Politieke bewustwording der inheemsen neemt sterk toe BE! Snellere instelling van streekraden gewenst HET WEER Vader en zoon uit Wijk aan Zee bij botsing in Wassenaar gedood Was- en reinigingsmiddelen spijs vet en gloeilampen G. VERHOEF R IS 'êeforeuouêuui „Kortenaer" kwam terug met defecte generator Macmillan in Ghana met stille trom ontvangen Joegoslavische leider naar de Sovjet-Unie luxe manchester broeken van Praag Broeken PAPOEALEIDER JOUWE IN NEDERLAND Weinig verandering In de krant van heden: ZES DODEN IN HET VERKEER Kans op vergelijk tussen China en Indonesië? PRIJSVERLAGINGEN OP KOMST Jos de Klerk 75 jaar Het woord is aan Wrijving tussen Warschau en Belgrado gemeld Bus in Polen door trein meegesleurd, 15 doden Snelle minister DONDERDAG 7 JANUARI 1960 45e JAARGANG NUMMER 54 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Met het K.L.M.-vliegtuig is woensdag middag op Schiphol aangekomen een der vooraanstaande figuren van de autochto ne bevolking van Nederlands Nieuw-Gui- nea, de heer N'Jouwe. Hij heeft hier zijn gezin gebracht, dat zal achterblijven wan neer hij over enkele weken weer naar het overzeese rijksdeel terugkeert. „Dat zal dan niet meer zijn als ambte naar in vaste dienst van het gouverne ment. Dat ben ik sedert 1 december al niet meer", vertelde de heer Jouwe. „Samen met de heer Wormsiwor, lid van de streek- raad van Biak en met de medewerking van enige andere Papoea's hebben we een houthandel opgericht, de „Papuan Export and Import Cy". Dit is een houtaankap- onderneming, gesticht dus op initiatief van autochtonen in Nieuw-Guinea, waar voor het kapitaal is verschaft door de „New Guinea Lumber Import Commit tee", een onderneming welke wordt ge vormd door vijf firma's in Japan. Japan heeft behoefte aan 300.000 kubieke meter hout per maand, niet de hardste, doch meel de middensoorten. Men hoopt in Japan daarvan tien percent ui Nieuw-Guinea te kunnen betrekken. De betaling zal ge schieden in Amerikaanse dollars en wij van onze kant hopen dan ook, dat deze inkomsten mede een deviezenbron zullen gaan vormen voor ons land". Het gouvernement van Nieuw-Guinea heeft de heer Jouwe, die geen aanspraak kon doen gelden op buitenlands verlof, de overgang vergemakkelijkt door hem, na zijn terugkeer in Hollandia, als tijdelijk ambtenaar in dienst te nemen tot eind april in een economische functie in het belang der bevolking. Tegen Keiezen Er wordt van uit Nederland aandrang uitgeoefend om de Keiezen, een met de Ambonezen indertijd naar Nederland ge komen groep, te doen emigreren naar Nieuw-Guinea. De heer Jouwe zei, dat de inheemse bevolking zich daartegen ver zet om economische en politieke redenen. Deze Keiezen waren in Nederland in de gelegenheid, zich op zeer gunstige voor waarden te bekwamen in diverse werk zaamheden. In Nieuw-Guinea zouden ze allerlei functies gaan bezetten, waarvoor de Papoea thans nog niet de geschiktheid bezit en later dus niet meer voor in aan merking zou komen. Dit druist in tegen de opvoeding van de bevolking voor de toe komstige zelfstandigheid. In politiek op zicht hebben de Papoea's er geen ver trouwen in, dat deze mensen altijd trouw zullen blijven aan Nederland. Men acht ze een politiek gevaarlijk element. Om dat het hier een maatregel van blijvende aard betreft wordt het onjuist geacht, dat hij eenzijdig door de Nederlandse rege ring zou worden opgelegd, zonder dat de inheemse bevolking de gelegenheid heeft gehad, er haar goedkeuring aan te geven. Men wachte, aldus de heer Jouwe, in elk geval tot na de instelling van de Nieuw- Guinea-raad. Dan kan op democratische wijze de mening worden gevraagd van de gehele Papoea-bevolking. Ook dient hier bij in het oog te worden gehouden, dat als er mensen van deze Indonesische bevol kingsgroep naar Nieuw-Guinea worden ge stuurd, men ook aan anderen, b.v. Chine zen of Indiërs, de toelating niet kan wei geren. Deze kwestie, zei de heer Jouwe, zit in Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid voor komende buitjes. Matige tot zwakke noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Nieuw-Guinea dieper dan men in Neder land schijnt te menen. Hij refereerde hier bij aan wat in de Tweede Kamer mr. Van Rijckevorsel ten gunste van het sturen der Keiezen had opgemerkt. De heer Jou we is van mening, dat mr. Van Rijcke vorsel niet gedurende een tweedaags ver blijf te Merauke een juist inzicht heeft kun nen krijgen in de verhouding tussen de Papoea en de niet-Papoea en bestreed ook de motieven, die het Kamerlid op volken rechtelijk gebied heeft aangevoerd. Naar de mening van de heer Jouwe zou voor de eerste keer in de politieke geschie denis deze kwestie grote moeilijkheden kunnen veroorzaken tussen Nederland en de Papoea-bevolking. De postcensuur Zowel naar binnen als naar buiten acht te de heer Jouwe de kwestie van de post censuur een zeer pijnlijke zaak. Zij is koren op de molen voor de Indonesische propa ganda. Intern zijn zonder twijfel de in de Nederlandse grondwet vastgelegde men selijke rechten geschonden. Moeilijk zal het ook zijn. bij de maatregelen tegen de schuldigen repercussies te vermijden. De heer Jouwe doelde hierbij niet slechts op de onmiddellijk bij de zaak betrokkenen, doch ook op anderen, die belast zijn met de uitvoering van de maatregelen van be stuur, b.v. de residenten. Men vraagt zich in Nieuw-Guinea in inheemse kringen af, welke maatregelen tegen hen zullen wor den genomen, voorzover zij bij de zaak wa ren betrokken. Worden er te lichte straffen opgelegd dan zou dit betekenen, dat de Grondwet feitelijk straffeloos kon worden geschonden, en bij te zware straffen wordt het moeilijk, omdat bij de kwestie van de onwettige postcensuur zo velen recht streeks of zijdelings betrokken zijn. Voor de voortvarende en bekwame wij ze, waarop mr. Witsen Elias en zijn me deleden in de onderzoekcommissie de zaak hebben behandeld, heeft men in inheemse kringen niets dan lof. Men vindt dit des te prettiger, omdat het prestige van het ko ninkrijk, dat door deze zaak heeft gele den, daardoor enigermate is hersteld. Meer streekraden gewenst Naar de mening van de heer Jouwe dient de regering met het instellen van de streekraden meer voortvarendheid te be trachten. De streekraad van Biak-Noem- pag. Weerrapporten 1 2 Uit het binnenland 2 10 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3 10 Zn de Vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 5, 6 Kennemer Kruimels 5 IJmondagenda 6 Agenda van Haarlem 6 Jos. de Klerk 75 jaar 7 Mode 9 Toch Is Het Zo 9 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Economisch nieuws 11 Beurs 11 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's foer is thans ingesteld omdat, naar de mening van de overheid, de bevolking daar een genoegzame ontwikkeling bezit voor het medebeslissen in eigen zaken. Maar naaf zijn mening kan hetzelfde mo tief zeker gelden voor streekraden in het gebied van de Geelvinkbaai, Japan en Maropen, Wandmen, Manokwari, de kust streek van Hollandia tot Sarmi en de resi dentie Radja Ampat. De politieke bewustwording van de Pa poea's neemt volgens de heer Jouwe met de dag toe. Het leeuwendeel van de poli tieke ontevredenheid is te wijten aan de te geringe economische ontplooiing van het land, waardoor er veel werkloosheid heerst. Waarom, zo vraagt men zich af, is er, toen de Nieuw Guinea Petroleum Maatschappij zich terugtrok, daarvoor niets, in de plaats gekomen? De Papoea gaat er aan twijfelen, of Nederland se rieus van plan is, het land politiek en eco nomisch inderdaad tot ontwikkeling te brengen. Het duurt allemaal te lang; men wordt ongeduldig. Politieke bewustwording De hoer Jouwe acht het zaak, dat Ne derland zijn bestuurlijke politiek in Nieuw Guinea zo spoedig mogelijk gaat aanpas sen aan de veranderende politieke toe stand in de wereld. Men denke1 niet, dat de politieke bewustwording van de Pa poea alleen afhankelijk is van de Neder landers als opvoeders. Indirect wordt de Papoea op politiek gebied opgevoed door de wereldsituatie. Het aantal politiek be wuste Papoea's neemt met de dag toe. Jaarliks leveren de scholen een flink aantal leerlingen af en de jongere genera tie is op politiek gebied vaak verrassend anders ingesteld dan de kampongbewo ners. Zij is geenszins pro-Indonesisch, maar is wel zichzelf bewust geworden, krijgt zelfrespect en aanvaardt bewust het zelfbeschikkingsrecht, een verschijnsel dat zich nu ook in Afrika allerwege openbaart. Een moeilijkheid in dit opzicht is, dat, op slechts enkele uitzonderingen na, nog te veel bestuursambtenaren zich niet kun nen onttrekken aan de koloniale sfeer. In deze veranderende wereld, die met de dag andere inzichten brengt, kunnen ze niet meekomen en voelen zij zich onzeker. Men neemt dan licht zijn toevlucht tot ver ouderde methoden als de postcensuur, die in het huidige bestel niet meer passen. Papoea-bataljons Over de instelling van Papoea-batal jons zeide de heer Jouwe, dat voor dienst neming zeker mensen zullen zijn te vinden. Hij waarschuwde echter tegen een in cidenteel te werk gaan, waarmede hij doel de op de opheffing van dergelijke batal jons, die tijdens de oorlog hadden bewe zen, uit goede rimboevechters te zijn sa mengesteld, doch na de oorlog werden op geheven omdat deze militairen te hoog zouden zijn bezoldigd in vergelijking met de inkomsten van de kampongbevolking. Deze houding ten aanzien van de verde diging van het land, waaraan velen gaar ne willen medewerken, heeft bij vele in heemsen kwaad bloed gezet. Ook ten aan zien van de medewerking van inheemsen aan de landsverdediging moeten aldus de heer Jouwe vaste richtlijnen be staan. Het marine-fregat „Kortenaer", dat gis termiddag voor de lange reis naar Nieuw Guinea uit Den Helder was vertrokken lag korte tijd later weer in Den Helder voor de wal. Nadat een kilometer of zestig was gevaren, werd een defect aan de turbo generator geconstateerd. Reparatie in de thuishaven bleek noodzakelijk. Het zal vermoedelijk enige dagen duren voordat de „Kortenaer" weer kan ver trekken» Op de Rijksstraatweg in Wassenaar heeft zich woensdag omstreeks twee uur een ernstige botsing voorgedaan tussen twee bestelwagens, waarbij twee personen op slag werden gedood en vijf andere werden gewond, van wie twee ernstig. Een bestelauto, bestuurd door de 65-ja- rige heer W. H. de Bie uit Wijk aan Zee, melkslijter, die vergezeld werd door zijn 32-jarige zoon, <-?ed in de richting Den Haag en kwam door nog onopgehelderde oorzaak ter hoogte van de buitenplaats Hartenkamp plotseling op de linker weg helft terecht. Van de andere zijde nader de een bestelauto van een Haagse wijnhan del, waarin gezeten waren de 44-jarige C. I-Iorvers uit Den Haag, diens 40-jarige echtgenote en hun 11-jarig zoontje. Een frontale botsing volgde, waarbij de beide inzittenden van de eerste bestelauto om het leven kwamen. Van de inzittenden van de andere auto werden de vrouw en het zoontje ernstig gewond. Een scooterbestuurder uit Wassenaar, die krachtig moest remmen, slipte. Hij en zijn duo-passagier werden minder ernstig ge wond, maar moesten ook naar een zieken huis worden overgebracht. De twee auto's werden vrijwel totaal vernield. Bij een gecompliceerde aanrijding te Limmen bij Heiloo tussen twee vracht auto's, is de 29-jarige motorrijder H. Drie ling uit Amsterdam, die juist wilde passe ren, tegen de weg geslingerd. Hij was op slag dood. Op de Lagewcg in de gemeente Blok ker is de 63-jarige tuinder C. Kooter nabij zijn huis aangereden door een personen- Ir. D. C. van Schaik te Heer bij Maas tricht is gereed gekomen met het in kaart brengen van het ondergrondse gangenstelsel van de Sint Pietersberg. Het is een kaart geworden van zes bij twee meter. De kaart, zal geëxposeerd worden in de hal van het Bonnefan- tenmuseum te Maastricht. Bijna dertig jaren heeft ir. Van Schaik opmetingen verricht in de onderaardse gangen doolhof ran de St Pietersberg. Hij is door gedrongen tot in het gevaarlijke instortingsgebied zowel in het klassieke Franse instortingsgebied als in het zuidelijke gangenstelsel, waar het eveneens niet veilig was door de afgravingsexplosies. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister van buitenlandse zaken dr. Su- bandrio heeft woensdag op een perscon ferentie, na een onderhoud met de Chine se ambassadeur Hoeang Tsjeng verklaard dat Indonesië en China mogelijk op weg zijn naar een oplossing van het geschil, dat tussen beide landen gerezen is over Indonesische maatregelen tegen de Chi nezen in Indonesië. De minister verklaar de dat er „veel vooruitgang" is geboekt tijdens de besprekingen van vandaag, maar zei verder niets te kunnen meede len. De volgende week zal hij de ambas sadeur weer spreken. Het ziet er naar uit, dat de Nederlandse consumenten gaan profiteren van een aantal prijsverlagingen voor wasmiddelen, spysvetten en verlichtingsartikelen. Dit zal dan de vrucht zijn van het overleg dat minister De Pous (Economische Zaken) heeft gevoerd met een aantal ondernemingen en bedrijfstakken. Naar verluidt, bereidt Unilever een verlaging voor van de prijzen van een wasmiddel met één a twee cent naar de grootte van het pak, van een reinigingsmiddel met één cent per grote bus en van pakjes spijsvet met vier cent per kilogram. By Philips is een prijs verlaging voor een aantal verlichtingsartikelen, waar onder gloeilampen in over weging van vyf a zes percent. Dat de bewindsman besprekingen voert met het bedrijfsleven, vloeit voort uit de nieuwe loonpolitiek. Hierbij is van be tekenis, dat een produktiviteitsstijging, die uitgaat boven het gemiddelde, niet geheel in een loonsverhoging mag worden ver disconteerd, maar ook aan de verbruiker ten goede moet komen in de vorm van prijsverlaging. Het is derhalve duidelijk, dat wanneer loonsverhogingen worden aangevraagd, die uitgaan boven het gemiddelde, de minister met de betrokken ondernemingen overleg wil plegen over de mogelijkheden tot ver laging van de prijzen. De prijzen dragen op het ogenblik een stabiel karakter. Met de bovengeschetste actie wordt voorkomen, dat een loonsverhoging wordt gevolgd door een prijsverhoging. Anderzijds wordt be reikt, dat de loonsvex-hogingen binnen de perken blijven. Geen prijsverlaging voor margarine Naar wij vernemen, geeft de situatie op de grondstoffenmarkt geen aanleiding over te gaan tot een prijsverlaging voor mar garine. Tot deze conclusie is men geko men tijdens een bespreking tussen de mi nister van Economische Zaken en de bond van Nederlandse margarine-fabrikanten. In september vorig jaar ging, zoals bekend, de prijs van margarine met vier cent per kilogram omlaag, welke verlaging gold voor de prijsklasse van 40 cent. auto en op slag gedood. Hij wilde vlak voor de auto op de fiets de weg oversteken. Op de Schijndelseweg te St. Oedenrode is een ongeluk gebeurd, dat aan de 42-ja- rige heer J. Bons uit Eindhoven het leven heeft gekost. De heer Bons zat in een auto die bestuurd werd door zijn 20-jarige zoon. Deze reed met grote snelheid tegen de ach terzijde van een met bomen beladen be spannen wagen. Een van de bomen boorde zich door de voorruit en trof de heer Bons, die daardoor op slag werd gedood. De be stuurder van de auto kreeg een zenuw schok. Een derde inzittende van de wa gen werd licht gewond. In Borne liep het 3-jarig zoontje van het echtpaar Tinselboer plotseling langs een voor zijn ouderlijke woning staande ben zinepomp de straat op, juist op het mo ment dat een auto naderde, bestuurd door een dierenarts. Een aanrijding bleek niet te voorkomen te zijn. Het kind werd zeer ernstig gewond en is later in een zieken huis te Hengelo overleden. Ter gelegenheid van de 75ste ver jaardag, morgen 8 januari, van onze muziekmedewerker Jos. de Klerk, treft de lezer op pagina 7 huldigingsbij dragen aan van prof. Hendrik Andriessen, ir. H. Bading, Wouter Paap, Flor Peeters en Frans Vester. ACCRA (UPÏ-AFP) Premier Macmil lan van Groot Brittannië werd gisteren met stille trom ontvangen in Ghana's hoofdstad Accra, de eerste stopplaats op zijn reis die hem naar verschillende staten van West, Oost en Zuid-Afrika zal voeren Slechts weinig mensen waren met pre mier Kwame N. Kroemah naar het vlieg veld gekomen. De wegen waarlangs de twee premiers de stad binnenreden waren nagenoeg verlaten. „Deze premier kan geen belangrijke man zijn", zei een taxichauffeur tegen een mier Kwame N'Kriemah naar het vlieg- Touré van Guinea hier komt, is de hele weg afgezet met politie". Premier N'Kroe- mah zei, dat Macmillan's reis niet slechts de banden tussen Groot-Brittannië en Ghana maar ook die met geheel Afrika zal versterken. Advertentie I Bekroond Nat. en Intern. Dameskapper KENNEMERLAAN 184 - TEL. 4825 Ferdinand de Lesseps: Onze tegenstanders zijn dikwijls onze beste helpers. BELGRADO (Reuter) Een van de veertien leden van het politieke bureau van de Joegoslavische communistische partij, Voekmanovitsj-Tempo, is met zijn vrouw en twee zoons naar de Sovjet-Unie vertrokken voor een „vakantiereis". Te zelfdertijd spraken diplomaten in Belgra do over ernstige moeilijkheden in de be trekkingen tussen Joegoslavië en Polen. Waarnemers zeggen dat Voekmanovitsj - Tempo in de eerste plaats zou spreken over verbetering van de betrekkingen tus sen Joegoslavië en de Sovjet-Unie. In Oostex-opese kringen is gezegd dat hij drie weken in de Sovjet-Unie zou blij ven en dat hij een onderhoud met minis ter-president Kroesjtsjev heeft verzocht. Een vakantiereis naar de Sovjet-Unie in januari noemde men in deze kringen „zeer ongebruikelijk". In diplomatieke kringen te Belgrado is gezegd dat de berichten over een crisis in de betrekkingen tussen Joegoslavië en Po len steun vinden in de uitwijzing in decem ber van twee Joegoslavische militaire at- taché's uit Polen. Van welingelichte zijde te Belgrado is vernomen dat er onofficiële berichten uit Warschau zijn geweest volgens welke de bevelhebber van de Poolse luchtmacht, generaal Frey-Bielecki, kort voor kerst mis met een vliegtuig naar onbekende be stemming is vertrokken. Ook zijn er be richten dat er boven Belgrado een vlieg tuig van een Russisch type is gezien, dat wel in gebruik van de Poolse maar niet van de Joegoslavische luchtmacht is. Een officiële woordvoerder van de Joe goslavische regering heeft berichten in de Britse pers tegengesproken volgens welke Frey-Bielecki naar Joegoslavië is ge vlucht. Hij wilde geen commentaar geven op vragen over moeilijkheden tussen de twee landen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSeSTRAAT (BIJ KONINGSPLEINJ AMSTERDAM TEL 223596 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING WARSCHAU (Reuter) Op een over weg te Opole (Silezië) is woensdagavond laat een autobus in botsing gekomen met een trein. Vijftien mensen zijn om het le ven gekomen en 39 gewond, zo is donder dag in Warschau bekendgemaakt. Het communistische partij-orgaan „Trybuna Ludu" meldt, dat de autobus door de trein over een afstand van hon derd meter werd meegesleept. Twaalf passagiers waren op slag dood, drie over leden tijdens het vervoer naar het zieken huis. De bus had voor de overweg staan wachten tot een goederentrein was gepas seerd. De overwachter opende de bomen te vroeg, want toen de autobus de overweg opreed, kwam van de andere kant een passagierstrein die de bus greep. De over wegwachter is voortvluchtig. De minister van defensie, ir. S. H. Vis ser, heeft ivoensdag zijn eerste werk bezoek aan een luchtmachtonderdeel gebracht en wel aan de basis Woens- drecht. De terugweg naar de residentie maakte de bewindsman per Hawker Hunter TM-7, die hem in ijltempo naar Ypenburg bracht. Hier stapt de minis ter uit het toestel. Advertentie SPECIALE AANBIEDING moderne kleuren Zo lang de voorraad strekt 9.75 en 11.50 PLEIN 1945 no. 48

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1