(hefarme Banken nemen dure voorschotten op ondanks sterke positie SCHEEPVAART Hoge Autoriteit nam nog geen beslissing Betere bestrijding van pijnen en griep! Ontvangsten vertoonden in november sterke daling De beurs Beursomzetten in december I De nieuwe Franse franc deed zijn intrede Engelse deviezenvoorraad Duitsland biedt DM.200 miljoen voor tweede fase Assoean-dam Voorraad harde valuta vergroot Emissie Hooimeyer Tekort van het L.E.F. tot 408 miljoen verlaagd Nieuwe staal C.A.O. is ondertekend Rotterdam kan de aan voer van graan niet aan 7 De fusie Rheinrohr- Thyssen De opbrengst der rijksmiddelen DE WEEKSTAAT Volkswagenfabrieken dit jaar niet ontnaast Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland WOENSDAG 6 JANUARI 1960 Op dc vraag van de heer G. M. Neder- horst. lid van het Europese parlement, aan de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. over de voorgenomen concentratie van de August Thyssen Hiitte A.G. en Phoenix Rhein rohr A.G., welke vroeger tot de Vereinigte Stahiwerke behoorden, heeft de Hoge Auto riteit onder meer geantwoord, dat het juist is dat de genoemde ondernemingen een aanvrag om ontheffing van de verbods bepalingen met betrekking tot een concen tratie van deze ondernemingen hebben in gediend. Daar het onderzoek van deze aanvraag om ontheffing van de verbodsbepalingen nog gaande is, meent de Hoge Autoriteit momenteel geen inlichtingen omtrent de omvang van de invloed van deze concen tratie op de markt te kunnen verstrekken. Zij is evenwel bereid het Europese Parle ment, onder inachtneming van het be roepsgeheim, iedere gewenste mededeling te doen zodra zij een beslissing zal hebben genomen. Voorts zal de Hoge Autoriteit ook deze aanvraag op grond van de in het zesde al gemene verslag vastgelegde gezichtspun ten onderzoeken. Deze gezichtspunten hou den in, dat de horizontale concentratie zich niet zo mag uitbreiden, dat kan wor den verwacht, dat bepaalde ondernemin gen de „leiding op het gebied van de markt en de prijzen" in de Gemeenschap verove ren. Teneinde niet op haar beslissing vooruit te lopen kan de Hoge Autoriteit zich mo menteel echter niet uitspreken ten aan zien van de vraag of de eerder genoemde kenmerken wat betreft het veroveren van de leiding op het gebied van de markt en de prijzen en wat betreft de overheersen de invloed die de groep op de Duitse markt, waar zij volgens de vragensteller, 25 percent van de totale Westduitse pro- duktie zal omvatten, in het onderhavige geval van concentratie feitelijk aanwezig zijn. tenslotte antwoordt de Hoge Autoriteit nog ontkennend op de vraag of zij bereid is in deze aangelegenheid geen beslissing te nemen alvorens het Europese Parle ment de gelegenheid heeft, gehad na ken nisneming van door de Hoge Autoriteit te verstrekken schriftelijke inlichtingen, zijn mening over deze aanvraag kenbaar te maken. De Hoge Autoriteit wijst er op, dat bij het verdrag namelijk niet is bepaald, dat het advies van het Parlement dient te worden ingewonnen alvorens de Hoge Autoriteit haar beslissing neemt en de Ho ge Autoriteit dient, haar beslissing met behoud van haar eigen verantwoordelijk heid te nemen. Blijkens het C.B.S. waren voor decem ber (21 beursdagen) de omzetcijfers (in miljoenen guldens) als volgt: internationale concerns nominaal 29,3 (vorige maand 24,6), reëel 204,3 (164,2), industrie nominaal 10,7 (10,3), reëel 4u,5 (38,3), scheepvaart nominaal 6,9 (2,4), reëel 12,7 (4,1), banken nominaal 1,8 (1,9), reëel 5,2 (5,2), Indone sische fondsen nominaal 8,3 (3,9), reëel 14 3 (5,9), totaal nominaal 57,0 (43,0), reëel 277,0 (217,5). De omzetten over 1959 (252 beursdagen) lieten zich als volgt becijferen: internatio nale concerns nominaal 218,0, reëel 1277,7, industrie nominaal 112,4, reëel 349,8, scheepvaart nominaal 46,2, reëel 78,2, ban ken nominaal 30,1, reëel 82.6, Indonesische fondsen nominaal 72,4, reëel 104,7, totaal nominaal 481,0, reëel 1893,0. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen belpen elkaar endoen wonderen I Op grond van belangrijke ontdekkingen was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt "beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f 3.50 De nieuwe frank, die een waarde heeft van honderd oude franken, heeft in ge munte vorm zijn intrede gedaan, zij het zeer onopvallend. Enkele banken zijn be gonnen met de aflevering van de nieuwe geldstukken van 1 en van 5 nieuwe fran ken. Deze dragen de afbeelding van de be kende zaaister, die in Frankrijk het sym bool blijft van de welvaart van „la belle époque", de jaren rond 1900. Vanzelfspre kend dragen zij ook nog steeds het devies „vrijheid, gelijkheid en broederschap". Bij de bank van Frankrijk zegt men, dat het 2% jaar zal duren om volledig de oude Franse franken te vervangen door de nieu we „zware" munt, welke Antoine Pinay wenste voor een betere vertegenwoordi ging van Frankrijk op de financiële mark ten. Van heden af geeft de bank van Frank rijk ook nieuwe biljetten uit maar de voor stellingen op deze biljetten zullen geen verandering te zien geven. Alleen zal Vic tor Hugo in nieuwe munten vijf frank waard zijn in plaats van voorheen 500 frank en Napoleon 100 nieuwe franken in plaats van 10.000 „lichte" franken. In ge noemde periode zullen de oude munten en biljetten dus zonder, enige formaliteit of verklaring in omloop blijven. Alleen zal hun waarde in nieuwe franken het hon derdste deel zijn van het cijfer in lichte franken dat zij dragen. Zij zullen echter uit de circulatie verdwijnen naarmate de banken ze kunn n vervangen door nieu we geldstukken of biljetten. Het ligt in de bedoeling geldstukken uit te geven van af nemende waarde tot 1 nieuwe centime toe. Na de hoge ontvangsten in oktober ten bedrage van 595,1 miljoen werd in de afgelopen maand een aanzienlijk lager bedrag geïnd en wel 281,3 miljoen. Van de opgetreden teruggang betrof circa 283 miljoen de vennootschapsbelasting en circa 36 miljoen de inkomstenbelasting. De daling bij de vennootschapsbelasting hangt samen met de omstandigheid dat in oktober een aanzienlijk gedeelte van de eerder opgelegde voorlopige aanslagen over het lopende boekjaar werd voldaan. Het in november uit hoofde van de vennootschapsbelasting geïnde bedrag ad 93,8 miljoen is nochtans aanzienlijk hoger dan de ontvangsten in de overeenkomstige maand van het voorgaande jaar welke 24,1 miljoen beliepen. Ter verklaring kan worden gewezen op de dit jaar geopende mogelijkheid om met eventuele latere renteberekening bedoelde voorlopige aanslagen in vijf termijnen in plaats van ineens te voldoen. Dientengevolge is enige verschuiving in de betalingen opgetreden. De teruggang van de ontvangsten van de inkomstenbelasting hangt samen met het in betekenis afnemen van betaling van voorlopige aanslagen 1959. Daar tegenover de totale ontvangsten ad 281,3 miljoen opgelegde aanslagen stonden tot een be drag van 160,4 miljoen, daalde het nog in te vorderen bedrag met 120,9 miljoen tot 1.230,0 miljoen. De met-kohierbelastingen leverden in november 373,0 miljoen op tegenover in de tweede maand van het voorgaande kwartaal 369,6 miljoen. Na de hoge ont vangsten in oktober werd in de verslag- maand uit hoofde van de loonbelasting een relatief gering bedrag geïnd. De ont vangsten wegens loonbelasting beliepen 95,3 miljoen tegenover in de overeen komstige maand van het voorgaande kwar taal 104,7 miljoen. Er heeft zich blijk baar een toevallige verschuiving in de af drachten voorgedaan, waardoor de ont vangsten in oktober gunstig en die in no vember ongunstig zijn beïnvloed. Daar tegen steeg het aan omzetbelasting geïnde bedrag van f 99.2 miljoen in augustus tot (Van onze correspondent in Londen De Britse goud- en dollarreserves zijn in de afgelopen maand met 85 miljoen pond gedaald, voornamelijk als gevolg van de vervroegde terugbetaling van de Ame rikaanse en Canadese dollarlening ten tijde van de Suez-crisis alsmede van een andere terugbetaling en een verhoogde bijdrage van Engeland aan het Internationale Mo netaire Fonds. Het netto verlies in 1958 bedroeg 119 miljoen pond: in 1959 daaren tegen groeiden de reserves met 285 mil joen pond aan. De reserves bedragen thans 977 miljoen pond. Het is de eerste maal sinds rnaart 1958 dat zij minder dan 1000 miljoen pond bedragen. Er is echter geen rëden voor alarm. De ontwikkeling is namelijk gunstiger ge weest, dan verwacht werd en wordt be schouwd als een normaal gevolg van de fluctuaties op de internationale kapitaal markt. De afneming van de reserves is niet veroorzaakt door een ongunstige betalings balans, want het sterling-gebied heeft ge noeg verdiend om zijn verplichtingen je gens de rest van de wereld te kunnen na komen. De minister voor Openbare Werken van de Verenigde Arabische Republiek. Mous- sa Ara fa, heeft op een persconferentie me degedeeld, dat West-Duitsland een krediet van 200 miljoen D.M. had aangeboden voor de tweede fasp van de bouw van de dam van Assoean. Volgens Arafa zou in de loop van dit jaar een besluit over dit aanbod worden genomen. De minister deelde ver der mede, dat er ook aanbiedingen tot deelneming in de tweede fase zijn ontvan gen van Engeland, Italië. Oostenrijk en Japan. Deelneming stond open voor alle landen, zo zei hij. Op verzoek van de minister van Finan ciën heeft de Nederlandsche Bank zich be reid verklaard de optie om vóór het einde van het jaar alsnog voor de tegenwaarde van het goud schatkistpapier bjj dc bank te plaatsen met twee maanden te ver lengen. (Op 5 oktober 1959 deelde de bank mede dat de goudvoorraad met 130 mil joen was verminderd door goudoverdracht aan het rijk ter voldoening door het rijk van de verplichting tot storting in goud van een vierde gedeelte der verhoging met 50 percent van de Nederlandse deelneming in het I.M.F. De rekening van de schatkist werd voor de tegenwaarde van het goud belast). De eerste weekstaat in 1960 toont aan dat de banken voor een bedrag van f 30 miljoen schatkistpapier van de centrale bank hebben teruggekocht. Dit bedrag wordt nog betrekkelijk klein geacht aan gezien nog 128 miljoen zal moeten wor den teruggekocht en 13 januari de laatste dag is van de terugkoop. Het betreft hier de door de Turfmarkt tegen het einde van het jaar aan de banken geboden gelegen heid om hen door de moeilijke geldpositie heen te helpen. Van deze faciliteit hebben de banken ruim gebruik gemaakt. Inmid dels is hun saldo, blijkens de verkorte ba lans van 4 januari, met niet minder dan 90 miljoen toegenomen waardoor zij ver boven het vereiste gemiddelde liggen. Het merkwaardige feit doet zich voor dat de banken tevens het nodig hebben geoor deeld voor 36 miljoen dure voorschotten op te nemen waardoor deze zijn gestegen tot 67 miljoen. De circulatie laat een fraaie inkrimping zien van niet minder dan 77 miljoen en, naar men verwacht, zal ook deze week een verdere flinke in krimping volgen. De schatkist is met I 30 miljoen verminderd Goud- en deviezen samen laten een laling zien van f 4 mil joen maar de kwaliteit van de deviezen is verbeterd, want convertibele valuta is gestegen met 24 miljoen. Het goud bleef onveranderd. Óp de geldmarkt is het min der krap geworden maar van enige ver ruiming van betekenis kan bepaald niet worden gesproken. 107,0 miljoen in de periode onder ver slag. De ontvangsten wegens invoerrechten daalden scherp van 75,5 miljoen in ok tober tot 66,8 miljoen in november. De accijns op gedistilleerd leverde een hoog bedrag op. Het is november geïnde bedrag ad 13,2 miljoen werd in het lopende jaar slechts overtroffen door de ontvangsten in mei, welke 13,3 miljoen beliepen. Op dinsdag 12 januari stellen de Rotter- damsche Bank en C. Lind en Zoon de in schrijving open op nominaal 815.000 5 pet 20-jarige in gewone aandelen conver teerbare obligaties A. Hooimeyer en Zo nen n.v. te Barendrecht tegen 100 percent alsmede op nominaal 326.000 gewone aandelen, ten volle delende in de resulta ten van 1960 en volgende jaren tegen 150 percent. De inschrijvingen staan uitsluitend open voor houders van claims in de verhouding van één obligatie van nominaal 500 op nominaal 1.000 aandelen en van nomi naal (100 nieuwe aandelen op nominaal f 500 oude aandelen. De claimhandel be gint op 7 januari. Officiële notering van de obligaties en de aandelen zal worden aan gevraagd. De obligatieiëniiig" heeft' fëèn maximale looptijd van 20 jaar. De ver plichte aflossingen zullen plaats vinden op 1 januari van ieder jaar beginnende in 1961, a pari. In de jaren 1961 tot en met 1979 zullen 81 obligaties a pari worden af gelost, telkens op 1 januari. De vennoot- schao heeft het recht om te allen tijde de lening geheel of gedeeltelijk vervroegd af te lossen. Vervroegde aflossing zal tot en met 31 december 1961 kunnen plaats vin den a 102 percent, van 1 januari 1962 tot 31 december 1964 tot 101 percent, daarna a pari. De obligaties zijn tot 1 januari 1970 verwisselbaar in gewone aandelen waar bij de conversiekoers der aandelen wordt gesteld op 250 percent en die der obliga ties op 100 percent en wel in dier voege dat nominaal 500 obligaties recht geven op nominaal 200 gewone aandelen. In de bedrijven zijn in totaal circa 800 personen werkzaam. De omzetten waren tot dusver in het huidige boekjaar aanmer kelijk hoger (circa 30 pet) dan het vorig jaar. „Wij verwachten, aldus de directie in het prospectus, over het dit jaar aan zienlijk vergrote kapitaal minstens een ge lijk dividend te kunnen uitkeren als over het vorig jaar, toen 10 percent werd be taald". De door beide emissies verkregen middelen zullen worden aangewend voor investeringen ten behoeve van verdere expansie en modernisering, waardoor be langrijke besparingen in exploitatiekosten kunnen worden verkregen. Het nadelige saldo van uitgaven en in komsten van het Landbouw-Egalisatie Fonds over het dienstjaar 1959, dat in juli van dat jaar geraamd werd op f 446.662.000, wordt thans, op basis van op 1 oktober bekende gegevens, begroot op f 408.021.200. De minister van Landbouw en Visserij deelt in een toelichting aan de Tweede Kamer mee, hoe deze verminde ring van 38.640.800 tot stand is gekomen. De uitgaven ten gevolge van de garantie regeling voor binnenlandse granen wor den thans 7 miljoen lager geraamd dan per 1 juli. Ten aanzien van de financie ring van de maatregelen, verband hou dende met het marktordenend beleid in de varkenssector is nader berekend dat een bedrag van 10 miljoen toereikend zal zijn. Op 1 juli van het vorige jaar be droeg de raming 15 miljoen. Door de tot voor kort gunstige ontwikkeling van de waarde der bij standaardisatie vrijkomen de boter en rekening houdende met de se dertdien wederom sterk gedaalde boter- prijs kan een totale bijslag op consumptie- melk ten opzichte van de raming per 1 juli 82 miljoen) met f 7 miljoen worden verlaagd tot 75 miljoen. De totale uitke ring ten Dehoeve van veehouders ten ge volge van de gegarandeerde basismelk prijs wordt nu geraamd op 225 miljoen, hetgeen ten opzichte van de raming per 1 juli een verlaging betekent van 25 mil joen. In de toelichting noemt de minister verder nog een aantal verlaagde ramin gen Kaiser gaat weer schepen bouwen De Kaiser Industries Corporation lieel't bekend gemaakt zich na een onderbreking van dertien jaren weer te zullen gaan bezighouden met het bouwen van schepen. Er zal een nieuwe maat schappij worden opgericht, de National Steel and Shipbuilding Company, die dc werf zal exploite ren. waar evenals voorheen naast het bouwen van schepen ook onderdelen voor vliegtuigen en raketten zullen worden vervaardigd Gisteren is de tussen de staalindustrie en de vakbond bereikte overeenkomst of ficieel ondertekend. David J. McDonald, voorzitter van de metaalbewerkersbond, beloofde bij die gelegenheid dat de 500.000 staalarbeiders de staalproduktie een flinke duw omhoog zullen geven in de toekomst. R Conrad Cooper, woordvoerder van de grote 11 van „steel", zei dat hij op van ganser harte komende samenwerking van de zijde der arbeiders hoopt. De overeen komst werd ondertekend onder het waak zaam oog van minister van Arbeid James P. Mitchell. David J. McDonald, voorzitter van de Metaalbewerkersbond, heeft op een ver gadering van 5.000 metaalarbeiders ver klaard dat de nieuwe CAO voor de staal industrie bepalingen bevat welke prak tisch waarborgen dat een staking in de staalindustrie voor altijd tot het verleden behoort. „We hebben op alle fronten ge wonnen. De bepalingen van de overeen komst zijn niet de allergunstigste, maar ze zijn bijzonder goed. Ik had beloofd dat we de beste arbeidsovereenkomst en de beste voorwaarden zouden krijgen welke jullie ooit hebben gehad en dat hebben we bereikt", zo verklaarde McDonald. Hij werd luid toegejuicht. Advertentie LUST U GRAAG EEN BORRELTJE? Zorg dat Uw adem (ris blijft. Een paar Pottertjes in dc mond helpen U snel. Potter's Lin ia is ook een probaat middel tegen kriebelhocst en opkomende ver koudheid. In handige platte doosjes a 55 cent IMP. H. TIK H I K E l H.Y. H I I Y I J U M „De aanvoer van granen heeft in de laatste tijd een haast overstelpend karak ter gekregen en het probleem geschapen, hoe de schepen gelost te krijgen". Dit zei burgemeester van Walsum in zijn nieuw jaarsrede tot de leden van de Havenvere niging „Rotterdam". Ter illustratie diene, dat sinds verscheidene weken regelmatig 20 tot 40 met graan binnengekomen sche pen op hun beurt moeten wachten en niet eens toegang kunnen krijgen tot de voor graanlossing bestemde Maashaven en een deel van de Waalhaven. De vele graanele vators werkten op volle kracht, maar kun nen de hausse in de graanaanvoer die vol gens ingewijden wel meer in deze tijd van het jaar voorkomt maar zelden zulke af metingen heeft aangenomen, niet verwer ken. Gewoonlijk luwt de toevloed om streeks februari en ook nu neemt men aan dat geleidelijk aan de situatie weer nor maal zal worden, al zal dit nog wel even duren. Op het ogenblik liggen tientallen schepen in het Deltagebied rustig op hun beurt te wachten, soms ten gerieve van de schepelingen, die onder de tegenwoordige omstandigheden niet vaak zo'n gelegen heid krijgen om een poosje naar huis te gaan of te kunnen passagieren. Dat er echter voor verladers, ontvangers of an dere betrokkenen, al naar gelang de gel dende overeenkomsten, financiële gevol gen uit dit wachten voortvloeien, spreekt vanzelf. De directeur van de Volkswagen-fa briek, Heinz Nordhoff heeft aan zijn per soneel verteld dat hij betwijfelt dat de overgang van Volkswagen in particulier bezit dit jaar zal beginnen Volgens Nord hoff eisen de voorbereidingen nog te veel tijd. De plannen voor gedeeltelijke over dracht van Volkswagen in particulier be zit zijn vorige maand uitgewerkt, nadat bijna 10 jaar was onderhandeld tussen de federale regering en de Westduitse deel staten Aagtekerk 5 885 m. n.w. Kaapstad n. Kaapstad. Aalsdijk 5 450 m. w. Santa Maria n. Tripoli. Abbedijk 5 400 m. w.z.w. Landsend n New York Abbekérk 5 dw. Formosa n. Manilla Achilles 5 v. Callao n. Clianghai. Acila 5 te Kiel verwacht n. Hamburg. Acmaea 5 40 m. o. Townsville n. Sydney. Adonis 6 te Willemstad verwacht. Alblasserdijk 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Alchiba pass. 5 Flushing n. Hamburg. Alcor 5 te Rio de Janeiro. Albireo 5 60 m. n.n.o. Finisterre n. Marseille. Algenib 5 40 m. z.w. Flores n. Jacksonville. Alkaid 5 3 m. n.n.o. Sandettie n. Vitoria. Alkes 4 v Bahia n. Ilheus. Alnikerk 5 200 m. n.w. Alexandrië n. Genua. Amalie B 4 v. Port Said n. Rotterdam. Ameland 5 32 m. n.w. eil Man n. Oldkilpatrick. Amerskerk 5 v. Aden n. Fremantle. Ammon 5 te La Guaira. Ampenan 5 te Penang. Amstelkroon 5 100 m. o. Port Sudan n. Suez. Angolakust 5 te Amsterdam. Annenkerk 5 v. Mombasa n. Aden. Area 6 te Piraeus verwacht. Argos 5 te Rotterdam n. Amsterdam. Arkeldiik 6 te Djibouti verwacht. Arendsdijk 5 230 m. o. Miami n. New Orleans. Ares 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Artemis 5 te Amsterdam. AXeldijk 5 430 m. n.n.o. Belem n. Charleston. Banggai 5 150 rri. w.n.w. Malta n. Port Said. Bantam 5 te Rptterdam. Batjan 5 600 m. z'.o. Newfoundland n Halifax. Bawean 5 v. Napels n. Port Said. Bengkalis 6 te Singapore. Bennekom 5 815 m. z.w. Azaren n. Emden. Billiton 5 te Bahrein. Blitar 5 te Livovno. Boissevain 9 te Rio de Janeiro verw. v. Kaapstad. Bonita 5 80 m. o.n.o. Kp. Graciaradios n. Limon Borneo 4 te Antwerpen v. Londen. Caltex Arnhem 5 68 m. o. Aden n. Bahrein. C'altex Delft 4 v. Port Darwin n. Singapore. Caltex Leiden 5 230 m. o. Aden n. Djeddah. Calt. Nederl. 5 420 m. z.w. Sokotra n. Rastanura Calt. Pernis 5 13 m. z.w. Plymouth n. Avonmouth. Calt. The Hague 5 230 m. z.w. R. Fart. n. Bahrein. Caltex Utrecht 5 te Bahrein verwacht Camerounkust 6 te Lagos. Camitia 5 500 m. o.n.o. Guadeloupe n. Curacao. Casamance 5 v. Dakar n. Bordeaux. Castor 6 te Volos. Ceronia 10 te Yokkaichi verwacht. Charis 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Cinulia verm. 5 v. Durban n. Curacao. Cistula 5 90 m. z.o. Medan n. Chittagong. Cities Service Valley Forge 5 330 m. n.o. Tristan dacunha naar Bandar Mashur. Cleodora 5 240 m. n.n.w. Pt. Darwin n. Auckland. Congokust. 5 50 m. n. Kp. Villano n. Freetown. Crania 5 140 m. n.n.w. Mauritius n Curacao. Dahomeykust 5 te Sapele. Daphnis 4 v. San Felix n. Puerto Ordaz. Dongedijk pass. 5 Lizard n. Londen. Doris 5 te Willemstad verwacht Eemdijk 5 v. Le Havre n. Antwerpen. Eemland 5 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Eenhoorn 5 68 m. w. Cadiz n. Beyrouth. Eos 5 te Rotterdam n. Hamburg. Esso Nederl. 5 210 m. n.n.w. Villano n. Amuaybay Fsso Rotterdam 5 v. Port Said n. Rotterdam. Fravizo 5 270 m. n.w. Finisterre n. Norrköping. Friesland SSM 7 te Setubal verwacht. Gaasterland 6 te Amsterdam. Gooiland 4 v. Santos n. Ilheus. Graveland 5 v. Puerto Alegre n. Rio Grande. Groote Beer 5 v. Fremantle n. Melbourne. Grootekerk 6 te Suez. Hathor 5 te Rotterdam. Hecuba 5 630 m. z.w. Landsend n. Staitts. Heemskerk 6 te Mombasa. Hera 5 v. Puerto Ordaz n. Europa. Hersilia 4 800 m. o.n.o. San Juan n. San Juan. Hestia 5 v. Fort de France n. Dominica. Hilversum 6 te Le Havre. Houtman 6 te Wellington v. Napier. Ivoorkust 5 v. Freetown n. Le Havre. Jacob Verolme 5 65 m. z. Agujapoint n. Panama. Jagersfontein 5 200 m. o.n.o. Madeira n. South.ton. Jason 5 te Baltimore. Java 5 50 m. z.o. Cyprus n. Beyrouth. Jupiter 5 v. Piraeus n. Patras. Kamperdijk 6 te New York. Kara 5 100 m. o. Martinique n. Las Palmas. Karachi 5 te Amsterdam. Katelysia 5 170 m. z. Formosa n. Niigata. Keizerswaard 5 16 m. n.o. Casquets n. Curacao. Kelletia 5 80 m. n. Muscat n. Mena. Kellia 10 te Cardon verwacht. Kenia 5 v. Port de Bouc n. Dakar. Kennemerland 5 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Kerkedijk 5 1000 m. w. Scillys n. Antwerpen. Kermia 6 te Trinidad. Kinderdijk 6 te Havana. Koningswaard 5 2820 m. z. Groenland n. Dakar. Kopionella 6 v. Nordenhamn n. Kopenhagen. Koratia 5 v. Gladstone n. Miri. Korendijk 5 te Boston. Korenia 5 v. Stanlow n. Curacao. ICorovina 5 180 m. o. Rio ae Janeiro n. B. Aires. Kosicia 5 450 m. n.o. Barbados n. Landsend. Krebsia 5 160 m. w.n.w. Alexandrië n. Rotterdam. Kreeft 5 te Vigo. Krvptos 5 200 m. o. Kp. Cambodja n. Kawasaki. Kylix 5 v. Rotterdam n. Limhamn. Laarderkerk 5 te Amsterdam. Laertes 5 v. Singapore. Laurenskerk 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Lawak 5 v. New Westminster n. Tacoma. Leersum 5 te Gravesend. Leeuwarden 5 v. New York n. Guayaquil. Leiderkerk 5 50 m. z.o. Muskat n. Antwerpen. Lekhaven 6 te Buenos Aires. Lekkerkerk 5 dw. Kuria Muria n. Karachi. Lemsterkerk 5 te Dubai. Leto 5 350 m. n.n.o. Fayal n. Norfolk Lieve Vrouwekerk 5 te Duinkerken. Lissekerk 5 400 m. z.o. Port Sudan n. Port. Sudan. Loenerkerk 5 te Abadan verwacht v. Bushire. Loppersum a 600 m. w.z.w. Azoren n. Houston. Louis Lantz 5 80 m. n.o. Ouessant n. Monrovia. Maas 5 v. Piraeus n. Tunis. Maetsuycker 5 te Port Swettenham. Mataram 4 v. Marseille n. Antwerpen. Meliskerk 7 te Bandar Abbas verwacht. Mentor 5 v. Nickerie te Paramaribo. Merseyllo.vd 6 te Marseille. Merwede 5 voor anker Accra. Merwelloyd 5 v. Singapore n. Genua. Mitra 9 te Rotterdam verwacht. Molenkerk 5 100 m. n.n.o. Pt. Sudan n. Pt. Sudan Montferland 5 v. Montevideo n. Santos. Moordrecht 5 55 m. n.n.w. Muscat n. Landsend. Muiderkerk 5 te Stettin. Munttoren 5 v Amuaybay n Rotterdam. Mylady 5 le Libreville verwacht. Naess Commander 5 21 m. n.n.w. Berlcnga eiland naar Fawley. Naess Lion 5 48 m. o. Pantellaria n. Antwerpen. Naess Tiger 5 te Cete v. Banias. Nestor 5 te Paramaribo. Nias 5 v. Pacasmayo n. Guayaquil. Nieuw Amsterdam 5 v. New York n. Kingston. Nnkerk 5 100 m. z.z.w. Barcelona n. Antwerpen Noordwijk 5 90 m. n. Finisterre n. Monrovia. Notos 5 2 m. z. Gibraltar n. Savona. Oldekerk 5 te Nagoya. Oostkerk 5 te Bremen. Oranje 5 v. Sydney n. Melbourne. Oranje Nassau 4 v. Aruba n. Cartagena. Oranjestad 5 te Trinidad. Orion 5 te Dordrecht. Overijsel 5 te Marseille. Parkhaven 5 te Montevideo. Pendrechl 5 te Brunsbiiltelkoog. Peperkust 5 te Bremen v. Antwerpen. Philine pass. 5 Daedalus n. Le Havre. Philippia 5 228 m. w. Quoin eil. n. Gibraltar. Pieter S 5 v. Rotterdam n. Swansea. Polyphemus 5 v. Hongkong n. Kobe. Poseidon 5 v. Barbados n. Georgetown. Prins Alexander pass. 5 Gibraltar n. Antwerpen Prins Johan Willem Friso 5 v. Haifa n. Antw. Prins Willem II 6 te St. John. Prins Willem IV 5 v. Rotterdam n. Tripoli. Prins Willem V 5 30 m. n.w. Ostende n. Lissabon Prins Willem v. Oranje 5 780 m. w. Bishop Rack naar Le Havre. Provenierssingel 5 800 m. w.z.w Azoren n. Europa Purmerènd 5 200 m. n.o. Edinburg n. Invergordon Pygmalion 5 70 m. n.o. Oran n. Algiers. Radja 5 45 m. w. Majorca'n. Santander. Raki 5 v. Brisbane n. Fremantle. Rempang 5 150 m. n.w. Lissabon n. Las Palmas. Reza Shah The Great 5 70 mijl w. Djeddah naar Bahrein. Ridderkerk pass. 5 Dover n. Lissabon. Roepat 5 70 m. o. Billiton n. Bangkok. Roggeveen 5 60 m. n.w. Medan n. Mauritius. Rotterdam 7 te Buenos Aires verwacht. Rotti 5 400 m. w. Noord-Sumatra n. Penang. Salatiga 4 180 m. z.z.o. Fayal n. Halifax. Saloum 5 v. Rouen n. Dakar. Samarinda 5 230 m. z.z.w. Mogadiscio n. Djibouti Saroena 6 te Singapore. Sarpedon 5 te Paramaribo verwacht. Schelp wijk 5 90 m. n.n.o. Recife n. Curacao. Schie 6 v. Hamburg n. Bremen. Schiellovd 6 v. Rotterdam n. Londen Siaoe 8 te Bangkok verwacht v. Singapore. Slamat 5 te Suez n. Port Said. Sloterdijk 5 v. Antwerpen n. Rotterdam. Solon 6 v. Amsterdam n. Bremen. Stad Alkmaar 4 ten anker rede Takoradi Stad Amsterdam 5 v. Freetown n. IJmuiden. Stad Delft 5 v. Baltimore n. Rotterdam. Stad Dordrecht 5 v. Rotterdam n. Palermo. Stad Gouda 5 v. rede Vlissingen n. Luanda. Stad Maassluis 5 40 m. n.o. Ouessant n. IJmuiden Stad Rotterdam 5 v. Rotterdam n. Savona. Siad Schiedam 5 35 m. w. Texe! n. Gent. Stad Utrecht 5 v. Antwerpen. Stanvac Malacca 4 v. Sungeigerong n. Bangkok Stanvac Sumba 6 te Buatan. Stanvac Sunda 5 op Siakrivier n. Buatan. Statue of Lib. 5 100 m. w. Str. Ormoes n. Ph.delph Stentor 6 te Georgetown. Steven 5 170 m. w.n.w. Gibraltar n. Malta. Straat Bali 5 240 m. z.p. Cambodja n. Hongkong Straat Lombok 5 v. Sydney n. Melbourne. Straat Magelhaen 5 v. Mauritius n. L. Marques. Straat Singapore 5 850 m. o Maurit. n. Pt. Louis Straat van Diemen 6 te Durban. Tabian 5 nog steeds ten anker bij Leixous. Tahama pass. 5 Kreta n. Buenos Aires. Tamara pass 5 Cyprus n. Banias. Tarakan 5 te Tegal. Telamon 5 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Tero 5 200 m. w. Lissabon n. Santos. Texel 5 80 m. z.w. Balabacx eil. n Osaka. Themis 5 400 m. w. Kp. Finisterre n. Amsterdam Tibia 5 te Abadan verwacht v. Mauritius. Tjikampek 5 500 m. o. Mahe n. Penang. Tomocyclus 9 te Curacao verwacht Triton 5 500 m. z.w. Fayal n. Carupano. Van Cloon 5 v. Shanghain. Hongkong. Van Heemskerk 5 1860 m. w. Kaapst n. Kaapstad. v Linschoten 5 600 m. z.w. Colombo n. Capetown Van Noort 2 te Singapore. Vasum 5 te Philadelphia. Vlieland 5 80 m. o. Aden n. Perzische Golf. Vlist 5 450 m. n.n.w. Fayal n. Rotterdam. Waal 6 v. Genua, 7 te Barcelona verwacht. W. A. Jones 5 450 m. o.z.o. P'maribo n. Newport N Waiwerang 5 200 m. n.w. K. Varella n. Hongkong. Waterland 6 te Santos. Westerdam 4 275 rn z.w. Kp. Race n. Rotterdam. Wieldrecht 5 v. Puerto La Cruz n. Paulsboro. Willemstad 5 dw Kp. Villano n. Madeira. Woensdrecht 5 735 m. z. Kp. Lopez n Takoradi. Woltersum 6 v. Le Havre n. Antwerpen. Wonogiri 5 450 m. o. Guam n Manilla. Wonorato 5 430 m. n. Wake eil. n. Los Angeles. Wonosobo 5 te Port Said. TJssel 5 15 m. o.n.o. Kp. Bougaroni n. Gibraltar. Zaanland 5 280 m. z.w. Las Palmas n Montevideo. Zeeland 5 65 m. z.w. Colombo n. Belawan. Zonnekerk 5 70 m. w.n.w. Gibralt. n. Duinkerken. Zonnewiik 5 660 m. o. Bermuda n. Golf v. Mexico. Zuiderkerk 6 v. Port Said n. Genua. KLEINE VAART Aamiralengracht 4 dw. Spiekeroog n. Amsterdam. AnkT 5 dw. Ameland n. Zaandam. Areas 5 te Amsterdam n. Kopenhagen. Bab T 2 v. IJmuiden n. Oxelosund. Bloemgracht 5 te Texel n. Amsterdam. Boreas 4 v. Rotterdam n. Oran. Brouwersgr. 5 100 m. w. Hanstholm n. Grangemth. Draco 4 dw. Spiekeroog n. Kingslynn. Draco 5 15 m. z.o. Fehmarnbelt n. Kopenhagen. Elsa 4 v. Borga n. Zaandam. Joost pass. 5 Borkumrif n. Stettin. Manto 5 te Texel n. Amsterdam. Netta 4 v. Cartagena te Marseille. Nero 5 45 m. n.o. lie de Bas n. Amsterdam. Plato 6 te Amsterdam verwacht v. Bordeaux. Ponza 2 v. Gefle n. Zaandam. Quo Vadis 5 15 m. n.o. Sandettie n. Amsterdam. Schippersgracht 5 dw. Fehmarn n. Danzig. Strabo 5 v. Cadiz n. Rotterdam. Tilly 4 v. Stugsund n. Zaandam. SLEEPVAART Clyde 4 500 m. o. Hirao n. Hirao. Cycloop 3 t.h.v. Landsend n Newport. Friesland 4 te IJmuiden. Noordholland 3 1000 m. z.o Yokohama n. Hirao. Rode Zee 2 v. Gibraltar te Port Said. Tasmanzee 5 v. Curacao t^ Vlissingen. Stentor 4 v. IJmuiden n. Noordzee. Titan 4 v. IJmuiden n. Noordzee. Zeeland 3 v. Devonport te IJmuiden. Bij kalme handel ondergingen alle inter nationale waarden gisteren bij de opening een lichte koersreactie na de scherpe prijsstijgingen van de vorige dag. Het staalakkoord geeft de beurzen in Amerika en ook die in Europa een zeker rustgevoel Kon. Olie moesten de helft van de behaal de winst afstaan. De prijs schommelde rond de f 174.70, tegen als vorige slot prijs f 178.80. De aandelen lagen slechts een paar dubbeltjes beneden pariteit New York. Gedurende het verdere beursverloop kwam er voor de internationale waarden vraag los uit het buitenland waardoor de koersen snel stegen en uiteindelijk rond de vorige slotkoersen kwamen te liggen. Een uitzondering vormden Kon. Olie. AKU steeg van 508'/2 tot 513, Philips steeg van 827% tot 829 en Unilever van 803% tot 808%. Ook Nationale Handelsbanken wer den weer in een ruime open hoek verhan deld. Gedaan werd 191 tot 196, tegen als vorige slotprijs 188%. De scheepvaarten leden doorelkaar kleine verliezen bij kal me handel voor de cultuurafdeling was de belangstelling vrij groot. Vooral HVA en certificaten Deli zeer vast. In de lokale sector werden aandelen &etjen aanzienlijk lager op 460 (482) geadviseerd, omdat niet tot bijstempeling zal worden overgegaan. Ketjen behaalde, aldus de directie, over 1959 een niet onbelangrijk hogere winst. Prolongatie 3V2 percent. VERHANDELDE FONDSEN (gisteren) r Totaal: 451 Hoger: 221 (49,0%) Lager: 138 (30,6%) Gelijk: 92 (20,4%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U511V2—523 Kon. Olie173.00—175.70 Philips 828—834 g.l. Unilever 807813 g.l. slot 522 175.30 833% 812 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. Kon. Olie Philips Unilever H.V.A. 532—550 g.l. 175.20—175.80 834—835 814—812 172—175 542—545 175.00—175.40 832—833 809—812 17417-5 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 346% Ned. Handel Mij. 260 Rotterd. Bank 300 T entsche Bank. 270 A.K.U 513% Albert Heijn 409 Amstel Bier 540 B Billiton Mij. II.. 384 Bols 542 Bührmann Papier 444 Deli-Mij 190.40 Dordtsche Olie 828% Fokker 320 Heineken's 484 Hoogenbosch Sch. 237 ""oogovens 890 H V.A 170% Indola 390 Ketjen 460 1 K.I, M 113.50 TCnn 7nnf 791 Kon. Olie /Z1 175.— Müller Nat. Bez. 408% Nederl. Ford 415 Ned Gist. en Sp 336 Ned Kabelfabr. 497 Philips Gem. Bez. 827% Philips Pref 323 A'dam Rubber. 125% Sikkens Lak 580 B exd. Stokvis R.S. 235 Thomassen Dr 700 Unilever 809% Van Berkel's Pat 3151 2 Van Gelder Pap 273% Van der Heem 244 Ver Machinefabr 225 Wessanen 294 Wilton Fijenoord 244 Zwanenberg-Org. 595 Interunie 205.50 233.— Unitas 560 exdiv Ver. Bezit v. 1894 120.50 H.A.L 182% K.N S.M 213 Scheepv Unie.... 183 Ommeren, v 286'/j Stoomv Mij Ned 195 Anaconda 65'%, Kennecott Copoer 98' tg Aluminium Ltd... 36% Bethlehem Steel. 56% U.S. Steel 101% Republic Steel 77% American Motors 84'%, eneral Motors.. 56 Cities Service.... 50% Shell Oil 89% Gedane noteringen ^Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK Het optimisme ten aanzien van de eco nomische toestand werd gisteren op de beurs van New York weerspiegeld. Blauw- gerande industriële waarden bereikten voor de laatste tijd ongekende hoogten, de handel was betrekkelijk levendig.' Bij de stijging waren vrijwel alle sectoren'be trokken. Westinghouse (+3) en Chrysler, General Electric en Du Pont (alle ruim 2) stegen het meest. Andere blauwgerande waarden die winst boekten waren Ameri can Telephone, Gen. Motors, Anaconda. Royal Dutch was actief. U.S. Steel steeg iets minder dan 2. De hoop dat het con flict in de koperindust-' spoedig zal wor den bijgelegd deed Kennecott met meer dan 3 dollar oplopen. De omzet was 3.170.000 aandelen, in totaal werden 1.252 fondsen verhandeld; 664 hoger en 394 lager Het industriege middelde kwam van 679,06 op 685.47, dat van spoorwegen van 157,18 op 160,43 en dat van openbare nutsbedrijven van 87,61 op 88.02. (UPD Conferentie over energiecoördinatie Op 13 januari zullen leden van de uitvoerende organen der drie Europese Gemeenschappen met vertegenwoordigers van de socialistische en de Christelijke vakverenigingen uit de zes landen te Luxemburg beraadslagen over de vraagstukken, welke samenhangen met het coördineren van de energiepolitiek in het Europa van de ,,zes'\ Aflossing 3 V, '/o Nederland 1955 Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de 3V« percent Nederlandse Staatslening 1955 op 1 februari 1960 aflosbaar zal worden gesteld 14.963.000. De uitloting van schuldbewijzen zal plaats vinden op 11 januari 1960 te 9.30 uur in het gebouw van het ministerie van Financiën te Den Haag. A 1 2

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7