1959 was dit 75 pet. Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) De beide kamers der Franse volksver tegenwoordiging zijn gisteren, nadat ook de Senaat de nieuwe schoolwet had aan genomen, op reces gegaan. Die vakantie zal liefst tot 26 april duren, tenzij voor dien een probleem van uitzonderlijk ge wicht de regering ertoe bewegen zou de kamers in speciale zitting bijeen te roe pen. Die kans lijkt echter gering. Pre mier Michel Debré heeft gisteren speciaal zijn oud-collega's van de Senaat een on gestoorde vakantie toegewenst, een wens die met temeer oprechtheid kon worden uitgesproken, waar de regering zelf ook kennelijk verheugd is bij het vooruit zicht de parlementsgebouwen weer eens een paar maanden gesloten te zien. Vóór de „rentrée" van april staan de regering niettemin nog verscheidene drin gende problemen te wachten. De volgen de maand komt het nieuwe statuut aan de orde voor de Afrikaanse landen der Gemeenschap, die president De Gaulle nu volledige onafhankelijkhed heeft toege zegd. en waarvoor de grondwet zeker ge wijzigd zal moeten worden. Een andere zorg geldt de uitvoering van de schoolwet, die nu dus de mogelijkheid voor hogere steun aan het rooms-katholie- ke onderwijs geopend heeft. De rechtse partijen "hebben hiel- 'eéh ontëgënzè^gëlij- ke parlementaire overwinning geboekt. Maar premier Debré zal er nu voor moe ten waken dat deze zege later geen Pyrrhus-overwinning zal blijken. Ook bij de debatten in de Senaat hebben de socia listen opnieuw gedreigd, dat de linkse par tijen, zodra zij weer over een meerderheid beschikken, niet zullen dralen deze school wet ter ondersteuning van het confessio nele onderwijs weer op losse schroeven te plaatsen. De regering zal daarom vermoedelijk, en ook om financiële redenen; de nieu we wet in liberale zin willen toepassen, om de spanningen niet nog hoger op te ja gen. Door het aantal ondersteunde rooms- katholieke scholen zo laag mogelijk te houden, zouden de uitgaven voor de schat kist bovendien in plaats van een zeven tig tot een dertig miljard franc beperkt kunnen blijven. In dit verband zal het ook van beteke nis zijn, wie de socialistische minister van Onderwijs Boulloche, die uit protest tegen de nieuwe schoolwet aftrad, zal op volgen. Tot dusverre leek de partijloze staatssecretaris Louis Joxe de beste kan sen voor deze post te maken. Sinds enke le dagen wordt echter ook de naam van de (geroyeerde) socialist Lapie genoemd, die deze portefeuille vroeger al eens be heerde en bovendien als president optrad vap de gemengde commissie, die de schoolwet heeft voorbereid. Men ver wacht dat premier Debré de volgende week in. deze vacature zarvoorziëft ëri daYi dus tevens een concretere aanwijzing zal ,geven in welke geest hij, hoopt, dat de schoolkwestie zich nu verder mag ontwik kelen. Advertentie Haarlem Zijlweg 49 - Tel. 14441 Wij wensen al onze leerlingen, oud-leerlingen en relaties een zeer voorspoedig nieuwjaar. Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) EEN LAURENS PRODUCT Kindje in box gestikt. Woensdagoch tend is een 13 maanden oud zoontje van de familie Lesger uit de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam in de binnenkant van een kin derbox met zijn truitje aan een haakje blijven haangen, waardoor zijn keeltje werd dichtgesnoerd. De moeder trof het kind enige tijd later levenloos in de box aan. Een arts kon slechts de dood consta teren. De- kerstboom en de agent Het gebeurde in een provinciestad. De kerstweek was voorbij, de kerstboom was door de kinderen onttakeld onder hetzelf de gelach en plezierig gekibbel waarmee zij hem kort tevoren hadden opgetuigd. Moeder had de kleurige ballen, de slingers en de glazen pegels opgeborgen tot het volgend jaar. „We gaan een vuurtje stoken van de boom", zei de oudste jongen enthousiast. „Niets daarvan!" wees Vader af. ,,'t Is gevaarlijk en je krijgt een bekeuring van de politie." „Verleden jaar deed de politie mee met vuurtje stoken." „Dat was niet hier Hier is 't verboden." „Waren we dan maar niet verhuisd!" zei de jongste met een zucht. Moeder zette de boom, die zijn naalden begon te verliezen, in het bijkeukentje tegen de muur. Wat eens een lichtend mid delpunt was geweest, werd nu een lastige sta-in-de-weg. Toen de kinderen naar bed waren, zei Mien: „Hoe raken wij dat ding kwijt, Jan? De vxiilnisman neemt het niet mee." „En als je hem op straat gooit, krijg je prompt een bekeuring. Weet je wat, ik neem hem mee naar buiten en gooi hem ivel ergens weg." „Maar niet hier in de straat.'" „Natuurlijk niet; dat doen wij de buren niet aan." Terwijl hij de trap afliep, dacht Jan met een glimlach aan zijn triomfantelijke thuiskomst met de boom en de juichende kinderen boven aan de trap. Sic transit Buiten was het guur en donker; de stra ten in de buitenwijk waren doodstil. De dode boom achter zich aan mee sleurend, liep hij de straat bijna uit en sloeg toen een zijstraat in; voor hem uit liep een man met zijn hondje aan de riem. Hij verlangzaamde zijn pas tot man en hondje een huis waren binnengegaan. Toen hij weer verder liep hoorde hij voet stappen achter zich. Hij keek om; op enige afstand liep een agent in dezelfde richting als hij. Dat was pech! Maar de politieman had waarschijnlijk - zijn vaste ronde, dus als hij weer een zijstraat insloeg, had hij kans hem kwijt te raken. Maar in de zijstraat bleven de voet stappen hem volgen, steeds op dezelfde af stand. Een tweede zijstraat, een derde, bleven eveneens zonder effect; het tafreel bleef gelijk: voorop Jan, dan de boom en op een afstand de agent. Een volgende zijstraat bracht hem aan het eind van zijn eigen straat; ten einde raad en inwendig vloekend liep hij naar zijn huis. Terwijl hij zijn sleutel opdiepte uit zijn zak, kwam de agent, naar hem toe en groette joviaal vriendelijk: „Goedenavond mijnheer; heeft u uw kerstboom even uitgelaten?" Anna van Gogh-Kaulbach "O LONDEN UPIEen groep Britse journalisten, die zich in de vraag heeft verdiept wat „het beste citaat van het jaar" is geiveest, heeft een voorlopige lijst opgesteld van uitspraken, die sterk de aandacht hebben getrokken. Wij laten hieronder deze bloevdezing volgen. „Als ik mijn zin kreeg zou ik gestreepte pantalons in het hele land verbieden", (koning Boudewijn van België) „Ik slaap heel goed en ik maak mij geen Het was zo uitzonderlijk mooi, en nu. is het uit. Straks, bij middernacht, vallen twaalf scherpe sl'agen als kloven van een bijl tussen dit jaar en het volgende. Twaalf mooie maanden liggen netjes aaneengeregen als afge werkte produkten in hun etui, onbewegelijk en gepolijst, om te worden opgeborgen in de cassette der Geschiedenis. Het is nauwelijks denkbaar dat alles, wat zich in deze voorbije maanden heeft afge speeld, kan worden samenge vat in de boekhoudkundige cijferformule „1959". En toch vertelf de traditie ons, dat er een kloof is tussen vandaag en morgen dat er tussen dat moment van twaalven en het komende ogenblik van 0 uur 1 een scheidslijn loopt, die ons doemt tot afsluiting en ver zegeling en ons vergunt tot. het ingaan van een nieuwe, maag delijke ti.jds-oase, waar we alles anders en boter en met onbesmeurde handen kunnen vormen voor onszelf en voor anderen. Wat geweest is, komt niet terug zegt de traditie. Wat in 1959 gebeurde, is verleden tijd. Daar praten we niet meer over, dat is voorbij. Dat be hoort tot een afgegrendelde tijd, die niet meer heropend zal worden. Wij drinken een glas warme bisschopswijn op het graf van onze zonden en vreugden, wij laten de klok twaalf slagen luiden boven de teraardebestelling onzer avon turen. Als de morgen komt, zijn wij als onbeschreven bla den papier in een gloednieuw, leeg dagboek van driehonderd vijfenzestig bladzijden. In het oude jaar hebben wij gefaald dat zal ons in het nieuwe niet weer overkomen. In het oude jaar is veel ons niet gelukt in het nieuwe is succes verzekerd. Dat zal mogelijk zijn door die prach tige uitvinding der jaartelling, die de natuur en het bestaan gedwongen heeft in het keurs lijf van 12 maanden. De jaar telling, die het leven zó netjes in happen heeft verdeeld dat er een archief van kon wor den ingericht, waarin alles terug te vinden is. De jaartelling, waaraan we te danken hebben dat we mor gen opnieuw kunnen beginnen alsof we juist ter wereld zijn gekomen. Het is een begrijpelijke illu sie, doch een illusie is het in optima forma Begrijpelijk, omdat de mens zich niet wil blindstaren op dat lange, on onderbroken leven, waarin al les wat hij doet en denkt en nalaat verbonden is tot één patroon van oorzaak en ge volg. Zo begrijpelijk, omdat de mens slechts één bestaan ge kregen heeft dat hem geen kans geeft opnieuw te begin nen. Als hij in de aard van het leven geen spons vindt om zijn lei schoon te vegen, maakt hij zichzelf een spons. Hij ver deelt zijn bestaantje in maan den van twaalf en maakt zichzelf wijs, dat het ieder jaar eindigt en ieder jaar weer opnieuw begint. De kalender is een prachtige vinding. Hij stelt ons in staat, te vergeten wat wij vergeten willen en ons te herinneren wat goed was. De eenendertig ste december is de heilzame gift van een geniaal psycho loog, die ons het leven drage lijker heeft willen maken. Hij heeft ons de kunstmatige spons gegeven, die wij over de lei van ons leven kunnen halen en hij vertrouwde niet tever geefs op onze verbeeldings kracht: want wat sponsen wij naarstig vanavond! Wat is het schoon en onge rept, morgenochtend. Onze stap is veerkrachtiger, ons hoofd opgericht, onze energie bruist en ons gemoed is edel en humaan. Wij hebben ons bezonnen en onze fouten inge zien. Wij hebben ons hart ge leegd en opengesteld voor alle goeds dat komen zal. Alle re keningen zijn betaald, de scho ne was ligt blinkend in de kast, de kamers zijn gestoft en de kleren chemisch gereinigd. De banden zijn hersteld, de vetes vergeten, de ergernissen be graven en de haren geknipt. De nieuwe kalender hangt welgedaan en veelbelovend aan de wand, de klok is opge wonden, de zuidwester heeft zelfs bereidwillig het wolken dek geveegd. De familie is ge schreven en gelukgewenst, het schrijfbureau is opgeruimd en alle lege flessen zijn geruild tegen statiegeld. Het salaris is ontvangen, we zijn allemaal keurig en op tijd jarig geweest, we hebben Pasen en Kerstmis gevierd volgens de traditionele trant en in onze zakken wacht de nieuwe, ongerepte agenda goud-op-snee. Wat kan ons gebeuren? Want we zijn hélemaal nieuw. Jammer, dat het een illusie is. Jammer, dat onze dierbare doden uit 1959 ook in 1960 dood zullen blijven, dat de wonde die wij anderen toe brachten ook in het komende jaar zal bloeden, dat de fou ten uit 1959 zich in 1960 wre ken zullen. Jammer dat de grijze haren van 1959 er in het komende jaar ook nog zullen zijn en zelfs gezelschap zullen krijgen. Jammer dat er niets nieuws zal zijn, behalve die kalender. Er is geen kloof tussen van daag en morgen, er is zelfs geen vandaag of morgen. Er is slechts die ononderbroken, on stuitbare voortgang van de tijd, waarin iedere seconde iets wegvalt dat nooit terug zal komen. Er is slechts dat ene, ongedeelde leven, waarin alles zijn oorzaak en alles zijn ge volg vindt en waarin alles aaneen gepast is tot een on- gebarsten paneel, voorstellen de een mensenleven. Ondanks de illusie van klok ke twaalven weten wij. dat ook morgen een op wraak be luste mensenmassa achter grenzen van prikkeldraad en landmijnen naar een andere, op behoud beluste mensen massa zal staren met moord in de blik. Wij weten dat ook morgen een tot ontwaken ge roepen donker ras zich zal blijven opmaken tot revanche op een tot slapen gedoemd blank ras. Wij weten dat de zwarte schaduwen van straal jagers niet zijn verdwenen uit de klare lucht, toen de klok twaalf sloeg. Wij weten dat de rassenhaters in ons midden geen flits van humaniteitsbe- grip hebben ontvangen toen de sirenes loeiden. Wij weten dat het kwade zaad, in 1959 ge strooid, misschien in 1960 ont kiemen zal en de atmosfeer met zijn slechte vruchten zal vergiftigen. De misdaden van dit jaar zullen het volgende jaar niet zijn uitgeboet de wraak die smeulde zal over de denkbeeldige brandstrook van het jaareinde heen ont vlammen en vernietigen, wat op haar weg komt. Dus moeten we rouwen om dat het slechts een illusie is moeten wij treuren omdat wij niet een nieuw en onbetreden leven kunnen binnenstappen? Weineen. Want de bloemen die in 1960 zullen bloeien, zijn in 1959 ge plant. De liefde die in dit jaar haar bekroning vinden zal, is ontloken in het vorige. De kinderen die in 1960 ter we reld zijn gekomen, werden in 1959 geschapen. De lammeren die de boodschap van de lente zullen brengen, zullen dat kun nen doen dankzij de liefdes daad van ram en schaap in 1959. Er is niets veranderd, ge lukkig. Eens op een dag zal de gou den zon als een glimlach uit de hemel neergaan tussen grij ze nevels boven zee. De eeuwi ge zon boven de eeuwige zee, die beiden nooit van een ka lender noch van bisschopswijn hebben gehoord. De dingen die 1959 zo mooi gemaakt hebben zó mooi dat het soms een sprookje leek kennen geen kalender. Is dat niet een merkwaardige constatering? De mensen die in het voorbije jaar vreugde hebben gevonden in elkander, zullen die vreugde blijven vin den over alle illusoire papie ren grenzen heen. Hun leven is één geheel, zoals het in wer kelijkheid ook altijd is en blij ven zal. Ik hoor de meeuw weer lui en peinzend schreeuwen in de avond, boven het zwijgende, schemerige duin. De meeuw, die nooit goede voornemens maakt en altijd weer opnieuw dezelfde is. jaar in jaar uit en ik zie de eeuwenoude bo men groen worden en ver gelen en weer groen worden, ofschoon ook zij nooit op een kalender kijken. Heft vanavond dan het glas op alles wat nooit van de ka lender heeft gehoord, doch ook in het nieuwe jaar weer terug komen zal omdat het in de voortgang van ons aller, on deelbare leven past van na ture. Op alles, wat ons in staat stelt te blijven leven tot aan het einde van ons bestaan. Op alles, wat zéker is in een onzekere wereld van geniale illusies, en onze in stukken gehakte kalenderlevens weer aaneenlijmt met de glorie van zijn wonderlijke ein deloosheid. zorgen." (Cuba's premier Fidel Castro) „Wij moeten erop voorbereid zijn, dat wij de komende jaren zullen leven in een wereld, waarin spanningen en menings verschillen tussen de vrije volken en de Sovjets aan de orde van de dag zullen zijn." (president Eisenhower) „Het simpele feit van te leven houdt al enig gevaar in." (premier Macmillan) „Wij zijn niet de soort mensen zoals wij afgeschilderd zijn: wij eten geen kleine kinderen." (premier Kroesjtsjev) „Wij zullen zelfs de Paus steunen als hij voor de vrede is." (Rusland's eerste vice- premier Kozlov) ,„Een dikke huid is een gave Gods." (bondskanselier Adenauer) „Wees niet bang om veel kinderen te hebben. De wereld is niet geschapen om een kerkhof te zijn." (Paus Joannes XXIII) „De Marsbewoners hebben niets van Engeland te vrezen(de Britse minister van wetenschappen. Lord Hailsham) „Als wij in dit gezapige tempo doorgaan, zullen wij de Russische douane moeten passeren als wij op de maan landen." (ra ketspecialist Wernher von Braftn) „Wij hebben de gewoonte verloren om bevreesd te zijn." (burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn) „Leven is een gevaarlijke bezigheid." (de Britse deskundige op het gebied van radio actieve straling, Sir Ernest Rock Carling) „Het enige werkelijk bestaande gevaar is de mens zelf." (psycholoog Carl G. Jung) „De hele antieke wereld is moreel ach teruitgegaan. toen hij het Christendom aannam." (filosoof Bertrand Russell) „Ik heb medelijden met de mannen. Zij hebben het moeilijker dan vrouwen. In de eerste plaats moeten zij met de vrouwen wedijveren." (Frangoise Sagan) „Belastingen zijn de prijs van de be schaving. In de wildernis bestaan zij niet." (Robert Wagner, burgemeester van New York) „Ik geloof, dat ik de eerste eerlijke man ben, die de heer Kroesjtsjev ooit ontmoet heeft." (veldmaarschalk Montgomery) „Ik heb erg weinig ervaring in zelf regering. Ik ben een van de meest ge regeerde mensen in de wereld." (Prins Philip van Engeland) Tenslotte een uitspraak van de secre taris-generaal van de Engelse Tiddlywinks Vereniging (Tiddlywinks is het ouderwetse „vlooienspel"), ds. E. A. Willis: „De wereld wendt zich nu naar tiddlywinks in de be hoefte om terug te keren naar de prille eenvoud van het leven." Een Amerikaanse miljonair heeft een bod gedaan op de Deense piratenzender „Mercur" die buiten de Deense wateren aan 'ooord van een schip opereert. De Amerikaan, McLendon uit Texas, eige naar van 358 radio- en T.V.-zenders in de Verenigde Staten, heeft, naar verluidt, een bod van een kwart miljoen dollar op de zender gedaan. Radio Mercur zendt com merciële programma's uit op kosten van Deense en Zweedse klanten. De directeur. Peer Jansen, heeft bevestigd dat de on derhandelingen gaande zijn, maar weiger de verdere inlichtingen te geven.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3