Slachtoffers van de ramp beschuldigen gemeente Enorme bres in bezweken dijk kan vanavond gedicht zijn RR HET WEER Een dode geborgen HAZENBERG Roomboter- kletskoppen Aan de bezitters van Prisma horloges Verwarring Welke rol speelde stalen dam wand? DE RAMP IN TUINDORP-OOSTZAAN Achtduizend geëvacueerden zullen pas na weken in hun huizen terugkeren Patisserie DEKKERS Onraakbare raketten voor alle afstanden *5e JAARGANG NUMMER 61 In de krant van heden: Strenge vorst „ER IS GEKNOEID AAN DIE DIJK" Ook hakenkruisgeklad in Utrecht PRISMA Malinovsky: Het woord is aan Dijkbreuk VRIJDAG 15 JANUARI 1960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat. 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Op een persconferentie, die vanmor gen in het Amsterdamse stadhuis is ge houden en waar diverse woordvoerders van de gemeente verklaringen aflegden, heerste een verwarrende sfeer. Het hoofd van de B.B., de heer B. C. Ma- hieu, moest erkennen dat hij eerst uren na de dijkdoorbraak van de ramp op de hoogte was gebracht, en dat hij, om dat er geen sprake is van een „staat van paraatheid" (mobilisatie), geen zeggen schap had over gemeentelijke diensten. Hij verzorgde echter de verbindings diensten met mobilofoons en portofoons ten behoeve van de hulpverlening Van een coördinerend apparaat is ook nu nog geen sprake. De B.B. zorgt voor de verbindingen en de afvoer van de vluchtelingen, de rijkspolitie te water opereert in het gebied om de naar schat ting nog 800 achtergeblevenen weg te halen en de gemeentepolitie zorgt er voor dat het gebied niet door onbevoeg den wordt betreden. Hoewel de B.B.-commandant de on derbrenging en voeding van de dak lozen voor zijn rekening had genomen, wist hij tot vanmorgen elf uur niet beter of het aantal door de watersnood ge troffenen bedroeg 8.000. Maar gister morgen was het gemeentelijk bureau voor de statistiek reeds begonnen met een berekening van het juiste aantal bewoners van het getroffen gebied. Het blijken er, zo deelde dit bureau ons mede, rond 11.250 te zijn. Een getal, nieuw voor ieder, die bij de hulpver lening was betrokken. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 FALCON TWEED 25 KORTING pag. De dijkbreuk bij Tuindorp-Oostzaan 1, 2 Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 6' Buitenlands nieuws -3 Van Dag tot DagS Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Foto-reportage can Tuindorp-Oostzaan 5 Esperanto-cursus 6' Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving 7, 8 Agenda van IJ mond en Haarlem 8 In de Vishal en op zee8 Panda; Ydo en de draak.9 Uitgaan in Haarlem9 F euilleton 9 Horen en Zien 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en droog weer maar later in het noorden van het land plaatselijk enkele sneeuwbuien. Vannacht en mor genochtend weinig wind met op de meeste plaatsen strenge en hier en daar zeer strenge vorst. Morgen overdag zwakke tot ma tige wind uit noordelijke rich tingen en matige tot lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Terwijl Tuindorp Oostzaan onder water stond, vergaderden de hoofden van Am sterdamse openbare diensten om maat regelen te beramen voor een snelle hulpverlening en de organisaties van diverse diensten te coördineren. De chaos van de eerste uren en het leed van de door 't water overrompelde be woners van Tuindorp Oostzaan werden later op de dag door deze organisatie en coördinatie zoveel mogelijk opgevan gen en verholpen. In het Amsterdamse stadhuis vergaderden gistermiddag onder leiding van burgemeester Van Hall v.l.n.r.: de gemeentesecretaris, mr. J. C. v. d. Berg, de burgemeester, de secretaris van de burgemeester, mr. Ruys, mr. P. J. Mijksenaar, directeur bureau voorlichting en representatie, hoofdcommissaris Van der Molen, com missaris Gaajkema, ir. Ybema, de di recteur van het gemeente vervoerbe drijf en de dirigerend officier III van de rijkspolitie te water, A. K. Holthuys. Inzet: een eenzaam worstelend be woner van Tuindorp Oostzaan, die in de ellende van kou en nat een schrille tegenstelling vormt met de beraadsla gende staf in het stadhuis. Van onze Amsterdamse redacteur) Pas nadat de 450 ha grote watervlakte in Tuindorp-Oostzaan in Amsterdam is leeggepompt, zal men kunnen beginnen mei een grondig (letterlijk en figuurlijk onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Dit onderzoek is zoals gemeld ge last door de procureur-generaal te Am sterdam, mr. H. R. de Zaaijer. Gisteren reeds kon men uit de monden van de ontheemden velerlei beschuldigingen aan het adres van de gemeente Amsterdam horen. „Er is te veel geknoeid aan die dijk", was een veel gehoorde opmerking en daarmede bedoelde men de aanleg van paalbeschoeiingen en het slaan van een damwand. recente voorzieningen die noodzakelijk geacht werden om het Zijkanaal H, ook wel Barndergat ge naamd geschikt te maken als ligplaats van een aantal woonschepen. Het zouden voorname!i ik de clandes tien in de Amsterdamse grachten liggen de woonarken zijn, die naar dit kanaal ver bannen moesten worden. Om de woon- Vanochtend heeft de rijkspolitie te water het eerste slachtoffer van de ramp ge borgen. Men vond de 84-jarige mevrouw Schagen levenloos in haar ondergelopen woning, gelegen aan de Orionstraat, in Tuindorp-Oostzaan. De politie neemt aan, dat zjj verdronken is. (Van onze Amsterdamse redacteur) In felle vrieskou bij een gierende noordoostenwind hebben vannacht enige honderden Tuindorp-Oostzaners de uren afgeteld die zij op de bovenverdiepingen van hun onder gelopen huizen hebben doorgebracht. De meesten hebben niet geslapen. Hun kamers en zolders zijn onverwarmd, licht, gas en waterleiding zijn afgesloten of uitgevallen. Maar gistenniddag lieten zij de vletten in de straten voorbij varen omdat zij niet van hun vertrouwde woningen en de met zorg naar de bovenverdieping gedragen meubelen wilden scheiden. Zij zullen zich na deze barre nacht wel gewonnen geven. Als in de loop van vandaag de pontonniers uit Keizersveer er opnieuw met hun motorvletten op uittrekken, zullen zij graag mee varen naar de opvangcentra van de evacués waar de kachels branden en de hete soep staat te wachten. Overigens zal de rijkspolitie te water vandaag met van geluidsinstallaties voorziene boten in alle straten bekend maken dat het geïnundeerde gebied tot evacuatiegebied is verklaard en dat men nu dus verplicht is, weg te gaan. Overste Holthuis van de Rijkspolitie verwacht dat alle be woners vóór zaterdagmiddag in veiligheid zullen zijn ge bracht. Na het invallen van de duisternis heeft men gisteren het ophalen van achtergeblevenen moeten staken omdat daken en vensterbanken waren bevroren en men bij het overstappen in de boten ongevallen vreesde. Politie patrouilles in motorvletten zullen het verlaten rampgebied bewaken tegen eventuele rovers. De hulp die zich gisteravond zo spon taan van alle kanten aankondigde was ont roerend. Het telefoonnummer 123123, waar men zich voor opname van evacués kon aanmelden, werd zo dikwijls gedraaid dat het telefoonverkeer in een deel van Am sterdam volkomen werd ontwricht en via de radio moest worden verzocht niet meer te bellen, maar aanbiedingen schriftelijk te doen. Twee uur na de eerste oproep hadden de telefonistes van de Boodschappendienst 123123 reeds duizend bedden genoteerd. Via andere kanalen kwamen nogmaals duizend slaapplaatsen bij particulieren binnen. Zes grote hotels in Amsterdam, waaronder de meest luxueuze, boden te zamen honderd slaapplaatsen aan. Uit Val kenburg kwam een aanbod om duizend mensen op te halen en onderdak te geven in deze Zuidlimburgse plaats en in Din- teren, I-Ieeswijk en Hollandse Rading zijn 29 bungalows ter beschikking gesteld. Gisteravond schatte men dat er 8000 men sen door de overstroming tijdelijk dak loos zijn geworden. Het grootste deel had zelf reeds onderdak gevonden bij familie en kennissen. In de N.D.S.M.-hal stonden 400 bedden klaar en in het scholencom plex van St. Rosa en St. Rita in Amster dam-Noord werden nog 500 bedden in re serve gehouden. Dichting in volle gang Burgemeester mr. G. van Hall heeft gisteravond laat nog een rondgang ge maakt door het getroffen gebied in gezel schap van zijn echtgenote. Hij bezocht de opvangcentra en nam ook het 75 meter brede en circa 5 meter diepe gat in de dijk van het zijkanaal in ogenschouw waar hij getuige zou zijn van de storting van de eer ste bak met zand. Het water was toen ge heel tot stilstand gekomen doordat binnen de ondergelopen polder het niveau van het Noordzeekanaal was bereikt. Nog voor men met het dichtingswerk kon beginnen kwam er echter stagnatie doordat de drij vende kraan een defect kreeg aan de stroomleiding. Pas toen tegen halfdrie vannacht dit euvel hersteld was en er te vens een tweede kraan was gearriveerd, kon 'n aanvang worden gemaakt met het het storten van zand uit de volle lichters. Het werk werd beschenen door het felle licht van schijnwerpers, terwijl een strie mende oostenwind het overdag de polder binnengestroomde water weer naar bui ten joeg. Wanneer geen verdere stagnatie optreedt kan de bres in de dijk vanavond met zand en steen gedicht zijn. Daarna kan men overgaan tot het leegzuigen van de polder. Daartoe werd in de loop van de morgen meer materieel naar de polder gezonden teneinde dit leegmalen zp spoedig mogelijk te kunnen beginnen. Beschikbaar komen zuigers en pompen met een totale capaciteit van 30.000 ku bieke meter waterverplaatsing per uur. In het overstroomde gebied bevindt zich naar schatting vier miljoen kubieke me ter water. Men hoopt dit leegpompen bin nen een week te hebben voltooid. Weinig sieken Het dichtingswerk staat onder leiding van ir. J. J. Pennock, hoofdingenieur van de afdeling havenwerken der gemeente Am sterdam en ir. P. Nauta van de afdeling gereedmaken terreinen. De gemeentelijke schoonmaakdienst en de stadsreiniging bereiden thans reeds de werkzaamheden voor die na het droogval len van het Tuindorp aan de orde komen, namelijk het slibvrij maken van de wo ningen. Wanneer de huizen weer kunnen wor den bewoond? Dat zal afhangen van de mogelijke schade die vorst en wind aan de woningen kunnen toebrengen, maar ook -van de toestand van de bestrating en vooral van die der riolering. Ongetwijfeld zal de dienst der Publieke Werken ge durende de komende maanden honderden arbeiders in het Tuindorp moeten sa mentrekken ten koste van in uitvoering zijnde werken elders in de stad. Men re kent erop, dat het zeker meerdere weken zal duren voor de bewoners hun huizen weer kunnen betrekken. (Vervolg op pagina 2) Advertentie A.S. ZATERDAG ALS REKLAME met amandelen 0.80 per 250 gram CENTRUM GALERIJ TELEF. 4302 Op de houten wand van een bouwkeet op het zogenaamde Kanaleneiland in Utrecht is donderdag een groot rood ha kenkruis ontdekt met daaronder het woord „Jood". Wanneer de Utrechtse kladde raar bezig is geweest valt moeilijk na te gaan, omdat het werk hier door de weers omstandigheden al enkele dagen stilligt. Advertentie Na nauwkeurig onderzoek door do KEURINGSDIENST van WAREN la gebleken, dat alle Prisma torloges ten volle voldoen aan de gestelde veiligheidseisen. Een mooi en goed horloge en volkomen veilig) schepen te beschermen tegen de golfslag van de in het Noordzeekanaal varende schepen, heeft men onlangs dwars over de toegang van het Zijkanaal H een sta len damwand geslagen, zodanig, dat in het midden een ruime dooryaartbreedte is ge laten. Gistermorgen is de oostelijke dam wand weggeslagen. Was dit een gevolg, of de oorzaak van de dijkdoorbraak? Het gat in de dijk bevindt zich op de plaats waar deze damwand heeft gestaan. Uiteraard zal ook aandacht worden be steed aan de invloed, van het vrachtauto verkeer op het smalle dijkje naar het en van het hier gelegen kruithuis. Als het water zal zijn weggepompt, zal het eveneens mogelijk zijn een schatting te maken van de schade aan huizen, be drijven en inboedels. Het staat wel vast dat een zeer groot gedeelte van de bewo ners geen gelegenheid meer heeft gevon den om de benedenverdieping van hun woning te ontruimen. „Tijdelijke" huizen Tuindorp-Oostzaan is een van de oudste tuindorpen van Amsterdam. Het werd na de eerste wereldoorlog gebouwd. De wo ningen, die toen als semi-permanent. wa ren bedoeld, werden tussen 1920 en 1922 betrokken. Met het oog op het tijdelijke karakter, dat deze huizen hadden, werden zij grotendeels gebouwd op betonnen blok ken in plaats van op paalfunderingen. Hoe wel de woningen na vijf jaar zouden wor den afgebroken, worden zij nu bijna veertig jaar later nog bewoond. Dit ge deelte van het tuindorp bevat 2200 wonin gen met 8700 bewoners, van wie velen er destijds als jong getrouwden kwamen wo nen en die nu dus tot de bejaarden beho ren. Na 1945 is het tuindorp uitgegroeid met Tuindorp Oostzaan-West een wijk van 400 woningen, die door circa 1400 mensen wordt bewoond. Dit gedeelte werd het eerst, en voor velen bij verrassing, door het water overspoeld. Muzikale Speurtochten In Haarlems Historie door Jos. de Klerk Een bundel van los. de Klerk's muziek historische artikelen, die vroeger in onze bladen zijn gepubliceerd. 80 Blad zijden, geheel op kunstdrukpapier, ver lucht met 20 illustraties, gekartonneerd Prijs 0.75 Verkrijgbaar aan de kantoren van ons blad, en bij het Concertbureau Alphe- naar, Kruisweg 49, Haarlem. MOSKOU (Reuter/AFP/Tass). - De Russische minister van defensie Malinovski heeft donderdag in de zit ting van de Opperste Sovjet de Rus sische vorderingen met raketwapens waarover Kroesjtsjev reeds gespro ken had, nog eens nader gepreciseerd. Over het „onvoorstelbare wapen", waarvan deze gewaagd had, zeide hij echter niets. Rusland heeft thans ope rationele raketten, die vrijwel onbe grensde afstanden kunnen afleggen en die onderweg niet geraakt kunnen worden, zo zei Malinovski. Deze ra ketten kunnen elk doel op vijandelijk gebied treffen met een lading, waar van de kracht gelijk is aan die van twee miljoen ton gewone bommen van het type dat in de tweede wereld oorlog gebruikt werd. Malinovski verklaarde dat de belang rijkste bewapening van de strijdkrachten raketten met kernladingen zijn. De raket wapens zijn de meest doelmatige strijd middelen. Zonder nadeel voor onze ver- diging kunnen wij onze strijdkrachten met 1,2 miljoen verminderen. Dat is een volkomen redelijke maatregel. Er blijven 2.432.000 man over die op elk tijdstip, als de imperialisten een oorlog zouden begin nen, op vernietigende wijze kunnen te rugslaan. Sprekend over een oorlog, die „aan de Sovjet-Unie zou worden opgelegd", ver klaarde Malinovski, dat deze een totaal gebruik van de thans bestaande kernwa pens te zien zou geven en dat men erop verdacht zou moeten zijn dat een aanval tegen Rusland een verrassingsaanval zou zijn. „Met het oog op deze mogelijkheid en direct terug te kunnen slaan bereiden wij ons voor". „Een honderdtal raketten met strate gisch bereik van het type, dat de Sovjet- Unie in werking kan stellen, kan een ge bied van 300.000 tot 500.000 vierkante kilo meters in de as leggen", aldus de minis ter. (Vervolg op pagina 3) Advertentie Door de gunstige boterprijs kunnen wij onze producten weer gedeeltelijk in prijs verlagen. Tevens brengen wij weer 3 nieuwe artikelen: AMBO-koeken Notenringen - Amandelrondjes Petit-Senn: De zin van het leven wilt ge weten? Welnu, ik zou zeggen: niets anders dan alles omtrent zichzelf te leren weten. De overstromingsramp van Fréjus heeft kort geleden op tragische wijze aan getoond dat men noch aan de zeekust, noch aan de oevers van een grote rivier, noch in een polder behoeft te wonen om de kans te lopen, op een kwade dag door het geweld van het water te worden overval len en er al zijn bezittingen door te zien wegspoelen. Maar niemand zal willen ont kennen dat die kans in het Nederlandse polderland toch nog aanzienlijk groter is. Ten overvloede is dat nu weer gebleken door de overstroming van Tuindorp Oost zaan, een overstroming die niet door he vige storm of langdurige slagregens is veroorzaakt maar die plaats had na een nacht van kalme sneeuwval en dus zonder dat natuurkrachten een ongewoon zware aanval op de beschermende dijk hadden gedaan. In tegenstelling tot de ramp van Fré jus en tot de grote Nederlandse overstro mingsramp van 1953 heeft de dijkdoor braak bij Amsterdam-Noord gelukkig geen mensenlevens gekost. Men hoeft echter geen groot pessimist te zijn om te vrezen dat het doorwaden van het ijskoude wa ter, vooral door de niet-meer-zo-jongen en de niet-zo-sterken onder de geëvacueer den, achteraf toch nog funeste gevolgen voor de gezondheid van sommigen hunner zal hebben. Maar zelfs als er ook in dit opzicht geen slachtoffers zouden vallen, zal ook deze „kleine", plaatselijke over stroming voor velen een ramp betekenen, een economische ramp dan, omdat na het wegpompen van het water zal blijken dat tal van woninginrichtingen onherstelbaar beschadigd, allerlei winkelvoorraden ver nietigd en sommige woningen wellicht voor geruime tijd onbewoonbaar zullen zijn. Voor de hierdoor getroffenen is hulp nodig, snelle en milde hulp, zoals ons volk die betoond heeft bij de watersnood van 1953, bij de ramp van Fréjus en bij zoveel andere natuurrampen in binnen- en bui tenland. De fysieke hulp, bij de evacuatie gisteren en nog de hele ijzige winternacht lang verleend door mensen van allerlei organisaties en door vele individuelen die zich noch door kou, noch door water lieten afschrikken, dient zo spoedig en zo krach tig mogelijk aangevuld te worden door financiële hulp, ook als de geëvacueerden weer in hun woningen of wat daarvan over is zullen zijn teruggekeerd. Dat er van sommige van die woningen niet zo héél veel bruikbaars over zal zijn, ondanks de geringe stroming en de be trekkelijk geringe hoogte van het water, moet wel worden gevreesd. Immers, een groot deel van Tuindorp-Oostzaan be stond uit noodwoningen, na de eerste wereldoorlog gebouwd voor bewoning ge durende maximaal vijf jaar maar nu na ongeveer veertig jaar! nog steeds in gebruik. Dit werpt opnieuw een schril licht op de woningtoestanden in ons land, toestanden die niet eenvoudig kunnen worden verontschuldigd door de woning nood die nu al vijftien jaar duurt, want vóór 1940 was er in Nederland geen ge brek aan woonruimte, maar wel gebrek aan behoorlijke woonruimte. Dat de vele overjarige „semi-permanente" wo ningen van Tuindorp-Oostzaan nog steeds in gebruik waren, is natuurlijk wel een gevolg van de woningnood, maar het feit dat ze er nog altijd stónden is dat niet En er is reden om zich af te vragen of de evacuatie van het tuindorp wel zulk een grote omvang had behoeven aan te nemen als er soliede huizen op paalfunderingen hadden gestaan in plaats van oude nood woningen waarvan de overheid moest vrezen dat zij de druk van het water niet voldoende weerstand zouden kunnen bie den. Het hele drama van Tuindorp-Oostzaan roept trouwens opnieuw de vraag op, wan neer de verbetering van de gemeentelij ke voorzieningen in Amsterdam-Noord nu eindelijk eens krachtig zal worden aange pakt. Het ontbreken van een ziekenhuis ter plaatse, dat de laatste tijd al herhaal delijk tragische gevolgen heeft gehad, vooral omdat er immers ook nog altijd geen vaste oeververbinding tussen Am sterdam-Noord en -Zuid bestaat, wordt bij een ramp van deze omvang een schan de voor de stad. Over de oorzakén van de dijkbreuk lo pen de meningen nog uiteen. Het is te hopen dat er meer over zal vaststaan als de kwestie straks in de Provinciale Staten ter sprake komt. Maar behalve met de oorzaken dient de overheid (en dan voor al die van Amsterdam) zich ernstig bezig te houden met de vraag, hoe de bevol king in 't vervolg beter beschermd èn sneller verzorgd kan worden als er onver wachts iets noodlottigs gébeurt. Simon Koster b

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1