Aartsen's Grote coupon verkoop Kijk Uit behaalt voorlopig gelijkspel bij Het Oosten Belangrijke toespraken bij opening toernooi gesneden wit- en tarwebrood B. Springer wint Hartevelt- toernooi Havenberichten Culturele Agenda voor Velsen en omgeving Uitspraken Haarlemse rechtbank Kapitein lette wel op de radar, maar niet op de navigatie 4 IJmuidenaren hebben winstkansen Medische verzorging tijdens het weekeinde Films en quiz voor IEV Baby temg bij moeder Modemagazijnen B ever wijk „Vox Humana" blijft bestaan VRIJDAG 8 JANUARI 1960 De IJmuidense schaakclub Kijk Uit heeft woensdagavond in Haarlem met het eerste tiental een goede prestatie geleverd in de strijd met de leider in de overgangs klassecompetitie van de NHSB, de schaakclub Het Oosten. De Haarlemmers, die tot dusver nog slechts het zoet der overwinning hadden geproefd, werden geconfron teerd met een Kijk Uit-team dat vast besloten was nu eens niet teleur te stellen. Dit werd reeds in een vooruitgespeelde wedstrijd van K. Steijn duidelijk, die zijn ploeg de leiding gaf. Het Oosten is er wel in geslaagd deze achterstand in te lopen maar het valt nog te bezien of de balans in evenwicht zal blijven. Bij de voorlopige score 2Vs2'/ï heeft Kijk Uit namelijk drie afgebroken partijen met materiële voor sprong waartegenover Het Oosten twee partijen met een surplus aan materiaal stelt. De algemene indruk is echter dat de strijd op een gelijk spel zal uitkomen. De openingsplechtigheid van het Hoogoventoernooi is altijd meer dan een sinecure. Zo was het ook deze keer bij de aanvang van het 22ste toernooi, al had men dan ook de loting verschoven naar de persconferentie, een dag tevoren. Professor Ten Doesschate hield weer een belangwekkende redevoering, waarbij hij ditmaal inspiratie had gezocht bij het proefschrift van dr. A. D. de Groot: „Het denken van de schaker". Hij zag een sterke analogie tussen het leiden van een bedrijf als de hoogovens en het schaken. „Schaken is voornamelijk denken in bewegingsmogelijkheden. Ruimtelijk denken wordt vereist, waarbij men moet vooruitzien en risico's moet durven aanvaarden. Datzelfde geldt voor een bedrijfsleider. Ik weet niet meer hoeveel tonnen ijzer werden geproduceerd in de tijd van het eerste hoogoventoernooi. Maar ik weet wel, dat er nu per jaar een imponerende hoeveelheid staal wordt geproduceerd. Dank zij het aan vaarden van risico door de leiding'. K. Steijn had zijn vei-eniging dus reeds een ruggesteun gegeven. In de Samisch. variant van het Konings-indisch togen beide spelers aan verschillende zijde van het bord ten aanval. De beoogde opzet van de IJmuidenaar kwam sneller tot uiting dan van de Het Oosten-man. Terecht sloeg Steijn in iets betei-e stelling een remise aanbod af. Hij drukte door en wist zo doende met sterk spel zijn rivaal na 28 zetten tot opgeven te bewegen. Lang heeft Kijk Uit woensdagavond van deze voorsprong niet genoten. Aan het derde bord had ir. W. Mees kennelijk zijn dag niet. De opening, een sooi-t damegam biet bracht zijn rivaal reeds beter spel. Mees meende toen een goede combinatie te kunnen uitvoex-en maar verrekende zich. Het kwam hem reeds binnen het half uur op stukverlies te staan. Uiteraard liet zijn geroutineerde tegenstander hem toen geen ontsnappingsmogelijkheid meer. J. Blok had in A. Herfst een tegenstan der. getroffen die altijd zeer secuur speelt. Zo ook nu. De partij bleef in evenwicht, alle afwikkelingen met de daaraan vex-bon- den verwikkelingen ten spijt. Er zat voor de heren dan ook weinig meer in dan met remise genoegen te nemen. Inmiddels had de tegenstander van Tj. de Jong de Schotse partij gelanceerd waar bij hij zijn stukken scherp opstelde. De IJmuidenaar bleek er niet door geïmpo neerd en dreef de troepen naar de eigen linies terug. Hij kwam toen iets in het voordeel maar zijn rivaal i-uilde snel be langrijk materiaal af waarna er voor beide spelers slechts een halve punt overbleef. Gelijkertijd sloot ook A. Kistemaker vrede met zijn tegenstander. In een Sici- liaanse partij kwam hij door goed spel een pion voor maar had daarbij de handicap van ongelijke lopers. Zijn listige tegen speler behield bovendien gelijk spel waar na men verdere winstpogingen achterwege liet De overige partijen kwamen nog niet tot een beslissing. In de partij van T. Höl- scher (Slavischevex'dediging) staat de winst echter voor Kijk Uit vast. In een eenvou dige stelling staat Hölscher een vol stuk voor zonder zijn tegenstander zelfs de compensatie van een positioneel goede stelling te laten. Daartegenover staat de kwaliteitsachtex-stand van T. Langedijk. Hij kwam na een Siciliaanse opening belang rijk beter te staan maar liet in het gevor derd middenspel even de teugels vieren. Een misrekening in een foutieve combi natie kostte hem de kwaliteit. Winst voor Het Oosten lijkt hier waarschijnlijk. F. J. Walda daarentegen staat de kwa liteit voor in goede stelling. Hij vex-dien- de dit materiaal in de tijdnoodfase toen zijn rivaal kennelijk even was aangesla gen doordat hij een ander paard verplaat ste dan in zijn bedoeling was. De in hevige tijdnood verkerende Walda bleef uiterlijk de kalmte zelf, won met een listige zet een kwaliteit en zal stellig nu ook de par te gaan winnen. Met J. L. Wijdoogen staan de zaken er minder goed voor. In een Spaans gevecht verspeelde hij een pion. Alle hardnekkige pogingen ten spijt hield zijn goed spelende rivaal dit voordeel stevig vast. De afge broken stelling is niet eenvoudig maar biedt de Haarlemmer toch wel uitzicht op winst. Advertentie Spaarzaamheid is wijs beleid STICHTING NUTSSPAAR- BANK in de gem. Velsen BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Nicolaas Cornelis, zoon van C. Bijman en M. E. Hopman. Tanja, doch ter van K. H. J. Miedema en T. de Vries. Johannes Martinus Hendrikus, zoon van H. J. Matze en Th. M. B. de Jong. Jacobus Petrus Gerardus, zoon van P. G. A. Zon neveld en G. E. M. Kuijs. Rumoldus Petrus, zoon van M. Zonneveld en A. M. van Kes- sel. OVERLEDEN: C. Hes, oud 73 jaren, geh. met M. Ruiter, wonende te Castricum. J. F. Kriek, oud 48 jaren, geh. met M. J. Slooten, wonende te Castricum. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Arnold, z. van W. Adelaar en T. Leijenaar; Robertus G. M., z. van G. A. M. Post en M. M. Heere; P. Wilhel mus, z. van H. J. Niesten en J. W. Geijs; Cornelis H., z. van C. Numan en G. T. Zonneveld; Jan, z. van M. Grapendaal en G. A. van der Vuurst; Cornelis J., z. van L. Ooms en J. J. H. Luuferzt; Agnes, d. van N. van Egmond en A. Assendelft; Mark R., z. van H. Kiewit en E. M. Geels; Didimo C„ z. van D. Moreira en C. van der Hak; Johannes J., z. van W. Joosten en B. Bras; Astrid E., d. v. W. P. Vlottes en G. J. W. van der Wel; Maurice H., z. van M. T. Persijn en M. P. Valk; Johannes T. G., z. van D. Buwalda en S. L. Zegerius; Ger- trudis L., d. van M. D. van Hout en G. M. Visser. Stefania, d. van M. Schillaci en C. J. de Luciano. ONDERTROUWD: A. Kerkhof en R. Gerrits; P. J. Stam en C. M. Manshanden; B. J. Hus en M. Kooij; H. de Ruiter en R. Kuiper; G. Buitenhuis en C. A. van der Schans; M. Hagedoorn en W. van Vliet. GETROUWD: H. Leering en B. M. Sta ring; A. F. de Boer en E. C. Pirovano: P. H. Bokelmann en G. Ekhart. OVERLEDEN: H. Swalve. oud 92 jaren, wedn. v. B. Hagen; M. Blok, oud 67 jaren echtg. van C. C. St.ols; J. van der Heiden oud 85 jaren, wdn. van A. A. Lieshout: P. A. Heijmans, oud 86 jaren, dwn. van J Dekker; J. Venus, oud 68 jaren, wedn. van H. A. Smit; C. Jansen, oud 69 jaren, geh met A. A. Vromestijn; L. Ottens, oud 42 jaren, geh. met H. Bijker. In een dame-gambiet liet C. J. Gordijn de fochade weer eens achterwege. Er ont stond een fel gevecht dat Gordijn twee pionnen opleverde. Zijn gevaarlijke rivaal behield met een ferme doorstoot in het centrum echter goed tegenspel. Hoewel Gordijn met zijn materiële voorsprong nog wel een kans op de zege maakt mogen de tegenkansen in het toreneindspel zeker niet wox-den ondex-schat. Het ziet. er dan ook naar uit dat de Oosten-speler een x-eële remise-kans heefi. De volledige uitslag van de wedsti'ijd luidt: Het OostenKijk Uit: 1. C. Hovingh F. J. Walda afgebr. 2. A. HexTstJ. Blok i-emise. 3. R. Faaseir. W. Mees 10. 4. J. Wolff—K. Steijn 01. 5. C. KosterTj. de Jong, remise. 6. S. HerfstA. Kistemaker xemise. 7. C. HooglandJ. L. Wijdoogen afgebr. 8. J. J. van KampenC. J. Gordijn afgebx\ 9. H. C. HonsbeekT. Hölscher afgebr. 10. L. KensenT. Langedijk afgebi\ Totaal 2Y22V2 voorlopig. (Alle verzoeken zomogelijk vóór 10 uur zondagmorgen.) IJMUIDEN Artsen: H. Paleari, Pegasusstraat 50, tel. 8085; J. Noorda, M. K. Hofstede straat 48, tel. 5652; J. Mac Daniël, Ge- nestetlaan 4, Driehuis, tel. 4203. Apotheken: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; me juffrouw A. C. van Saasse, Rijnstraat 92. tel. 7945, IJmuiden; mejuffrouw E. W. Engelhard, Moerber^plantsoen 143, tel. 7949. SANTPOORT Artsen: M. M. C. Trooster, W. Daniëls- laan 14, Santpoort-Station, tel. 8410. Apotheken: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 8284. VELSEN Wijkverpleging: Zuster M. van Gelder. Lange Nieuwstraat 34, tel. 4378: Oud- IJmuiden, ten noorden van Kennemer- laan, Mai-ktplein, L. Nieuwstraat. Plein 1940-'45; zuster C. E. Th. Man, IJsel- straat 23, tel. 8028: ten zuiden van Ha venkade, Kennemerlaan, Marktplein. L. Nieuwstraat en Zeeweg; zuster D. Spiers Geelvinkstraat 27, Velsen-Noord, telef K 2510-3936: ten oosten Zeeweg, Velser - beek, Velsen-Zuid, Velsen-Noord; zuster Lammerts, Curaqaostraat 18, Santpoort, Tel. K 2560-8756: Driehuis, Santpoort- Dorp, Santpoort-Station. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: L. J. Vreeling. Vondellaan 29. 'telefoon 3364. Van zon dagmorgen tot 's avonds 12 uur: K. K. Visser, Zeestraat 96. telefoon 3450. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apo theek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: G. H. Smeets, Mid delweg 9, Uitgeest, tel. 02513—212. Bovendien neemt dr. Tuinman de dien sten waar voor de patiënten van dr. Kloppert. Apotheken: De Heemskerkse apotheek, Maerelaan. telefoon 490. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk Wijkverpleging: zuster C. de Ruyter, Laan van Kanaan 107, Beverwijk, tel. no. 4409. Kraamverpleging: zuster C. Majoor, Van Oldenborghweg 33, Wijk aan Zee, tel. 02517—343. CASTRICUM Artsen: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: De Jongh, Kon. Julianastraat 1, telefoon 2534. Wijkverpleging: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: zuster Meihuizen. Bakkummerstr. 41, tel. 2530. Verloskundige: Mevr. ScholtenKloes, Vinkenbaan 8. telefoon 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk. Burge meester Lommenstraat 6, tel. 2500. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 27 december tot en mei januari zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 102 schepen (230.07é b.r.t.) en vertrokken 131 schepen (327.353 b.r.t.). In december 1959 zijn in de hoofdstede lijke haven aangekomen 576 schepen H.381.783 b.r.t.) en vertrokken 560 schepen (1.389.666 b.r.t.). De eerste contactavond van het nieuwe jaar van de r.k. spoi-tvex-eniging „IEV", die donderdag in het St Jozefhuis aan de Ban- jaertstraat te Velsen-Noord is gehouden, is een groot succes geworden. Dit was in hoofdzaak te danken aan het mooie film programma. waarbij de vele oudex-e en jongere'spox-tbeoefenaars bijzonder hebben genoten van de in Melbourne gehouden Olympiade in 1956 Niet minder aandacht kreeg de prachtige beeldenreeks van het Krugerpark in Zuid-Afrika met zijn vele wilde diex-en. Speciaal de voetballers van IEV konden hun hart, ophalen aan een suggestieve trainingsfilm van jeugdige voetballers, waarbij Abe Lenstra als oefenmeester fun geert. Èen kleurige rolpx-ent onder de titel „Verfrissing in de loop der jaren" was aan leiding tot een gezellige quiz, die op geestige wijze door de heer Knebel werd geleid en de bezoekers veel genoegen ver schafte. EERSTE SCHORSENEREN VEILING Donderdag wex'd in Bevei-wijk de eerste schoi-senerenveiling van dit jaar gehouden. Er was een aanvoer van 25.000 kilogram schorseneren en 10.000 kilogram peen. Er wex-d voor de Nero's van 38 tot 73 cent per kilogram betaald. Voor de peen betaalde men van 18 tot 35 cent per kilogram. VRIJWILLIGE BRANDWEER CASTRICUM WEER COMPLEET Het vx-ijwillige brandweerkorps te Cas tricum is thans weer gecompleteerd. Met ir.gang van 1 januari jongstleden zijn er een vijftal aspirant-brandwachten aan toe gevoegd, die thans de twee eenheden weer geheel compleet maken. Beide eenheden beschikken thans over acht man die ieder een bluseenheid ter beschikking hebben om terstond, zowel gezaxnenlijk als per eenheid, te kunnen optreden. De Uitverkoop is de negentienjarige mevrouw Patricia Morrice uit New castle bijna noodlottig geworden. Zij vroeg haar moeder op de kleine te passen en ging een stoffenwinkel in. Later vroeg zij haar moeder even binnen te komen om haar oordeel te geven over een lar, stof. Toen zij bui ten kwamen, was ae baby verdwenen. Na een uitgebreid onderzoek werd de kinderwagen leeg teruggevonden. De moeder bracht een angstige nacht door. Dinsdag ontdekten arbeiders op een kerkhof te Newcastle een slaap zak, waarin het vermiste kind lag te slapen. Moeder en kind werden daarna vlug herenigd. Om zijn laatste kans op de bovenste plaats te behouden moest Lax-os wel ver wikkelingen zoeken. Spxinger wist het spel klassiek te krijgen en toen beide spe lers in een familievariant van de Woldou- bystelling geen fout maakten, kwam remise tot stand. Daax-mede was Springer winnaar van het toernooi. De laatste ron de is alleen van belaag voor het algemeen eindklassement. Volgens het Sonneborn- Bei'gersysteem veroverde Laros echter de tweede plaats. Het spel van de Senelagees Baba-Sy is niet van de klasse van Chestem of Rai- chenbach, maar in de toekomst zullen wij wel meer van deze Fransman horen. Theo Tielrooy heeft slecht gespeeld en kan be slist beter. Het spelpeil van het IJmuider- toernooi stond beslist op goed peil. Geen enkele partij ging door een grote blunder verloren. De uitslagen van de donderdag gespeel de vierde en vijfde ronde van het Harte- veld-DCIJ-toemooi luiden als volgt: Vierde ronde: Baba-SyEddie Holst- voogd 1—1, B. SpringerH. Laros 1—1, P. v. HeerdeTheo Tielrooy 11. Vijfde ronde: B. Spi'inger—Baba-Sy 1—1, H. Laros—P. v. Heerde 1—1, Theo Tielrooy—Eddie Holstvoogd 1—1. Eindstand volgens het Sonneborn-Ber- gersysteem 1. Ben Springer (Den Haag) 5 3 2 0 8 2. H. Laros (TJmuiden) 5 0 5 0 5 3. P. v. Heerde (Amsterdam) 5 1 3 1 5 4. Baba-Sy (Senagal) 5 1 3 1 5 5. E. Holstvoogd rzaandam) 5 0 4 1 4 6. T. Tielrooy (IJmuiden) 5 0 3 2 3 Prijsuitreiking De erevoorzitter van DCIJ, de heer K. di Jong, huldigde met de sluiting van het toernooi Ben Springer. Met de woorden „de oudjes doen het nog best" reikte hij onder daverend applaus de eerste prijs, ee couvert met 'nhoud en een souvenir, aan de winnaar van het toernooi uit. De overige spelers kregen allen een herinne- ringsprijs, beschikbaar gesteld door de fix-ma Hartevelt. Een herinneringsprijs kreeg bovendien nog de Fi-anse kampioen Baba-Sy van de heer K. de Jong privé Professor Ten Doesschate zag zo vele overeenkomsten. De schaker heeft een te genstander, een bedrijf, de concurrentie. Zo doorredenerend kwam hij tot de steeds doorgaande evolutie naar de electx-onica. Er zijn al damrobotten en er komen schaakrobotten. In de bedrijven worden steeds meer beslissingen door electroni- sche machines genomen. Maar betekent dit nu, dat de schaker en de bedrijfslei der straks door de machine overbodig zul- len worden gemaakt? Professor Ten Does schate meende van niet. Al kan de machi ne secundaix-e beslissingen nemen, de primaire beslissing zal toch altijc" bij de ondernemer blijven liggen. De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Schaakbond, ir. H. J. v. Steenis sneed een ander px-obleem aan. Hij meen de, dat het individualistische schaakspel zich eigenlijk niet leent voor een maat schappij, die door groepsvorming wordt beheerst. Daarom komt de KNSB in deze tijd van groepsbelangen achter aan. Men zit naast de subsidies en wordt door pool- organisatoren vei'geten. „En toch zal men behalve aan de lichamelijke volksgezond heid ook aandacht moeten schenken aan de geestelijke volksgezondheid" zei ir. Van Steenis. De spreker wees er echter op, dat er een De Haaxdernse rechtbank heeft donder dag een uitvoerder en een loodgieter te Amstei-dam en drie Haarlemse loodgietex-s tot gevangenisstraffen veroordeeld, om dat zij van een bouwwei-k in Parkwijk in Haarlem allex-lei voorwerpen en mate riaal hebben weggenomen. Zij gebruikten het gestolene voor klusjes, waax-mee zij in de avonduren bijverdienden of voor het opknappen van hun huis. De uitvoerder en de loodgieter uit Am sterdam, die men als de hoofddaders kan beschouwen, kregen respectievelijk we gens verduistering tien maanden met af trek en acht maanden met aftrek van voorarrest. De eis luidde respectievelijk twaalf maanden waarvan tien onvoor waardelijk met aftrek en twee voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en toezicht en tien maanden, waai-van acht onvoor- waardelijk met aftrek en twee dezelfde voorwaardelijke straf. De drie Haarlemse loodgieters wei-den wegens diefstal veroordeeld tot vier maan den met aftrek van het voorarrest. Tegen hen had de officier van Justitie zes maanden, waarvan vier onvoorwaar delijk met aftrek en twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht geëist De rechtbank veroordeelde een 37-jari- ge Beverwijkse betonwerker wegens mis handeling tot één jaar gevangenisstraf. In de avond van 1 november sloeg hij in een automatiek een jongeman twee keex tegen de grond na eerst obscene opmer kingen tegen de verloofde van de jonge man te hebben gemaakt Het slachtoffer kreeg een hersenschudding en een dubbe le beenbreuk. De eis luidde twee jaar ge vangenisstraf. (een barometei-) voor zijn optreden in IJmuiden. Het waren twee damdagen waarop de IJmuidense damliefhebers met genoegen kunnen terugzien. Hieronder de partij van de damkampioen van Kennemerland 1958 en 1959, Theo Tielrooy, met wit en de Franse kampioen 1959 de Senagalees Baba-Sy met zwart: 1) 32—28 19—23. 2) 28x19 14x23. 3) 37—32 10—14. 3) 41—37 14—19. 4) 33—28 17—22. 5) 28x19 11x22. 6) 39—33 5—10. 7) 44—39 10—14. 8) 50—44 7—11. Het beste is nu voor wit, om het spel weer geheel in even wicht te kx-ijgen, met 33—28 22x33 en 39x28 te vex-volgen. Zoals wit het nu speelt krijgt zwart door de gunstige ontwikke ling van de lange vleugel een zeer groot terreinvoordeel. 10) 4641 17. 11) 3228? 23x32. 12) 37x17 11x22. 13) 41—37 18—23. Nog 3328 kwam in aanmerking. 14) 34—30 16—21. 15) 38—32 23—28. 16) 32x23 19x28. Een ondexmemende aanval waaruit blijkt dat de Senagalees durf bezit om te spelen. Hij schijnt uit ander hout te zijn gesneden dan de andere Franse topspe- lers. die, het spel met tempi en combinatie spelen. 17) 31—26 21—27. 18) 42—38 13—18. 19) 37—31 6—11. 20) 33—29 20—25. 21) 40—34 9—13. 22) 38—32 28x37. 23) 31x42 22—28. 24) 43—38 18—22. 25) 29—24 13—19. 26) 24x13 8x19. 27) 44—40 12—18. 28) 30—24 19x30. 29) 35x24 7—12. 30) 48—43 3—8. 31) 40—35 14—19. 32) 24x13 8x19. 33) 38—33 11—17. 34) 42—37 18—23. 35) 43—38 2—7. Zwart: 4, 7, 12, 15, 17, 19, 22, 23, 25, 27, 28. Wit: 26, 33, 34, 35, 36. 37. 38, 39, 45. 47, 49. In deze nadelige stelling dacht Tielrooy zich te redden door het plaatsen van een offer. Maar de Senagalees (zwart) had het goed gezien en wikkelde als volgt af: 36) 36—31 27x36. 37) 38—32 19—24, en Tielrooy gaf zich gewonnen op 3227 22x42. 33x2 49 913 en 2329 met 25x32 en twee stukken doorloop naar dam. OPSTELLING ADO '20 In de uitwedstrijd tegen Wijk aan Zee komen de Heemskerkse voetballers in de volgende opstelling uit: Burger: Sinnige en v. Tunen: v. d. Kolk. Welboren en A. Dam; Bruins, T. Dam, Groot, De Wit en N. v. Tunen. nieuwe tijd aanbx-eekt. die van de integra tie. En daarin blijkt het hoogoventoernooi uitstekend te passen. Waar men vaak ver geefs naar streeft, is op dit toernooi ver wezenlijkt. Dat bleek ook wel duidelijk uit vele an dere dingen tijdens de opening. Uit de toe spraak van de Joego-Slavische heer Mo- lex-ovic, uit de vele spontane applausjes die opstegen bij de toespraak van de heer Veldheel-, die bloemen aanbood, onder an- dei-e aan de dames Petrosjan en Flohr, en aan Catherina Jovanovic, uit de waai'de- rende toespraak van burgemeester Bruinsma, die ook in het Engels sprak, en uit de Engelse, Franse en Duitse begroe tingswoorden van prof. Ten Doesschate. Donner kreeg een extra applaus, omdat hij" verleden jaar grootmeester is gewor den. Toen wist men het echter niet zeker, zodat men hier van een uitgesteld relais kon spx-eken. En de hond Fide van de heer Withuis zorgde met één daverende blaf voor zijn aandeel in de opening. Deelnemers uit vijftien landen bogen zich na de openingsspeeches over de bor den. Uit België, Denemarken, West-Duits- land. Engeland, Frankrijk, Hongarije, In donesië, Israel, Zuid-Slavie, Luxembux-g, Nedei-land. Polen, Rusland en Spanje. Honderdvijftig spelers bespeelden de stukken, die ze negen ronden lang zullen blijven monstei-en. De toeschouwers verdrongen zich rijen dik om het vooi-ste gedeelte van de zaal, waar de hoofdgroepsipelers lag leverden. Zij verbaasden zich over de vreemde zet van Donner en leefden intens mee met de De Culturele agenda voor Velsen en om geving voor de week van 10 t.m. 16 januari luidt als volgt: 11 t.m. 16 januari: Pieter Vermeulenmu- seum, geopend van 1416.30 uur Cultu- x-eel Gebouw IJmuiden. 11 t.m. 16 januari: Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Plein 1945 nr. 812, ge opend van: maandag: .14.3017.30 uur en van 19— 21.30 uur; filiaal Wijkex-straatweg 77, Velsen-Noord, geopend van 1417 uur. dinsdag: 1012.30 uur en van 14.3017.30 uur; filiaal geopend van 1921 uur; woensdag: 1012.30 uur, van 14.301730 Advertentie woi'dt gemaakt van de allerbeste grondstoffen. WIJ BAKKEN HET OOK VOOR U AARTSEN's 1ste klas brood- en banketbakkerij STEPHENSONSTRAAT 72 - 74 Telefoon 4713 verbeten dooi'knokkende Larsen, die steeds opnieuw dreigde te bezwijken on der de mokei-slagen van de felle Matano- vic, die van zijn echtgenote veel morele steun ondervindt. Van uit de verte konden zij de dames- groep aanschouwen, waar ook hevig werd gevochten. Zo hevig, dat sommige dames zo nu en dan letterlijk kreunden om kof fie. En in de zaal speelden de minderen go den. Aan sommige boi'den duurde de strijd tot het bittere einde, maar soms vielen er ook snelle beslissingen, zoals de zege in negen zetten, die Luxemburg's derde schaker Philippe op de IJmuidenaar Maas behaalde. De andere Kijk Uitspeler, K. Steijn, deed het veel beter. Hij zette een prachtige aanval op, die wel in een eind spel verzandde, ïaar toch wel winst zal opleveren. Een phonetisch pronkstuk was de partij Bos-Bas, waarin operazanger Tabe Bas uiteindelijk de mindex-e bleek. En zo vei'liep de eerste dag, waarin men al helemaal in de sfeer kwam. Toen het einde kwam, werd er overal dx-uk geana lyseerd. Barendregt zocht ingespannen naar mogelijkheden, Diemer analyseex-de op zijn bekende manier met wie maar wil de. Terwijl Tigran Petrosjan en zijn vrouw als twee tox-telduifjes naar huis gingen, verdrongen velen zich aan de bar. Want dat alles hoort bij het hoogovertoernooi. uur en van 1921.30 uur; filiaal geopend van 1417 uur (jeugd); donderdag: 1012.30 uur; filiaal geopend van 1012 uur. vrijdag: 10—12.30 uur, van 14.30—17.30 uur en van 1921.30 uur; filiaal geopend van 1417 uur en van 1921 uur. zaterdag: 10—12.30 uur en van 14.30—17.30 uur; filiaal geopend van 1012 uur en van 1417 uur. 10 januari: Volièrever. „Fauna Felisena". tentoonstelling in het Cultureel Gebouw te IJmuiden. 12 januari: Velser Kunstkring „Voor Al len", 20 uur: concert door het Noord hollands Philhai-monisch Orkest in het Rex-theater te IJmuiden-Oost. Reeds met de vierde ronde was de beslissing van het IJmuidense Hartevelt- toernooi gevallen ten gunste van oud-wereldkampioen Ben Springer, de man die in 1928 de wereldtitel won en deze in 1933 vrijwillig aan de internationale dambond teruggaf. Een oude rot in het vak die op zijn 62-jarige leeftijd heeft bewezen nog best tegen de jongeren op te kunnen. Advertentie De hoofdinspecteur voor de Scheepvaai'.t, heeft de Raad voor de Scheepvaart voor gesteld de 25-jarige kapitein van de kust- vaarder „Jannie" te straffen door het uit spreken van een berisping. Hij achtte de kapitein door een tekort aan oplettendheid schuldig aan de stranding van het schip in de avond van 2 september 1959 op de zuidpunt van Texel. De kustvaai-dex-, die geen schade opliep, kwam de volgende dag bij hoog water op eigen kx-acht vlot. De „Jannie" was die avond zonder loods uit Den Helder via het Molengat naar zee vertrokken. Er stond een oostenwind met windkracht zes, het zicht was helder en er stond een zware ebstroom. De kapitein gaf toe even onoplettend te zijn geweest. Hij was met de radar bezig geweest, die hij feitelijk niet nodig had, want het zicht was helder. Zijn aandacht voor de navigatie was daai'door even ver slapt. Er was teveel opgestuurd met het gevolg dat het schip vast liep. De raad zal later uitspraak doen. Dank zij het werk van de sectie zang van de Stichting Velser Gemeenschap, die de leden van het Santpoorts gemengd koor „Vox Humana" in staat stelde nog een maal hun stem te laten horen, blijft dit koor bestaan. De liquidatie gaat dus niet door. Op de eind december gehouden liqui datie-vergadering werd hiertoe een com missie aangewezen. Deze werd ontbonden. Een nieuw bestuur is inmiddels gekozen. De dames v.d. Eynde, Dingerdis, Holle man (penningmeesteresse) en Terpstra zullen onder leiding van de voorzitter, de heer Lampei's, proberen het bijna vijftig jaar oude „Vox Humana" nieuw leven in te blazen. De heer Boutellier uit Haarlem zal als dirigent optreden. Gerepeteerd wordt in het vervolg in Gebouw Spaaxrn- berg aan de Wüstelaan in Santpoort. De viering van het vijftigjarig bestaan, deze zomer, zal maar bescheiden zijn, ge zien de moeilijke omstandigheden waarin het koor verkeert. Bui-gemeester en wethouders van Velsen hebben „Vox Humana" gefeliciteerd met het voortbestaan en het bestuur dank ge- bracht voor het cultureel zo belangrijke werk dat „Vox Humana" als enig neutraal koor in Santpoort verx'icht. Voorzitter Lampers hoopt dat veel Santpoorters de weg naar het koor zullen vinden opdat ook in de toekomst de woorden van B. en W. waar zullen zijn. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Delfinus van Rotterdam; Bellatrix, Great Yarmouth 'laden Hoogovens; Stad Maas- sluiSi'Pepel„ex-tslossen Hoogovens; Thétis, Antwex-pen; Spaarnesti-oom, Fowey; Mo- rild, London; Alkimos, Manchester; World Challenge!-, Antwerpen; Energie, Fowey; Annette Iiamina, hout voor Zaandam; Mynias, Rotterdam; Madjoe, Hamina, hout voor Zaandam; Yarrow, Grangemouth, slabs lossen IJmuiden. Vi-ijdag kwamen in IJmuiden aan: Otto van Rotterdam; Heriot, Grange mouth; Greetsiel, Stettin, kolen voor Hoogovens; Swift. London; Norvest, Faw- ley; Westfalia, Wabana, erts van Hoog ovens. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: 'Brinda naar London, walsmateriaal van Koogovens; Nancy Lee, Rotterdam; Start, London, walsmateriaal Hoogovens; Tim, Bergen; Havsborg. St. Kitts; Lizzonia, Hamburg, bijlegger IJmuiden; Tukker, Solvesborg; Fivelborg, Colchester, kunst mest van Hoogovens; Vale, Monrovia; Munte, Antwerpen; Jacob Maersk, Cura- qao; Jenjo, Falkeberg, kunstemst van IJmuiden; Catharina W. Hamburg, vee koeken voor Wormerveer; Francina Ree, Sarpsborg, zout van IJmuiden: Oranje, Dagenham. walsmatei'iaal van IJmuiden; Caribia, Gloucester, kunstmest van Hoog ovens; Jato. London, walsmateriaal van Hoogovens: Dr. Lykes, Antwerpen: Nec- karstein. Bremen; Oranjefontein. South ampton: Artee--'"-;, Hamburg: Plato Le Havre: Aeneas. Lissabon: Peregrine. Lon don; Bellatrix. Rochester, kunstmest van T.Tmuiden: Vlietstroom. Manchester: Quo Vadis. Antwerpen: Frieda Peters. Rotter dam: Kaladan, Rotterdam; Kalewa. Ant werpen. Vx-ijdag vertrokken uit IJmuiden: St. Michael naar Ciudad de Trujillo; Helena, San Juan: Thetis. Hangoe; Beninkust, Antwerpen; Sevei-n River, Antwerpen; Vittoria. Virrorio, ledig Hoogovens; Zaan- stroom. London. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). ST. JOSEPH NEEMT AFSCHEID VAN PENNINGEESTER De afdeling Castricum van de bouwvak arbeidersbond St. Joseph heeft tijdens haar jaarvergadering in hotel Funadama af scheid genomen van haar penningmeester de heer J. Tool die 26 jaar lang de finan ciën van de afdeling heeft beheerd. y

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4