Lonen en prijzen beheersten de debatten in het parlement Record van de K.L.M. in 1959: ruim 1,1 miljoen passagiers FI1.ATFI.IF. I Replieken op R.K.-rapport over geboortebeperking in V.S. -OP EN OM HET BINNENHOF Politieke spanning over voetbaltoto, commerciële t.v. en mammoetwet Duits concern koopt Fokker „Friendship" Bootje overvaren, twee vermisten Ook vrachtvervoer was hoger dan in de voorgaande jaren Oude man omgekomen KERKELIJK LEVEN DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 7 Belastingverlaging? JANSSEN (Van onze parlementaire redacteur) Tn parlementaire kringen bestaat de verwachting dat 1960 een jaar zal zijn van zeer grote bedrijvigheid met in bijna alle provincies (uitgezonderd het noorden en Zeeland) gebrek aan arbeidskrachten. De loonsverhogingen, die uiterlijk 1 april in alle bedrijfstakken tot stand zullen zijn gekomen, zullen de bestedingen doen toenemen. Daarbij komt de toeneming van de investeringen, omdat de ondernemers door de groeiende koopkracht hun afzetmogelijkheden zien stijgen, temeer omdat ook in het buitenland de kooplust stijgt. Die snelle groei van de bestedingen, waardoor het overschot op do betalingsbalans volgens minister De Pons naar schatting met een miljard gulden in het komende jaar zal verminderen, zal vooral tegen het einde van 1960 moeilijkheden kunnen veroorzaken. Onder die omstandigheden zal men einde 1960 dan juist moeten beslissen over de mogelijkheid van belastingverlaging. Daar heeft men zich eind oktober al druk over gemaakt, want het parlement kijkt altijd ver vooruit omdat regeren vooruit zien is. Van minister Zijlstra is toen de toezegging afgedwongen dat hij in sep tember 1960 concrete voorstellen tot be lastingverlaging zal indienen (ingaande 1 januari 1961) indien de conjuncturele omstandigheden dat niet onmogelijk maken. Minister Zijlstra zal bij zijn slag om de arm voorzichtig hebben bedacht dat vol gend jaar de loonsverhogingen in het kader van de vrijere loonvorming geleide lijk beginnen door te werken, waardoor- de bestedingen zullen toenemen en hoge eisen aan de produktie zullen worden ge steld. Bovendien komt er per 1 april een algemene loonronde van 2,5 percent als compensatie voor de huurverhoging, waar door in de categorie van de huiseigenaren de bestedingen ook groter zullen worden. Voorts moet rekening worden gehouden met een verlaging van de invoerrechten met tien percent (eigenlijk ook belasting verlaging) in het kader van de Europese Gemeenschap. Ook dat prikkelt de bedrij vigheid en de bestedingen door verlaging van de prijzen. Dan dreigt alles bijeen weer economi sche overspanning (en dwang tot beste dingsbeperking). Of men dan aan het eind van 1960 het risico maig nemen van een nieuwe prikkel van de bedrijvigheid en de bestedingen door belastingverlaging, zal een ernstig punt van discussie zijn. Uit het voorgaande blijkt echter wel dat wat de werkgelegenheid en de welvaart betreft, het nieuwe jaar met optimisme tegemoet wordt gezien. Dat is in elk geval bemoedigend bij een nieuw begin. De grootste zorg in 1960 zal zijn de economi sche spanningen in bedwang te houden en zo goed mogelijk te regelen. De prijzen Men weet nu al dat in 1960 rekening zal moeten worden gehouden met een kleine stijging van de kosten van levensonder houd door de huurverhoging en de duur dere melk. Maar daarvoor zal een alge mene loonsverhoging worden gegeven van 2,5 percent plus meer kinderbijslag. De huurcompensatie zal in sommige zwakke bedrijfstakken mogen worden doorbe rekend in de prijzen. Op de kosten van levensonderhoud zal dit laatste 0.4 per cent uitmaken. De huurcompensatie is echter zeer ruim (daarover zijn alle poli tieke partijen het eens) en de meeste loon- trekkenden zullen minder voor huurver hoging behoeven te betalen dan de loons verhoging bedraagt. Door de grote vraag als gevolg van de gestegen koopkracht en het nijpend tekort aan arbeidskrachten zal er echter voortdurend een druk op de prijzen naar boven bestaan. Er zijn voor bepaalde artikelen ook prijsverlagingen in zicht, die de minister van Economische Zaken hoopt af te dwin gen als gevolg van de vrijere loonvorming Er zijn een aantal ondernemingen die hun personeel een loonsverhoging willen geven die ver uitgaat boven het algemeen ge middelde. Die loonsverhoging wordt dan niet direct goedgekeurd, maar de minister van Economische Zaken gaat met zo n onderneming eerst eens praten over prijs verlaging. Het is reeds gebleken dat bii sommige ondernemingen de neiging bestaat toe te geven aan prijsverlaging indien maar de grote loonsverhoging wordt goed gekeurd. Die ondernemingen voorzien dat in 1960 een gevecht zal worden geleverd om iedere arbeidskracht en in die strijd is het. mogen aanbieden van een hoog loon een belangrijke factor. Zo brengt de vrijere loonvorming weer nieuwe elemen ten in het economische leven. Vrijere loonvorming Totnutoe is slechts van ongeveer een zevende deel van de loontrekkenden een loonsverhoging goedgekeurd omdat in het gekozen sytseem loonsverhogingen pas mogen ingaan op het moment van het af lopen van een collectieve arbeidsovereen komst of in ieder geval per 1 april. Op die manier heeft men willen voorkomen dat alle loonsverhogingen op eenzelfde datum ingaan, waardoor ineens een sterke op waartse druk op de prijzen zou ontstaan Door spreiding van de loonsverhoging ont staat de grotere koopkracht geleidelijk en is er ook meer tijd voor controle op de prijzen. Lonen en prijzen hebben het afgelopen jaar de debatten in het parlement be heerst, want dr vrijere loonvorming is totnutoe het meest besproken punt ge weest van het beleid van het nieuwe ka binet, dat op 26 mei voor de volksver tegenwoordiging verscheen met een rege ringsverklaring, waarvan de loon- en huurparagraaf werd uitgewerkt in een sociaal-economische nota. die midden juli in de Tweede Kamer werd behandeld. Een motie van de P.v.d.A.. die er op neerkwam dat eerst welvaartsverbetering voor de loontrekkenden moest worden gewaar borgd en dat pas later aan huurverhoging mn°5t worden gedacht, werd met 87 tegen 47 stemmen verworpen. Tn het debat over de regeringsverkla ring op 27 mei was ook reeds een motie van de P.v.d.A. over de lonen met 82 tegen 46 stemmen verworpen. Een grote meer derheid van de Tweede Kamer had zich dus direct al akkoord verklaard met het systeem van de vrijere loonvorming, die volgens staatssecretaris Roolvink er ook Advertentie toe geleid heeft dat de laagst-betaalden percentsgewijs de meeste opslag hebben gekregen. Totnutoe lijkt de vrijere loon vorming geen mislukking, maar het is nog veel te vroeg de definitieve balans op te maken. In spanning wordt afgewacht wat er tenslotte zal gebeuren voor degenen die geen loonsverhoging hebben te verwachten doordat de produktivlteit in het bedrijf waarin zij werken niet is gestegen. Nieuwe verhoudingen Het kabinet-De Quay is een uitvloeisel van de kabinetscrisis die een jaar geleden, op 11 december 1958, was ontstaan over de vraag of tijdelijke belastingverhoging voorlopig met één jaar of ineens met twee jaar moest worden verlengd. De meerder heid van de Tweede Kamer wilde aan de eis van twee jaar van minister Hofstra niet voldoen en het gevolg was dat met minister Hofstra ook de andere socialisti sche ministers aftraden. Eind oktober zijn die tijdelijke belas tingverhogingen toch weer met een jaar verlengd (totaal dus met twee jaar) door dat de meerderheid van de Kamer meende de financieel-economische situatie nu beter te kunnen beoordelen dan een jaar tevoren. Tegelijkertijd is echter toch nog een belastingverlaging tot stand gekomen. De vrijgezellenbelasting werd verlaagd. Op 23 december 1958 kwam een tijdelijk kabinet-Beel tot stand, dat tot voornaam ste taak had nieuwe verkiezingen voor de Tweede Kamer voor te bereiden. De ver kiezingen werden gehouden ot> 12 maart. Het resultaat was dat de V.V.D. de meeste winst boekte. Zij kwam van 13 op 19 zetels en verdrong de A.R.-partii, die één zetel verloor en er 14 overhield, van de derde plaats. De K.V.P. werd de grootste partij, maar bleef in aantal zetels (49) ge lijk. De P.v.d.A. verloor twee zetels en behield er 48. De C.H.U. viel terug van 13 op 12 zetels. De S.G.P. bleef met drie zetels gelijk. De communisten leden een verlies van vier zetels en hielden er nog slechts drie over. De Pacifistisch-Socialistische Partij deed voor het eerst haar intrede in de Tweede Kamer en bezette twee zetels,. Tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. was in de voorafgaande jaren de verhouding steeds slechter geworden, zodat tijdens de kabinetsformatie bleek dat de sfeer voor een vruchtbare samenwerking niet meer aanwezig was, waardoor een pinde kwam aan de brede basis. De V.V.D. zag drie geestverwanten opgenomen in het kabi net-De QuAv en de P.v.d.A. nam de oppo sitie van de V.V.D. over. Begin februari was een socialistische motie, waarin er op werd aangedrongen direct een begin te maken met verkorting van de arbeidstijd, verworpen met 72 tegen 48 stemmen. Veer tien dagen later was een amendement van de P.v.d.A.. dat. gericht was tefen moder nisering van de kruisers met 73 tegen 52 stemmen verworpen. Een motie in ver band met de Europese kolencHsis werd begin maart verworpen met 52 tegen 42 stemmen. Weduwen- en wezenwet Het voornaamste dat het tijdelijke kabi- net-Beel tot stand heeft gebracht, is de Weduwen- en Wezenwet, die met alge mene stemmen zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer (8 april) werd aange nomen. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de wet pt 1 januari 1960 in wer king zou treden, maar met kunst- en vliegwerk is het gelukt de datum van in gang te vervroegen tot 1 oktober. Voor de toekomst was belangrijk de wijziging van de Lager Onderwijswet, waardoor geleide lijk een verlaging van de leerlingenschaal kan worden verwezenlijkt. Tevens is in de tijd van het kabinet-Beel besloten tot de toelating van volledig bevoegde onder wijzers tot de universitaire examens in opvoedkunde en psychologie. De nieuwe ministers in het kabinet-De Quay hadden tijd nodig om zich in te wer ken, zodat de parlementaire werkzaam heden traag op gang kwamen. Midden juni werd met 73 tegen 41 stemmen het wets ontwerp aangenomen, waardoor het mo gelijk werd dienstplichtigen naar Nieuw- Guinea te zenden. Voorts werd besloten tot het verlenen van staatsgaranties voor de bouw van een Hiltonhotel, respectieve lijk in Rotterdam en Amsterdam. Het nieuwe pqrlementaire jaar, dat op 15 september begon, leverde een historisch feit op doordat de als tweede voorzitter gekozen mevrouw StoffelsVan Haaf ten op 30 september voor het eerst in de zetel van de voorzitter troonde. In de parlemen taire geschiedenis was de verschijning van een vrouw op die plaats een nieuwigheid. Politieke donderwolken Al spoedig bleek de oppositie van de P.v.d.A. weer uit de indiening van moties. Een interpellatie in oktober van de frac tievoorzitter van de P.v.d.A. over de ant- woordplicht der regering werd besloten met een motie, die met 65 tegen 48 stem men werd verworpen. Een motie van de P.v.d.A., waarin de regering werd uitge nodigd vroegere Indonesiëgangers vrij te stellen van de dienstplicht voor de Be scherming Bevolking, werd met 72 tegen 48 stemmen verworpen. Een motie van de P.v.d.A., aan het einde van een interpel latie van oud-minister Suurhoff, waarin de regering werd uitgenodigd de plannen met de vrijere loonvorming zo te wijzigen dat een redelijk deel van de gestegen wel vaart zou toevallen aan de loon- en sala- ristrekkenden werd met 74 tegen 47 stem men verworpen. In november werd een motie van de P.v.d.A., waarin werd aan gedrongen op een ruimere toelating in Nederland van SDijtoptanten uit Indonesië, verworpen met 74 tegen 46 stemmen. Al die verworpen moties van de P.v.d.A. ziin kenmerkend voor de nieuwe verhou dingen in het parlement gedurende het afgelopen jaar. Het kabinet-Do Quay heeft zich totnutoe staande gehouden, maar er hangen donkere wolken boven, waaruit in I960 heel misschien weieens een fatale bliksemstraal zou kunnen schieten. Van de zijde van de C.H.U. is gezegd dat de Mammoetwet voor een nieuwe regeling van het gehele voortgezet onderwijs tot een kabinetscrisis zou kunnen leiden. Van A.R.-zijde is gewaarschuwd dat invoering van commerciële televisie een kabinets crisis zou kunnen veroorzaken. Er heerst ook een politieke spanning rond de voet baltoto. die in 1960 wettelijk moet worden geregeld. Spanning heerst ook over de Lauwerszee. Met de geleideliik groeiende economische snanning (al ducht minister De Pous in 1960 nog geen overspanning) zal het kabinet-De Quav in het nieuwe iaar voor moeilijke situaties komen te staan. Meilleurs Voeux pour TAnnée Nouvelle Hazepaterslaan 16 - Haarlem Telefoon 12747 De Fokkerfabriek op Schiphol heeft een F 27 „Friendship" afgeleverd aan het Duitse handelsconcern Helmut Horten. Woensdag is het tweemotorige schroeftur- binevliegtuig, dat als directievliegtuig is ingericht voorzien van de meest moderne radio- en radarapparatuur, naar Dussel- dorp vertrokken, waar het wordt gesta tioneerd. Deze F 27 is het eerste verkeersvlieg tuig sinds vele jaren dat door Nederland aan Duitsland werd geleverd en tevens de 28ste „Friendship" die door de Fokkerfa briek werd afgeleverd. Advertentie VUURWERK? Vcrwulft 3 t/o V en D Oudjaar open tot 9 uur In de Waalhaven te Rotterdam is een motorbootje van een sleepdienst overva ren door een 884 ton metend Duits Rijn schip. Het bootje zonk onmiddellijk. Twee van de drie opvarenden worden vermist. Het zijn een 58-jarige eerste machinist van een Engels schip en een 16-jarige Chi nese matroos, die door het bootje naar de wal werden gebracht. De kapitein van het bootje, de 22-jarige L' Garthof uit Rotter dam, kon gered worden. De K.L.M. heeft in 1959 op haar wereld luchtnet ruim 1,1 miljoen passagiers ver voerd, een record in de geschiedenis van het veertigjarig bestaan van de maat schappij. De groei tegenover 1958, in per centen uitgedrukt, ligt hoger dan de ge middelde aanwas van het wereldvervoer, dus van alle luchtvaartmaatschappijen te zamen, dat volgens de I.C.A.O. en I.A.T.A. op 10 percent kan worden vastgesteld. Ook het vervoer van vracht leverde een re cord voor de K.L.M. op. Gedurende de af gelopen twaalf maanden werd ruim 31 miljoen kg. vracht geboekt. De door de K.L.M. in 1959 vervoerde post woog 3 miljoen kg. Het jaar 1959 vormde voor de K.L.M. de drempel tussen de oude (zuigermotoren) en de nieuwe (straalmotoren) techniek. In verband hiermee werd de vlootcapaciteit het afgelopen jaar nauwelijks uitgebreid. In de loop van 1959 werden Saigon, de hoofdstad van Vietnam, Tunis en Rotter dam aan het luchtnet, dat een lengte heeft van 270.000 km., toegevoegd. Deze uitbrei ding en de frequentieverhoging op de diensten naar New York, Montreal, Hous ton en Curapao, alsmede op een groot aantal Europese diensten hebben een pro- duktieverhoging van 13 percent opgele verd te weten 539 miljoen ton/km. tegen 475 miljoen in 1958. Ook het aantal passagiers nam belang rijk toe, namelijk met 142.000 en bedroeg naar schatting 1.103.000. De gemiddelde afstand per passagier bedroeg 2200 km. Het luchtpostvervoer steeg van 2.838.000 kg. in 1958 tot 3.140.000 kg. in het afgelo pen jaar. Het vrachtvervoer steeg met 20 percent tot een hoeveelheid van 31.274.000 kg., ruim vijf miljoen kg. meer dan in 1958. In het najaar werden vier nieuwe Lock heed Electra-vliegtuigen, uitgerust met schroefturbine motoren, aan de vloot toe gevoegd. Acht vliegtuigen werden van de vlootlijst afgevoerd, namelijk twee Dou glas C-54 vliegtuigen, een Douglas DC-6B. twee Convairs CV 240 en drie Convairs CV 340. Totaal beschikt de K.L.M. thans over een vloot van 93 voor het merendeel moderne vliegtuigen. In bestelling zijn op het ogenblik nog acht Lockheed Electra's, twaalf Doeglas DC-8 -liegtuigen en twee Fokker F-27 „Friendships", die voor een groot deel in de loop van 1960 zullen worden afgele verd. De K.L.M.-vloot was in 1959 naar schat ting 207.000 uren in de lucht (1958: 188.000) waarbij een totale afstand van ruim 77 miljoen km. werd afgelegd. Er werden 437 chartervluchten uitgevoerd, waarvan neer dan 280 intercontinentaal. De mees te hiervan werden gevlogen tussen Euro pa en Noord-Amerika. Interessant was ook de ontwikkeling, die het zo genoemde inclusieve tourvervoer te zien heeft ge geven. Totaal nam dit vervoer in de K.L.M. tce met bijna 50 percent ten op zichte van 1958. In Europa was deze stij ging het meest opmerkelijk: 125 percent. Begin van straaltijdperk De proef met de verkorte stoptijden op het Europese luchtnet, die gedurende de afgelopen zomerdienst is genomen, met het doel de wachttijden voor de passa giers zoveel mogelijk te bekorten, het geen vooral met het oog op het komende straaltijdperk van belang is, is niet onbe vredigend verlopen. Ook de dagdiensten naar New York bleken in een behoefte te voorzien. Met het oog op het straaltijdperk, dat in 1960 ingaat, is in het afgelopen jaar veel voorbereidend werk verricht. Aan de opleiding van de bemanningen, die de nieuwe vliegtuigen zullen moeten gaan be dienen, werd veel aandacht besteed. Op Schiphol werd in het trainingscentrum een oefenmotor voor de Lockheed Electra en een vluchtnabootser voor de DC-8 ge- installeerd. Zeer spoedig zal daar ook een vluchtnabootser voor de Lockheed Elec tra bijkomen. In het hoofdkantoor van de K.L.M. werd een grote elektronische rekenmachine in gebruik genomen om het hoofd te kunnen bieden aan de steeds omvangrijker wor dende administratie ten gevolge van de C""Ote groei van het luchtvervoer. In het buitenland, waar de K.L.M. in meer dan 75 landen vestigingen heeft, kon de maatschappij nieuwe kantoren betrek ken in Glasgow, Dusseldorp, Stockholm, Sao Paolo en New York. Het aantal K.L.M.-employés, dat in 1958 16.863 bedroeg nam in 1959 toe tot 17.222. Van dit aantal behoren er 2186 tot het vliegend personeel, namelijk 774 vlie gers, 218 telegrafisten, 461 boordwerk tuigkundigen, 483 pursers en hofmeesters en 250 stewardessen. In het afgelopen jaar heeft de K.L.M. het feit herdacht dat zij als eerste lucht vaartmaatschappij in de wereld 40 jaar bestond. De viering van deze mijlpaal in de geschiedenis van de maatschappij ging o.m. gepaard met de onthulling van het standbeeld voor dr. Albert Plesman tegen over het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag. FRANKRIJK. Ten bate van de slachtoffers van de overstromingsramp te Fréjus is de gangbare frankeerzegel van 25 fr. met als voorstelling Marianne in het schip van staat overdrukt met Fréjus 5 fr. HONGARIJE. De Hongaarse poste rijen hebben een serie van acht waar den het licht doen zien, waarvan er zever], scènes uit verschillende sprook jes weergeven. De 20 f. vertoont een kleuteronderwijzeres die aan de kinde ren uit een sprookjesboek voorleest, de 30 f. „Doornroosje", de 40 f. „Ganzen- Mathias" (Hongaarse sprookjesfiguur), de 60 f. „De krekel en de mier", de 1 ft. „Maschenka" (Russische sprookjes figuur), de 2 ft. „Hans en Grietje", de 2.50 ft. „De rattenvanger van Hameln" en de 3 ft. „Roodkapje". ARGENTINIË. Ter herinnering aan het feit, dat honderd jaar geleden het pact van San José de Flores werd ge sloten, is een postzegel van 1 peso (vio let) in omloop gebracht. Afgebeeld zijn de portretten van Bartolomé Mitre en Justo José de Urquiza. POLEN. Ter herdenking van be roemde geleerden is een serie van zes waarden in circulatie gebracht: 20 gr. (donkerblauw) Charles Darwin, 40 gr. (olijfkleurig) Dmitri Mendejelew, 60 gr. (donkerrood) Albert Einstein, 1.50 zl. (bruin) Louis Pasteur, 1.55 zl. (groen) Isaac Newton en 2.50 zl. (violet) Nico- laus Copernicus. DE BELGISCHE KONGO en ROE- ANDA OERANDI hebben elk een kerstserie van drie waarden uitgegeven. De zegels geven een gestyleerde voor stelling van Madonna en kind. De waarden zijn: 50 c., 1 fr. en 2 fr. Bij een brand, die het café „Bosch en Zon" in het gehucht Weende bij Vlagt- wedde (Gr.) in de as legde, is de 81-jarige schoonvader van de caféhouder om het leven gekomen. De bejaarde man had een kamer op de bovenverdieping. Toen de caféhouder, de heer Looyen, de brand ontdekte, bleek de trap reeds door het vuur versperd te zijn. De brandweer kon tegen de vuurzee niets uitrichten. Van de inboedel kon niets worden gered. Advertentie VUURWERK? Verwulft 3 t/o V en D Oudjaar open tot 9 uur Veertien dagen geleden schreven wij reeds over een rapport, afkomstig van de Amerikaanse r.-k. bisschoppen. Daarin werd fel geageerd tegen het gebruik van de voor de hulp aan het buitenland be stemde gelden voor het distribueren van voorlichtingsmateriaal over geboortenbe- perking in overbevolkte landen. Uit de Amerikaanse berichtgeving, die ons na de publikatie van dit rapport onder ogen kwam, is gebleken dat het aangesneden onderwerp het kerkelijk nieuws in hoge mate blijft beheersen. Sommigen onder strepen de rooms-katholieke visie, ande ren keren zich er fel tegen. Dr. R. Norris Wilson, de directeur van de Church World Service, de oecumeni sche organisatie voor hulp aan volken Wederom uitstel Op de laatste dag van de in 1959 gehou den bijeenkomsten van de Tweede Kamer deed er zich nog een kleine pijnlijke ver rassing voor. Men leefde in de stellige ver wachting dat de door een reeks van minis ters van de drie Benelux-landen te voeren besprekingen over de landbouwverwikke- lingen begin januari zouden plaats vinden, zodat dan op 26 januari de Kamer onmid dellijk na het kerstreces het Economische Unie Verdi'ag van Benelux in openbax-e be handeling zou kunnen nemen. Pi-of. Dr. Samkalden (P.v.d.A.), die- kennelijk al vex-nomen had dat er opnieuw een kink in de kabel was gekomen, vroeg belangstel lend aan de Kamervoorzitter of de gang van zaken inderdaad aldus zou zijn. En toen kregen de afgevaardigden te horen, dat slechts koi-t voor de aanvang van de vergadering gebleken was dat de bespre kingen niet in begin januari zouden dooi-- gaan, maar waarschijnlijk pas een maand later. Waax-aan dit nieuwe uitstel lag bleef onbesproken. Intussen heb ik gegronde re denen om aan te nemen, dat dit uitslui tend aan bepaalde heren in Brussel te wij ten valt. Wel zal van omstreeks 5 januari af de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, in verband met een ambts reis naar de Verenigde Staten tot de 26ste van die maand afwezig zijn, maar indien er werkelijk bij alle Belgische ministers die bij deze aangelegenheid betrokken zijn een oprecht verlangen bestond om be doeld overleg ten spoedigste te doen plaats hebben zou het vermoedelijk toch niet tot zulk een nieuw lang uitstel zijn gekomen. Van Nedex-landse kant zcu de minister president. die ad interim Buitenlandse Za ken leidt zolang minister Luns zijn werk nog niet hervat heeft, deze laatste hebben kunnen vervangen en dan bijgestaan door de staatssecretaris, Dr. H. R. van Houten. Hoe het zij, de mededeling van de voox-- zitter wekte begrijpelijkerwijs teleurstel ling bij die Kamex-leden die, zoals de heer Samkalden, van het begin af tegen het he le aanhouden van de behandeling van het Unie-verdi-ag gekant waren geweest. De feiten hebben hen al in het gelijk gesteld. Aangezien het geenszins uitgesloten is, dat er nogmaals verschuiving nodig zal worden van de datum waarop de Benelux- ministers zullen samen komen men on- derschatte niet de tegenwex-king in deze van de Belgische minister van Landbouw, De Vleeschouwer, met diens Boerenbond zal de Kamer er m.i. verstandig aan doen, zodra zij weer aan de slag gaat paal en perk te stellen aan verdere vertraging. Hiertoe bestaat te meer reden, omdat men bij voorbaat op zijn vingers kan natellen, dat het ministerieel overleg in Benelux- verband over de landbouwvraagstukken toch niet meteen aan die problemen een eind zal maken. Bovendien kan goedkeu- i-ing van het Unie-verdrag alsmede het in werking treden daarvan gerust doox-gaan ook al behoren de landbouwperikelen nog niet tot het verleden. Vaardig en waardig Vlak vooi-dat het kersti-eces inging zag minister De Quay zich voor een schijn baar ietwat moeilijke kwestie geplaatst. Ir. Vondeling (P.v.d.A.) bestookte hem nl. met mondelinge vragen naar aanleiding van wat de minister-president volgens een groot aantal Nederlandse dagbladcorres pondenten hun verteld zou hebben over de door hem met de Amex-ikaanse minister van Buitenlandse Zaken te Parijs gevoel de besprekingen. Uit de berichten die in een reeks Nedex-landse dagbladen hierom trent zijn verschenen viel op te maken, dat minister De Quay aan minister Her ter kenbaar zou hebben gemaakt, dat er aan Nederlands mogelijkheden om nog weer meer voor militaire inspanning uit te geven een grens was. Dit onder meer ten gevolge van een x-eeks tot stand te bren gen kostbare plannen, zoals het Delta plan, wegenaanleg, de indijking van de Lauwerszee enz. Het vragende Kamerlid informeerde of derhalve de regering reeds besloten had wat tot dusverre aan de Kamer nog niet was meegedeeld tot die indijking over te gaan. Minister De Quay kon op dit laatste terstond ontkennend ant- worden. Hij zette uiteen, dat hij in wer kelijkheid niet gezegd had wat er in een vrij groot deel van de Nederlandse pers was verschenen. De heer Vondeling scheen de juistheid van deze bewering van de minister-president enigermate in twijfel te trekken. Ten onrechte echter, want in vol gende instantie bleek uit de nadere beant woording van de minister zeer duidelijk, dat in dit geval werkelijk de vergissing ten slotte door de journalisten was be gaan. Minister De Quay had hun nl. ver teld, dat hij de aandacht van Herter op een aantal veel geld kostende plannen had gevestigd, alsook op het bestaan boven dien van vex-schillende denkbeelden waar van de eventuele verwezenlijking heel wat van de schatkist zou vergen; daarna had hij voorbeelden van het een en van het ander genoemd, zonder toen nogmaals een scheiding te maken tussen plannen en denkbeelden. Hierin is m.i een zeer plau sibele verklaring gelegen van het feit, dat op hun beurt de haastig telefonerende die naren van de koningin der aarde in hun berichtgeving tot vermenging van plan nen en denkbeelden waren overgegaan. Aldus had de indruk post kunnen vatten, dat de regering ook al van plan was tot de door velen gehoopte werkzaamheden ten aanzien van de Lauwerszee over te gaan. Het strekt de minister-president tot eer dat hij, zijn optreden vaardig verdedigen de, allerminst zijn toevlucht nam tot een goedkope uitvlucht. Uit wat hij zeide was het echter zonneklaar dat en waax-door in dit geval de pers zich inderdaad had ver gist. De wtijze waarop minister De Quay in dit antwoorden- en vi-agenspelletje zijn partij speelde viel bepaald te waarderen en getuigde ook van zekere pax-lementai- re vaardigheid. Overigens kon hij meteen de Kamer nog mededelen dat het advies van de deskun digen over het vraagstuk van de Lauwers zee juist was binnen gekomen. Er bestond goede hoop dat de regering nu binnenkort in deze zou besluiten en zelfs kreeg ik de indruk dat de kans op een blij einde lang niet gering is. Bij het einde van het kalendex-jaar 1959 is een voorlopige balans met betrekking tot de positie van 't kabinet-De Quay mis schien wel c.p zijn plaats. Hiervan uitgaan de meen ik te kunnen vaststellen dat het er op het ogenblik voor de ploeg in zijn geheel niet kwaad uitziet. Economisch heeft 's lands overheid tot dusvërre de wind zeker mee en in het sociale vlak is het de regering ook niet tegengelopen, want alles tesamen genomen hebben zich ten slotte met betrekking tot het vraag stuk van de lonen geen wat de arbeids- rust aangaat ernstige verwikkelingen voorgedaan. Daarbij komt dat het er voorshands bepaald niet naar uitziet, dat er een andere politieke combinatie ge reed staat om het tegenwoordige kabinet ten val te brengen teneinde dit door een anders samengesteld bewind vervangen te krijgen. Ongetwijfeld zal het probleem van lo nen, prijzen en, niet te vergeten, huren in het eerstkomende halfjaar het kabinet nog wel kopzox-gen geven. Ook zijn er mis schien nog wel moeilijkheden in het ver schiet met betrekking tot onderwerpen als mammoetwet, reclame in de televisie nog slechts kortgeleden heeft de Anti-Re volutionaire Partij een ernstige waar schuwing te dien aanzien laten horen en voetbalpool. Niettemin kunnen minister De Quay en zijn mede-ministers op de 31ste december met een zeker' tevreden heid op het jongste vex-leden terugzien ook al zullen zij zich natuurlijk niet ver helen dat er o.m. inzake de NAVO en wat de relaties met Indonesië betreft allerminst reden tot juichen is. Dr. E. van Kaalte overzee, waarin de protestantse en ortho doxe kerken in de Vex-enigde Staten sa menwerken, heeft meegedeeld dat zijn bureau „al jaren lang" voorlichtingsmate riaal over geboortenbeperking heeft ver spreid en dat hij zich beschaamd zou voe len indien een verzoek om dergelijke voor lichting zou worden geweigerd. In een vraaggesprek met een journa list van The New York Times zei dr. Nor- ris Wilson, dat hij niets „immoreels" kan zien in het beperken van de omvang der gezinnen door middel van kunstmatige geboortenbeperking. „Het is ondenkbaar, zo mex-kte hij op, dat God zijn kinderen graag ziet sterven op de straten." Ook zei hij, dat de regering van de Vex-enigde Staten niet in een dex-gelijk px-ogx-amma is betrokken en dat het een „grove misstap" is, dat het vraagstuk in de politiek is ge- raakt: „Het is een moreel, niet een poli tiek probleem." Mening van Eisenhower Het probleem kwam ook aan de orde op de wekelijkse persconferentie van Eisen hower. De president deelde op een vraag van een der journalisten mee, dat de Ver enigde Staten zouden weigeren andere volken te adviseren over geboortenbeper king, zolang hij het hoofd van de uitvoeren de macht was. Eisenhower zei, dat hij zich geen ding kon voox-stellen dat nog minder geschikt zou zijn voor politieke of regeringsbe moeiing en verantwoordelijkheid. Hij mex-kte op dat de kwestie niets te maken heeft met het contact van de regering met andere regeringen en dqt „we niet van plan zijn om ons te bemoeien met de bin nenlandse zaken van welke regering ook." Protestants verweer tegen de R.K. verklaring Intussen hebben twee prominente pro testantse voormannen zich uitdrukkelijk verzet tegen de visie der rooms-katholieke bisschoppen. Het zijn de protestantse epis- copaatse bisschop James A. Pike uit San Francisco, voorzitter van h^t pas gevorm de „Advies-comité van kerkelijke ambts dragers voor de Amerikaanse Federatie voor Gecontroleerde Gezinsvox-ming", en dr. John C. Bennett, deken van het Union Theological Seminary te New York- Bisschop Pike zei dat het standpunt van de rooms-katholieke bisschoppen „de snel in aantal toenemende miljoenen van men sen in minder door het lot begunstigde de len van de wereld zou veroordelen tot uit hongering, knechtschap, ellende en wan hoop". Hij voegde er nog aan toe, dat de grote meei-derheid van de mensen in deze landen niet rooms-katholiek is en daarom ook niet behoort gedwongen te worden om de r.k. bezwaren tegen voorbehoedsmid delen te eerbiedigen. Dr. Bennett zei het tragisch te vinden, dat rooms-katholieke leiders bezig zijn „een mening inzake de geboortenbeper king met kracht naar voren te brengen, die geen gezonde morele of godsdienstige grondslag heeft, en die door de meeste an dere christelijke groeperingen is verwor pen".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7