Steno Typen Talen WIC0 J Bezoek aan de Kennemerduinen neemt van jaar tot jaar toe Bouwactiviteit zal in 1960 gedeeltelijk stagneren VAK N!EL 'VJoW5 PERSONEEL Regering wil de oude „verhoudingswet" nog een jaar handhaven Nieuwe bouwmethoden toepassen Trek van West- naar Oost- Duitsland is toegenomen Zonnestelsel zou 4.950 miljoen jaar oud zijn „Ontwikkeling IJmond wordt gestuwd" Nederlander betrokken bij handel in blanke slavinnen? Toelaatbare straling groter dan men dacht? redactie Boekhouden Middenstands- opleiding S ^Brieven aan de Nieuwe speelvijver en tweede brandtoren Uitkering van 146,8 pet. aan de gemeenten? Verzoek van Britse reders aan IJslandse regering Amerika en Frankrijk nemen proef met radio-satelliet Amsterdamse raad spreekt heden over operagebouw Mening van G.S. over uitbreidingsplannen Arrestatie in Hongkong; Den Haag vraagt uitlevering Politieke partijen in Irak keren terug „Werk buitenshuis doet gehuwde vrouw goed Opmerkelijk onderzoek in stad op Sicilië Israëlische straaljagers vlogen Jordanië binnen Probleemgebied in Noordholland IJ- en Coentunnels Instituut een beschaafde verkoopster een leerling-verkoopster Carrosseriebouwers, timmer lieden, meubelmakers en leerlingen Een doorsmeerder GARAGE BRINKMANN "N N.V. Metaalgseterifen „DE NIJVERHEID" voor de g WOENSDAG 6 JANUARI 1960 Het verdient naar het oordeel van de regering geen aanbeveling, met de behan deling van de begroting van het Gemeen tefonds voor I960 te wachten totdat het ontwerp der Financiële Verhoudingswet 1959, dan wel een wetsontwerp tot verlen ging van de huidige financiële verhouding Rijkgemeenten door de Kamer is be handeld. Dit zeggen de ministers van Fi nanciën en van Binnenlandse Zaken in hun Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer. De regering meent namelijk, de vaststel ling van de begroting van het Gemeente fonds te moeten zien als een machtiging om de kwartaaluitkeringen aan de ge meenten te doen, waarvan de eerste op 25 januari 1960 vervalt. De ministers delen mee dat zij aanleiding hebben gevonden de voorbereiding ter hand te nemen van een wetsontwerp tot verlenging tot en met het jaar 1960 van de werkingsduur van de bestaande financiële verhoudingswet. Verder delen de ministers onder meer mee dat op basis van de meest recente ramingen het voorlopige percentage voor de belastinguitkering over 1959 nader be paald zou kunnen worden op 146,8 per cent. De ministers hebben besloten, hier toe niet direct over te gaan in verband met het feit dat het uitkeringsjaar 1958 op dit stuk een tekort zal vertonen dat naar raming ongeveer f 15,5 miljoen be loopt. Zij stellen zich voor, de terugvor dering van dit bedrag te gelegener tijd te combineren met de nadere vaststelling van het percentage der belastinguitke ring over 1959. LONDEN (Reuter) Het Britse visse rijbedrijf zal de IJslandse regering ver gunning vragen voor Britse visserijsche pen om bij zwaar weer beschutting in IJslandse fjorden en inhammen te kunnen zoeken zonder kans op aanhouding door de IJslandse kustwacht. Een woordvoerder van de IJslandse am bassade verklaarde dinsdag te Londen dat „elk schip altijd in IJslands wateren be schutting kan zoeken als ;het de wetten van het land maar niet heeft geschonden en zijn vistuig op de juiste wijze heeft op geborgen". PARIJS (Reuter) Frankrijk heeft de Verenigde Staten medewerking toegezegd bij een proef met een grote plastieken bal lon in de kosmische ruimte, die gebruikt zal worden voor het verbeteren van het radioverkeer op de korte golf over de At lantische Oceaan. De ballon zal op een af stand van 1.000 kilometer in een baan om de aarde wentelen. Van gewoonlijk welin gelichte zijde te Parijs werd vernomen dat onlangs Franse en Amerikaanse militai re en burgerlijke geleerden onder auspi ciën van de NAVO-besprekingen over de ze kwestie hebben gevoerd. De ballon krijgt een doorsnede van der tig meter. De van een aluminiumlaag voorziene ballon zou radiogolven terug kaatsen en op deze wijze het radiover keer over de Atlantische Oceaan verbe teren. De Amerikanen hebben de Fransen ge vraagd de radioboodschappen op te van gen. Volgens een door het Economisch Insituut voor de Bouwnijverheid verricht onder zoek zal de activiteit op bouwgebied in 1960 gedeeltelijk gestagneerd worden, aldus de voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn, in zijn vandaag tijdens de vergadering van deze raad uitgesproken nieuwjaarsrede. De belangrijkste oorzaak hiervan is het streven van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid om overspanning van de bouwmarkt te voorkomen teneinde een opwaartse beweging van het prijspeil zoveel mogelijk tegen te gaan. Aan de beducht heid voor een te grote uitbreiding van de bouwproduktie ligt vrees ten grondslag voor een herhaling van een recessie, zoals wij die in de jaren dertig hebben gekend. De Kennemerduinen in de gemeente Bloemendaal zijn in het afgelopen jaar het drukst bezocht recreatiegebied van ons land geweest. Het aantal bezoekers be droeg 461.000 (in 1958: 341.500) en het aan tal kampeerders, gerekend naar het aantal man-kampdagen 112.500 (in 1958: 95.500). De Hoge Veluwe, welk recreatiegebied vyf maal zo groot is als de Kennemerduinen, trok in het vorig jaar honderdvijftig duizend bezoekers minder dan de Kenne merduinen. De belangstelling voor de Kennemer duinen ging voor een belangrijk deel uit naar het strand, maar ook de speelvijvers trokken vele duizenden ouders met kin deren. De Web. in het begin van de Zee weg. trok in de loop van het vorig jaar ÏIROOO bezoekers, dus ongeveer het vierde deel van het totaal aantal. Aangezien de behoefte aan speelvijvers groot is, heeft de directie van de stichting een derde speelvijver laten aanleggen en wel in de omgeving van de Bergweg te Bloemendaal. Met de werkzaamheden is men inmiddels begonnen en vermoedelijk zal een deel van de vijver in de loop van dit jaar gereed komen. De naam van de nieuwe vijver is „Oosterpias". De directeur van de stichting, ir. E. C. M. Roderkerk, deelde ons mee. dat de animo voor het kamperen steeds toeneemt en aan ongeveer tienduizend bezoekers moest worden meegedeeld dat er geen plaats was. Vierenveertig percent der kampeerders kwam uit Amsterdam, dertien uit Haar lem. twintig uit het overig deel van ons land, twintig uit Duitsland en drie uit zeventien andere landen. Toekomstplannen Op 17 november zal het tien jaar geleden zijn dat de hekken van de Kennemer duinen voor het publiek geopend werden. Ieder jaar nam de belangstelling toe en hoewel in 1959 een topjaar werd bereikt verwacht ir. Roderkerk, dat in 1960 het aantal bezoekers niet minder zal zijn dan in het afgelopen jaar. De belangstelling om er op uit te trekken neemt steeds toe. Behalve de aanleg van een nieuwe speel vijver zijn er plannen de toegangsweg BÏoemendaal aan Zee naar Parnassia te verbreden en in de omgeving van de ere begraafplaats een tweede brandtoren te plaatsen. Ir. Roderkerk vertelde ons, dat de schade door brand in de Kennemer duinen nogal is meegevallen, maar hij wil alles doen om de brandschade zoveel mo gelijk te beperken. Daarom is hij voor nemens contact op te nemen met de com mandanten van de brandweren in Haar lem, Bloemendaal en Zandvoort om te ge raken tot een goede samenwerking. De mannen die op de torens in de Kennemer duinen dienst hebben, kunnen aandacht besteden aan de overige duingebieden in Vandaag zal de Amsterdamse gemeen teraad een oordeel moeten uitspreken over een nota van B. en W. inzake de plaats, waar te zijner tijd een operagebouw zal moeten verrijzen. In die nota worden twaalf mogelijkheden genoemd, over elf waarvan B. en W. het onaanvaardbaar hebben uitgesproken. Rest het plan van de gemeente zelf: een operagebouw op de hui dige plaats van de R.A.I. in de Ferdinand Bolstraat. Een van die elf plannen was dat van drie studenten, die een uitvoerig plan voor een operagebouw aan het Wetering circuit hadden voorgesteld. B. en W. me nen dat dit plan moet worden verworpen, omdat het operagebouw een grotere diepte moet hebben dan blijkens de voorstellers wordt verondersteld, namelijk vijfentach tig meter en omdat de ligging niet ideaal is gezien de verkeersdrukte. Maandag be legden zij een uitvoerig gedocumenteerde persconferentie om mee te delen, dat het college van B. en W. in casu de dienst der publieke werken hun operaplan niet goed heeft begrepen. Aan de lange rij bij B. en W. binnenge komen plannen is er overigens deze week nog een toegevoegd door de houtin- dustrieel C. Groot, die zich jaren lang heeft beijverd voor een IJ-tunnel naar eigen ontwerp. De heer Groot stelt voor het operagebouw te plaatsen aan de Am- stel bij het Waterlooplein, tegenover het eveneens daar tebouwen nieuwe stadhuis. Het zal de wethouder moeilijk vallen de plaats in de Ferdinand Bolstraat te verde digen, maar het zal ook de plannenma kers moeilijk vallen op te boksen tegen de dienst van publieke werken, die in stede bouwkundig opzicht als deskundig wordt beschouwd en het zal hen misschien ver gaan zoals zovele burgers, die goede idee- en menen te hebben maar ontmoedigd het hoofd laten hangen als hun plannen auto ritair van de tafel worden geveegd. Een der studenten zei ons: „B. en W. vroegen zich verleden jaar af of er uit de burgerij nog plannen zouden komen. Welnu, wij hebben kosten nog moeite gespaard om 'n onzes inziens verantwoord plan in te die nen. Het resultaat is dat wij nooit een ant woord hebben gekregen en nooit om toe lichting zijn gevraagd. Wij moesten uit de krant vernemen dat ons plan onaanvaard baar was om argumenten die kant nog wal raken". Het aantal personen dat het afgelopen jaar uit Oost-Duitsland naar de Bonds republiek is gevlucht is ten opzichte van voorgaande 'aren aanzienlijk verminderd, aldus is officieel in Frankfort medegedeeld. In 1959 vluchtten ongeveer 150.000 per sonen, tegen 204.000 in 1958, 261.000 in 1957 en 297.000 in het topjaar 1956. Daarentegen was het aantal personen dat van West- naar Oost-Duitsland ging hoger dan ooit tevoren. Dit is het afge lopen jaar ongeveer 45.000 geweest. De eerste negen maanden van 1959 gingen 34.000 personen naar Oost-Duitsland, tegen 27.000 en 38.000 in de overeenkomstige perioden van 1958 en 1957. Men gelooft da) dit voornamelijk een gevolg is van het feil dat de levensstandaard in Oost-Duitsland aanzienlijk is gestegen en dat velen in hun verwachtingen van het Westen worden teleurgesteld. Vorig jaar zijn ruim 90.000 vluchtelingen uit. Oost-Duitsland in West-Berlijn aan gekomen. deze omgeving en op de watertoren in Zandvoort zou een brandwacht geplaatst kunnen worden die in contact staat met collega's op andere plaatsen. Het duinterrein ziet er volgens ir. Roderkerk gunstig uit. Het heeft be trekkelijk weinig geleden door de droogte, maar de regen van de afgelopen maanden heeft veel goed gemaakt. Wel is door brand ongeveer dertig hectare verloren gegaan. Regelmatig houdt de Volksgezondheids dienst controle bij de speelvijvers. Men heeft bevonden dat het water zich zelf binnen vierentwintig uur reinigde. Aan het einde van de dioogteperiode duurde het wat langer, maar klachten zijn er niet binnengekomen. Om de toestand van het water zo gunstig mogelijk te houden zul len pompen geslagen worden, waardoor het mogelijk wordt vers water in de vijvers te pompen. Daardoor zal het gevaar voor besmetting nog minder worden. Veel gestroopt Van november tot eind december is het gebied der Kennemerduinen door stropers bezocht. Op vele plaatsen werden strik ken gevonden. De Bloemendaalse politie heeft een aantal processen-verbaal opge maakt. Op het ogenblik heerst er myxo- matose, waardoor vele konijnen sterven. BERKELEY (Reuter) Een natuur kundige van de universiteit van Califor nia dr. John Reynolds, heeft bekendge maakt, dat een onderzoek van een me teoriet, die 41 jaar geleden bij Richard- ton in de Amerikaanse staat Noord-Dako- ta is terechtgekomen, gegevens heeft ver schaft, waaruit men kan afleiden dat ons zonnestelsel 4.950 miljoen jaar oud is. Men was uitgegaan van de hoeveelheid radio-actief gas xenon-129, dat in de meteo riet voorkwam. Van dit zeldzame gas werd meer aangetroffen dan men ooit had ge vonden. Uit het onderzoek van het gas heeft men opgemaakt, dat de meteoriet 350 miljoen jaar na het ontstaan van de elementen van het zonnestelsel was ge vormd. Voorts was bekend dat dit soort meteorieten een levensduur van onge veer 4.600 miljoen jaar heeft, zodat de bestanddelen in totaal 4.950 miljoen jaar oud moeten zijn. De cijfers van dr. Reynolds komen over het algemeen overeen met de schattingen van geologen en andere geleerden, die de leeftijd van ons zonnestelsel op om streeks vijf miljard jaar stellen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben in antwoord op vragen van leden van de Provinciale Staten geantwoord, dat hun beleid er op gericht is de ontwikkeling aan de IJmond te stuwen en dreigende on gewenste ontwikkelingen te voorkomen. Dit beleid heeft geen afbreuk gedaan aan het streekplan voor het gebied. Gedepu teerde Staten hebben zelfs enkele malen goedkeuringen onthouden aan vastgestel de uitbreidingsplannen wegens strijd met- of wegens het onvoldoende in acht nemen van het streekplan en de bedoelingen er van. Het college is bereid te onderzoeken in hoeverre een andere projectie van het nieuwe centrum noodzakelijk zou kunnen zijn. Verder zijn Gedeputeerde Staten van mening, dat de oplossing van het moeilijke vraagstuk van het onttrekken van tuin- bouwgronden aan hun gebruik als zodanig bij de realisatie van de wijk Meerestein opnieuw zeer urgent wordt. Deze zaak opnieuw zeer urgent wordt. Deze zaak ligt in de eerste plaats op gemeentelijk niveau, aangezien het gaat om verwezenlijking van gemeentelijke uitbrendingsplannen. Een lid van de Provinciale Staten heeft opgemerkt dat voor een nieuw centrum aan de IJmond-Noord grotendeels de loop van een aantal wegen en de ligging van groenstroken in het streekplan voor de IJmond-Noord zou hebben bepaald Gede puteerde Staten kunnen die opmerking niet onderschrijven. De in het streekplan aangegeven wegen en groenstroken zou den ook zonder een dergelijk centrum no dig zijn. Het tot stand komen van een der gelijk centrum is allereerst een kwestie van een goede uitwerking van het streek plan. In oktober van het vorige jaar is een Ha genaar aangehouden die ervan verdacht werd deel uit te maken van een bende handelaars in blanke slavinnen. De speur tocht naar deze bende, die meisjes uit West-Europa naar Noord-Afrika en het Midden-Oosten smokkelt, heeft nieuwe ar restaties opgeleverd. In Hongkong heeft de politie een man aangehouden, naar wij vernemen eveneens een Hagenaar, die ook betrokken zou zijn geweest bij deze prak tijken. Hij zou met een dansgroep in Hongkong zijn aangekomen. De eerstge noemde arrestatie werd verricht door de Rotterdamse zedenpolitie. Het betrof een 40-jarige Hagenaar, die door middel van aanlokkelijke advertenties meisjes zou hebben geronseld. In deze adverten ties stelde hij aantrekkelijke carrières in cabaretrevue's e.d. in uitzicht. De meis jes kregen contracten voor nachtclubs in landen rond de Middellandse Zee, maar het is zeer de vraag of deze contracten op de juiste wijze werden nagekomen. In sa menwerking met collega's in Duitsland en Oostenrijk hebben rechercheurs van de Rotterdamse zedenpolitie in die landen onderzoekingen ingesteld om te pogen een tipje van de sluier op te lichten, die deze internationale vrouwenhandel dekt. Een van deze sporen heeft naar Hongkong ge leid. De aldaar gearresteerde man, een zekere Van S., is tegen een zeer hoge borg som vrijgelaten. De Nederlandse regering heeft de Britse autoriteiten om uitlevering van deze verdachte gevraagd. Het onder zoek wordt met kracht voortgezet. Onze kennis van het economische ge beuren is echter aanmerkelijk vergroot, zodat er ten aanzien van de huidige situa tie een diepgaand verschil bestaat met de toestand na de eerste wereldoorlog. Dat er ergens een grens moet zijn aan de groei van het produktie-apparaat van het bouw bedrijf, waarvan overschrijding gevaren met zich kan brengen, ziet men in de krin gen van het bouwbedrijf wel in, aldus de voó'rzifter.Pröblëmen 'dié rriët' 'deze verde^ re groei samenhangen worden aan een on derzoek onderworpen. Het tekort aan bouwvakarbeiders dwingt er toe met het beschikbare aantal krachten de grootst mogelijke produktie tot stand te brengen, waarbij gebruik moet worden gemaakt van alle middelen om te bouwen, zoals systeem- en geïndus trialiseerde bouw. Het negativisme, dat dezer dagen tijdens de baksteendagen bleek, toen de baksteenindustrie in feite pro pageerde de bouwproduktie afhankelijk te maken van de bij de groei daarvan achtergebleven baksteenproduktie, moet ten scherpste van de hand worden gewe zen, zo betoogde hij. Om in het te kort van bouwvakarbeiders te voorzien, moet het bouwbedrijf niet al leen voor jonge arbeiders aantrekkelijk gemaakt worden, maar moet ook voorko men worden dat de ouderen door betere voorwaarden naar andere bedrijven over gaan. Als een stap daartoe ziet de heer Dura de nieuwe C.A.O., die met ingang van 1 maart van kracht moet worden. Ook besprak de heer Dura nog onder meer het uitvoeren van bouwwerken door BAGDAD (Reuter) De Iraakse poli tieke partijen, met uitzondering van de so cialistische Baath-partij, mogen met in gang va 1 vandaag, de dag van het Iraak se leger, weer optreden, mits zij niet op militaire leest zijn geschoeid en niet, naar het oordeel van de minister van binnen landse zaken, afbreuk doen aan de onaf hankelijkheid, de eenheid en het republi keinse stelsel van het land. Studerenden, regeringsambtenaren, rechters, militairen en leden van de buitenlandse dienst mo gen geen lid van een politieke beweging zijn. De minister van Landbouw, Hadeib Haj Hemoed, een vooraanstaand lid van de nationale democratische partij, is af getreden. Hij deed dit blijkens een officië le mededeling om persoonlijké redenen en met het oog op het weer optreden van de politieke partijen. In november 1954 had de toenmalige premier, Noeri Es Said, de activiteit van politieke partijen verboden. Na de revo lutie van juli 1958, die koning Feisal en Noeri Es-Said het leven kostte en gene raal Kassem aan de macht bracht, was dit verbod gehandhaafd. LONDEN (UPI) Hst huwelijk gaat erop vooruit, als de vrouw haar huishoud- schort afdoet en buitenshuis gaat werken. Dat is de conclusie van een onderzoek, dat dr. Viola Klein van de Londense economi sche hogeschool, zelf ongetrouwd, heeft in gesteld bij 1.068 vrouwen en 962 mannen in Engeland. „Door haar werk heeft mijn vrouw een frisse belangstelling behouden voor de dingen buitenshuis", vertelde een der ondervraagde mannen haar en een andere gaf als zijn mening: „Vrouwen die niet uitgaan om te werken zijn zwaar op de hand, bekrompen, zonder belangstel ling en katterig". Van de ondervraagde vrouwen vertelde driekwart, dat zij uit werken waren ge gaan om extra geld te verdienen. Verder is dr. Klein gebleken, dat het aantal wer kende vrouwen toeneemt naarmate de maatschappelijke status hoger is. overheidsbedrijven in eigen beheer. Af gezien van de principiële bezwaren tegen het door de overheid uitvoeren van taken die op het specifieke terrein van de onder nemer liggen, zijn er geen aanwijzingen dat een overheidsbouwbedrijf efficiënter kan produceren dan het bedrijfsleven, ter- wijl het tegenovergestelde zeer wel mo gelijk is omdat het bedrijfsleven zich sneller aan de steeds wisselende omstan digheden kan: aanpassen. Dodelijke val. In Den Haag stond de 71-jarige E. Vei-steeg uit Rotterdam op de steiger van een in aanbouw zijnd pand. Hij stapte op een plateau, waarmee een kruiwagen met zand en cement werd op gehesen. Door deze overbelasting brak de staaldi-aad, waaraan het plateau hing, waardoor de bejaarde man een ernstige val maakte. Hij is korte tijd later over leden. Zeevaartscholen te slap? Bij zijn af scheid van de zeevaart, op 27 december j.l. heeft kapitein P. A. de Grote uit Bloe mendaal, tot dan toe gezagvoerder van de „Johan van Oldenbarneveldt" van de Mij. Nederland, in een interview met een onzer redacteuren het huidige onderwijs aan de Nederlandse zeevaai-tscholen gegispt als „te slap" en getuigend van weinig zin voor discipline. (Haarlems Dagblad en lJmuider Courant van 28 dec. 1959). De heer C. P. Sabelis, directeur van de Zeevaartschool en Visserijschool te Den Helder, stuurt ons thans de volgende brief, waarin hij reageert op de uitlatingen van kapitein De Grote (van redactiewege be kort): „Als directeur van een zeevaartschool interesseert mij de opmerking betreffende de slapte der zeevaartscholen. Veronder steld mag worden, dat de kapitein zich eerst terdege op de hoogte gesteld heeft van de gang van zaken op de diverse on derwijsinstellingen in Nederland, alvorens hij zijn mening in het openbaar verkondig de. Bij nadere informatie is mij gebleken, dat dit niet het geval is. Derhalve moet de kapitein een conclusie getrokken hebben uit door hem waargenomen symptomen. Dit is een bijzonder gevaarlijke bezigheid. In de huiselijke kring en onder vrienden kan men zich zonder veel gevaar hieraan bezondigen, maar indien men als vertegen woordiger van een groep of maatschappij naar buiten optreedt, behoort de nodige voorzichtigheid in acht te worden geno men. Bekijken we eens als onderdeel van het onderzoek, dat de kapitein had moeten in stellen, de hoeveelheid feitenmateriaal per jaar, dan komen we tot de conclusie, dat de kapitein slechts 2 procent van het totaal aantal afgestudeerde stuurmansleerlingen heeft mee kunnen maken. Het moge u duidelijk zijn, dat dit getal niet voldoende is om een mening in het openbaar te fun deren. Tegenover de beweringen van de kapi tein zijn vele tegenovergestelde van zijn collegae te stellen De heer De Groote had zich met de door hem geuit klacht tot de nautisch inspec teur moeten wenden. Deze zoekt bij veel vuldige klachten contact met de inspecteur van het Nijverheidsonderwijs. Het vreem de is nu, dat geen der inspecteurs van de vele scheepvaartmaatschappijen zich de laatste tijd in deze zin hebben uitgelaten. Als gex-uststelling kan overigens nog de mening dienen van de Koninklijke Marine, welke ieder jaar een 40 jonge stuurlieden als reserve-officier in dienst neemt en juist over de discipline en het coi-recte optreden bijzonder tevreden is. Mijn conclusie mag zijn, dat de kapitein het waarschijnlijk wat slecht geti-offen CATANIA (UPI) De bevolking van Catania op het eiland Sicilië heeft aan méér radioactieve straling blootgestaan dan veilig wordt geacht voor de gezond heid van de mens. Geleerden vragen zich af of dit soms het gevolg is van het feit dat de huizen van de Catanezen van lava stenen zijn gebouwd. Het stralingspercentage is binnenshuis tiemaal zo groot als buitenshuis en men zal nu het bouwmateriaal van de huizen aan een nauwkeurig onderzoek onderwer pen en daarbij zich in de eerste plaats richten op de oude lavastenen, die afkom stig zijn van vroegere uitbarstingen van de Etna. Het centrum van Siciliaanse atoomgeleerden, dat de zaak in onderzoek heeft, zegt, dat men tot nog toe geen na delige gevolgen voor de bewoners heeft geconstateerd, maar dat men zich toch zorgen maakt over de intensiteit van de sti-aling. Buitenshuis trof men een straling aan van 2,5 micro-micro-Curie-eenheden per liter lucht. Dit is slechts één-vierde van het toelaatbare, dat door intei-nationale autoriteiten is vastgesteld. Maar het is drie maal zo hoog als het wereldgemiddel de. Binnenshuis vond men echter een sti'a- lingsintensiteit van 20 micro-microcurie- eenheden en dat is tweemaal het toelaat- bai-e maximum. De straling schijnt vol gens de geleerden te veranderen al naar gelang de temperatuur binnenshuis zich wijzigt. Proeven met elektrische kachels en centrale verwarming hebben aange toond, dat de straling aanzienlijk stijgt bij temperatuurverhogingen. Het onderzoek is van belang omdat zou kunnen blijken, dat de maximumgrens van wat de mens aan straling kan ver dragen hoger kan worden gesteld dan tot nog toe wordt aangenomen. Als na een lange periode van onderzoek blijkt, dat de mensen, die al die jaren aan sti-aling heb ben blootgestaan, er geen enkele nadelige gevolgen van hebben ondervonden, ook in hun nageslacht niet, dan betekent dat dat de mens meer kan verdragen dan men oorspronkelijk aannam. AMMAN (UPI) Een regeringswoord voerder van de Jordaanse regei'ing heeft dinsdagavond vei-klaard, dat twee Israëli sche straaljagers veertig kilometer boven Jordaanse grondgebied waren doorge drongen en over vijftien kilometer lang een Jordaanse Hawker Hunterstraaljager achterna hadden gezeten boven het noor delijke gebied van Joi-danië. Dit land heeft een klacht bij de gemengde wapenstil standscommissie ingediend en om een spoedzitting van deze commissie ge vraagd. „De aanwijzing van slechts een klein deel van Noordholland ten noorden van het IJ en de Zaanstreek' tot proble'emgë- bied door de minister van Economische Zaken is vóór Gedeputeerde Staten een grote teleurstelling geweest", aldus heeft het college aan de Provinciale Staten mee gedeeld. De minister is niet bereid zijn standpunt te herzien. Niettein zullen Ge deputeerde Staten op een passende tijd op nieuw trachten de minister te bewegen een voor Noordholland gunstiger beslis sing te nemen. heeft en te snel en voorbai-ig zijn mening heeft willen uiten. De kapitein zij overigens aanbevolen eens de Helderse Zeevaai-tschool binnen te stappen. Hij is er altijd (en sans rancune) van harte welkom. Ik ben er vast van overtuigd, dat hij bij zijn vertrek bijzon der trots zal zijn op deze jonge kerels en weer vertrouwen in de toekomst van onze koopvaai-dijvloot zal hebben." C. P. SABELIS (Directeur Zeevaartschool Den Helder) De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland heeft bij de nieuw opgetreden minister van Verkeer en Waterstaat voor een spoedige totstand koming van de tunnels in Amsterdam ge pleit, aldus delen Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten mee. Een jaar ge leden heeft het college met de gemeente besturen van Amsterdam en Zaandam met de minister van Verkeer en Water staat over de ux-gentie van de Oeverver bindingen van het Noordzeekanaal van gedachten gewisseld. Het door de minis ter gelaste onderzoek naar de x-entabili- teit van de ontworpen oeververbindingen (IJ- en Coentunnel) is nog niet afgeslo ten, zodat de minister nog geen beslissing heeft kunnen nemen over de volgorde, waarin de tunnels moeten worden ge bouwd. OFFICIëLE PUBLIKATIE RIJKSSTUDIETOELAGEN De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen brengt ter kennis van belang hebbenden, dat personen met een zeer goede studie-aanleg, die niet in staat zün de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen studie te betalen en die gedurende de cursus 1960/1961 voor een rijksstudietoelage ter tege moetkoming in die kosten in aanmerking wensen te komen, zich VÓÓR 1 FEBRUARI 1960 dienen te wenden tot zijn ministerie, afdeling Rijksstudietoelagen, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravcnhage. Rijksstudietoelagen kunnen worden aangc- vraagt door: 1. Studie aan Nederlandse universiteiten en hogescholen. Diegenen, die reeds aan een inrichting voor hoger onderwijs studeren dienen hun aan vragen in te dienen door middel van een staat van inlichtingen, die bij de admini stratie van de universiteit of hogeschool ver krijgbaar is. Op grond van het door de uni versiteit of hogeschool uit te brengen advies zal worden beslist of deze toelage de vorm van een gift of renteloos voorschot zal dra gen. Diegenen, die voornemens zijn met in gang van 1 september 1960 voor het eerst een universiteit of hogeschool te bezoeken, dus ook zij, die nog geen eindexamen h. b. s. of gymnasium hebben afgelegd, moeten hun aanvragen eveneens vóór 1 februari 1960 indienen. Deze toelagen wor den verleend als renteloos voorschot. Aan vraagformulieren zijn verkrijgbaar bij alle inrichtingen van middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs en bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. (Zij. die een toelage wensen voor de studie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. kunnen terzake inlichtingen inwinnen bij de directeur van het landbouwonderwijs van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, le van den Boschstraat nr. 4, 's-Gravenhage). 2. Studie aan erkende inrichtingen voor: voorbereidend hoger en/of middelbaar onder wijs, uitgebreid en middelbaar technisch on derwijs, uitgebreid lager en middelbaar on derwijs, scholen voor maatschappelijk werk, de sociaal pedagogische opleidingen voor groepleid(st)ers in jeugdvorming, erkende op leidingen voor middelbare akten en het Cen traal instituut voor opleiding van sportleiders en spcrtleidsters. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot en dienen later te worden terug betaald. Voor het volgen van de driejarige voorop leiding voor lerares bij het nijverheidsonder wijs voor meisjes kunnen toelagen worden verleend, die niet behoeven te worden terug betaald Deze toelagen bedragen maximaal f 400.—. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij 'genoemde inrichtingen van Onderwijs, ulo scholen en de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. 3. Studie aan rijks-, gemeentelijke of aan gewezen bijzondere inrichtingen tot oplei ding van onderwijzers(essen) en gesubsidieer de of aangewezen opleidingen voor kleuter leidsters. Deze toelagen bedragen maximaal f 300. per jaar en worden verstrekt als gift. Voor hen. die wegens de afstand tot de te bezoe ken school gedwongen zijn hoge reiskosten te maken of in pension te gaan, bestaat de mogelijkheid een grotere toelage te ontvan gen. Opgemerkt wordt dat de helft van deze toelage later moet worden terugbetaald, met dien verstande, dat op zijn minst f 300.als gift wordt verstrekt. Degenen, die reeds leei-ling van een kweek school of opleidingsschool voor kleuterleid- stesr zijn, dienen hun aanvraag in te zen den door middel van een staat van inlich tingen. die bij deze scholen verkrijgbaar is. De overige gegadigden kunnen een aanvraag formulier verkrijgen bij alle h.b.s.-en, gym nasia. lycea, ulo-scholen en bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. Aan diegenen, die na beëindiging van de stu die als bevoegd leraar/lerares aan een erkende school voor voorbereidend hoger en/of mid delbaar onderwijs, nijverheidsonderwijs, de opleiding voor onderwijzer of als maatschap pelijk werker een volledige betrekking gaan vervullen en zij, die als onderwijzer(es) of kleuterleidster gaan werken, kan na ieder jaar dienst 20 °/o van de schuld worden kwijt gescholden Aanvang nieuwe cursussen Linnaeusstraat 145-147 Telef; 8019 Grote Houtstraat 92 Telefoon 12160 vraagt: liefst met enige vakkennis, leeftijd tot 20 jaar. Tevens Aanmelden persoonlijk na 7 uur. VOOR DIRECT GEVRAAGD Carrosseriefabriek T. H. JANSSEN Rijksweg 496 - Santpoort - Tel. 02560 - 8724 GEVRAAGD: bekend met alle merken auto's. Aanmelden tussen 18—20 uur SMEDESTRAAT 45 - HAARLEM te BEVERWIJK [0 vraagt Vakkennis niet vereist. Uitstekende arbeidsvoorwaarden. Aanmelden dagelijks Koude Horn 1, of schriftelijk Postbus 11, Bevex-wijk. IBBBBBBBflBBBBBBBBBBBBflflflBB Verkort weergegeven)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4