Ruime geldmarkt blijft SCHEEPVAART Herstel van de convertibiliteit versterkt Westeuropese positie De beurs Tien iaar economische ontwikkeling van Afrika AKU had prachtig jaar In België wordt Raad voor de Economische Expansie opgericht Aandelen en obligatie- emissie Ver. Glas De activiteit in de bouwnijverheid De Associatie van de Ned. Antillen bij de EEG Groningse fabrikant ingesloten Rijnvaartkwestie „dichter bij een oplossing" 11 DE WEEKSTAAT Geldcirculatie weer normaal Nettowinst 63 groter Nederlandse handelsmissie naar Soedan en Egypte Philipsvestiging in Staphorst? G. J. Bilderbeek overleden r&fi Jhr, van Lennep sprak te Leiden Geknoei met imaginaire reparaties WOENSDAG 20 JANUARI I960 Geleidelijk verdwijnen uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank de ingrijpende mutaties die het gevolg waren van de jaarovergang. Daarmede krijgen de cijfers weer een normaler aanzien. Dit blijkt in eerste instantie uit de biljettcncirculatie die opnieuw en nu voor de derde maal deze maand, is ingekrompen na de forse uitzetting eind december. Van de totale stijging van 280 miljoen is nu 268 miljoen terug gekeerd, waarmede de circulatie gekomen is op een niveau van 4255 miljoen. Vol gende week zal de invloed van de maandovergang zich weer doen gelden, en zal dus waarschijnlijk reeds een uitzetting te constateren zijn. Het saldo van de schatkist is gedaald met nog niet 1 miljoen, hetgeen niet verwonderlijk is aangezien het een week was met weinig verplichtingen. Er verviel voor circa 20 miljoen schatkistpapier per 15 januari. Een en ander betekent dat de banken er zeer goed voorstaan. Hun saldo is gestegen met bijna 33 miljoen waar mee zij de nieuwe kasreserveperiode zeer gunstig inzetten. Dit verklaart tevens de ruimte die thans oo de geldmarkt heerst, en die de laatste dagen al duidelijk merk baar was. Deze ruimte, zo redeneert men. zal haar invloed hebben oo de tender, die ten kantore van de agent van het ministe rie van Financiën openstaat, en wel op promessen met een looptijd van drie. negen en twaalf maanden. Men verwacht dat de ruimte van de geldmarkt nog wel zal aanhouden wegens de uitkering door het rijk aan de gemeen ten ad 1 300 milioen on 25 januari. On de 26ste moeien de banken het verschuldigde bedrag storten wegens de toegewezen tvo- me^en uit hoofde van de inschrijving. De beiocHngen zullen voorshands geen grote bed'-a«en vei-gen. aangezien de betahnes- termiinen afinnen. Een ruime markt is dus in het verschiet, en terwnl het officiële tarief van daggeld gehandhaafd bleef on De Economische Commissie voor Afri ka van de Verenigde Naties heeft een rapport uitgebracht, dat in de tweede zit ting van de Economische Commissie voor Afrika aan de orde zal komen. Im het rapport wordt de economische structuur van de Afrikaanse landen aan een analyse onderworpen en krijgt men een algemeen beeld van de economische ontwikkeling in die landen. Hoewel de groei op economisch gebied minder spec taculair was, is deze de afgelopen tien jaar toch aanzienlijk geweest. Afrika heeft aan betekenis gewonnen, zowel als leverancier van zekere primaire produk- ten als door de markt voor geïmporteer de goederen uit de rest van de wereld. In 1956 werd de totale bevolking van het Afrikaanse continent geschat op ongeveer 220 miljoen of op 8 percent van de wereld bevolking. Van Afrikaanse afkomst was toen 97 percent. In nagenoeg alle Afrikaanse landen heb ben de ontwikkelingen op economisch ge bied een groei te zien gegeven in de pro- duktie voor de uitvoer en in de op het bin nenland gerichte activiteiten. Men heeft de neiging om een groot deel van het in komen dat wat uit de export afkom stig is onmiddellijk voor de invoer aan te wenden, omdat de ontvanger van het inkomen weinig daarvan kan besteden aan produkten uit het eigen land. Hij werkt zodoende niet mee aan een stijging van de secundaire vraag naar eigen pro dukten. Het kernpunt van de huidige pro blemen bij de economische ontwikkeling van de meeste Afrikaanse landen komt dan te liggen in de ontbinding van de tra ditionele economie en in de verlegging van hun bronnen aan bodem en arbeid naai de moderne staatshuishouding. In de meeste landen is het inkomen voor de niet-Afrikanen veel hoger dan voor de Afrikanen. In Belgisch Kongo verdienden niet-Afrikanen in 1956 69 maal zoveel als de inboorlingen; in 1956 was de verhouding in de federatie van Rhodesië en Nyassaland 43 tot 1 en in 1956 in Kenya 32 op 1. In 1951 lag het gemiddelde salaris van een Europeaan twintig maal zo hoog als dat van een Afrikaan en een Aziaat verdiende acht maal zo veel als een Afrikaan. Een moeilijk probleem en in sommige gevallen een kritiek vraagstuk voor de Afrikaanse landen is de financiering van kapitaalvorming en dat niet in het minst voor die landen die kort geleden onafhan kelijk zijn geworden. Doordat de meeste Afrikaanse landen afhankelijk zijn van een kleine reeks goederen, die voor uit voer in aanmerking komen, zijn ze in het bijzonder kwetsbaar voor prijsfluctuaties. Onder de vele vraagstukken bij de aan moediging tot industriële activiteit is dat een gebrek aan ondernemingslust, zowel bij het entameren van kleinere zaken als bij de leiding van grote bedrijven. Daar door blijft er voor vele regeringen van Afrikaanse landen niets anders over dan zelf als ondernemer op te treden en zelf de binnenlandse besparingen om te zet ten in produktieve investeringen en zelfs de verantwoordelijkheden van de leiding op zich te nemen. (Van onze financiële medewerker) De gisteren door de A.K.U. gepubli ceerde cfjfers over het vierde kwartaal van 1959 wijzen op een verdere en zeer belang rijke stijging van omzetten en winsten. De omzet ging in vergelijking met het vierde kwartaal van 1958 van 65,7 miljoen tot 80,2 miljoen vooruit, het resultaat van de eigen bedrijven van 6 miljoen tot 11.2 miljoen, de uiteindelijke nettowinst, inclusief dividenden van dochteronder nemingen, etc. en na aftrek van de belas tingen, van 5 miljoen tot 10.8 miljoen. Het gehele jaar 1959 heeft een omzet van 273,7 miljoen doen zien tegen 223.1 miljoen in 1958, een winst van de eigen bedrijven van 37.5 miljoen tegen f 23 miljoen en een nettowinst van f 35.6 mil joen tegen f 21.8 mil joen, een vooruit gans derhalve van 60 percent. Ook al wordt dit maal een groter deel van de winst in het bedrijf gehouden zo mag toch wel worden aangenomen dat tot de uitkering van een hoger dividend zal worden besloten dan over 1958 is uitgekeerd, namelijk 12 nor- cent. Op rekening van 1959 is bereids een interim-dividend van 4 percent betaald. 1%, is het werkelijke percentage gezakt van 2 tot 1 percent. De terugkeer tot normaler verhoudingen blijkt voorts uit de post „wissels door de bank gekocht", die met 7 miljoen is verminderd, waar mee de invloed van de door de centrale bank verleende faciliteit is ongedaan ge maakt. De daling met 5% miljoen der wissels betreft een postje op 15 januari vervallen papier. Convertibcle valuta was 3% miljoen lager. (Van onze correspondent in Brussel) De conferentie van de presidenten van de Belgische arbeidersvakbonden en van de werkgeversorganisaties met de premier prof. Gaston E.vskens en een aantal leden van de Belgische regering heeft maandag avond geleid tot een overeenkomst, waar bij wordt besloten in België een Raad voor de Economische Expf.*nsie op te richten. Het is een orgaan op het hoogste niveau, dat de richtlijnen za! verstrekken voor een werkelijk dynamische en vooruitstre vende economie. Bovendien zal een grondige studie wor den gemaakt en zullen maatregelen wor den getroffen in verband met de prijzen en de kosten van de distributie in België. Deze conferentie werd georganiseerd naar aanleiding van de door de socialistische arbeidersvakbonden aangekondigde alge mene 24 uur staking op 29 januari aan staande. De socialistische vakbondsleiders zullen thans onderzoeken of zij alsnog in staking zullen gaan. De studie van de middelen tot economische expansie, zoals zij door de regering en de werkgevers werd beloofd, zou inderdaad leiden tot het scheppen van honderdduizend nieuwe werkplaatsen. De socialistische vakbonden eisen echter een algemeen minimum loon van 25 franc of bijna twee gulden per uur, een minimum loon dat alleen in de wel varende bedrijfstakken, zoals de metaal industrie, reeds lang wordt betaald. Ver der eisen zij een dubbele week vakantie geld, en een gegarandeerd weekloon voor de arbeiders. Alleen op dit laatste punt heeft de regering toegegeven en volgende week zal het desbetreffende ontwerp van wet bij het parlement worden ingediend. Men verwacht dat de socialistische vak bonden alsnog zullen gaan staken. Op 28 januari zal fby de Rotterdamsche Bank n.v.) de inschrijving openstaan op de uitgiften van 2,6 miljoen gewone aandelen van 500 in de n.v. Nationa«al Bezit van Aandelen Vereenigde Glas fabrieken te Schiedam en 2,8 miljoen 5 percent 20-jarige obligaties van 1000 ten laste van de n.v. Vereenigde Glas fabrieken (United Glassworks). De aandelen, die ten volle delen in de resultaten over 1960 en volgende jaren, worden geëmitteerd tegen 135 percent, waarbij inlevering van twee claims recht geeft tot inschrijving op een aandeel van 500. De claimhandel begint op 21 januari. De obligaties worden a pari uitgegeven. Voor beide emissies is de stortingsdatum 22 februari. De obligatielening is aflosbaar in 15 jaarlijkse termijnen van 200.000. waarvan de eerste vervalt op 1 februari 1966 Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing zal eerst kunnen geschieden op of na 1 februari 1965 en wel van 1 februari 1965 t.m. 31 januari 1970 tegen 102 percent, van 1 februari 1970 t.m. 31 januari 1975 tegen 101percent en daarna tegen 101 percent. Na deze uitgifte zal het geplaatste kapi taal 8 miljoen groot zijn. Het concern beschikt over fabrieken te Schiedam. Delft Leerdam, Nieuw-Buinen en Maastricht, die uiteenlopende soorten glas produceren. Bij de groei van de vennootschap speelde de overneming van andere glasfabrieken een belangrijke rol. Als gevolg hiervan kan de produktie op rationele wijze ver deeld worden, waardoor elke fabriek zich op bepaalde artikelen kan specialiseren. Dit heeft een belangrijke en gunstige in vloed op de kostprijzen. De bedrijven wer ken in hoofdzaak voor de binnenlandse markt. De directe export bedraagt 10 per cent van de totale omzet. Voor 1960 wordt een hogere produktie verwacht. Het totale aantal werknemers is 3700. De bedrijfsresultaten over de eerste 9 maanden van 1959 geven aanleiding tot tevredenheid. Het laat zich aanzien dat de resultaten over het gehele jaar eveneens gunstig zullen zijn, zodat de directie aan neemt dat het dividend niet beneden dat van 1958 (11 percent) zal komen te liggen Alle bedrijven zijn zeer goed van orders voorzien. Het gebruik van glas neemt steeds toe. Mede gezien de bereikte con centratie en de door modernisering en uit breidingen te vergroten produktie-capaci- teit verwacht de directie dat na de kapi taalsverhoging het huidige dividendniveau zal kunnen worden gehandhaafd. Op 21 januari aanstaande zal een Ne derlandse handelsmissie naar de Soedan en Egypte vertrekken voor het leggen van zakelijke contacten en voor het bevorde ren van de uitbreiding van het handelsver keer lussen Nederland en de betrokken landen. Aan de reis, die ongeveer twee weken zal duren, zullen tien vertegenwoordigers van grote Nederlandse bedrijven deelne men. Dr. W. van Roven, een der directeu ren van de Konklijke Nederlandsche Jaar beurs, heeft de missie georganiseerd. De leiding berust bij de heer H. H. Wemmers, president-directeur van de Staatsmijnen. Blijkens een overzicht van de Economi sche Commissie voor Europa van de Ver enigde Naties is de woningbouw in Eux-opa gedurende de eerste negen maanden van 1959 over het algemeen toegenomen. De activiteit in de bouwnijverheid was .in de ze periode groter dan in dezelfde periode van 1958. In vrijwel alle landen is het aan tal in aanbouw genomen of in aanbouw zijnde woningen toegenomen, zowel in West-Europa als in de Oosteuropese lan den voorzover hierover gegevens beschik baar zijn. Wat het aantal opgeleverde woningen betreft, valt in tal van landen een opwaart se tendentie waar te nemen, behalve in Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk, waar de situatie stabiel is, en in Neder land, waar een neerwaartse tendentie be staat. Aan de andere kant was in Neder land in 1958 het aantal gereed gekomen woningen hoog, namelijk 8,1 per 1.000 in woners. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meegedeeld dat de per manente vertegenwoordiger bij de Euro pese Gemeenschappen te Brussel, dr. J. Linthorst Homan, in opdracht van de 're gering van het Koninkrijk dinsdag de voorzitter van de Raad en de voorzitter van de Executieve Commissie van de Europese Economische Gemeenschap heeft doen weten dat de regering van het Ko ninkrijk onderhandelingen wenst te openen over de economische associatie van de Nederlandse Antillen met de Gemeen schap. Dit verzoek is gebaseerd op een intentie verklaring die bij ondertekening van het E.E.G.-verdrag tussen de zes lid-staten werd uitgegeven en waarin zij „gelet op de nauwe banden welke de doelen van het Koninkrijk der Nederlanden samen binden" zich bereid verklaarden derge lijke onderhandelingen te openen. Een woordvoerder van het ministerie deelde desgevraagd mee dat binnenkort ook een dergelijk verzoek voor Suriname zal worden gedaan. Er zijn besprekingen over een dergelijk verzoek aan de gang. De Turkse regering heeft besloten de overeenkomsten inzake een associatie met de Europese Economische Gemeenschap te aanvaarden, zo heeft de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Zorlu, dinsdag avond op doorreis van Londen naar An kara te Rome verklaard. De n.v. Philips te Eindhoven heeft plan nen om ten behoeve van haar fabriek van elektrolitische condensatoren te Zwolle een toeleveringsbedrijf te stichten in Staphorst. Men heeft dit plan opgevat omdat het moeilijk is gebleken in Zwolle voldoende werknemers aan te trekken. Daarom wil men nu in Staphorst dit „feedingcentre" vestigen, dat als de plannen hun beslag krijgen uitsluitend dient om het bedrijf te Zwolle van grondstoffen te voorzien. Deze methode die ook op andere plaat sen al is toegenpast is eenvoudiger dan het. naar Zwolle toe trekken van werk nemers. De besprekingen over deze plan nen staan nog in een beginstadium. Als de fabriek te Staphorst er is zullen er onge veer 100 mensen te werk gesteld kunnen worden. In de ziekenverpleging aan de Prinsen gracht te Amsterdam is op 78-jarige leef tijd overleden de heer G. J. Bilderbeek. De overledene is van 1 september 1915 tot 31 december 1955 directeur geweest van Gebr. Stork en Co's Apparatenfabriek n.v. te Amsterdam. Daarna was hij tot 1959 commissaris van deze n.v. De heer Bilder beek was voorts president-commissaris van de Melkfabriek Noord in Amsterdam, president-commissaris van de Machine fabriek Brandenburg van Rheden en Voor- walt, president-commissaris van de Ma chinefabriek De Wierike te Boxmeer en commissaris van de Melkfabriek De Sier- kan te Haarlem. De heer Bilderbeek was officier in de orde van Oranje Nassau. Advertentie keelpijn o neem dan vlug... helpt snel en afdoende PHIUPS-DUPHAR NEDERLAND n.v. Aardijk, 21 te Le Havre verw. Abbekerk, 19 v. Honkong n. Singapore. Achilles, 20 te Curasao. Agamemnon, 20 te Paramaribo. Albireo, 19 te Port Said. Alkmaar, 19 aank. Thameshaven. Alnarri, 19 v. Bahia n. Las Palmas. Alpherat, 20 te Buenos Aires. Amerskerk, 19 v. Fremantle n. Adelaide. Amsteldiep, 19 670 m. NOtN Straat Bernandino n. Australië. Amstelkroon. 19 dw Finisterre n. IJmuiden. Amstelvaart, 20 te Mormugao. Angolakust, 19 v. Freetown n. Takoradi. Area (t), 19 v. Algiers n. Punta Cardon. Arendskerk, 19 150 m ZZW Mozambique n. Dar ez Salaam. Astrid Naess, 19 320 m ZW Bermuda n. New York. Baarn, 20 v. Pta Cardon n. Bolivar. Bali, 19 v. Aden n. Suez. Balticborg, 19 v. Rotterdam n. Aalborg. Bengalen, 19 190 m OZO Straat Messina n. Bey routh. Bengkalis, 20 ver. Sandakan. Beninkust, 19, v. Amsterdam n. West-Afrika. Billiton, 20 te Basrah. Blitar, 18 te Port Said. Caltex Delft, 19 ZO Ras Alhadd Singapore Aba- an. Caltex Eindhoven, 19 50 m O van Rashartak Rastanura Suez. Caltex Gorichem, 19 ver. Fredericia Bruns- buttelkoog. Caltex Nederland, 19 40 m O Mukalla n. Port Sudan. Caltex Pernis, 19 55 m W Djeddah Suez Abdan. Caltex The Hague, 19 425 m NW Cochin Bahrain Cochin. Carillo, 19 v. Los Angeles n. Armuelles. Cartago, 19 v. Pto Cortes n. Santa Maria. Castor, 19 te Mostaganem. Dahomeykust, 19 v. Monrovia n. Freetown. De Eerens, 19 v. Muscat. Diemerdijk, 20 te Londen. Dinteldijk, 19 v. Los Angeles n. Cristobal. Eemdijk, 19 te Hamburg. Eemland, 20 te Rio Grande. Eos, pass. 19 Gibraltar n. Napels. Esso Nederland (t), 19 dw. St. Eustatius naar Fawley. Esso Rotterdam, 19 55 W Algiers Rotterdam Ra stanura. Fravizo, 19 te Kramfors. Gabonkust, 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Gemma, 19 v. Santos n. Las Palmas. Gooiland, 19 100 m NO Bonavista k.v. n. Las Palmas. Guineekust, 19 80 m ZZO Monrovia Takoradi Freetown. Hera, 19 430 NO Azoren Pt. Oordaz Rotterdam. Houtman, 19 310 WZW Auckland New Plymouth Melbourne. Hydra ,20 v. Rotterdam te Hamburg verw. Ittersum, 19 v. Antwerpen n. Golf van Mexico. Jagersfontein, 19 v. Amsterdam n. Bremen. Jason, 20 te Maracaibo. Johannes Frans, 19 v. Balbao n. Callao. Karimata, 19 260 m. Mekongrivier n. Singapore. Katelysia (t). 19 te Miri. Keizerswaardt (t) 20 te Curagao. Kelletia (t), 19 190 m OZO Gavdo n. Gibraltar verm. Rotterdam. Khasiella (t), 20 v. Pta Cardon n. Buenos Aires. Kinderdijk, 18 te Lake Charles. Kloosterdijk, 19 ver. Antwerpen Rotterdam. Korovina (t), 19 te Belem. Kryptos (t), pass. 19 Manilla n. Miri. Laarderkerk, 19 op Elbe n. Antwerpen. Langkoeas, 20 te Port Swettenham. Larenberg, 19 620 m ZZW Azoren Le Havre Mariniques. Laurenskerk, 19 v. Rotterdam. Leiderkerk, 19 45 ZO Cape St. Vincent Pt. Said Antwerpen. Lelykerk, 19 150 m NO Port Sudan Suez Muscat. Lieve Vrouwekerk, 19 dw juist n. Antwerpen. Lindekerk, 19 v. Catania n. Marseille. Lissekerk, 19 te Livorno. Loosdrecht, 19 te Rotterdam. Maaskerk, 20 te Chalna. Maaslloyd, 19 v. Singapore n. Manilla. Malea (t), 19 te Blak. Markab, 18 20 m W Lissabon n. Agadir. Mataram, 19 te Bremershaven. Medon, 20 te Oranjestad. Minos, 20 te Helsinki. Molenkerk, 19 te Karachi. Musilloyd, 19 v. Tandjong Priok n. Cheribon. Nieuw Amsterdam, 19 v. St. Thomas n. Fort de France. Oberon, 19 v. Pt a Pitre n. Jeremie. Oranje, 19 v. Penang n. Colombo. Oranjefontein, 19 400 m NO St. Helena naar Kaapstad. Orion, 19 130 m NtO Finisterre n. Lissabon. Ouwerkerk, 19 200 m WNW Casablanca Lissabon Kaapstad. Overijsel, 19 90 m WtN Kp Guardafui n. Fre mantle. Parkhaven, 19 v. Santa Fé, 19 te San Lorenzo. Peperkust, 19 v. Amsterdam n. Bordeaux. P. G. Thulin, 20 te Pto Le Cruz. Philine (t), 19 dw Kaap Villano n. Mena al Ahmadi. Poseidon, 19 370 m WNW Finisterre n. Rotter dam. Prins Frederik Hendrik, 19 v. Rotterdam n. Huil. Prins Willem II, 20 verw. te Le Havre. Prins Willem IV, 19 v. Alexandrië n. Beyrouth. Prins Willem van Oranje, 19 v. Hamburg n. Rotterdam. Purmerend, 22 te Curagao verw. Randfontein, 20 verw. Kaapstad. Rempang, 19 te Kaapstad. Roebiah, 19 160 m NNO Tandjong Priok naar Singapore Rondo, 19 Das es Salaam n. Zanzibar. Samarinda, p. 19 Pantellaria n. Oss Lissabon. Scherpendrecht, 19 vertr. Port Harcourt Napels. Senegalkust, pass. 19 La Palmas n. Amsterdam. Seven Seas, 16 v. Southampton n. New York. Siberoet, 20 te Singapore. Slamat, 19 te Marseille. Sommelsdijk, 19 vertr. Antwerpen New York. Stad Arnhem, 19 150 ZZW Las Palmas Freetown. Stanvac Talangakar (t), 19 v. Sungeigerang n. Singapore Statendam, 19 v. Pt au Prince n. New York. Tabinta, 19 aank D.iibouti v. Djeddah. Tahama, 19 te Cork. Talisse, 20 te Penang. Tara, 19 te Santos. Tegelberg, 20 te Okinawa. Texelstroom, 15 te Fowey. Thelidomus (t). 19 ten anker rede Pta Cardon. Tibia (t), 19 v. Colombo n. Chlttagong. Tjibantjet, 20 te Singapore. Tjikampek, 19 v. Singapore n. Manilla. Tjipanas, 20 te Lorenzo Marques. Tjitarum, 19 v. Mombassa; 20 te Tanga. Tomocyclus (t), 19 v. New York n. Curagao. Utrecht. 18 v. Abadan n. Bahrein; 19 te Bahrein. Van Cloon. 19 te Singapore. Van Heemskerck, 600 m ONO Durban Port Louis. Van Neck, 12 230 m WNW Auckland New Castle. Van Rlebeeck, 19 60 m O Pantellaria n. Ant werpen. Vlieland, 19 v. Djibouti n. Mena. Waterman, 20 v. Melborne n. Surabaja. Westertoren, 19 v. Sydney n. Geelong. Willemstad, 19 60 m WNW Flores New Orleans Le Havre. Woensdrecht, 19 300 m OZO Cape Lopez Le Havre. Wonogiri, 19, v. Singapore n. Colombo. Zeeland. 19 te Singapore. Zonnekerk, 19 te Hamburg. Zuiderkerk, 19 dw Kp de Gata Marseille Duin- KLEINE VAART Ank T, 17 v. Karlshamn te Stugsund. Bab T, 18 v. Domsjo n. Zaandam. Elsa, 17 Kiel gepass. n. Nykobing. Joost, 16 v. Stetin te Raumo. Kaa!LF?'ga- 18 v Zaandam n. Rotterdam. Koop St. Vicent, 17 v. Wifstavarf te IJselmonde. Pavo, 18 v. OstrancT te—rcrrradal. Ponza, 16 v. Halmstad te Bergkvara. Tilly, 18 Kiel gepass. n. Oxelosund. SLEEPVAART Cycloop, 16 v. Amsterdam te IJmuiden terug. Barentszzee. t.s. w. Alton Jones, Zuid van Gua- yanilla (Puerto Rico). Elbe. Honolulu-Hirao, ter hoogte van Wake. Gele Zee, 18 v. Harwich te Hoek van Holland. Holland, 20 bij Lievevrouwekerk (dw. Vlieland). Noord Holland, 16 Moji n. 1 Loire, Ferrol-Antwerpen, 35 mijl oost ten zuiden van Start Point. Nestor. 17 van IJm. te Tyne. Oostzee, Honolulo-Osaka, 600 mijl Zuid-Oost van Osaka. Schelde, Suez-Perzische Golf, 630 mijl Oost van Aden. Thames, Boston-Japan, ter hoogte van Bahamas. Tyne, Funchal-Terneuzen, 18 van Funchal. Witte Zee, Buenos Aires-Rotterdam, ter hoogte van Brest. Zwarte Zee, 20 van Porto Rico naar Newport. Het herstel van de convertibiliteit heeft aan de internationale economische ver houdingen een volkomen gewijzigd aanzien gegeven, met alle gevolgen van dien voor de bestaande vormen van internationale samenwerking. Tot deze conclusie kwam jonkheer mr. E. van Lennep, thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën, in een inleiding getiteld „Eén jaar convertibiliteit" -die hy hedenmiddag heeft gehouden aan een koffiemaaltijd georganiseerd door het departement Leiden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Wat het betalingsverkeer betreft noem de jonkheer Van Lennep de ontwikkeling in 1959 in zekere zin verrassend. Het her stel van de convertibiliteit bracht geens zins een achteruitgang van de positie van West-Europa teweeg. Integendeel. Het eerste jaar van de convertibiliteit bleek een jaar te zijn, dat niet West-Europa, doch voor het eerst na de oorlog de Verenigde Staten zich zorgen maakten over de betalingsbalans. In dit verband achtte hij het begrijpelijk dat de V.S. thans in sterkere mate dan voorheen hulp aan het buitenland binden aan besteding in de V.S. Een bijdrage tot het vertrouwen in de Amerikaanse economie in de zin van vertrouwen in de Amerikaanse concurren tiepositie levert deze maatregel op zich zelf niét. De belangrijkste consequentie van de overgang naar de convertibiliteit noemde jhr. Van Lennep de afschaffing van de discriminatie. Westeuropese produ centen en consumenten krijgen grotere vrijheid om op de voordeligste markt te kopen, hetgeen leidt tot lagere prijzen. In Nederland bepaalt de ontwikkeling van de betalingsbalans in sterke mate het economische beleid. Voor de V.S. is de ver houding tussen invoer en nationale beste dingen zó gering, dat men voor het ver loop van de lopende rekening van deze balans tot voor kort weinig belangstelling had. Dat die belangstelling er nu is zal, volgens jhr. Van Lennep, zeker gunstige effecten hebben op het binnenlands beleid. Terecht stelde de Amerikaanse regering aldus spreker, dat de Europese landen ver plicht. zijn hunnerzijds de discriminatie ten nadele van het handels- en betalingsver keer met de V.S. op te heffen, bij te dra gen tot de hulp aan onderontwikkelde ge bieden en hun militaire inspanning te handhaven of te vergroten. Hierdoor steu nen de Westeuropese landen de Ameri kaanse regering bij de handhaving van haar huidige naar buiten gerichte beleid. Indien West-Europa niet zodanig handelt, geeft het voedsel aan de protectionistische en isolationistische stromingen in de V.S. Nederland heeft hieruit met betrekking tot het handels- en betalingsverkeer inmiddels zijn consequenties getrokken en nagenoeg over de gehele linie het verschil in behan deling tussen importen en betalingen met betrekking tot het dollargebied en die met betrekking tot West-Europa laten verval len. In de andere Westeuropese landen, welker valuta's eind 1958 convertibel wer den, heeft zich een soortgelijke ontwikke ling als in Nederland op het gebied van het deviezenregime voorgedaan. De opheffing van het valutaire onder scheid tussen de dollar en de Westeurope se valuta's heeft voorts belangrijke gevol gen gehad voor de E.E.G. Zij bracht een rechtstreekse monetaire en economische band tot stand tussen de O.E.E.S.-landen en de V.S., waardoor het voor de V.S. (en Canada) en West-Europa minder mo gelijk zal zijn dan voorheen om een eigen conjunctuurbeleid te voeren. Van een ge- isoleerde Westeuropese en Amerikaanse conjunctuurpolitiek kan thans zeker geen sprake meer zijn. Aan het slot van zijn inleiding behandel de jhr. Van Lennep de vraag of de vorming van een groot Europees vrijhandelsgebied voor Nederland wenselijk en, zo ja, ook realiseerbaar is. De recherche te Groningen heeft een 53-jarige magazijnmeester en een 40-jari- ge fabrikant, beiden te Groningen, aan gehouden. Zij worden ervan verdacht in de loop van de laatste vijf a zes jaar sa men de Fries-Groningse Beetwortelsuiker fabriek voor ongeveer 20.000 te hebben benadeeld. Tussen de suikerfabriek en de fabrikant was een regeling getroffen voor de reparatie tegen een vast bedrag van door de fabriek veel gebruikte filterdoe ken en filterzakken. De magazijnmeester van de fabriek zou het nu op een akkoord je hebben gegooid met de fabrikant, waar door beiden kans hebben gezien, jarenlang veel meer doeken en zakken te vermelden en in rekening te brengen dan er gere pareerd waren. De „winst" deelden zij sa men. Beiden zijn ingesloten. De Nederlands-Duitse besprekingen, die gisteren op het riante landgoed 't Mos pad" in Bennekom zijn voortgezet, heb ben. naar wij van welingelichte zijde ver nemen, niet onbelangrijke vorderingen op geleverd. In officiële kringen heeft men dan ook de hoop, dat de Rijnvaartkwestie één van de belangrijkste obstakels op de weg naar een algehele overeenkomst dichter bij een oplossing zal worden gebracht. Aan de onderhandelingen werd van Ne derlandse zijde deelgenomen door de staatssecretarissen Van Houten en Stij- kel, en van Duitse zijde door de Staatsse cretaris van Verkeer, Seiermann, en de ambassadeui in speciale dienst, Lahr. Zo als te verwachten was, heeft het gesprek niet tot concrete resultaten geleid, maar wel heeft men de richting kunnen bepa len, waarin de oplossing moet worden ge zocht. De ministers Luns en Von Brentano heb ben weliswaar in beginsel besloten, de Rijn vaartkwestie door middel van een com promis aan het Internationale Gerechts hof voor te leggen, maar bij de formule ring van het compromis is men oo moei lijkheden gestuit Terwijl de Nederlandse regering wil, dat de vraagstelling tot en kele punten beperkt blijft, willen de Duit sers er allerlei paragrafen uit de Binnen- scheepvaartwet van 1953 bijhalen. Tot dusver is men er niet in geslaagd om de kloof, die beide Dartijen van elkaar scheidt te overbruggen. In politieke kringen heeft men overigens de indruk, dat de Nederlandse regering niet zo geestdriftig meer is over het denk beeld om de kwestie aan het Internationa le Hof voor te leggen. Jarenlang heeft de regering zich op een strikt rechtsstandpunt gesteld, maar nu de Duitsers zich eindelijk in principe bereid hebben verklaard om de kwestie voor de internationale rechter te brengen, krabbelt de regering terug. De verwachting is dan ook, dat er in het ontwerp-verdrag met Duitsland enke le paragrafen zullen worden opgenomen met een min of meer algemene strekking. Over het tweede struikelpunt, de even tuele teruggave van het grensgebiedje Beek-Wyler, zullen Luns en Von Brentano op 25 januari tijdens de politieke consul taties in Rome overleg plegen. Staatsse cretaris Van Houten zal bovendien binnen kort contact zoeken met de heer Lahr voor het bespreken van enkele minder belang rijke financiële en territoriale kwesties. FLAUWE MARKT De handel viel gisteren over het al gemeen tegen en was niet in verhouding tot de koersdalingen, die de internationale waarden te zien gaven. Wall Street was cistpren flauw, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen. Dit was voor het Damrak een grote tegenvaller. De arbitrage kon weinig uitrichten, de beroepshandel nam een vriie dag en het buitenland liet verstek gaan. Het publiek was in geringe mate aan de markt. Tegenover dit kleine aanbod stond niet voldoende vraag waardoor ge voelige verliezen werden geleden. A.K.U. daalde tot 506%. Philips daalde van 785 tot. 775 (-201. Unilever zakte in van 772 tot 764 (-16). Kon. Olie f 163, na f 165. tegen f 167.20 als vorige slotprijs. Tegen het slot van de beurs volgde een licht herstel. Nat. Handelsbank en oreferente Philips kregen lagpre adviesprijzen. Seheeovaart- waai-den opnipuw lager Deli Mii. sloot op f 191 tegen 199.70 als vorige slotprijs. Staatsfondsen iets gemakkelijker Prolon gatie 3% percent. (ANP). VERHANDELDE FONDSEN 18 januari 19 januari Totaal: 450 448 Hoger: 162 (36,0%) 87(19.4%) Lager: 184(40.9%) 275 (61.2%) Gelijk: 104 (23.1%) 86(19.4%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN slot A.K.U512—501 506 Kon. Olie 164161.50 163.60 Philips 784—769 778 Unilever 771755 766 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. 500—509% 509'/.—512 g.l. Kon. Olie 161.50—162.50 162.30—163.00 Philips 769—7771* 777'/s781 Unilever 755763 761763 Amsterd. Bank 338 Ned Handel Mij. 259 Rotterd. Bank 302 Twentscne Bank. 218 A A.K.U 506%" Albert Heijn 401 515 Billiton Mij. II 378 Bols 525 Bührmann Papier 465 Deli-Mij 194 Dordtsche Olie 767 A 329% 520 Hoogenbosch Sch. 234% 796 H.V.A 168% 385% 428 K.L.M 114.50 676 163.60 Müller Nat. Bez. 389 Nederl. Ford 410 Ned. Gist, en Sp. 329% Ned. Kabelfabr... 450 Philips Gem. Bez. 778 Philips Pref 290 A'dam Rubber 125% Sikkens Lak 591 Stokvis R.S 229% Thomassen Dr. 685 Unilever 766 Van Berkel's Pat. 299 Van Gelder Pap. 264 Van der Heem 234% Ver. Machinefabr. 231 Wessanen 294% Wilton Feijenoord 230 Zwanenberg-Org. 550 ïnterunie 200.— Robeco 227.— Unitas 526.— Ver. Bezit v. 1894 119.— H.A.L 169 K.N.S.M 191% N. Scheepv Unie 161% Ommeren, v 260% Stoomv Mij Ned. 179 Anaconda 64% Kennecott Copper 95% Aluminium Ltd.. 24 Bethlehem Steel 52% U.S. Steel 92% Republic Steel 59 American Motors 87% General Motors.. 52 Cities Service 48% Shell Oil 78% Gedane noteringen (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank New York: voortgezette reactie Een scherpe verkoop in aandelen Du Pont bracht voor de tiende maal in de 12 beursdagen van dit jaar, een daling te weeg. Du Pont was met 10% dollar minder op zijn laagst, maar herstelde zich enigs zins tegen sluitingstijd. General Motors daalde een fractie. Sommige aandelen die buiten de gemiddelden vallen, wisten goede winsten te behalen. Onder andere Coca-Cola met bijna 3 dollar, North Ame rican Aviation 2, Haveg 1% en United Carbon ongeveer V/2. De totale omzet was 3.100.000 aandelen. Van totaal 1230 ver handelde fondsen 280 hoger en 729 lager. Het industriegemiddelde kwam van 653.86 op 645.07, dat van spoorwegen van 156.68 op 155.07, en dat van openbare nutsbedrij ven van 86.65 op 86.43. (UPÏ) I

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11