Snelle geldelijke hulp vereist CITROEN B.M.W. HET WEER RAMPENFONDS giro 9575 Uitdeukwerk RAMBLER 10% vóór-seizoenkorting Tuindorp-Oostzaan kan in vijf dagen „straatdroog" zijn Regering maakt einde aan Haarlemse broodoorlog bruidsbouquetten COIFFURES DE VRIES „Vorst nu gevaarlijkste vijand" Oproep Nationaal Rampenfonds Intrekking biljetten van 1000 en 50 Voor de slachtoffers De loonsverhoging voor gemeente-ambtenaren Minimumprijs van 39 cent voor ongesneden witbrood vastgesteld Resolutie voorgesteld tegen antisemitisme Van Loon's Automobielbedrijf ZATERDAG 16 JANUARI 1960 45e JAARGANG NUMMER 62 DIJK DICHTPOMPEN DRAAIEN In de krant van heden: Veranderlijk Gratis onderdak voor dieren uit noodgebied Overleg leidt niet tot resultaat Neger wegens beroving van blanke vrouw terechtgesteld Het woord is aan „TER CLEEFF Geert Hoogeveen ejoreijou vuijj Beatrix Bloemsierkunst Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze Amsterdamse redacteur) De tweede dag van de ramp in Amsterdam-Noord bracht twee lichtpunten: Enkele minuten na half vier stortte een machtige hefkraan in het Zijkanaal H de laatste bak zand op de plaats waar de vorige dag nog een gat van 47 meter in de dijk was geweest. En precies drieëneenhalf uur later begonnen in de bocht van het oostelijker gelegen en aan de overstroomde polder grenzende Cornelis Douweskanaal de zuig- persmachines van zandzuiger „Jokra" te draaien en spoten de eerste liters water uit het overstroomde gebied terug buiten de dijk. Het keerpunt in Tuindorp-Oostzaan is bereikt. De „Jokra" heeft de capaciteit langzaam opgevoerd tot het maximum van 8000 kubieke meter per uur. Een eindje verder wordt de aanzuigleiding in orde ge bracht voor de tweede grote zuiger, de „Boka", die in de loop van vandaag de „Jokra" zal bespringen met een afzuigcapaciteit van 6000 kubieke meter per uur. Het water gemaal aan de rand van de plaats van de dijkdoorbraak zal vanmiddag, wanneer de verstopte zuigmond zal zijn vrijgemaakt, eveneens weer op gang komen. Dank "zij de gelukkige omstandigheid dat de elektrische voedingskabel niet door het water is aangetast zal dit gemaal dan ruim 1900 kubieke meter per uur kunnen afvoeren. In de loop van het weekeinde zullen tenslotte een derde zuiger en tal van pompen in bedrijf worden gesteld tot een maximumcapaciteit van 31.000 kubieke meter per uur zal zijn bereikt. Mr. G. van 't Huil, wethouder van pu blieke werken en voorzitter van het pol derbestuur, heeft zich sinds dondermorgen nauwelijks rust gegund. „Wij hebben alle zuig- en pompmaterieel, dat in Amster dam beschikbaar was, hierheen gesleept", zei hij ons gisteravond. „Als het meeloopt kunnen we het water in een dag of vijf wegkrijgen. Ik zeg: als het meeloopt, want zuigers zijn vrij kwetsbaar en het is niet uitgesloten dat we last krijgen van drij vend wrakhout, dat de leidingen kan ver stoppen". Op 4,5 miljoen kubieke meter water, schatte de wethouder de enorme water plas die het Tuindorp en de polder bedekt. Over vijf dagen zal nog niet alle water gehoosd kunnen zijn (het staat op de mees te plaatsen van 1.20 meter tot 1,70 meter hoog), maar dan hoopt men toch het dorp „straatdroog" te hebben, dus toeganke lijk voor de schoonmaakploegen die thans reeds onder andere door de stadsreiniging worden geformeerd. Het werk aan het dijklichaam gaat in middels voort. Nadat gisteravond de smal le zanddijk, die het gat vulde, was ge reedgekomen is men begonnen met het storten van een kleilaag, welke daarna zal worden afgedekt met puin. Burgemeester Van Hall ziet op het ogen blik als ergste vijand niet het water, maar de vorst. Ook hij was gisteravond opnieuw in het rampgebied. „Wind en vorst kunnen enorm veel schade toebrengen aan de hui zen. Wij hebben wat dat betreft de droevi ge ervaringen van Zeeland". Helaas heeft d^ overstromingsramp ook mensenlevens geëist. Zoals reeds gemeld trof de rijks politie te water de 84-jarige mevrouw Scha- gen levenloos in haar ondergelopen woning aan het Orionplein 17. De gedeeltelijk in- Koningin Juliana heeft donderdag een bezoek gebracht aan Tuindorp- Oostzaan. Zij sprak met de geëva cueerde bewoners en maakte per boot een tocht door het getroffen gebied. (Zie ook pagina 9) pag. De dijkbreuk bij Tuindorp-Oostzaan 1, .9 Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Agenda voor IJ mond en Haarlem 5 Kerkdiensten 5 Films .5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Kerkelijk Leven7 Filatelie 7 Uitslag Puzzelrace7 Feuilleton 8 Horen en Zien 8 Taal-laria 8 Panda; Ydo en de Draak8 Kunst 9 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Beurs 11 Erbij13 tot 19 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Van nacht en morgenochtend lichte en in het oosten van het land plaatselijk matige vorst en hiel en daar mist. Morgenmiddag temperaturen om het vriespunt Volledige weerrapporten op pagina twee. De ramp in Tuindorp-Oostzaan wordt door het Rampenfonds beschouwd als een „nationale ramp" in de zin van de statu ten. Het bestuur heeft in principe beslo ten aan allen, die door het water werden verrast en hulp nodig hebben, die te ver lenen in dezelfde geest als is geschied na de Watersnoodramp van 1953 en wel voor wat betreft de nood in de zogenaamde „persoonlijke sfeer". Tot nood in de persoonlijke sfeer wor den dus, evenals in 1953, gerekend: ver lies van kleding, huisraad, beddegoed, bromfietsen, radiotoestellen, piano's, or gels en dergelijke. Dit is vanavond in een radiotoespraak meegedeeld door Staats raad W. F. Schokking, vice-voorzitter van het Nationaal Rampenfonds. Zeer glo baal geschat, aldus mr. Schokking, zal het fonds voor de leniging van deze noden ongeveer dertien miljoen gulden nodig hebben. Mochten er onverhoopt als ge volg van vorst, dooi of werking van de grond, huizen instorten, dan zal dat be drag ongetwijfeld hoger zijn. Het Natio naal Rampenfonds heeft thans een reser ve van zes miljoen gulden in kas. Tenmin ste de helft daarvan, dus drie miljoen gulden, moet zeer beslist onaangesproken blijven. De ervaring heeft namelijk ge leerd, dat bij een zeer omvangrijke ramp voor de onmiddellijke hulpverlening in de eerste dagen reeds miljoenen beschikbaar moeten zijn. Directe hulp Dankzij de aanwezige reserve kunnen thans reeds, bij voorbeeld de zelfstandi gen bij voorbeeld winkeliers, wier in komen tijdelijk geheel is weggevallen onmiddellijk op eerste aanvrage geholpen worden. Zij kunnen zich daartoe vervoe- De Nederlandsche Bank deelt mede, dat de door haar in omloop gebrachte bank biljetten van 1.000, model 1945, en van 50, model 1945, zullen worden ingetrok ken. De bank roept houders van de biljet ten op om deze vóór 16 juli 1960 ter ver wisseling bij haar aan te bieden. Bedoelde bankbiljetten zijn gedateerd 7 mei 1945 en dragen de handtekening van mr. L. J. A. Trip en van mr. J. Westerman Holstijn. gen bij Sociale Zaken te Amsterdam, met wie dit alles is geregeld. Over de huis- raadschade en dergelijke volgen later mededelingen. De heer Schokking vestigde er de na druk op, dat voor de hulp die het Ram penfonds aan de getroffenen zal verlenen, het thans beschikbare bedrag volstrekt ontoereikend is. Hij meent dat de bewo ners van Tuindorp-Oostzaan waarschijn lijk veel eerder in hun woningen zullen kunnen terugkeren dan bij voorbeeld de slachtoffers van de ramp van 1953. Dat impliceert dat de Tuindorpers ook finan ciële hulp op veel kortere termijn nodig hebben, om nieuw meubilair te kopen, nieuwe voorraden in te slaan en zich weer van het nodige te voorzien. Daarom doet het bestuur van het fonds een dringend beroep op allen om spoedig gaven te gi reren of te storten op postgirorekening 9575 van het Nationaal Rampenfonds. Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam, uitgaande van het Rampen fonds, vestigen wij de aandacht op de mogelijkheid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te depo neren, waarna wij zullen zorgen voor door zending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant verantwoorden. De eerste lijst van ver antwoording volgt hieronder: lste verantwoording Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. en IJmuider Courant 1000.Techn. pers. van onze bladen 150.Hulpfonds redactioneel en administr. pers. van onze bladen 150.—L. ƒ10.—; T. /'2.50; A. H. 1.—; R. C. 1.—; Th. v. St. 1.—; G. H. P. K. 2.50; j. H. 1.—; J. f 2.50; V. 2.50; W. f 1.G. 0.75; H. ƒ1.—; N.N. ƒ1.—; N. M. ƒ1.—; C. A. 1.—; H. B. 1.—; A. B. ƒ2.50; W. ƒ1.—; N.N. ƒ2.50; N.N. ƒ1.—; E. 1.—; E. I. 1.—; A. V. 1.—; Chr. A. ƒ1.—; M. C. ƒ1.—; L. ƒ1.—; G. ƒ0.50; Br. ƒ1.—; C. ƒ0.50; A. V. ƒ1.—; I. ƒ0.49; E. I. 1.—; W. 1.—H. C. 1.—; F. 1.— H. v. A. 1.—; S. f 2.50; M. ƒ5.— A. D. H. 10.—; A. J. V. 1.—; P. 25.—; C. P. 25. Totaal 1.420.74. Het Herbert asiel in IJmuiden heeft aangeboden huisdieren uit het rampgebied in Amsterdam-Noord gratis onderdak te verlenen en te verzorgen tot de eigenaren weer in staat zijn hun uitbestede vrienden terug te nemen. Het gisteren gevoerde overleg inzake een als voorschot uit te betalen 3 percents loonsverhoging voor de gemeente-ambte naren analoog dus aan de regeling voor rijks-ambtenaren heeft niet, zoals wij van bevoegde zijde vernamen, tot overeenstemming geleid. De organisaties van gemeente-ambtenaren zijn bevreesd, dat door het accepteren van deze voor schotregeling ad 3 percent het te zijner tijd niet meer mogelijk zal zijn tot een gro tere loonsverhoging te komen, zoals ook in de kringen van de rijks-ambtenaren ge vreesd wordt. De minister van Binnenlandse Zaken heeft in dit verband echter nadrukkelijk verklaard, dat men zich door het accep teren van deze regeling geenszins defini tief vastlegt op genoemde 3 percent. Thans kan hij echter niet nagaan of er voor de ambtenaren der gemeenten méér „in kan zitten" dan 3 percent, daar hij daarvoor een overzicht dient te hebben van de „trend" der loonsverhogingen, die el ders worden verleend. Het is dus beslist niet uitgesloten, zo we ons te verstaan gegeven, dat het in april te voeren nadere beraad zal leiden tot een grotere loonsverhoging, bij voorbeeld van 5 percent, waar door de gemeente-ambte naren organisaties naar wordt gestreefd. REIDSVILLE (Reuter) De 26-jarige neger Homer Bunkcley is vrijdag te Reids- ville in de Amerikaanse staat Georgia te rechtgesteld wegens mishandeling en be roving van een blanke vrouw. Bunckley had de vrouw 92 dollar ontstolen. De jury had hem schuldig verklaard zonder gratie aan te bevelen. Deze uitspraak van de jury noopte de rechter de verdachte ter dood te veroordelen. valide, dove en wellicht tijdens de over stroming reeds zieke vrouw heeft haar gelijkvloers gelegen slaapkamertje niet kunnen verlaten. Het stoffelijk overschot lag nog in het bed, dat in het kamertje dreef. Op het bed zat haar poes In de loop van de middag is vastgesteld dat de bejaarde vrouw niet door verdrin king om het leven is gekomen. Men neemt aan dat zij als gevolg van het koude water is overleden. Een tweede triest geval meldde de G.G.D.: een jonge vrouw, die na een angstige vlucht Coleridge: De mensen zijn altijd minder slecht en minder goed dan zij lijken. in de sneeuwjacht en door het ijskoude water een dood kindje ter wereld bracht. Het zijn de tragische zijden van de ramp waarvan veel materiële schade wel weer zal worden hersteld, maar oneindig veel menselijk leed een droeve herinnering zal blijven. Öok de afgelopen nacht hebben nog tal van Tuindorpers in het overstroomde ge bied doorgebracht. Zij zullen, aldus hoopt de rijkspolitie te water, uiterlijk vanmid- i' :g hun huizen verlaten. Plundering? Evenals donderdagnacht geleek de stil le, in het water verzonken woonwijk een spookdorp door welks straten telkens weel de schijnwerpers opflitsten van de bewa kingspatrouilles van de politie. Burge meester Van Hall gewaagde reeds van een diefstal die in de leegstaande huizen zou hebben plaatsgehad. Rijks- noch ge meentepolitie kon ons hier iets over mee delen. Zeker is dat de bewaking zeer streng is om plunderaars de toegang tot de wo ningen te verhinderen. Ook de brandweer die zich bij het reddingswerk zo dapper heeft gedragen, blijft paraat. Doorlopend kruisen twee motorboten, uitgerust met schijnwerpers en motorspuiten door de straten. Door het gebruik van petroleum kachels en -kooktoestellen op slaapverdie pingen en zolders van nog bewoonde hui zen is het brandgevaar niet gering. En ten slotte komt men overal waar mensen het water bevechten de soldaten van het „Leger des Heils" tegen, die van het begin der overstroming af met koffie, koek en soep rondgaan. (Vervolg op pagina 9) Na overleg met drs. J. W. de Pous, mi nister van Economische Zaken, en mr. V. G. M. Marijnen, minister van Land bouw, heeft de staatssecretaris van Eco nomische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp besloten voor Haarlem en nabije omge ving een minimum-broodprijs vast te stel len van 39 cent voor het witbrood. Dit be sluit zal in de Staatscourant van maandag 18 januari afgekondigd worden en zal on middellijk in werking treden. Daarmee is een einde gekomen aan de in september uitgebroken broodoorlog in Haarlem, die de afgelopen dagen een hoogtepunt be reikte toen enkele bakkers, de strijd moe tot een drastische verlaging van de brood prijzen overgingen. In een bijeenkomst ten departemente, waarbij onder meer de directeur van de Nederlandse Bakkerijstichting, dr. G Verhaegen, enkele leden van de Haarlem se Rayonale Bakkerij commissie onder leiding van de heer C. van Helden en enke le „rebellerende" bakkers aanwezig wa ren, deelde dr. Veldkamp mede, dat het de ministerraad bijzonder teleurgesteld had, dat men ondanks het overleg niet tot een vergelijk was gekomen en tenslotte maakte hij bekend, dat de regering be sloten had voor het eerst een minimum- Zuiveringskamer van de UNOP NEW YORK (AFP) UNO-afgevaar- digden van zes landen (de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Fin land, Oostenrijk en Uruguay) stellen een resolutie voor ter veroordeling van de re cente anti-Joodse incidenten en ter op richting van een „zuiveringskamer" van de UNO voor rapportering van dergelij ke voorvallen. De Amerikaanse rechter Halpern, die de initiatiefnemer was, om schreef de huidige toestand als een nood geval. Het initiatief werd geboren in de boe zem van de subcommissie ter voorko ming van discriminatie en bescherming van minderheden, maar heeft de steun van de zes regeringen. In de resolutie wordt de i'egeringen bovendien gevraagd op te treden tegen deze incidenten en er eventueel nieuwe wetten tegen te maken. In New York zijn vrijdag drie jonge lieden een kantoorbediende met Hit- lerlok en twee huisschilders van 21 tot 16 jaar gearresteerd die de „Nationaal- wedergeboorte" hadden opgericht. Zij socialistische partij voor de Amerikaanse zullen terecht staan wegens verraad, een feit waarop de doodstraf kan staan. Bij huiszoekingen waren anti-Joodse lectuur, hakenkruisen en opnamen van Hitiers re devoeringen gevonden. Advertentie VOOR BETER SCHILDERWERK Kleverlaan 52 - Tel. 60985 - Haarlem Advertentie Hoofdagent v. Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 16270 - 15998 SHOWROOM: ZIJLWEG 26 - HAARL. - TEL. 17296 prijs voor het ongesneden witbrood vast te stellen. Naar wij vernemen zullen in Haarlem de prijzen van de andere broodsoorten in verhouding tot de vastgestelde witbrood- prijs gebracht worden. Voorts deelde men ons mede, dat de mi nimumprijs in Haarlem beslist te laag ligt, waardoor zeker tachtig percent van de bakkers met verlies zal moeten gaan werken. De voorzitter van de Haarlemse Rayo nale Bakkerijcommissie sprak overigens de hoop uit, dat men thans na overleg tot een meer redelijke prijs zal kunnen ko men. Advertentie N.V. Carrosseriefabriek CHRISTIAANSE LANGE HERENSTR. 36 - 38 - HAARLEM Telefoon 14371 Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 TOTALE OPRUIMING Advertentie Specialiteit KENNEMERLAAN 56-58 - TEL. 6083 Advertentie Korte Kleverlaan 30 - 40 - Bloemendaal Telefoon (02500) 5 13 01 - 5 54 46 Advertentie TOT 1 MAART op meubelstofferen en bedden overtrekken MARKTPLEIN 29 - IJMUIDEN - TEL. 7541 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1