In de vishal en op zee Trawlers uit de jaren dertig... Meer schepen in vissershaven Havenberichten LANGS SLUIZEN EN HAVENS Agenda voor IJmond en Haarlem Kistemaker wint en heeft nog kans bij de hoogste acht te komen BRANDWIJK Aanvaring in Binnenhaven DOUCHEGEL-VERWARMING P. C. Bais verslaat Baba Sy Milde straf geëist tegen messteker Wasmachines - Centrifuges Plan voor broodfabriek van fa. Winkel in Beverwijk Vels en-IJ muiden Beverwijk Haarlem OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Nieuw stationsgebouw morgen in gebruik Minder schepen in de haven van Vlissingen Grote spanning bij Sportief in damcompetitie Kerkelijk Nieuws Ex-Starliftemplovés veroordeeld LOENDERSLOOT WOENSDAG 6 JANUARI 1960 IN HET BEGIN van de jaren dertig kreeg de n.v. scheepsbouwwerf Gebr. Pot in Bolnes opdracht voor de bouw van twee motortrawlers voor Belgische rekening. Het waren schepen van klein formaat. De bruto inhoud heeft 120 ton bedragen bij een lengte over alles van 29,50 m, lengte tussen de loodlijnen van 25,80 m, breedte 6,20 m en holte 3,20 m. De schepen beschikten over een motorvermogen van 200 pk, de ene had een Deutz, de ander een Stork motor. De Belgen hadden in die tijd meer sche pen van dergelijke grootte; Figee in Vlaardingen bouwde er ook enige, die alle, als scheepstype, motortrawler werden ge noemd. De komst van deze twee motor trawlers, die als Jan Breydel en Jeannette in de vaart zijn gekomen, viel samen met het in bedrijf stellen der eerste motor- trawlers in ons land, de Antje RO 15 en Betje RO 16 van de Visserij Mij. Pis- cator n.v. Een paar jaar later kreeg de werf van P. Smit jr. te Rotterdam opdracht voor de bouw van enige trawlers voor IJmui- dense rekening, die echter reeds tijdens de bouw naar Frankrijk werden verkocht. Slechts één, de Tarana RO 22 heeft kort van IJmuiden uit aan de visserij deelge nomen. De grote staking in 1933 dwong het schip binnen te blijven en toen is de rederij er toe overgegaan het schip aan een Franse rederij te verkopen. Met de Jan Breydel en de Jeannette is het anders gegaan. Voor Belgische reke ning gebouwd, kwamen de schepen in 1933 in ons land terug. Zij waren aangekocht door de n.v. Visserij Mij. De Drie Haringen te Katwijk aan Zee, een zusterrederij van de n.v. Visserij Mij. Kennemerland, welke rederij haar oorsprong vond in Enk huizen, de stad, die drie haringen in zijn wapen voert. De Jan Breydel kreeg de naam Excelsior KW 74 en de Jeannette werd verdoopt in Excelsior II KW 78. Voor die tijd waren het bijzondere sche pen. De bemanningen werden op de Kat wijkse voorwaarden aangenomen en er werden normale trawlreizen mede ge maakt. Die twee Excelsiors gingen een nieuwe periode tegemoet in een tijd toen de kuststoomtrawlers hun beste jaren er cn hadden zitten. De twee schepen werden als logger beschouwd. Ze waren niet te vergelijken met de trawlloggers van de schipper-eigenaren, die de zeiltijd nog had den meegemaakt. Wat bouw en inrichting betreft, hadden de Excelsiors alles van een trawler en wat grootte betreft zouden we de schepen tegenwoordig gevoegelijk bij de kotters kunnen indelen. Het achterschip bood een ruime plaats voor de reddingboot De brood- koek- en banketbakkerij van de firma Winkel te Velsen-noord heeft plannen om in Beverwijk op een terrein tussen de Heemskerkerweg en de Hoflan- derweg een broodfabriek te bouwen, zo vernemen wij uit betrouwbare bron. De plannen verkeren reeds in een vergevor derd stadium. WOENSDAG 6 JANUARI Thalia, 20 uur: „De Toon Hermansfilm". Rex, 20 uur: „Opmars naar de galg". Raadhuis, 19.30 uur: Raad Velsen. Kennemerhof, 19 uur: Hartevelttoernooi. DONDERDAG 7 JANUARI Thalia, 20 uur: „Midnight Kiss met Mario Lanza". Rex, 20 uur: „Opmars naar de galg". Abelenstraat, 20 uur: Jaarwisselings bijeenkomst P.v.d.A. met dr. W. Drees. Kennemerhof, 10 en 17 uur: Hartevelt toernooi. Cultureel Centrum, 20 uur: Opening nationale vogelshow. Zaal Abelenstraat, van 20 uur af spreek uur Alcoholics Anonymous. WOENSDAG 6 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Houseboat". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mou- tarde van Sonaansee". DONDERDAG 7 JANUARI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mou- tarde van Sonaansee". Concertgebouw: Donderdag 12.4013.20 uur: Pauzeconcert door Albert de Klerk, orgel; 20 uur: Concert Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap". Stadsschouwburg: Donderdag 20 uur: Rotterdams Toneel met „Een hete zomer avond". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „White Christ mas", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Bittere rijst", 18 j. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hopla Conny", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Op stand der gladiatoren", 18 jaar. Donder dag 14 en 20 uur: „Anna", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag en donder dag 20.15 uur: „De glorie van het moeder schap", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaaig en don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Op de plaat(s)rust", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Straaljager in nood", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Orfeu negro", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en donderdag 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Tot 11 januari dagelijks van 10 tot 17 uur (bovendien donderdag van 19 tot 21.30 uur) en zondags van 13 tot 16 uur: Expositie „Kerkbouw nu". Frans Halsmuseum: Tot 11 januari da gelijks van 10 tot 15 en zondag van 13 tot 15 uur: Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Anneke Zijlstra. Kunstzaal „Oud Ambacht" (Omvals- poort): Tot 11 januari dagelijks van 11 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur: Ex positie van werk van Chris van Voorst. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): tot 18 januari dagelijks van 10 tot. 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Kerstexpositie van werken van leden van de Hollandse Aquarellistenkring. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van donderdag 31 december). en door het lange dekhuis, de machine- kamerkap en de stuurhut was het werkdek klein, waar uiteraard de winch enige vier kante meters opeiste. Benedendeks ver toonden de schepen ook veel verschil met de loggers. De achter de voorpiek gelegen ruimte was ingericht voor nettenberg- plaats; dan volgde het visruim, met er achter een ruime motorkamer en in het achterschip het logies met zes kooien be nevens een aparte hut voor de schipper en de' monteur. Tijdens de oorlog traden ze in dienst van de Kriegsmarine en alleen de Excelsior II keerde behouden in ons land terug, maar het oorspronkelijke type is niet bewaard gebleven. Do dekhuizen hadden in de oor log al een verbouwing ondergaan en pas uit Duitsland terug heeft het schip nog kort in die staat aan de visserij deelge nomen. In 1949 werd de Excelsior II echter op de helling gehaald om verlengd te wor den en tevens kreeg het schip een nieuw dekhuis met stuurhut. De tonnemaat steeg daardoor tot 159 ton en het vaartuig was daarna tevens geschikt voor de haring- drijfnetvisserij, waaraan het nog geregeld deelneemt. Arie van der Veer Onderlinge competitie schaakclub Kijk Uit De nederlagen die J. L. Wijdogen en P Lanser maandagavond in het Cultureel Centrum voor de competitie van de IJmui der schaakclub Kijk Uit moesten incas seren hebben hun kansen op een klassering bij de acht hoogst geplaatste spelers ge ducht ondermijnd. A. Kistemaker daaren tegen boekte een zege en zag zijn kansen daardoor niet onaanzienlijk stijgen. De strijd die J. L. Wijdoogen tegen lei der G. Maas moest aanbinden ontwikkelde zich tot een levendig spel. De verdedigin. van Maas droeg kenmerken van het Nim zo-indisch en het Hollands. Zowaar lever de het hem goed spel op en Wijdoogen moest dan ook al zijn talenten aanwenden om onheil,, te voorkpfliep,. Misschien mede door het feit dat Maas 'niet de sterkste voortzetting kon vinden en zeker ook door het accurate spel van Wijdoogen kreeg de partij een meer evenwichtig karakter. Wijdoogen kwam zelfs een pion voor maar moest deze in tijdnoot geforceerd weer ver liezen. Niettemin meende hij in het pion- neneindspel een winstpoging te mogen on dernemen. Het bleek een fatale vergis sing. Niet hij, maar zijn slimme rivaal plukte de vruchten P. Lanser verdedigde zich Siciliaans tegen de altijd agressieve T. Langedijk. Het sterke spel van Langedijk gepaard aan wellicht een onnauwkeurig spel van Lanser leidde tot een fraaie aanvalsstel- ling voor Langedijk. Deze won eerst een pion en vervolgde zijn partij met een mooi torenoffer dat rechtstreeks tot mat leidde. Ondertussen worstelden A. Kistemaker en M. J. Warnez via een Siciliaanse opening een heftig duel uit. Warnez kreeg aanvan kelijk wel goed spel maar moest het bij het vorderen van de partij in routine duidelijk tegen zijn riviaal afleggen. Toen daarbij de wijzer van Warnez' klok dreigend dicht het fatale nulpunt naderde sloeg Kiste maker resoluut toe. Warnez verloor be langrijk materiaal, hetgeen hem bij in spectie van de parate eenheden het inzicht gaf dat de vijandelijke troepen beter uitge rust waren. Hij capituleerde en werd daar mee definitief naar de lagere regionen in de eerste afdeling verwezen. De strijd om bij de eerste acht spelers te komen blijft interessant zoals uit de klassering om dit belangrijke punt blijkt: 5. A. Kistemaker 6. P. Lanser 7. C. J. Gordijn (1) 8. Tj. de Jong 9. T. Langedijk 10. J. L. Wijdoogen 11. J. Kraayenoord Een grote verrassing werd in de tweede afdeling genoteerd. Leider H. v. d. Plas vond een ongewoon vechtlustige A. Zeijl- mans op zijn weg. De opgeworpen proble men kosten hem zoveel bedenktijd dat hij reeds ver voor het verrichten van het ver eiste aantal zetten een nederlaag door tijdsoverschrijding moest noteren. W. Deel- der profiteerde niet van deze misstap en ging zelf tegen P. Heidenreich ten onder. H. van Nieuwenhuizen had het beslist niet gemakkelijk tegen A. J. van Niekerken 10 4 3 3 5 Vs 11 4 3 4 51/2 9 4 2 3 5 9 2 5 2 4V2 11 4 1 6 4V2 9 2 4 3 4 8 3 1 4 3V2 Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Zonder enige feestelijkheid zal donder dag het nieuwe stationsgebouw in Bever wijk in gebruik worden genomen. De plaatskaarten worden met ingang van morgen dus daar verkocht. Ook zal de ba gage-afdeling in het nieuwe gebouw wor den gehuisvest. Van Gend en Loos zal waarschijnlijk volgende week zijn intrek nemen. Na de algehele ontruiming van het oude stationsgebouw kan dit worden afge broken, een gebeurtenis die zeer binnen kort plaats zal hebben. Nadien kan het stationsplein worden voltooid. maar kwam uiteindelijk toch nog tot de volle winst. Hoe groot de spanning hier is blijkt duidelijk uit de rangvolgorde van de kopgroep: 1. H. v. d. Plas 10 5 3 2 6V2 2. H. v. Nieuwenhuizen 9 5 1 3 5 V2 3. H. Aarts 8 3 4 1 5 4.-6. W. Deelder 9 3 4 2 5 P. Heidenreich 9 3 4 2 5 J. Plugboer 9 3 4 2 5 In de derde groep kreeg J. v. d. Doel de eerste nederlaag te incasseren. Het was de altijd gevaarlijke P. Kramer jr. die als aan wijsbare oorzaak optrad. J. Vis verstevig de zijn positie door de, belangrijke partij tegen J. L. Berkhout met winst af fe ron den. W. v. d. Berg en S. Kistemaker hiel pen elkaar aan een kostbaar half puntje. F. J. Broertjes gaat. in de vierde afdeling onverstoorbaar op de kampioenstitel af. Ditmaal werd H. Wolthuizen het overigens onwillig slachtoffer. Oldenmark debuteer de niet onverdienstelijk met een gelijkspel tegen H. van Bockhooven. Donderdagavond zal in het Cultureel Centrum de competitie worden voortgezet. Advertentie Rok, mantel of onderjurk verkorten, overhemdenreparatie KENNEMERLAAN 155 Bij het verlaten van de Oostelijke Bin nenhaven te IJmuiden heeft het Engelse motorschip „Ettrick" dinsdagavond om streeks acht uur de aan de steiger liggen de Nederlandse kustvaarder „Anna Eli sabeth" geraakt. De Engelsman werd door de harde wind tegen de kustvaarder ge drukt. Tengevolge van de aanvaring liep de „Ettrick" aan de grond. Het schip kreeg schade aan roer en schroef en werd stuurloos. Vervolgens sleepte men het vaartuig naar de overzijde van het Noord zeekanaal waar het ligplaats kreeg aan de Kanaaldijk. Op advies van de haven meester, de heer C. O. H. Hindriks werd de Engelsman naar Amsterdam gesleept. De „Anna Elisabeth" liep lichte scha de op aan voor- en achterschip en is in de loop van de nacht naar zee vertrokken. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: J. M. Cornelissen-de Kroon, z., Bloemendaalseweg 25, Bloemen- daal; G. J. Tjho-Frankfort, d., Tessel- schadeplantsoen 22, Driehuis; Z. van der Linden-Mulder, z., Roerstraat 21, IJmui den; J. H. M. Assendelfs-Peperkoorn, d., Lijsterlaan 28, IJmuiden-Oost; M. C. Prins- Smit, d„ Ver Loren van Themaatlaan 12, Velsen-Zuid; I. Heilig-Blok, z., Plancius- straat 36, IJmuiden-Oost; M. M. de Rover- Zandbergen, z. Sabastraat 14, Santpoort; M. S. J. Loerakker-van Leeuwen, d„ War- denaarstraat 26, Velsen-Noord; G. C. M. Laan-Dijkzeul, z., Grahamstraat 246, IJ muiden: T. C. Mors-Handgraaf, z., Orion- weg 115, IJmuiden; A. Wit-van Herksen. d„ Patrimoniumstraat 28, Haarlem; G. Sie- wertsen-van den Bos, d., van Wassenaer- straat 56, IJmuiden-Oost; E. C. Visser- Gravemaker, z., de Rijpstraat 16, IJmui den; H. C. Soet-Bosse, d., Corantijn- straat 20, Santpoort; A. van Kalkeren- Tijtsma, z., Melklaan 39, Velsen-Noord: F. Dames-Huijer, d„ van Leeuwenstraat 51. IJmuiden; C. M. van der Mierden-Aarts. d., Rijksstraatweg 177, Haarlem. OVERLEDEN: A. Schweitzer, 76 jaar. weduwnaar van J. A. Berkenkamp, Rijn straat 15, IJmuiden; C. van Akkeren 73 jaar, echtgenote van J. Langbroek. Tor- ricellistraat 12, IJmuiden; G. Slagman. 75 jaar, echtgenoot van J. Jonkman, Zaan- straat 71 II, Amsterdam. Advertentie VEILIGE AANLEG KENNEMERLAAN 9 J. c/ cc TEL 5271 Erkend PEN-installateur De vermindering in de belangstelling van zeeschepen voor de haven van Vlis singen die in de afgelopen jaren geconsta teerd werd, heeft zich ook in 1959 voort gezet, aldus het jaaroverzicht van de n.v. Haven van Vlissingen. Men vreest dat Vlis singen nu van zijn plaats als vierde zee haven van Nederland zal worden ver drongen, of misschien reeds verdrongen is. In 1959 liepen 2082 zeeschepen de haven van Vlissingen binnen met een gezamenlijk bruto register-tonnage van 4.432.278. in 1958 was dit aantal 2.330 schepen met een tonnage van 4.684.257. Het aantal binnen schepen dat gebruik maakte van de haven van Vlissingen bedroeg vorig jaar 1.197 met een bruto register-tonnage van 469.109, tegen 958 met een brt. van 431.318 in 1958. De daling in het aantal zeeschepen is voornamelijk te wijten aan een verminde ring in het aantal bunkerschepen dat ge bruik maakte van de haven. In totaal heb ben in 1959 1.159 schepen (1958: 1.351 sche pen) olie gebunkerd. Het aantal kolen- bunkerende schepen bedroeg in 1959: 48 in 1958: 81. Het toeristenverkeer met België was in 1959 groter. Er werden 76 reizen gemaakt met 24.575 passagiers, tegen 61 in 1958 met 11.551 passagiers. In 1959 werd een tweede mobiele toren kraan besteld, die maximaal 25 ton kan lichten. Deze zal in maart worden afge leverd. De haven beschikt dan over vier mobiele kranen. Het stuwadoorsbedrijf onderging in 1959 een lichte verbetering. Het verwerkte to taal 157.821 ton tegen 117.123 in 1958. Voor het eerst heeft een Nederlandse dammer de Franse damkampioen Baba- Sy verslagen. Het was de Sportief-crack P. C. Bais, die hier dinsdagavond in het Cultureel Centrum in IJmuiden kans toe zag. Baba-Sy onderschatte blijkbaar de mogelijkheden van zijn tegenstander die hier dankbaar gebruik van maakte Na een vernietigende slag moest de Senega- lees de strijd staken. Het bleef overigens bij deze nederlaag voor de weer in razend tempo simultaan spélende Baba-Sy. Hij moest nog remises toetsaan aan H. Visser van Sportief en K. Kikke van BDC, maar daar bleef het verder bij. Men is weer zeer onder de indruk ge komen van zijn capaciteiten. Verschillen de spelers waren in een bijna gelijk eind spel terechtgekomen. Maar elke keer bleek weer, dat „bijna gelijk" staan te gen Baba Sy niet voldoende is. Zoals ook degenen, die veronderstelden, dat hij dam- halen niet meer kon beletten ongelijk kre gen. Want telkens weer bleken de combi naties veel dieper dan men had durven veronderstellen bij dit enorme tempo. Baba Sy speelde in precies twee uur 27 partijen, hij won er 24, speelde er twee remise en verloor er één. Voor de aanvang werd de simultaanspe- ler toegesproken door de heer P. C. Bais, die hem een vaantje overhandigde. In de onderlinge competitie van de damclub Sportief te IJmuiden zijn tal van inhaalwedstrijden gespeeld, waardoor het overzicht wat beter is geworden. De uit slagen in groep A laten onder meer twee overwinningen van P. C. Bais zien, waar van vooral die op Groen belangrijk is. De spanning blijft groot, omdat de spelers el kaar in verliespur.ten weinig ontlopen. De uitslagen in groepen A luiden als volgt: P. C. BaisJ. Groen sr. 20, N. MichelJ. Slager 02, P. SmitH. van Nieuwenhuizen 20, J. VisserP. Smit 02, H. van NieuwenhuizenN. Michel 02, J. SlagerJ. Groen sr. 11, J. H. v. de. Wel—C. Lodder 0—2, H. Veldman—P. C. Bais 02. De stand aan de kop is nu: C. Lodder 10 5 4 1 14 J. Groen 12 3 7 2 13 P. Bais 8 5 2 1 12 H. Visser 8 5 2 1 12 J. Jansen 8 4 3 1 11 J. Visser 11 4 3 4 11 J. Slager 7 3 4 0 10 P. Smit 6 3 2 1 8 De uitslagen van de inhaalpartijen voor groep B luiden als volgt: G. HuigenJ. de Ruiter 11, J. Groen jr.H. Holt 02, J. HienstraP. Kronenburg 02, J. Lichten- dahlH. Dijkhuizen 20, P. Westerwal J. de Ruiter 20, H. HoltP. Kronenburg 20, H. HugenH. Dijkhuizen 20, P. JasperseG. Huigen 02, J. Lichtendahl H. A. Mijnsbergen 02. De stand in de kopgroep is hier: Het scheepvaartverkeer in de IJmuidense vissershavens is in 1959 groter geweest dan in 1958. Er liepen 15.800 schepen binnen tegen 14.519 in 1958. De bruto-inhoud steeg in gelijke mate, namelijk van 4.061.237 ton tot 4.483.647 ton. De grootste stijging valt te bespeuren bij de Nederlandse kustvissers. De stijging van 8203 tot 9099 wijst er duidelijk op, hoe sterk het aantal kotters is uitgebreid. Er waren ook veel meer bijleggers. De zware stormen zullen er ook wel debet aan zijn geweest, dat er 273 schepen kwamen bijleggen in plaats van de 177 in het jaar daarvoor. H. Holt 11 8 0 3 16 G. Huigen 11 7 2 2 16 J. Zwartveld 8 6 1 1 13 H. Dijkhuizen 11 3 5 3 11 J. Lichtendahl 7 4 1 2 9 P. Jasperse 8 4 1 3 9 Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Winterswijk W. Bloe- mendaal te Zevenhuizen (Z.H.); naar Us- quert (toez.) J. W. Zimmerman, kand. te Amsterdam. Geref. Kerken Bedankt voor Andijk (vac. G. Végh) E. Verburg te Winschoten. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Velp (Geld.) H. C. Leep te Rotterdam-Centrum. Geref. Gemeenten Bedankt voor Lethbridge (Alberta, Ca nada) C. Hegeman te Genemuiden. Gat in weerschip- Het Nederlandse weerschip „Cumulus" heeft op 31 decem ber na een aanvaring met een onbekend gebleven voorwerp een gat boven de wa terlijn opgelopen. Het schip wordt in Reykjavik hersteld. De aanvaring gebeur de tussen IJsland en de zuidpunt van Groenland. Het bezoek van buitenlandse kustvissers vermeerderde ook sterk en wel van 217 tot 374. De andere cijfers voor de vissers schepen luiden als volgt: Nederlandse stoom- en motortrawlers 532 (476), buiten landse stoom- en motortrawlers 51 (24), Nederlandse motorloggers 2893 (2646), buitenlandse snörrevaad 11 (5), Nederland se drijfnetvissers 419 (463), buitenlandse drijfnetvissers 50 (71). Bij de vrachtvaart bleek van een daling sprake. Veel minder vrachtvaarders brach ten een bezoek aan de vissershaven. Bij de Nederlandse motorvrachtvaart liep de daling van 2176 tot 2051, bij de Neder landse vrachtvaart van 26 tot 12. De bui tenlandse motorvrachtvaart bleef op peil: 35. Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer aan de IJmuider vis- veiling bedroeg dinsdag 90 kisten, waar van 8 tong en tarbot, 15 schol, 15 schar, 20 haring, 15 wijting en 17 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: grote tong f 5.70, grootmiddel tong f 5.40f 5.30, kleinmiddel tong f 4.10 f 4.kleine tong 1 f 4.00f 3.60, kleine tong 2 f 3.—f 2.80, tarbot 1 f 7.00—f 6.70. Per 50 kilo: Kleine schol 1 f 78, kleine schol 2 f 59—f 56, schar f 39—f 30, bot 47, verse haring f 28f 27, wijting 46. Besommingen van dinsdag Kw 134 f 890, HD 218 f 1820. Aanvoer van woensdag Twee trawlers en zes kotters zorgden woensdagmorgen voor een aanvoer van 1877 kisten vis aan de IJmuidense vis- afslag. Dze kisten waren als volgt onder verdeeld: 105 schelvis, 165 wijting, 135 gul en kabeljauw, 290 koolvis, 410 haring, 390 makreel, 252 diversen, 20 stuks stijve ka beljauw, 130 inktvis, en 20 kisten haaien. De kleine vaart zorgde voor de aanvoer van 50 kisten schol en 1000 kilogram tong. De TJM 97 „Toronto" (28 december) kwam binnen met 70 schelvis, 210 haring, 170 makreel, 230 wijting, 80 gul en kabel jauw, ?90 koolvis, 80 inktvis, 20 stijve ka beljauwen en 13 haaien. De IJM 34 „Allan Water" (28 december) loste 35 schelvis, 200 haring, 250 makreel, 95 wijting, 30 gul en kabeljauw, 135 koolvis. Prijzen van woensdag Export: kisten grote kabeljauw 236250, kisten kleine kabeljauw 204220, grote rijen kabeljauw 140, kleine regels kabel jauw 100, grote schelvis 7378, groot middel schelvis 5.606,kleinmiddel tong 4.204.40, tong I 4.204.40, slips 3.70—4. Binnenland: zwarte koolvis 7285, kool vis I 2831, koolvis 2 2729, grote gul §%rr-6,9, middel gul. 54—60„ torren..3,5—43, kleinmiddel schelvis 6772, pennen 6768, braad 65^69, wijting 4146, grote tongen per kilogram 6. schol II 7683, schol III 6063, haring 2628, makreel 2334. Besommingen van woensdag Twee trawlers 68600, KW 63 910. Op zee Het was dinsdag goed weer om de noord: windkracht 3 tot 5. De resultaten van de visserij waren vrij goed maar ongelijk: 120300 manden makreel, haring, schelvis en koolvis pet etmaal. De „Beatrice" deed een trek van twee pakjes, de „Emma" ving in twee trekken 90 manden schelvis, koolvis en makreel. De „Job Gouda" haalde in een trek vier pakjes uit het water op. De loggers en kotters bij de p-boei 4 maakten dagvangsten van 300 tot 400 kilo gram long en 8 tot 10 manden schol. De loggers en kotters voor de kust vin gen 80 tot 100 kilogram tong en 8 tot 15 manden schol per etmaal. De „Medan" en „Jacoba Gezina" zijn naar zee vertrokken. Voor donderdag Voor de donderdagmarkt is de situatie onzeker. Er is kans dat de SCH 171 zal markten. Dit schip heeft echter te kampen gehad met een motorstoring. De SCH 171 heeft ö00 kisten vis aan boord waarvan 40 schelvis. Britse scheepsbouw Op Britse werven zijn het afgelopen jaar 150 vissersschepen te water gelaten. Op Engelse werven was het aantal 57, in Ier land 3 en in Schotland 90. Bij de Schotse produktie waren onder meer de Fairtry 2 en 3 voor Salvesen. Kokscursus De kokscursus aan de huishoudschool te Aberdeen voor trawlerkoks is zo goed ver lopen, dat men een tweede wil organise ren. Zeven van de acht mannen volbrach ten de cursus succesvol. Men moet 23 jaar oud zijn om in aanmerking te komen en zee-ervaring hebben. Duitse problemen De haringcrisis in Duitsland duurt voort Ook tijdens het haringseizoen moesten de haring-importen doorgaan. Ze namen zelfs een hogere vlucht dan ooit te voren. De haringinvoer is in 1959 vrijwel zeker ho ger geweest dan de aanvoer. Uit het jaaroverzicht van de Duitse Bondsrepu- blijk blijkt, dat de handel er niet in is geslaagd de consumptie van vis te ver groten. De steeds veranderende markt- condities, die nooit van te voren waren te beoordelen, hebben veel problemen voor de visserij geschapen. Een officieel markt onderzoek heeft duidelijk gemaakt dat ra tionalisatie op vele gebieden dringend noodzakelijk is. De marktregeling heeft er toe bijgedragen dat er betere prijzen konden worden gemaakt. De aanvoer van vis was echter minder, zoals we onlangs al hebben medegedeeld. Loco-bxirgemeester H. de Boer van Velsen heeft dinsdag op het raadhuis aan de heer G. Schaap, die veertig jaar hij de „Marezaten" werkzaam is, de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, over handigd. Tegen een 56-jarige metselaar uit Di- dam die zijn zwager in september vorig jaar vier messteken in de arm toebracht, whardoor de aangevallene bijna dood bloedde, is voor de rechtbank te Arnhem vijf maanden gevangenisstraf geëist, waarvan vier voorwaardelijk. De officier hield er rekening mee, dat verdachte zeer gunstig bekend staat. De raadsman belichtte de achtergrond van de zaak. De steekpartij speelde zich af na een zilveren bruiloft in de familie, waarbij de zwager, aan wie een boze rol in een erfeniszaak werd toegeschreven, niet was uitgenodigd. Na een woordenwisseling tussen de met selaar en de zwager, was de verdachte zo opgewonden geraakt, dat hij zijn mes trok en in het wilde weg begon te steken. Uitspraak over veertien dagen. De rechtbank in Den Haag heeft de ex- bedrijfsleider en de ex-boekhouder van de n.v. Starlift wegens valsheid in geschrifte in de boeken van deze n.v. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk en 100 boete. De beide employés hadden in opdracht van hun toenmalige directeur valse fac turen vervaardigd, waarmede de Fokker vliegtuigfabriek voor ruim een ton werd benadeeld. De directeur werd hiervoor vo rig jaar tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Emsstein Duits van Antwerpen: Angolakust, Hamburg; Baltic, Leitli; Hille Oldendorl, Rotterdam; Frieda Peters, Swansea: Dipa, Rotterdam, ledig Binnen haven Hoogovens Nebam; Vale, Kirkeness; Ar- themis, Paramaribo; Gratia, Karlshamn, Oude Haven Zaandam, hout; Neckarstein, Antwerpen; Bloemgracht, Mantyluoto; Admiralengracht, Ha- mina, Oude Haven Zaandam, hout; Laarderkerk, Antwerpen; Terschelling Rotterdam, ledig Hoog ovens Nebam; Manto, Kopenhagen; Eemstroom, Portsmouth; Kalewa, Bremen; Karachi, Hamburg; Gerd, Londen; Ank T, Karlsvik, hout Zaandam; August Thijssen, Narvik; Nancy Lee, Helsinglors; Zaanstroom, Dagenham: Gaasterland. Las Palmas; Tukker, Huil. ledig Staalhaven Nebam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Jan Brons van Hamina; Quo Vadis, Swansea; Plato, Gothen burg; Edwin Reith, Dakar; Markab, Kaskoe; Gejcndefjell, Norfolk. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Pergo naar Uddevalla: Maria Teresa, proefstomen Noordzee, zuiger van werf Verschure; Bodil Schmidt, Norr- sundet; Kaarina, Kopenhagen; Vittangi, Narvik; Rubato, Sas van Gent; Ruby, Portsmouth, kunst mest; Flottbek, Hamburg; Aldert L, Antwerpen; Lireco, Malmö, kunstmest; Ahoy, Goole, ijzer Hoogovens; Reine Astrid, Antwerpen: Wexford, Boston, Zaandam stijfsel en stroop; Kennemer land, Las Palmas; Ludo, Gent; Pantera, Tunis; Ambulant, Tanger; Karitind, Algiers, ledig Vis sershaven; Tubo. Gent; Betty Waterford; Charis, Hamburg; Robert Espagne, Duinkerken; Expo, Shoreham: Chief Macanichien Myotte, Duinker ken; Lizard, Londen; Clangula Rotterdam: Greb- bestroom, Huil; Reggeborg, Palnachie, kunstmest. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Berend N naar Londen, walsmateriaal Hoogovens: Amstel- slroom Londen; Anna Elisabeth, Londen, wals materiaal; Dina, Felixtow, kunstmest; O. C. As- mussen, Hamburg, veekoeken Zaandam; Niagara, Rotterdam; Emsstein, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5