Geen sombere verwachtingen voor 1960 Panda en de meester-diplomaat Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws f f Temperatuur boven normaal Vraag en aanbod van buitenland blijft een onzeker element Kleinere omslag dan in 1958 Frankrijk lost schulden vervroegd af Staking in New York voorkomen Daf gaat uitbreiden Spanje verbetert het investeringsklimaat 0 au s c3 1 2 De haven van Rotterdam DE INDUSTRIËLE PRODUKTIE I953 I959 5l:IS*S:S!00% Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Boycot van Zuidafrikaanse goederen in Engeland Reorganisatie Kon./Shell vloot in Nederland Frankrijk nodigt uit voor Parijse conferentie Mutaties bij Rubberfabriek v.h. Gebr. Merens Gunstiger resultaten bij Rubatex ZATERDAG 2 JANUARI 1960 (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen hebben over het jaar 1959 geen klagen, en overal heeft de aandelenmarkt de grootste belangstelling tot zich getrokken. De voorkeur van de belegger voor aandelen is in de loop van dit jaar min of meer spectaculair geworden. Ze is niet alleen tot op zekere hoogte speculatief, gelyk dit in een tijd van opgang doorgaans het geval is, maar ze heeft ook een diepere achtergrond. Beperkte de kleine belegger zich voor de oorlog in hoofdzaak tot belegging bij spaarbanken en in obligaties, de wenselijkheid om ook deze groep van de bevolking bij de finan ciering van het bedrijfsleven te betrekken, wordt in de laatste tijd groter. Dit ge schiedt niet enkel met het oog op de geldontwaarding, maar ook om de belangstelling voor en het meeleven in de gang van het bedrijfsleven bij de bevolking aan te wakkeren. Ook in ons land zijn er in dat opzicht ge durende het afgelopen jaar nieuwe en be langrijke vorderingen gemaakt. Dit komt wel sterk tot uitdrukking in de oprichting en de groei van vele beleggingsmaat schappijen en beleggingsclubs. Dat Robe- co in 1959 haar belegd vermogen tot meer dan een half miljard gulden heeft zien stijgen, is wel een sprekend voorbeeld van de grotere belangstelling, die ook bij de kleine belegger naar de aandelen uitgaat. Een andere oorzaak voor de sterk toe genomen vraag naar aandelen is de reeds genoemde geldontwaarding. In nauwe sa menhang hiermee heeft het directe kapi taalsrendement een groot deel van zijn betekenis verloren, mede doordat bij een stijgend inkomen een steeds groter deel van dat rendement naar de rijksschatkist verhuist. Koersstijgingen De gemiddelde koers van alle aan de Amsterdamse beurs verhandelde gewone aandelen is in de loop van 1958 en 1959 van rond 290 tot 470 percent op eind novem ber gestegen, hetgeen voor al die aande len een waardestijging van meer dan ƒ10 miljard betekent. Hierbij moge dan wor den opgemerkt dat in de tweede helft van 1957 een waardevermindering van 6V2 miljard plaats vond, zodat het ook hier niet alles goud is wat er blinkt. Ook dient niet te worden vergeten dat in de loop van 1959 opnieuw een zeer aanzienlijk bedrag Nederlandse aandelen in handen van buitenlandse beleggers is overgegaan. Vol gens de laatste schattingen bevindt zich van het kapitaal van de Koninklijke reeds circa 70 percent in het buitenland, van de gewone aandelen Unilever 35 percent, van de gewone aandelen Philips 47 percent en van de AKU 15 percent. Percentages, wel ke alweer ietwat verouderd zijn. De aankopen hebben zich in 1959 vooral op de internationale waarden en de aan delen van de Nederlandse industriële onder nemingen gericht. Van deze laatste is de gemiddelde notering van 201 tot bijna 300 percent Scheepvaartwaarden winnen Terwijl de Cultuurwaarden om begrijpe lijke redenen verder in koers zijn terugge gaan, hebben de Bankaandelen, goeddeels onder invloed van de sterk toegenomen effectenhandel, een belangrijk koersavans kunnen behalen. Scheepvaartaandelen tonen, althans tot eind november geen vooruitgang van grote betekenis als ge volg van de overvloed aan scheepsruim- te en de lage vrachten waardoor het af gelopen jaar zich heeft gekenmerkt. Eerst na november is ook voor de scheepvaart aandelen het klimaat verbeterd, niet al leen omdat op de grote intrinsieke waar de van deze aandelen meer de aandacht is gevallen, maar tevens in verband met de verbeterde situatie op de vrachten- markt, waar de prijzen in de zogenaamde wilde vaart de laatste weken niet onbe langrijk zijn opgelopen. Er is dit jaar een record aantal schepen in de Rotterdamse haven aangekomen. In dc- vooravond was dit getal reeds gestegen tot 23675 met een tonnenmaat van ruim 49 miljoen netto registerton. Volgens mededeling van burgemeester Van Walsum kan echter verwacht worden, dat de totale goederenomslag beneden die van 1958 zal blyven en dit jaar vermoede lijk in de buurt van 70 miljoen ton zal lig gen, tegen ruim 73 miljoen het vorige jaar. De burgemeester achtte het duidelijk, dat de terugslag van de kolenaanvoer te wijten is aan de kolencrisis, die de aanvoer van het Amerikaanse deel deed wegvallen. Wat de minerale oliën betreft kan vol gens mr. Van Walsum wel aangenomen worden, dat daarbij ook de ingebruikstel ling van de pijpleiding van Wilhelmshafen naar het Roergebied een rol speelt. Maar in de loop van 1960 wordt de pijpleiding van Rotterdam naar de Rijn in gebruik ge steld en het zou, zei de burgemeester, al heel erg moeten tegenvallen, als dat de aanvoer van ruwe olie niet zou stimuleren. De aanvoer van granen heeft in de laatste tijd een haast overstelpend karakter ge kregen en het probleem geschapen, hoe de schepen gelost te krijgen. Het stukgoede- renverkeer is, naar verwacht wordt, ge stegen van 12,6 miljoen ton, tegen 11,2 mil joen ton in 1958. Ten slotte memoreerde mr. Van Walsum de toenemende betekenis, die de lijnvaart voor Rotterdam krijgt. Het aantal regel matige lijndiensten liep op tot 277, terwijl het aantal schepen, dat in geregelde lijn dienst Rotterdam aandoet, tot rond 11.000 is gestegen. Minder schepen in Antwerpse haven In 1959 zijn in de haven van Antwerpen 220 schepen minder binnengelopen dan in 1958, maar in tonnenmaat vestigde het jaar een nieuw record met bijna 43.5 miljoen ton, een miljoen meer dan 1958. In totaal zijn het afgelopen jaar 16022 Schepen in de Antwerpse haven aangekomen tegen 16282 het jaar daarvoor, aldus blijkt uit een officieel overzicht. Een uitbreiding van de wereldhandel, waarop het streven allerwegen is gericht moet met grotere vraag naar scheeps- ruimte gepaard gaan en de naaste voor uitzichten van de scheepvaart worden thans dan ook hoopvoller beoordeeld. Sinds eind november is het indexcijfer voor scheepvaartwaarden op de Amsterdamse beurs van 156 tot 184 gestegen. Dividenden bevredigend Hoewel de dividenden over het jaar 1958 welke in het afgelopen jaar zijn gedecla reerd, voor de meeste sectoren van het Nederlandse bedrijfsleven zijn meegeval len, heeft de scherpe koersstijging het aandelenrendement ook in 1959 verder doen dalen. Gemiddeld bedroeg dit op het eind van 1957 nog bijna 8 percent. Eind 1958 was het 5.9 percent, ultimo septem ber 4'/s percent en ultimo december 1959 zal het vrij zeker nog wel iets lager zijn. Dit hangt ook samen met de verruiming van de geld- en kapitaalmarkt welke in de loop van dit jaar is ingetreden en waartoe ook de verkoop van Nederlandse aandelen naar Amerika, Frankrijk, Zwitserland, Duitsland heeft bijgedragen. Het Neder landse disconto, dat in 1957 tot 5 percent werd verhoogd (bestedingsbeperking), kon reeds in 1958 worden teruggebracht tot 3 percent en hierop is in januari van het vorige jaar een verdere verlaging tot 2 3/4 percent gevolgd, waarna het in no vember weer tot 3 V2 percent is verhoogd, overspannen conjunctuurverwachtingen te voorkomen. De grotere kapitaalruimte blijkt ook uit de daling van het obligatierendement. Nieuwe leningen kunnen a 4% percent worden gesloten en het gemiddeld rende ment van perpetuele leningen ging van 4.2 percent in januari tot goed 4 percent in april terug. Daarna is een stijging tot 4.26 percent gevolgd, waarop sedert weer een daling is ingetreden. Amerikaanse bezwaren In een vooraanstaand Amerikaans fi nancieel blad komt een beschouwing voor waarin tegen de aankoop van Europese waarden ernstig wordt gewaarschuwd. Men wijst op de trage functionering van de Europese beurzen, de beperkte mark ten en de onvoldoende verslag- en bericht geving, waardoor de aankoop van Euro pese aandelen veel minder aantrekkelijk is dan die van aandelen in de V.S. welke een veel bredere markt hebben. Men kan aan deze bezwaren een zekere juistheid niet ontzeggen. De smalle markten en het schaarse materiaal op de Amsterdamse effectenbeurs zijn niet zelden de oorzaak van onredelijke en onverantwoorde koers fluctuaties en een uitbreiding van de kapi talen is bij vele Nederlandse ondernemin gen ook in dit opzicht ten zeerste gewenst. Onder beding dat het bestaande machts evenwicht in de wereld van vandaag kan worden gehandhaafd, mag echter worden geconstateerd dat het financieel en econo misch aspect van de meeste landen in ons werelddeel bij de jaarwisseling van 1959-60 zodanig is dat de verwachtingen voor 1960 zeker niet somber behoeven te zijn. De ontwikkeling in de Europese Gemeenschap en in de 170 160 150 WO 130 120 110 100 Verenigde Staten 1953=1 30 Produktie van de Europese Gemeenschap in van die van de Verenigde Staten iiTJjiH?!!11 '1- :;X\ Verenigde Staten/. 1957 1956 1959 '■Verenigde 5la tentffgX De industriële produktie nam in de periode 1950'53 in de E.E.G. in de zelfde mate toe als in de V.S. Daarna ging het in Europa echter sneller. In zelfs 45%. 1953 was het peil van de Europese industriële produktie nauwelijks 30% van dat van de V S.; in 1959 was dit 40% en per hoofd van de bevolking Eerste hoogoven in India De Indiase president Rajendra Prasad heeft de eerste hoogoven in India in Durgapoer formeel geopend. De fabriek is gebouwd door de Iscon. een consortium van 13 Britse maatschappijen, die in 1956 met de werkzaamheden begon. De nieu we fabriek, die 249 miljoen dollar gaat kosten, zal een capaciteit hebben van 21-.. miljoen ton ingot- staal. Nieuw diamantveld Volgens het Russische persbureau Tass hebben geologen in het noordelijke Oeralgebergte een nieuwe rijke diamantlaag ontdekt. Exploitatie van het nieuwe diamantveld zal het mogelijk ma ken om de diamanlproduktie in het Oeralgebied minstens tienmaa' te vergroten, aldus Tass. Zwitserland en het G.A.T.T. Zwitserlands voorlopige toetreding tot de alge mene overeenkomst inzake tarieven en handel, de G.A.T.T., is op 1 januari in werking getreden, aldus is in Bern bekendgemaakt. Op dezelfde da tum zullen nieuwe Zwitserse douanetarieven van kracht worden, tegelijk met tariefovereenkom sten tussen Zwitserland en enige andere landen, Oostenrijk, België, Engeland. Canada, Denemar ken, Finland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en Zweden. Op een conferentie op 17 januari in Londen zullen plannen voor een meer in tensieve boycot van Zuidafrikaanse ver- bruiksgoederen worden opgesteld. Afge vaardigden van organisaties die de boycot steunen, zullen de middelen bespreken om de actie doelmatig te doen zijn door de Britse huisvrouw in het bijzonder er toe te bewegen, met ingang van 2 februari een maand lang geen Zuidafrikaanse goe deren te kopen uit protest tegen de apart heidspolitiek. De boycotbeweging, die op 24 november tot stand kwam onder leiding van Patrick van Rensburg, lid van de Zuidafrikaanse liberale partij, werd krach tig gestimuleerd door het besluit van de Labourpartij en het bestuur van het Britse algemene vakverbond om de campagne te steunen. De statuten van de n.v. „Petroleum Maat schappij „La Corona" en van Shell Tankers n.v. zijn gewijzigd. Laatstgenoemde maat schappij zal onder de naam Shell Tankers (Verre Oosten) n.v. haar activiteiten voort aan beperken tot bepaalde charterings- werkzaamheden die zij in het Verre Oos ten pleegt te verrichten. Haar taak als re der wordt door „La Corona" overgenomen, welke maatschappij voortaan de naam Shell Tankers n.v. zal voeren. Een en ander vloeit voort uit een interne reorganisatie, die ten doel heeft de organisatie van de Nederlandse vloot der Koninklijke Shell groep te vereenvoudigen. De heer E. H. Larive, tot dusver direc teur van de „oude" Shell Tankers n.v., zal de directie voeren van beide maatschap pijen. Deze maatschappijen hebben hun statutaire zetels in Den Haag en houden kantoor te Rotterdam. De door Shell Tan kers n.v. beheerde tankvloot heeft thans een gezamenlijke tonnage van ca. 950.000 ton draagvermogen. 9 tankschepen met een gezamenlijke tonnage van circa 300.000 ton zijn voor haar bij verschillende Neder landse werven in aanbouw of bestelling. De Franse regering heeft de officiële uit nodigingen verzonden voor de econo mische conferentie waartoe de westelijke topconferentie de vorige maand heeft be sloten, zo heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Op de conferentie, die op 12 en 13 ja nuari in Parijs wordt gehouden, zal in het kader van de O.E.E.S. worden gesproken over de moeilijkheden die kunnen ont staan door het uiteenvallen van West- Europa in twee groepen: de Europese Eco nomische Gemeenschap en de Europese Vrijhandelsassociatie. Ook zal worden ge sproken over de hulp aan onderontwik kelde gebieden. Kringen van het Franse ministerie van Financiën deelden mede, dat Frankrijk zijn schulden aan de medeleden van de voormalige Europese betalingsunie zal aflossen vóór de vervaldatum. Deze schul den van in totaal 600 miljoen dollar ver tegenwoordigen het nadelige saldo van Frankrijk in de E.B.U. voor deze werd ont bonden. Afwikkeling van de schuld zou volgens de plannen geschieden tussen 1960 en 1963, maar het ministerie van Financiën is voor nemens een deel ervan eerder dan 1963 te rug te betalen, daar de tegenwoordige de- viezenpositie voldoende gunstig is om dit te doen, zo verklaarden genoemde kringen Later werd door het ministerie van Fi nanciën bekendgemaakt, dat een eerste betaling van 60 miljoen dollar aan de Euro pese partners was gedaan. De dreiging van een staking, waardoor op nieuwjaarsdag het autobus- en onder grondse treinverkeer in New York zou ko men stil te liggen, is op het laatste ogen blik afgewend, doordat de unie van trans portarbeiders een compromisvoorstel voor de komende twee jaar aanvaardde, dat de stad in totaal 35 miljoen dollar (ruim 130 miljoen gulden) extra zal kos ten. De vakbond had aanvankelijk loons verhogingen voor een totaal bedrag van 60 miljoen dollar geëist. De overheid zal trachten de vervoersprijs van 15 dollar cent (ongeveer 55 cent) te handhaven. Nixon en het staalconflict Vice-president Nixon van de Verenigde Staten heeft onthuld, dat hij samen met de minister van Arbeid James P. Mitchell gezocht heeft naar een uitweg in de dood gelopen onderhandelingen inzake het staalconflict. Hiertoe zijn bijeenkomsten gehouden met beide bij het conflict be trokken partijen. Maar hij weigerde her haaldelijk te zeggen of er vooruitgang was geboekt. De heer M. C. de Jong heeft wegens ver gevorderde leeftijd, zijn functie van direc teur Rubberfabriek v.h. Gebr. Merens n.v. per 31 december 1959 heeft neergelegd. Met ingang van heden is beperkte vol macht verleend aan mej. van den Berg en de heer J. A. Kriek, die reeds vele jaren aan ons bedrijf verbonden zijn Frankrijk en de nieuwe frank De Parijse effectenbeurs, de goudmarkt en alle Franse goederenmarkten zullen met ingang van 4 januari overschakelen op notering in nieuwe franken. Met ingang van 1 januari 7.ullen alle erders voor transacties op de efefetenbeurs in nieuwe franken moeten luiden. 26. Vroeg in de morgen werden Panda en Archibald Smurk gewekt door een schot. Geeuwend stond de diplomaat op, wierp zijn hoed weg, waarin een kogel- agaatje zat en hield zijn hand uit voor een nieuw hoofddeksel. ..Kom", sprak hij „thans gaan we naar de burgemeester." Panda was blij, dat zij eindelijk weggin gen van de bank, waar al die apparaatjes omheen stonden. „Dat was vast het werk van de geheime agenten," zei hij. „Daar twijfel ik niet aan," antwoordde Smurk onbewogen. „Maar waarom bent U daar dan toch gaan zittenvroeg Panda ver baasd, „er hing daar een microfoon, dus ze hebben alles kunnen afluisteren." Dat spreekt vanzelf," gaf Smurk toe. Nu be greep Panda er helemaal niets meer van. „Vindt U dat niet gevaarlijk?" riep hij uit, „die geheime agenten weten dus nu, dat U van plan bent om vanmorgen naar de burgemeester te gaan!" „Dat dénken ze nu," verbeterde Smurk, maar in wer kelijkheid ben ik dat helemaal niet van plan. Ik heb een afspraak met Sheik Ali Bin Oli. Terwijl de geheime agenten ons bij de burgemeester zullen zoeken, gaan wij rustig met de trein de woestijn in." Maar zo gemakkelijk liet Nummer Een zich niet om de tuin leiden. Behalve luis ter-apparaten, had hij ook een diploma ten-röntgen opgesteld. Dat is een toestel letje, waarmee je, dwars door iemands kleren heen, de papieren kunt fotografe ren, die hij bij zich heeft. „Aha," mompel de Nummer Een, een foto uit dat toestel- nemend, „ik zie hier een aanbevelings brief voor Sheik Ali Bin Oli. De automobielfabrieken van de Ge broeders Van Doorne in Eindhoven zullen opnieuw moeten worden uitgebreid. Er zal een nieuwe aanhangwagenfabriek moeten worden gebouwd. Dit heeft de di recteur van de Daffabrieken, dr. H. J. van Doorne meegedeeld in zijn nieuw jaarsrede tot het thans 4500 personen om vattende personeel. In deze rede heeft dr. Van Doorne ook enige cijfers gegeven over de resultaten in 1959. Het aantal in Nederland verkochte Daf- bedrijfsauto's bedroeg in 1959 het dubbe le van dat in 1958 terwijl de export 87 percent hoger lag dan in 1958. Er is bo vendien nog een grote ordervoorraad voor 1960, aldus dr. Van Doorne. De plannen voor een nieuwe aanhangwagenfabriek liggen klaar, zo kondigde de heer Van Doorne aan, en zullen gerealiseerd wor den zodra een geschikt terrein gevonden is in de buurt van de automobielfabriek. Het ligt echter niet in de bedoeling de oude fabriek af te stoten aangezien men daar ventwagentjes en andere lichte pro- dukten in serie wil gaan bouwen. Dit vent- wagentje is een nieuw produkt dat zoveel mogelijk is samengesteld uit componen ten van de Daf-600. Prototypen ervan zijn reeds geruime tijd in beproeving. Het zal echter nog wel even duren voordat de pro duktie ervan een feit is. De belangrijkheid van de militaire orders voor de automo bielfabriek en de aanhangwagenfabriek is in 1959 gering geweest waaruit de con clusie getrokken mag worden, aldus de heer Van Doorne, dat in tegenstelling tot wat wel eens gezegd wordt, de civiele produktie kennelijk de basis is, waarop het Daf-concern thans draait. Het Dafje De personenwagenproduktie, zo besloot de heer Van Doorne, loopt thans uitste kend, ai heeft men aanvankelijk te opti mistische verwachtingen gehad over het tempo waarin deze zou kunnen aanlopen en kunnen worden opgevoerd. De levertijd voor de binnenlandse markt zal in 1960 veel korter kunnen worden terwijl ook de export in het begin van het nieuwe jaar zal aanvangen. Hoewel het niet haar gewoonte is tus sentijdse berichten te verstrekken, gezien het speciale karakter van het bedrijf, heeft de directie van de n.v. Rubatex Eerste Ne derlandse Schuimrubberfabriek te Nigte- vecht bij Weesp gemeend hiervan te moe ten afwijken, gezien de ernstige brand wel ke het bedrijf op 22 december 1959 heeft getroffen. (De schade bedroeg meer dan een miljoen, red.). Gedurende het afgelopen boekjaar werd in alle afdelingen op volle capaciteit ge werkt; de stijging van eigen produktie en afzet heeft in 1959 circa 30 percent ten op zichte van 1958 belopen, terwijl de order portefeuille per 22 december 1959 haar hoogste stand gedurende 1959 had bereikt. De financiële resultaten zijn dan ook be duidend gunstiger dan over 1958. Plannen om de produktie zo spoedig mogelijk te hervatten, zijn in voorbereiding. In het Spaanse Staatsblad zijn twee nieuwe maatregelen gepubliceerd die zijn gericht op het vergemakkelijken van de buitenlandse invesferingen in Spanje. Bij de eerste maatregel wordt bepaald dat buitenlands kapitaal mag worden ge ïnvesteerd in de volgende vormen: trans fer van valuta naar Spanje, in machine rieën. met peseta's die als winsten worden ontvangen uit in Spanje geïnvesteerd buitenlands kapitaal en die daardoor transferabel zijn. verder via converteer bare peseta's, door patenten en produktie- licenties, en door directe hulp als bijvoor beeld technische bijstand. Buitenlanders die in Spaanse onder nemingen beleggen zullen jaarlijks tot maximaal 6 percent van de gebruikte bui tenlandse valuta aan dividend kunnen transfereren. Tndïen zij aandelen verkopen ■'uilen de buitenlanders de opbrengst naar het buitenland kunnen transfereren tot een bedrag aan buitenlandse valuta dat niet hoser mag ziin dan de buitenlandse "aluta die oorspronkelijk werden gebruikt bii de aankoon van het Spaanse aandeel Tn beide laatstgenoemde gevallen zullen eventuele overschotten mogen worden aangewend voor de aankoop van nieuwe aandelen. Bemiddeling. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar heeft de legerleiding van de Algerijnse rebellen twee 22-jarige Franse soldaten door bemiddeling van het Marokkaanse rode kruis vrijgelaten. Ze waren vijf maanden geleden in een hinderlaag gelopen en gevangen geno men. Ze konden de oudejaarsavond bij hun familie in Frankrijk doorbrengen. Verdacht. Alle pakjes met kerstgeschen ken voor koningin Elizabeth die dit jaar op het paleis van Buckingham werden ontvangen, zijn nauwgezet onderzocht, nadat een onbekende het paleis had op gebeld om te waarschuwen dat er in een der pakjes explosieven zaten. Er is evenwel niets verdachts gevonden. Geen gevaar. Blijkens een publikatie in het Amerikaanse tijdschrift „Science" hebben twee Amerikaanse geleerden twee nieuwe radio-actieve stoffen ont dekt, die bij een kernontploffing ont staan: scandium 46 en cesium 134. Hoe wel deze stoffen op zichzelf geen gevaar van betekenis opleveren, zullen zij wel ingeval van een kernoorlog de radio-ac tiviteit vergroten, aldus de geleerden. Specialiteiten. De Russische ambassadeur in Frankrijk, Vinogradov, heeft presi dent De Gaulle een persoonlijk geschenk van de Russische minister-president, Kroesjtsjev overhandigd. In antwoord op vragen van journalisten zei Vinogra dov dat het geschenk bestond uit Rus sische specialiteiten, waarvan een aan tal kan worden gegeten. Afwezig. In Quebec (Canada) zijn in de oudejaarsnacht bij afwezigheid van de ouders drie kinderen van vier, drie en een jaar bij een brand omgekomen. Drie andere kinderen konden zich in veilig heid stellen. Geteisterd. Hevige stormen hebben in de oudejaarsnacht het zuidelijk deel van het eiland Cyprus geteisterd. De regen deed een droge rivier plotseling volstro men. Een vloedgolf van 3l/2 meter hoog stoof door de bedding, bomen met zich meesleurend en huizen onder water zet tend. Twee bejaarde personen zijn als vermist opgegeven. Wervelstorm. Een wervelstorm heeft in de Midden-Phillippijnen aan ten minste zeven mensen het leven gekost en zwa re schade veroorzaakt aan gewassen en eigendommen. De tyfoon teisterde de provincie Zuid-Luzon, 't grootste eiland van de Philippijnen, met windsnelheden van meer dan 200 km. per uur. Zij is thans op weg naar de Chinese zee. Zeeroof. Zeerovers in een speedboot, ge wapend met pistolen en dolken, hebben woensdag het 120 ton metende Indonesi sche schip Kim Hmai Seng voor de zuid kust van Singapore geënterd. De pira ten overmanden de bemanning en vier passagiers en martelden drie beman ningsleden om meer geld te kunnen ro ven, aldus de berichten. De buit van de piraten bestond uit honderd dollar. Nieuw-oud. De reizigers die op 1 januari 1960 in Tokio aan boord gingen van een Amerikaans straalvliegtuig, kwamen op 31 december 1959 op tijd in San Fran cisco aan om het nieuwe jaar in te lui den. De 52 passagiers vertrokken op 1 januari 1960 om 02.05 uur uit Tokio en arriveerden op 31 december 1959 om 20.00 uur in San Francisco. De non-stop vlucht duurde negen uur en 50 minuten. Over de schreef. Twee personen werden gedood en 19 anderen ernstig gewond toen gisteren een bus met 32 passa giers in Oostenrijk over een steile rots naar beneden viel. Volgens de politie had de bestuurder blijkbaar een bocht te wijd genomen waardoor hij over de rand van een weg bij I-inz reed. De be stuurder die niet onder de gewonden was. is aangehouden, verdacht van rij den onder invloed. Bompakket. Op oudejaarsdag is in de han den van de Algerijn Abd El Kader Nouasri een bom ontploft die in een pakket verborgen zat. Het gebeurde in een hotelkamer te Frankfort. De beide handen van de Algerijn werden afge rukt. Hij is in een ziekenhuis opgeno men. Geprolongeerd. President Alfredo Stroessner van Paraguay heeft de staat van beleg in het land bij decreet ver lengd met zestig dagen. Als argument voor de verlenging werd gegeven, dat de normale toestand nog niet is terug gekeerd sinds de opstand van 12 de cember en dat opstandelingenradio's „op buitenlands gebied" nieuwe acties hebben aangekondigd. Groei. De Amerikaanse dienst voor volks tellingen schat de totale bevolking van de Verenigde Staten per 1 januari 1960 op 179 300 000 zielen. Tien jaar geleden was het aantal nog 150.522.000. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens de jaarwisseling zorgde een kleine depressie op de Noordzee voor de aanvoer van zeer zachte lucht, waardoor de temperatuur op de eerste januari tot ongeveer 11 graden kon oplopen. Elders in West-Europa was het even eens zacht. Ook in Scandinavië was de in vloed van de depressies merkbaar, want met uitzondering van het uiterste noorden en de hoger gelegen gedeelten stond het kwik er overal boven het vriespunt. In Noord-Rusland is een hogedrukge- bied aanwezig, dat er strenge vorst brengt. Ondertussen duurt op de oceaan de de- pressie-activiteit voort, waarbij West- Europa binnen het bereik van de storingen zal blijven. Het onbestendige weer met temperaturen boven normaal houdt halve aan. WEERRAPPORTEN der- Maandag 4 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.40 uur. Maan op 11.19 uur, onder 22.58 uur. Maanstanden 5 januari 19.53 uur eerste kwartier 14 januari 0.51 uur volle maan 21 januari 16.01 uur laatste kwartier 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 2 januari Hoog water 6.07 en 18.24 uur. Laag water 1.47 en 14.09 uur. Zondag 3 januari Hoog water 6.55 en 19.16 uur. Laag water 2.30 en 14.53 uur. Maandag 4 januari Hoog water 7.45 en 20.06 uur. Laag water 3.13 en 15.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. tj? d cl Neerslag, laatste 24 uur. £"5 E Den Helder regen wzw 9 1 Ypenburg zwaar bew wzw 10 3 Vlissingen zwaar bew. z 10 7 Eelde regen wzw 10 3 De Bilt geheel bew. zw 11 2 Twente geheel bew. wzw 11 3 Eindhoven onbewolkt zw 11 5 Zd Limburg regen zw 11 10 Helsinki geheel bew. z -6 0 Stockholm motregen z 5 4 Oslo geheel bew. n 7 10 Kopenhagen geheel bew ozo 6 0,1 Aberdeen onbewolkt windst. 7 0,1 Londen regen 0 12 1 Amsterdam geheel bew wzw 11 3 Brussel regen wzw 11 7 Luxemburg regen wzw 8 5 Parijs regen z 12 0,2 Bordeaux geheel bew. z 14 2 Grenoble mist windst 7 0 Nice onbewolkt n 12 V Berlijn motregen zzw 8 0 Frankfort zwaar bew zzw 11 1 München geheel bew. wzw 10 Zürich onbewolkt z 6 Genève licht bew. windst. 6 1 Locarno onbewolkt 0 6 8 Wenen geheel bew zzo 6 4 Innsbruck licht ofw windst. 2 0 Rome geheel bew windst. 13 0,2 Ajaccio licht bew. ono 16 0,1 Madrid geheel bew windst. 9 0 Mallorca onbewolkt windst. 18 0 Lissabon geheel bew. wzw 16 0,1

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2