ARKA-hoofdbestuur niet akkoord met salarisbeleid der regering Waarom Delgado eerst niet, en toen wel mocht spreken Vervoervergunningen teruggebracht tot het normale aantal Zonnig, maar 's nachts vorst Kaliumwinning uit de Dode Zee 's Rijks Munt sloeg weer een Gouden Rijder „Zuiderkruis" geen drijvend ziekenhuis? Nieuw Laboratorium voor textieltechniek Starfighter-produktie wordt de volgende week geregeld Dief deed zich tegoed in verlaten zomerkamp Klachten en ideëen over het verkeer Minister motiveert zijn gedragslijn Afgezwaaide soldaat bestal vroegere kameraden voor verkoudheid Kort geding tegen ex-secretaris Gasleiding lek, vrouw overleden Telegrammen aan ministers Nog niets beslist over vervanging van „Mariners" Twee piloten ontslagen wegens benzinefraude WOENSDAG 6 JANUARI 1960 2 Achterstand wordt voor ambtenaren niet opgeheven Nederlandse adviseurs terug uit Jordanië Kazernedief berecht Zware straf geëist tegen chauffeur Franse minister verklaart Het leven begint bij 40 Faillissementen Schandaal op Texel Nieuw vliegtuigtype voor de marine Het kader van de A.R.K.A. (Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenvereni- ging), bestaande uit vertegenwoordigers van alle plaatselijke afdelingen en groe pen is te Utrecht bijeengeweest. Het hoofdbestuur heeft een uiteenzet ting gegeven van het tot nu toe gevoerde salarisbeleid in verband met de invoering van de gedifferentieerde loonvorming. In een na afloop uitgegeven communiqué wordt gezegd: „De vergadering heeft haar misnoegen tot uiting gebracht inzake het tot nu toe door de regering gevoerde beleid. De uit kering ineens van 3 pet. van het maand salaris over de eerste drie maanden van 1960, welke de regering, zonder overeen stemming te hebben bereikt, zal realise ren, werd voor het gehele overheidsperso neel beslist onvoldoende geacht. De bijzondere tegemoetkoming aan de laagstbezoldigden en aan de middelbare ambtenaren werd eveneens als zeer on voldoende gekwalificeerd. Geconstateerd werd, dat zelfs de mede door het sociaal-economisch bureau van de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg berekende achterstand van deze groepen van functionarissen niet werd weggenomen. Het hoofdbestuur spreekt als zijn mening uit, dat ieder uitgangspunt, dat voor de ambtenaren slechts een loonsverhoging mogelijk maakt gelijk aan de gemiddelde Op uitnodiging van het bureau voor in ternationale technische hulp van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en met het doel de „Arab Potash Company Ltd." van advies te dienen hebben vier Neder landse ingenieurs onder leiding van prof. ir. E. C. W. A. Geuze, buitengewoon hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft, een bezoek gebracht aan Jordanië, doel kaliumzouten te winnen uit de Dode oedi-Arabië, Egypte en Libanon met het De „Arab Potash Company Ltd", is op gericht door Jordanië, Irak Syrië, Saoedi- Arabië, Egypte en Libanon met het doel kaliumzouten te winnen uit de Dode Zee, die een zoutgehalte heeft van onge veer dertig percent. Dit zou dan de eer ste grote industrie vau Jordanië worden. De Nederlandse technici, die thans te ruggekeerd zijn, hebben alleen een onder zoek ingesteld naar de grondgesteldheid. Onderzoekingen zijn daartoe verricht aan de noordzijde van de Dode Zee, aan bei de kanten van de Jordaan, en op de zui delijke oever, die behalve door de Jordaan ook door de demarcatielijn met Israel in twee delen wordt gescheiden. Aan de Is raëlische zijde is reeds een potasonder- neming in bedrijf. Er zijn vele grondmonsters genomen, die in de Delftse laboratoria zullen wor den onderzocht. Daarnaast worden de on derzoekingen voortgezet door een labora torium in Amman. In Jordanië heeft prof. Geuze met ir. A. Volker, hoofdingenieur bij de dienst Wa terhuishouding en Waterbeweging van Rijkswaterstaat, een interim-rapport op gesteld, dat ter kennis zal worden ge bracht van de Jordaanse minister van Economische Zaken, die tevens president commissaris is van de Arabische onder neming. Dit rapport zal de basis zijn van be sprekingen tussen de Nederlandse deskun digen en de directeur van de Arabische maatschappij, de heer Dajani, die daar voor naar Europa komt. Behalve de groep Nederlandse deskundigen is een Franse maatschappij die gespecialiseerd is in het ontwerpen en aanleggen van zoutpannen, ingeschakeld. De deskundigen van de Franse maatschappij zullen de besprekin gen ook meemaken. Wanneer een beslis sing zal zijn genomen, zal de Franse maat schappij aan het werk kunnen gaan op grond van het door de Nederlanders ver richte bodemonderzoek. Na meer dan tweehonderd jaar heeft 's Rijks Munt te Utrecht voor munt- en penningkundigen opnieuw een Gouden Rijder, jaartal 1750, geslagen. Deze Gouden Rijder is vervaardigd naar de oude stempel, doch voorzien van het teken van de huidige muntmeester en de Mercuriusstaf van 's Rijks Munt. Het gehalte is 22 karaat goud. De voor zijde toont een ruiter te paard met getrok ken zwaard, de keerzijde een staande leeuw in schild. De waarde die de Gouden Rijder destijds als gangbare munt bezat is veertien gulden. Het plan van de Vrije Universiteit om in samenwerking met de gemeente Am sterdam het s.s. „Zuiderkruis" van de regering over te nemen en het te bestem men tot tijdelijk drijvend ziekenhuis ten behoeve van Amsterdam-Noord gaat wel licht niet door. Ekele rederijen, onder andere de stoomvaartmaatschappij Ne derland te Amsterdam, die het schip na mens de regering na de oorlog heeft ge ëxploiteerd, hebben belangstelling voor de „Zuiderkruis". De directeur-generaal van Scheepvaart heeft medegedeeld dat zijn voorkeur in derdaad uitgaat naar een nieuwe bestem ming van de „Zuiderkruis" die waarborgt dat het schip blijft varen. Indien dus met een der rederijen een overeenstemming kan worden bereikt dan zal inderdaad aan haar het eigendom en de exploitatie wor den overgedragen en zal het plan van de Vrije Universiteit en de gemeente Am sterdam niet kunnen worden verwezen- likt. De regering heeft de „Zuiderkruis" na 1 januari niet meer in het afvaartschema voor de regeringsschepen opgenomen. In afwachting van een beslissing over een nieuwe bestemming ligt de „Zuiderkruis" in de Amsterdamse haven. loonstijging van het particulier bedrijfs leven, ook voor wat de begindatum be treft, als onaanvaardbaar moet worden afgewezen. Afgezien van de noodzaak van een vol doende algemene loonsverhoging voor het overheidspersoneel dient naar de mening van het hoofdbestuur daarenboven recht te worden gedaan aan de lagere en mid delbare ambtenaren, wier salarissen voor al sinds 1 september 1956. de datum waar op de salarissen van de topfunctionaris sen werden verbeterd, een belangrijke achterstand vertonen, welke door de sla- rismaatregel per 1 april 1958 noch door die per 1 januari 1960 is weggenomen. Het hoofdbestuur kan dan ook geen ver antwoordelijkheid aanvaarden voor maat regelen. welke niet voldoende tegemoet komen aan deze wensen en ten aanzien van de algemene salarisverhoging en ten aanzien van de geconstateerde achter stand van de lagere en middelbare amb tenaren". In Delft zal op 8 januari het nieuwe la boratorium voor textieltechniek en vezel technologie van de technische hogeschool officieel in gebruik worden genomen en aan prof. dipl. ing. J. Beyer, worden over gedragen. Dit laboratorium is onderge bracht in het gebouw voor werktuigbouw kunde en scheepsbouwkunde en het is ge groeid uit een bescheiden laboratorium met een verzameling van modellen van textielmachines. Het nieuwe laboratorium zal ten dien ste van een tweetal groepen studenten staan, in de eerste plaats van de toe komstige werktuigbouwkundige inge nieurs, die met hun eindstudie bezig zijn en in de tweede plaats van de aanstaande chemische ingenieurs, die zich ook in hun laatste studiejaren bevinden. De Delftse studenten in de chemie kun nen hun praktisch wetenschappelijk speurwerk in verschillende laboratoria verrichten, waarvan het nieuwe laborato rium er één van is. Daar kunnen zij onder leiding van prof. dr. ir. J. W. H. Uyten- bogaart, hoogleraar in de mechanische technologie (vezeltechniek) en van de lector, mejuffrouw dr. J. E. Leene, tex- tiel-chemische onderzoekingen doen, bij voorbeeld op het gebied van de syntheti sche vezelstoffen. De hoofdvakstudie in textieltechniek wordt in Delft beschouwd als een moge lijkheid om de eindstudie te differentië ren en de studenten de gelegenheid te ge ven om bepaalde technisch-wetenschappe- lijke problemen op dit gebied te bewer ken. De studenten worden niet in de gehei men van alle textielmachines ingewijd, maar krijgen een inzicht in enkele alge mene textieltechnische processen. Zo kun nen de studenten niet alleen op de hoogte komen van de produktieprocessen op tex- tielgebied, maar evenzeer van de ont wikkeling. en de. constructie...van. appara ten en machines, waarvan zij de samen hang moeten bestuderen met dq produk tieprocessen enerzijds en met het te ver vaardigen materiaal anderzijds, waarbij de machine het noodzakelijk en belang rijk middel is om tot het gewenste pro- dukt te komen. Een machine die uit een oogpunt van bedrijfseconomie niet vol doet, is evenmin efficiënt als één, die aan de eisen van het produktieproces niet be antwoordt of als één die door de arbeiders niet goed en gemakkelijk kan worden be diend, zelfs al voldoet zij aan de hoogste constructieve eisen. Door middel van de keuzevakken kun nen de studenten in staat worden ge steld het terrein te verkennen van de be- drijfstechniek en van de bedrijfsefficiency, zodat zij later kunnen beoordelen of een bepaalde fabriek wel de juiste typen ma chines heeft die niet alleen aangepast zijn aan de eisen van het produkt, maar wel ke ook het produktieproces op een ver antwoorde wijze verwezenlijken. De Lockheed Vliegtuigfabrieken te Bur- bank in de Amerikaanse staat Californië hebben laten weten dat vertegenwoordi gers van de fabriek in de loop van de vol gende week in Nederland zullen aankomen om de laatste regelingen te treffen voor de voorziening van de Nederlandse lucht macht met F-104 G Starfighters. Dan zullen de details worden uitgewerkt van de licensie die aan Nederland wordt verleend voor de gezamenlijke produktie van de Starfighters met West-Duitsland. De voorziening van de Nederlandse luchtmacht met Starfighters zal nauw sa menhangen met het lopende produktiepro- gramma van West-Duitsland van deze toestellen liet men niets los, maar men maakte wel duidelijk dat een aantal Star fighters met twee zitplaatsen, die als trai ningstoestellen worden gebruikt, recht streeks uit Californië zullen worden gele verd, samen met verschillende assembla geonderdelen en aanvullend materiaal dat nodig is om de produktie van toestellen door Nederlandse en Duitse firma's te kunnen beginnen. Men verwacht dat de Starfighter binnen anderhalf jaar aan de Westduitse en Ca nadese luchtmacht (die ook tot aanschaf fing van de Starfighter is overgegaan) kan worden toegevoegd. In Apeldoorn is een achttienjarige Zaan- damse jongen aangehouden die verdacht wordt van het plegen van vijf inbraken in Beekbergen, het lichten van een offerblok in een kerk in Loenen en diefstal van en kele bromfietsen in Apeldoorn. Hij werd aangehouden in het hoofdge bouw van een kampeercentrum in Beek bergen, dat 's winters niet in gebruik is. Daar had hij zich geïnstalleerd met een gestolen radio, grammofoon met platen en een voorraad levens- en genotmiddelen. Toen de politie het gebouw binnendrong stond op het elektrische fornuis de melk te pruttelen. De man wordt ervan verdacht ook in an dere plaatsen van ons land te hebben in gebroken. Hij heeft een gedeeltelijke be kentenis afgelegd. Op verschillende plaatsen in Dordrecht heeft men „klachten- en ideeënboeken" neergelegd, waarin de inwoners klach ten over het verkeer en suggesties voor verbeteringen kunnen schrijven. Hier schrijft de eerste burger zijn opmer kingen in het verkeersjournaal. De commissaris van politie, de heer J. Heidema, en de heer K. Klomp van de afdeling verkeersplanning kijken be langstellend toe. Er zijn algemene ambtelijke instruc ties gegeven om te voorkomen, dat in Ne derland door vreemdelingen ongewenste politieke activiteit wordt bedreven. In voorkomende gevallen worden tot dat zelfde doel incidentele instructies gege ven, die, zo nodig, ertoe kunnen strekken, dat aan de desbetreffende vreemdeling de toegang tot Nederland wordt gewei gerd. Dit heeft de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, medegedeeld in antwoord op hem door het V.V.D.-Twee de-Kamerlid Berkhouwer schriftelijk ge stelde vragen over het aanvankelijk aan de Portugese oppositieleider generaal Umberto Delgado opgelegde verbod om hier te lande in het openbaar op te tre den. De strekking van deze instructies, zo vervolgt de minister, is om het bedrijven van politieke activiteit door vreemdelin- gen te voorkomen of tegen te gaan. indien deze ongewenst is. In deze zin is politieke activiteit ongewenst, zodra deze de open bare orde in Nederland schaadt of kan schaden dan wel de in- of externe veilig heid van het koninkrijk in gevaar brengt of kan brengen of onze betrekkingen met andere mogendheden of met een organi satie van mogendheden op ongewenste wijze belast of kan belasten. Late aankondiging Over het aanvankelijk aan de Portuge se generaal opgelegde, later weer inge trokken spreekverbod zelf zegt de minis- De officier bij de Arnhemse rechtbank heeft tegen de 22-jarige W. C. G., auto monteur te Amsterdam, een jaar gevan genisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar geëist. G. wordt verdacht van diefstal van ongeveer 500 gulden ten nadele van in de Oranje-kazerne te Schaarsbergen geleger de militairen. De automonteur, die op de hoogte was van de situatie in deze kazer ne doordat hij zelf aldaar zijn militaire diensttijd had vervuld ging op gezette tij den van Amsterdam naar Schaarsber gen waar hij binnendrong in de verblij ven, de kastjes der soldaten openbrak en daaruit portemonnaies en portefeuilles met geld stal. Er waren 45 aangiften ge daan door gedupeerde militairen. Bij elke gelegenheid bedroeg de buit circa zestig gulden. De officier had weinig goede woor den over voor deze ex-soldaat, die trou wens meer op zijn kerfstok heeft. In 1958 is hij ook nog voor andere misdrijven ge straft en in Frankrijk, waarheen hij was gevlucht nadat hij tijdens zijn laatste excursie naar Schaarsbergen op- heter daad was betrapt, maakte hij het zo bont, dat men hem over de grens zette. Toch wilde de officier rekening houden met be paalde aspecten in het leven van verdach te en hem een kans geven via een ge deeltelijk voorwaardelijke straf. De raadsman ging nader in op de moei lijke omstandigheden van de verdachte, die „twee vaders en twee moeders heeft" (de vader en moeder zijn beiden na hun scheiding hertrouwd), doch die „steeds ouderliefde moest ontberen". Uitspraak over veertien dagen. Advertentie neem tijdig doosje met 60 tabletten KEELTABLETTEN N.V. PHILIPS-DUPHAR Zes maanden gevangenisstraf en de maximale ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van vijf jaar heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam geëist tegen een 28-jarige chauffeur-monteur uit de hoofdstad we gens het veroorzaken van een aanrijding met dodelijke afloop. Reeds eerder was hem zijn rijbevoegdheid voor vijf jaar ont nomen geweest. Bovendien is de proeftijd van een voorwaardelijke veroordeling, waarbij hem de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar voorwaardelijk is ont zegd, nog niet verstreken. Op 6 juni was hij met een personenauto, op de linkerweghelft rijdend, op een brug in botsing gekomen met een tegenligger. De 53-jarige bestuurder van deze auto werd bij deze botsing zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. De ver dachte had. zonder toestemming van de eigenaar van de auto, die bij verdachte's vader, een garagehouder, ter reparatie was gegeven, en ook zonder toestemming van zijn vader de wagen gebruikt. Op 19 januari zal de rechtbank uitspraak doen. Naar aanleiding van de beduchtheid van voor beperkende maatregelen van de Franse overheid met betrekking tot het goederenvervoer over de weg, zegt men in gezaghebbende Franse kringen, dat als er de laatste tijd een groot aantal vervoer vergunningen (1.370 in augustus en 2.340 in oktober) is verleend, dit een uitzonde ringstoestand betrof. Door de weersom standigheden en vooral door de grote droogte was de invoer van melk en vee voeder dringend noodzakelijk. Maar de bevoegde Franse diensten wensen een te rugkeer tot een normale toestand. Het ministerie heeft daarom het aan tal vergunningen voor Nederlandse ver voerders op de weg teruggebracht tot 500 a 600, omdat er geen behoefte meer bestaat aan nood-import van Nederland se voedingsmiddelen. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde dat het vol komen onjuist is te beweren zoals in Nederland zou zijn gedaan dat het aan tal vergunningen is beknot tot slechts 10. „De Nederlandse expediteurs kregen steeds 300. a 600 vergunningen voordat de droogte van dë afgélopen zomer ons dwong extra partijen boter en melk uit Neder land in te voeren. Daartoe zijn totaal 2000 Het bestuur van de stichting „Het Le ven begint bij Veertig" deelt mede, dat de secretaris, de heer C. J. M. van Eijs- den, in een bestuursvergadering zijn func tie heeft neergelegd. Thans is in zijn plaats benoemd jhr. H. C. W. Gockinga. Voorts is in het bestuur opgenomen mevrouw Ida de Leeuw-Van Rees. Deze laatste benoe ming is geschied teneinde speciale aan dacht te kunnen besteden aan de plaat singsmogelijkheden voor de vrouwelijke deelnemers der stichting. De stichting heeft de afgetreden secre taris in kort geding voor de president van de rechtbank te Amsterdam gedaagd met de eis de administratieve bescheiden aan de stichting af te staan. De heer Van Eijsden heeft dit tot dus verre geweigerd. Het secretariaat van de stichting is verplaatst naar N.Z. Voor burgwal 288, Amsterdam. In Vlaardingen is de 60-jarige weduwe J. J. van den Akker-Mosterd door gasver- stikking om het leven gekomen. Een 25-ja- rige kostganger heeft zijn leven te danken aan het feit, dat hij met open ramen slaapt. Hij werd 's nachts wakker en voel de zich duizelig, terwijl hij in huis een sterke gaslucht rook. In 4,e kamer van zijn hospita trof hij deze dood in bed aan. De hond lag dood in de huiskamer. De oorzaak moet vermoedelijk gezocht wor den in een verzakking van het huis, waar door de gasleiding lek is geraakt. Het gasbedrijf heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Bij arrest van het gerechtshof te Am sterdam is in staat van faillissement ver klaard: mr. J. R. Carp, koopman verblij vende Schoonveld 35 Zuidwijk. Rotterdam, vroeger te Heemstede, Lorentzlaan 37. Rechter-commissaris mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator mr. B. J. Lambers, Ged. Oude Gracht 92 te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van Maria Wilhel- mina Mandema'-er, echtgenote van J. Plokker, zonder beroep, Meeuwenlaan 43, te ÏJmuiden. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. A. A. M. Lees berg, Vondellaan 20, te Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van de n.v. v./h. gebrs. H. W. G. en L. Offermans, gevestigd en kantoor- houdende te Aalsmeer. Aalsmeei-flprdijk 610. Rpohter-comrp!c<sari'; mr. H. .T Fer- werda. Curator mr. F. M. Oberman. Kruis weg 63, te Haarlem. vervoervergunningen verstrekt," zo ver klaarde de woordvoerder. Hij zei dat thans niet langer dringende behoefte bestaat aan deze importen en dat de vervoervergunningen zijn terugge bracht tot het normale aantal. De woordvoerder verklaarde dat de Ne derlandse en Franse autoriteiten het mis verstand reeds geregeld hebben in een briefwisseling. Hij zei dat de Nederland se vrachtrijders een voorkeursbehande ling in Frankrijk genieten en dat het ge bied waar zij kunnen rijden, zich uitstrekt tot in midden-Frankrijk en langs de gehe le Zwitserse grens. Het ivegvervoer naar Frankrijk Aan de ministers van Verkeer en Water staat/Economische Zaken en Buitènlandsé Zaken, is door een aantal geregelde lijn dienstondernemers Nederland-Parijs een telegram gezonden, waarin verontrusting wordt uitgesproken over de beperkende maatregelen, die door de Franse regering zijn genomen inzake het goederenvervoer langs de weg. Men meent, dat de uitvoering der lijndiensten nagenoeg onmogelijk wordt. Dit heeft, aldus de telegrammen, ernstige economische gevolgen voor hel Nederlandse handelsverkeer en grote fi nanciële consequenties voor de vervoerbe drijven. Met klem wordt verzocht ten spoe digste de nodige stappen te ondernemen om uit deze noodsituatie te raken. In afwachting van de resultaten van een onderzoek is voorlopig nog geen beslissing genomen over eventuele algehele vervan ging van de „Martin Mariner"-amfibie- vliegtuigen bij de Marineluchtvaartdienst in Nederlands Nieuw-Guinea, zo deelt de Marine voorlichtingsdienst in Den Haag mede. De marinedeskundige, die na de laatste ramp met dit type toestel naar Nieuw-Guinea is gegaan voor onderzoek, is nog niet in Nederland terug. Hangende een definitieve beslissing heeft de minister van Defensie gelast, dat de toestellen aan de grond moeten blijven. ter, dat aan de heer Delgado op zaterdag 29 november, terstond na zijn aankomst op Schiphol, namens de minister is mede gedeeld dat van hem werd verwacht, dat hij zich tijdens zijn verblijf in Nederland zou onthouden van politiek-extreme uitla tingen en dat hij niet in het openbaar, waaronder begrepen voor radio, televisie of op persconferenties, zou optreden. De minister is van mening, dat het be drijven van ongewenste politieke activi teit hier te lande door vreemdelingen be hoort te worden tegengegaan. Pas kort voor de aankomst van de heer Delgado werd van diens voorgenomen bezoek aan Nederland vernomen. Er waren aanwij zingen dat deze met zijn bezoek beoogde in Nederland kritiek uit te oefenen op een mogendheid waarmee Nederland vriend schappelijke en bondgenootschappelijke betrekkingen onderhoudt. In zulke geval len is grote voorzichtigheid geboden, om dat een dergelijk optreden licht het karak ter van ongewenste politieke activiteit aanneemt. Aangezien op korte termijn een beslissing noodzakelijk was, is de heer Delgado de betrokken mededeling verstrekt. Nader onderzoek De hier in het geding zijnde beperkin gen in de vrijheid van meningsuiting be horen naar het oordeel van de minister slechts zo lang en in zoverre te worden opgelegd als noodzakelijk is om het be drijven van ongewenste politieke activiteit te weren. Daarom zijn terstond nadere in lichtingen omtrent de heer Delgado inge wonnen. In verband hiermede is hij er op 1 december van in kennis gesteld, dat, waar uit nader onderzoek en uit zijn ge dragingen werd afgeleid, dat niet behoef de te worden verwacht, dat hij zich zou willen uiten op een wijze, die in strijd zou zijn met Nederlandse begrippen voor openbare orde, er niet langer bezwaar tegen bestond dat hij in het publiek zou spreken. „Vanzelfsprekend", aldus de mi nister, „bleef van kracht, dat hij zich zou blijven onthouden van politiek-extreme uit latingen, waarbij in het midden wordt ge laten of de uitlatingen van de heer Del gado zonder uitzondering aan die ver wachting hebben beantwoord". De „dienst luchtvaart" van de Rijkspo litie heeft op het vliegveld van Texel en op het eiland zelf in de afgelopen dagen een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het onrechtmatig gebruik van vliegtuig- benzine, die op het luchtvaartterrein was opgeslagen en onder meer gebruikt werd voor het tanken van Ilavards, vliegtuigen die worden gehuurd van een Haags recla me-luchtvaartbedrijf voor de oefeningen in het doelschieten van de marine. Het on derzoek wees uit dat de benzine reeds ge ruime tijd voor andere doeleinden werd gebruikt. Proeven in een laboratorium zul len moeten aantonen dat de vliegtuig brandstof ook terecht is gekomen in de tanks van particuliere auto's op Texel. Aangenomen mag worden dat duizenden liters op deze wijze ten nadele van de Haagse luchtvaartmaatschappij zijn af getapt. Twee vliegers van deze maat schappij zijn op staande voet ontslagen. Dinsdag heeft de rijkspolitie de vlieger S. gearresteerd. Hij zal worden voorgeleid voor de officier van Justitie te Alkmaar. Men neemt aan dat het geruime tijd zal duren alvorens deze ingewikkelde fraude tot in de kleinste bijzonderheden is opge helderd. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat nog meer personen, die bij deze zaak betrokken zijn, zullen worden aan gehouden. De Grumman-vliegtuigfabrieken te Long Island, New York, beginnen binnen kort aan de uitvoering van een contract van 16,2 miljoen dollar (ruim 50 miljoen gulden) met de Nederlandse en Italiaan se marine. In het kader van het program ma voor wederzijdse militaire bijstand zullen een aantal S2F-1 toestellen worden geleverd. De S2F-1, een toestel dat van een vliegdekschip kan opstijgen, is spe ciaal bestemd voor duikbootbestrijding. Zowel Nederland als Italië beschikken reeds over vliegtuigen van dit type. Ne derlandse piloten worden te Long Island met de behandeling van de S-2F-1 ver trouwd gemaakt. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat dinsdagavond in het gehele land de zeer zachte lucht verdreven was en vervangen door drogere en koudere lucht, trok in de nanacht een kleine storing van de Noordzee naar het zuiden. Deze ver oorzaakte enkele regen- hagel- en zelfs ook onweersbuien. Het weer staat nu on der invloed van een hogedrukgebied boven de Britse eilanden. Dit verplaatst zich in de komende 24 uur verder naar het oosten en als gevolg hiervan wordt de wind zwak en zal de komende nacht bij opklaringen de temperatuur in het binnenland tot even onder het vriespunt dalen. Overigens blijft het weer rustig met geringe neerslag kansen en overdag zonnige perioden. Donderdag 7 januari Zon op 8.47 uur, onder 16.45 uur. Maan op 12.59 uur, onder 2.20 uur. Maanstanden 14 januari 0.51 uur volle maan 21 januari 16.01 uur laatste kwartier 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in ÏJmuiden Woensdag 6 januari Hoog water 9.28 en 21.59 uur. Laag water 4.52 en 17.22 uur. Donderdag 7 januari Hoog water 10.30 en 23.08 uur. Laag water 5.50 en 18.19 uur. Het hoog en laag watet te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te ÏJmuiden. WEERR APPORTEN Maximum-tempera turen 00 *1 M S3 d binnen- en buitenland d ei Neerslag laatste 24 uur. SS B SE a a£ Den Helder onbewolkt n 9 2 Ypenburg onbewolkt nnw 11 2 Vlissingen regenbui nnw 10 2 Eelde licht bew. nw 11 3 De Bilt regenbui nw 11 5 Twente half bew. wnw 10 6 Eindhoven regenbui w 12 5 Zd Limburg motregen wzw 11 6 Helsinki sneeuw O 1 8 Stockholm sneeuw nw 4 11 Oslo onbewolkt nnw 5 3 Kopenhagen zwaar bew nnw 8 0,3 Aberdeen onbewolkt wzw 6 1 Londen onbewolkt nnw 11 0 Amsterdam regenbui nnw 11 X Brussel regenbui w 11 4 Luxemburg half bew. wnw 7 3 Parijs onbewolkt windst. 12 0,3 Bordeaux mist windst. 11 0 Grenoble geheel bew. windst. 9 0 Nice half bew. n 15 0 Berlijn zwaar bew. w 8 9 Frankfort licht bew. nw 5 6 München sneeuw wnw 6 9 Zurich licht bew. nnw 3 0.3 Genève zwaar bew. nnw 7 0 Locarno licht bew. zo 8 0 Wenen regpn wzw 5 5 Innsbruck sneeuw zzo 4 2 Athene zwaar bew nnw 0 Rome licht bew. no 15 0 Ajaccio onbewolkt ono 15 0 Madrid onbewolkt windst. 18 0 Mallorca mist windst. 19 0 Lissabon licht bew. nno 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2