3i% Nertzane. Ondanks bestedingsbeperking nam produktie in 1958 toe Amsterdamsche Bank Positie der banken verbeterd De beurs De contingentsverruiming Nieuw voorstel voor „kleine herziening" van KSG-verdrag DE WEEKSTAAT Geldmarkt verruimd Eisenhower vraagt Con gres opnieuw om wijziging Economische unie met V.S. en Australië Van Ommeren neemt P. A. van Es over WOENSDAG 13 JANUARI 1960 13 Het levensverzekeringsbedrijf Concentratie van Britse vliegtuigindustrie bijna voltooid Onveranderd dividend Obam rente AB renteboekje Heineken tevreden over gang van zaken HANDCREME een produkt van N.V. PHILIPS-DUPHAR Benelux en E.E.G. Agrarische invoer blijft op minimum Washington zal export krachtig bevorderen Z.-Afrika wil industriële samenwerking Ook bij Cobra gaat het naar wens Japans plan Hoger dividend Jean Heybroek Scheepvaart 0 De Verzekeringskamer kan, blijkens haar heden verschenen verslag over 1958, voor wat het bedrijf van de binnenlandse levensverzekeringsmaatschappijen betreft, wederom wijzen op een toegenomen produktie, zij het dat, waarschijnlijk als gevolg van de bestedingsbeperking, de toeneming aanmerkelijk minder was dan in voor gaande jaren. De totale produktie was 4,6 miljard en de netto-vooruitgang 2,8 miljard, waarmede het per einde 1957 verzekerde bedrag ad 29,4 miljard, toenam tot 32,2 miljard per einde 1958. Het verval nam wederom iets toe. De premiereserve eigen rekening beliep einde 1958 in totaal 6,8 miljard. De reserveringsgrondslagen laten in het geheel genomen een ruime marge. Alleen de sterftegrondslagen voor de verzekerin gen bij leven vragen hier en daar, mede met het oog op de nog steeds voortschrij dende verlenging van de gemiddelde le vensduur, enige verbetering. De in 1958 extra aan de premiereserve toegevoegde bedragen, in totaal 20,2 miljoen, houden hoofdzakelijk verband met omrekening van de premiereserve voor verzekeringen bij leven naar een betere sterftegrond- slag. Ondanks belangrijke dotaties uit de bedrijfswinst nam de totale extra zeker heid in de laatste jaren, als gevolg van het op de extra reserve in mindering gebrach te koersverlies op effecten, enigszins af. In 1958 konden zowel uit de bedrijfswinst als tengevolge van voordelige koersver- schil belangrijke bedragen aan de extra zekerheid worden toegevoegd, waardoor deze steeg van 5,7 percent van de premie reserve per eind 1957 tot 6,3 percent per eind 1958. Polishouder profiteert Uit de verslagen der maatschappijen blijkt het streven, zo zegt het verslag, om de polishouders in toenemende mate van deze gunstige ontwikkeling te laten profi teren, hetzij door het verstrekken van winstaandelen, hetzij door uitbreiding van de gezamenlijke beleggingsportefeuille beliep eind 1958 7,4 miljard ofwel 0,7 miljard meer dan per eind 1957. Een be drag van 1,3 miljard aan nieuwe en vrij komende middelen was in 1958 te beleggen.. Wederom onderging de groep „leningen op schuldbekentenis" de grootste uitbrei ding. Deze groep omvat thans bijna 50 per cent van de totale beleggingsportefeuille. De gemiddeld over alle beleggingen ge kweekte interest bedroeg 4,20 percent in 1958 tegen 4,07 percent in 1957. Betreffende de gezamenlijke onderne mingen, die uit hoofde van de wet op het levensverzekeringbedrijf onder toezicht van de Verzekeringskamer staan, kan per eind 1958 de volgende samenvatting wor den verstrekt: Binnenlandse levensverze keringmaatschappijen, 59 in getal, 32.210,5 guldens verzekerd bedrag in miljoenen buitenlandse maatschappijen 7 respectie velijk 441,6, spaarkasondernemingen 6 respectievelijk 568.1 begrafenisfondsen 23 respectievelijk 18,3, totaal 95 respectie velijk 33.238,5. (Van onze correspondent in Londen) De reorganisatie en concentratie van de tot nu toe te veel versnipperde Britse vliegtuigindustrie is in volle gang. Na de samensmelting van Hawker Siddeley, De Havilland en Blackburn and General Air craft, is gisteren een tweede machtige combinatie tot stand gekomen, namelijk tussen Vickers, English Electric en de Bristol Airoplane Company. Hiermede is het plan van de nieuwe minister van lucht vaart, Duncan Sadys, in minder dan drie maanden voltooid. Verder kondigde West- land Aircraft aan dat deze de helicopter afdeling van Bristol overneemt. Westland is de grootste Britse helicopter-fabriek, welke reeds eerder Saunders Roe tot zich heeft getrokken. De toekomst van de Fairey Rotodyne, waarvoor de regering zo veel belangstel ling koestert, is nog onzeker. Bovendien onderhandelt de Vickers-groep nog met de Hunting. Aircraft, de makers van de oefen straaljagers Jet Provost. De nieuwe com binatie heeft nog geen naam. De betekenis van de fusie is vooral dat er thans eenheid is gekomen in Engelands kostbare produktie van geleide projectie len. Nieuw straalvliegtuig De Britse regering is van plan miljoenen ponden in de Britse burgerluchtvaart te steken om van Engeland een eerste klas luchtvaartnatie te maken. Dit is mogelijk geworden door de vermindering van de kosten van de militaire luchtvaart. Waar schijnlijk zal onmiddellijk steun worden verleend aan de ontwikkeling van een Vickers straalpassagiersvliegtuig de VC-11, voor de middenafstand en een straallijn- toestel, dat sneller zal zijn dan het geluid. Duncan Sandys, de Britse minister van Luchtvaart, lichtte de sluier op over de naaste toekomst. Hij zei, dat er weinig twijfel over bestaat, dat in 1970 lijntoe- steïlen voor de lange afstand twee of drie maal zo snel zullen zijn dan het geluid. Een Atlantisch straaltoestel zou in een jaar tijd evenveel passagiers kunnen ver voeren als een oceaanschip van 80.000 ton in eenzelfde periode doordat een dergelijk snel toestel in een jaar duizend vluchten kan uitvoeren. Sandys berekende dat in 1980 tienmaal zoveel mensen zullen vlie gen als tegenwoordig. De luchthavens zullen een geheel automatische landings systeem moeten invoeren om het vliegen onafhankelijk van het weer te maken. De Onderlinge Beleggings- en Admini stratiemaatschappij Obam n.v. te Amster dam stelt voor over 1959 een totaal onver anderd dividend uit te keren van f 6.25 per aandeel B van 50,nominaal. Hier van werd in mei 1959 reeds 2,50 als in terim-dividend betaalbaar gesteld, zodat het slotdividend 3,75 zal bedragen. Boven dien wordt voorgesteld evenals vorig jaar aan aandeelhouders een uitkering te doen van vijf percent in aandelen ten laste van de agioreserve. Het. vermogen der vennootschap per ultimo december 1959 bedroeg circa 15.6 miljoen, overeenkomende met een waarde van circa 270 per aandeel B van f 50 nominaal. Per ultimo november bedroegen deze cijfers respectievelijk f 14.8 miljoen en 255 en per ultimo december respec tievelijk f 10,3 miljoen en 218,50. Inzake de werkzaamheden van de Ver zekeringskamer vermeldt het verslag on der andere dat de Kamer het niet alleen tot haar taak rekent de ontwikkeling van elke onderneming afzonderlijk in het oog te houden, maar dat ook de situatie van het bedrijf in zijn geheel haar volle en voort durende aandacht heeft. Uit de cijfers blijkt dat de collectieve levensverzekeringen een groeiend percen tage van het geheel uitmaken. Het aantal polissen per eind 1958 beliep voor de ka pitaal- en renteverzekeringen 5.897.956 en voor de volksverzekeringen 17.841.621, al gemeen totaal derhalve 23.739.577. In 1958 werd tot een bedrag van rond 1288 miljoen belegd. Hierbij dient nog 28 miljoen geteld te worden van aan nieuwbouw bestede bedragen. Het totale belegde bedrag kan dus worden gesteld op 1316 miljoen. Onder de nieuwe beleggin gen namen de leni en op schuldbekente nis wederom de belangrijkste plaats in. Voor een bedrag van 2.535,3 miljoen was het levensverzekeringsbedrijf betrokken bij de kredietverlening aan de overheid. In de financiering van het bedrijfsleven was het betrokken voor 1532 miljoen (in 1957 f 1334 miljoen), ofwel 20.8 respectie velijk 19,8 percent van alle beleggingen. Advertentie Stortingen en terugbetalingen zijn niet alleen mogelijk bij het kantoor van uitgifte, doch bij alle 231 kantoren van de waar tevens gaarne alle Inlichtingen worden verstrekt Bij Heineken's Bierbrouwerij Maat schappij n.v. te Amsterdam heeft de om zet zich, na afsluiting van het boekjaar 1958-'59 per 30 september 1959, behoorlijk ontwikkeld. In het binnenland zelfs zeer goed. De export was enigszins minder, doch dit zegt op het huidige tijdstip wei nig, daar de verkoopmaanden nog moeten komen. Het bestuur is zeer tevreden over de gang van zaken. Aldus heeft het des gevraagd medegedeeld op de heden ge houden jaarvergadering. Van bestuurszijde werd verder ver klaard dat de dividendvastelling voor gesteld werd een dividend te bepalen van elf percent tegen twaalf percent over 1957- '58, doch over een van 20 miljoen tot 35 miljoen verhoogd kapitaal heeft een punt van grote overweging uitge maakt. Opgemerkt werd dat het bier klimaat de laatste jaren uitzonderlijk goed is geweest, doch dat de dividendpolitiek bij Heineken zeer conservatief is. Advertentie Nertzane is de ideale creme voor ruwe handen, kloven en schrale huid. Nertzane is afkomstig van de edele nerts en maakt uw handen zacht en blank als nertsbont. tl. 2.40 per royale tube. Vi cm. Is voldoende voor heide handen. Ter uitvoering van artikel 33 van het EEG-verdrag is te rekenen van 1 januari 1960 af de totale waarde van de Benelux- contingenten evenals van de globale con tingenten voor invoer in Nederland uit de EEG-landen ten opzichte van 1959 met 20 percent verhoogd. Hieronder zijn begrepen contingentsverhogingen voor produkten, waarvoor met ingang van 1 januari 1959 een contingent werd ingesteld van 3 pet. van de nationale produktie, tot 4 pet. van deze produktie. Afgezien van de onder de laatstgenoem de regeling vallende contingentsverruimin gen bedraagt de verhoging voor de afzon derlijke produkten in de industriële sector 20 pet. Voor de produkten in de landbouw sector, waarop zoals bekend nog geen ge meenschappelijk Beneluxinvoerregime van toepassing is, heeft de Nederlandse rege ring echter gemeend voorshands het door het verdrag toegestane minimum van 10 pet. te moeten aanhouden. Hiermede wordt het voorgeschreven percentage van 20 pet. verhoging van de totale waarde der con tingenten niet aangetast, aangezien op pro dukten een minder liberale gedragslijn dan sector, waarvoor met ingang van 1 januari 1959 een contingent is ingesteld van 3 pet. van de nationale produktie, een verhoging met 1/3 van toepassing is. Hierbij kan worden opgemerkt, dat de Nederlandse regering bij de landbouwpro- dukten een minder liberale bedragslijn dan vorig jaar heeft gevolgd, toen de contin genten integraal met ten minste 20 pet. werden verhoogd. Deze minder liberale Joepassing van de verdragsbepalingen wordt gemotiveerd door de tot op heden opgedane ervaringen met betrekking tot de wijze, waarop in de partnerlanden de verplichting tot verruiming van sommige contingenten voor landbouwprodukten is De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. zal op 26 januari nieuwe voorstellen bij de E.G.K.S.-ministerraad indienen voor ver lenging van de op 10 februari aflopende wederaanpassingshulp aan mijnwerkers, zo heeft de Italiaanse voorzitter van de Hoge Autoriteit, Malvestiti, dinsdag in het Europese parlement te Straatsburg ver klaard. In de nieuwe voorstellen zal de Hoge Autoriteit rekening houden met de op merkingen van het Europese Hof in Luxemburg, dat onlangs voorstellen van de Hoge Autoriteit en de ministerraad verwierp. Die voorstellen voorzagen in een zogenaamde „kleine herziening" (van artikel 56) van het E.G.K.S.-verdrag om wederaanpassingshulp aan mijnwerkers mogelijk te maken. Het ziet er naar uit, dat de Hoge Autoriteit weer met de oor spronkelijke voorstellen voor de minister raad zal verschijnen. Malvestiti verklaarde dinsdag ervan overtuigd te zijn. dat „met goede wil van alle betrokken partijen" voor de fatale datum van 10 februari een oplossing zou kunnen worden gevonden, zodat de mijn werkers niet. de dupe zullen worden van de wederaanpassing der mijnindustrie. De Amerikaanse minister van Handel, Frederick Müller, heeft in een persconfe rentie medegedeeld, dat de Amerikaanse regering krachtig zal streven naar uit breiding van de uitvoer en vermindering van het tekort op de betalingsbalans. In het kader van dit streven zal de regering de commerciële staven van haar ambassa des uitbreiden en in het buitenland per manente tentoonstellingen van Amerikaan se goederen inrichten. Minister Müller verklaarde, dat het zeer wel mogelijk moet worden geacht de uit voer met 10 a 15 percent te doen stijgen, waardoor de betalingsbalans met 2 miljard dollar per jaar zou verbeteren. In 1959 be droeg het tekort op de betalingsbalans on geveer 4 miljard dollar. Gedurende een vierdaags verblijf in ons land zoekt de heer E. R. Walker, bestu rend directeur van de fa. E. R. Walker en Co. te Port Elizabeth, contact met de Ne- drelandse industriëlen die bereid zijn hun produkten in de Unie van Zuid-Afrika te laten produceren, het zij op „royalty"- dan wel op „know-how"-basis. Tijdens een maandagavond ten huize van de handels secretaris voor Zuid-Afrika in Den Haag, de heer J. H. Brand, gehouden ontvangst deelde de ambassadeur van de Unie, dr. F. E. Geldenhuys, mee dat het hem ver heugde dat verscheidenen van de aanwe zigen uit de kring van de Nederlandse handel en industrie denken aan vestiging in Zuid-Afrika of aan samenwerking met Zuidafrikaanse belangen De heer Gelden huys gewaagde van de grote industriële en investeringsmogelijkheden in zijn land. Hij wees er onder meer op, dat in Port Elizabeth, een van de grote nijverheids centra in de Unie, de waarde van de pro duktie van het particuliere bedrijf reeds in 1953 niet minder dan 800 miljoen pond sterling bedroeg. Uit de cijfers va-n de weekstaat der Nedcrlandsche Bank per 11 januari blijkt een sanering van de geldmarkt, die in de hand is gewerkt door de tegen het einde van het jaar door de centrale bank ver leende faciliteiten, waarvan de handels banken denkbaar gebruikt hebben ge maakt. Tevens blijkt dat deze hulp haar uitwerking heeft gehad en dat de banken in staat zijn geweest, dank zij hun ruime saldo, het afgegeven schatkistpapier weer van de Turfmarkt over te nemen. Dit laatste wordt aangetoond door de post „wissels door de bank gekocht", die verminderd is met 163 miljoen, waarvan 128 miljoen een gevolg was van de terende 35 miljoen van het vervallen terugkoop van schatkistpapier en de res- 10 januari-papier, dat de centrale bank had overgenomen nog voordat de boven bedoelde faciliteiten waren aangeboden. Thans moet nog het 15 januari-papier vervallen. De voorschotten zijn tot een uitzonder lijk laag peil gereduceerd en wel tot iets meer dan' 12% miljoen. Dit betekent een daling van bijna 55 miljoen. Men neemt aan dat de opneming van deze dure voor schotten niet van de handelsbanken is uitgegaan, maar van de Bank voor Neder landse Gemeenten, vermoedelijk als voor uitbetaling op leningen. De handelsban ken hadden deze voorschotten, gezien het surplus op hun saldo, bepaald niet nodig. De circulatie is met het forse bedrag van ruim 140 miljoen ingekrompen. Daar mee is echter nog niet de volledige uit zetting van deze maand teruggekeerd. Men Bij de n.v. Cobra te Amsterdam is de gang van zaken in het per 1 oktober 1959 begonnen boekjaar 1959-'60 tot nu toe zeer bevredigend geweest. Dit was een van de mededelingen die desgevraagd door het bestuur werden verstrekt in de heden ge houden jaarvergadering, waarin de jaar stukken werden goedgekeurd en het divi dend werd bepaald op negen percent over het van 15.750.000 tot ƒ21 miljoen ver hoogde kapitaal. Afgezien van de tot nu toe gevolgde conservatieve dividendpoli tiek moet het bestuur ook rekening houden met het feit dat de politieke constellatie in de landen, waar de brouwerijen waar in de Cobra belangen heeft werkzaam zijn, ofwel aan het veranderen is of op het punt staat te veranderen. Het bestuur acht het beter tot een gunstiger geografi sche spreiding over te gaan. Getracht wordt zich te nestelen in de Euromarkt, waarbij de gedachten uitgaan naar Italië. Welke investeringen en hoe groot de be dragen zullen zijn, die hiervoor nodig zijn, valt op het ogenblik niet te overzien. Zoals bekend werd over het boekjaar 1957-'58 een dividend uitbetaald van twaalf percent over een kapitaal van f 15.750.000. In het jaarverslag werd reeds aangekondigd dat het in de toekomst wellicht nodig zal zijn de uitdelingspolitiek aan tc passen aan het streven naar grotere geografische sprei ding. schat dat deze week nog circa 70 mil joen uit de circulatie moet komen. Het saldo van de schatkist is met 26 miljoen verminderd. Enerzijds heeft de staat 120 miljoen moeten betalen als aflossing van papier, anderzijds zijn be lastinggelden binnengekomen, die voor de gehele maand januari worden geraamd op 70 a 80 miljoen voor de kohier en op 350 a 400 miljoen voor de niet-kohier belastingen. Het saldo van de banken is met 20% miljoen verminderd, maar des ondanks is hun positie nog stevig. De geldmarkt is sedert gisteren aanzienlijk aan het verruimen. Er is een ontspanning gekomen en de reële geldrente, die circa 2% percent was, loopt naar de 2 percent. Goud bleef onveranderd. Er is een devie- zenaanwas van 10 miljoen, grotendeels convertibel. Het renteplafond in de V.S. President Eisenhower heeft heden op nieuw aan het Amerikaanse Congres ver zocht het bij de wet op 4)4 percent ge stelde rente-maximum voor langlopende staatsfondsen op te heffen. Hij zei dat zulk een besluit een gebiedende noodzaak is wil de economische groei voortduren. In zijn speciale boodschap riep de president in herinnering dat hij een zelfde verzoek reeds in juni van het vorig jaar had ge daan. Hij stelde dat het laten rusten van dit verzoek door het Congres tot resultaat had dat de kortlopende schuld veel snel ler is toegenomen dan anders het geval zou zijn geweest. De kosten voor de schat kist van lenen op korte termijn zijn ge stegen tot het hoogste niveau in tientallen jaren. Een plan voor de vorming van een eco nomische unie van Japan, de Verenigde Staten, Canada en Australië om de econo mische campagnes te beantwoorden van de Westeuropese handelsblokken en de com munistische landen zal binnenkort aan de Amerikaanse regering en aan leiders van het Amerikaanse bedrijfsleven worden voorgesteld door twee leden van de Japan se delegatie, die in opdracht van premier Kisji op 19 januari te Washington het her ziene Japans-Amerikaanse veiligheidsver drag zal tekenen. Deze twee leden zijn toonaangevende fi guren uit het Japanse bedrijfsleven. Het zijn Tadasji Adatsji, voorzitter van de Ja panse Kamer van Koophandel, en Teizo Horikosji, secretaris-generaal van het Ver bond van Economische Organisaties. Het voorstel vertegenwoordigt het standpunt van de meerderheid van de financiële en de zakenwereld in Japan. Adatsji en Hori kosji zullen donderdag reeds naar de Ver enigde Staten vertrekken; de rest van de delegatie volgt later. nagekomen en die sterk afweek van de door Nederland in 1959 gevolgde methode. Eveneens op grond hiervan heeft de Ne derlandse regering nog geen besluit geno men tot vaststelling van de contingenten voor tarwe, tarwemeel en suikerbieten. Tevens hebben de Beneluxlanden beslo ten de invoer van een aantal produkten, welke formeel nog aan kwantitatieve res tricties was onderworpen, doch waarvoor vrijwel onbeperkt vergunningen werden verstrekt te liberaliseren. Deze liberalisa tie geldt ook tegenover de OEES- en GATT-landen. De Beneluxlanden zijn be reid deze liberalisatie in EEG-verband te consolideren, wanneer andere EEG-part- ners hiertoe ook willen overgaan. De raad van commissarissen van Jean Heybroek n.v. Ijzerwaren te Bilthoven zal aan de algemene vergadering van aan deelhouders voorstellen, over het boekjaar 1958—1959 een dividend van 11 percent uit te keren. (Over 1957/1958 werd 9 per cent uitgekeerd). Aagtedijk. 13 te Marseille. Aagtekerk. 13 te Port Elisabeth. Achilles, 13 te Manta. Adonis. 12 v. Caripiti n. Cuidad Bolivar. Aegis, 12 rede Galveston. Agememnon 13 te Willemstad. Alblasserdijk. 12 v. Hamburg n. Rotterdam. Algol, 12 te Bremen. Alloth. 12 v. Curagao n. La Guaira. Alphacca, 12 v. Bremen n. Antwerpen. Alkmaar. 12 m. O. Gibraltar n. Rotterdam. Ampenan. 12 te Sngapore. Amstelkroon. p. 12 Malta n. IJmuiden. Annenkerk, 14 te Suez verw. Arendsdijk, 11 v. Mobile n. Tampa. Arendskerk 12 v. Charleston n. New York. Artemis, 12 te Amsterdam. Baarn, 12 v Pto Cabello n. Guanta. Bantam, 13 v. Rotterdam naar Hamburg. Borneo, 13 v. Hamburg n. Rotterdam. Caltex Arnhem (t), 12 v. Bahrein n. Djibouti. Caltex Delfzijl (t), 12 van Brunsbuettel n. Pernis Caltex Eindhoven, p. 13 Straat Ormoesz n. Bah rein. Caltex Gorinchem (t), 13 te Fredericia. Caltex Pernis (t). 12 dw. Bone n. Port Said. Camerounkust, 13 v. Port Harcourt n. Accra. Castor, 13 v Izmir n. Lissabon. Celebes, 12 te Zanzibar. Charis, 12 te Antwerpen. Clstula (t), 12 v. Chittagong n. Singapore. Congokust, 13 te Freetown. Crania (t), p. 12 Kaap de Goede Hoop n. Curagao Eenhoorn, 13 te Beyrouth. Elizabeth B 13 te Cristobal. Friesland SSM, p. 12 Flnisterre n. Rotterdam. Graveland, 12 v. Paranagua n. Rio de Janeiro. Gooiland, 12 v. Ilheus n. Las Palmas. Grootekerk, 11 v. Tunis n. Gunea. Guineekust. 12 v. Pte Noire n. Takoradi. Hispania, 12 v. Antwerpen n. Houelva. Houtman, 13 te Dunedin. Ittersum, 12 te Antwerpen. Jacob Verolme, 12 dw. Cuba n. Baltimore. Johan van Oldenbarnevelt, 12 v. Southampton na Genua. Kaap Hoorn, 13 te Lyttelton. Kalydon (t) 13 te Rotterdam. Karsik, 12 v. Reunion n. Durban. Katelysia ;t), 12 v. Niigata n. Singapore. Kennia (t), 12 v. Dakar n. Kaapstad. Kermia (t), 12 v. Kingston n. Curagao. Korendijk. 12 v. New Portnews n. New York. Krebsia (t), 12 130 m. N.N.O. Finisterre n. R'dam. Kreeft, 13 v. Rotterdam n. Vigo. Kryptos (t), 12 te Kawasaki. Kylix (t). 13 te Rotterdam. Laarderkerk. 12 te Bremen. Langkoeas, 13 te Singapore. Leeuwarden. 12 v. Port Said n. Antwerpen. Lelvkerk, p 13 Tunis n. Port Said. Lieve Vrouwekerk, 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Lindekerk, 13 v. Port Said n. Catania. Llssekerk. 13 v. Port Said n. Liverno. Lombok, 13 te Penang. Maetsuycker, 13 te Singapore. Mariekerk, p. 12 Kaap Sebastiaan n. Marseille Markelo, 13 van Amsterdam n. Rotterdam. Meliskerk. 12 v. Bandarabbas n. Khoralaml. Merselloyd, 12 te Rotterdam. Mitra (t), 12 v. Rotterdam n. Thameshaven. Molenkerk, 12 v. Aden n. Karachi. Moordrecht, 12 te Suez. Nanusa, 12 v. Bahrein n. iSngapore. Nestor, 12 v. Carupano n. Baltimore. Noordwijk. 12 rede Monrovia. Oostkerk, 13 te Rotterdam. Oraniefontein, 12 v. Las Palmas n. Kaapstad. Oranje Nassau, 12 v. Kingston n. Santiago de Cuba. Osiris, 12 v. Maracaibo n Bachaquen. Overljsel. 12 60 m. WtN Gavdo n. Port Said, Papendrecht (t), p. 13 Ouessant n. Wismar. Peperkust, 13 te Antwerpen. Pieter S, 12 v. Rotterdam n. Swansea. Polydorus, 11 v. Liverpool n. Swansea. Prinses Irene. 13 v. Vera Cruz n. Coatzacoalcos. Prins Johan Willem Friso, 12 180 m. O. Grbral- tar n. Antwerpen. Prins Willem George Frederik, 12 60 m. N.O. Oran n. Tel Aviv. Raki, 12 v. Fremantle n. Aden. Reza Shah the Great (t), 12 v. Mena n. Suez. Ridderkerk 13 rede Marseille. Riouw. 12v. Sabang n. Colombo. Roggeveen, 12 1100 m. NOtN Mauritius n. Mau ritius. Rondo, 12 v. Beira. Rotti, 12 v. Singapore n. Sandakan. Rijnkerk, 13 v. Marseille n. Barcelona. Saloum, 12 te Dakar. Samarinda, 12 150 m. NtO Massawah n. Suez. Schie, 13 te Rotterdam. Siaoe, 11 v. Bangkok n. Singapore. Siberoet, 13 te Bangkok. Sloterdijk, 12 dw. Beachy Head n. New York. Sommelsdijk, 13 te Rotterdam. Stad Alkmaar, 13 v. Bremerhaven n. Baltimore. Stad Arnhem, 12 dw. Algiers n. Las Palmas. Stad Schiedam, 12 v. Rotterdam n. Savona. Stanvas Djirak (t), 12 v. Buatan. Statue of Liberty ft), 12 dw. Mozambique n. Philadelphia. Straat Banka, 12 v. Sydney n. Portland. Straat Clarence, 13 te Penang. Straat Clement, 13 v. Mombassa n. Tanga. Straat Mozambique, 12 v. Montevideo n. Santos. Talisse, 12 v Tj. Priok n. Singapore. Tamara (t), p. 12 Algiers n. Hamburg. Thelidomus (t), 13 v. Pta Miranda n. Curasao. Themis, 12 te Rotterdam. TJibodas, 12 v. Balikpapan. Tweelingen, p. 12 Dakar n. Rotterdam. Van Heemskerk, 13 te Durban Van Neck, 12 v. Dunedin n. Auckland. Van Noort, 12 v. Penang n. Manilla. Vasum (t), 12 v. Pta Cardon n. Anacortez. Vlvipara (t), 12 v. Tripoli n. Genua alwaar 16 verw. Bestemming Tjibodas: Manilla. Vlieland, 12 v. Abadan n. Djibouti. Vlist. 12 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Waikelo, 13 te Mombasa, Westertoren p. 13 Thursday Eiland n. Sydney IJssel, p. 13 Ouessant n Rotterdam. Zaanland, p 1 2Rio de Janeiro n. Montevideo. Zonnekerk, 13 te Rotterdam. SLEEPVAART Argus, 12 va IJmuiden te Rotterdam met IJM 24. Cycloop, 12 van IJmuiden te Amsterdam. Gele Zee, 13 van Rotterdam naar zee. Hudson, 23 te Newport News verwacht met W. Alton Jones. Naar wij vernemen zal het rederij bedrijf Phs. van Ommeren n.v. te Rotterdam bin nenkort het cargadoors- en rederijbedrijf P. A. van Es en Co n.v., eveneens te Rotter dam gevestigd, overnemen. Een woord voerder van de directie van Van Ommeren deelde ons desgevraagd mede dat deze overneming wel in de bedoeling ligt maar dat de onderhandelingen nog niet zijn af gesloten. De n.v. P. A. van Es en Co bezit op haar beurt de n.v. Gebr. Smith en heeft ook een eigen vestiging in Amsterdam. De rederij bezit een drietal scheepjes, va riërend van 400 tot 800 ton, die in de korte vaart worden gebruikt. Er bestaat reeds een jarenlange samenwerking tussen Van Ommeren en P. A. van Es en Co in het Amsterdamse scheepsagentuur Van Es en Van Ommeren en in de Londendienst Smith en Van Ommeren. Oplopende koersen De stemming was gisteren flauw bij een kalme handel. Het buitenland kwam met kooporders in de markt en later nam de arbitrage op het lagere niveau de stukken uit de markt. Hierdoor vond in alle hoe ken van de internationale waarden een goed herstel plaats bij toenemende handel. De prijzen voor de internationale waar den kwamen boven de laagste koersen van de niet officiële ochtendhandel uit. AKU trok aan tot 488 op Duitse aankopen. Philips steeg van 786 tot 791 onder Zwit serse belangstelling. Preferente Philips werd op 295 (298) geadviseerd. Unilever liep op van 756 tot 760)4. KLM werd in gevolge Wall Street een paar gulden lager geadviseerd. Gedurende het beursverloop kreeg de vraag naar scheepvaartwaarde de overhand. Ook in cultures vond een goed herstel plaats. Amsterdam Rubber steeg van 118)4 tot 123, Deli mij. op ƒ196 na 194,50. HVA steeg van 164 tot 165 )4. Staatsfondsen onveranderd. Aandelen Vlisco enige punten hoger geadviseerd. De grootbanken lager. Prolongatie 3)4 per cent. (ANP) Boom-Ruygrok verloor een punt op 172, Figee \Vz op 193. VERHANDELDE FONDSEN (g i s t e r en) Totaal: 452 Hoger: 104 (23.1V«) Lager: 257 (56.8%) Gelijk: 91 (20.1%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN slot A.K.U485 g.b.—492 491 Kon. Olie 164.70—167.00 167.00 Philips 782—791 790 Unilever 758765 765 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. 494—49914 498Vi—502 g.l. Kon. Olie 167.50—168 g.l. 167.60-167.80 gl. Philips 794—798 79614—798 g.l. Unilever 770—780 g.L 778)4—780 H.V.A. 17314174 174 g.l. Vorige slotkoers Amsterd. Bank 345)4 Ned. Handel Mij. 255)4 Rotterd. Bank 292 Twentsche Bank. 270 A.K.U 488)4 Albert Heijn 403 1. 495 A Billiton Mij. II.. 372 Bols 530 Biihrmann Papier 442 Deli-Mij 196.80 Dordtsche Olie 783)4 Fokker 325V2 Heineken's 480 Hoogenbosch Sch. 225 Hoogovens 814 H.V.A. 169 Tndola 388 437 K.L.M 115.50 680)4 Kon. Olie 166.70 Müller Nat. Bez. 390 Nederl. Ford 400 Ned. Gist. en Sp. 334% Ned. Kabelfabr... 450 Philips Gem. Bez. 791H Philips Pref 292 A'dam Rubber 123)4 Sikkens Lak 585 1. Stokvis R.S 225% Thomassen Dr. 677 Unilever 762 Yi Van Berkel's Pat. 304 Van Gelder Pap. 259 Van der Heem 230)4 Ver. Machinefabr. 224 Wessanen 290 Wilton Feijenoord 230 Zwanenberg-Org. 560 Interunie 201.50 Robeco 229.— Unitas 510 Ver. Bezit v. 1894 119 H.A.L 167)4 K.N.S.M 192 N. Scheepv. Unie 163 Ommeren, v 263)4 Stoomv. Mij. Ned. 184% Anaconda 6554 Kennecott Copper 98 'A Aluminium Ltd.. 34% Bethlehem Steel.. 5454 U.S. Steel 96% Republic Steel 7154 American Motors 88'4 Genera] Motors.. 54%, Cities Service 49 X Shell Oil 78% Gedane noteringen (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York gedrukt De aandelenmarkt op de Newyorkse beurs herstelde zich gisteren van zijn eer dere inzinkingen maar eindigde toch nog steeds lager voor de vijfde achtereenvol gende beursdag. De handel was matig en werd wat getemperd door de Investment Bankers Association, die een toeneming van zowel de eersteklas aandelen als van de discontovoet verwacht. Du Pont Herstelde zich met meer dan drie dollar maar eindigde toch nog met meer dan vijf dollar lager. International Paper daalde met meer dan vier dollar. Youngstown ging met meer dan een dollar naar beneden in een wat gemakkelijker reagerende staalgroep. Bij de automobiel industrie kwam een gedeeltelijk herstel met American Motors die een stijging van twee dollar en Ford die een fractie wins! noteerde. In totaal werden 3.760.000 aan delen verhandeld. Van 1245 fondsen, 376 hoger en 660 lager. Het industriegemiddelde kwam van 667.16 op 660.43, dat van spoorwegen van 157.51 op 156.45 en dat van openbare nuts bedrijven van 87.22 op 86.69. (UPR.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13