Russisch bezoek aan Italië wekt herinneringen aan 1909 Vlegels nemen verfkwast van de neo-nazi's over Onverwoestbare Adenauer blijft aan het reizen In V.S. kwam politie met koffie, in Londen waren lantaarns ingevet Kabinet van Laos geheel afgetreden Vorosjilovs komst baart niet zóveel zorg als die van tsaar Nicolaas II De bijna 84-jarige kent rust noch duur Drie doden in het verkeer Doosje met gouden 20-dollarstukken opgegraven ZATERDAG 2 JANUARI I960 11 Frankfurter AllgerneineVerf is geen graadmeter' A Igemene verkiezingen thans onafwendbaar Eisenhower spreekt op 7 januari in het Congres Belgische commissie voor keus van nieuwe jager WERELD VIERDE JAARWISSELING Kaas en eieren op de bon in Oost-Duitsland? Mobilofoonsucces Argentijns minister won duel van parlementslid Griekenland verwerpt Bulgaars voorstel tot niet-aanvalsverdrag Tito houdt Milovan Djilas hand boven het hoofd FRANKFORT (UPI) De Westduitse politic gelooft dat belhamels de deining die ontstaan is door enkele gevallen van antisemitisme, gebruiken om hun „krach ten" met de politie te meten. Sedert kerst mis zijn in West-Duitsland negentien van zulke incidenten gemeld, maar de politie gelooft dat zy slechts in enkele gevallen met wezenlijk anti-semitisme te maken heeft. De politie heeft duidelijk te indrilk dat de meeste incidenten staaltjes van „lef van straatschenders waren. Zy meent dat de publiciteit die ontstaan is om het be kladden van een synagoge in Keulen, een aantal opstandige jongelui in actie heeft gebracht. Maar wat de waarheid ook is, de rege ring is in politieke moeilijkheden geraakt. Verwacht wordt dat de socialisten, die de grote oppositiepartij vormen en die de regering reeds het verwijt hebben gedaan dat zij het extremisme van rechts onvol doende bestrijdt, hun aanval op korte ter mijn zullen hervatten Politieke waarne mers verklaren dat de regering waar schijnlijk volgende week plannen bekend zal maken voor scherper controle op rechtse organisaties als de Duitse Rijks- partij, waarvan vier leden zijn beschuldigd bij het incident in Keulen te zijn betrok ken. De meeste waarnemers geloven ech ter dat de regering de Duitse Rijkspartij niet zal verbieden. De redenering van de regering zou waarschijnlijk zijn dat men op een toegelaten partij meer vat heeft dan op een die is ondergedoken. Bezadigd commentaar De invloedrijke, conservatieve „Frank furter .Allgerneine" zegt in een hoofd artikel: „Het zou goed zijn als het publiek hier en in het buitenland waar men probeert een juist denkbeeld over Duits land te krijgen aan de wezenlijke pro porties denkt. Noch de hakenkruisen in Keulen, noch die in vele andere plaatsen bewijzen veel anders zou het mogelijk zijn dat twee personen rnet een verfbus een gehele stad moreel besmeuren. Het verbruik van verf is geen graadmeter voor het nazisme in Duitsland. De zaak ligt minder eenvoudig. Het derde rijk kwam niet als een donderslag bij heldere hemel, doch na een langzaam verval van politieke en morele opvattingen van ons volk, dat is de reden waarom niemand kan ver wachten dat verkeerde denkbeelden als een wolkbreuk ophouden. De definitieve zuivering van zulk een vergif zal tijd kosten. Een onbevooroordeeld waarnemer zal in vele landen vele tekenen van anti semitisme vinden. Wij in Duitsland moe ten des te meer paraat zijn, daar onze eer en zelfrespect bevlekt zijn met de miljoen- voudige Jodenmoord. Maar de zichtbare sporen van het gif laten geen conclusies toe over de reeds uitgescheiden hoeveel heid. Het is de wil tot moreel herstel waar het op aankomt. Wij weten dat die bestaat en op de duur wensen wij die te versterken en wij zullen niet worden ontmoedigd..dop}', teg slagen. Maar eerst moeten de mis dadigers zowel de nieuw in verzoeking geleide als de oude snel en zwaar wor den gestraft, zelfs als we riskeren morgen nog meer kladschilders te vinden." Enorme stommiteiten (Reuter) In Scheinfeld bij Neurenberg is de 22-jarige timemrman Ludwig Vogel gearresteerd, die heeft bekend dat hij hakenkruizen en anti-Joodse leuzen heeft gekalkt op de muren van het plaatselijke gerechtsgebouw. De man heeft verklaard dat hij uit anti-semitische overtuiging had gehandeld. Hij zei voorts dat hij zich had opgegeven voor de Duitse Rijkspartij, doch hij bezat nog geen lidmaatschapskaart. Volgens de officier van Justitie te Neuren- berg-Fürth heeft Vogel een dreigbrief ge zonden aan een Joodse caféhouder in Kit- VIENTIANE (AFP) Het kabinet van Laos heeft besloten af te treden als ge volg van verschillen van mening over de uitleg van de kieswet, welke op de kabi netsvergadering van 28 december aan het licht zijn getreden, zo is officieel tc Vien tiane bekendgemaakt. De regering werd geleid door Phoeoi Sananikone. Na het ontslag van de regering-Sanani- kone heeft de koning drie generaals ver zocht om de „orde en veiligheid in het koninkrijk te handhaven". In een commu niqué van de strijdkrachten wordt gezegd dat de generaals „opnieuw hun onwankel bare trouw aan de koning hebben beves tigd". Volgens aanvankelijke berichten had het leger geruisloos de macht over genomen. De regering-Sananikone heeft woens dag een verzoek om ontslag bij de koning ingediend. Zij verklaarde dat het haar niet langer mogelijk was de zaken van het koninkrijk te behartigen, zo heeft het mi nisterie van voorlichting van Laos vrijdag meegedeeld. De koning willigde aanvankelijk het ver zoek niet in. Donderdag aanvaardde hij echter het ontslag en belastte Sananikone met de vorming van een nieuwe regering. In Laos zullen eind april verkiezingen worden gehouden. (UPI) De oorzaak van de moeilijkhe den schijnt te zijn het verschil van me ning tussen leger en regering Sananikone over de status van de nationale vergade ring en over de verkiezingen die in april gehouden moeten worden. De zittingspe riode van de nationale vergadering liep af op 19 december. Sananikone, die in ver band met de toestand in het land geen ver kiezingen op korte termijn wil, heeft di verse pogingen gedaan de zittingsperiode te verlengen. Enkele leden van Sananikone's kabinet traden af uit protest tegen deze pogingen van de premier.- Enkele groepen in het parlement waren er ook tegen gekant en nu schijnt het leger zich aan hun zijde te hebben geschaard. (Op handen zijde verkiezingen waren reeds in 1958 een reden van de staats greep van Sananikone, die er zeer be ducht voor was wegens de grote commu nistische stemmenwinsten bij enkele voorverkiezingen. Red.). zingen, ondertekehd met „De vereniging van fanatieke antisemiten" „gepensio neerd kolonel van de Waffen SS". Vogel heeft gezegd, dat hij door Mein Kampf te lezen zijn -„weg" had gevonden. Hij heeft tegenover de autoriteiten zijn spijt betuigd en gezegd dat hij „enorme stommiteiten" had uitgehaald. Dibelius Bisschop Otto Dibelius, hoofd van de Duitse Lutherse kerk, verklaarde gisteren in de Oostberlijnse Mariënkirche, dat de „verwerpelijke anti-semitische excessen waarvan wij met Kerstmis gehoord heb ben, onderdeel zijn van dat verleden dat nog niet is overwonnen, evenmin als de soms onmatige houding van Duitsers in 't buitenland". „De mens kan niet zelf zijn verleden overwinnen", aldus de bisschop, „men kan zijn verleden niet zomaar doden. Men kan het slechts te boven komen door zich over te geven aan Hem die het laat ste woord spreekt". Dr. Van Dam Dr. H. G. van Dam. secretaris-generaal van de centrale Joodse raad in Duitsland, schrijft in het Joodse weekblad „Allge rneine", dat men de belangstelling voor de recente anti-.Toodse incidenten in Duits land alleen kan begrijpen als men de duis tere achtergrond van het Derde Rijk be grijpt. In andere landen kan men anti semitische uitlatingen desnoods met een schouderoohalen afdoen, maar in Duits land worden, als gevolg van schuld en noodlot, demonstraties van rassenbijgeloof of religieuze beschimping uitgelegd als 'n nieuwe aanval op de menselijke bescha ving en een herleving van de nazi ideologie. ..Duitsland heeft nooit een (democ-atische) revolutie meegemaakt aldus dr. Van Dam. ..en zeker niet na 1945. toen de democratie van de overwinnende mogendheden werd overgenomen als een gift van twijfelachtige waarde". In Antwernen ANTWERPEN (ANP) In de tjieuw- iaarsnacht zijn de muren van de grote Romi Goldmuntz-svnagoge in Antwerpen door onbekenden beklad met hakenkrui sen. De vier kruisen, die met teer waren aangebracht, konden met chemische mid delen worden verwilderd. De noütie heeft de wacht bij het gebouw betrokken. In Engeland BOT,TON (Reuter) On vele gebouwen in BoRon. een nlaats in het noordwesten van Engeland, zijn gisteren aoti-.Joodie leuzen en hakenkruisen geVni'-t n= noiitio •7Pj niets te weten van ant'-c°m'Hs<ihe ge voelens in d^ze stad en m°o"r,o aPt de be smeuring het werk is geweest van rwet- makers. D° "pv wo^dt echter niet lichf onoovat. On de Anglicaanse R+ T,ucas'--erl.- tP Rattersea (ziv'd_T,enden) hebben onh"- kenden gisteravond hakenkruisen en de woorden „Joden gaat naa huis" gekalkt. - In Israel TEL AVTV (AEP) Do Zwitserse chef kok van bet vliegveld Te-dda in Israel. Lunech. wordt ervan beschuldigd een hakenkruis te hebben geschilderd on het witte overhemd van een heloer. Voorts vou de chefkok zich na een bezoek aan Jordanië in anti-Joodse vin hebben uitge laten. De Tcreeiiscbe nolifie heeft de zaak in onderzoek. AUGUSTA (Reuter) President Eisen hower zal op 7 januari zijn jaarlijkse bood schap „State of the Union" tot het Con gres richten. De begroting zal op 18 ja nuari worden ingediend, waarna twee dagen later een boodschap over economi sche kwesties het congres zal bereiken. Eisenhowers perssecretaris Hagerty heeft op een persconferentie in Eisenho wers vakantie-oord te Augusta, in de Amerikaanse staat Georgia, medegedeeld dat de president de mogelijkheid van het maken van een vriendschapsbevorde- ringsreis door Latijns-Amerika bestu- studeert. BRUSSEL (ANP) Naar wordt ver nomen heeft de Belgische regering een commissie ingesteld die een advies moet uitbrengen over de keuze van een nieuwe straaljager voor de Belgische luchtmacht. De commissie bestaat uit vertegenwoor digers van de bij de aankoop betrokken departementen. Deze commissie zal begin volgende week met haar onderzoek beginnen. Er zou naar gestreefd worden nog vóór 11 januari een rapport uit te brengen, waarna het Belgische kabinet op zijn vergadering van die dag een beslissing zou kunnen nemen. (Van onze correspondent in Rome) De reislust van onze ministers en in de laatste tijd ook van de staatshoofden neemt steeds indrukwekkender vormen aan. Italië is er ten nauwste bij betrok ken. De minister-president, Segni, is zo vaak op reis, dat het niet mogelijk is al zijn bewegingen te volgen. Ieder weekein de brengt hij door op Sardinië. In de loop van de week wordt hij doorgaans nog er gens, in Turijn of Bari of Palermo ge signaleerd en een keer per maand gaat hij toch wel naar Parijs of naar Washing ton, naar Londen of Ankara. En Italië krijgt ook bezoekers genoeg: koningen, vorsten (van Monaco), ministers aan de lopende band. Het bezoek van president Eisenhower, al duurde het maar kort, was natuurlijk wel van belang, vooral omdat na Wilson, die in 1919 Italië bezocht, geen Amerikaans staatshoofd in dit land ge weest is. De oppositie ziet in Eisenhower de man, die na de dood van Foster Dulles zich serieus moeite geeft om met de Sov- (Van onze correspondent in Bonn) Aan de tomeloze energie van de 83-jari- ge Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer (hij wordt op 5 januari 84) lijkt geen einde te komen. Bracht hij onlangs een vermoeiend tweedaags staatsbezoek aan Londen en nam de „onvermoeibare" later deel aan een even rusteloos over leg te Parijs, de volgende maand zal de nog niet eens helemaal grijze kanselier zich naar Rome spoeden. Op uitnodiging van de Italiaanse rege ring verblijft hij van 19 tot 22 januari in de Italiaanse hoofdstad voor overleg over de Europese gemeenschappelijke markt en de topconferentie, alsmede, zo meent men te Bonn, over de rol van de kleinere NAVO-stat:en bij de voorbereiding van dit topoverleg. Men mag zich hierbij afvra gen of bij dit vooroverleg niet eveneens de actieve en zeer loyale NAVO-landen Nederland. België en Luxemburg betrok ken zouden kunnen worden. Het is bekend dat te Parijs van Benelux-zijde ten deze reeds diverse stappen zijn ondernomen. De „ijzeren kanselier van Bonn" laat het in 1960 niet bij dit reisje naar Rome. Hij hoopt het volgende jaar ook naar Japan te gaan en een uitgebreid bezoek aan Zuid-Amerika te brengen. Waar de dan 84-jarige Adenauer de energie vandaan zal halen is een raadsel. In voortreffelijke conditie Op het ogenblik verkeert hij in elk ge val in blakende welstand en van een vorm crisis is allang geen sprake meer. Even min hoorde men op de laatste grote C.DU..-partijbijeenkomst te Düren bij Aken Adenauer ook maar met een woord reppen over de opvolgingskwestie, zowel LONDEN (Reuter) in de gehele we reld is de jaarwisseling met feestelijkhe den en lawaait gevierd. Volgens het com munistische persbureau „Nieuw China" vierden duizenden Chinese militairen en Tibetanen het feit op het terrein voor een elektrische centrale aan de oever van de rivier de Lhasa. Uit dezelfde bron kwam het bericht over een bijeenkomst van zee lieden uit een tiental landen, waaronder de Sovjet-Unie, Zweden, Griekenland en Nederland in het zeemanshuis in Shang hai. De buitenlandse zeevarenden wis selden met Chinese collega's van gedach ten over eten en drinken naar aanleiding van schotels uit de Westerse en de Chinese keuken, waaruit zij konden kiezen In het Kremlin gaf de Sovjet-regering op oudejaarsavond haar traditionele ont vangst, waai-bij premier Kroesjtsjev alle aanwezigen een gelukkig nieuwjaar wenste. In een uitzending bestemd voor het bin nenland riep radio-Moskou kort na tien uur Nederlandse tijd vrijdagmorgen om: „precies vijftig minuten geleden is het nieuwe jaar in de Sovjet-Unie begonnen. Het bestrijkt nu al het gebied van Tsjoe- kotka en nadert Kamtisatka en andere de len van het Verre Oosten." In de V.S. duurde het acht en een half uur voordat het overal Nieuwjaar was. In Alaska vierde men het feit 23 uur later dan in Nieuw Zeeland. Op de Newyorkse Times Square waren honderdduizenden bijeen om met feest- mutsen, maskers en toeters het nieuwe jaar te begroeten. In vele Amerikaanse staten vergemakkelijkt de politie de feest vierders het naar huis gaan door op grote schaal warme koffie te verstrekken. Een hotel te Vancouver bood voor hardnekkige gevallen een heet zwavelbad aan. Herrie In het Londense West End werden bij de jaarwisseling 78 mensen, die hinderlijk werden, in hechtenis genomen. Talrijke nieuwjaarsvierders kwamen tot de ont nuchterende conclusie, dat de lantarenpa len op Piccadilly Circus het plein waar „heel Londen" samenstroomt om „Auld Lang Syne" te zingen waren inge smeerd met een laag vet. Slechts één Schot heeft kans gezien tot bovenin zulk een lantarenpaal te komen. Waren de pa len niet ingevet, zoals vroeger, dan bogen ze haast dooi onder het gewicht van klim mende feestvierders. In Kopenhagen is het nieuwe jaar met zóveel herrie ingeluid, dat de politie sprak van een „opstand". De jeugd van de stad wierp in de straten een barricaden op, gooide met stenen, die ze uit de bestrating had gehaald, talrijke winkel- en autorui ten in en stookte op vele plaatsen flinke vuurtjes. Ook de politie van West-Berlijn is druk in de weer geweest in de nacht van don derdag op vrijdag. Met 1.500 man op straat trachtte zij de herrie de baas te blijven. Er moesten 103 mensen van le straat wor den gehaald, omdat zij te diep in het glaas je hadden gekeken. De Westduitse vuurwerkindust'-ie heeft voor de afgelopen jaarwisseling naar schatting ruim 500.000 mark aan vuurpij len, bommen en ander seizoenwerk aan de markt, gebracht. Nieuwjaar 1960 is de luidruchtigste jaarwisseling geweest sinds mensenheugenis. In Frankfort en andere grote steden zijn talrijke mensen op straat en binnenshuis gewond geraakt Men schepte er een bijzonder genoegen in voor bijgangers vanuit bovenverdiepingen met allerlei vuurwerk te begooien. „II Gionale d'Italia" meldt het volgende geval: een dronken inwoner van Pescara aan de Adriatische Zee had naarstig oude potten, pannen en flessen uit het raam ge gooid. Op een gegeven moment raakte de voorraad uitgeput. Hij greep toen zijn vrouw, die hij met een sierlijke boog op straat smeet. Hevig verschrikt rende de man de deur uit en raapte zijn wederhelft op gelukkig mankeerde zij niets. Hij kreeg toen van haar een zoen. BERLIJN (UPI) De Oostduitse autori teiten zouden besloten hebben de verkoop van eieren en kaas in de Duitse Demo cratische Republiek te beperken om de voedselschaarste het hoofd te kunnen bie den. De onofficiële distributie van kaas en eieren zal volgens welingelichte kringen mogelijk nog vandaag worden ingesteld. Evenals voor boter moet men zich dan ook voor kaas en eieren bij een bepaalde win kel laten inschrijven en mag men alleen in die winkel een vastgestelde hoeveel heid van deze levensmiddelen kopen. Er heerst ook een tekort aan melk en vlees, maar er bestaan geen onmiddellijke plannen om ook deze voedingsmiddelen weer op de bon verkrijgbaar te stellen. In vele Oostduitse steden krijgen echter al leen moeders maar melk en velen zijn ge dwongen om paardevlees te eten. De com munisten wijten de tekorten aan de droog te van de afgelopen 7omer. OCOCOT<XXXXX>OOOOOCOCiOCOOOCOOCXX>DCCOOOCCCCO< WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE C<X»5COCOCOODOCCCCC<X>OC03030CC<XOOCCCCCCCC>OCCOOOC<XXX!COO Dr. Konrad Adenauer waar het het C.D.U.-voorzitterschap als het bondskanselierschap aangaat. Alles duidt er dan ook op dat Adenauer vast van plan is in 1961 in het krijt te treden bij de Bondsdagverkiezingen die hij evenals in 1949, 1953 en 1957 te zijnen gunste graag wil beslissen. Ook als 85-jarige schijnt hij dan, gezien zijn strijdvaardigheid en zijn plannen van dit ogenblik van zins te zijn de leiding van de regering in 1961 en de volgende vier jaren gewoon verder op zich te nemen. In de C.D.U. bij voorbeeld is hij juist de laatste weken hard bezig om de plooien glad te strijken en de par tij rijp te maken voor een bikkelhard ge vecht met de S.P.D. om de Bondsdag meerderheid. In de radio- en televisieoor log tussen Bonn en dedeelstaten zag hij reeds kans om Meyers, de C.D.U.-minis- ter-president van de belangrijkste deel staat Noordrijn-Westfalen, naar zicb toe te trekken en los te weken uit het C.D.U.- S.P.D.-eenheidsfront van minister-presi denten van deelstaten, die van de rege ringsradio- en televisievoorstellen niets moesten hebben. Ook anderzins is Ade nauer er op uit de gelederen in de C.D.U. te doen sluiten. Men neemt dan ook alge meen te Bonn aan de onverwoestbare kanselier als eerste binnenlandse doel voor alles de verkiezingen van 1961 op het oog heeft: die te winnen zou hij beschou wen als een afronding van het opbouw werk, dat hij sedert 194.9 in de Bondsre publiek voor de jonge staat en voor de even jonge C.D.U. heeft gedaan. Bij alle critiek die op deze omstreden, maar bij zonder strijdvaardige, figuur wordt geuit kan men voor deze plannen slechts grote bewondering hebben. De onverwoestbare oude man uit Rhöndorf, zijn woonplaats nabij Bonn aan de rechter-Rijnoever, lijkt het qua leeftijd nog verder dan Churchill te zullen brengen in zijn politieke activi teiten. Wie hem in Bondsdag- en partijver gadering te werk ziet, vraagt zich zelfs af of AdenaUer het met een beetje fysiek ge luk misschien zelfs tot zijn negentigste zal brengen met zijn politieke werkzaamhe den te Bonn.Voor de continuïteit van de Westduitse politiek lijkt zulks niet geheel ongewenst bij overigens onveranderlijke politieke wereldsituaties. Maar of het ge wenst is voor de Westduitse partijverhou dingen en de algemene democratische ver houding in de Bondsrepubliek..? Het valt te betwijfelen. Wat fris bloed aan de top ■van de C.D.U. zou partij en regering met tertijd wellicht ten goede kunnen komen. Maar zolang Adenauer in de voortreffelij ke conditie van thans verkeert zal hij al licht zeggen dat hij toch fris genoeg is om het karwei te kunnen opknappen.. Paus Joannes XXIII zal bondskanselier Adenauer op 22 januari in audiëntie ont vangen. In Willemstad is op oudejaarsavond een jongen door een bestelauto meegesleurd, toen hij met twee vriendjes op straat liep. Het was de 12-jarige Wim Lookers, die ge heel links van zijn vrienden liep. De be stelwagen, bestuurd door een bakker uit Willemstad, moest uitwijken voor tegen liggers en kon hem niet meer ontwijken Met een schedelbasisfractuur werd de jon gen naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij korte tijd later overleed. In Losser is de 63-jarige ongehuwde ar beider H. J. de Ram in een bocht van de straatweg Losser-De Lutte aangereden door een bromfietser. De R. werd zo ernstig ge wond dat hij kort na het ongeval is over leden. In een ziekenhuis in Den Haag is de 51- jarige W. B. uit de Linnaeusstraat over leden. die ernstig gekwetst, raakte toen hij op het Stationsplein in Den Haag met zijn bromfiets slipte. jet-Unie tot een vorm van vergelijk te komen en dus de vrede wil redden. Heel wat moeilijker zal straks het Rus sisch bezoek aan Rome worden, hoewel we voor'Vorosjilov en wie hem begeleiden zal (ook al wordt dit Kroesjtsjev in per soon) stellig niet de moeilijkheden voor zien, die gepaard gingen met een vroeger Russisch staatsbezoek, dat van tsaar Ni colaas II. De jonge Victor Emanuel III had in 1902 een bezoek gebracht aan de tsaar te Peterhof, een zeer vanzelfspre kend bezoek, daar koningin Helena, doch ter van Nikita van Montenegro, aan het hof in Sint Petersburg was opgevoed. Het tegenbezoek van de Russische tsaar kwam pas in 1909 en de tsaar kwam niet naar Rome, maar hield zich anderhalve dag op in Racconigi, een landgoed van het kroondomein dicht bij de stad Turijn. In die tijd waren er geen vliegtuigen en dus reisde de machtige heerser per trein. En hij nam waarlijk niet de kortste weg! Het ging over Warschau, Poznan, Frank fort, Lyon, Modane (het Frans-Italiaans grensstation) Bardonecchia. Waarom die omweg? In de eerste plaats om het grond gebied van Oostenrijk-Hongarije te ver mijden: in Rusland was men ten zeerste verbolgen over de annexatie door de Habs- burgers van twee zo bij uitstek Slavische gewesten als Bosnië en Herzegovina, waar de bevolking Servischer is dan in „oud Servië". Maar de tsaar wilde ook het parcours door Italië zo kort mogelijk maken met het oog op aanslagen. In die tijd was in Italië de socialistische opposi tie heel wat linkser dan tegenwoordig de Nenni-socialisten zijn en bovendien we melde Italië van anarchisten, die „de strijd tegen troon en altaar" af en toe met behulp van bommen en dynamiet voer den. Om diezelfde reden besloot de tsaar niet, zoals eerst de bedoeling was ge weest, per trein door geheel Italië naar Messina ie reizen om daar aan boord te gaan van zijn jacht, dat in die haven ge reed lag, maar op dezelfde omslachtige manier terug te reizen. Het traject op Italiaans grondgebied was maar heel kort. Toch werden er 23.000 man troepen langs de spoorweg op- gestel en de wegen, die naar Racconigi voerden werden met omgehakte boom stammen dagen tevoren reeds verspreid Als het bezoek van president Gronchi aan Moskou en van Vorosjilov aan Italië waarschijnlijk zal bijdragen tot de ont spanning tussen Oost en West, de reis van de Russische tsaar, vijftig jaar geleden, had een niet minder belangrijk doel. Ita lië begon zich steeds meer los te maken van het onnatuurlijke bondgenootschap met Duitsland en Oostenrijk-Hongarije en wendde zich steeds meer tot de Frans- Brits-Russische „triplice". Te Racconigi werd tussen de ministers van Buitenland se Zaken van Rusland en Italië overeen gekomen de „status quo" in de Balkan te zullen beschermen en geen nieuwe inmen ging van niet-Balkanlanden op dat schier eiland te zullen dulden. Het was een ver bond tegen Oostenrijk.en tegen Turkije ge richt, te.i gunste van de Slavische Balkan- staten en van Griekenland. De doorsnee-Italiaan zal zeker met het bezoek van een zo belangrijke heerser als Nicolaas II niet weinig ingenomen zijn geweest. Maar niet iedereen was tevre den. Het socialistische blad „Avanti" zag in de tsaar voor alles de onderdrukker van de opstanden van 1905. Het blad heet te de tsaar aller Russen „welkom" met een hoofdartikel, waarin men lezen kan: ..de bloeddorstige en van bloed druipende tiran is op weg naar ons Italië... niet als gast van het volk, maar als gast dei- regering. Wij Italianen moeten bedenken, dat Nicolaas II. keizer en paus, almachtig in zijn land. duizend maal wreder is en schadelijker voor het welzijn der wereld dan Alfons VIII. een maar halfverant- woordelijk werktuig immers in de han den der Spaanse reactie en van de Je zuïeten. We moeten op een wijze, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar is de onge wenste gast onze mateloze verachting to nen. Laat de dag niet voorbijgaan zon der een grote manifestatie van bewuste solidariteit met onze onderdrukte Russi sche broeders...." De positie van de socialisten was niet eenvoudig. Zij verafschuwden de tsaar en zijn regime. Maar zij waren ingenomen met de Russisch-Italiaanse samenwer king omdat zij daarin een zich losmaken van de band met Oostenrijk en Duitsland onderkenden en ook omdat zij als socia listen de nationale zelfstandigheid der Balkanvolken, die door Turkije en Oosten rijk werd tegengehouden, toejuichten. Er werd dus gemanifesteerd voor Rusland, maar tegen de tsaar. De bedoeling was geweest tsaar Nico laas, indien hij naar Rome zou zijn ge komen te ontvangen met „een oorverdo vend gefluit van afschuw". Zes jaren lang hadden de socialisten zich voorbereid op de wijze waarop men de gehate keizer zou ontvangen. Er was namelijk in 1903 al sprake geweest van het tegenbezoek en het was toen niet doorgegaan, juist om dat de wereldpers, vooral de kranten in Berlijn en Wenen, voorspelden, dat het ezoek van de tsaar in Italië tot ongere geldheden zou leiden. Het moest 1909 wor den voor hij kwam enRacconigi ligt vlak bij de grens. Het bezoek der Russen dat Italië thans staat te wachten, zal stellig ook niet zo eenvoudig verlopen. De fascisten zijn wel iswaar een vrij kleine groep, maar ze zijn actief. En er zijn ook heel wat rooms- katholieken, die in de Russische heersers van thans personen zien „bloeddorstig en druipend van bloed", alsmede „schade lijk voor het welzijn der wereld". Op de eerste dag van het nieuwe jaar trad de Veenendaalse gemeentepolitie op met een zojuist gekregen mobilofoon. Een brigadier reed met de nieuwe mobilofoon- auto in de richting van Renswoude. toen hij de melding kreeg, dat twee jongelui waren gevlucht uit een opvoedingsgesticht in Overberg. De brigadier meldde dat hij juist een paar jongelui mei grote snelheid voorbij had zien komen op een motorrij wiel. Hij reed de knapen achterna, die hij na een paar kilometer inhaalde en klem wist te rijden. Het bleken de ge zochte jongelui te zijn. Ze hadden in Vee- nendaal een motor gestolen en maakten zich daarmee uit de voeten. Een paar uur na hun vlucht waren ze in het gesticht terug. BUENOS AIRES (UPI) De minister van oorlog van Argentinië, generaal Ro- dolfo Larcher, die tevens legeropperbe- velhebber is, heeft dezer dagen op de degen geduelleerd met het lid der parlementaire oppositie Augustin Rodriguez Araya, om de eer van het Argentijnse leger te wre ken. Het duel, uitgevochten in de kelder van een huis in de chique buitenwijk Bel- grano, eindigde met twee lichte verwon dingen voor het kamerlid, een aan de arm en een aan het voorhoofd. Rodriguez kreeg zijn twee wonden al vroeg in het duel, waardoor de vijandelijkheden geschorst moesten worden, opdat verband kon wor den aangelegd, Tenslotte beslisten de lei ders van het duel dat de eer van beide mannen gewroken was en werd de strijd beëindigd. De politie deed geen poging het duel te beletten, hoewel duelleren onwettig is in Argentinië. Het duel, het eerste tussen bekende per sonages na ruim een jaar, was het gevolg van een rede welke Rodriguez vorige week hield en welke volgens Larcher be ledigend voor zijn commando was. Na verscheidene samenkomsten beslisten de secondanten, dat er reden voor een duel was en werd de patio van de woning van mevrouw Jovita de Barreto in Belgrano als strijdperk gekozen. Doch toen de par tijen daar arriveerden, bevonden zich zó veel nieuwsgierigen in een belendend, in aanbouw zijnd huis, dat het strijdperk naar de kelder werd verplaatst. ATHENE (Reuter) Griekenland heeft woensdagavond een voorstel van Bulgarije voor het sluiten van een niet-aanvalsver- drag tussen beide landen en een algeme ne ontwapening door de Balkanlanden ver worpen. Aan dit voorstel was het dreige ment toegevoegd, dat Bulgarije de Sovjet- Unie zou vragen om installatie van raket bases op Bulgaars gebied als Griekenland en Turkije niet zouden instemmen met een parlementaire Balkanconferentie. In een officiële Griekse verklaring, die werd uitgegeven in antwoord op recente verklaringen van Todor Zivkov, secreta ris-generaal der Bulgaarse communisti sche partij, wordt gesteld, dat het hand vest van de UNO, waartoe beide landen behoren, reeds alle verplichtingen vermeldt die zouden voortvloeien uit het sluiten van een niet-aanvalsverdrag. Aanvaarding van het Bulgaarse voorstel tot verkleining van de strijdkrachten der Balkan-landen zou een wettiging beteke nen van de huidige omvang der Bulgaarse weermacht, „die zeer veel groter is dan Bulgarije overeenkomstig de bepalingen van 't in 1947 gesloten vredesverdrag werd toegestaan", aldus de Bulgaarse regering die het ook voorbarig acht over een ont wapening door de Balkan-landen te spre ken. zolang de grote mogendheden nog geen besluit hebben genomen betreffende internationale ontwapening. „De bedreiging van Bulgarije om de Sov jet-Unie te verzoeken bases voor het af schieten van raketten op zijn gebied aan te leggen,, .indien zijn...voprstel tot. beperr king der strijdkrachten op de.Balkan niet zou worden aanvaard, vormt een meedo- genloze en onuitgelokte bedreiging met een aanval, die haars gelijke in de diplomatie ke gebruiken niet kent", aldus de officiële Griekse regeringsverklaring. WENEN (UPI) In de gevangenis van Sremska Mitrovikja waar hij sedert zijn veroordeling tot 'n celstraf van zeven jaar vertoeft, is aan Milovan Djilas, auteur van „De nieuwe klasse", een ruime kamer met radio en schrijfmachine ter beschik king gesteld. Deze mededeling is afkom stig van een hoge Joegoslavische ambte naar, die kortgeleden in Oostenrijk poli tiek asiel heeft gevraagd. Maarschalk Tito De zegsman verklaarde dat de verlich ting van het gevangenisregime voor Dji las het resultaat is van persoonlijk ingrij pen van president Tito. De zegsman acht het niet uitgesloten dat Djilas voor zijn straf verstreken is in vrij heid zal worden gesteld. Hij acht het even min uitgesloten dat Djilas zijn leerstoel aan de universiteit van Belgrado weer zal mogen bezetten. Want Djilas heeft door „De nieuwe klasse" en het proces dat erop volgde zeer veel aanhangers gekregen in de Joegoslavische intelligentia. (Reuter) Uit Caïro wordt bericht dat Nasser het ontslag van de vier ministers heeft aanvaard. Het aftreden der vier Syrische ministers volgt op geruchten over spanning tussen de regering van de V.A.R. en de socialistische Baath-partij. Deze partij wordt in de V A.R. niet offi cieel erkend, alhoewo' zij in Syrië de grondlegster is geweest van de Egyptisch- Syrische republiek. Op de algemene begraafplaats te Zaan dam zijn bij graafwerkzaamheden 20 gou den 20-dqllarstukken in een doosje gevon den. De munten zijn volgens de thans gel dende koersen 140,— per stuk waard. Het gemeentebestuur heeft het geld in bewaring genomen in afwachting van de uitslag van een onderzoek naar horkomst en eventuele rechthebbenden. Vermoede lijk zijn de munten bij aanvoer van grond van elders in Zaandam terechtgekomen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11