r Neo-nazi's in West-Duitsland gearresteerd en veroordeeld Uw vergeet-ze-nietjes LE MONDE IN ALGERIJE IN BESLAG GENOMEN WERELDNIEUWS 1 Van dag tot dag Wet in diskrediet 'shmc actieve verkoopsters en verkopers <~Praatótoel J WOENSDAG 6 JANUARI 1960 3 Volgens Adenauer hebben zekere kringen belang bij het in discrediet brengen van Bonn Liga voor de rechten van de mensdringt aan op maatregelen van de Franse regering Voor direct en later Ijfid&l/a+t/ Daily Express: Honderd kernwapens van Frankrijk naar Engeland Premier Macmillan in Ghana aangekomen Indonesische jagerpiloot zag Pope's B-26 vuren Spaanse guerrillaleider Sabater gesneuveld 0p de Eerste Kamerleden hebben terecht de aandacht van de minister van Justitie ge vraagd voor een opmerkelijk verschijnsel dat in een geregelde rechtsorde onmoge lijk geacht zou moeten worden. Het ver schijnsel namelijk, dat een geldende wet duizenden keren per dag wordt overtre den. Deze wet is de wet op het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst en de over treders zijn merendeels magnetiseurs en somnambules, die van wetsovertreding hun beroep hebben gemaakt. De minister heeft tijdens de begrotingsdebatten kenne lijk met de handen in het haar gezeten over deze absurditeit, want hij heeft het Openbaar Ministerie de juridische auto riteit dus aangewezen als de verant woordelijke instantie die „zelf redelijke wegen zal moeten vinden om dit euvel af te doen". Dat is inderdaad niets meer of minder dan een kluitje in het riet en het is begrijpelijk dat de senatoren er niet tevreden mee waren. Zij vonden dit beleid géén beleid en eisten van de minis ter dat hij er iets aan zou doen. Wat? Dat is niemand duidelijk, ook de senatoren niet, doch het is ten slotte ook niet hun taak om dergelijke problemen tot in de tails op te lossen. Dat er, in het algemeen gesproken, iets mis is wanneer een geldende wet zo vaók en zo consequent wordt overtreden, terwijl de rechtspraak in geen enkele verhouding tot het euvel corrigerend optreedt, is zonder meer duidelijk. Dat het Openbaar Minis terie niet bij machte is „redelijke wegen te vinden," is ook wel gebleken. Dat de wet op zich dus zeer nauwlettend zal moe ten worden bekeken, geanalyseerd en zo nodig gewijzigd, lijkt voor de hand te lig gen. Betekent dit, dat een aantal onbevoeg den wettelijk fiat moeten krijgen om door te gaan met wat de gebrevetteerde men sen van het vak een onbevoegde uitoefe ning blijven noemen? Misschien ligt de oplossing in een uitbreiding van de inter pretatie van het woord „bevoegd". Doch deze uitbreiding zal dan toch in ieder ge val wettelijk moeten worden vastgelegd en het ziet er niet naar uit dat medische kringen daartoe gemakkelijk zullen mede werken. Begrijpelijk want de volksge zondheid is een kostbaar goed en mag niet aan experimenten worden geriskeerd. De feitelijke situatie echter is nu, dat ju ridische personen het in de hand heb ben, de wetsovertreding te fiatteren of te straffen naar gelang zij zelf meer of min der geloven in de paranormale genees kunst. Er zijn rechtbanken waar iedere magnetiseur, bona- of malafide, wordt „neergeknald" met zware straffen en andere, die zachtzinnig en vergevingsge zind te werk gaan en dus eigenlijk oog luikend het euvel laten voortschrijden. Beide methoden zijn willekeurig en op niets anders dan persoonlijke interpreta tie gebaseerd. Het is volkomen terecht dat de senatoren thans deze kwestie willen zien opgelost en de rechtspraak in geval len van deze aard bindende, verantwoor de en aanvaarde richtlijnen willen ver strekt zien. Doch het ligt voor de hand dat „par tijen" dan ook starre standpunten moeten verlaten en zich uitsluitend moeten laten leiden door het belang van de volksge zondheid. Dat geldt dus ook voor de medi sche instanties, die tot dusver weinig blijk hebben gegeven van bereidheid tot onder zoek en ijking van de medische mogelijk heden in paranormale richting. Hun hui ver is te verklaren, doch brengt niemand verder. Integendeel, de praktijk wijst uit dat het kwaad daardoor verergerd wordt en dat de mogelijkheden tot winstgevende „exploitatie" van de zieke mens ei- alleen maar ruimer door zijn geworden. De Franse Maagd in Kameroen is op nieuwjaar opgevolgd door een aller minst symbolische maar zeer concrete persoonlijkheid: miss Onafhankelijk heid, die met opgeheven hoofd in de nationale parade in Jaoende meeliep. BONN (Reuter-AFP) Een Wcstbcr- lijnse rechtbank heeft de 23-jarige West- berlijner, Wollny, veroordeeld tot tien ma*anden gevangenisstraf omdat hij maandag hakenkruisen en anti-semiti- sche leuzen op muren van huizen had aan gebracht. De veroordeelde zei in dron kenschap te hebben gehandeld. Een recht bank te Bonn heeft een zestigjarige za kenman, Barke, tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens goed keuring in het openbaar van de nazi-mis daden in 1958 en 1959. De politie heeft in Niebiill en Gelsenkirchen vijf jongelieden aangehouden, die hakenkruisen op ge bouwen hadden geschilderd. In Dortmund zijn twee jongens van veertien en vijftien jaar in voorlopige hechtenis genomen. Zij hebben toegegeven hakenkruisen op een muur te hebben aangebracht. Televi sie- en persberichten hadden hen ertoe gebracht, zo zeiden zij. Te Echtcrdingen bij Stuttgart is een vrachtautochauffeur aangehouden die heeft toegegeven als nieuwjaarsgrap hakenkruisen op muren te hebben geklad. Een rechtbank te Frankfort heeft het vonnis van zes weken gevangenisstraf wegens anti-semitische uitlatingen dat door een lagere instantie tegen Kurt Pro- kasky, een 25-jarige drukker, was uitge sproken, bevestigd. De Westberlijnse politie heeft drie groe pen mensen uiteengedreven die met span doeken liepen met de woorden: „Een ein de aan het anti-semitisme en de haat tus sen de volken". Een woordvoerder van de politie deelde mee dat er geen arrestaties zijn verricht. In Bonn is een zestigjarige handelaar tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij vlugschriften had aangeplakt met leuzen als: „Duitsers, vergeet nooit de moorden van Neurenberg en Lands berg" en „Naar de duivel met alle oor logsmisdaden en verraders van het (Der de) Rijk". Het Westberlijnse stadsbestuur heeft besloten doeltreffende maatregelen te ne men om een einde te maken aan alle ac tiviteit van neo-nazistische jeugdgroepen in het westelijk stadsdeel. Dit heeft wet houder Lipschitz op een persconferentie die door meer dan tweehonderd journalis ten werd bijgewoond, meegedeeld. Het stadsbestuur treft maatregelen om tot een verbod te komen van de twee voor naamste jeugdorganisaties op nieuwe na- tionaal-socialistische grondslag, namelijk de „Nationale jeugd van Duitsland" en het „Verbond van nationalistische studen ten". Vier leerlingen van middelbare scholen, die onwettig nieuw-nazistische bijeenkomsten hebben bijgewoond, zullen van school worden gestuurd. Werkgevers, onderwijzers en ouders van alle jongelin gen, van wie bekend is dat zij neo-nazi's zijn, zullen hierover worden ingelicht. De neo-nazi's moeten in hun middelen van bestaan worden getroffen. Het verheugt mij u te kunnen mededelen dat een van deze jongelingen reeds zijn betrekking heeft verloren", aldus Lipschitz. Hij ver klaarde dat het Westberlijnse stadsbe stuur sinds nieuwjgar zeven gevallen van neo-nazisme of anti-semitisme ter ore waren gekomen. Bondskanselier Adenauer heeft in een onderhoud met de secretaris-generaal van de centrale raad van Joden in Duitsland, dr. H. G. van Dam, uiting gegeven aan zijn afschuw over de anti-semitische inciden ten. Volgens Adenauer zijn er zekere krin gen die belang hebben bij het in diskrediet brengen van de Bondsrepubliek. Ondergrondse? De leiders van een Westduitse organisa tie van voormalige verzetsstrijders tegen het nationaal-socialisme hebben tegen over bondskanselier Adenauer verklaard aan te nemen, dat er een anti-semitische ondergrondse organisatie in Europa be staat met centra te Malmö en Wenen, die contact zouden onderhouden met oud-nazi leiders die naar Caïro zijn uitgeweken. De persdienst van de Westduitse sociaal democratische partij heeft aangedrongen op een onderzoek in de houding van de politie van Flensburg die geen werk zou hebben gemaakt van het aanbrengen van tien hakenkruisen in november op het eiland Pellworm. WASHINGTON (Reuter) Een afvaar diging van Amerikaanse Joodse leiders heeft de Duitse ambassadeur te Washing ton, Grewe, een memorandum overhan digd over „de nieuwe opkomst van het na tionaal-socialisme in Duitsland, de bezet ting van hoge politieke posten door natio- naal-socialisten en de aanwezigheid van Hongaarse fascisten die voor het nazisme pleiten". Later deelden de Joodse leiders de Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken Livington Merchant me de van oordeel te zijn dat de Westduitse regering de gebeurtenissen in Duitsland bagatelliseert. De Amerikaanse rabbijn Prinz heeft gezegd te vermoeden dat de anti-semitische incidenten deel uitmaken van een samengebundeld streven om aan te tonen dat de internationale anti-semiti sche beweging nog steeds bloeit. LONDEN (Reuter) Nieuwe anti-semi tische uitingen zijn gemeld uit Australië, Canada, België, Finland, Frankrijk, Grie kenland, Gi-oot-Brittannië, Italië, Oosten rijk, Oost-Duitsland, de Verenigde Staten en Zweden. De politie van Rome heeft een inval ge daan in het gebouw van een organisatie die zich de „revolutionaire actiegroep" noemt. Aan één van de wanden in het ge bouw was een hakenkruisvlag aange bracht. Het Israëlische parlement heeft zijn com missie voor buitenlandse zaken gemach tigd te spreken over het uitgeven van een waarschuwing aan de wereld voor de ge varen van een opleving van het nationaal- socialisme en het anti-semitisme. In Britse regeringskringen staat men zeer terughoudend tegenover beweringen van Westdduitse zijde, dat hier sprake zou kunnen zijn van een communistische agi tatie, welke ten doel zou hebben de rege- ring-Adenauer in diskrediet te brengen. Scotland Yard is van mening, dat er in Engeland in het geheel geen organisatie zoals de „Britse nazibeweging" bestaat en gelooft dat een onruststoker deze naam heeft uitgevonden om personen per tele foon bang te maken. Een handvol demonstranten paradeerde gisteren langs het gebouw van de West duitse ambassade in Londen om tegen de gebeurtenissen te protesteren. Er deden zich geen incidenten voor. Van de zijde van de Westduitse ambassade werd ver klaard, dat „deze charmante mensen", waarmee de demonstranten werden be doeld, aan het verkeerde adres waren. Het ambassadepersoneel telt namelijk vijf personen, die voor het naziregime zijn ge vlucht. terwijl de Westduitse ambassa deur Von Herwarth de diplomatieke dienst in 1939 moest verlaten wegens zijn Joodse grootmoeder. BONN (UPI) Volgens goedingelichte zegslieden zal de Westduitse regering waarschijnlijk trachten de golf van anti semitisme te schuiven op rekening van de Oostduitse communisten. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Ook U hebt onder Uw kennissen of verwanten vast enkele „vergeet-ze-nietjes". Wie zijn dat? De bejaarden en stil-alleenwonenden. Natuur lijk, met Uw tante die al 79 wordt hebt U niet zo'n „dolle pret" als met Uw jeugdige buren, en de oude meneer in het hoekhuis is al flink doof - maar het zijn toch aardige mensen en ze zijn dolblij met een kleine attentie zo nu en -dan, vooral als U zelf méékomt om even gezellig te babbelen. Over attent gesproken: zorg dat U altijd Gladstone siga retten in huis hebt om te presenteren, want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die jong en oud voldoening schenkt. KING A SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F I.- ALGIERS (Reuter, AFP, UPI) De Franse autoriteiten in Algerije hebben de gehele oplage van „Le Monde" waarin wordt geschreven over de martelingen in concentratiekampen in beslag genomen. De internationale commissie van het Ro de Kruis heeft bevestigd dat de uittrek sels in Le Monde over de gevangenenkam pen in Algerije „authentiek" zijn. In Frankrijk zelf werd het blad „Libération" in beslag genomen, omdat het het rapport over de martelingen had voorzien van een hoofdartikel. Ook het blad „De patriot van Nice en het Zuidoosten" is in beslag genomen wegens een bericht over het ver slag van het Rode Kruis. PARIJS (Reuter) De „Liga voor de rechten van de mens", die haar hoofdze tel in Parijs heeft, heeft er bij de Franse regering op aangedrongen, maatregelen te nemen naar aanleiding van het rapport van het Rode Kruis, waarin gewag ge maakt wordt van wreedheden in sommi ge interneringskampen in Algerije. In een verklaring merkt de Liga op, dat het bureau van premier Debré het rapport heeft geprezen en beloofd heeft dat aan de bevindingen, van de delegatie van het Ro de Kruis „de grootst mogelijke aandacht gewijd zal worden". De Liga constateert tevens, dat het bureau van Debré de in houd noch de waarde van het Rode-Kruis- rapport betwist. Wel zegt de Liga te be treuren dat geen maatregelen genomen zijn naar aanleiding van vroegere rappor ten van het Rode Kruis en haar eigen klachten over wreedheden in internerings kampen in Algerije. „Lek" in Par ijs? GENEVE (UPI) Het rapport over de Algerijnse kampen is vrijwel zeker aan „Le Monde" verstrekt door ambtenaren van het Franse ministerie van Buitenland- sche Zaken, aldus bericht de „Tribune de Genève", die zelf ook uittreksels van dit rapport heeft gepubliceerd. In het Franse ministerie is volgens dit blad een groep die gelooft dat een oplossing van de kwes- tie-Algerije niet is gediend met geheim houding van gegevens over martelingen en mishandelingen in kampen. De „Tribune de Genève" schrijft voorts dat de ï-edactie van de „Gazette de Lausanne" het rapport nog vóór „Le Mon- Advertentie hebben wij in diverse afdelingen weer plaats voor Uitsluitend schriftelijke sollicitaties met uitvoerige inlichtingen te richten aan de directie. Marktplein 29 - IJmuiden - Tel. 7541 TEXTIEL - WONINGINRICHTING CONFECTIE de" ontving. Dit blad publiceerde de ge gevens echter niet. De „Tribune de Genè ve" wil niet „plus royaliste que le roi" zijn en publiceert het rapport wel, zo wordt in een hoofdartikel gezegd. Een woordvoerder van het Rode Kruis te Genève verklaarde dat nog geen beslis sing, is genomen over de reis van de voor zitter, Leopold Boissier, naar Parijs, waar van in verschillende buitenlandse kranten sprake is geweest. De woordvoerder leek verbaasd te zijn over de nog niet bekend geworden wijze waarop het rapport, dat 270 pagina's beslaat, zo volledig in han den van „Le Monde" is geraakt. LONDEN (Reuter) Volgens de Britse Daily Express zal de Amerikaanse lucht macht in de komende dagen tenminste honderd kern bommen van Frankrijk naar de basis Lakenheath in Suffolk over brengen, waardoor het aantal Amerikaan se kernwapens op Brits grondgebied in de vorm van waterstofbommen, tactische kernbommen en kernladingen voor raket ten tot tenminste vijfhonderd zou stijgen (Frankrijk wil geen kernwapens op zijn grondgebied hebben, als die niet onder zijn beheer staan). ACCRA (Reuter/UPI) De eerste mi nister van Groot-Brittannië Harold Mac millan is uit Londen in Ghana aangeko men op zijn goodwillreis door Afrika. In een verklaring voor zijn vertrek legde Macmillan de nadruk op de „persoonlijke aanpak" die in de internationale betrek kingen nodig is. Hij zei te hopen dat zijn lange reis de Britse belangstelling zou aantonen voor de problemen van Afrika en ook de Britse wens „om deel te heb ben aan het werk aldaar" tot uitdrukking zou brengen. Ook mevrouw Macmillan maakt de reis. Beiden werden, behalve door verschillen de functionarissen, ook uitgeleide gedaan door de minister van Binnenlandse Za ken Butler, die Macmillan, tijdens diens afwezigheid, als premier zal vervangen. Proces in Djakarta DJAKARTA (AFP) In het proces te Djakarta tegen de Amerikaanse piloot Pope, die terecht staat wegens deelne ming aan de opstandige actie in Indone sië, zijn op de vierde dag van het proces getuigen a charge verhoord. De kapitein-luitenant ter zee Hunholzt, commandant van het Indonesische marine- convooi, dat op 19 mei 1958 nabij Celebes de Amerikaanse piloot gevangen heeft genomen verklaarde, dat Pope troepen transporten heeft beschoten alvorens zijn vliegtuig door afweervuur van de marine tot landen werd gedwongen. Een kapitein van de luchtvaart, Ignatius Dewanto, die op het moment van het neerschieten van Pope's vliegtuig een „Mustang"-jager van de Indonesische luchtmacht bestuurde, deelde mede, te hebben waargenomen, dat Pope tevoren was neergedoken boven een troepentrans port, waarop hij van twee zijden vuurde. De luitenant Nordin Basso legde een ge lijkluidende verklaring af. QERONA (Reuter) De bekende Spaanse guerrillaleider en anarchist, de 45-jarige Francisco Sabater is dinsdag bij een gevecht tussen zijn mannen en de Spaanse burgerwacht omgekomen, op het station van San Celoni, een vijftigtal kilo meter van Barcelona. Sabater was maan dag bij een gevecht te Banolas bij Gerona reeds gewond geraakt. Hij wist toen ech ter te ontkomen, sprong op een trein die van de Franse grens naar Barcelona ver trok en bedreigde de machinist met zijn mitrailleur. Toen echter bekend werd dat Sabater zich in de trein bevond, legde de burgerwacht zich te San Celoni in een hin derlaag. Na een hevig vuurgevecht werd de bendeleider, die vijftien jaar lang tal rijke aanslagen heeft gepleegd, gedood. Sabater, die in Barcelona geboren werd, vocht in de Spaanse burgeroorlog aan de zijde van de republikeinen. Ongeveer drie jaar geleden omsingelden tweeduizend man politie Barcelona om hem te pakken te krijgen, maar hij ontsnapte. In 1939 vertrok hij uit Spanje. Over de datum van zijn terugkeer bestaat geen ze kerheid, maar in 1946 doodde hij in Cata lonia een lid van de burgerwacht en orga niseerde hij een aanslag tegen een plaat selijke chef van de sociale brigade. In 1949 pleegde zijn groep in Barcelona drie bom aanslagen, waarbij een persoon om het le- vne kwam. In 1949 legde hij plastieken bommen voor de consulaten van Bolivia, Peru en Brazilië in Barcelona om te pro testeren tegen de vriendschappelijke hou- Scheikunde Juist toen ik mijn voortuintje wat aan 't bijharken was, kwam mijn buurvrouw met grote, ronde herte-ogen op me afge rend. „Hebt u het gehoord?", vroeg ze hijgend. Denkend dai ze doelde op een van de buurtschandalen, die me in 99 van de 100 gevallen ontgaan, schudde ik ontken nend het hoofd. „Nou dan", vervolgde ze met schrille stem, „me zoon, hè, die heb een soort van sjémiese m.anie. Ik denk de hele dag, dat me huis de lucht in zal vliegen. En wat mot je der an doen. mevrouw? Hij doet het niet uit baldadigheid, al die proeven; ook niet uit nieuwsgierigheid, of om te vernielen, nee, hij doet het uit interesse, omdat er een geleerde in hem huist, of hoe ik het zeggen moet, je zal nog es wat beleven, maar i k besterf het gewoon! „Man", zeg ik daarstraks, „hij is weer boven bezig met zouten en zuren, ik vind het toch zó eng, héus we gane de lucht in en het is zaterdagmiddag, dus het is zonde van de rust!" Ik heb wel vijftig flessies op zijn kamer zien staan met allerlei kleuren erin, wel mooi, daar niet van, maar dóód- griezelig. Ik zei dus: „Man, ga jij nou es effetjes kijken wat ie an het uitspoken is, want de hele straat gaat eran". Maar Opa, die ijskóuwe, bemoeide zijn eige ermee en zei: „Laat mij maar gaan. Als het me niet bevalt, spoel 'ik de hele rommel door de w.c.". Me zoon mot een kanaaltje hebben waar hij al dat spul door krijgt, want an jonge jongens verkopen ze natuurlijk „nee" in elke apeteek. Nou, Opa gaat, hè, en die komt niet terug en na een kwartiertje verdwijnt ook me man naar boven. Nóg een half uurtje later hoor ik de voordeur gaan en ik denk, zie je wel, ze moeten een dokter hebben voor een brandwond. Maar nee hoor, juist toen ik mijn ossehaas keer de, kwamen ze terug met een paar flessen en ze slopen de trap op. Het leven is niet gemakkelijk, al heb je het allemaal in eigen hand, dat zéggen ze tenminste. Ik denk nog: dat zit ivel snor, me man en me vader zullen geen gekke dingen doen, ladt ze maar, ze speelden vroeger ook altijd zo graag met het treintje van de jongen. Af lijn, om ko~t te gaanik ga thee zetten en een beetje zittên breien en daar in ene hoor ik me toch een knal, het leek wel oorlog! Het liep me koud over de rug en ik rén de trap op." Ik zag voor me. hoe de vrouw met een aan ontzetting grenzende angst de deur opende. „En wat z i e ik?", hernam mijn buurvrouw ontdaan, „me man staat ver bouwereerd midden in de kamer te bibbe ren en te klappertanden en Opa is bekant van de kaart. Een stank, mevrouw, en smerige vlekken oo me zeil! Me nieuwe gordijnen lagen totaal in de vernieling en Opa z'n broek zag eruit of de mot erin ge zeten had' Me zoon zag bleek van woede: „Pa denkt, dat ie een uitvinding gedaan heeft, maar dat was nou nèt de enige proef, die hij niet had mogen doen, dat zei ik nog", riep hij schor. En Opa begon opeens te gichelen van de zenuwen en me man vroeg smalend aan mijn: „Wie betaalt hier eigenlijk de huur. jij of ik? Maak je er d(tn ook niet druk over!" „Mé d'r niet druk over maken?", gilde ik, „as jullie me hier atomen an het split sen bennenou nog mooier! Nou me vrouw, toen had ik het niet meer en toen ben ik eruit gelopen" Nauioelijks heeft ze deze woorden uitge sproken, of we horen een luid sissend geluid en een groen-gele walm perst zich door de openstaande ramen naar buiten. „Me pas gelapte ramen!", krijst mijn buurvrouw en ze stormt naar binnen. Even later hoor ik twaalf keer het toilet: Opa's idee wordt in praktijk gebracht... Marianne van Raait ding van deze drie landen jegens Spanje. Een broer van Sabater werd in 1950 bij een gevecht gedood. Zijn andere broer werd in hetzelfde jaar geëxecuteerd. Se dertdien was de activiteit van Sabater af genomen. Ontevreden. De veertigjarige James Louis McNally in Canterbury (Enge land) tobde twee jaar met een slecht werkend televisietoestel. Ten einde raad nam hij een hamer, ging naar de win kel waar hij zijn toestel had gekocht en sloeg daar de beeldbuizen stuk van alle toestellen waar hij bij kon. Hij is maan dag veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Concurrentie. De Amerikaanse Democra tische leider Stevenson zal in februari ongeveer tezelfder tijd als president Eisenhower, een reis van twee maan den door elf Zuidamerikaanse landen be ginnen. Uitgestoten. De vroegere chef van de Hon gaarse generale staf, generaal Laszlo Hegyi. is uit de Hongaarse communis tische partij gestoten, omdat hij tijdens de opstand van 1956 zijn troepen in de steek had gelaten en na de opstand de reorganisatie van het leger heeft belem merd, zo meldt het Hongaarse partijor gaan „Partelet". Gelijk met Hegyi zijn nog elf partijleden uitgestoten. Goed afgelopen Een viscount van de British European Airways (BEA) met 47 passagiers en een bemanning van vijf leden is dinsdag bij een landing op het vliegveld Luqa bij Valletta op Mal ta tegen de verkeerstoren gebotst, door dat de remmen weigerden. De gezag voerder kon na vijf uur me betrekke lijk lichte verwondingen uit de zwaar beschadigde cockpit worden gehaald. Tweede. De 21-jarige Canadese soldaat O. Bouchard heeft omstreeks 16 septem ber van het vorige jaar politiek asiel gevraagd in Oost-Duitsland. Dit blijkt uit een brief die de soldaat onlangs aan zijn ouders te Montreal heeft geschre ven. Hij is de tweede Canadese soldaat die sinds het einde van de oorlog naar Oost-Duitsland is gedeserteerd. Ongew 1st. Het Britse blad Daily Mail weet te melden, dat een uitnodiging van het Britse filminstituut aan Lenie Riefenstahl, destijds een goede relatie van Hitier, om in april een lezing te komen houden over haar werk op film gebied, veel protesten heeft uitgelokt. Het filminstituut zou overwegen de in vitatie in te trekken. Achteruitgang. Het aantal priesters in Italië is in negentig jaar afgenomen met zeventig percent terwijl de bevol king verdubbelde. Op het ogenblik zijn er in Italië 42.000 priesters voor een be volking van 49 miljoen, vergeleken bij 150.000 in 1871 bij een bevolking van 27 miljoen. De scherpste daling, ongeveer veertig percent, deed zich voor in de eerste vijf naoorlogse jaren. Niet dringen. Caryl Chessman, die elf jaar geleden ter dood werd veroordeeld maar steeds uitstel van executie wist te krijgen, is dinsdag met vier lotge noten in de gevangenis van San Quen- tin in Californië tot vijf dagen isolement veroordeeld, omdat zij een collega had den gemolesteerd die zich bij het kij ken naar een televisie-uitzending van een voetbalwedstrijd naar voren zou hebben gedrongen. Asiel. Elf leden van een groep van zeven tig Poolse toeristen hebben de Oosten rijkse autoriteiten politiek asiel ge vraagd, aldus is officieel in Wenen me degedeeld. De overige toeristen zijn reeds naar hun land teruggekeerd. De vluchtelingen verklaarden in Oostenrijk te willen blijven of naar Canada te wil len emigreren. In de afgelopen maand hebben vijftig Joegoslaven de Oosten rijkse autorih iten in Karinthië om asiel gevraagd. Apartheidsbioscoop. Te Tuskegee, in de Amerikaanse staat Alabama, zal zater dag een bioscoop worden geopend, waar negers en blanken gescheiden op aparte doeken dezelfde film zullen kun nen zien. Er komen afzonderlijke in gangen en loketten voor de twee groe pen en ook voor het personeel zal het apartheidsbeginsel gelden. Er zal plaat.: zijn voor 336 negers en 324 blan ken. De bioscoop was gesloten sinds 1957, kort nadat de negers een boycot tegen blanke ondernemers waren be gonnen. Diplomatiek. De Japanse ambassadeur te Wenen, Hiror Foeroesji, heeft een man op heterdaad betrapt, die poogde een portier van zijn auto te forceren. Hij kon de man aan de politie overleveren. Het bleek dat de dader de afgelopen we ken uit een twintigtal auto's goederen had gestolen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3