Kroesjtsjev naar Indonesië Cees Laseur overleden VSV-SHS Wilde straatgevechten in Haagse volksbuurten A CITR0ËN HET WEER UITDEUKEN 10% vóór-seizoenkorting COIFFURES DE VRIES Ook India verwacht hem in februari GEERT H00GEVEEN Koning Boudewijn terug uit Kongo Twee meisjes bij brand omgekomen Menigte viel politie aan en ontzag zelfs de brandweer niet Waterkanon" bracht uitkomst ZATERDAG 2 JANUARI 1960 45e JAARGANG NUMMER 50 Hier en daar mist N.V. CHRISTIAANSE In de krant van heden: Het woord is aan „TER CLEEFF RUMOERIGE NIEUWJAARSNACHT Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Cees Laseur DJAKARTA (AFP) Kroesjtsjev zal in februari een bezoek aan Indonesië bren gen, zo heeft het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdagavond bekendgemaakt. Het Franse persbureau AFP verneemt uit kringen van de Indo nesische'regering, dat het bezoek van het Russische regeringshoofd waarschijnlijk in de derde week van februari zal plaats vinden en naar verwachting ongeveer twee weken zal duren. Tijdens dit ver blijf zou Kroesjtsjev voornamelijk bezoe ken brengen aan verschillende delen van Java en Bali. NEW DELHI (Reuter) Volgens offi ciële Indische kringen is het vrijwel ze- kei', dat premier Kroesjtsjev vóór de top conferentie, die op 16 mei te Parijs begint In Den Haag is in de afgelopen nacht plotseling overleden de toneelspeler Cees Laseur, directeur van de Haagse Comedie. Hij was zestig jaar. De heer. Laseur was gisteravond nog op het toneel van de Haagse Comedie, toen dp nieuwjaarswens werd uitgesproken. Nadat de voorstelling van Shakespeare s „Winteravondsprookje" was afgelopen, werd nog een ontvangst gehouden in een der bovenzalen van het restaurant Saur. Laseur sprak daar de Engelse regisseur Peter Wood nog toe, doch zonderde zich daarna, onwel geworden, af. Een half uur daarna overleed hij aan een hartaanval. Cornelis Jan Laseur werd op 3 april 1899 in Kotaradja (Atjeh) in Indonesië geboren. Na een HBS-opleiding kwam hij in 1917 bij het Hofstad Toneel (onder directie van Cor van der Lugt Melsert). De praktijk van de planken werd zijn toneelschool. Hij speelde achtereenvolgens bij Heyermans en De Haghespelers onder Eduard Verkade, waar zijn lievelingsrol die van Prins Nar cis in „De Gele Mantel" werd. Hij trad verder op bij Cor Ruys. Het Verenigd To neel en in 1930 bij het Nederlands Toneel. In 1932 kwam hij bij het Centraal Toneel als artistiek leider; enige tijd later werd hij hiervan directeur. In het moderne re pertoire verzorgde hij vele voorstellingen. Zo regisseei-de hij onder meer Mannen in het wit, Het voorste legioen, Prof. dr. Hiob Pratorius van Kurt Götz, Je kunt het toch niet meenemen van Kaufman en Hart, Het Concert van Hermann Bahr en Golden Boy van Clifford Odets. Met het zogenaamde doublure systeem, waarbij het gezelschap op twee plaatsen tegelijk optreedt, was Laseur maar matig ingenomen. In 1937 speelde hij in Engeland twee stukken, Festival Time van Lionel Hale, dat hij later in Nederland opvoerde onder de titel Feestweek in Salzburg, en They Came by Night van Barry Lynden. In 1939 verbleef hij enige tijd in Amerika en maakte in 1946/47 een nadere studie van het Amerikaanse toneel. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij directeur van de Haagse Comedie. Verder trad hij op in films als „40 jaar". Zijn optreden in licht amusement (de vader in de Familie Door snee) maakten hem tot een populaire fi guur. Ook trad hij regelmatig op voor de televisie. In 1953 was Cees Laseur vijfendertig jaar acteur. Bij die gelegenheid werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. David Koning schreef toen in ons blad: „De grote sympathie die de Haagse Comedie thans overal in den lande terecht geniet, is voor een niet gering ge deelte te danken aan het persoonlijk cachet, dat de directeur Cees Laseur in de loop van enkele jaren door de gelukkige samenstelling van het repertoire en de voorname verzorging van de voorstellin gen heeft vei-leend. Van iedere onder zijn regie voorbereide vertoning straalt ten minste een sfeer van artistieke charme uit, als men het mengsel van geest en distinctie zo noemen mag. In zijn bijna vijftien jaar geduurd hebbende leiderschap van het Centraal Theater in Amsterdam schreef hij, voortgaande op de door Eduard Verkade gewezen weg, een nieuw hoofdstuk in onze toneelgeschiedenis. En nu is hij ui+^raard onder geheel andere Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEINJ AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMESJASJES in kleuren Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF HOOFDAGENT f X Showroom: ZIJLWEG 26 HAARLEM Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enige regen. Hier en daar mist, maar ook enkele ver spreide opklaringen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Aanhoudend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. beginselen bezig aan het joyeuze vervolg daarvan". In 1958 was de heer Laseur in Parijs voor het ondergaan van medisch onder zoek, nadat hij in een Haags ziekenhuis enige tijd had vertoefd wegens een maag bloeding. Sindsdien heeft hij zijn werklust enigszins moeten beteugelen. De voorstelling van „Winteravond sprookje", welke hedenavond in Den Haag zou plaats hebben, is afgelast. Onherstelbaar verlies De feestvreugde op de nieuwjaarsrecep tie van de Nederlandse Comedie, na de opvoering van Vondels Gijsbreght van Aemstel, in de Stadsschouwburg te Am sterdam, werd vannacht afgebroken na het bericht uit Den Haag over het overlijden van Cees Laseur. „Het is verschrikkelijk te moeten constateren, dat wij van de generatie van Saalborn en Gobau zo korte tijd na elkaar acteurs moeten missen", al dus Guus Oster, directeur van de Neder landse Comedie. „Het plotseling overlijden van Laseur heeft mij diep getroffen. Ik was zeer met hem bevriend en ik heb al tijd een grote bewondering voor hem als acteur gehad. Hij was een unieke figuur met een genre, dat nu ophoudt te bestaan." Johan de Meester, eveneens directeur van de Nederlandse Comedie, was ge schokt toen wij hem hedenmorgen de droeve tijding brachten. „Maar dit is ver schrikkelijk. Het is een enorm verlies voor de Haagse Comedie. Laseur was een bij zonder mens, die op het toneel vooral in de rijke fantasievolle kant uitblonk. Wat ben ik blij, dat ik hem in het Holland Festival in Troilus en Cressida heb ge kregen. Het publiek kende hem eigenlijk voornamelijk in het lichte spel. En ik zag hem als de juiste man voor de grote rol in dit stuk van Shakespeare .Hij heeft met deze rol zeer veel succes gehad. Dat hij nu is heengegaan is een onherstelbaar ver lies." COQUILHATSTAD (UPI) Na een be zoek aan Kongo dat zestien dagen heeft geduurd is koning Boudewijn van België uit Coquilhatstad per vliegtuig terugge keerd in België. De koning, die zijn laat ste twee dagen in Kongo doorgebracht heeft in besprekingen met Europese en Kongolese politici, vakbondfunctionarissen en andere vooraanstaande figuren, heeft in Kongo een goede achthonderd bezoe kers ontvangen, voor zijn „persoonlijke onderzoekingsmissie". In België en Kongo wacht men thans op de resultaten ervan. Men had eigenlijk gehoopt dat koning Boudewijn vóór hij naar Brussel terug keerde een toespraak tot het volk van Kon go zou houden, maar tot dusver is daarvan niets bekend. Slechts bij zijn aankomst te Stanleystad, op 17 december heeft de koning zich tot de bevolking van Kongo gewend, en ter gelegenheid van de jaar wisseling gaf hij een korte verklaring uit, inhoudende zijn beste wensen voor allen die in Kongo wonen. In Coquilhatstad was zowel bij zijn aankomst als vertrek, vol gens Belgische persberichten een grote en thousiaste menigte op de been. Tussen het massale „Leve de koning" hoorde men maar zelden de kreet „Leve de onafhan kelijkheid". Advertentie ZONDAG 2.30 UUR besprekingen zal voeren met premier Neh- roe. Dit overleg zou plaatsvinden als de Russische regeringsleider in februari op weg naar Indonesië New Delhi aandoet. Naar verluidt zou Kroesjtsjev graag van gedachten wisselen met zijn Indische col lega voordat hij de westelijke topleiders ontmoet. Waarschijnlijk zal dan ook ge sproken worden over het grensgeschil tus sen India en de Chinese volksrepubliek. De vorige maand heeft Nehroe bespre kingen gevoerd met president Eisenho wer. In de eerste helft van mei zal hij de gelegenheid hebben overleg te plegen met premier Macmillan als beiden deelnemen aan de conferentie van eerste-ministers van het Britse gemenebest In Djakartaanse kringen heeft men te gengesproken, dat Kroesjtsjev op de heen- of de terugreis andere Aziatische landen zal bezoeken. Het persbureau Tass heeft bevestigd, dat het bezoek in februari zal worden ge bracht maar verstrekte geen nadere bij zonderheden. TOKIO (UPI) De eerste reactie van politieke waarnemers in Tokio op het nieuws van Kioesjtsjevs voorgenomen bezoek aan Indonesië was, dat de Russi sche premier dit bezoek misschien ver vroegd heeft om de minder hartelijk wor dende verhouding van Indonesië tegenover de communistische wereld, en met name China, te verbeteren. Sommigen vermoe den zelfs, dat Peking Kroesjtsjev, die over het algemeen in aanzien staat bij de In donesische leiders, aangespoord heeft haast te maken met het bezoek. Alle waarnemers achten het verder waar schijnlijk, dat de geruchten over een be zoek van president Eisenhower aan Azië in de loop van dit jaar, een voorname rol heeft gespeeld in deze. Indonesië is tot dusver niet genoemd in de rij van Azia tische landen, waaronder Japan, nationa listisch China, de Philippijnen, Zuid-Viet- nam, Thailand en Birma en Malaya, die president Eisenhower dit jaar zou willen bezoeken, een feit, dat enkele Indonesi sche leiders nogal hoog zit. Mocht Eisen hower Indonesië inderdaad overslaan, dan zal Kroesjtsjevs winst dubbel zijn. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Suban- drio heeft donderdag met de Chinese am bassadeur Hoeang Tsjeng in Djakarta ge sproken over de betrekkingen tussen de twee landen. Na besprekingen die onge veer twee uur duurden, v.erklaarde Su- bandrio tegenover journalisten, dat Indo nesië en communistisch-China weder zijds bezorgdheid hebben uitgesproken over de mogelijkheid dat de politiek ten opzichte van elkaar thans een verande ring zou kunnen ondergaan. Op het verkeersvlein Oudenrijn bij Utrecht zijn verkeerslichten in wer king gesteld. Met deze nieuwe voor ziening hoopt men een eind te maken aan de beruchte opstoppingen en te voorkomen, dat hier met te grote snel heid op het circuit wordt gereden. De veilige snelheid op het plein ligt bij 30 kilometer per uur, doch er zijn nog vele automobilisten die gaarne met tachtig of méér door de bocht scheuren Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7307 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Vao- Cees Laseur overleden1, 9 Weerrapporten 1, 2 Buitenlands nieuws 1, 3, 11 Binnenlands nieuws 1, 4, 7 Effecten en Geldmarkt 2 Economisch nieuws2 Op de Praatstoel 3 Taal-laria 3 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Agenda van Haarlem 4 IJmondagenda 5 Fihris Uit stad en omgeving5, 6 O Beurs 6 In de Vislial en op zee6 Amsterdams Allerlei7 Kunst 9 Scheepsberichten 10 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Luigi Pirandello: Het grote verschil tussen talent en genie is, dat talent de feiten weet uit te bui ten, terwijl het genie de feiten weet te scheppen. Bij een felle brand die vrijdagmiddag omstreeks half vijf heeft gewoed in een huizenblok van vier woningen te Warga in Friesland, zijn twee meisjes van vijf jaar om het leven gekomen. De beide kinderen, Aukje Bergsma en Corrie de Jong, speelden op zolder van de woning van de familie Bergsma, toen in de keu ken brand ontstond door een petroleum kacheltje, waaromheen wasgoed hing te drogen. De benzinetank van een in de keuken staand motorrijwiel ontplofte, waardoor het vertrek in ommezien in lichterlaaie stond. Hoewel de vaders van de beide kinde ren en omwonenden alles hebben gepro beerd om de kleinen te redden, kon men de zolder niet meer bereiken. De trap, de enige toegang tot de zolder, bevond zich namelijk in de brandende keuken. Pas nadat de brandweer het vuur had ge blust, konden de stoffelijke resten van de kinderen geborgen worden. Advertentie VOOR BETER SCHILDERWERK Kleverlaan 52 - Tel. 60985 - Haariem Advertentie TOT 1 MAART op meubelstofferen en bedden overtrekken MARKTPLEIN 29 - IJMUIDEN - TEL. 7541 In Den Haag is het bij het vieren van de jaarwisseling tot ernstige ongeregeld heden gekomen, vooral in de omgeving van de Hoefkade. De politie moest talryke charges uitvoeren en zelfs gebruik maken van het waterkanon. Tot laat in de nacht is het in deze volksbuurt onrustig gebleven. Pas tegen vijf uur kon de vier honderd man sterke politiemacht, die deze nacht door geheel Den Haag op de been is geweest, inrukken. Het zijn weer voornamelijk kerstboombranden geweest, die aanleiding hebben gegeven tot deze relletjes. Vele botsingen tussen politie en burgery zijn er geweest, waarby het niet bepaald zachtzinnig is toegegaan. Integen deel, er is met stenen en gebroken flessen gegooid en voordat het waterkanon werd ingezet, heeft de politie enkele charges met de blanke sabel moeten uitvoeren. De brandweer moest veertig maal uitrukken om hoog opgelaaide vuren te bedwingen. Ook zy heeft by de uitoefening van haar taak ernstige moeilykheden ondervonden. 59 Tot ongeveer een uur was het rustig in de stad. In de omgeving van de Hoefkade laaiden kort na enen enkele kerstboom- branden zo hoog op, dat het noodzakelijk werd de brandweer te alarmeren. Brand weer en politie werden echter met stenen bekogeld. Op verschillende plaatsen werd daartoe zelfs het plaveisel opgebroken. Ook kreeg de politie een bombardement met gebroken flessen, glasscherven en projectielen van andere aard te verduren. De charges van de agenten, veelal met de blanke sabel uitgevoerd, provoceerden de heethoofden tot nog groter baldadigheid en vernielzucht, zoals bij voorbeeld op de Hoefkade, waar verkeersborden over de rijweg werden omgebogen. In enkele straten bleef het, nadat de politie de zaak had schoongeveegd, uit zol derramen en dakgoten stenen regenen, terwijl ook het publiek op straat voort durend trachtte „terug te komen". Dat was in de - Hoefkadëbuurt voor de politieleiding het sein. het waterkanon in deze om geving gestationeerd in te zetten. Voor het eerst werd deze dure en veelomstreden aanschaf van de politie dus gebruikt en over de uitwerking kan men voldaan zijn. Men slaagde er over het algemeen in, de onruststokers achter hun ramen en van de daken te verjagen en aldus de situatie te klaren. Inmiddels waren er tijdens de relletjes talrijke winkelruiten gesneuveld en vielen er helaas ook gewonden te noteren. Politie-adjudant H. A. van Horssen (57) werd zodanig door een glassplinter gewond dat hij in het ziekenhuis Zuidwal moest worden opgenomen. Ook een brigadier en een hoofdagent moesten met kwetsuren naar het ziekenhuis worden overgebracht- Zij mochten na behandeling naar huis, maar kunnen voorlopig geen dienst doen. Dertien politieauto's werden beschadigd, van enkele dezer wagens sneuvelden alle ruiten. Voorts werden van een wagen van de verkeersongevallenaienst op weg naar een verkeersongeluk alle ruiten ingegooid. Brandweerauto's beschadigd De brandweer heeft bij monde van haar commandant de heer H. J. van Oostveen haar verontwaardiging geuit over het optreden van een deel van het publiek jegens dit korps. Een brandweerman werd door een steen zodanig aan de schouder gewond dat hij voorlopig geen dienst meer zal kunnen doen. Van brandweerwagens werden ruiten ingegooid en het is zelfs een paar maal zo geweest, dat de mannen bij hun aankomst de wagens niet konden ver laten. Op verschillende plaatsen in de stad weer vooral in de Hoefkadebuurt be schadigden vandalen de straatverlichting die daardoor over grote afstanden uitviel. Doordat de vele vuren hoog oplaaiden en vaak met allerlei oud meubilair, oude autobanden en gesloopt houtwerk extra werden opgestookt ontstond ernstig brand gevaar en werd het wegdek beschadigd. Op verschillende plaatsen trachtte het publiek zelfs uit allerlei oude rommel bar ricades op te bouwen. De schade aan het politiemateriaal is groot en het mag een wonder heten, dat niet veel meer politie mannen in deze oudejaarsavond gewond geraakt zijn bij de uitoefening van hun taak. Amsterdam: vrij rustig De jaarwisseling in Amsterdam is rusti ger verlopen dan in vorige jai-en. De poli tie verklaart dit uit de belangstelling voor de late televisie-uitzending, die kennelijk veel jongeren binnenshuis hield, en uit de vooraf gegeven waarschuwingen om toch vooral voorzichtig te zijn met vuurwerk en branden. De politie kwam 128 maal in actie waar van 34 maal voor vechtpartijen, 29 maal voor brandjes en 25 maal voor andere bal dadigheden. i Op het Krugerplein in Amsterdam-Oost reed een chauffeur met zijn auto door een vrij grote straatbrand van talrijke kerst bomen en andere goederen. Hij zag door de vuurgloed de mensen aan de andere zijde niet en reed twee jongemannen aan die tegen de grond werden gesmakt. De ene is met een zware hersenschudding op genomen in een ziekenhuis, de andere kon na te zijn verbonden terugkeren naar zijn woning. De politie arresteerde de naar drank ruikende chauffeur, die daardoor ontkwam aan de woede van de mensen menigte. Op het Leidsepleir. vierde een tiental jon gelui de komst van het nieuwe jaar. Een scholier stak een militair met een mes in de buik. Deze is overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij is verbonden. Daar na kon hij naar huis terugkeren. Ook de brandweer had handen vol werk. Zij moest tussen kwart voor elf en kwart voor twee 27 maal uitrukken wegens alarm voor straatbranden. Ook in Rotterdam is het op enkele plaat sen tot baldadigheid gekomen waaraan de politie ten slotte een eind heeft moeten maken. In Dordrecht heeft een 21-jarige korpo raal in oudejaarsnacht een hoeveelheid kneedbare springstof, die in het leger wordt gebruikt om knaleffecten te veroor zaken bij oefeningen, ontstoken. De ruiten van het gerechtsgebouw aan het Steeg- oversloot hebben het niet overleefd. De scherven zullen de korporaal voorlopig meer geld kosten dan geluk brengen. Vlissingen: agenten gewond In Vlissingen moest de politie tot twee maal toe met de gummistok tegen groe pen jongelui een charge ondernemen. Vijf jongens werden hierbij gearresteerd. Voor het politiebureau werd hierna door een honderdtal jongens een poging onder nomen om hun gearresteerde vrienden te Op vele plaatsen in Nederland werd op oudejaarsdag weer de brand gestoken in de bij duizenden opgestapelde over blijfselen van het kerstfeest. De jeugd betoonde zich daarbij hoe kon het anders bijzonder actief. Jongens en meisjes liepen zich het vuur uit hun sloffen om deze legale „reuzenfïkken" maar zo lang mogelijk gaande te hou den. Geboeid sloeg men het sissende en knetterende spel der vlammen in de droge takken en naalden gade. Brandweer en politie hielden een oogje in het zeil opdat het vuur binnen de gestelde perken bleef. De illegale ver branding van kerstbomen benevens matrassen en verder huisraad leverde heel wat ander vuurwerk op. Relletjes waren aan de orde van de nieuwjaars nacht. bevrijden. Hierbij werden twee politieman nen zodanig gewond dat zij zich onder doktersbehandeling moesten stellen. Steekpartij in Drente In een der dorpen rond Assen, het zes kilometer van de Drentse hoofdstad ge legen Loon, is in de Oudejaarsnacht een kattekwaad uithalende jongen neergesto ken. De knaap was met twee kornuiten bezig de stoep van de landbouwer P. K. met mest te bevuilen. De boer wond zich hierover op en nadat er enige klappen wa ren gevallen kozen de jongelui, 17 tot 20 jaar oud, het hazenpad. Toen ze even la ter terugkeerden sprong K. te voorschijn en zette hen achterna met een mes in de hand, waarmee hij een der jongens ste ken in de nek en de rug toebracht. Toen zijn kameraden dit zagen keerden zij terug om de jongen te ontzetten. De boer bleef echter in het wilde weg met zijn mes ste ken en raakte daarmee ook de andere twee die verschillende verwondingen opliepen. De eerste jongen werd zeer ernstig ge wond naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. P. K. is gear resteerd.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1