De Gaulle moet banden met Mali-federatie staken Mysterieus proces tegen drie spionnen in West-Duitsland Provincie geeft een ton voor watersnoodslachtoffers Politie in Chicago hielp inbrekers Kenya-delegatie zette zich schrap tegen Britten Bewaking versterkt Kotter zit nog vast 4 Verlamde vrouw genas bij moordaanslag Enorme brand in België Veertien man opgepakt medeplichtig aan inbraken tot 31/2 ton Twee jongens onder auto Opschudding in Salisbury over de uitspraak van premier Macmillan Provinciale Staten van Noordholland Zo nodig onderzoek van oorzaak van ramp door Provinciale Waterstaat A frikanen in Parijs en Londen Examens In de vishal en op zee DINSDAG 19 JANUARI 1960 (Van onze correspondent in Bonn) Het hoogste Westduitse gerechtshof, het Bondsgerechtshof te Karlsruhe, heeft na een bijzonder geheimzinnig gehouden pro ces achter gesloten deuren drie spionnen veroordeeld. De 45-jarige Katherina Krau- ser, voormalig kantoorbediende bij de Bondsdag en middelpunt van deze affai re, kreeg een jaar en negen maanden ge vangenisstraf. De 35-jarige Poolse journa list Marian Karpinski kreeg twee jaar en een boete van 15.000 mark. De 32-jarige voormalige secretaresse van het ministe rie van Defensie te Bonn, Maria Ott, kwam er met een voorwaardelijke straf van drie maanden af. De geheimzinnigheid spruit waarschijn lijk voort uit het feit dat er stukken ter tafel zijn gekomen, die van groot belang kunnen zijn voor de communistische pro paganda in Oost-Europa en die, volgens bepaalde geruchten, de Franse ambassa de te Bonn zouden kunnen belasten. Vaststaat dat Katja Krauser in 1958 in haar eigen pasgebouwd huis te Bonn werd gearresteerd, toen zij met Karpinski be zig was aan technische werkzaamheden voor het doorgeven van berichten naar Oost-Europa. Deze gescheiden moeder van vier kinderen, eens de echtgenote van een Rus, slaagde er in in het Bondshuis te Bonn een belangrijke akte van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken uit het bureau van een Bondsdaglid, de voorma lige admiraal Heye, te stelen. Zij kopieer de de akte. zond haar door naar haar duis tere opdrachtgevers en legde haar vervol gens weer in Heye's bureaulade. Heye had dit document als lid van de defensiecom missie van de Bondsdag nodig gehad voor een vergadering van de Westeuropese Unie te Parijs. Hij had het document na de ontvreemding nodig. Hij kon het eerst niet vinden, maar later viel het hem op dat de akte weer op haar plaats lag. Me vrouw Krauser werd meteen verdacht. Ook voor Frankrijk... Over de siponage-werkzaamheden van Karpinski is niets uitgelekt behalve dat hij gesnapt werd, toen hij in mevrouw Krau- ser's huis een apparatuur voor het door geven van berichten aan het bevestigen was. Pas na arrestatie van de derde ver dachte in dit proces, de 32-jarige Maria Ott, voormalig secretaresse van de West duitse brigade-generaal Karn, heeft men een tip van de sluier kunnen oplichten. Mevrouw Ott had toegang tot vele mili taire documenten, ook geheime akten. Dadelijk na haar arrestatie in 1958 de- TOULON (UPI) De 75-iarige Julien Hauspiez heeft zijn 77-jarige vrouw Marie, die sinds twee jaar geheel verlamd was, zaterdag genezen door een moordaanslag. De man wilde, uit medelijden met zijn vrouw, die buitengewoon hulpbehoevend was, haar vermoorden en vervolgens de hand aan zichzelf slaan. Toen hij in de nacht van vrijdag op zaterdag met een mes zijn vrouw wilde steken, raakte hij haar slecht: inplaats van haar hart te doorsteken bracht hij haar een lichte hoofdwond toe. De vrouw werd wakker. Zij slaakte een gil, sprong overeind en rende de kamer uit. De man, toch al zeer ontdaan, was vol komen buiten zichzelf en snelde naar de badkamer, waar hij zich ophing. Een op het geschreeuw toegesnelde buurman sneed hem echter los en bracht hem vrij spoedig weer bij kennis. Inderhaast gealarmeerde artsen konden slechts constateren dat de vreemde en on geneeslijke verlamming, waaraan me vrouw Hauspiez twee jaar lang geleden had, geheel verdwenen was. Hun conclusie luidde, dat de verlammingsverschijnselen een psychische achtergrond moeten heb ben gehad. De man had haar twee jaar lang ver zorgd. Hij had het huishouden gedaan, voor zijn vrouw de maaltijd gekookt, haar zelfs elke dag de krant voorgelezen. Na twee jaar kon hij dit leven niet langer aan en besloot hij zijn vrouw uit haar lijden te verlossen. De politie van Toulon acht het niet waarschijnlijk dat tegen Julien Hauspiez een strafvervolging zal worden ingesteld. De reusachtige brand in het industrie complex van de A.B.C.l. te Hoei in de Belgische provincie Namen heeft zon dag voor honderd miljoen Belgische frank schade aangericht. De foto toont het nog nasmeulende geblakerde fabrieksgebouw. Bij de blussing wer den zeven brandweerlieden door de rook bedwelmd. menteerde men van Franse zijde te Bonn hardnekkig en krachtig geruchten volgens welke men van Franse kant betrekkingen had onderhouden met „een bevriende Oosteuropese staat". Kort daarop, in sep tember 1958, werden twee militaire atta- ché's van de Franse ambassade te Bonn teruggeroepen.. Men vermoedt nu dat dit geval, de betrekkingen tussen Polen en Frankrijk en Karpinski's en Krauser's mo gelijke verbindingen met de teruggeroe pen Franse attaché's, tijdens dit proces te Karlsruhe omstandig ter sprake zijn gekomen. Dat was blijkbaar voldoende om de deuren potdicht te houden. Daardoor blijft het gerucht, dat mevrouw Krauser ook voor Frankrijk te Bonn heeft gespio neerd, in de lucht hangen, hoewel het wel is tegengesproken door de Franse ambas sade te Bonn. CHICAGO (UPI) Tot dusver zijn in Chicago veertien politiemensen, onder wie twee rechercheurs, gearresteerd met het oog op een schandaal dat de vo rige week aan het licht kwam. Er wor den nog meer arrestaties verwacht. Ri chard Morrisson is een beroepsinbreker met een kleine groep vaste medewer kers. Hij had een groot aantal politie agenten in zijn komplot betrokken. Zij zorgden ervoor, dat Morrisson onge stoord kon werken en zijn dus medeplich tig aan een aantal inbraken, waarbij de inbreker voor een waarde van ruim 350.000 gulden buitmaakte. Een diepgaand onderzoek, ingesteld nadat door een toevallig zeer nieuwsgie rige politieman het komplot ontdekt was, heeft aangetoond dat een straatagent bij na 5000 gulden van Morrisson heeft ont vangen, voor „bewezen diensten". Een rechercheur wist een door Morrisson ge stolen camera tijdelijk onder te bren gen op het politielaboratorium, waardoor belangrijk bewijsmateriaal de justitie uit handen bleef. Acht agenten, die kort na de eerste openbaarmaking gearresteerd waren, hebben in hun radiowagens de buit van de inbreker „vervoerd" In totaal 199 politiefunctionarissen, dat wil zeggen de volledige bezetting van het bureau Sum- merdale een stadswijk van Chicago zullen zich op order van burgemeester Richard Daley moeten onderwerpen aan een proef me' de „leugenontdekker". Mor risson heeft een verklaring afgelegd, die zo lang was dat de politiestenografen 74 volgetypte foliovellen afleverden toen de verhoren achter de rug waren. Hoofdcommissaris O'Connor heeft ver klaard, dat niemand van zijn onderge schikten hoeft te vragen om vrijstelling van de proef met de leugenontdekker: „De weigering om de proef te ondergaan betekent automatisch ontslag", heeft hij gewaarschuwd. Na de acht agenten van de patrouille- dienst werden maandag nog zes anderen, waarbij de rechercheurs gearresteerd. Hoofdcommissaris O'Connor heeft bevo len, dat de boekhouding van het bureau in Summerdale over de drie afgelopen jaren zal worden nagespeurd. Men ver moedt, dat Morrisson ook voor bescher ming" van anders instanties dan de po litie heeft gezorgd. Reeds enkele maanden geleden, toen twee politie-officieren een vakantiereis naar Italië maakten in gezelschap van een bekende gangster, deden geruchten over grootscheepse corruptie de ronde in Chicago. Als gevolg van de gladheid van het weg dek zijn in Beverwijk twee Heemskerkse jongens onder een personenauto geraakt. Op het moment dat de twaalfjarige jongen met zijn fiets (voorop zat een zevenjarige jongen) slipte, kwam uit tegenovergestelde richting een personenauto bestuurd door een Beverwijker. De jongens werden ge raakt en braken beiden het linkeronder been. Zij zijn in het Roae-Kruisziekenhuis opgenomen. Forumavond huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen te Santpoort houdt woensdag een forumavond in het jeugdhuis, waarbij be handeld wordt „Zelfwerkzaamheid in huis". (Van onze correspondent in Londen Premier Macmillan van Groot-Brittan- nië is gisteren aangekomen in Salisbury, de hoofdstad van de federatie van Rhode sia en Nyassaland. waar opschudding is ontstaan over een verklaring die de Britse eerste minister vorige week in Nigeria heeft afgelegd. Macmillan herhaalde toen wat de Britse minister van Koloniën Mac- leod al eerder had verklaard, dat de Britse regering haar beschermende hand zal blij ven uitstrekken over Nyassaland en Noord-Rhodesia, zolang de bevolking zulks wil. Salisbury vreest dat dit het opbreken van de federatie zal betekenen. Het La- bour-Lagerhuislid mevrouw Eirene White, specialiste op het gebied van Afrika, heeft Macmillan uitgedaagd in Salisbury te her halen wat hij in Nigeria heeft gezegd. In dien hij een dergelijke verklaring in het Lagerhuis had afgelegd, zou volgens haar de Labourfractie niet bedankt hebben voor het lidmaatschap van de Monckton-com- missie. SALISBURY (UPI) Op het vliegveld van Salisbury hebben zich maandagavond vechtpartijen tussen Europeanen en Afri kanen afgespeeld, toen een aanzienlijke menigte wachtte op de aankomst van Macmillan. Het was geruime tijd rumoerig en onrustig. Een aantal blanken trok spandoeken en borden uit de handen van Afrikanen die ermee kwamen demon streren en vernielden ze. De tekst van enkele der spandoeken was „Dominion status is dominatie-status" en „Welkom Mac zonder de Monckton-commissie". Toen Macmillan, die uit Lagos kwam, was aangekomen, brachten de naar schatting 1500 Europeanen hem een geestdriftige ovatie. In Londen verluidt dat de Britse rege ring besloten heeft dr. Banda, de inheem se leider van Nyassaland. die tien maan den geleden zonder vorm van pieces ge vangen werd genomen vrij te laten. Het besluit zou zijn genomen voordat Macmil lan de reis naar Afrika begon. Er waren de vorige week reeds aanwijzingen dat dit Als bydrage ter leniging van de nood van de getroffenen van de watersnoodramp in Tuindorp-Oostzaan (gemeente Amsterdam) hebben de Provinciale Staten van Noordholland in hun hedenmorgen gehouden vergadering 100.000 beschikbaar gesteld; dit bedrag zal worden overgemaakt aan een of meer door Gedeputeerde Staten aan te wijzen instellingen. Alvorens dit besluit bij acclamatie ge nomen werd heeft de Commissaris dei- Koningin, dr. M. J. Prinsen, in een korte toespraak de ramp gememoreerd. Hij zei- de er van overtuigd te zijn, dat hij het gevoelen van de Staten vertolkte, wanneer hij verklaarde, dat allen met ddernis ver vuld zijn over het lot van de duizenden burgers van de provincie, die midden in hij verklaarde, dat allen met deernis ver rast door het snel wassende water, hun huis en haard, met achterlating van ha ve en goed, hebben moeten ontvluchten. Het water, dat gebonden tussen vaste oevers, onze scheepvaart onschatbare diensten bewijst, is door de eeuwen heen steeds weer opnieuw op kwade uren de ons belagende vijand gebleken, die ons met zijn verwoestende kracht overvalt. Slechts zij, die met eigen ogen de gevol- gebeuren zou. De verwachting is dat Ban da in vrijheid zal worden gesteld op 5 fe bruari, wanneer Macmillan Kaapstad ver laat. Vermoedelijk zal tegelijkertijd de noodtoestand in Nyassaland worden opge heven. De regering hoopt dat Banda zal mee werken met de Britse commissie van on derzoek onder Lord Monckton, welke spoe dig haar werk zal beginnen. Banda had al eerder verklaard dat zolang hij gevangen was, hij geen verklaringen tegenover de commissie zou afleggen. (Van onze correspondent in Parijs) De premiers van Westafrikaans Soedan Modibo Keita en van Senegal Mamadou Dia. alsmede de president van het parle ment dier beide landen, die samen de Ma li-federatie vormen, Leopold Senghor, heb ben gistermorgen in Parijs op het Elysée een inleidende bespreking met generaal D? Gaulle gevoerd met de bedoeling bin nen afzienbare tijd van Frankrijk een vol ledige onafhankelijkheid te kunnen ver werven. De twee landen van de Mali-fe deratiehebben met de rest van het vroege re Franse koloniale rijk minus Guinea vo rig jaar, zoals men weet, bij het referen dum gestemd vóór een toetreden tot de gemeenschap met Frankrijk. Binnen een jaar blijken de niettemin losse banden van de gemeenschap, waarbinnen voor de Afri kaanse landen volledige autonomie bestaat dus al te knellend te zijn geworden. Se negal en Soedan verlangen nu complete onafhankelijkheid met de nationale attri buten van een eigen leger, een eigen di plomatie en eigen universiteiten. Econo misch wensen zij echter wel binnen de franc-zone te blijven, want Frankrijk is hun grootste leverancier en hun grootste afnemer. De eisen van de Mali-landen zijn in beginsel door generaal De Gaulle al in gewilligd. In de rechtse kringen van Frank rijk laait niettemin het verzet tegen de generaal weer op. die beschuldigd wordt binnen het jaar de uitverkoop van het vroegere Afrikaanse imperium al te heb ben ingezet. Er kan inderdaad weinig twij fel over bestaan of de andere landen van de gemeenschap zullen het voorbeeld van Mali op kortere of langere termijn maar hoogst vermoedelijk zeer spoedig willen volgen, volgende maand zullen overeen komstige besprekingen met Madagascar al worden geopend. En eveneens is het voor geen tegenspraak vatbaar, dat de in spirator en de redacteurs van de grondwet der vijfde republiek zich in de ontwikke lingsmogelijkheden van Afrika lelijk heb ben verkeken. Die grondwet zal op dit kardinale punt dan nu ook al moeten worden herzien. Toen een jaar geleden Guinea het enige Afrikaanse land was. dat „neen" dorst te zeggen op De Gaulle's referendum, heeft Parijs in een korzelige reactie alle rela ties met dat land verbroken Nu worden in Parijs de bakens dus al weer verzet. De zwart-blanke conferentie op 't hoog ste niveau, die drie dagen zal duren schijnt zich van buiten te zien overi gens in een geest vol wederzijds begrip en sympathie te voltrekken. De Mali-ka- merpresident en dichter Leopold Senghor, die al meermalen Frans minister is ge weest en ook als groot vriend van Frank rijk staat aangeschreven, heeft zich voor de radio in dit beeld uitgedrukt: „In een familie breekt altijd onvermijdelijk het moment aan waarop de kinderen meerder jarig worden en een eigen gezin willen stichten. Dat betekent echter niet dat zij dan hun ouders ook niet meer beminnen zouden. En generaal De Gaulle is in onze ogen een goede huisvader. Nog sterker misschien dan het moeder land zélf worden de ontwikkeling en de toekomstige verhoudingen tussen Frank rijk en de Afrikaanse volkeren door de imposante figuur van De Gaulle gedomi neerd. Zolang De Gaulle in Parijs zetelt, schijnt men voor Afrikaanse ontrouw aan Frankrijk nog niet zo bevreesd te hoeven zijn. Maar daarna? Ook de emancipatie van voormalig Frans-Afrika voltrekt zich evenals in Belgisch Kongo op zevenmijls laarzen. De Franse Unie waarin het kolo niale rijk na de oorlog werd opgelost, ging vorig jaar over in de gemeenschap. Nu wordt dus al een volgende stap gedaar. naar een Franse Commonwealth. Een Commonwealth echter waarvan in tegen stelling tot Engeland de kroon, die van daag door generaal De Gaulle gedragen wordt, niet erfelijk is. LONDEN (UPI) De Afrikanen, die naar Londen waren gekomen voor het bijwonen van de conferentie over de toekomstige grondwet van Kenya, zijn maandagmor gen niet verschenen op de openingszitting. Zij bleven weg uit protest tegen de weige ring van de Britse minister van Koloniën, Iain Macleod, om een zoon van een Ki- koejoe-opperhoofd. Deter Nbioe Koinange toe te laten als tweede adviseur van de Afrikaanse delegatie. Zondagavond pro testeerde de delegatie reeds tegen de aan wezigheid op de conferentie van twaalf speciaal gekozen leden van de wetgeven de raad, en vooral van de vier Afrikanen onder hen. Deze twaalf, vier Afrikanen, vier Azia ten en vier blanken, waren maandagmor gen wel bij de openingszitting aanwezig. De twaalf werden destijds in Kenya dooi de wetgevende raad aangewezen onder pro test van de Afrikaanse raadsleden, die toen aankondigden, dat elke Afrikaan, die gekozen zou worden, beschouwd zou wor den als een verrader. De Afrikaanse delegatie is er reeds in geslaagd de voormalige gouverneur Sir Evelyn Baring van de conferentie te we ren. Volgens hen heeft Sir Evelyn destijds de noodtoestand in Kenya onnodig lang la ten voortduren, nadat de Mau-Mau-bewe- ging was onderdrukt. LEE (UPI) De Engelse minister van koloniën, McLeod, heeft maandagavond een persoonlijke boodschap gezonden naar de Afrikaanse leden van de wetgevende raad voor Kenya, die besloten hadden niet mede te werken aan de zittingen van de Londense conferentie over de toekomst van Kenya. De Afrikaanse leden van het „interim- parlement" van Kenya hebben op Mc- Leods persoonlijke boodschap geantwoord dat zij bereid zijn hem dinsdagochtend te ontmoeten, maar vooralsnog zullen vol harden in hun bovcott van de Londense conferentie. Die conferentie, die maandagochtend door minister McLeod geopend is was door de Britse regering bijeengeroepen met het doel de impasse te doorbreken, welke bij de voorbereidende besprekingen inzake de onafhankelijkheid van Kenya was ontstaan. gen van een watersnood hebben aan schouwd, kunnen zich een voorstelling ma ken van het leed en de schade, welke de getroffenen in Tuindorp Oostzaan is be rokkend, aldus dr. Prinsen. Maar in de dagen, waarin rampen met harde slagen treffen, blijkt ook steeds weer opnieuw ons volk zich van zijn beste zijde te doen kennen. Spontaan werd ter stond van alle zijden met grote gulhar tigheid hulp geboden. Door bijdragen in geld, zo vervolgde dr. Prinsen zijn toespraak, waardoor de hoogst noodzakelijke fondsen tot dekking van de omvangrijke schade beschikbaar moeten komen, maar ook door het bren gen van persoonlijke offers. Plet is hart verwarmend te horen zoals ik het per soonlijk meemaakte hoe door medebur gers. die zeif kennelijk niet over overma tige woonruimte beschikken, spontaan werd aangeboden gehele gezinnen van de getroffenen bij zich in huis te nemen. Het spreekt dat de Provincie in deze hulpverlening niet mag achterblijven en een belangrijke bijdrage uit haar middelen tot leniging van de nood beschikbaar zal moeten stellen. Gedeputeerden stellen daarom voor ten behoeve van de slachtoffers van het Tuindorp Oostzaan aan de daarvoor meest aangewezen in stanties een bedrag van f 100.000 af te dra gen. Vervolgens gaf dr. Prinsen de volgende antwoorden op de vragen van het staten lid mr. J. Roelse (Partij van de Arbeid) De Noorder IJpolder, waarvan de gron den grotendeels in handen van Amster dam zijn, is een gereglementeerd water schap, dat naast het oppertoezicht van de Kroon onderworpen is aan het toezicht van de Provinciale Staten. Onderzoek Op grond van hun inrichting behoort het tot de taak van de waterschappen hun boezemwaterkeringen in goede staat te onderhouden. Zij zijn als autonome licha men bevoegd in hun keuren of politiever ordeningen voorschriften op te nemen ter bescherming van die waterkeringen. Ook de Noorder IJpolder heeft dit gedaan. De waterschapsbesturen behoren er regelma tig op toe te zien. dat de waterkeringen in goede staat verkeren en dat de keur- bepalingen worden nageleefd. Dit toezicht behoort niet tot de taak van het Provin ciaal Bestuur. Wel oefent de Provinciale Waterstaat, wanneer bijzondere omstandigheden daar toe aanleiding geven, een zekere controle over de boezemwaterkeringen uit en rap porteert, indien een waterschap zijn taak niet naar behoren blijkt te vervullen, hier omtrent aan Gedeputeerde Staten. Zoda nige controle is ongeveer een jaar gele den, in verband met de plannen tot in richting van zijkanaal H als ligplaats voor woonschepen, gehouden over de yvaterke- ring van de Noorder IJpolder, waarbij geen gebreken aan de dag zijn getreden. De oorzaak van de ramp is aan Gede puteerde Staten nog onbekend. Zoals be kend is een justitieel onderzoek gelast, waarbij prof. Thijsse als waterstaatsdes- kundige medewerking verleent. Zo nodig zal daarnaast een onderzoek door de Pro vinciale Waterstaat worden ingesteld. Het is begrijpelijk, dat de vraag in hoe verre en krachtens welke regeling de ge dupeerden de door hen geleden schade vergoed kunnen krijgen, in het centrum van de belangstelling staat. Het is echter nog niet mogelijk daaromtrent in dit sta dium reeds duidelijke richtlijnen aan te geven. Tussen de desbetreffende instan ties is overleg gaande. Zoals inmiddels in de pers bekend gemaakt is, zal het Natio naal Rampenfonds optreden voor vergoe ding van schade in de persoonlijke sfeer, waarbij gedacht wordt aan een regeling soortgelijk aan die bij de watersnood ramp van 1953 Mevrouw Muller-Van West (Comm.) had schriftelijke vragen gesteld over het zelfde onderwerp, welke vragen eveneens zijn beantwoord. Riolering grootste zorg Het gemeentelijke energiebedrijf doet pogingen ook alle particuliere installa teurs in te schakelen bij het gigantische werk voor het vernieuwen van de eletri- sche leidingen en het plaatsen van nieuwe meters. Dit werk zal zeker enkele weken in beslag nemen. Vooral echter baart de riolering de gemeente zorgen. Het rioolge maal staat thans nog in het water en de motoren, die in de kelder staan, zullen geheel moeten worden vernieuwd. Het zelfde geldt voor de hoofdspanningskabel. Dit werk zal circa twaalf dagen vergen Gift van C.N.V De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft 10.000 gulden overgemaakt aan het Nationaal Rampen fonds ten behoeve van de slachtoffers in Tuindorp-Oostzaan. N.V.V. schenkt f 25.000 Het N.V.V. en de daarbij aangesloten bonden hebben een bedrag van 25.000 overgemaakt aan het Nationaal Rampen fonds voor de slachtoffers van de over stroming van Tuindorp-Oostzaan. De sleepboten „Simson" en „Stortemelk" hebben maandag wegens het slechte weer geen nieuwe poging kunnen ondernemen om de Helderse kotter HD 79 „Drie Ge broeders". die zaterdagavond bij Texel aan de grond liep, vlot te brengen. De wester storm veroorzaakte zulke zware grond- zeeën, dat de slepers op een flinke afstand uit de kust moesten blijven om niet zelf in moeilijkheden te komen. Inmiddels is schipper Jaap Slot nu nog als enige aan boord overgebleven. Gistermiddag heeft hij de twee opvarenden, die zich nog met hem op de kotter bevonden gelast het schip te verlaten. Zondag waren reeds vijf op varenden van boord gegaan. Op Texel zijn alle maatregelen genomen om Slot zo nodig met een wippertoestel van het schip te halen. Groningen. Geslaagd voor het doctoraalexamen economische wetenschappen: A. P. Houtzager te IJmulden. Advertentie WAAROM NIET voor de eerste maan den een heerlijk zach te luier, goed vocht- opnemend, voor 0.69 Kijkt u dan meteen even in de positie afdeling? Er zijn nog enkele rokken van 15.95 en enige leuke jakjes in de modernste kleu ren. zuiver wol met de populaire 3 4 mouw voor 17.75 Besommingen van maandag KW 42 f30.300, KW 87 f24.800, KW 49 f20.900, KW 41 f9900, KW 70 f3970, KW 75 f9300, KW 127 f8900, KW 73 f 10.300, KW 26 f3620. KW 161 f4670, KW 10 f2680, KW 160 f2110. KW 52 f4690, KW 169 f2500, KW 89 f3370, KW 28 f3790, KW 51 f3610, KW 126 f4810, KL 125 f2930, KW 155 f4660, IJM 14 f3410, IJM 67 f3770, TJM 65 f3980. IJM 73 f4350, IJM 210 f5150, IJ M207 f6300. IJM 209 f7280. IJM 78 f 1740, IJM 66 f4190. IJM 30 f3090, IJM 60 f2730. IJM 81 f2920. IJM 62 f2910. IJM 64 f3230. IJ M4 f 2°60. IJM 45 f3500. IJM 40 f2530. IJM 42 f3420. IJ M208 f3550. KW 31 f4300. KW 134 f4650 KW 79 f3320. KW 165 f3000. KW 118 f2720. KW 27 f2300. KW 133 f2940 KW 210 f2250. KW 64 f2960. KW 84 f 2560. KW 12 f3060 KW 3f f3640, KW 63 f2750. KW 96 f3430. KW 66 f3590 KW 72 f2670. KW 115 f2870 KW 17 f3690. KW 103 f4750. WR 51 f2910. WR 56 f2380. WR 7 f,3510. WR 32 f4210. WR 25 f4610. WR 34 f3010, MO 1 f3950, HD 125 f2960. Aanvoer van dinsdag Zes trawlers en 5 loggers zorgden dins dag in IJmuiden voor een visaanvoer van 7000 kisten, waarvan 185 schelvis. 750 wij ting. 240 gul en kabeljauw, 680 koolvis, 2420 haring. 2300 makreel, 100 schol. 170 varia. 350 stuks stijve kabeljauw. 4000 kilo tong. SCH 261 Onderneming 1 (4 januari) 150 wijting. 20 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 300 koolvis. 440 haring. 135 makreel, 40 varia, 90 stuks stijve kabeljauw. VL 84 „Jan Senior" (2 januari) 200 wij ting, 40 schelvis. 220 koolvis, 230 haring, 260 makreel. 15 varia, 100 stuks stijve ka beljauw VL 7 „Ada" (5 januari) 110 wijting, 25 schelvis. 40 gul en kabeljauw. 100 kool vis. 325 haring. 500 makreel, 25 varia, 30 stuks stijve kabeljauw. VL 153 „Liesje" en „Rutger" (6 januari) 60 wijting. 5 schelvis. 25 gul en kabeljauw, 35 koolvis. 165 haring. 760 makreel, 5 varia. 80 stuks stijve kabeljauw. TJM 57 „Medan" (9 januari), die de beurt van de ..Toronto" heeft overgenomen, 120 wijting. 60 schelvis. 130 gul en kabeljauw. 15 koolvis. 470 haring, 275 makreel. 15 varia. RO 46 ..Dirkje" (6 januari) 95 wijting. 35 schelvis. 30 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 140 haring. 350 makreel, 20 varia. 30 stuks stijve kabeljauw. KW 81 „Albertha Hendrika" (30 decem ber) 650 westkustharing, 10 varia. De kleine vaart was er met vijf schepen. Prijzen van dinsdag Export: grote regels kabeljauw f 130— HO. kleine regels kabeljauw f4460. kis ten grote kabeljauw f186. kisten kleine kabeljauw f 120—130. kisten grote kabel jauw maat zwarte koolvis f73—80. witte koolvis f 8596. grootmiddel tong f 2.90. kleinmiddel tong f2.50, tong 1 f2.40. slips f2.20. grote en middel schol f31—32. zet- schol f43—45. schol 1 f 34—42. Rinnenland: grote gul f38—46. middel gul f29—36. torren f 20—27. kleine kabel- iauw maat zwaref koolvis f4560. kool vis 1 f*>9__i7 l-rtolvis 2 f 16—20. leng f62— 68 grote tong f3 403.50. grote en groot middel schelvis f54—58. kleinmiddel schelvis f.5054. nenn°n f4858. braad f ?94R wijting f 15—22. schol 2 f3943. «chol 3 f 3643 haring f152? westkust haring f3035. makreel f 1328. Voor woensdag Voor woensdag komen de volgende schepen: IJM 97 ..Toronto" met 220 schelvis. 590 haring. 270 writing. 190 gul en kabeljauw. 90 radio 470 stuks stijve kabeljauw. KW 80 20 schelvis. 100 haring. 740 ma kreel. 70 wijting. 20 gul en kabeljauw, 40 koolvis. 35 stuks stijve kabeljauw. TJM 9 „Haarlem" 10 schelvis. 230 haring. 750 makreel. 120 wijting. 50 gul en kabel jauw. 110 koolvis. 10 inktvis. 'TJM 34 Allanwater" 35 schelvis. 225 harine 310 moVrepl, 200 wiitipg. 70 gul en kabei'auw °oa koolvis. 40 inktvis. KW 8 30 schelvis. 165 haring. 340 ma kreel '*>o wijting 40 gul en kabeliauw. 130 koolvis. ">0 radio. 20 inktvis. 30 stuks stijve kabeljauw. Besommingen van dinsdag TJM 57 „eMdan" f21.800, RO 46 „Claes- je" f 13 900, KW 81 ..Albertha Hendrika" f 21.000. KW 37 f 10.100. Op zee Het was slecht weer op 59 tot 58 graden noordehreedte met windkracht 5. De traw lers en loggers hebben nog gevist en de vangsten waren niet best. namelijk 150 tot 200 manden makreel, haring en schelvis per etmaal. De „Sakina" boekte een dagvangst van 120 manden haring, schelvis en koolvis, de IJM 15 „Emma" een trek van twee pakjes, de „Maria van Hattem" een trek van 40 manden hoops. De loggers en kotters bij de P-boeien hadden nog slechter weei. namelijk wind kracht 7 De veesten waren er naar. na melijk 175 tot 250 kilo tong en 10 tot 15 manden schol per etmaal. De Dirkje. Postboy -Tacoba Geziena. Franciena. Polderman en Albatros zijn weer naar zee vertrokken. Buiten de markt Buiten de markt om is dinsdagmorgen dn KW 135 Emma Wilhelmina" gelosl Dit schip had 1400 kisten overgeladen westkustharing aan hoord voor de reden' Parievliet. De groothandel is in dit geval dus gepasseerd. Scheven in gen De aanvoer in Scheveningen bedroeg 900 kisten westkustharing, 30 kisten schol en 700 kilo tong.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4