Vertrek van de leiders uit Kongo werd uitgesteld HET WEER Broodprijs gaat met één cent omhoog Onenigheid over de samenstelling van delegaties met Belgisch bestuur Regering volgt advies van commissie Prijsverlaging van verleden jaar wordt ongedaan gemaakt Vragen over bouw op „De Hartenkamp" Treinongeluk in Italië eiste 15 mensenlevens Arbeidsreserve met 26.600 toegenomen Wachtmeesters, die zich lieten omkopen, veroordeeld India gaat grenskwesties met Pakistan regelen Straaljager neergestort, piloot omgekomen Spoorwegstaking dreigt in de Verenigde Staten Indonesië wil beheer over oliebedrijven Drie doden in het verkeer WOENSDAG 6 JANUARI 1960 Censuur op Nieuw-Guinea A dvocaat-generaal wordt ontslagen In de krant van lieden: Zwakke wind Tegen apartheid Toekomstige uitbreiding der P.E.N.-centrale Er net(jes) doorheen Schijnwerpers op zebras in Groot-Brittannië Relaties sterk verbeterd Het woord is aan Perzië verscherpt controle op grensrivier Gemeentesecretaris van Limburgse gemeente aangehouden 45e MARGANG NUMMER 53 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. Wartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr, II. C. van der Mije (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische ministerraad heeft dins dagavond een zitting gewijd aan de Kon golese vraagstukken. De raad hoorde een uiteenzetting van minister De Schrijver over de reis van Koning Boudewijn in Kon. go aan. De ministerraad werkte aan de voorbereiding van de rondetafelconferen tie welke rond 15 januari in Brussel zal worden georganiseerd. De minister van Kongo zou woensdag de voorzitter van de Belgische socialistische partij, Leo Col- lard, en de vice-president Van Eynde ont vangen. Het is klaarblijkelijk de bedoe ling van minister De Schrijver een ge meenschappelijk front van drie Belgische nationale politieke partijen op te stellen, zodat de delegaties van de Kongolese po litieke partijen niet zullen kunnen specu leren op de verdeeldheid der Belgische afgevaardigden. De Belgische socialisten zijn echter niet tot iedere prijs bc ":d om minister De Schrijver te volgen nnige waarne mers achten het zelfs i .esloten dat de Belgische socialisten als oppositiepartij de rooms katholiek-liberale meerderheid in de Kongolese zaken zouden volgen. De Belgische socialisten wensen dat er tussen de regering en de Kongolese leiders een akkoord tot stand komt, maar het akkoord moet worden geïnspireerd door een zeer vooruitstrevende sociale geest. (Van onze Haagse redacteur) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, en de staatssecreta ris voor Nieuw-Guinea, mr. Th. H. Bot, hebben de vaste commissie uit de Twee de Kamer voor Nieuw-Guinea dinsdag meegedeeld, dat de regering besloten heeft de aanbevelingen uit het rapport van de Commissie-YVitsen Elias over de onwettige censuur in Nieuw-Guinea in hoofdzaak over te nemen. Dit betekent dat de advocaat-generaal bij het Hof van Justitie te Hollandia, mr. W. C. van Beek, ontslagen zal worden en dat zijn chef de bureau van het parket, de heer Kahle, en diens vervanger de heer Winia, zullen worden overgeplaatst. Het aantal in mindere mate bij de onwet tige censuur betrokkenen zullen een schrif telijke berisping ontvangen. Belangrijker dan deze strafmaatregelen is het antwoord dat de regering hoopt te geven op de vraag hoe men een herhaling van het gebeurde kan voorkomen zonder dat dit een effectieve beveiliging van de bestaande rechtsorde in de weg staat. De commissie-Witsen Elias had daartoe aan bevolen de politieke inlichtingendienst los te maken van het justitiële apparaat. De dezer dagen naar Hollandia teruggekeer de gouverneur Platteel zal over dit as pect nader adviseren. pog- W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving 4, J5 Agenda van Haarlem 5 IJmondagenda 5 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee5 Boekenhoekje 6 Kunst 6' Feuilleton 6' Horen en Zien6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 9 Dit nummer bestaat uit tien pagina's Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk noordwestelijk, later verander lijk. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst en plaatselijk mistbanken. Morgen overdag dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. (ANP) Dinsdagavond leken de Kon golese partijen het in Leopoldstad oneens te zijn met het Belgische bestuur over de samenstelling van hun delegaties. Er was heftig verzet tegen de eis van de Abako, die een te groot aantal afgevaardigden naar Brussel wil sturen. De reis van een aantal Kongolese leiders naar Brussel werd bovendien uitgesteld wegens het be zoek van secretaris-generaal Hammars- kjoeld van de UNO in Leopoldstad. Naar Belgische opvatting zou het „kar tel" veertien van de vijftig afgevaardig den mogen benoemen, terwijl zij er zelf twintig in sommige gevallen wordt ge sproken van dertig zouden verlangen. De Belgische bisschoppen hebben dins dag een herderlijke brief gepubliceerd waarin zij zeggen zich te verheugen over de instelling van de kerkelijke hiërarchie in Kongo, —wat betekent dat het Vati- caan Kongo niet langer als een missiege bied beschouwt. De Belgische bisschop pen manen de Belgische rooms-katholie- ken de zendelingen verder financieel te steunen, ook wanneer het politiek statuut van Kongo door de onafhankelijkheid grondig zal worden gewijzigd. Straatschenderij In de Kongolese provincie Kasai staat het Belgische bestuur voor een nieuw pro bleem: jonge leden van de Baloeba-stam, herkenbaar aan een wit hemd of een witte shawl, maken de streek van Loeloeaburg waar het de afgelopen weken herhaal delijk tot bloedige botsingen is gekomen tussen de elkaar bestrijdende Loeloea- en Baloebastammen onveilig. Ondanks het feit dat er sinds 1 januari al een t veehonderd van hen zijn gearres teerd, blijven zij actief. Zij maken zich schuldig aan berovingen en overvallen op Europeanen, niet alleen in de omgeving van Loeloeaburg, maar nu en dan ook in de stad. Buiten het centrum hebben zij op de wegen versperringen aangelegd en auto's met stenen bekogeld. Ook koelen zij hun woede op leden van de Loeloea- stam. Dinsdag werd in een verbrande hut in de omgeving van Loeloeaburg het lijk van een Loeloea aangetroffen. „Koop geen voortb-engselen van ver drukking KOOP GEEN Zuidafrikaans e goederen!"zo houdt dit Britse meisje haar landgenoten voor. Deze foto werd gemaakt tijdens een demonstratie voor de officiële vertegenwoordiging van de Unie van Zuid-Afrika in Londen, het Afrika-huis, waar de „Beweging voor vrijheid van koloniale volken" een brief aanbood met een protest tegen de verbanning van mevrouw Mafeking door de Zuidafrikaanse regering. ln de nabije toekomst, dit wil zeggen voor de binnen enkele jaren te realiseren verdere uitbreiding van de centrale van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noordholland (P.E.N.) te Velsen, zal hoogstwaarschijnlijk nog de traditionele wijze van produklie de meest aangeweze ne zijn, aldus hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland in antwoord op vragen meegedeeld. De vraag, of de toekomstige ontwikkeling van de produktie door de kernenergie zal worden gedragen dan wel op de traditionele wijze met behulp van kolen zal geschieden, kan in het algemeen zo worden beantwoord, dat een ontwikke ling kan worden verwacht, waarbij het be langrijkste gedeelte van de behoefte aan energie gedekt zal worden door middel van kern en ergiecentr alen en dat voor de spitsbehoefte alsmede voor het reserve vermogen gebruik zal worden gemaakt van conventionele produktiemiddelen. Het nieuwe vlaggeschip van de maat schappij Zeeland, de „Koningin Wil- helmina" is van de werf naar Rotter dam gesleept. Daartoe moest uit de Baanhoekbrug een overspanning ver wijderd worden. Hier wordt het nieuwe schip doo~ de doorgang ge trokken. (Van onze correspondent in Londen) De gestreepte oversteekplaatsen voor voetgangers in Groot-Brittannië zullen voortaan 's avonds door schijnwerpers ex tra worden verlicht, zodat automobilisten beter dan tot nu toe kunnen zien of er iemand oversteekt. De zebra's worden reeds jarenlang door oranje knipperbollen aangegeven, doch dit bleek een onvoldoen de bescherming voor de voetganger. (Van onze Haagse redacteur) Het maandag en dinsdag gepleegde overleg tussen de minister van Econo mische Zaken en het bestuur van de Nederlandse Bakkerijstichting heeft er toe geleid, dat de minister geen bezwaar zal maken tegen een advies van de Bakkerijstichting aan de bakkers om de broodprijs met ingang van 11 januari met één cent per achthonderd gram te verhogen in die gemeenten waar een jaar geleden het waterwit-, volkswit- en volksbruinbrood een cent goedkoper werd. Daartoe behoren ook Haarlem en omgeving. Men dient echter nog af te wachten in hoeverre dit advies onder de huidige omstandigheden door de Haar lemse bakkers zal worden opgevolgd. Daarover wordt nog vergaderd. Ten gevolge van de verminderde garan tieprijs voor tarwe van de oogst 1958-1959. de stijging van de wereldmarktprijs van tarwe en in zekere mate ook door de ver hoging van het mengpercentage van binnenlandse tarwe wegens de bijzonder grote tarwe-oogst heeft de bloemprijs een verhoging onderdaan. Een en ander leidde tot een stijging van de kostprijs van het brood met één cent. Op verzoek van de Het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.). heeft aan de ministers van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen ge steld: Is het waar, dat in 1952 op het landgoed „De Hartenkamp" te Heemstede een in richting voor debiele kinderen is geves tigd in het met het oog daarop geres taureerde hoofdgebouw en dat het reeds ten tijde dezer vestiging aan een ieder be kend was, dat het toen vigerende zo min als het in 1954 gewijzigde uitbrei dingsplan geen bebouwing van het achter het landhuis gelegen gebied gedoogde, terwijl eveneens voor dit landgoed, met het oog op zijn uitzonderlijke schoonheid, de z.g. meldingsplicht van het nationale plan geldt? Is het waar, dat de exploitanten van de ze inrichting niettemin thans het voorne men hebben kenbaar gemaakt op het be trokken terrein ten minste zeven woonpa- viljoens te doen bouwen en dat zulks een onherstelbare aantasting van het land goed zou betekenen? Zijn de bewindslieden niet van mening, dat. met volledige erkenning van het gro te maatschappelijke belang van de ver pleging van zwakzinnigen, de grote cultu rele en landschappelijke betekenis van een historische buitenplaats als „De Har tenkamp", het uitvoeren van een der gelijk werk daar ongewenst doet zijn, zulks te meer, waar dit het overheids- streven, de enkele nog ongerepte buiten plaatsen van Kennemerland als één ge heel te conserveren, zou frustreren? Vrezen de bewindslieden ten slotte niet, dat, wanneer bij herhaling volkomen ver antwoorde en reeds vóór de eigendoms verwerving bekende planologische be stemmingen incidenteel opzij worden ge zet, het publiek zal gaan speculeren op ge brek aan bestuurskracht bij de overheid en zijn aankopen zal blijven doen in de verwachting, dat de vigerende bestem mingen wel weer zullen worden gewijzigd, waardoor deze verder zullen worden on dermijnd? Nederlandse Bakkerijstichting heeft de minister van Economische'Zaken de brood prijs nader bezien, waarbij een volledig akkoord werd bereikt. Voor de in de aanhef genoemde brood soorten werd verleden jaar in vele ge meenten een broodprijsverlaging met één cent van kracht ten gevolge van een daling van de bloemprijs. Men vindt het redelijk, dat deze verlaging thans ongedaan wordt gemaakt. In de gemeenten waar verleden jaar de broodprijs onveranderd bleef, mag nu dus geen verhoging plaats vinden. De minister heeft er nadrukkelijk op ge wezen. dat. wanneer hem mocht blij ken dat er hogere prijzen worden berekend dan die op 17 januari van het vorig jaar golden, „bezwaarlijk kan worden ontkomen aan formele prijsmaatregelen". ROME (UPI) Het Italiaanse ministerie van Transport heeft een verklaring uitge geven waarin wordt gezegd dat het doden tal van de treinramp bij Monza vijftien bedraagt, in piaats van 25 zoals aanvan kelijk was gemeld. Voorts werden 120 per sonen gewond, van wie vijf ernstig. Uit het registratieapparaat van de loco motief blijkt dat de trein op het moment van de ontsporing een snelheid had van 9C km/u, terwijl slechts een snelheid van 10 km/u was toegestaan. De machinist die tot de slachtoffers behoort moet de waarschuwingsborden door de mist niet hebben gezien. De meeste slachtoffers be hoorden tot de inzittenden van het eerste rijtuig. Van midden 1957 tot midden 1959 zijn ten gevolge van spoorwegongelukken in Italië 108 personen om het leven gekomen en 703 gewond. Het treinverkeer in deze periode was 77,6 miljard reizigers/kilome ters. Uit de door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verstrekte cij fers blijkt, dat de geregistreerde arbeids reserve per eind december 1959 ad 82.457, ten opzichte van eind november f55.830) een toeneming vertoont van meer dan 26.600. Laat men de personen, werkzaam op aanvullende werken buiten beschou wing,- dan telde ons land eind december 69.786 werkloze mannen tegen 46.601 per eind november. De werkloosheid onder vrouwen nam in deze periode toe van 5622 tot 5.764 Ook in 1958 nam de geregistreerde arbeidsreserve tegen het einde van het jaar sterk toe. De getallen per eind november en eind decem ber waren toen respectievelijk 81.103 en 116.371. De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan tegen drie van de vier wachtmeesters van de verkeersgroep Amsterdam van het Korps Rijkspolitie. De rechtbank achtte bewezen dat deze verdachten als ambtenaar giften hebben aangenomen, wetende dat deze hun gege ven werden ten einde hen te bewegen in strijd met hun plicht te handelen. Zij wer den in september gearresteerd, nadat een automobilist uit Blaricum een klacht te gen twee van hen had ingediend bij de rijksrecherche. Deze automobilist was 's nachts op de rijksweg van Amsterdam naar het Gooi door het tweetal aangehou den omdat hij slingerend reed. De wacht meesters hadden hem naar huis gebracht, waren met hem mee naar binnen gegaan en hadden hem laten blijken dat zij voor 150,- geen proces verbaal zouden opma ken. De in het nauw gebrachte automobi list had dit bedrag betaald. De rechtbank veroordeelde een 45-jari- ge wachtmeester tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Een 41-jarige collega kreeg tien maanden en een 25-jari- ge wachtmeester een jaar. Tijdens het vooronderzoek bleek dat ook drie andere wachtmeesters van de Am sterdamse verkeersgroep af en toe hun boekje te buiten waren gegaan. Ook zij zullen zich voor de rechtbank te verant woorden hebben. LAHORE (UPI) India en Pakistan zijn maandag in Lahore onderhandelingen begonnen over vijf grenskwesties die nog dateren van twaalf jaar geleden, toen de twee landen onafhankelijk werden en met een verschillende uitleg kwamen van de Britse Radcliffe-grens. Premier Nehroe en president Ajoeb Khan hebben in sep tember van het vorig jaar de basis ge legd voor deze besprekingen, die drie da gen zullen duren. De leider van de Indische delegatie, de minister voor de energievoorziening Swa- ran Singh, verklaarde, dat deze ontmoe ting tussen Nehroe en Ajoeb een keerpunt is geweest in de betrekkingen tussen de twee landen, en de Pakistaanse minister van binnenlandse zaken, generaal Sjeikh. zei dat Pakistan waardering heeft voor de houding van geven en nemen, die India bij onderhandelingen van de laatste tijd heeft aangenomen- Hedenmorgen omstreeks tien uur is tij dens een oefenvlucht een Hunter straalja ger van de vliegbasis Leeuwarden in moei lijkheden geraakt en neergestort in een weiland in de buurt van Marssum bij Leeu warden. De vlieger, die nog getracht heeft zijn vliegtuig met de schietstoel te verla ten, kwam om het leven. Een overzicht van de ravage welke iverd aangericht te Monza in Noord- Italië, waar een sneltrein op een nood- viaduct ontspoorde. Enkele wagons tuimelden van de acht meter hoge spoordijk af en sloegen veertig meter verder door de muur van een textiel fabriek. Lacoraire: Grote geesten krijgen gezag over ande ren, zonder dat zij het zelf willen. NEW YORK (UPI) Nu het conflict in de Amerikaanse staalindustrie is opge lost, daagt een nieuwe verlammende sta king aan de horizon. De mogelijkheid be staat dat de spoorwegen tegen 1 april in staking zullen gaan indien voor de ar beidsgeschillen geen oplossing is gevonden. Op een bijeenkomst van de (87.000 leden tellende) „Brotherhood of Locomotive Firemen and Enginemen" in Cleveland (Ohio) heeft de president, H. E. Gilbert, verklaard dat de spoorwegen 350.000 emploé's zullen ontslaan. De spoorwegen, die zich gereed maken om onderhandelingen te beginnen over nieuwe arbeidsovereenkomsten, hebben verklaard dat zij verandering wensen in de arbeidsbepalingen ook een van de moeilijke kwesties bij het conflict in de staalindustrie. Zij zeggen per jaar een half miljard dollar verlies te lijden door verouderde werkwijzen en de gedwongen in dienstne ming van onnodige werkkrachten. De loonstaten zijn gezwollen door „stokers die geen vuren stoken" op diesellocomo tieven en „remmers die remmen behan delen" op treinen die met automatische remmen zijn uitgerust. De spoorwegen vormen een van de zwakste industrieën in de Amerikaanse economie. Zij hebben te lijden van de scherpe concurrentie van vliegtuigen en bussen, gestadig terrein verliezend sinds het einde van de oorlog. TEHERAN (UPI) De Perzische re gering heeft de autoriteiten te Abadan, Khorramshar en andere plaatsen langs de Perzisch-lraakse grensrivier Shatt El Arab instructies gegeven voor een effectie ve handhaving van de Perzische soeverei niteit. Perzië zal van de schepen, die de Per zische zijde van de Shatt El Arab bevaren eisen, dat zij de haven- en liggelden aan Perzische diensten betalen. Desnoods zul len gewapende detachementen worden uit gezonden om buitenlandse tank- en vracht schepen naar Perzische ligplaatsen te be geleiden, zo is te Teheran meegedeeld. Inmiddels heeft radio-Teheran zijn pro pagandacampagne versterkt. Vandaag werd Irak ervan beschuldigd „nationalis tische sentimenten te hebben wakkei-ge- maakt". Duizenden zouden in de Perzische heiligdommen gedemonstreerd hebben, en geëist dat er hard wordt opgetreden „te gen de communistische ongelovigen, die heilige plaatsen ontwijden". De rijksrecherche is overgegaan tot aanhouding van de secretaris der gemeen te Bergen in Limburg. Hij wordt er van verdacht misbruik te hebben gemaakt van zijn functie door het verwerven van aan zienlijke neveninkomsten. Hij zal voor de officier van Justitie te Roermond worden geleid. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIT KONINGSPIEINJ AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE HERENCOLBERTS JACKETS DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche regering heeft dinsdag een wetsont werp bij het parlement ingediend, dat strekt tot staatsbeheer van alle oliebedrij ven in Indonesië. In een Memorie van Toelichting op het ontwerp wordt gezegd dat alle geldige olieconcessies in Indone sië die van kracht zullen zijn op het ogen blik, waarop de wet van kracht wordt, geldig zullen blijven voor de tijd, waar voor de concessie is verleend. De houders van de concessies zullen ver plicht worden te voldoen aan de behoef ten aan olieprodukten van de staat en de Indonesische gemeenschap. Dit betekent, aldus de memorie, dat in beginsel in Indo nesië gewonnen olie in Indonesië moet worden geraffineerd. Olieprodukten, die van belang zijn voor de defensie en de in dustrie moeten in Indonesië worden bereid om te voorkomen, dat het land afhanke lijk wordt van buitenlandse raffinaderijen. Bij een ongeluk met zijn scooter op de Leusderheide is de 57-jarige J. Malda uit Amersfoort om het leven gekomen. Inzit tenden van een bestelauto vonden zijn stoffelijk overschot naast de scooter op de weg. Daar de politie verfsporen van een andere kleur op de scooter aantrof be staat de mogelijkheid dat een aanrijding heeft plaats gehad. In Holten is de 23-jarige J. Wansink met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. be jongeman was de oudste uit een gezin van vijftien kinderen. In Arnhem is de 63-jarige voetganger H. B. het slachtoffer geworden van een aanrijding. Hij lette bij het oversteken niet op een naderende bromfiets. Hij werd aangereden en overleed later in een ziekenhuis.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1