„Wij hebben het goed; laten wij het op prijs stellen" Amsterdamse tram jubileerde zonder enig feestvertoon en bondig Plezierrijder met „geleende" auto over de kop Overval op taxi chauffeur Treiler Sch. 64 naar Ierland opgebracht Advocaten op het vredespad Amsterdam krijgt woonschependorp Nog vier miljoen gevraagd voor helikopter onderdelen LENI en LILY: eregasten van de SJAH J r WITTE KRUIS SLOT DEFECT? KLM voorbereid op het straaltijdperk Rotterdam en het probleem „Rijnmond" 7 PROF, DE QUAY'S NIEUW JAARS VERMANING: De „Kortenaer" naar Nieuw-Guinea Kerkelijk Nieuws L_ -J AMSTERDAMS ALLERLEI DE £Ckte PIJNSTILLER WITTE KRUIS Mr. J. W. F. Donath overleden In 1 uur van New York naar de bollen Dr. Van Roy en op het State Departement ZATERDAG 2 JANUARI 1960 Vier ministers, premier prof. De Quay, vicepremier drs. Korthals, en de gevol machtigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen, mr. Pos en de heer Lampe, hebben bij de jaarwisseling radio toespraken gehouden. Prof. de Quay, wees voor de Wereldom roep op het betrekkelijk goede leven in Nederland: de grootste zorgen des levens worden van overheidswege goeddeels op gevangen en de gemiddelde burger kan zich vrij veel veroorloven om zich het le ven te veraangenamen. Maar hij gaf ook uiting aan zijn ongerustheid, dat deze din gen zo gemakkelijk worden aanvaard, zo dat het persoonlijk verantwoordelijkheids besef vermindert. „Laten wij daarom de mogelijkheden trachten te scheppen tot ontplooiing van de persoonlijke verant- Minister-president De Quay woordelijkheid en laat er in ons leven plaats blijven voor verbazing. Moge het ons Nederlanders, die het zo goed hebben, gegeven blijven onze verworvenheden op prijs te stellen." Statuut werkte goed Minister Korthals, die voor de avro-mi- crofoon de viering van het eerst lustrum van het statuut in herinnering bracht zei, dat ook in het nu verstreken jaar opnieuw is gebleken, „dat de grondbeginselen van het statuut door alle Koninkrijkspartners werden beleefd. Men heeft eikaars zelf standigheid steeds volledig gerespecteerd en heeft alle rekening gehouden met spe cifieke wensen en venjangens van de part ners bij de verzorging van de gemeen schappelijke belangen." „In de onderlin ge betrekkingen is het niet gebleven bij goede voornemens en woorden," zei hij. „Nederland tracht op dit stuk te doen wat het kan, maar van een eenrichtingsver keer kan niet worden gesproken". Drs. Korthals bracht in herinnering dat, tijdens de watersnoodramp, Suriname en de Nederlandse Antillen per hoofd van de bevolking meer opbrachten aan hulp dan Nederland zelf. Nederland van zijn kant is in de gelukkige positie dat het zijn part ners meer continue hulp kan geven zoals de bijdragen aan het Surinaamse tienja renplan (tot 1959: 100 miljoen Ned. gulden van het totaal van 252 miljoen) en het ont wikkelingsplan voor de Antilliaanse Bo venwindse eilanden en Bonaire, dat, bin nen 3 jaar verwezenlijkt volgens plan, zal medewerken aan de versterking van de economische basis van de Antillen. Antilliaanse zorgen De gevolmachtigde minister van de Ne derlandse Antillen, de heer W. F. M. Lam pe verklaarde zijn radio-gehoor op Nieuw jaarsdag via de NCRV dat de problemen waarvoor de Antillen thans staan en die de toekomst een „enigszins sombere aan blik" geven, door de regering werden voorzien, doch dat de hoop om tijdig het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijkhe den door de feiten is achterhaald. De pro blemen zijn onder meer de werkloosheid als gevolg van de automatisering in de olie-industrie, de liquidatie van bepaalde belggingsmaatschappijen (van het Shell- Advertentie Een 21-jarige bewoner van het woon wagenkamp te Middelburg „leende" op oudejaarsavond de bestelwagen van een firma uit Middelburg. In razendsnelle vaart reed hij ermee naar Rilland-Bath. Daar liet hij de wagen staan. Hij stapte over in een personenauto, maar op de te rugweg naar Middelburg vloog hij hiermee bij Krabbedijke uit de bocht en sloeg een paar maar over de kop. Ongedeerd kroop hij uit de auto, die vrijwel vernield werd. Hij liet zijn klompen bij het wrak achter Op sokken vluchtte hij een weiland in, waarna hij probeerde op het station te Krabbedijke de trein naar Middelburg te nemen. Inmiddels was de rijkspolitie in Middelburg gealarmerd, die de plezierrij der in Krabbendijke aanhield en hem in het politiebureau opsloot. concern) en de gestadige groei van de be volking met 3 a 4 pet per jaar. Minister Lampe zei, dat de Antilliaanse regering de moed niet laat zakken. Hij zei dat in het afgelopen jaar veel tot stand is gebracht „dat de hoop doet leven, dat moet worden doorgegaan op de ingesla gen weg met het aanboren van nieuwe en het bevorderen van oude bronnen van wel vaart". Op alle eilanden, inclusief de Bo venwinden en Bonaire, wordt, zei hij, hard gewerkt om op zeer koi-te termijn de An tilliaanse economie meer in gezonde ba nen te leiden en te stabiliseren". ,Voor de „talrijke nieuwe projekten" die in studie zijn genomen wordt alleen ge wacht op de uitvoeringsmiddelen." Hij voegde hieraan toe te verwachten dat vroeg in het nieuwe jaar de drie rijksde len zich met elkaar zullen verstaan over een eventuele wijziging of aanvulling van het statuut en de daaruit voortvloeiende rijkswetten, om zodoende te geraken tot een uniforme interpretatie dier bepalin gen". Suriname: hoopvol De gevolmachtigde minister van Suri name, dr. R. H. Pos legde in zijn toe spraak grote nadruk op het Statuut, waar over naar zijn mening na vijf jaren prak tijk nog geen eindoordeel kan worden ge geven. Dit neemt echter niet weg, dat in Suriname de ervaring met het statuut in het algemeen gunstig is bevonden." Minister Pos' nieuwjaarsverwachtingen luidden als volgt: „Met de verwachting, dat door overleg met Nederland en de Ne derlandse Antillen en door voortgang van de aanpassing van de bestaande wettelij ke regelingen en de praktijk aan de geest van het Statuut een levende werkelijkheid zal worden, treedt Suriname het nieuwe jaar binnen". Tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier bij de Rot terdamse rechtbank geëist tegen de 20- jarige classificeerder Th. T. uit Rotter dam, omdat deze een taxichauffeur in diens wagen met een steen op het hoofd zou hebben geslagen. „Het leven van een taxichauffeur in Rot terdam hangt zo nu en dan aan een zijden draad. Daar moet streng tegen op getre den worden", aldus de officier in zijn re quisitoir. De verdachte bekende, dat hij de chauffeur bewusteloos had willen slaan om hem te kunnen beroven. Hoe wel hij bij deze overval gewond werd wist de chauffeur zijn belager uit de auto te werken. Voorbijgangers hielden de aanvaller vast tot de politie kwam. De raadsvrouwe vroeg een lichtere straf, omdat T. nog niet eerder met de justitie in aanraking is geweest. Uitspraak over veertien dagen. DUBLIN (UPI) De Scheveningse trei ler SCH 64 „Frank Frolijk", is door een vaartuig van de Ierse dienst voor de vis serij vrijdagochtend aangehouden en op gebracht. Het gebeurde voor de kust van Wexford vóór Hook Head. De Nederlandse treiler is het" eerste vaartuig dat is opgebracht, in het kader van de nieuwe bepalingen die 1 januari in werking traden. Volgens deze bepalingen zijn de Ierse territoriale wateren uitge breid tot rondom uitstekende landpunten en eilanden. Het Nederlandse vaartuig is opgebracht naar Waterford. Kapitein Harteveld van de „Frank Vro lijk" heeft vrijdagavond in een telefoon gesprek met zijn reder, de heer Vrolijk in Scheveningen, verklaard dat hij buiten de nieuwe zone viste toen hij werd aange houden. „Ik sta in mijn recht en ga liever zitten dan betalen", zei hij verontwaar digd. Kapitein Harteveld beschikte over alle moderne middelen voor positiebepaling en hij zegt, absoluut zeker van zijn zaak te zijn. Hij had tijd genoeg gehad om weg te varen toen de Ierse korvet uitvoer, doch hij had dit niet gedaan omdat hij zich van geen kwaad bewust was. De kapitein zal vandaag voor een Ierse rechter moeten verschijnen. Leden van de orden van advocaten uit de gemeenten Kings, Queens, Nassau en Suffolk op Long Island nabij New York Ci ty zijn van plan tussen 12 mei en 15 juni 1960 een vredesmissie naar Europa te on dernemen. Zij beogen in Londen, Den Haag, Rome en Tel Aviv besprekingen met hun confrères te houden onder de leu ze „Vrede voor recht". In Scheveningen hebben vertegenwoordigers van de be trokken orden contact opgenomen met een aantal vooraanstaande Nederlandse advo caten. De leider van de Amerikaanse groep, mr. Irving Kahn, hoopt eind ja nuari een definitief plan voor zijn actie ge reed te hebben. Hr. Ms. fregat „Kortenaer" zal op 6 ja nuari naar Nederlands Nieuw-Guinea ver trekken onder bevel van kapitein-luitenant ter zee J. C. K. Leeksma. Op de uitreis zal het schip de volgende havens aandoen: Malta 13-14 januari, Suez- 1 't januari, Aden 21 januari, Colombo 27-30 januari, Fremantle 9-10 februari, Hobart 15-18 februari en Sydney 20-23 februari. Op 3 maart wordt het schip in Biak ver- Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Nieuw-Lekkerland T Lan- gerak te Vinkeveen. Geref. Kerken Beroepen te Dinteloord P. S. Veldhuizen, kand. te Sliedrecht. Doopsgez. Broederschap Drietal te Drachten M. J. Heybes te Oude Bildtzijl. A. J. v. d. Linden te Balk en mej. Da. M. C. Stubbe te Twisk. Na goedkeuring door de gemeenteraad zal in de Nieuwe Meer te Amsterdam een woonschepenhaven worden ingericht waar 115 drijvende woningen een plaats zullen krijgen. De kosten worden geraamd op 219.000 gulden. In tien jaar tijd is het aan tal goedgekeurde woonschepen dat in Amsterdam ligplaats koos, van 137 tot 1050 gestegen. Naast dit aantal zijn er on geveer 400 schepen, die door de politie te water als „drijvende wrakken" worden be stempeld. De nieuwe woonschepenhaven in de Nieuwe Meer zal geen verruiming geven van het aantal ligplaatsen. De vlot- haven, sinds enkele jaren de zogenaam de „vluchthaven" voor woonarken, is vol en een deel van de hier liggende schepen zal voor het graanovei-slagbedrijf plaats moeten maken. In het woonschependorp komen loopbruggen en meerpalen, water en elektriciteitsaansluitingen voor de sche pen en openbare verlichting. Boven de reeds gevoteerde vier miljoen gulden tot aanschaffing van onderdelen en apparatuur voor hefschroefvliegtuigen op de begroting van 1959 heeft de minister van Defensie thans nogmaals eenzelfde bedrag aangevraagd. In zijn Memorie van Toelichting op dit wetsontwerp zegt minister Visser, dat het voordelig zal zijn indien opdracht tot leve ring van deze vliegtuigbenodigdheden zou aansluiten bij een thans in gang zijnde pro- duktie. De leveringstermijn wordt dan ook gunstiger. Levering en betaling zullen in 1960 plaatsvinden. Advertentie N.V. MIJ „HOLSTER"-OVERVEEN Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Advertentie [ULLIE GESCHENK vind ik het allerleukste" zei Farah Diba tegen twee Nederlandse meisjes die als winnaressen van een LIBELLE DROOMWENS naar Teheran vlogen. Laat u in de komende januari-nummers de reportages niet ontgaan over deze fantastische droomreis. Een sprookje uit „1001-Nacht" in déze tijd! Dat leest u alleen maar in Libelle, want LIBELLE is nu eenmaal beter WAARDEBON Profiteer er direct van: de oplage is beperkt. Abonneer u nu en stuur deze WAARDEBON meteen op, dan krijgt u Libtllt twee weken gratis en hoeft u daarna niets te missen van deze unieke reportage-serie Noteer mij als abonnee en stuur mij twee weken GRATIS Libelle. Daarna betaal ik per week 35 ct per kwartaal f 4.55 ~1 naam straat: woonplaats A.u.b. doorstrepen wat niet wordt verlangd. In open envelop, waarop 4 cent postzegel, zenden aan Libelle. Nassauplein 7. Haarlem Postgiro 268670. (Van onze Amsterdamse redacteur) Op 1 januari hadden eigenlijk alle Am sterdamse trambestuurders, buschauf feurs, conducteurs en conductrices een bloem in het knoopsgat van hun uniform moeten dragen. Dat is niet gebeurd. Mis schien wilde men het miljoenentekort van het gemeentelijk vervoerbedrijf niet nóg groter maken. Dat doet niets af aan het feit, dat de' Amsterdamse tram zestig jaar is géworden, althans de Amsterdamse ge meentetram. Op 1 januari 1900 nam de ge meente het particuliere bedrijf van de AmsLerdamscne )roni busmaatschappij over. In dat jaar verscheen ook de eerste elektrische tram. Amsterdam was de eer ste stad waar de overheid de tramexploi tatie ter hand nam. Later zijn de bussen gekomen, maar de tram is niet uit het stadsbeeld verdrongen. Integendeel. Am sterdam heeft juist besloten het tramma- terieel belangrijk uit te breiden en dat is Advertentie rffrl Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! Mr. J. W. F Donath, die op 19 decem ber jl. kort na het houden van zijn plei dooi als raadsman van de uitgever van het weekblad „TV" contra de omroepver enigingen onwel werd. is op nieuwjaars dag ten gevolge van een hartaanval over leden. De uitspraak van vandaag, zater dag, heeft hij dus niet meer mogen bele ven. Mr. Donath was een welsprekend en scherpzinnig jurist, die in zeer belangrij ke zaken als pleiter is opgetreden. Hij was rechter-plaatsvervanger in de ar rondissementsrechtbank te Arnhem en voorts deken van de Orde van Advoca ten en plaatsvervangend lid van het Amb tenarengerecht. Mr. Donath die 62 jaar geworden is, studeerde omstreeks 1920 af aan de uni versiteit te Utrecht, in welke stad hij ook het gymnasium had bezocht. Na vijf jaar als advocaat te Amsterdam te hebben ge praktiseerd op het kantoor van mr. N. Groenewegen, verlegde hij in 1926 zijn praktijk naar Arnhem, aanvankelijk als compagnon van mr. Huges en mr. Tromp- Meesters. Mr. Donath genoot reeds, voor de oorlog grote bekendheid door zijn stimulerend werk als voorzitter van de Arnhemsche Orkest Vereniging. Hij was nog steeds voorzitter van deze, thans het „Gelders Orkest" genoemde instelling. Donderdag wordt de overledene her dacht in een buitengewone zitting der rechtbank. De begrafenis heeft op spe ciaal verzoek van de overledene in alle stilte plaats. een dapper initiatief, want de exploitatie- cijfers zijn bijzonder ongunstig en Amster dam is voor het openbaar vervoer een dei- moeilijkste steden van Europa. Overigens mag de belangstelling van het publiek er best wezen: jaarlijks worden er ruim 150 miljoen passagiers vervoerd. Na do. politie de fiscus Voor de bewoners, die aan een bepaald deel van oud-Amsterdam een rossig tintje hebben gegeven, is de laatste maand van het oude jaar een pijnlijke herinnering ge worden. Het is echter niet alleen de poli tie, die haar aandacht op de buurt heeft gericht. Sinds kort heeft ook de fiscale re cherche van haar belangstelling blijk ge geven. De inspecteur der belastingen wil nu'wel eens precies weten, wat de inkom sten van de dames en hun profiteurs zijn en in hoeverre vroegere aangiften een verkeerd beeld gaven. Het zijn vooral de eigenaars en de verhuurders van de hui zen, die verantwoording zullen moeten af leggen over hun zo gemakkelijk verdiende geld. Door het rode licht Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft enige duizenden guldens uitgetrok ken om het leven van de „Kalverstraat- slenteraars" te beveiligen De oversteek- bij het Spui is nu voorzien van verkeers lichten. De installatie is nu een week in ge bruik, de auto's, bromfietsers en fietsers stoppen netjes, telkens als het rode licht gaat brander, en men zou denken, dat de zaak voor elkaar is. Het blijkt echter dat de voetganger maling heeft aan die ver keerslichten, zoals trouwens bij alle door deze lichten beveiligde oversteekplaatsen in de hoofdstad het geval is. Als men deze week iedere overtreder had geverbali seerd, waren de kosten van de installatie er dubbel en dwars uitgekomen. Maar de agenten van Amsterdam zijn vriendelijke mannen, die sportief kijken naar fietsers en bromfietsers zonder achterlicht en naar voetgangers, die door het rode licht lopen. Er wordt niet bekeurd en er wordt zelfs niet gewaarschuwd. Wie in Amster dam als voetganger de regels van het ver keer respecteert, kan er zeker van zijn, dat anderen denken: „Moet je die sufferd zien!" Torensluis blijft Als men in Amsterdam spreekt over een sluis dan bedoelt men een brug. De torensluis is een brug over het Singel en wie er nu gaat kijken treft er aan weers zijden hekken aan. De torensluis zou in 1937 worden afgebroken, werd in 1947 voor auto's verboden en in 1957 ook voor voetgangers afgesloten. Jarenlang heeft de Dienst der Publieke Werken tegen de restauratie van de inwendig door ouder dom (drie eeuwen) aangevreten brug aan gekeken. Inmiddels heeft men ervaring opgedaan met het herstel van andere bruggen en in 1960 zal de torensluis on der handen worden genomen. De brug is 40 meter breed en buigt zich met een hoge rug over het Singel. Een monumentaal ge val, dat een beetje onwerkelijk tussen twee stegen ligt ingeklemd. De grote breedte hield verband met de Jan Roo- denpoortstoren, die hier tot 1830 heeft ge staan. Het is een prettige gedachte, dat de torensluis behouden zal blijven, ook al zal de restauratie een slordige miljoen kosten. In al zijn eenvoud is het een schoon monument, gebouwd door Jan Adriaansz Leeghwater. De oudheid-min- nende Amsterdammer heeft echter nog een vrees: zal de brede brug na het her stel weer, evenals voorheen, worden ge bruikt voor autoparkeerplaats? Advert en tie .DE SLEUTELSPECIALIST" Lange Veerstraat 10 - Tel. 11493 - Haarlem „Op alle terreinen hebben we ons krach tig voorbereid voor de grote gebeurtenis op vervoersgebied in het zojuist begon nen jaar 1960: De revolutionaire over schakeling op grote schaal van het zui ger- naar het straaltijdperk", aldus de heer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M. in een radiopraatje voor de A.V.R.O. op nieuwjaarsdag. „De komen de zomerdienstregeling van de grote luchtvaartmaatschappijen zal, met name op de diensten tussen West-Europa en Amerika, geheel andere vliegtijden te zien geven. In februari verwacht de K.L.M. de eerste van de twaalf bestelde DC-8 toestellen, die samen met de Lockheed Electra's en de Viscounts, de K.L.M.-vloot tot een van de meest moder ne ter wereld maken. De reistijden zullen drastisch worden bekort. Uiterlijk zeven uur, nadat de Amerikaanse toerist New York zal verlaten, ziet hij in april het kleurenpatroon van de bollenvelden ach ter de Noordzeekust aan het venster van de DC-8 opduiken". „De DC-8 heeft behalve een passagiers capaciteit van 113 tot 149 personen, ook een vrachtruim van 40 m3. Daarin kun nen bijna evenveel goederen worden ver voerd als in één geheel voor vrachtver voer ingericht DC-4 vliegtuig". „Met één DC-8 zal in één jaar tussen de Oude en de Nieuwe Wereld hetzelfde aantal passagiers vervoerd kunnen wor den als met reuzenschepen als de „Rot terdam" of de „Queen Mary". „Aan de andere kant moeten we ook bedenken, dat één zo'n straalvliegtuig 25 miljoen gulden kost en per minuut tien gulden aan afschrijving", aldus de KLM- directeur. De heer Aler memoreerde dat de KLM- toestellen in 1959 77 miljoen kilometers hebben afgelegd en 1.1 miljoen passa giers heeft vervoerd. Bij de luchtpost van 3.140.000 kg bevonden zich 250 miljoen brieven. Het vrachtvervoer, van eendags- kuikens tot scheepsgeneratoren nam met twintig procent toe. In een rede, die hij op de Oudejaarsbij- eenkomst van de Havenvereniging Rotter dam heeft gehouden, heeft burgemeester Van Walsum het vraagstuk van de be- stuursproblemen in het Nieuwe Waterweg gebied aangeroerd. Nu er, aldus de burgemeester, tussen de 27 deelnemers aan het overleg geen overeenstemming is bereikt, zullen de colleges van B. en W. van de betrokken gemeenten nog een keer bijeenkomen om nadere inlichtingen te verkrijgen over het rapport van de bestuurscommissie en dat van de commissie ruimtelijke ordening. Het is de bedoeling, dat de gemeentera den zich daarna over beide rapoorten uit spreken. Eventueel overleg daarna zal echter, zo vervolgde de burgemeester, ge schieden op een andere en nieuwe basis. Rotterdam, zo ging mr. Van Walsum verder, stelt de noodzaak van eenheid van het havenbeheer voorop, acht zichzelf daarvoor de meest gerede partij en ver langt daarom dat het Botlekgebied nu en de Europoort straks bij Rotterdam zullen worden gevoegd. Daarnaast en daarna is volgens spx-eker wenselijk, een voorzie ning voor een doelmatige behartiging van de belangen, die aan de hele streek ge meen zijn. Rotterdam heeft daartoe de in stelling gesuggereerd van een nieuw open baar lichaam „Rijnmond" dat alle geme ne belangen zelfstandig behartigt en de zelfstandigheid van de gemeenten op de overblijvende terreinen ongerept laat. Rot terdam, zeide hij. wij het Havenbeheer buiten de regelingsbevoegdheid van dit or gaan laten op grond van de overweging, dat men een zo belangrijke taak niet kan opdragen aan een lichaam, dat zijn be staansrecht nog moet bewijzen; dit zeker niet, wanneer men de mogelijkheden van dit lichaam zou willen beperken. Wees. Fransje Krul, de baby, die door het overboord slaan van zijn vader en moeder van het kustvaartuig „Deo Gloria" in de Golf van Biscaye wees is geworden, zal bij familie in Engeland worden onder gebracht. De kapitein van het schip, de heer A. Huizing, is per radio verzocht naar Londen te varen en daar het kind over te geven aan een familie uit Bexley in Kent Een jaar voor kassier. De rechtbank te Amsterdam heeft een 58-jarige vroe gere boekhouder-kassier van de stichting Volksmuziekschool te Amsterdam wegens verduistering tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had bekend tienduizenden guldens te hebben verduisterd, maar zei dat hij zijn malversaties op aandringen van de toenmalige onderdirecteur had uit gevoerd. De laatste nam herhaaldelijk flinke voorschotten op. De justitie be schouwt hem eveneens als verdachte in deze zaak. Toegift. Radioluisteraars, die op avon den waarop de AVRO in de lucht is, hun toestel na de klok van twaalven nog even laten aanstaan, krijgen een toegift. Op dat tijdstip volgt namelijk een overzicht van de toestand van het Westeuropese wegen net, speciaal bestemd voor het internatio nale wegverkeer en opgesteld door de K.N.A.C.-wegeninformatiedienst. Minister Luns. De minister van Bui tenlandse Zaken. mr. Luns, die wegens een lichte hersenschudding enige weken rust heeft moeten houden, is voornemens op 5 ianuari zijn werkzaamheden te her vatten. Dolksteek. Het bestuur van het water schap De Beemster heeft besloten een sloot voor een herenhuis aan de Middenweg, dat wordt omgebouwd tot polderhuis, te dem pen. Vele Beemsterlingen vinden deze demping „een dolksteek in het hart van Neerlands mooiste polder". Het besluit tot demping is genomen im de hoofdingelan den gelegenheid te geven hun auto's voor het polderhuis te parkeren. Met mes gestoken. Vrijdagnacht hebben twee mannen op het Iepenplein in Amsterdam-Oost de 52-jarige fiter J. de Boer met een dolkmes in de rechter .ieholte gestoken. De man moest met een zware bloeding in een ziekenhuis worden opgenomen. De heer De B. stond te wachten by de auto van zijn zoon, toen twee hem onbe kende mannen vroegen of hij met hen een borreltje wilde drinken. Toen hij ontken nend antwoordde, stak een der mannen hem met een dolk. De dader is spoorloos. Commissie „Zeevisserij". De minis ter van landbouw en visserij heeft be noemd tot secretaris, tevens adviserend lid van de Commissie Ontwikkeling Zee visserij de heer P. Boogaard te 's-Gra- venhage. Amsterdams havenverkeer. In 1959 zijn 7219 zeeschepen met een totale inhoud van ruim 18 miljoen brutoregis- terton de haven van Amsterdam binnen gelopen. In 1958 werden 7107 zeeschepen met 17.750.000 brt. inhoud geregistreerd. Vlam in de pan. In Zuidbarge bij Emmen is op nieuwjaarsdag een boer derij geheel in de as gelegd. Zij werd be woond door twee gezinnen, wier gehele meubilair in vlammen opging. De brand is ontstaan doordat bij een der gezinnen tijdens het fritesbakken de vlam in de pan sloeg. Vrouw verdronken. In de nacht van 31 december op 1 januari is in Barger- Compascuum de 46-jarige mevrouw J. Habing-Van Tellingen verdronken. Zij was met haar man en enige vrienden bij kennissen geweest en geraakte bij het huiswaarts gaan in het kanaal. Men slaagde er vrijwel direct in, haar op het droge te brengen, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Zij laat vijf kin deren achter. Leger des Heils. De generaal van het Leger des Heils, Wilfred Kitching, heeft als opvolger van kolonel W. F. Palstra tot chef-secretaris van het Nederlandse territoir per 28 januari a.s. benoemd luitenant-kolonel Frederick Holland, thans chef-secretaris voor Schotland. Zo als bekend is Kolonel Palstra benoemd tot territoriaal leider in Nederland. Kobalt. Op oudejaarsavond is uit Oak Ridge (V.S.) in Rotterdam een zen ding radio-actieve kobalt, dat een sterkte heeft van tweeduizend Curie en circa honderd gram weegt, aangekomen, be stemd voor het Rotterdams Radio-thera peutisch Instituut. Voor de behandeling van patiënten zal het worden aangebracht in een zoge naamde kobalt-straler, die dan een hoe veelheid radio-actieve stof zal bevatten, groter dan waar ook in ons land. Het kobalt dat in een loden omhulsel van 1.700 kg verstrekt was, werd onder poli- tiegeleide vervoerd naar het genoemde instituut aan de Bergweg. Opslagplaats verbrand. Twee onbe woonbaar verklaarde woningen te Bussum, die dienst deden als pakhuis voor plastic artikelen, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag uitgebrand. Er was karton- en plasticmateriaal opgeslagen. De brand weer moest het dak openbreken om bij het vuur te kunnen komen. Zij heeft enige uren nodig gehad om uitbreiding te voorkomen en de smeulende massa naar buiten te werken. De schade wordt op tienduizend gulden geschat. Deel Hawk-produktie ook in Hen gelo. Een deel van de produktie van het semi-geleide projectiel Hawk, waarvan, zoals gemeld, het elektronische gedeelte bij de n.v. Philips zal geschieden, is door Philips weer bij de n.v. Hollandse Signaal- Apparatenfabriek te Hengelo uitbesteed. Dit bedrijf maakt, hoewel zelfstandig, deel uit van het Philips concern. WASHINGTON (AFP) De Nederland se ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft donderdag op het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken een onderhoud gehad met Ivan B. White, waarnemend onder-minister voor Europese Zaken. Na het onderhoud ver klaarde dr. Van Roijen tegenover de pers dat het hier een routinegesprek betrof. Hij antwoordde ontkennend op de vraag of hij met de onder-minister gesproken had over de opening van de onderhandelingen tus sen de V.S. en Nederland over de landings rechten voor de K.L.M. in Los Angeles. „Deze kwestie is al geregeld," zo zou am bassadeur Van Roijen gezegd hebben. Zo als bekend zullen op 7 januari in Washing ton besprekingen tussen Nederland en de V.S. over deze aangelegenheid beginnen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7