Wijsmuller-familie huldigt jubilarissen en neemt afscheid van M. de Koe FRANS LIST WIN f 100.- Raad Heemskerk wijst samenvoeging met gemeente Beverwijk scherp af ÏJmond-agenda VEELBELOVENDE PRESTATIE VAN HANS MOL Havenberichten artistiek Minister wil eenheid van beleid RADIO BECKER voor RIJLES Haarden en kachels flits-foto-wedstrijd ZATERDAG 2 JANUARI 1960 5 Slijterij en Wijnhandel is „SUCCES" LOENDERSLOOT foto (illWEI® kïno Opstellingen van de IJ mond-elftallen In Royal te IJmuiden was donderdagmiddag de gehele Wijsmullerfamilie bij elkaar gekomen. Men kwam om te huldigen, men kwam om afscheid te nemen. De huldiging gold vier mannen, die hun veertigjarig jubileum vierden: kapitein A. Broek, en de eerste machinisten W. Zwartvcld, W. Wolvers en J. Rob. Het afscheid was bestemd voor kapitein Maarten de Koe, die een eervolle loop baan afsloot. De officiële plechtigheid was zeer sober gehouden, maar toch treffend. Directeur A. Wijsmuller sprak eerst kapitein De Koe toe. „De feiten uit uw lijst zijn voldoende bekend" zei hij. „Maar alleen op grond daarvan kan men u toch niet kennen. Of u nu begonnen bent op de Achilles of de Simson doet niet ter zake. Het gaat erom hoe u uw werk hebt vervuld, en we kun nen niets anders zeggen, dan dat u daar karakter bij hebt getoond." De heer Wijsmuller meende, dat kapi tein De Koe misschien alleen door zijn echtgenote bij benadering wordt gekend. „U bent ongetwijfeld meermalen op uw hart getrapt. Vaak zal men niet hebben begrepen hoe u dacht of wilde handelen. Bij de berging van de Nyon heb ik u in uw werk kunnen gadeslaan en één ding is me steeds bijgebleven. Er werd een onont- plofte bom ontdekt, en de Engelse dienst doende officier vroeg kapitein De Koe die naar het achterschip te willen laten bren gen. Kapitein De Koe pakte het ding op en bracht het zelf over. Kennelijk was u een vader voor uw mensen, kapitein". De heer Wijsmuller zei, dat de heer De Koe ongetwijfeld vele teleurstellingen ge kend moet hebben, maar toch vervulde hij zijn werk altijd met blijdschap. „Ik zal daaraan een voorbeeld nemen. Ik dank u uit de grond van mijn hart. Dat we nu kapiteins hebben, die iets van de sleep- vaart begrijpen, is te danken aan de kapi teins De Koe, Van den Burg en Moerman. Dat dit bedrijf kan draaien, danken we aan de mensen van de oude garde." De heer Wijsmuller bood kapitein De Koe daarna een bandrecorder aan. Ver volgens voerde hij het woord tot de vier jubilarissen en hun echtgenoten, die hij dankte voor het vele werk, dat zij in de afgelopen veertig jaar hebben gepres teerd. Hij bood enveloppen met inhoud aan. Voorts spraken nog mevrouw J. Roeper namens de walclub en de heer J. van Leeuwen namens het personeel. De eerste bood bloemen aan, de tweede enveloppen met inhoud. De jubilarissen Kapitein A. Broek kwam in dienst als kok-matroos op de Achilles. Na anderhalf jaar werd hij stuurman op de sleepboten in de havendienst en voor het kustwerk bij kleine reisjes en bergingen. In 1945 kwam hij als kapitein op de uit Engeland teruggekeerde Hector, waarna hij kapi tein is geweest op vrijwel alle boten. Hij heeft vele bergingen en hulpverleningen op de Nederlandse kust helpen uitvoeren en lag dan ook meestal op bergingsstation met een van de schepen, de laatste jaren vooral de Titan en Simson. Bekende" ber gingen waren: Frameggen, Katingo, Fal con, Ketty, -Breezand, Tiny, Nyonr Eerste machinist W. Zwartveld voer eerst op de Achilles, later op de Simson. Het grootste deel van zijn diensttijd was hij eerste machinist op de Junior. Deze was voor de tweede wereldoorlog betrok ken bij de afhaaldienst van het Loodswe zen te IJmuiden. Na 1945 voer hij op alle stoomsleepboten, maar in 1957 kwam hij Advertentie Lange Nieuw- straat 447 Telefoon 7281 VELSEN-IJ MUI DEN ZATERDAG 2 JANUARI Thalia, 19 en 21.15 uur: „De Toon Her mansfilm". Rex, 20 uur: „Opmars naar de galg". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. Kennemerhof, 19.30 uur: Dam-simultaan Baba Sy. ZONDAG 3 JANUARI Thalia, 15 uur: „De laatste Robin Hood"; 20 uur: „De Toon Hermansfilm". Rex, 15 uur: „De genadeloze wreker"; 20 uur: „Opmars naar de galg". Schonenberg. 14.30 uur: VSV—SHS. MAANDAG 4 JANUARI Thalia, 20 uur: „De Toon Hermansfilm". Rex, 20 uur: „Opmars naar de galg". Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. BEVERWIJK ZATERDAG 2 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Handen thuis, alsjeblieft". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sap phire, het meisje uit de Tulip-Bar". W.B.-Theater, 20 uur: „De Arend van Madagascar". ZONDAG 3 JANUARI Kennemer Theater. 14.30 uur: „Artisten en modellen"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Houseboat". Luxor Theater, 14.30 uur: „Tarzan en de ivoordieven"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Moufarde van Sonaansee". W.B.-Theater. 14.30 uur: „Arabische nachten"; 16.30 en 20 uur: „Met dode lijke afloop". MAANDAG 4 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Houseboat". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Mou farde van de Sonaansee". W.B.-Theater, 20 uur: „Met dodelijke afloop". Het Centrum, 20 uur: .Taarwisselings- bijeenkomst Partij van de Arbeid. Kennemer Statenhuis, Velserweg, 19 uur: Ruilbeurs. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Contactavond Kennemer Motor- en Autoclub. HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Meineed". op de nieuwe Junior. Hij maakte de ber gingen mee van de Frameggen en de Ka tingo. Eerste machinist W. Wolvers monsterde in 1919 bij Zurmühlen om met de Cycloop een dokje van Kiel naar IJmuiden te sle pen. Dit was het dokje, dat nu nog altijd in de Vissershaven ligt. Wijsmuller kocht de Cycloop en de heer Wolvers bleef. Van 1922 af kwam hij op de Junior. Na de oorlog maakte hij veel reisjes met de oude Hector. Hij is nu eerste machinist op de „Assistent". Bergingen waren onder meer Katingo, Frameggen en Shonga. Eerste machinist J. Rob kwam evenals kapitein Broek bij de Vischploeg vandaan. Hij werd spoedig machinist op de Achil les, daarna op de Simson, waarna hij „meester" werd op de „Titan". Hij heeft alle boten meegemaakt en voerde veel re paraties aan de boten in eigen beheer uit. In de laatste vijftien jaar voor de Twee de Wereldoorlog voer hij uitsluitend op de Stentor Het deed hem dan ook veel pijn, toen hij in 1940 opdracht kreeg de Stentor voor de Kleine Sluis in IJmuiden tot zin ken te brengen. Ook de Nestor werd toen tot zinken gebracht. Moeilijke bergingen waren de Promus, die met 8 sleepboten van de Haaksgron- den werd getrokken, en de P. C. Hooft in Amsterdam. Tijdens een reisje is hij in 1957 aan boord van de Nestor gevallen. Sindsdien is hij werkzaam in het magazijn. De jubilarissen met de directeur en kapitein De Koe: v.l.n.r. de heren A. Wijsmuller, De Koe, Zwartveld, Broek, Wolvers en Rob. Advertentie Bij de n.v. De Plaatwellerij heeft woens dagmorgen de veelbelovende Plaaiwellerij- leerling Hans Mol in het middelpunt van de belangstelling gestaan wegens de uit reiking van de ir. W Maas Geesteranus- prijs. In het kantoor waren voor deze gelegen heid bijeen mevrouw Maas Geesteranus en de heren Willemse, voorzitter van het ir. Maas Geesteranus-londs, H. Zuiderduin, onderdirecteur Plaatwellerij en Bemetel- consulent; directie, leraren, bedrijfsleider G. de Haan en personeelschef H. Kraaye- veld alsmede de ouders van de prijswin naar. Namens het bedrijf begroette directeur E. F. Peltzer het gezelschap, waarna de heer Willemse een kort overzicht gaf van de Bemetel-opleidingsontwikkeling gedu rende de laatste veertig jaar. Voor 1940 bedroeg het aantal leerlingen ongeveer 2000 tot 3000 maar thans nemen 45.000 leerlingen in het land aan het Bemetel- onderwijs deel, waarvan ir. W. Maas Gees- tenarus de pionier is geweest. Na zijn overlijden is het fonds naar hem genoemd. Dit fonds verstrekt jaarlijks prijzen aan de tien beste leerlingen van het jaar, onder wie dit jaar Hans Mol, die hierdoor een veelbelovende prestatie heeft geleverd. De heer Willemse reikte met hartelijke gelukwensen aan Hans Mol als prijzen uit: een fraaie oorkonde met bijbehorende ere penning, prachtige technische boeken en een mooie, grote passerdoos. Namens de Plaatwellerij feliciteerde ir. Peltzer de jeugdige werknemer met zijn succes onder aanbieding van een Technisch Handboek, waarna de gelukkige ouders Advertentie T BESTE ADRES LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN Lange Nieiiwsteaat 718 - Tel. 4335 Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Marianne van Gothenburg, cellulose Velsen; Prins Willem IV, Londen; Dolies, Hamburg; Henja, Queensbo- rough: Labotas, Antwerpen; Wim 1, Stettin, ce ment. voor Haarlem; Aldert L., Pt. Talbot; Zaan- stroom. Londen; Rijnstroom. Huil; Munte, Shorc- hsm; Spaarneborg, Southampton, laden IJmui den; Norinda, Bremen; Elpenor, Swansea; Bodo- 10. Mclilla. erts voor IJmuiden; Emmy S.. Vaste- ras; Pavo. Domsjö: Campo Grande. Wabana, erts voor IJmuiden: Lulea, Rotterdam; Bodil Schmidt. Riga. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan; Joseph Fre- ring van Monrovia, erts voor IJmuiden; Beljean- r.e. Marmagoa, erts voor IJmuiden; Use. Calais: Lireco. Colchester, laden IJmuiden: Breda, Ein den: Bcninkust. Freetown; Frey. Londen; Sula. Manilla; Aptity, Lowestoft: Selby, Goole; Phile- tas. Rotterdam; Swallow. Londen, laden IJmui den; Duvelsbek, Rochester; Betty, Rotterdam; Minerva 2. Rotterdam, laden IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Spes naar Stettin, ledig IJmuiden; Arabrilt, Geile; Thetis. Rotterdam; Leliekerk. Londen: Rote, Londen, walsmateriaal van IJmuiden: Delta, Bohus. zout van IJmuiden; Constantia. Gdynia, ledig Velsen: Chios, Hampton Roads, ledig IJmuiden; Andrev. Hamburg; Martha Ahrens, Hamburg: Providence. U.S.A.; Saint Thomas, Duinkerken: Egret. Liver pool; Agna, Gdynia; Bolt. Skiën: Burgundia, Karlstad Fennia. Bremen: Hontestroom. Man chester; Fernland, Hamburg; Tbilisi. Delfzijl; Ju- gen. Hamburg: Rokin. Vastervik; Twente. Fal mouth Olaf Ringdal. Hamburg. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Hathor naar Hamburg; Peperkust, Antwerpen; Flevo. Genua; Rodenbek, Antwerpen; Lulolf Oldendorf, Trujillo; Sandenburg. Stockholm: Harold, Helsinki; Este. Cardiff, bijlegger IJmuiden. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Minerva 2 van Rotterdam, laden Binnenhaven Hoogovens; Whitfleet. Portland, kalksteen voor Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterda m is gegaan). hun zoon een draagbare radio schonken. Vervolgens deden nog de heren Zuider duin namens de Bemetel en Bijlsma als leraar van de Hoogoven-opleidingscursus hun hartelijke toespraken van felicitaties vergezeld gaan. De fraaie prestatie gaf aanleiding om deze in-een gezellig samenzijn nog eens te beschouwen. Advertentie Alle bekende merken - Vakkundige plaatsin: Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden J. I1ARMSEN SPREEKT VOOR P. v. d. A. De afdeling Velsen-Noord van de Par tij van de Arbeid houdt maandagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat een jaarwisselings- bijeenkomsl, waar de heer J. Harmsen te Velsen, lid van Provinciale Staten van Noordholland, zal spreken. Medewerking verleent de Stem des Volks met zang. Er wordt tevens een toneelstuk opgevoerd. De bezoekers krijgen gratis oliebollen aangeboden. VOORLICHTING VOOR BOLLEN- KWEKERS In café Dam te Heemskerk heeft de heer W. H. Kiela gesproken over „bodemmoe heid" voor tuinders en bloembollenkwe kers. Jlij noemde het kweken van gewas sen niet eenvoudig, temeer daar men met allerlei factoren rekening dient te houden. Eén hiervan is de zogenaamde bodem moeheid, welke onder andere de aardap pelteelt bemoeilijk. Als veroorzaker voor deze bodemmoeheid treedt het „aaltje" op. Bij grondonderzoek in verschillende laboratoria is men tot de ontdekking ge komen dat een groot aantal soorten aaltjes in de bodem leeft, aldus de heer Kiela, die uitvoerig de bestrijding hiervan be handelde. Ter afwisseling werden op deze avond nog een aantal films vertoond. (Ie prijs) of 50.— (2e prijs) T/m 9 januari 1960 inleveren van uw flitsfoto's voor de Kcnncmerlaan 3 en 5 (by dc brug) („De witte fotowinkel) AUTOMATISCHE SPOORWEG BEVEILIGING De spoorwegovergang van de Eerste Groenelaan te Castricum krijgt een auto matische beveiliging. Burgemeester en wethouders van Castricum maken nu be kend dat van 7 tot en met 28 januari, of zoveel langer of korter als nodig is, deze overweg voor het verkeer geheel is afge sloten. RUGBY. Op 2 januari speelt AAC op het Olympiaplein in Amsterdam 'n rugbywed strijd tegen de Leicester University. In Earls Court, Londen, is de zesde nationale boottentnonstelling geopend. Hier zal het hart, van menig vriend van de watersport sneller gaan klop- nnderd in een piepklein jachthaventje. pen bij het aanschouwen van al het moois op het gebied van motor- en zeiljachten. Het (weinig gebruikte) zwembad in het gebouw is nu ver- „Heemskerk wordt het achterland van Beverwijk", dit was een van de vele op merkingen die op de vergadering van Heemskerks raad op de laatste dag van het jaar 1959 werden gemaakt. De leden waren namelijk met spoed bijeenge roepen om door het college van Burge meester en wethouders formeel in ken nis te worden gesteld van de inhoud van de ministeriële brief over de bestuur lijke indeling van de IJmond en wel in die zin, dat Heemskerk en Beverwijk bij elkaar zouden moeten worden gevoegd om de zo gewenste evenwichtige ont wikkeling in de TJmond te kunnen be reiken. Heemskerk is het zoals bekend - niet eens met de voorgestelde samen voeging. die verlies van de gemeentelijke zelfstandigheid impliceert. De raadsleden zeiden woensdag teleur gesteld te zijn over de argumenten die in de brief van de minister worden aange voerd om Heemskerk en Beverwijk sa men te voegen. „De brief had door een Beverwijker geschreven kunnen zijn", zei het raadslid Duin (K.V.P.), die zich in het geheel niet kon verenigen met de ge dachte dat samenvoeging betekende dat een financieel gezonde gemeente bij een gemeente wordt getrokken, „die zich fi nancieel naar de afgrond heeft gewerkt". Het was dit raadslid, dat het college van burgemeester en wethouders voor stelde een rapport te doen samenstellen over de samenwerking en de eventuele knelpunten tussen Beverwijk en Heems kerk en een persconferentie te houden. Een ander fractielid, te weten de heer Kramer, zei dat er in de brief helemaal niet over de mens wordt gesproken, maar uitsluitend over zakelijke en technische aangelegenheden. „Ik heb het idee dat de minister is beïnvloed door personen die een verkeerde indruk hebben gegeven van de verwezenlijking van de uitbreidings plannen in het kader van het streekplan", meende de heer Kramer. Vurig zei deze spreker dat door samenvoeging het „vuur, dat smeult in de Heemskerkse ge meenschap, wordt gedoofd". Ook het raadslid Van Tuinen (Ch-AR) liet zich in ongunstige zin uit over samen voeging. „Daarmee wordt een grote fout gemaakt". Daarom vond hij ook het voor stel van de heer Duin om een persconfe rentie te houden van groot belang, daar Parlement en Gedeputeerde Staten de juiste feiten moeten kennen. „Elk woord dat nu wordt gezegd over samenvoeging van Heemskerk en Bever wijk is te veel. meende de heer R. Been tjes (K.V.P.). Hij vond dat de raad alle krachten moest aanwenden om „deze ramp (samenvoeging) te voorkomen. Verder vond hij de argumenten van tech nische aard, die de minister in zijn brief noemt, onjuist. De voorzitter, burgemeester H. Nielen, zei onder meer: „Wij zullen het vuur om voor het behoud van de zelfstandigheid te strijden meedragen over de drempel van 1959". MINISTERS ARGUMENTATIE Waarom zou het wenselijk zijn Bever Dit is een schaalmodel van het nieuw ste vliegtuig van de Britse Vickers- fabrieken: de „Zwaluw". Het merk waardigste aan hel toestel is wel de mogelijkheid het „silhouet" tijdens het vliegen le veranderen: de vleugels kunnen nl. in meei of mindere mate naar achteren worden geklapt, al naar gelang van de snelheid van het ogen blik. Zoals het toestel hier gefotogra feerd is, staan de vleugels in start- of landiv gsstand. wijk en Heemskerk samen te voegen? Hieronder volgt de argumentatie van de minister van Binnenlandse Zaken in zijn brief aan Gedeputeerde Staten van Noord holland. Sinds de opstelling van het streekplan is het gebied van Beverwijk grotendeels vol gebouwd. De op Beverwijks gebied gele gen helft van de wijk Óosterwijk is in aanbouw, terwijl met de bouw van de in Beverwijk gelegen helft van de wijk Mee- restein is begonnen. Binnen uiterlijk twee jaar zullen deze wijkgedeelten voltooid zijn, waarna Beverwijk zal zijn volge bouwd. Voor de harmonische ontwikkeling van de stad was het wenselijk geweest, dat op Heemskerks gebied allereerst de andere helft van Óosterwijk en Meerestein was afgebouwd, waarna de stad verder naar het noordoosten had kunnen uitgroeien. Heemskerk zelf zou dan, zoals "net be stuur dier gemeente aanvankelijk ook heeft gewild, zo lang mogelijk een tuin dersdorp met enige forensenbevolking hebben kunnen blijven. De omstandigheden hebben er evenwel toe geleid, dat met de bouw van de ont worpen stadswijken reeds in een vroeg stadium is overgesprongen naar de omge ving van het dorp Heemskerk. Het com pleteren van de wijk Meerestein zou op moeilijkheden stuiten, omdat de prijzen van de ruwe grond hier zeer'hoog zijni Deze grond is dan ook, anders dan in de Beverwijkse helft, nog grotendeels par ticulier eigendom. Volgens het streekplan zou bij realise ring van de wijken, met inbegrip van de bestaande bevolking, een inwonertal worden bereikt van rond 120.000. RAMINGEN Uiteraard moeten ramingen voor inwo nertallen met grote voorzichtigheid wor den opgesteld en gehanteerd. In het IJmond-gebied is dit wel in bijzondere mate het geval, nu de ontwikkeling van het gebied in zo sterke mate van de ex pansie van één bedrijf de Hoogovens afhankelijk is. Destijds is uitgegaan van een produktie van twee miljoen ton staal per jaar op het in het streekplan voor basis-industrie c.a. bestemde ter rein, terwijl de daarbij behorende perso neelsbezetting werd gesteld op 20.000 man. Ten behoeve van het Hoogovenpersoneel zouden in het gebied van Beverwijk en Heemskerk in de komende jaren jaar lijks 450 woningen nodig zijn. Weliswaar kan enerzijds, als gevolg van technologi sche vooruitgang, een dalende arbeidersin- tensiteil worden verwacht, doch ander zijds moet rekening worden gehouden met een zodanig toenemende produktie dat het arbeiderspotentieel de 20.000 aanzien lijk zal te boven gaan. Een aantal woningen van 450 per jaar zou bij deze ontwikkeling dus aan de lage kant zijn. Op langere termijn zal daarom de in het streekplan gedachte stad wel licht niet toereikend blijken te zijn. Boven de 450 woningen per jaar voor hoogovenpersoneel zullen immers ook nog andere woningbehoeften moeten worden bevredigd. Zelfs bij een voorzichtige ra ming moet dan ook omstreeks 1980 een be volking van rond 90.000 worden verwacht; vermoedelijk zal het aantal hoger liggen. Gezien de capaciteit van de bovengenoem de wijken betekent dit, dat ook op grond slag van de huidige gegevens moet wor den gerekend op het tot stand komen van een aaneengesloten stad in de geest van het streekplan. Het lijkt van het grootste belang, dat de verdere vorming van deze stad door één bestuur zal worden geleid. Advertentie HOTSIEKNOTSIE GELUID IN UW RADIO Neem toch een goed toestel. U verhoogt uw luistergenot. HEEFT VOLOP KEUS. Philips - Erres - Aristona - Blaupunkt De betaling is te regelen. Trawlerkade 64 - IJmuiden - Tel. 6490 T. J. DIJKSTRA EERSTE JUBILARIS De lange rij van jubilarissen, die dit jaar opnieuw bij de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. de be langstelling vraagt, wordt reeds vandaag geopend door de heer T. J. Dijkstra. De jubilaris, die zijn jubileum maandag zal vieren, is op jeugdige leeftijd bij de pa pierfabricage gekomen. Hij begon zijn loopbaan als pershulp van de papier maker. Thans heeft hij sedertdien de functie van droger bereikt, op één na de hoogste functie aan de papiermachine. Het behoort uiteraard primair tot de competentie van de gemeentebesturen en het college van Gedeputeerde Staten, uit de verschillende plannen en suggesties voor de bouw van een nieuwe stad, een keuze te doen. Welke keuze zal worden ge daan, moet voor het vraagstuk van de be stuurlijke regeling van minder belang worden geacht. In elk geval zal immers één samenhangende stad moeten worden gebouwd, die ook wat de city-voor zieningen betreft, een harmonisch ka rakter draagt. Deze ontwikkeling zal ingeval van hand having van de zelfstandigheid van de ge meenten Beverwijk en Heemskerk, erns tig worden belemmerd. Alsdan zullen im mers beide gemeenten een „city" kunnen aanleggen als gevolg waarvan een „tegen elkaar opbieden" nauwelijks zal kunnen worden voorkomen. De moeilijkheden Hoe dit ook zij, de samenvoeging moet in elk geval noodzakelijk worden geacht om in de in wording zijnde stad de verwe zenlijking van de juiste planologische ver houdingen te waarborgen. Het betreft hier een omvangrijke operatie onder moeilijke omstandigheden (veel oude lintbebouwing en tuinbouwbedrijven in het voor de stad bestemde gebied, de reeds bestaande aan zet van nieuwe wijken bij Heemskerk e.d.) Eenheid van beleid kan daarbij niet wor- dejr gemist. Geleidelijk doen zich reeds verschillen de concrete moeilijkheden voor, zoals: het' half onvoltooid blijven van de wijk Meerestein; het aanhouden van een ver schillend bemalingspeil in de twee delen van de wijk Óosterwijk; uiteenlopende voorziening voor de straatverlichting en vuilverwijdering; uiteenlopende techni sche verzorging van de riolering. Ook met het oog op allerlei plannen voor openbare gebouwen, die te zijner tijd me de een belangrijke rol zullen spelen bij het tot stand brengen van een waardig stadscentrum, is het nodig dat de stad, zo wel in de opbouwperiode als nadat zij zal zijn tot stand gekomen, als één geheel kan worden overzien en bestuurd. De omstan digheid, dat het gezamenlijke gebied van de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk als één woon- en werkgebied moet worden beschouwd, welks onderde len een nauwe onderlinge samenhang ver tonen, heeft de vraag doen opkomen, of met samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk kan worden volstaan dan wel of ook de gemeente Velsen aan deze com binatie ware toe te voegen c.q. bijzonde re bestuurlijke voorzieningen zouden moe ten worden getroffen. En Velsen Op deze vraag heeft de minister overleg gepleegd met zijn ambtgenoot van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Er van uitgaande, dat het bestuur van de nieuwe gemeente aan de noordoever van het ka naal en dat van de gemeente Velsen een grote mate van bereidheid tot onderlinge samenwerking in het belang van een even wichtige ontwikkeling in het IJmondge- bied aan de dag zullen leggen, is de minis ter tot de conclusie gekomen, dat geen klemmende redenen aanwezig zijn, welke een ingreep in bovenbedoelde zin zouden rechtvaardigen. Wel lijkt een wijziging van de grens tussen de gemeenten Velsen en Beverwijk aangewezen. De zuidgrens van Beverwijk heeft een willekeurig beloop. De grens doorsnijdt bij voorbeeld het hoogoven terrein en zelfs het gebouw van Breedband. Verder ver oorzaakt zij een ongewenste toestand bij de zuidelijke toegang tot Beverwijk en het spoorwegstation aldaar, terwijl de grens ook de in het streekplan ontworpen aan- maakhaven ten oosten van de Velsertun- nel in twee delen splitst. Een wijziging van deze grens, welke het karakter heeft van een enigszins ruime correctie, verdient daarom aanbeveling. Velsen (uit tegen ADO): Kaasenbrood; Geuzenbroek en Boon; Spanjaard, Hijnen en Schoorl; Wittebrood, Hoogzaad, Bak- kum, Graman en Van Schagen. Beverwijk (thuis tegen Wijk aan Zee): Raap; Wijand en Lorjee; Wol terman, Bruinenberg en Ketting; Van der Mey, Gerrits, Waanders, Minneboo en Van Oost. Terrasvogels (thuis tegen VVZ): Boeser; Disselköter en Cardol: Van Dillewyn, Van Gelder en Vader; Rijke, Van Eden, Otto, Bos en Gnodde. Stormvogels 2 (thuis tegen Baronie 2): Vrijhof; Van der Stelt en Visser; De Roos, Kistemaker en Kloosterman; Zoeteman, Nat, Admiraal, Woning en Rademaker. De Kenneemrs 2 (thuis tegen QSC 2): Rynderop; Beentjes en Aardenburg; Zoon, Peggeman en Verhagen; Sluiter, De Vos, Joosten, Van der Sluis en Wold. DEM 2 (thuis tegen HFC 2): Rozemeyer; Niesten en Van Buggenum; Willems, Klaus en Slotemaker; Burger. Goderie, C. v. Lieshout. Aarde*-burg en Jansen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5