Haarlemse première van W in tera vondspr ook j e Liederenavond door Tatiana Kozelkin Adenauer is niet geïmponeerd door Kroesjtsjevs raketten Aartsbisschop Makarios zou in het Gemenebest willen blijven De negen Muzen DINSDAG 12 JANUARI 1960 6 Letterkundige opdrachten Veiling voor Fréjus T egeltentoonstelling in Badhoevedorp Ook Morse dingt naar de Democratische nominatie Status van Berlijn moet ongewijzigd blijven, al valt er over modaliteitenwel te praten Groot-Brittannië krijgt evenwel geen vrijhaven Londen is verstoord over de rede van Adenauer Kort nieuws „De Groep" exposeert in Heemskerk Scenarioprijsvraag van jubilerende MIVA *5 De Haagse Comedie heeft het zichzelf noch haar publiek gemakkelijk gemaakt door voor haar nieuwjaarspremière „The Winter's Tale" van William Shakespeare te kiezen. Theoretisch kan men dit won derlijke zinnespel voor een van de rijpste en schoonste verbeeldingen van de dichter aanzien, in de toneelpraktijk is het vrij wel niet staande te houden. Kennelijk za ten ook de Haarlemse geabonneerden op de maandagvoorstellingen er verdeeld te genaan te kijken. „Het Winteravond sprookje" werd weloverwogen en met goe de smaak vertoond, maar het is de in een veel latere gedachtensfeer opgegroeide toeschouwer zeker wat het laatste ge deelte betreft onmogelijk erin te gelo ven. Verder doordenkende kan men mis schien de poor Shakespeare en zijn tijdge noten gegolden hebbende waarheid nog wel achterhalen, stellig zelfs wanneer men professor Bachrachs inleiding „Naar het hem leek daa rbij te hulp roept, doch spelenderwijze aan het licht gekomen is deze niet. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat Bert Voeten dit stuk uit Shakespeare's laatste scheppingsperiode opnieuw zou vertalen. Door allerlei omstandigheden moest hij ermee volstaan de ontoereiken- "de en onvolledige bewerking door Remko ter Laan zoveel mogelijk te verbeteren. Het was zijn plan zijn Nederlandse versie „Het Wintersprookje" te noemen en het is jammer, dat men zijn suggestie, niet heeft overgenomen. Zowel naar de letter als naar de geest is deze titel beter. Het voornaamste thema wordt er duidelijk in aangegeven: dat van de cyclus, die ook de menselijke natuur moet doorlopen. Hoofdzaak voor Shakespeare was onge twijfeld de bloemrijke illustratie van het motief der wederopstanding. Of nee, deze term is wellicht te christelijk voor de my thologische levensbeschouwing, die symp tomatisch was voor de renaissancemens, in overeenstemming waarmee men toe- Dasselijker kan spreken van wedergeboor te. Met een winteravond heeft dit getijden- spel niets te maken. Een droevig sprookje is het beste voor de winter, zegt de kleine .prins Mamilius in het eerste bedrijf. En dan begint het kind zijn moeder een verhaal te vertel len, waarvan wij maar één zin doch dat is dan ook een onthullende te horen krijgen: „Er was eens een man, die woon de bij een kerkhof..." Daarmee zijn wij middenin de symbolische probleemstel ling. Die man is in dit geval zijn vader, koning Leontes van Sicilië, die de zomer van zijn leven, als zijn geluk in volle bloei staat, laat vergiftigen door een ontluiste rende vlaag van achterdocht Hij beschul digt zijn smetteloze vrouw Hermione van overspel met zijn jeugdvriend Polixenes van Bohemen en laat haar in de gevange nis werpen. Eenzaam een tweede Othel lo staat hij als een kale boom in de kille grond. Ook zijn jonge zoon ontvalt hem. Zijn vrouw.later door hem dood gewaand heeft echter in haar opsluiting het leven geschonken aan een meisje, dat verbannen wordt en door haar vinders aan een vreemde kust Perdita genoemd, dat is: de verlorene. Deze vrucht van hun edele .liefde ontluikt tot een in eenvoud voorna me schoonheid. Tijdens de barre winter van zijn vertwijfeling, die zestien jaren duurt, schept de treurende Leontes nieu we kracht uit de afgeschudde verrotheid: met het ontwaken van het berouw wordt hemzelf de genade deelachtig, die hij in brede vertakking tot anderen uitstrekt. En dan voltrekt zich het wonder: de tijd lijkt te hebben stilgestaan. Op ongelofelijk ingenieuze wijze is deze thematiek in de constructie ondergebracht. Helaas komt wie in andere begrippen heeft leren denken dit alles ongeloofwaardig voor. Onze veranderde kennis van de na tuur staat het inzicht in de weg, daaraan is vermoedelijk niets meer te verhelpen. Voor ons valt dit „Wintersprookje" in drie ongelijkwaardige delen uiteen: de fas cinerende tragedie van de jalouzie, de zoe telijke pastorale van Perdita en haar min naar Florizel, ten slotte de als kitscherig aandoende standbeeldscène der verzoe ning. Met ons gewijzigd realiteitsbesef be schouwen wij het zwijgen over de dood van Mamilius en de ongemotiveerd lan ge duur van de onderduikperiode van Her mione als onaanvaardbare schoonheids- fouten. Weinig stukken van Shakespeare zijn trouwens zo schematisch als dit, waar in de personen worden afgedankt zodra ze hun plicht in de ontwikkeling van het verhaal hebben gedaan. Dat dit alles be rust op hogere wijsheid en geniale ironie kan men in vele toonaarden bewijzen, maar daarmee heft men de onspeelbaar heid niet op. De Haagse Comedie heeft de regie op gedragen aan de jonge, veelbelovende En gelse toneelkunstenaar Peter Wood, die deze zomer ook in Stratford aan de Avon de bestaanbaarheid van deze concentrische allegorie zal moeten bewijzen. Het is voor hem te hopen (nou ja, men mag dat met zekerheid aannemen) dat hem daar een De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Y. Schol ten heeft aan de volgende letterkundigen opdracht verleend tot het schrijven van een ballade: Hans Andreus te Laren, Mar tin Bruyns te Arnhem, Jan Hanlo te Val kenburg, mr. H. W. J. M. Keuls en Nico Verhoeven beiden te Amsterdam, Anton Kloppers te Rotterdam, Gabriel Smit te Laren, Kees Stip te Veenendaal en Leo Vroman te New York. Aan prof. dr. K. Heeroma te Groningen is opdracht verleend tot het schrijven van een studie over de dichter, essayist en litteraire criticus Geerten Gossaert (pseu doniem van prof. dr. F. C. Gerretson, 1884- 1958). Verder heeft mevrouw M. A. Buter- Lezer te Weesp een opdracht gekregen op het gebied van de litteratuur-historie, welke bestaat uit het maken van een do cumentatie van de litteraire vereniging Flanor, die in 1881 te Amsterdam is op gericht door enkele jongere letterkun digen. BENNO ELKAN OVERLEDEN De uit Duitsland afkomstige beeldhou wer Benno Elkan is in de ouderdom van 82 jaar in het Park Royal Hosnital in Middlesex overleden. Na in Duitsland verscheidene monumenten te hebben ge maakt. die door de nazi's werden verwij derd, week Elkan uit naar Engeland, waar hij portretten maakte van onder anderen Churchill, Lord Beveridge, Lord Keynes. Toscanini, Yehudi Menuhin en dr. Weiz- mann. sterkere bezetting ter beschikking zal staan. Vrijwel alle kleinere rollen waren hier betreurenswaardig onvoldoende. Het lijkt wel of de Haagse Comedie met deze vertoning heeft willen bewijzen, dat het systeem der enkelvoudige produktie in derdaad een artistieke noodzaak is. Dan is het jammer, dat men daarvoor een zo hachelijk stuk heeft uitgekozen. Volmaakt vond ik slechts één rol, misschien de moei lijkste tevens: die van Hermione door Elisabeth Andersen, met schitterend raf finement genuanceerde, hoofse waardig heid, een inderdaad renaissancistisch mo numentale verschijning. Frans van der Lingen ontsierde als Leontes na een im posant begin in sonore bewogenheid zijn prestatie naderhand door een onbeheer ste plastiek. Ida Wasserman had al haar talent nodig om de geestig en treffend voor de waarheid opkomende hofdame Pauline in stijl te laten blijven, hetgeen haar tamelijk wel gelukte. Een verstan dige keuze was die van de actrice Do van Stek voor de heerlijke rol van Perdita, die in Jules Croiset een wel vurige maar niet echt lyrische partner had. Coen Flink was als de schrandere marskramer Autolycus niet onaardig, maar bij lange na en in alle opzichten niet lenig en authentiek ge noeg. Het is ondoenlijk alle prestaties hier zelfs maar te vermelden, doch een uitzon dering moet worden gemaakt voor het su blieme toonbeeld van potsierlijke type ringskunst door Paul Steenbergen, nota bene als „derde edelman". In de ruime decors van Hutchinson Scott konden de spectaculaire kanten ruimschoots tot gel ding komen. Voor de opzet van dit inge wikkeld samengestelde geheel door Peter Wood volgens het principe van wijze-ernst op-een-afstand en voor het handhaven van de milde ondertoon der gloedrijke verzoe ningsgedachte kon men oprechte bewonde ring hebben. Jurriaan Andriessen was, naar het.mij toeklonk, zeer gelukkig met zijn muzikale bijdragen. Wie op schoonheid ingestelde oren heeft, mag ondanks de ge signaleerde bezwaren tegen deze opvoe ring, toch niet verzuimen dit uitzonderlij ke verdichtsel bij een eventuele herhaling te volgen. David Koning Operastaking. Het personeel van de opera's in Italië is een driedaagse sta king begonnen als protest tegen de voor genomen halvering van de staatssubsidies. Zij eisen intrekking van een hervormings wet van de regering, die beoogt drasti sche bezuinigingen in het opera-wezen in te voeren. De regeringssubsidies zouden met 50 percent worden verminderd en het opera-personeel vreest dat massale ont slagen zullen volgen. Alexander Moskowski. De Neder landse violist Alexander Moskowsky, die de laatste 21 jaren deel uitmaakte van het Hongaarse Strijkkwartet en die sinds jaren in de Verenigde Staten gevestigd was, heeft dit ensemble en Amerika ver laten. De kunstenaar, die ondanks zijn langdurig verblijf in het buitenland Ne derlands staatsburger is gebleven, heeft vanaf 1 januari 1960 de benoeming aan vaard als ,;professeur de la classe supe rieure" aan het conservatorium Schola Cantorum te Parijs, waar hij ook tegen woordig verblijf houdt. Ballet „Glazen Muren". De jonge choreograaf Robert Kaesen, wiens ballet Kringloop enige jaren geleden een eerste prijs voor choreografie verwierf, studeert thans bij het Amsterdams Ballet een werk in, getiteld Glazen Muren. Robert Kaesen heeft dit moderne ballet gemaakt op mu ziek van Hamilton en Stan Kenton. Decors en kostuums worden ontworpen door Ro ger Chailloux. De première wordt ver wacht op 5 februari in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Ben Traven. De schrijver die zich achter het pseudoniem Ben Traven ver bergt is een Joegoslaaf, aldus het in Bel grado verschijnende blad Vjesnik u Srije- du. Ben Traven is volgens een boeren familie uit het Sloweense plaatsje Utik hun jongste broer Francelj, die in 1910 naar de Verenigde Staten emigreerde. De familie naam van het gezin werd niet genoemd. Ben Traven heeft talrijke best-sellers ge schreven. Hij is er tot nu toe steeds in ge slaagd zijn identiteit geheim te houden. De sopraan Tatiana Kozelkin, die haar muzikaal en in voorbeeldige eenheid van muziekstudie in haar geboortestad Kief door de tweede wereldoorlog moest af breken, dwangarbeid verrichtte en na een stoutmoedige vlucht een leven van zeer grote ontberingen leidde, is thans een twaalftal jaren in ons land. Zij heeft zich indertijd in ons land met grote energie weer op de zangstudie toegelegd en twee jaar geleden oogstte zij daarvan de be loning: de eerste prijs op een in Italië gehouden zangconcours. Maandagavond gaf Tatiana Kozelkin een liederen-voordracht in het „Huis met de Sleutels" te Heemstede, waar een zeer talrijk auditorium haar begroette. De zan geres had voor dit optreden een Italiaans- Russisch programma samengesteld, een combinatie van muziek-stijlen en van artistieke mentaliteiten, die men zelden zal ontmoeten en waarvan de rechtvaar diging, die Tatiana Kozelkin met haar voordrachten zou geven, met begrijpelijke spanning tegemoet gezien werd. Want een „Russische" stem heeft een heel eigen ka rakter en dit wordt zeker niet uitsluitend door de physiologische gesteldheid van de stemorganen bepaald. En hetzelfde kan men ook zeggen van de Italiaanse stem. die een even geprononceerd „geboorte recht" heeft mede gekregen. Tatiana Kozelkin heeft gelukkig geen moeite gedaan zich te verloochenen ter wille van een specifiek „Italiaanse" inter pretatie. Zij is bij haar voordracht van oude 17e en 18e eeuwse liederen van Cal- daro, Paisiello, Scarlatti en Gluck zich zelf gebleven, hetgeen in dit geval wilde zeg gen: zij heeft zich aan de vertolking ge geven als een menselijk bewogen zangeres, die de liederen op een hoog niveau van universele kunst wil brengen. Maar van de gematigd-moderne Italiaanse liederen van Pratella, Pizetti en Respighi kwam, zij het met reserve toegelaten, toch het accent van Slavische melancholie, van stille weemoed, misschien door de keuze der liederen met te weinig lichtende con trasten, maar onweerstaanbaar aangrij pend van werking als emotioneel element in een schone en gave stemklank en in een diep-doorvoelde zegging van het woord. Wat zich bij deze voordrachten vaak nadrukkelijk liet gelden was de drama tische kracht van deze klankrijke, tot grote expansies te brengen sopraan-stem, vocale eigenschappen, die na de pauze bij liederen en aria's van Moessorgsky, Gretsjaninof, Rimsky Korsalcof en Rach- maninof nog overtuigender en veelvuldiger aan de dag konden treden. Want deze lie deren omvatten meer dan alleen de uiter lijke aanleiding, waarom zij werden ge dicht. Van waar anders de stil-makende werking van Moessorgsky's „Wiegelied voor Jeromoesjka", de ontroering voor Gretsjaninofs „Sneeuwvlokjes" en voor zijn van somberheid vervulde „Steppe"? Tatiano Kozelkin gaf zich met uit nemende vocale beheersing, met aange boren begrip voor de muziek en de poëzie in deze liederen en met oprechte dienst baarheid aan haar vertolkingen, waarbij zij door de pianiste Ro van Hessen zeer In de Galerie Charpentier te Parijs is ten bate van het getroffen Fréjus een grote schilderijenverkoop gehouden, die 1.107.000 harde Franse franken heeft opgebracht. De veiling werd bij gewoond door de burgemeester van Fréjus, de heer Henri Leotard en echt genote (voorgrond). Jazz Train 1960. Tijdens een tussen landing op Schiphol heeft directeur Mer- vyn Nelsori vatV de show „Jazz Train 1960" een musical die de geschiedenis van de jazz tot onderwérp heeft en die binnen kort in Rome in Europese première gaat meegedeeld dat het gezelschap tegen het einde van de zomer in Amsterdam (ver moedelijk Carré) en Den Haag twee voor stellingen zal geven. interpretatie werd begeleid. Tatiano Kozelkin verdient ongetwijfeld groter bekendheid. Ik ben er van over tuigd dat haar capaciteiten op het gebied der dramatische kunst groot zijn en ik hoop dat deze spoedig veel meer bekend heid zullen krijgen dan tot nu toe het ge val is geweest. P. Zivaanswijk In het gemeentelijke lyceum aan de Zcemanslaan te Badhoevedorp is gister avond om acht uur de tegeltentoonstelling „Kunst in het klein" geopend. Een expo sitie samengesteld door het bureau van de rijksinspecteur voor roerende monu menten te Den Haag. Met een kort welkomstwoord aan de tal rijke aanwezigen, onder wie de wethou ders der Haarlemmermeer, de heren Van der Zwaard, Brouwer en Boogaard en tal rijke verenigingsbestuurders opende de burgemeester van de gemeente, de heer C. G. van der Willigen de tentoonstelling. Bij zijn openingsspeech wees de eerste burger van de Haarlemmermeer op het interessante van deze rondreis-expositie. In drie achtereenvolgende jaren heeft de Haarlemmermeer een dergelijke expositie gehad Dat was in 1958, toen men met het organiseren hiervan begon, de tentoonstel ling „De boer en de schilderkunst" en in 1959 „Stad en landschap". Het speet de heer Van der Willigen, dat de expositie slechts in één plaats van zijn gemeente kon worden gehouden. Niettemin hoopte hij, dat er ook vele inwoners van de andere woonkernen deze interessante tentoonstel ling zouden bezoeken. Na het openingswoord sprak de heer Din geman Korf sr. over de bijzonderheden van de tegels. Aan de hand van enkele voorbeelden verduidelijkte de spreker zijn korte praatje. Zo wees de heer Dingeman Korf op de geschiedenis, de ontwikkeling en de techniek bij het maken van tegels. (Zie zijn artikel in Haarlems Dagblad 17 okt. 1959 Red.). De spreker vond het jammer dat tegenwoordig een overgroot deel van de oude tegels naar Amerika wordt geëxposeerd, waardoor het voor de Nederlandse verzamelaar bijna onmoge lijk wordt goede exemplaren in handen te krijgen. Tot slot vertoonde de heer Dinge man Korf nog enkele kleurendia's van zijn verzameling. De tentoonstelling De tentoonstelling bestaat uit: origine le, voornamelijk Nederlandse tegelta bleaus, geëxposeerd op schotten, en tegels in vitrines; voorts foto's op acht borden gemonteerd; deze geven een beeld van ach tereenvolgens, de geglazuurde tegel in de oudheid, in de landen van de Islam, in Europa tot ongeveer 1560, de verspreiding van de Nederlandse tegel in Europa, de toepassing in ons land, tegeltableaus en de techniek (de manier waarop de tegel wordt vervaardigd). Deze zeer interessante tentoonstelling is gratis toegankelijk tot en met zondag 24 januari, op werkdagen van 2-5 uur en van 7.30-10 uur n.m 's Zondags alleen van 2-5 uur. Een tentoonstellingsgids, waarin de verschillende invloeden, technieken enzo voorts worden besproken, alsmede afbeel dingen van de geëxposeerde tegels zijn te vinden is op de tentoonstelling te ver krijgen a f 1.-. WASHINGTON (UPI) De senator Wayne Morse uit de staat Oregon heeft zich aangediend als de derde Democrati sche kandidaat voor het partijcongres, dat een officiële Democratische kandidaat voor het presidentschap zal aanwijzen. Vóór hem hadden de senatoren John F. Kennedy (uit Massachussetts) en Hubert Humphrey (uit Minnesota) zich reeds of ficieel kandidaat gesteld voor de nomina tie. De democratische senatoren Lyndon Johnson en Stuart Symington gelden ook als kandidaten, en zijn bezig aanhangers te zoeken maar hebben nog geen officiële aankondigingen laten horen. Senator Wayne Morse heeft meegedeeld dat hij zich kandidaat zal stellen voor de voorverkiezingen in het district Columbia (waarin Washington ligt). Deze „primary" wordt op 3 mei aanstaande gehouden. (Van onze correspondent in Bonn Bondskanselier Adenauer begon gisteren zijn tweedaags bezoek aan West-Berlijn waarheen hij voor de veiligheid vloog met een Amerikaans militair toestel met een aantal verklaringen over de sta tus van de stad. Steeds weer legde hij er de nadruk op, dat iedere wijziging van de ze status zal neerkomen op een benade ling van het Westen en West-Berlijn. „Het Westen moet zich", aldus Adenauer „niet door de Russen om de tuin laten leiden maar integendeel uiterst waakzaam blij ven. De heer Kroesjtsjev heeft niet zoveel raketten dat hij alles naar zijn hand kan zetten". Dit Berlijnse bezoek van Adenauer het tweede in vérloop van een goed half jaar is zowel te Bonn als te West-Ber lijn op grootscheepse wijze aangepakt. De bondskanselier voerde onder meer bespre kingen met de socialistische burgemees ter Willy Brandt over wie steeds meer (Van onze correspondent in Londen) Het volgende weekeinde komt de spoed- conferentie over Cyprus bijeen in Londen om de nieuwe status van het eiland, tot dusverre een Britse kroonkolonie, te be zegelen. Het verluidt dat aartsbisschop Makarios er voorstander van is dat de nieuwe Cyprische republiek volledig lid zal worden van het Britse gemenebest en niet een min of meer los aanhangsel daar van. Een bijzonder probleem vormt de ver binding van Cyprus met Griekenland en Turkije, maar het is altijd verbazingwek kend hoe elastisch het Gemenebest is zo dat ook hieraan wel een mouw zal wor den gepast. In Londen heerst vertrouwen dat het vraagstuk van de omvang van de militaire bases, welke onder Britse soevereiniteit zullen blijven, opgelost zal worden. De Cyprioten willen echter dat het gehele eiland een economische eenheid zal vor men en dat er geen toestand zal ontstaan zoals in Hongkong. Een Britse vrijhaven zal niet worden geduld. Waarschijnlijk krijgt Groot-Brittannië wel bepaalde ad- ministi-atieve faciliteiten in de gebieden grenzende aan de bases opdat de laatste behoorlijk kunnen functioneren, maar deze faciliteiten zullen waarschijnlijk slechts duren totdat de Cyprioten de ad ministratieve functies van de Britten kun nen overnemen. Cyprus voelt niets voor een Britse politieke enclave. De Britten wilden oorspronkelijk een soeverein ge bied van 145 vierkante mijl. De Grieks- Cyprioten wilden niet verder gaan dan 36 vierkante mijl, waarna de Britten hun aanspraken lieten vallen door genoegen te nemen met 120 vierkante mijl. In Londen moet hierover een compromis worden be reikt. Aartsbisschop Makarios staat onder zware druk van Grivas, de vroegere ver zetsleider, die de Britten zo weinig moge lijk wil tegemoet komen. Cyprus rekent overigens ook op voortge zette Britse financiële hulp. Akkoord over grondwet NICOOSIA (AFP) De commissie voor een grondwet voor Cyprus heeft haar werkzaamheden beëindigd met een volle dig akkoord. Vandaag zal zij voor het laatst bijeenkomen Na verscheidene maanden van arbeid tijdens welke de Griekse en Turkse me ningen dikwijls botsten, is men het ten slotte eens geworden over een definitieve Engelse tekst voor een grondwet, welke binnenkort in het Grieks en het Turks ver taald zal worden. berichten gaan dat hij, in plaats van pro fessor Carlo Schmid, S.P.D.-kandidaat voor het kanselierschap bij de Westduitse ver kiezingen in 1961 zal worden. Te West-Berlijn bleken de huidige bonds kanselier Adenauer en zijn mogelijke con current Brandt het over West-Berlijn bij zonder eens te zijn. In het stadsparlement verklaarde de bondskanselier, die opnieuw blijk gaf van een prima vorm ondanks zijn 84 jaren, dat de rechtsstatus van de stad niet aangetast mag worden. Zou dat tóch gebeuren, zou het Westen aan zijn rechten en plichten laten morrelen dan zou dit regelrechte capitulatie voor Moskou zijn. Dat betekent volgens Adenauer ook dat de vrijheid voor de onvrijheid zwicht en van de ene capitulatie komt dan de andei-e. Spanning Hierom hoopt de bondskanselier dat de westelijke mogendheden op de conferentie met Kroesjtsjev in mei te Parijs, zullen vasthouden aan het standpunt dat zij rech ten en plichten in Berlijn hebben die in het verdrag met de Sovjet-Unie zijn vast gelegd en niet eenzijdig veranderd kunnen worden. Met alle beslistheid, aldus Ade nauer, moet dit standpunt tegenover Kroesjtsjev gehandhaafd worden. Berlijn is de hoofdstad van Duitsland en vormt thans een integrerend bestanddeel van de Bondsrepubliek. Het Berlijnse probleem kan pas definitief geregeld worden na een definitieve oplossing van het Duitse pro bleem. Desondanks verkondigde Adenauer gis teravond in een televisiegesprek dat „niet alles terzake van Berlijn onveranderd kan blijven. Wel moet de basis van de huidige status ongewijzigd gehandhaafd worden maar modaliteiten zijn te veranderen" In dit verband sprak Adenauer over het verkeer en de handel met Oost-Duitsland. Het was de eerste keer sedert lange tijd dat men uit de mond van de bondskanse lier deze mening kon horen. Ontspanning Adenauer wees er in het televisiege sprek nog op dat het Westen zich met het begrip ontspanning niet moet laten beet nemen. Hij weigerde pertinent zich te uiten over de kans van slagen van de top conferentie, een kans waarop zijns inziens geen peil is te trekken. Ontspanning is niet iets dat men thans in zijn zak heeft, zei hij. Er moet nog veel gebeuren waarbij hij de nadruk legde op een goede voorbe reiding van westelijke zijde van de top conferentie te Parijs. Hij hoopt wel op ont spanning en hij toonde zich er van over tuigd dat ook Kroesjtsjev ontspanning no dig heeft voor het doen slagen van het Rus sische zevenjaranplan dat volgens Aden auer onuitvoerbaar is als er spanning in de wereld blijft bestaan. (UPI) De Westduitse socialistische partij heeft de strekking van een vraagge sprek van Adenauer met een verslaggever van „Elseviers Weekblad" in scherpe be woordingen veroordeelt. De bondskanselier verklaarde hierin dat vreedzame coëxistentie met volken die een andere politieke ideologie aanhangen „een illusie" is. De persdienst van de so cialistische partij zegt in een verklaring dat deze uitlating betekent dat men alle hoop op vreedzaam samengaan moet op geven: „deze verklaring betekent dat alle hoop, dat de conflicten in de wereld op an dere wijze dan door oorlog kunnen worden opgelost moet worden opgegeven". (Van onze correspondent in Londen) In Londen is men verstoord over de toon van Adenauers Berlijnse rede. welke lijn recht ingaat tegen de opvatting van de Britse regering, die nog altijd van oordeel is dat de kwestie Berlijn, ai is deze thans op de achtergrond geraakt, juist een mo gelijkheid biedt iets concreets met de Rus sen te bereiken. De conferentie van Ge- nève acht men in Londen daarvoor een goed uitgangspunt, omdat Oost en West elkaar daar zo dicht zijn genaderd dat er inderdaad aan de top kan worden onder handeld. Uit Adenauers rede blijkt dat hij on danks alle westelijke pogingen om eenheid in eigen kamp te bereiken nog steeds ge kant is tegen het Britse standpunt en dat er nog veel zal moeten gebeuren alvorens de kloof in het Westen kan worden over brugd. MOSKOU (UPI) Het Russische pers agentschap Tass heeft het bezoek van Ade nauer aan West-Berlijn „demonstratief" genoemd. Het is, volgens Tass. bedoeld om hinderpalen in de weg naar normali sering van de toestand in de verdeelde stad te leggen. Tass zegt, dat West-Berlijn „niet tot het gebied van de Bondsrepu bliek behoort en in het hart van de Duitse Democratische Republiek ligt". Ook wordt Adenauers rede veroordeeld want daarin bleek dat „de regering van Bonn geen be lang stelt in de komende topconferentie". Hij drong er zelfs op aan bij de westelijke machten af te zien van de resultaten die op de conferentie te Genève van de minis ters van Buitenlandse Zaken waren be reikt in de zomer van 1959, aldus Tass. Spaanse onderscheiding. De heer B. J. E. M. de Hoog, ec. drs. chef van de af deling buitenlandse betrekkingen van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen is benoemd tot commandeur in de orde del Merito Civil van Spanje. De versierselen, die bij deze onder scheiding behoren, werden gisteren in de Spaanse ambassade te 's Gravenhage aan de heer De Hoog uitgereikt door de Spaan se ambassadeur in Nederland, de hertog van Baena. Na lange tijd doet De Groep, waarin een aantal van Haarlems beste beelden de kunstenaars verenigd zijn, dan weer van zich horen. Tot 16 januari wordt ge- exposeerd te Heemskerk in het Her vormd Jeugd gebouw aan de Ten Kate- straat. Bij mijn bezoek trof ik Poppe Damave, bezig met enige uitleg aan een lagere schoolklas. Hij deed dat op sym pathieke, eenvoudige wijze; vertelde niet te veel. Voldoende is dat een geconcen treerd kijken gestimuleerd wordt. Ik vraag me trouwens af wat hij zou moe ten vertellen van bijvoorbeeld de ge- etste composities van Hans Postma of het schilderij „Leven van alle dag" van Hans Mulder, aan wie dat leven van alle dag druk voorkomt als vele andere verschijnselen bij zovele andere schil ders, die dicht tegen de abstracte kunst aanzitten. In Postma's composities gebeurt ook wel zo een en andex-, maar ze zijn boeiender geritmeerd. Het samenspel van grotere en kleinei-e motieven, van gebogen en rechte lijnen is meer helder van aard. Helaas miste ik de reacties van de klas op dit werk. Wel bleek op een vraag van de onder wijzer een grote voorkeur uit te gaan naar het werk van Steyn. Zijn werk mocht ik nog kort geleden naar aanleiding van zijn succesvolle tentoonstelling te Amsterdam bespreken. Meer ben ik nu ook te spreken over het werk van Verpoorten en met name over enige etsen van zijn hand, etsen die van geest getuigen zowel in onderwerp als door behandeling. Damave boeide me dit keer misschien het meest, ook met enkele etsen. De zeer kleine van een ruïne en een Zweedse haven zijn juweeltjes. Bijzonder is ook zijn prent naar Verpoorten in diens atelier. Niets gezegd overigens tegen Damave's schilde rijen en tekeningen, waaronder een strandje met schepen me zeer lief is. Bij gebrek aan beter werd een goede aquarel naar een landschap van A. V. van Baren compositie genoemd, terwijl nu juist net niet de compositie als bijzonder opvalt. Wat veel kleur gebruikt Ab Loots. Het is bij hem een kwestie van te gelijke dosering der onderscheiden kleuren. Funke toont een van zijn laatste en door mij reeds be sproken aquarellen uit het zuiden, een paar uit Parijs en een van het Spaarne te Haarlem, die van een treffende sfeer is. Otto B. de Kat is vertegenwoordigd met een litho en twee etsen. Mari Andriessen leende een voorstudie van zijn dokwerker en een van zijn ver zetstrijder. Het goed gelijkende portret van Verwey door Van Borssum Buisman zie ik altijd weer met plezier. Van Piet van Heerden ontmoet men wat betreft uit drukkingsvormen verschillend werk. Het meest realistische, een meisjeskopje, was me niet het minste. Verder zijn dan nog vertegenwoordigd de beeldhouwers Clay en Th. Mulder. D3 laatste maakt me door zijn geestige kloek, een fijn jongenskopje en een compositie van Jacob en de Engel, een onderwerp dat de laatste tijd vaak wordt aangegrepen, nieuwsgierig naar meer van zijn hand. Bob Buys Het 25-jarig bestaan van de M.I.V.A., de missie-verkeersmiddelen-actie, bestaat binnenkort vijfentwintig jaar en dit jubi leum is voor het bestuur aanleiding gewor den een grootscheepse geldactie te hou den opdat tegemoet gekomen kan wor den aan de verlanglijst van missionaris sen in verre landen. Op deze verlanglijst staan: boten voor de missie in het Ama zonegebied en de Stille Zuidzee, ambulan ces voor India en Afrika, jeeps voor Bra zilië en vliegtuigjes voor Australisch- en Nederlands Nieuw-Guinea enzovoort. In totaal is hiervoor een bedrag van 1,2 mil joen gulden nodig. Het jubileumjaar van de M.I.V.A. start deze week met een loterij, die 300.000 loten van 1 gulden per stuk omvat. Er zijn der tig hoofdprijzen, als auto's, zeilboten, kampeeruitrustingen enzovoort. Voorts zal in een oplage van 800.000 exemplaren een jubileumkrant verschijner met een prijsvraag, die als prijzen veertig vlieg reizen naar Rome vermeldt. Een hoogtepunt zal de speciale televisie uitzending van de K.R.O. zijn op zaterdag avond 9 april die op zichzeli ook al weer het resultaat van een prijsvraag zal zijn, want de M.I.V.A. nodigt ieder ,die er lust voor gevoelt, uit een scenario voor deze anderhalf durende uitzending te maken. In dit scenario moet een quiz, die onder leiding van Godfried Bomans zal worden gehouden zijn opgenomen en een mede werking van Toon Hermans, die tien minu ten van het programma voor zijn rekening zal nemen en die zelf zijn teksten zal schrijven. Het beste scenario, dat voor uitzen ding in aanmerking komt, wordt gehono reerd met 2500 gulden. De deelnemers zul len zich de beperking op moeten leggen niet boven de normale kosten van een Ne derlands televisieprogramma te gaan: dat normale budget is ongeveer 3250 gul den per uur en uiteraard zullen doel en streven van de MIVA en het verkrijgen van geld het programma moeten beheer sen. De MIVA werd opgericht nadat pater Fuhrmann, een missionaris in de diepe binnenlanden van Zuidwest-Afrika, in 1927 een tragische dood vond, omdat hij door het gemis aan een vervoermiddel zonder enige medische hulp in volstrekte een zaamheid ziek was achtergebleven. Tot 1940 heefi de MIVA tot een bedrag van 150.000 gulden aan verkeersmiddelen aan de missie ter beschikking kunnen stellen. In de naoorlogse jaren zelfs voor een be drag van 850.000 gulden. De vervoermid delen variëren van vliegtuigen tot drome darissen, van bromfietsen tot motorboten. Nederland na*ar Manilla. Van 17 tot 25 januari 1960 wordt te Manilla op de Philippijnen een bijeenkomst gehouden van nationale Unesco commissies uit de Aziatische landen. Op grond van de ac tieve deelname van ons land aan de uit voering van het „Unesco Major Project" voor de verbetexdng van het begrip tussen de Oosterse en de Westerse culturen is de Nederlandse commissip uitgenodigd aan de besprekingen deel te nemen. Zij zal worden vertegenwoordigd door haar secretaris, de heer B. J. E. M. de Hoog, ec. drs., chef van de afdeling bui tenlandse betrekkingen van het ministe rie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6