Velo Visie Fa. v. d. Outenaar Raave In de vishal en op zee Kleine schoonheid bij een bespoel antenne Parfumerieën en Bijouterieën Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs in 1959 6 Onder invloed van drank achter het stuur D rie automobilisten aangehouden Wegens inventarisatie Fa. DE VILDER Kort geding tegen „T. V." Deskundigen zullen nagaan of auteurs recht is geschonden R. Ahlberg leidt dienst van Leger des Heils in Haarlem Kerstboomverbranding in Haarlem verliep rustig De hoofdader naar het T.V.-apparaat is een goed geplaatste Vele aanrijdingen op oudejaarsdag Jongen van dak gevallen in Haarlem-Noord Kalme jaarwisseling in Haarlem Verbranding kerstbomen Achttien percent' meer verkeer door tunnel Ruim 480 schepen meer naar IJmuiden Uitslagen schaaktoernooi in Hastings Simultaanseance in Amsterdam Bykova leidt met 7-4 Schneider en Nijeboer verloren in Miami G. VAN TELGEN Lissenaar Van Dijk wint cycle-cross De beurs van gisteren Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs Vorige week (21-24 december 1959) Deze week (28-30 december 1959) ZATERDAG 2 JANUARI 1960 Advertentie TUSSEN DRIE ROTSBLOKKEN, vier kant en massief, een eenvoudiger achter grond dan ooit een abstract schilder ont wierp, dansten twee kleine libellen hun liefdesdans. Onder hen was het blinkend- zwarte water van de bergbeek. Boven hen een schemerig groene koepel van dichtbe- bladerde bomen. Hun dunne lichaampjes leken van zuiver goud. hun trillende vleu gels van zwart gaas met gouden aderen. De hele dans beperkte zich tot een rpper- vlakte van een paar vierkante meter en was een wonder van choreografie. Recht tegenover elkaar hingen ze te .trillen in de ene zonnestraal, die messcherp en mes- dun door de bladeren viel, regelrecht tot op de bodem van het zwarte poeltje, en on der dat licht leefden in het water vreemde vormen op Van wielende planten en ver schietende diertjes. Dan deinden ze weg in een wijde cirkel en kruisten elkander weer in het midden van de zonnestraal. Ze ste gen en daalden, keerden en wendden, soms snel als een flits, twee gouden pun ten die versprongen in het licht, en dan wa ren ze weer langzaam en welhaast onbe weeglijk, twee kleine insecten, met tril lende vleugels en gekromde lijfjes. Ze ver dwenen achter bladeren en doken op on verwachte plaatsen weer op. Ze rustten op een ijl varenblad en verscholen zich in een bloem, maar steeds weer keerden ze terug tot het leidmotief van trillende punten en gouden cirkels. Toen sloeg het noodlot toe, snel en on verbiddelijk. Een klein deel van een rots blok kwam omhoog en begon te leVen. Op het ruige zwart van vergaan mos ont waakten twee boosaardige ogen. Een bleke muil ging wijd open, een snelle dunne tong sloeg uit, en slechts één stukje dukaten goud ontweek naar de veilige hoogte van het gebladerte daar. ver boven. De pad zonk weer in zichzelf terug en werd weel een deel van het rotsblok, zwart en dood. Het bos, 'waarin dit miniatuurdrama zich afspeelde, was dicht en schemerig als een broeikas. Het geurde er naar ver molmd hout en natte varens en onzichtba re bloemen, met soms een vleug van de aasgeur der aaronskelken, die met hun bloemen de grond uitpriemden. Zo groot was de stuwkracht van die donkere bloe men, die vaak de kleur van gestold bloed hadden, dat de aardkorrels nog aan de spits van de schede zaten als de bloem al in volle wasdom verkeerde. EEN LAAG GROEISEL bedekte de grond, stekelige struikjes, gladde slinger planten als een verward kluwen dooreen- gegroeid, dunne en ijle grassoorten, hart vormige bladeren als paraplu's zo groot, die als een effectief scherm ieder voort woekerend leven voor contact met de bui tenwereld behoedden. Hogerop was de we reld der epifyten en parasieten, die in dichte, donkere klompen op bijna <edere boom genesteld zaten. En nog hogerop was de wereld van de bomen zelf. luchtig en ruisend en koel in de wind. Het leven in het bos verdeelde zich ook in drie zones. Zij, die op de aarde leefden, hadden grotendeels ook haar kleur aan genomen, zoals de pad op het rotsblok. Het waren wormen en hagedissen en al lerlei kruipend gedierte als slakken en duizendpoten. Ze leefden daar hun stil en heimelijk duister leventje tussen bladeren en onder stenen en in het water van de beek. DE TUSSENWERELD was kleuriger en briljanter. De daar levenden hadden vleugels, en wat voor vleugels! Handgro- te vlinders waren er, fluweelzwart met bleekgroene parelsnoeren op de diep inge sneden wiekjes, laaiend rood als een vlam of als een poinsettiablad in de zon, helder lichtend-blauw als de tropenhemel of stralend goudgeel, smetteloos wit of elektrisch groen. Daar leefden de libellen, goud en groen en zwart, blauw en paars en rood. Maar allen hadden ze zwarte, gouddooraderde vleugels. Daar waren massieve, zwarte, rondbrommende tor ren, ingesnoerde, gruwelijk grote wespen, kleine wilde bijen en juweelblauwe vlie gen. Een leger van vleugellozen onder hield de verbinding tussen aarde en bo men. Dat waren de mieren, ontelbaar ve len, groot en klein, zwart en bruin en rood. en bijna allen voorzien van geweldige bijtkaken. Alleen de vliegende mieren kregen in de paartijd vliezige vleugels en konden dan de wijde wereld inzwermen Was hun liefdesdorst gestild, dan verlo ren ze hun vleugels en ze stichtten een nieuwe gemeenschap. Het was een toe komst, die fraaier 'eek dan zij was. want hoe ontelbaar velen van hen gingen niet tien onder aan de vraatzucht der aardbe woners? En hoe werden ze gehaat door de mensen, die kriebelige, wriemelende, vliegende en rondkrioelende massa vlie gende mieren, die overal in kruipen, over al tussen, overal op! DE BOOMTOPPEN waren het rijk van de vogels. Daar onderhielden zich de dwaas fluitende neushoornvogels, en de kleine zachtzinnige duifjes met hun me lancholieke stemmetjes. Er waren zwarte vogels en blauwe, er waren vogels zo klein als een kinderhand en met alle kleu ren van een pauw. Er waren kleine blau we ijsvogeltjes en reusachtige grote, wit- zwarte ijsvogels. Maar daar woonden ook de palmratjes, die zich voedden met de pitten der oliepalmen. Daar woonden de kleine, teddybeerachtige beestjes, die bushbaby's genoemd worden, omdat ze 's nachts schreien als een klein kindje. In werkelijkheid waren ze halfaapjes, kleine diertjes met grote, bolle spiegelende ogen, een donzig vachtje en de onschuldigste ge zichtjes. Er woonden ook slangen en maar heel weinig apen, want zij die eenmaal talrijker waren dan de vogels, waren dooi de nimmer te verzadigen mens uitgeroeid. Uitgeroeid met al het wild. dat hier een maal huisde; met de olifanten, de ouffels en de chimpansees. Alleen zij die uiterst snel, uiterst schuw en zeer vruchtbaar wa ren, konden het houden tegen de met ge weren bewapende inboorlingen. OVERIGENS was de kleine wereld van het bos interessant genoeg om er nader kennis mee te maken. Want hier leefden de grootste duizendpoten, slakken, mantis- sen en schorpioenen van de hele wereld. Zij waren niet het soort dieren dat men bij voorkeur als aardige dieren zou beti telen. Wat dat betrof waren de bushbaby het dwerghertje en de vele vogéls en vlin ders veel meer esthetisch verantwoorde objecten. Maar aangezien een landstreek nooit door alleen maar lieve, maar veel eer door alleen vervelende, bijterige die ren wordt bevolkt tenminste het lijkt er sterk op was het niet onnuttig om eens een tijdlang stil bij een bospoel te gaan zitten om. gepikt en gestoken, gebe ten er, geknepen, te kijken naar de liefdes- dans van twee kleine gouden libellen. Bob Tadema Sporry Op Nieuwjaarsdag zijn in Haarlem drie automobilisten aangehouden, die ervan verdacht werden onder invloed van drank een auto bestuurd te hebben. Om zes uur des avonds kwam een auto, bestuurd door een tweeënvijftigjarige groentehandelaar uit Haarlem, op het Soendaplein bij de Pijnboomstraat in aanraking met een autobus. De groentehandelaar reed door, maar werd door de bestuurder van de autobus ingéhaald. De groentehandelaar bleek onder invloed van drank te verkeren. Om kwart voor negen is een drieëndertig jarige dakbedekker uit Haarlem met zijn auto tegen de pui van een woning aan de Eendjespoortstraat gereden. De man ver volgde zijn weg, maar werd een half uur later in zijn woning aangehouden. De man deelde mee voor de aanrijding vier glaas jes bier te hebben gedronken en daarna nog eens zes. Een dertigjarige handelaar uit Koog aan de Zaan was des avonds om kwart voor tien betrokken bij een aanrijding in de Anegane. De bestuurder van de auto. die aangereden werd, zocht contact met de politie, waarna de handelaar naar het. bu reau van politie is overgebracht. Het bleek dat hij tien glazen bier had gebruikt. De rijbewijzen van de drie aangehoude nen zijn ingevorderd en zij hebben de nacht in het bureau van politie doorge bracht. Advertentie is onze zaak GESLOTEN op maandae en dinsdag 4 en 5 jan Velserduinweg 173 - Tel. 440'' Boodschappen in de brievenbus of telefonisch De president van de rechtbank te Arn hem heeft hedenmorgen vonnis gewezen in het korte geding van de omroepvereni gingen tegen het televisieblad „TV" en daarbij een onderzoek door deskundigen bevolen naar de vraag of publikatie van radioprogramma's in het blad een bewer king is, die in haar geheel als nieuw, oor spronkelijk werk moet worden aange merkt, of dat hier sprake is van een over nemen van programma's waarop auteurs recht berust bij de omroepverenigingen. Als deskundigen werden benoemd prof. mr. G. H. C. Bodenhausen, Den Haag, prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers en prof. mr. A. Pitlo, beiden te Amsterdam. De president ging er bij zijn vonnis van uit dat de omroepverenigingen bij de hui dige stand van de wetgeving en de juris prudentie op dit gebied auteursrecht heb ben op pi-ogramma's, zoals die door haar worden gepubliceerd. Op grond van uit voerige overwegingen van principiële en feitelijke aard acht de president de rech ten van de omroepverenigingen op de door haar gepubliceerde radioprogramma's ge schonden, tenzij de aan deskundigen voor gelegde vraag bevestigend zou moeten wor den beantwoord. Ten aanzien van de televisieprogramma's wordt in het vonnis beslist, dat het ge vraagde verbod moet worden afgewezen, omdat voorshands niet is aangetoond dat daarbij direct of indirect-van auteursrech telijk beschermde geschriften van eiseres sen gebruik is gemaakt. De vordering van het televisieblad TV is aangehouden. Deze vordering betrof de eis tot toelating tot persconferenties en mede delingen die omroepverenigingen aan de Nederlandse pers verschaffen, totdat bij eindvonnis over de vordering van de om roepverenigingen zal zijn beslist. rrrrrrrrYxyyxxKyyyyyyyrry WEEKABONNEMENTEN lienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE De huidige commandant van het Legei des Heils, commissioner R. Ahlberg, die is aangesteld tot leider van het Leger des Heilswerk in Zweden, zal voor zijn vertrek uit Nederland aanstaande zondag in Haar lem de zondagavondsamenkomst leiden. Kolonel W. F. Palstra zal commissioner Ahlberg opvolgen in de rang van luitenant- commissioner als commandant van het Nederlandse Leger des Heils. De verbranding van kerstbomen ge schiedde in alle delen van Haarlem op rus tige wijze. De belangstelling hiervoor was, vooral van de zijde van de jeugd groot. Op het terrein aan de Oudeweg werden 100 bomen ingeleverd, op dat aan de Zo- merweg 200 op dat aan het Theemsplein 150. op dat aan het Leidseplein 100. Het aantal was vooral groot doordat de poli tie en de gemeentereiniging in de loop van de middag actief waren opgetreden, waar bij zij vele bomen, die in poorten en tui nen werden aangetroffen in beslag namen. Vooral in de omgeving van het Leidse- nlein vond dp politie veel bomen. In de IJ muider vishallen was vandaag niets te doen. Wel kwam de KW 42 binnen met 450 kantjes en 12 kisten verse haring, maar eerst maandag zal men eT mee aan de markt kunnen komen. Dan lossen ook de SCH 261 en VL 7. Op zee was het weer wel goed. Om de noorden werden donderdag 100 tot 250 manden haring, wijting, koolvis en schel vis gevangen, waarbij de „Allan Water" in twee trekken 100 manden ving, de „Haar lem" eveneens. Vrijdag werden er 150 tot 250 manden gevangen De „Geziena Geer trui" ving 80 manden hoops in een trek de „Job Gouda" in een trek 150 manden haring, de „Toronto" en ..Maria" in een trek twee pakjes. Aanvoer van donderdag De totale aanvoer van verse vis aan de IJmuider visveiling bedroeg donderdag 565 kisten, waarvan 1 ton en tarbot, 1 heilbot, 120 haring, 1 makreel, 252 schel vis, 62 wijting, 40 kabeljauw en gul, 2 leng, 1 ham, 75 koolvis, 10 diversen. Prjjzen van donderdag Per kilo: Heilbot f 3.80—f 3.40, tarbot 1 f 6.20. Per 50 kilo: verse haring f 25f 22.40, makreel 34, grote schelvis f 4140, groot middel schelvis 1 f 4133, kleine schel vis 2 f 46f 32, wijting f 36f 26, grote gul f 41—f 40, middel gul f 37, kleine gul f 33, kleine haai f 18, ham f 114, kleine koolvis zwart f 26f 23, kleine koolvis wit f 38. Per 125 kilo: Grote kabeljauw f 216 f 150. grote koolvis zwart f 72f 57, groote koolvis wit f 114. grote leng f 104. Besommingen van donderdag IJM 32 Elie Cheneviere f 24.100. Koopt u daarom uw T.V. bij ons en u heeft èn op het T.V.-apparaat èn op de antenne 100 °/o service. Wij hebben onze eigen antennebou wers en werken met le klas materi aal, zodat wij thans 5 jaar garantie geven op elke door ons geplaatste antenne. afd. Radio en Televisie Trompstraat 68 - IJmuiden - TeTl. 5198 Donderdagmiddag om vier uur is in de Valeriuslaan te Driehuis een 73-jarige voetgangster door een motor aangereden, toen ze achter een geparkeerde auto om de rijbaan opliep. Zij is met een hoofdwond en een hersenschudding opgenomen in het Antoniusziekenhuis in IJmuiden. Op het kruispunt Oranjestraat-Kanaal- naalstraat in IJmuiden zijn om vijf uur twee bromfietsers tegen elkaar gereden, doordat, de een geen voorrang verleende. De een werd gewond aan de linkerknie, de ander liep een lichte hersenschudding op. Een van de bestuurders was nog geen zestien. De politie heeft zich over de bromfiets ontfermd. Om een uur in de oudejaarsnacht is een vijftienjarige voetgangster aangereden door een bromfiets op de Kennemerlaan. Met een gebroken rechterenkel is zij opge nomen in het Antoniusziekenhuis. De bromfietser is doorgereden. Op de hoek Amstelstraat-Sluisplein te IJmuiden is een aanrijding ontstaan tus sen een bestelauto en een bromfiets. De laatste is waarschijnlijk tegen de auto ge slipt. Met waarschijnlijk een gebroken rechterknie is het slachtoffer opgenomen in het Antoniusziekenhuis. Donderdagmorgen om halftwaalf waren vijf jongens van zeven tot tien jaar aan het spelen in het Franciscaner-jeugdhuis aan de Eemstraat in Haarlem-Noord. Via de vliering waren zij op 't dak geklommen waarna de negenmrige Frans V. is uitge gleden en van een hoogte van zes meter is gevallen. Hij kwam neer op een tegelpad. In bewusteloze toestand is de jongen naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo ver voerd; vanmorgen was zijn toestand ern stig. Loodgieter viel van balkon Des middags om halfvier is een vijfen twintigjarige loodgieter van een balkon in de Florisstraat gevallen. Met een collega was hij bezig met loodgieterswerkzaam heden. terwijl hij op het balkon achteruit liep brak het hek van het balkon. De lood gieter viel achterover in de tuin. Hij klaag de over pijn in de rug en het hoofd. De gewonde is naar het ziekenhuis Sint Joan nes de Deo overgebracht. Doordat het balkon niet gebruikt werd, waren de bewo ners niét op de hoogte van het feit dat het hout van het hek verrot was. De inzet van het nieuwe jaar is in Haar lem rustig verlopen. Wel verzamelden zich op verschillende punten in de stad kort na de klokslag van twaalf velen die druk ge bruik maakten van meegenomen vuur werk, dat werd afgestoken. Ook gingen hier en daar kerstbomen in brand. Het aantal was echter niet zo groot als andere jaren, omdat de politie in de loop van de middag vele bomen in beslag had genomen. Schaken Advertentie voor al uw loodgieterswerk aanleg en verkoop van sanitair TUINDERSSTRAAT 91-93 IJMUIDEN (O.) - TELEFOON 7851 Hardhandige oudejaarsviering van twee broers In de oudejaarsnacht is er om vier uur in Velsen-noord een hevige ruzie ont staan tussen twee broers, van wie de een bij de ander logeerde. Hij werd door zijn gastheer door een keukenraam geslagen en deze behandeling leverde hem ee nge- wonde arm op. Hij moest in het Rode Kruisziekenhuis worden opgenomen. Maandagavond van zeven uur af zullen op de volgende plaatsen door de gemeen telijke reinigingsdienst kerstbomen worden verbrand: tegenover het Marktplein te IJmuiden, aan de Gildenlaan te Velsen- Noord en aan het Burgemeester Weerts- plantsoen te Santpoort. De kerstbomen moeten tijdig maar niet voor maandagavond zeven uur op genoem de plaatsen worden gebracht. In het jaar 1959 zijn volgens de verkeers- teller 5.200.000 auto's en motorfietsen door de Velser tunnel gereden. Dit is 18 percent meer c'an in 1958 het geval was. Ruim 8700 zeeschepen zijn in het jaar 1959 door de pieren van IJmuiden binnen gevaren, tegen 8220 in 1958. De uitslagen van de partijen gespeeld voor de tweede ronde van het schaaktoer nooi te Hasting waren: Golmbek (G.B.) Kottnauer (Tsj.Slow.) +2+2, Pomar (Span je)Winser (G.B.) 10, Averbach (Rus land)Burger (USA) 10, Uhlmann (Oost- Dld)Bobotsov (Buig.) 10, Heemsoth (West-Dld)Gligoric (Joegoslavië) 01. Nadat Gligoric op nieuwjaarsmorgen zijn afgebroken partij tegen Heemsoth gewon nen had, luidde de stand: 1.-2.-3. Averbach, Pomar en Gligoric allen 2 pnt, 4. Kottnauer IV2 pnt, 5.-6. Burger en Uhlmann beiden i pnt, 7. Golombek +2 pnt, 8.-9.-10. Bobot sov, Heemsoth en Winser allen 0 pnt. In Amsterdam is vrijdag een simultaan seance gehouden, waaraan behalve de Rus sische grootmeesters Flohr en Petrosjan, ook de oud-wereldkampioen Max Euwe deelnam. De gedetailleerde resultaten van de spelers waren: M. Euwe 30 gesp., 28 gew., 1 rem., 1 verl., 95 percent; Flohr 41 gesp., 35 gew., 6 rem., 0 verl., 93 percent; Petrosjan 40 gesp., 34 gew., 2 rem., 4 verl., 88 percent; Van Scheltinga 28 gesp., 21 gew., 4 rem., 3 verl. 82 percent. De elfde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken voor da mes tussen de Russinnen Bykova (titel- houdster) en Zvorykina, die dinsdag was afgebroken, is zonder verder spelen door de uitdaagster opgegeven. De stand in de tweekamp is nu 74 in het voordeel van Bykova. Tennis In Miami Beach is een begin gemaakt met het junioren-tennistoernooi om de Orange-Bowl". De Nederlanders Evert Schneider en Henk Nijeboer, die in de eerste ronde vrij waren, verloi'en in de tweede ronde van Zuid Afrika met 3-0: John Hammill won van Evert Schneider 6-0 6-2; Rodney Man- delstam won van Henk Nijeboer 6-0 6-4; Hammill en Mandelstam wonnen van Schneider en Nijeboer 6-3 6-2. De Nederlanders zijn thans uitgescha keld, doch spelen verder in het verliezers- toernooi om de „Orange Plate". Advertentie in een zeldzaam grote sortering Trompstraat 2, 4 en 10 - IJmuiden-Oost VOETBAL. Egypte heeft zich geplaatst voor de tweede: voorronde van het Olym pisch voetbaltoernooi door een overwin ning rnet 30 (rust 20) op Nigeria. VOETBAL. Nicolo Carosio, de bekendste voetbalcommentator van de Italiaanse radio en televisie, is verhew tot ridder in de Orde van Verdienste der Republiek. Van Dijk uit Lisse, de winnaar van de cycle-cross op Duinhorst. Van Dijk uit Lisse heeft op nieuwjaars dag op Duinhorst te Wassenaar de „Ka- terkoers", een cycle-cross-wedstrijd over 30 km gewonnen. De uitslag van de wed strijd waaraan amateurs, profs en onaf- hankelijken deelnamen, was: 1. Van Dijk (Lisse) 1 uur 13 min. 43 sec.; 2. Brinkman (Rotterdam) op 35 sec., 3. Rutgers (Naar- den) geen tijd opgenomen, 4. Van Leeuwen (Wassenaar), 5. Buurman (Amsterdam). Sport in het kort SKISPRINGEN. De Oostduitser Glass, derde op de Olympische spelen in Cortina d'Ampezzo heeft: een internationaal ski- springtoernooi dat in Oberwiesenthal werd gehouden, gewonnen. Zijn verste sprong was 78 meter. VOETBAL. Voor de eerste divisie A (be taald voetbal) is op nieuwjaarsdag gespeeld de wedstrijd Helmond—Wageningen. De uitslag was 31 voor Wageningen. NEW YORK De beurs steeg donderdag tot een nieuwe recordhoogte bij een kleine marge. Indus triële waarden bereikten hun hoogte van 3 augustus. Allied Chemical, American Telephone, Owens Illinois Glass, Union Carbide en Westinghouse Electric waren vast. Du Pont, de zwakste onder de indus trieën verloor 1 dollar per aandeel. De meeste van de andere componenten van het Dow-Jones industriële gemiddelde be haalden kleine netto-winsten. De handel nam laat op de beursdag in omvang toe en de tape was bij sluitingstijd verschil lende minuten ten achter bij de markt. Elektronische waarden sloten zeer onregel matig. Onder de staalwaarden viel Lukens terug. Louisville en Nashville onder de spoorwegen verzwakten. Beech Aircraft, Minneapolis Honeywell, Diamond Alkarli, Lees en Spalding waren vast. De omzet was ,3.810 000 aandelen. Van 1.273 fondsen waren 568 hoger en 489 lager. Het. indus triegemiddelde kwam van 676,97 op 679.36, dat van spoorwegen van 154.02 op 154.05 en dat van openbare nutsbedrijven van 87.35 op 87.83. Woensdag 30 december 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 2 jan. 3% Invest cert Nederland 96Vi« 98% 97+m -f 7/is 3+2% Staffellening 1947 89'Vin 05 9218/ie 22+32 4 %°/o Nederland 1959 97+2 9913/i6 98'+32 3% 6% Nat. Woningbouwlening '57 108% 112% 110 0 Amsterdam Rubber 83 120 119V2 31 H.V.A. 12S+2 162 160% 29% Alg. Kunstzijde Unie 258 474 471V2 209% Deli Mij. ƒ135,— ƒ191,50 184,75 49,55 Van Geldei Zonen 197 269-% 261+2 68+2 Kon. Ned Hoogovens336 890 890 549 Müller Co283 404 400 66 Ned. Kabelfabrieken 304 465 465 165 Philips 471 828 8IO+2 317% Unilever 433+2 816+2 796+2 345+2 Wilton-Fijenoord 194+2 230 230 34% Kon. Petroleum ƒ151,90 189,30 168,20 —ƒ14.90 K.L.Mƒ105,— 147.70 ƒ113,— ƒ8,50 Holland-Amerika Lijn 136 188 183% +25 <nn Npd ^tnnmbnot Mil 133 205 200 41 Van Ommeren 222 274 267 24% Ned. Scheepvaart Unie 127 182 175% 36% Omzetten (voorl.): obligaties pandbrieven aandelen eert v. Amerik. aand. claims 932.300.000 44.135.000 996.700.000 308.386 stuks 924.582 stuks Nieuwe noteringen: In 1959 tot de beurshandel toegelaten: aandelen ca. 934.490.900 obligaties ca. 2.728 892.500 pandbrieven ca. 33.456.000 Woensdag 30 december 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 18 dec. 3% Invest cert. Nederland 96% 97+2 97Vi6 +16 3+2°/c Staffellening 1947 91% 93 92,5/i6 1+.6 4%°/o Nederland 1959 98 98% 98'+32 108% 110 110 Amsterdam Rubber 115+2 120 119+2 2% 155 161 160% 4% Alg. Kunstzijde Unie 437+z 474 471+2 17 182,- 185,- 184,75 ƒ0,55 258 261 +2 261 +2 2+2 793 890 890 100 385 400 400 20 Ned Kabelfabrieken 434 465 465 32 808 820 810+2 - 6% 782 816+2 796+2 16% 224 230 230 10 159,61. 168,50 f 168.20 ƒ7,- K.L.M 113,— 114.50 ƒ113,- - ƒ1,50 Holland-Amerika Lijn 175% 188 183% 9% Kon Ned Stoomboot Mij 194+2 205 200 7% 261 274 267% 7% Ned Scheepvaart Unie 160% 182 175% 16% Omzetten (nominaal) in min. gld.: stuks 14-18 dec. (def.) Aandelen f 17,2 Obligaties 16,2 Cert. v. Amer. aand. 3.579 21-30 dec. (voorl.) Aandelen 15,8 Obligaties 14,5 Cert. v. Amer. aand. 3.372

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6