Schiet festij n aan Spanjaardslaan Vier autostarts in Hilversum De opstellingen Nederlands amateurelftal stelde teleur tegen RBC Old Internationals kregen tegen HFC-ers net geen revanche met 7-6 nadelige score Elinkwijk schorst Mijnals voor vier wedstrijden Leo Halle houdt er mee op SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Sylversterloop opnieuw voor Argentijn Suarez SuIIivan-trofee voor Parry O'Brien Fausto Coppi overleden jzzzL N.V. NIEUWE AUTOMOBIEL MY. 13 Bom aan de leiding in Amsterdams dam toernooi Roosendalers hadden aan twee goals voldoende Bont spektakel in Sao Paulo De Finse ploeg voor Oslo Ferrari's team in 1960 ZATERDAG 2 JANUARI 1960 Niet minder dan dertien goals zijn er vrijdagmiddag gemaakt in de dertigste nieuwjaarswedstrijd tussen HFC en de Old Internationals. Dertien goals, waarvan de jeugd er zeven voor haar rekening nam. Maar veel deed dat er eigenlijk niet toe. Want de zevenduizend toeschouwers heb ben weer alles gehad, waarvoor ze naar het. terrein van HFC gekomen waren: fijne trekjes techniek van spelers die vroeger grote figuren waren uit het Nederlandse voetbal, knallende rotjes, welgemeende aanmoedigingen van een compacte pu blieke massa en zo af en toe en vooral tegen het einde spanning omtrent het resultaat. De Old Internationals zonnen op re vanche voor de 5nederlaag van ver leden jaar en pakten de zaken stevig aan. Zo stevig, dat Leo Halle geruime tijd wer keloos kon toezien hoe Albers (Vitesse), Van Schijndel en vooral Terlouw (Sparta) de zaken klaarden. En de oud-oranje garde kwam zelfs vóór. Linkshalf Schaap (En schede) sprintte rap op een pass van Bies- brouck (RCH) en Van der Lee was ver slagen. Men ging er eens voor zitten. Kick Smit trok zijn ondertruitje uit, Roozen (Haar lem) sloeg het hoofd nog wat harder tegen de door De Vroet (Feijenoord) en Van Dijk (Ajax) ingezette ballen en iedereen had plezier. Jammer eigenlijk dat daarna HFC het tempo verhoogde een doorslag gevend wapen zoals spoedig bleek want zonder veel moeite was het plotseling een schietfestijn aan de andere kant, waar Halle binnen korte tijd een 51 score moest toestaan door goals van De Nijs, Moolenaar, Jansen, Geerling en weer Moo- lenaar. De Vroet tenslotte zorgde nog voor een enigszins redelijke score bij de rust (5—2). Die rust deed de oudjes goed. Paauwe (Feijenoord), Van Dijk en Biesbrouck had den hun plaatsen afgestaan aan Stijger (VSV), Van Stoffelen (Ajax) en Groeneveld (Haarlem) waardoor een opstelling ont stond die de strijd binnen korte tijd weer geheel open maakte. Want Van der Lee hield tot twee keer toe de glibberige bal niet onder controle en dat moet men be paald niet proberen met de Haarlem spelers Groeneveld en Roozen in de buurt (5—4). Bijna had Roozen zelfs de gelijk maker ter wereld gebracht, maar zijn schot ging rakelings naast. Dat was het sein voor HFC om het al oude wapen te grijpen: tempo. En dat be tekende door Bouwman en Geerling 74 ondanks het maatzuivere samenspel van Het bestuur van Elinkwijk heeft de Su rinamer Frank Mijnals voor vier wedstrij den geschorst met het oog op de inciden ten die zich zondag hebben voorgedaan tijdens en na afloop van de wedstrijd voor de eredivisie M.V.V.-Elinkwijk. Zulks in afwachting van het resultaat van het door de K.N.V.B. ingestelde onderzoek. Nadrukkelijk tekent het bestuur van Elinkwijk bij deze beslissing aan, dat het van mening is, dat Mijnals in deze kwes tie niet alleen schuld treft. Het bestuur heeft hem geschorst op grond van het feit, dat Mijnals eigen rechter heeft gespeeld, hetgeen onder geen beding toelaatbaar is. Elinkwijk heeft bij het bestuur van de K.N.V.B. een uitvoerig rapport ingediend, waarin de gehele gang van zaken uit de doeken wordt gedaan. Hierin worden ook ernstige beschuldigingen geuit aan het adres van de Maastrichtse club. Leo Halle brengt redding voordat Bouwman gevaarlijk kon worden. Terlouw, Schaap en Van Schijndel in de achterste linie. Maar wie gedacht had dat die goals de genadeslag betekenden voor de Old Inter nationals, kwam bedrogen uit. De jeugd (met vuurwerk) en het overige publiek (met aanmoedigingen) ging er zich mee bemoeien en toen kwam weer het „heilige vuur". Eerst schoten De Vroet en Smit tegen de paal, maar korte tijd later knal den beide spelers ieder een keer heel zui ver raak (76). En die stand blééf op het bord, maar niet nadat beide ploegen zich geheel hadden gegeven. Een welgemeend applaus begeleidde daarna vooral de dik met modder be smeurde ploeg van de Old Internationals naar de lokkende douches. De revanche was niet gelukt, maar het was weer een echte wedstrijd geweest tussen de. jeugd en de veteranen. En dat was voor de oude garde eigenlijk wel een overwinning op zich. En als volgend jaar Abe Lenstra mee doet, dan zou HFC wel weer eens aan de verkeerde kant van de streep kunnen komen De stand in de serie nieuwjaarswedstrij den is op het ogenblik: HFC Old. Int. 30 30 16 10 10 16 123-110 110-123 Leo Halle, die zeventien van de dertig tot nu toe gespeelde wedstrijden tussen HFC en Old Internationals heeft meege daan, zal niet meer spelen voor de ploeg van Old Internationals. De vroegere doel man van het Nederlands elftal, die deze maand 54 jaar wordt, acht de tijd gekomen dat hij zijn plaats bij de oud oranje garde beschikbaar stelt voor een jongere vete raan. Tijdens het diner na afloop van de nieuwjaarswedstrijd van gisteren heeft de heer Ruskamp, voorzitter van HFC, Halle toegesproken en hem als aandenken aan de serie wedstrijden een zilveren sigaren doos met inscriptie overhandigd. Halle be dankte het bestuur in een toespraak voor het cadeau en de uitnodigingen voor de 1 januari-wedstrijden, waaraan hij, zoals hij zei, altijd zoveel plezier had beleefd. Dammen Donderdagmiddag is de eerste helft van het internationaal damtoernooi in Amster dam afgesloten. De uitslagen van deze zevende ronde waren: B. DukelF. Gor dijn 02; A. Guignard—J. Metz 1—1; J. BomR. Delhom 11; P. BergsmaG. Aubier 20. De uitslagen van de achtste ronde zijn: F. GordijnG. Aubier 11; P. Bergsma R. Delhom 11; J. BomJ. Metz 20; A. GuignardB. Dukel 02. Na acht ronden is de stand: 1. Bom, 11 pnt.; 2 en 3. Gordijn en Bergsma elk 10 pnt.; 4. Dukel, 9 pnt.; 5. Delhom, 8 pnt.; 6. Metz, 7 pnt.; 7. Aubier, 6 pnt.; 8. Guig nard, 3 punten. Leo Halle tijdens de toespraak, waar in hij zijn afscheid van de voetbalsport aankondigde. VOETBAL In de eerste divisie van hét betaald voetbal moet VSV zondag zien haar in zinking teboven te komen. Dat zal dan moeten gebeuren in een thuiswedstrijd tegen SHS, dat weliswaar veel lager ge klasseerd staat, maar dat immer zeer wis selvallig speelt. In de eerste wedstrijd tussen beide ploegen wonnen de Velse- naren met 41, maar zo'n ruime voor delige score zal het nu vermoedelijk niQl worden. Te meer daar Farenhorst nog steeds in de aanval ontbreekt. Toch voor zien wij wel winst, hetgeen dan een omme keer ten goede kan betekenen voor de VSV'ers. RCH heeft een uitwedstrijd tegen Hera cles, dat de laatste weken afgezakt is naai de zevende plaats. Na het gelijke spe' tegen Go Ahead kan RCH ook tegen de oostelijken een punt in de wacht slepen, lijkt ons, vooral nu men met wat meer zelfvertrouwen kan spelen. Eerste divisie A Eerste divisie B Alkmaar 17 25 GVAV 16 26 VSV 17 24 BW 16 24 AGOVV 16 22 Vitesse 16 23 ZFC 17 22 Wageningen 16 22 Leeuwarden 17 21 NOAD 16 21 HDVS 17 19 KFC 16 19 Heracles 17 19 Helmond 15 16 DFC 17 19 HVC 16 15 Eindhoven 17 18 Stormvogels 16 14 DHC 17 17 Volewijcicers 16 13 Go Ahead 17 15 SVV 16 13 SHS 17 16 Excelsior 16 12 Graafschap 17 11 Veendam 16 12 RCH 16 10 't Gooi 16 9 Helmondia 17 p Rigtersble^k 16 8 Limburgia 15 3 Portuna (VI.) 15 7 RBC 16 8 In de tweede divisie ontvangt Haarlem topclub Roda Sport, die nog maar een keer verloren heeft. De roodbroeken hadden verleden week een produktieve bui tegen Longa en stegen drie plaatsen op de rang lijst met een maximale inspanning van Haarlem zou het wel eens een spannende Zondagmiddag zullen niet minder dan 4 draverijen in het Hilversumse sportpark achter de auto worden gestart. Deze vorm van starten wint in Europa steeds meer veld, omdat in deze draverijen de deel nemers tot regelmatige verrichtingen komen dan in de normale koersen. Hierin worden vaak door het langdurig gedraai aan de start en de over de baan gespan nen elastieke banden vooral de kansen van de nerveuse en gevoelige paarden voortijdig verknoeid. Eén daarvan is bij voorbeeld Xuthus T, die dank zij deze wijze van starten in de Schutters-prijs zijn tweede zege zal kun nen boeken. Indien deze goede jonge hengst faalt zou dit alleen te wijten zijn aan de 2400 meter lange afstand, die de sterke, maar minder snelle Wally Parisien beter ligt. Vaut Mieux K en Walter Pluto zijn de andere kanspaarden. In de Weegschaal-prijs kan de in groot se vorm lopende Upper Ten aan zijn suc cesvolle resultaten in de afgelopen weken nog een overwinning toevoegen, daar Vico RS en Wybo K hem van gelijke afstand liet kunnen houden. Ook Vincent Hollan dia is achter de auto een gevreesd tegen stander en hoewel hij allerminst een goed startnummer heeft, mag toch wel worden verondersteld dat hij Valencia en Wipbe- line Wip tot overgave zal dwingen. Een mogelijk outsider is Uranium H. In de Steenbok-prijs beheerst X Signal het strijdtoneel, doch indien hij weer fou ten maakt zullen Xaverius II en X Nimble hem de vrij zekere zege kunnen afsnoe pen. Een interessante debutant in dit ge zelschap is X van Gonny, die op grond van haar illustere familie zou kunnen verrassen. Hoewel stal Hollandia in het internatio nale nummer haar drie Zweedse imports (Skymaster, Enterprise en Lord Scotch) in de vuurlinie brengt zullen zij vermoede lijk het hoofd moeten buigen voor de Franse hengst Hippogriffe. Het internationale gezelschap wordt compleet door de aanwezigheid van de Amerikaan Curlew, die een outsiderskans heeft. Hoewel Walter Hollandia in zuivere snelheid stukken boven zijn tegenstanders in de Leeuw-prijs uitsteekt is zijn onbe trouwbaarheid zo groot, dat de voorkeur eerder uitgaat naar Victrix V, gevolgd door Quartus Spencer en Urania. In het amateurnummer gaat de voorkeur naar Visuil S, gevolgd door William 2 en Vica- line. De succesvolle stal Oosting kan het nieuwe jaar beginnen met twee overwin ningen en wel door Velduil S in het stayersnummer en de beide vertegenwoor digers in de Waterman-nriis tXaisine, Xally), vóór Xera S en Wilma Dear. match kunnen worden in Haarlem-Noord. EDO zal zich- in dezelfde afdeling niet van de top laten verdringen en. dus van NEC winnen, ook al hebben de Haarlem mers dan in uitwedstrijden pas twee keer de volle winst behaald. De stand is op het ogenblik: EDO 15 20 Wilhelmina 13 14 Roda Sport 13 J 9 LONGA 14 14 EBOH 14 18 NEC 15 11 UVS 13 16 ONA 15 IC Haarlem 15 16 De Baronie 13 3 De Valk 15 16 Xerxes 13 8 A MATEURVOETBAL In de tweede klasse van de amateur- competitie is er weer een tweetal streek ontmoetingenZandvoortmeeuwenDe Kennemers en HBCVVB. Schoten heeft in deze afdeling een vrije dag en ontmoet voor het jubileumpro gramma de eersteklasser HFC, hetgeen een ongetwijfeld interessant duel kan worden. In de derde klasse worden zondag ge - speeld: BeverwijkWijk aan Zee, ADO '20Velsen, MeervogelsCSV, NASRood Wit, PostduivenTYBB, RipperdaVre- denburch. In de vierde klasse zijn vast gesteld: KinheimWaterloo, EHSRCZ, BloemendaalDIO, TerrasvogelsVVZ Graaf Willem IITHB en Lenig en Snel— Concordia. HOCKEY De eerste zondag in het. nieuwe jaar spelen de hockeyers een bescheiden pro gramma met competitie- (inhaal) en beker wedstrijden. In de westelijke eerste klasse heren wor den de niet gespeelde wedstrijden van 20 december ingehaald. Kampioensploeg SCHC zal thuis op de Delftse Studenten beide punten moeten kunnen behalen. BMHC is in Bloemendaal gastheer van Be Fair. Beide ploegen komen om twee uur in het veld. De Bloemendaalse spelers zullen moeten tonen op eigen veld en met een grote schare supporters in staat, te zijn te winnen. Men moet de strijd echter be slist niet te gemakkelijk opnemen, want de spelers uit Hilversum zijn gewend goed partij te geven. Voor de dames staat voor BDHC een inhaalwedstrijd tegen en bij Laren op het programma, die de gasten in volle winst moeten kunnen omzetten. Hoewel Eechtrop onlangs in Beverwijk met 10 van HBS won, geloven wij in de returnwedstrijd zondag om twee uur op Bleek en Berg thuisclub HBS de meeste kans op winst te moeten geven. Eveneen* in de promotieklasse soeelt BMHC III om half een tegen Laren III. Drie elftallen van Strawberries gaan in Rotterdam op bezoek bij Victoria om +e spelen om de Veteranen- en J. D. Tres- lingbekers bij de heren en de Amsterdam beker voor dames. Indien de velden in Rotterdam worden afgekeurd en die in Driehuis niet, moeten deze wedstrijden volgens de bepalingen van de Hockeybond op Schoonenberg worden gespeeld. Zand- voort bekert om de Treslingbeker on eigen terrein tegen Kameleon. De eer van BDHC* wordt tegen Be Fair door de Bloemen- y'nalse reserves verdedigd. Voor de Parnassianriis. JUDO Om tot de sterkste Nederlandse judo ploeg te komen, zullen zondagochtend om half elf selectiewedstrijden worden gehou den in de dojo van de heer J. Nauwelaerts de Agé in Bloemendaal. Aan deze wed- De clubs uit Haarlem en omgeving die uitkomen in het betaald voetbal, zijn voor hun wedstrijden van zondag als volgt samengesteld: RCH (uit tegen Heracles): Van dei- Voort; Schoonenberg en Honout; Lief hebber, Rooders en Biesbrouck; Kruyer, Krist, Nanai, Peters, Hoogen- doorn. VSV (thuis tegen SHS): Geerlofs; Schoon en Pieterse; Mertens, Spaans en Brederveld; Van Dolder, Van Deursen, Malesteijn, Brom en Van der Heijden. Haarlem (thuis tegen Roda Sport): Keesman; Maas en Oepkes; Boom, Sybrandi en Berendregt; Veen, Goed hart, Doorncbos, De Graaf en Groe neveld. EDO (uit tegen NEC): Van der Berg; Petterson en Berends; Klein, Arnoldi en Leonhardt; Plaizier, Duivenvoor den, Spiers, Belfroid en Koek. Amateurs HFC (tegen Schoten): Van der Lee; Dekker en Winter; v. d. Maesen, Mo- lijn en Wijkhuizen; Geerling, Bouw man, Jansen, Molenaar en De Nijs. Schoten (Jubileumwedstrijd tegen HFC): Kessens; Van Veen en Hogen- dijk; Dinkelberg, Warmerdam en Van Elk; Van der Meer, Geurts, Kop pen, Wijkhuizen en Otten. Zandvoortmeeuwen (thuis tegen Kenne mers): Ter Wolbeek; A. Stokman en Oosterbaan; Jansen, Koper en Water; Visser, Jacobs, Michels, Heyne en Halderman. De Kennemers (uit tegen Zandvoort meeuwen): Groot; Lejeune en Huis man; Van den Outenaar, Horeman en Tervoort; Telkamp, Kops, Zwanen burg, v. d. Sluis en Mosk. strijden wordt deelgenomen door de sterk ste bruine en zwarte banden van Noord holland. KORFBAL In verband met de vele micro-korfbal- toernooien is voor zondag een klein KNKB-programma vastgesteld. Aurora I en de reserves spelen beide in Amsterdam; het eerste twaalftal gaat op bezoek bij Hespa en Aurora 2 speelt tegen Landlust 2. Beide ploegen moeten in staat geacht worden één of twee winstpunten rijker te worden. Oosterkwartier krijgt bezoekt van stad genote Haarlem en zal trachten revanche te nemen voor de nederlaag op het „Haar- lem"-veld. De Haarlem-reserves krijgen bezoek van Blauw Wit 3. ZAALHANDBAL Slechts drie Haarlemse zaalhandbalploe- gen komen zondag in het veld. Het veld- handbal zal tot februari moeten wachten. In de Apollohal in Amsterdam spelen de Concordia-heren twee wedstrijden: Om tien over tien tegen het Utrechtse UD en om kwart over twaalf tegen de Aalsmeer- reserves. Met één of twee winstpunten uit deze twee ontmoetingen mogen de Haar- Het Nederlands amateurelftal heeft op nieuwjaarsdag een uiterst matige wed strijd gespeeld tegen de Roosendaalse eerste divisieclub RBC welke in een over winning met 20 voor de semi-profs ein digde. By de rust leidden de Roosenda lers reeds met 10. De 1500 toeschouwers, die de stromende regen trotseerden, zijn stellig niet onder de indruk gekomen van het aanvalsspel van de amateurselectie, dat mank ging aan tempo en bovendien bijster onproduktief was. Het kostte de Roosendaalse defensie dan ook weinig moeite de machteloze aanvalslinie waarin Uytermerk ontbrak en werd vervangen door Van Yperen (Sparta) in bedwang te houden. Verdedi ging en halflinie daarentegen opereerden op alleszins verdienstelijke wijze en door hun rustig en beheerst ingrijpen konden A tletiek In het licht van talrijke fakkels en schijnwerpers, gevolgd door vele t.v.- camera's en onder het gejuich van duizen den enthousiaste Brazilianen sprintte de Argentijn Oswaldo Suarez nieuwjaars nacht in Sao Paulo als eerste over de eind streep. Daarmee werd hij voor de tweede maal achtereen winnaar van de traditio nele Sint Sylvesterloop, die daar steeds met de jaarwisseling gehouden wordt. Het was weer een bont spektakel in de geïllumineerde Braziliaanse havenstad. Na verschillende voorwedstrijden in diverse plaatsen van het land waren 177 lopers uitgekozen voor deze eerste atletiekwed strijd van het jaar. Uit Europa en andere Zuidamerikaanse landen waren ook nog eens 18 atleten c ergekomen, zodat even voor 12 uur middernacht bijna 200 man van start gingen; 7300 meter lang was de route en op dat stuk stonden ruim een miljoen feestende en schreeuwende Zuid amerikanen de lopers aan te moedigen. Meer dan 1000 agenten moesten eraan te pas komen om de vaak nogal te enthou siaste kijkers een beetje rustig te houden. De Engelsman Martin Hyman, die 's och tends pas per vliegtuig gearriveerd was, had lange tijd de leiding. Achter hem kwamen Kvle (Canada), Faria (Portugal) en Suarez. Dit viertal besliste in de laatste twee kilometers de strijd. Dertienhonderd meter voor de finish passeerde eerst de Canadees en direct daarop ook Suarez de Brit. Toen werd het een vertwijfelde eind spurt tussen beide lopers, een sprint die Suarez tenslotte won. Derde werd Hyman en vierde Faria. De Belg Gaston Roelants eindigde geheel onverwachts als vijfde. De wereldrecordhouder op de 1000 meter, Dan Waern uit Zweden kwam niet verder dan de 77-ste plaats. De uitslag was: 1. Suarez (Argentinië) 21 min. 55,8 sec.; 2. Kyle (Canada) 22.00,2; 3. Hyman (G.B.) 22.20,9: 4. Faria (Portu gal) 22.33.8; 5. Roelants (België) 22.37,8; 6. Santos (Brazilië) 22.38,8; 7. Sandoval (Ar gentinië); 8. Ameur (Frankrijk); 9. Subotic (Joegoslavië); 10. Mills (USA). Parry O'Brien, Olympisch kampioen en wereldrecordhouder kogelstoten heeft de Sullivan-trofee voor 1959 gekregen, de ereprijs voor de beste Amerikaanse sport man van het jaar. De gewichtheffer Kono en de zwemster Chris von Saltza kwamen bij de stemming op de tweede plaats. In 1954 kwam O'Brien als eerste over de 18 metergrens, twee jaar later passeerde hij als eerste ter wereld de 19 meter. Schaatsenrijden De Finse schaatsbond heeft voor de strijd om de Europese titel hardrijden, die op 23 en 24 januari in Oslo wordt gehou den. aangewezen: Toivo Salonen, Juhani Jaervinen, Keijo Tapiovaara, Leo Tynk- kynen, Jouko Jokinen, Raimo Lapiolahti en Jaakko Niemi. Vijf van deze zeven rij ders mogen starten. zij tot de rust de achterstand tot 10 beperkt houden, welk doelpunt na 16 minuten met kopbal werd gescoord door midvoor Roovers. In de tweede helft was Oosterloo als linksbinnen vervangen door Burgers (DWV) en dit kwam het samenspel ten goede. Welgerichte schoten bleven echter uit en toen Van der Ven in de vierde minuut na de rust de bal achter doel man Van der Merwe (NAC) deponeerde Lagarde liet verstek gaan waren de amteui's verslagen (20). Meer en meer nam RBC het spel in handen en het was slechts te danken aan het goede werk van de verdediging, dat de nederlaag voor de amateurs tot 20 beperkt bleef. De Engelsman Cliff Allison, de Ameri kaan Phil Hill en de Duitser Wolfgang von Trips zullen het team vormen, waar mee Ferrari in 1960 in de baan zal komen. Ferrari zal met zijn formule-1 wagens in de meeste races vertegenwoordigd zijn. Fei-rari heeft verklaard geen Italiaanse coureurs in dienst te nemen, al zal de fabriek de Castellotli-stal, die alleen met Italianen rijdt, blijven steunen. W ielrennen De Italia-anse wielrenner Fausto Coppi is vannacht in het ziekenhuis van Tortona in Noord-Italië overleden. Coppi was 40 jaar. De dood werd ver oorzaakt door een kwaadaardige virus infectie, die voortwoekerde door het ge hele lichaam en tenslotte ook de longen en luchtpijpen aantastte. Waarschijnlijk werd Coppi geïnfecteerd tijdens een grote jachtpartij in Noord- Afrika', waaraan ook enkele andere pro minente wielrenners deelnamen. Een van hen, de Fransman Raphael Géminiani, werd met vrijwel soortgelijke ziektever schijnselen in het ziekenhuis van Tortona opgenomen. Advertentie Dealer voor Haarlem en Omgeving HOUTPLEIN 21 - HAARLEM - TEL. 10338 lemmers zich bijzonder tevreden tonen. De Blinkert komt tegen het Stichtse Attila binnen de lijnen en heeft een bescheiden kansje op winst, aanvang vijf voor elf. In Alkmaar spelen de dames van De Blinkert tegen het niet te onderschatten JHC uit Julianadorp. WA TERPOLO Vanavond acht uur wordt in het Sport- fondsenbad in Haarlem als eerste wed strijd gespeeld NJORDNV A 2, waarna de dames van DWT die van Waterlelie op bezoek krijgen. Vervolgens komen voor de bekercompetitie de dames- en heren- ploegen van HPC en Haarlem in duel. De avond wordt besloten met een wedstrijd tussen HVGB 3 en DWT 2. Na zijn terugkeer in Italië kort na de kerstdagen had Coppi aanvankelijk slechts hevige buikpijnen. De artsen con cludeerden malaria-verschijnselen. Maar op nieuwjaarsdag werd zijn toestand steeds ernstiger, de koorts steeg tot boven de 40 graden en in het ziekenhuis van Tortona moest hij tenslotte in een zuurstoftent worden geplaatst. De crisis kwam, nadat een lichte verbetering leek te zijn inge treden. kort na middernacht. Vanmorgen Vroeg diende een priester de „campionissimo" de heilige sacramenten der stervenden toe. Buiten het ziekenhuis stonden toen enkele honderden wieler sportliefhebbers in de regen, wachtend op nieuwe berichten. Fausto Coppi werd op 15 september 1919 in Castellania geboren. Na zijn triomfen in 1949 winnaar van de Tour de France vóór Bartali, winnaar van de Desgrange Colombo-wisselbeker, winnaar van drie klassieke wegwedstrijden in Italië, wereld kampioen der achtervolgens en tenslotte ook winnaar van vele ronden in West- en Zuid-Europa erkenden zelfs zijn meest fervente tegenstanders (en hij had er, voor al in Italië, velehem als een der grootste coureurs uit de wielergeschiedenis, opvolger der „campionissimi" Girardengo, Binda, Guerra en Bartali. Coppi debuteerde als wielrenner in 1937. Zijn eerste werkelijk grote triomf behaalde hij op 7 november 1942 op de Vigorelli- baan in Milaan, toen hij het werelduur record verbeterde en bracht op 45,798 km. Dit record bleef 14 jaar onaangetast. Voorts verbeterde hij nog elf wereldrecords. In 1947 en 1949 was hij wereldkampioen der achtervolgers en in 1953, in Lugano, wereldkampioen der professionals op de weg. Coppi won voorts onder meer twee keer de Tour de France (in 1949 en 1952) en vijf wkeer de Ronde van Italië (1940, 1947, 1949, 1952 en 1953). En tenslotte was hij niet alleen een voortreffelijk klimmer, tijdrijder en achtc-volger, doch ook een der beste coureurs on de baan. In de laatste zes j r van zijn leven ver loor hij veel van zijn populariteit. Ziektes en blessures beïnvloedden zijn prestaties ongunstig en bovendien had hij huiselijke moeilijkheden, die in 1955 zelfs tot een voorwaardelijke gevangenisstraf leidden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13