Tigran Petros jan sterk favoriet in het Hoogoven-schaaktoernooi C.I.O.S. in Overveen ondergaat een belangrijke uitbreiding Joegoslaaf Matanovic en Deen Larsen hebben iets goed te maken in Beverwijk Basketbalcompetitie wordt hervat Gligoric aan de leiding in Hastings Ebbo van Wmenbeek overleden Bom winnaar van damtoernooi in Amsterdam Toestand van Géminiani gaat langzaam vooruit Van Houwelingen „sportman van het jaar" Deze zomer wordt begonnen met bouw van sporthal en leslokalencomplex Roozenburg mag niet meedoen in IJmuiden Willemse en Mary Kok naar Argentinië WOENSDAG 6 JANUARI 1960 9 Volleyballers gaan in training voor Istanboel Herstel U it schieter Rooster Petrosjan en Flohr speelden in Geleen Slager laat klanten mee profiteren van toto-prijs Tonny van der Linden brak een polsbeentje Nederlands elftal twaalfde op voetbal-ranglijst Trofee Fausto Coppi Racing-team „Zandvoort" Vierdaagse in Israel Voor het internationale volleybaltoer nooi, dat van 1 tot en met 15 mei in Istan boel wordt gehouden, heeft het bestuur van de Nederlandse volleybalbond een centrale training ingesteld. In het Kcnnemer Theater aan de Zee straat in Beverwijk begint donderdagavond om zes uur het 22ste Hoogovenschaaktoer nooi. Tot en met 17 januari zullen 150 scha kers uit alle delen van de wereld de krach ten met elkaar meten, waarbij op 16 en 17 januari nog een groot aantal (hoofdzakelijk Nederlandse) spelers in vierkampen de strijd op de 64 velden zullen aanbinden. Zoals elk jaar gaat ook nu de grootste belangstelling uit naar de invitatie-groep, waar vier sterke Nederlandse schakers het moeten opnemen tegen zes sterke buiten landse collega's. Het toernooi heeft dit jaar een bijzonder attractief tintje gekregen door de deelname van twee prominente Russische schakers. De Armeniër Tigran Petros jan is reeds enkele jaren kampioen van Rusland. Wat dat wil zeggen is voor elke schaker duide lijk. Petrosjan staat al een tiental jaren in de belangstelling. Reeds tweemaal kwam hij uit in een kandidatentoernooi, dat de uitdager voor de wereldkampioen Botwinnik moest aanwijzen. Het laat ste toernooi in Joe goslavië leverde Pe trosjan de derde plaats op na in de beginfase lange tijd de leiding te heb ben gehad. In zijn spel is hij meestal ondernemend, ter wijl hij de kunst verstaat risico's te vermijden wanneer de algemene rangschikking dit vraagt. Hij start als sterk favoriet, maar mag stellig niet bij voorbaat zeker van de eindzege genoemd worden. Daarvoor is de overige bezetting te sterk. Zijn landglnoot Salo Flohr behoort al tot de oudere generatie, maar is daarom niet minder gevreesd. Toch zal Petrosjan ver moedelijk minder voor hem beducht zijn dan voor de Joegoslaaf Matanovic en de Deen Larsen. Deze beide jonge spelers hebben namelijk iets goed te maken. Ma tanovic miste bij het interzonaal toernooi op een halve punt aansluiting met het kan didatentoernooi en zal dus wel op revan che belust zijn. Hij staat bekend als een sympathieke en uiterst slimme speler. In Beverwijk is hij allang geen onbekende meer. Men is algemeen zeer ingenomen met zijn inschrijving. Larsen heeft vorig jaar in het Hoog oventoernooi min of meer gefaald. Zijn overigens nog kort schaakverleden ver meldt al vele roemruchte daden, maar die zijn met meer van recente datum. Wil hij de aansluiting met de topklasse niet verliezen, dan zal hij er goed aan doen in dit toernooi iets te presteren. En daartoe achten wij hem zeker in staat. Roman Toran uit Spanje is een vrolijke speler die gewoonlijk niet veel partijen verliest, maar ook weinig tot winst komt. Een plaats onder de eerste-vijf zou voor hem een fraaie prestatie genoemd mogen worden. Hetzelfde kan niet in alle opzich ten van de Indonesiër Tan gezegd worden. Diens spel is dikwijls tegen het roekeloze aan, maar daardoor juist zeer boeiend. Zijn Indonesische nationaliteit belet hem deel te nemen aan officiële interlandwedstrij den voor ons land, waardoor men in feite nog steeds geen zuiver peeld van zijn ware kracht heeft kunnen krijgen. In dit sterk bezette internationale milieu zal hij nu kunnen tonen wat hij waard is. Van Nederlandse zijde neemt J. H. Don- ner deel. Wie de naam Donner noemt weet nooit waaraan hij toe is. Aannemend dat hij niet plotseling verstek laat gaan (een officiële bevestiging van zijn komst is er niet) hoopt men nu dat hij weer eens een positieve uitschieter zal hebben, zoals twee jaar geleden in het jubileumtoernooi toen nij met dr. M. Euwe de eerste plaats be zette. H. Bouwmeester speelt ieder jaar iets sterker en blinkt gewoonlijk uit in sterk bezette toernooien, llij neemt zelden du bieuze maatregelen. Zijn spel is welover wogen, stijlvol en solide. Men mag hem zeker een goede klassering toedenken. Ook Th. van Scheltinga stelt vrijwel nooit te leur, maar zal toch van zeer goede huize moeten komen om bij de kopgroep te ein digen. Voor dr. J. T. Barendregt is er bij een gunstig resultaat de meestertitel te ver dienen. Men kan er zeker van zijn dat hij alle mogelijke moeite zal doen dit succes Donderdag en vrijdag wordt in het Kre- lagehuis te Haarlem de basketbalcompe titie weer vervolgd. Bij de heren komt donderdag om acht uur Antilopen in het veld tegen Agon. Willen de Haarlemmers nog een heel kleine kans op een promotie plaat maken dan is het noodzakelijk dat er gewonnen wordt. De kans is zeker aan wezig. Om kwart over negen volgt de da mes hoofdklassewedstrijd Antilopen Whit eStars. Dit is de eerste maal, dat beide ploegen elkaar in de competitie ont moeten. Vrijdag komt om acht uur ZB VS uit tegen The Arrows. Dit kan een goed duel worden, waarin ZBVS beslist niet kansloos is. Het programma luidt: donderdag 7 ja nuari: Heren: hoofdklasse Antilopen Agon, tweede klasse SC Haarlem 2The Typhoons 4, HOC 2Rapiditas, SC Haar lem 3ZBVS 2. Dames: hoofdklasse An tilopenWhite Stars, overgangsklasse Ra piditasWhite Stars 2, tweede klasse An tilopen 3Excersitia. Vrijdag 8 januari: Heren: hoofdklasse ZBVSArrows, eerste klasse Antilo pen 2The Typhoons 2, tweede klasse SC Haarlem 4Antilopen 3, HOC 3Whi te Stars 2, Dames: overgangsklasse Auro raHOC 2, tweede klasse SC Haarlem 3 HOC 4, Rapiditas 2Aurora 2. IJSHOCKEY. De Haagse ijshockeyclub Hokij heeft in Innsbruck met 82 verloren van het plaatselijke team. De tussenstan den waren 11, 40 en 31. Voor de Ha genaars scoorden Adair en Feenstra. Wielrennen Tigran Petrosjan te behalen. Grote risico's zal hij stellig niet nemen. In de reserve-groep zal de strijd om de eerste plaats vermoedelijk gaan tussen de Westduitser L. Rellstab, de juist tot Is raëliër genaturaliseerde E. Gereben en de Hongaar Sandor. Bij de dames krijgt mevr. Heemskerk in de Franchise Chaudé de Silans, de Joegoslavische Jovanovic en de Hongaarse Sinka enkele geduchte rivalen te bestrijden. Het wedstrijdrooster ziet er als volgt uit: Donderdag 7 jan. 18.tot 23.uur: eer ste ronde. Vrijdag 8 jan. 18.tot 23.uur: tweede ronde. Zaterdag 9 jan. 13.30 tot 18.30 uur: derde ronde. Zondag 10 jan. 13.30 tot 18.30 uur: vierde ronde. Maandag 11 jan. rustdag. Dinsdag 12 jan. 13.30 tot 18.30 uur: vijfde ronde. Woensdag 13 jan. 13-.30 tot 18.30 uur: zes de ronde. Donderdag 14 jan. U3.30 tot 18.30 uur: zevende ronde. Vrijdag 15 jan. rustdag. Zaterdag 16 jan. 13.30 tot 18.30 uur: acht ste ronde. Zondag 17 jan. 9.30 uur: negende ronde en prijsuitreiking. De simultaantournee van de Russische grootmeesters Flohr en^Petrosjan is voort gezet met 'n seance in Geleen. Het beste percentage behaalde ditmaal de Nederlan der Bouwmeester die zijn 30 partijen alle won. De gedetailleerde resultaten van de andere spelers waren: Flohr 40 gesp. 33 gew. 6 rem. 1 verl. 90 pet.; Petrosjan 40 gesp. 38 gew. 1 rem. 1 verl. 96 pet.; Withuis 27 gesp. 20 gew. 2 rem. 5 verl., 78 percent. De Joegoslaviër Gligoric heeft de leiding genomen in het internationale schaaktoer nooi te Hastings. Hij versloeg in de zesde ronde de Spanjaard Pomar. De uitslagen waren: Vijfde ronde: PomarGolombek remise; UhlmannHeemsoth 10. Zesde ronde: Gligoric (Joegosl.)Pomar (Spanje) 10; Golombek (G.B.)Heem soth (W.-Dld.) 1—0; Uhlmann (O.-Did.)— Winser (G.B.) 1—0; Averbach (Rusl.)— Kottnauer (Tsjech.) 10; Bobotsov (Buig.)Burger (U.S.A.) 10. De stand na de zesde ronde ziet er als volgt uit: 1. Gligoric 5 pnt.; 2. Averbach 4V2 pnt.; 3. en 4. Pomar en Uhlmann ieder 4 pnt.; 5. en 6. Bobotsov en Golombek ieder 31/* pnt.: 7. Kottnauer 2V2 pnt.: 8. Burger 1V2 pnt.; 9. Heemsoth 1 pnt.; 10. Winser V2 ont. De bekende skiffeur Ebbo van Weezen- beek is maandag in zijn ouderlijke woning aan de Wolwevershaven in Dordrecht om het leven gekomen, terwijl hij bezig was met het schoonmaken van een jachtge weer. Hij werd getroffen door een in de loop achtergebleven kogel. Hij was 28 jaar oud. Egbert Norebreeht Marie van Wee- zenbeek was de laatste twee jaar een van Nederlands, ook internationaal, meest op de voorgrond tredende skiffeurs, die in 1959 de Holland-beker won en in augustus Nederland vertegenwoordigde bij de Euro pese kampioenschappen in Macon. waar hij als invaller hij verving de door een auto-ongeluk uitgeschakelde Redelé een finaleplaats wist te bereiken. De 51-jarige slager Charles Lee te Bir mingham wil zijn klanten laten delen in het geluk, dat hem ten deel is gevallen. Hij zette twee stuivers in bij de voetbal pool en hij krijgt er ruim 2.7 miljoen gul den voor terug. Zijn klanten krijgen nu één dag vrij vlees, terwijl de gepensioneer den onder hen bovendien deze week een pakket zullen ontvangen, waarvan de in houd nog een verrassing is. Voetbal Tijdens de zondag gespeelde voetbal wedstrijd VolendamDOS heeft de mid denvoor van DOS en van het Nederlands elftal Tonny van der Linden, bij een bot sing met een tegenstander een beentje in de buurt van het polsgewricht gebroken. Van der Linden, die zich onder behande ling van een Utrechtse chirurg heeft ge steld, zal vermoedelijk voor de duur van acht weken uitgeschakeld zijn. Het Franse voetbalweekblad „France- FootbaU" heeft volgend klassement be treffende 1959 opgemaakt: 1. Hongarije, 2. Frankrijk, 3. Spanje, 4. Zweden, 5. West- Duitsland. 6. Joegoslavië, 7. Tsjechoslowa- kije, 8. Schotland, 9. Bulgarije, 10. Oosten rijk, 11. Ierland, 12. Nederland, 13. Enge land, 14. Italië, 15. Portugal, 16. Dene marken, 17. Polen, 18. Wales, 19. Noord- lerland, 20. België, 21. Zwitserland, 22. Fin land, 23 Noorwegen. 24. Oost-Duitsland. Rusland en Roemenië werden niet in het klassement opgenomen, omdat deze landen te weinig interlands hebben gespeeld om voor beoordeling in aanmerking te komen Dammen De 44-jarige oud-kampioen van Neder land Bom uit IJsselstein heeft het eerste internationale damtoernooi in Amsterdam gewonnen. De uitslagen van de dertiende Bom en veertiende ronde waren: Gordijn Dukel 11, MetzGuignard 20, Delhom Bom 02, AubierBergsma 02, BergsmaGordijn 20, BomAubier 20, GuignardDelhom 20, Dukel Metz 1—1. De eindstand van het internationale toernooi is: 1. Bom (Ned.) 21 pnt., 2. Bergsma (Ned.) 19 pnt.; 3. en 4. Gordijn Ned.) en Dukel (Ned.) elk 16 pnt., 5. Metz (Ned.) 13 pnt., 6. Aubier (Frankrijk) 12 pnt., 7. Delhom (Frankrijk) 9 pnt., 8. Guignard (Zwitserland) 6 pnt. Gelijktijdig werd een jeugdtoernooi ge houden. De eindstand hiervan was: 1. Van Leeuwen (Leiden) 19 ptn., 2. De Jong (Leeuwarden) 17 pnt.; 3. en 4. Lere (Vlis- singen) en Ockrogelnik (Hoensbroek) elk 1 pnt., 5. en 6. Cazemier (Assen) en Bus (Heemstede) elk 13 pnt., 7. en 8. Koeken (Den Bosch) en Heeringa (Warga) elk 10 punten. De toestand van Géminiani gaat lang zamerhand vooruit. De dokter heeft „Gem" zelfs toegezegd dat hij, indien zich althans geen nieuwe complicaties voor doen, al over vijf of zes dagen het bed mag verlaten. Géminiani heeft tijdens zijn ziekte negen pond aan lichaamsge wicht verloren. Maar de coureur, die zich dinsdag zeer opgewekt toonde, is er van overtuigd dat hij weer tijdig voor het nieu we wielerseizoen in goede conditie zal zijn. Hij heeft al meegedeeld, dat hij voor een volledig herstel drie a vier weken met zijn vrouw zal doorbrengen in een kuur oord. Dokter Mora heeft Géminiani overigens nog niet het overlijden van Coppi dur ven meedelen. Kranten worden angstval lig uit zijn kamer gèweerd, onder het mom dat er een staking is onder de jour nalisten. Maar „Gem" twijfelt, hij ge looft niet in een staking. Want hij krijgt in de laatste dagen geregeld bezoek van journalisten. In Italië theoretiseren de juristen inmid dels over de problemen inzake de verde ling van Coppi's erfenis. De „campionis- simo" had vele bezittingen, o.a. huizen in Milaan en Genua, een hotel in Parijs en twee fabrieken in Argentinië, welke laat ste op naam schijnen te staan van zijn zoontje Angelo Fausto. Volgens de Ita liaanse wet behoort de nalatenschap toe te vallen aan Coppi's wettige echtgenote, mevrouw Bruna Coppi er haar dochter tje. Maar het is niet onwaarschijnlijk dat Fausto Coppi testamentair een belangrijk- deel van zijn bezittingen heeft goegewezen aan mevrouw Giulia Occhini, de moeder van Angelo Fausto. De eventuele rechts geldigheid van een dergelijk testament is thans een onderwerp, dat met gretigheid door de Italiaanse pers wordt behandeld. Zeker is overigens dat Coppi in Italië en het buitenland levensverzekeringen tot hoge bedragen heeft afgesloten ten gun ste van mevrouw Occhini en Ange lo Fausto. Om de nagedachtenis te eren van de zaterdag overleden Fausto Coppi heeft het Milanese sportblad „La Gazzetta Dello Sport" besloten een trofee in te stellen, die de naam van de „campionissimo" zal dragen. Deze trofe.e zal elk jaar worden uitgereikt aan de renner, die in de drie grote wedstrijden, welke het blad organi seert MilaanSan Remo, de Ronde van Lombardije en de Ronde van Italië de beste totaalprestatie levert. De „Gazzetta Dello Sport" heeft zich bovendien geplaatst achter het initiatief van een aantal inwo ners van Rome om aan het stadion, waar dit jaar de Olympische wielerwedstrijden worden gehouden, de naam van Fausto Coppi te verbinden. De wereldkampioen der amateur stayers, Adrie van Houwelingen uit Sas- senheim, is dinsdagavond door een com missie van sportjournalisten en-deskundi gen uitgeroepen tot Nederlands „sport man van het jaar 1959" Op de jeugdige coureus, die zaterdag in het Antwerpse sportpaleis zijn debuut maakt als profes sional, werden 84 stemmen uitgebracht. De schaatsenrijder Jan Pesman (winnaar van de 5000 meter tijdens de wereldkam- pioenschappen-1959) kreeg 72.5 stemmen en werd daarmee tweede, de tienkamper Eef Kamerbeek eindigde met 61 stemmen als derde, de Europese kampioen in de Finnjollenklasse Koos de Jong werd met 29 stemmen vierde en de judoka Anton Geesink, Europees kampioen aller cate gorieën, met 26 stemmen vijfde. De hoogst-geklasseerde voetballer is Coen Moulijn. Hij kreeg de negende plaats toegewezen (14 stemmen). Behalve een „sportman van het jaar" werd ditmaal ook een „sportvrouw van het jaar" aangewezen. Deze ere-titel was voor de kunstrijdster Sjoukje Dijkstra uit Amstelveen, op wie 92 stemmen werden uitgebracht. De tweede-, derde-en vierde plaatsen waren respectievelijk voor de zwemsters Corrie Schimmel (89,5 stemmen 1 Ria van Velsen (65 stemmen) en Cockie Gastelaars (45,5 stemmen) De 56-jarige tennister mej. M. Rollin Couquerque. werd onderscheiden met de vijfde plaats. Haar opmerkelijke vitaliteit werd gewaardeerd met 24 stemmen. De verkiezing werd voor de derde ach tereenvolgende keer georganiseerd door de AVRO, die de uitslag dinsdagavond tij dens haar uitzending bekend maakte. Eindhoven werd, evenals in 1957, de „sportstad van het jaar". In het twaalfde jaar van zijn bestaan hoopt het Centraal Instituut voor de Op leiding van Sportleiders in Overveen ein delijk de beschikking te krijgen over de zo noodzakelijke accommodatie voor bin nensporten. Deze zomer hoopt men name lijk op het prachtige parkachtige terrein in de onmiddellijke nabijheid van het sta tige gebouw aan de Duinlustlaan te begin nen met de bouw van een sporthal en van een complex leslokalen plus recreatiezaal en fietsenbergplaats. Met de verwezenlijking van deze ingrij pende plannen heeft het C.I.O.S. nog wel niet alle ruimte, die men voor de binnen sporten nodig heeft, maar. aldus de direc teur van het instituut, de heer W. Dooijes: „Wij zijn daarmee toch een stuk op de goede weg.' Voorts is men al enige tijd bezig met het opknappen en restaureren van het hoofdgebouw, teneinde dit voor de honderddertig leerlingen en hun staf wat comfortabeler te maken. Zo zijn onlangs drie slaapzalen gerestaureerd, die een wel bijzonder licht en fris uiterlijk hebben gekregen in vergelijking met de oude slaapzalen. Men wil deze restauratiewerk zaamheden geleidelijk aan uitvoeren, liefst in de vakanties, zodat over enige tijd een vernieuwd gebouw de opleiding voor sportleiders ter beschikking zal staan. De uitbreiding, met het begin waarvan men deze zomer hoopt te kunnen begin nen, heeft de leiding van C.I.O.S. al veel eerder willen verwezenlijken, omdat het tot dusverre steeds nodig bleek te zijn „leentjebuur" te spelen bij de gemeentes Haarlem en Bloemendaal voor de zo nood zakelijke opleiding ten behoeve van de binnensporten. Niet dat die samenwerking niet steeds van prettige aard geweest is. Integendeel, vooral van de gemeente Haarlem heeft het C.I.O.S. op het punt van overdekte oefengelegenheid steeds al le mogelijke steun ondervonden, waarvoor de leiding van het instituut zeer dankbaar is. Ook in de toekomst zal men van de gastvrijheid van beide gemeentes nog gebruik hopen te maken. Volgend jaar gereed Een eerdere uitbreiding op het terrein aan de Duinlustlaan zelf was tot dusverre niet mogelijk, omdat het terrein geen eigen dom van het rijk was. De grond is pas twee jaar geleden aan het rijk overgedra gen. Daarna begonnen de onderhandelin gen met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die thans zo ver zijn gevorderd dat men goede hoop heeft deze zomer te kunnen beginnen. Men hoopt de uitbreidingen in de loop van het volgende jaar gereed te hebben, zodat een groot deel van de binnensportbeoefening op het eigen terrein kan plaats hebben. De geprojecteerde sporthal krijgt een afmeting van vijftien bij dertien meter. Aansluitend aan het bestaande gebouw komt dan nog een complex bestaande uit een fietsenbergplaats, waarboven een aan tal leslokalen en een recreatiezaal ko men. Het gehele project wordt uitgevoerd onder supervisie van de afdeling nieuw bouw van de Rijksgebouwendienst, die het ontwerp ervan heeft opgedragen aan het Rotterdamse architectenbureau van ir. F. C. de Weger. Als de plannen zullen zijn verwezenlijkt, zal het oefenen in de oude garage, waai men thans op het C.I.O.S. nog zijn toevlucht tot moet zoeken, niet meer nodig zijn. Dan zullen het boksen, de jioe jitsoe en de judo, alsmede de andere binnerTsporten, in een moderne sporthal kunnen worden beoefend en zal tevens een einde gekomen zijn aan de toestand, die zoals de heer Dooijes zei, vergeleken kan worden met die van „een hotel zonder keu ken". Het Harteveld-damtoernooi in IJmuiden is woensdag begonnen zonder Piet Roozen burg, die van de Koninklijke Nederlandse Dambond een speelverbod heeft gekregen voor dit toernooi. De KNDB betoogt in een brief dat Roozenburg aanvankelijk had in geschreven voor het Bols-toernooi, maar ldat hij later wegens studieredenen zijn in schrijving weer heeft ingetrokken. Men vindt het nu weinig tactisch dat Roozen burg wel aan een toernooi wil deelnemen dat wordt georganiseerd door een met Bols concurrerenre firma, vooral omdat Bols elk jaar zevenduizend gulden wil betalen en het toernooi van Harteveld een veel kleinere eenmalige uitgave vergt. Het speelverbod betekent een teleurstelling voor de ex-wereldkampioen, die meent dat er een groot verschil bestaat tussen een toernooi van twee dagen en een van meer dan een week. Roozenburgs vervanger B. Springer begon goed door Eddy Holstvoogd snel te verslaan. Deze verloor een schijf, die hij wat lichtvaardig in het niemands land had geposteerd. Baba Sy speelde tegen Van Heerde in een bliksemtempo, maar toen hij in een goede stelling er eens even de tijd voor nam maakte hij een enorme blunder, zodat hij spoedig kon opgeven. Zaris en Tielrooy speelden na een fel gevecht remise. Wij vernemen nog dat ook aan de Ne derlandse kampioen Dukel een speelverbod was opgelegd omdat hij al aan het Rolstoernooi had deelgenomen. Drie enthousiaste autocoureurs hebben het „Racing-team Zandvoort" opgericht met het doel, door onderlinge steun tot betere resultaten te komen bij de auto races, waaraan wordt deelgenomen. Het zijn de heren Hans Alofs, Martin Bijlsma en Oscar Rosenblatt uit Zand voort, die dit driemanschap hebben ge vormd. Het correspondentieadres is Pit O, Parallelweg 7 te Zandvoort. De technische leiding berust bij kapitein-vlieger buiten dienst Arie Prins. Het ligt in de bedoeling zo mogelijk ook voor gezamenlijke rekening speciale moto ren, onderstellen e.d. aan te schaffen, ter wijl technische adviezen en hulp van fa brikanten en importeurs van onderdelen-, brandstoffen enz. gaarne zullen worden ge accepteerd. Dinsdagavond zijn in het radiopro gramma van de AVRO de „sportman nen en -vrouwen 1959" bekendge maakt. Niet alle zes de winnaars van de eerste drie plaatsen konden naar de studio komen om m de hulde te delen. Daarom maakte onze fotograaf een plaatje van dit groepje met in het midden sportman van het jaar Arie van Houwelingen. ^echts Corrie Schim mel, tweede bij de dames, links Ria van Velzen, derde bij de dames en op de achtergrond Eel Kamerbeek, derde bij de heren. Wandelsport De ambassadeur van Israël heeft de Koninklijke Nederlandsche Bond voor Li chamelijke Opvoeding verzocht zich te willen belasten met de voorbereidende werkzaamheden betreffende afstandsmar sen in Israël, welke in de eerste helft van de maand april 1960 zullen worden gehou den. De voorzitter van de K.N.B.V.L.O., de majoor b. d. J. N. Breunese zal binnen kort een bezoek brengen aan Israël. Na zijn terugkeer zal de bond alle ge wenste inlichtingen over deze vierdaagse verstrekken. De Lekhaven te Rotterdam was zo grijs van de motregen en zo mistroostig gister middag, dat alleen al de gedachte om naar zonnig Argentinië te gaan de geest verkwikte. Herman Willemse en Mary Kok, die hier. dinsdagmiddag scheep zou den gaan met de „Aldabi" van Van Nie- velt en Goudriaan de Rotterdamse „sponsors" voor het zwemduo, dat op 21 februari 45 kilometer gaat zwemmen langs de Argentijnse kust moesten nog 24 uur Mary Kok en Hegman Willemse aan boord van de „Aldabi" die hen naar Argentinië zal brengen. wachten. Het vertrek van het schip was namelijk een etmaal uitgesteld. Desalniettemin waren Herman Willem se en Mary Kok aan de Lekhaven om zich te laten inschrijven en om alvast een kijkje op het schip te nemen, waarop zij tot 27 januari de aankomst in Buenos Aires de gast zullen zijn van de maat schappij. Van Buenos Aires naar Mira- mar is dan nog 600 kilometer, doch deze hoopt het zwempaar door de lucht af te leggen. Zij waren hierover niet zo bijster goed ingelicht. De uitnodiging tot de zwem wedstrijd is van een zekere heer Guiscar- do en de zwemwedstrijd diende tot grotere luister van het 150-jarig bestaan van de Argentijnse republiek. Dit was wel zo ongeveer alles wat zij ervan afwisten. Het uitstapje naar Argentinië gaat uit en thuis drie maanden duren. Dit is voor Mary Kok, die in de fotozaak van haar vader te Hilversum werkt, geen bezwaar, doch Herman Willemse is onderwijzer te Utrecht en had dus de medewerking no dig van de gemeente om zo lang uit de klas weg te blijven. De wethouder van Onderwijs heeft echter alle steun gege ven, die Willemse maar kon verlangen en zo is hij net als de schaatsenrijder .Teen van den Berg tijdelijk op non actief. En zo konden zij zich onbezorgd aan het avontuur wijden, dat in de verte lokt, zo zelfs dat Mary Kok er de Olympische wedstrijden in Rome voor liet schieten. Keek de KNZB deze zomer, toen zij naasl Willemse in het Kanaal dook om hem met haar aanwezigheid in het water te steu nen, al bedenkelijk, nu is zij net als Wil lemse tot prof verklaard. Mary is er niet rouwig om. Dit leven lokt haar. Want beiden zijn vastbesloten om door te gaan. Capri-Napels, wedstrijden in Frankrijk, de Kanaalrace, overal lok ken geldprijzen. De eerste prijs in de Ar gentijnse race is 12.000. i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9