Chefarine .4 z „Ontkoppelde" lonen der ambtenaren ter tafel PHILIPS a Tijdelijk opklaringen Hulpdijk om woonwijk moet leegmalen bespoedigen Wilhelminagasthuis ongeschikt als academisch ziekenhuis Kort en bondig EERSTE KAMER Vooral de P.v.d.A. teleurgesteld 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Belgische deserteur pleegde overval in Rotterdam Raadslid wil bouwen aan rand der stad Poging om poolwinnaar op te lichten Geen algeheel akkoord over Vamor-regeling Overleg met België over waterwegen Geslaagde proefvaart van de „Dolfijn" WOENSDAG 20 JANUARI 1960 2 ZICHTBAAR GEZOND HOOGTEZON Eerste straten in Tuindorp vrijwel drooggevallen De A msterdamse ziekenhuispuzzel Kort nieuws De rijschoolkwestie In Hengelo ontbrandde een vuurwerk van naastenliefde Nieuwe onderzeeër Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Volgens de regels van de vrijere loon vorming komen loonsverhogingen tot stand per bedrijfstak of onderneming, afhanke lijk van de toeneming van de produkti- viteit. Het is daardoor niet meer mogelijk, de lonen van het overheidspersoneel ge koppeld te houden aan die in de metaal industrie omdat een gelijke stijging van de produktiviteit van de ambtenaren niet is aan te tonen. Daarom heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken het over heidspersoneel per 1 januari voorlopig een loonsverhoging verleend van drie pro cent, totdat, waarschijnlijk in maart, een definitieve beslissing kan worden geno men met terugwerkende kracht van 1 januari 1960 af zodra te voorzien valt, op welk gemiddeld peil de algemene loonstijging zal uitkomen. Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer verklaarde gisteren de heer Reijers (C.H.) dat hij geen voorstander is van een voor lopige regeling omdat daarna weer het gepraat begint over de definitieve rege ling. Vooral de heer De Loor (P.v.d.A.) was teleurgesteld over de gang van za ken als gevolg van de vrijere loonvor ming. De mate van zekerheid voor de ambtenaren gedurende vijftien jaar door de koppeling van de lonen aan de metaal industrie, zei hij, is omgeslagen in onze kerheid. In juli heeft de minister ver klaard, dat de ambtenaren met de loons verhoging niet achteraan zouden komen. Het is nu duidelijk dat de minister te optimistisch is geweest. Daarentegen was de heer Schipper (A.R.) niet zo somber gestemd. Hij ver maande, enig geduld te hebben. De heer Van Lieshout (K.V.P.) wilde over de lonen van het overheidspersoneel liever niet te veel zeggen, omdat „met deze zaak de laat ste tijd veel te veel politiek is bedreven". Hij vroeg minister Toxopeus echter wel, bij de loononderhandelingen bijzondere aandacht te schenken aan de laagst be zoldigden. Minister Tojopeus antwoordt volgende week dinsdag. De kwestie van de gratificatie aan het gemeentepersoneel van Rotterdam is niet ter sprake gekomen. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen! Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismusHiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen rt BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 labl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 De officier van Justitie te Rotterdam heeft tegen de 19-jarige gedeserteerde Belgische militair V. J. M. van den B. uit Berendrecht, in het district Antwer pen, een jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek geëist. De man stond voor de rechtbank te Rot terdam terecht, omdat hij op 12 augus tus van het vorig jaar, met de bedoeling geld te stelen, in een opticienszaak aan de Mauritsweg te Rotterdam een winkelbe diende met een stuk betonijzer op het hoofd had geslagen. De man, de 41-jarige H. Stolk, raakte echter niet bewusteloos, maar richtte zich op. De overvaller wilde vluchten, maar de gewonde man hield hem tegen en er ontstond een vechtpartij. Een voorbijganger, zag het en greep in. Tot de politie kwam hield hij de Belg vast. Uit het verhoor op de zitting bleek, dat de beroepsmilitair begin augustus na een verlof geen zin meer had naar zijn onder deel in Duitsland terug te keren. Hij week uit naar Nederland en kwam op 9 augus tus in Rotterdam aan. Hij nam zijn intrek in een hotel, maar raakte al gauw in geld nood. Toen hij langs de opticienszaak liep, kwam het plan voor een overval bij hem op. Eerst liet hij zich binnen wat artike len tonen, en toen hij merkte dat de be diende er maar alleen was, ging hij weg om een hard voorwerp te zoeken. Met een stuk betonijzer keerde hij later terug. Op een moment, dat de bediende zich om draaide, sloeg de Belg toe. De officier zei in zijn requisitoir, dat de verdachte eerder zachtmoedig en week dan een agressief iemand genoemd kan worden. Volgens mr. Hoek was hij op fa tale wijze naar dit misdrijf gegroeid. Door moeilijkheden raakte hij in een conflictsi tuatie. Een psychiatrisch onderzoek leid de tot de conclusie dat hij in geringe mate toerekeningsvatbaar is. De zwaarste straf heeft de jongeman al gehad, zei de officier. Zijn moeder, met wie hij een te sterke binding had, de oorzaak van veel moeilijkheden is tij dens zijn detentie gestorven. Geprobeerd is nog hem toen zij ernstig ziek werd naar België over te brengen, maar dit was ad ministratief niet mogelijk. De raadsman, mr. A. Korthals Altes, was dankbaar voor het getoonde begrip jegens zijn cliënt. Hij achtte alleen geweld pleging bewezen en vroeg een lichtere straf. Uitspraak over veertien dagen. In het debat is vrij veel aandacht be steed aan het bestuur van het gebied langs de Nieuwe Waterweg. Naar de mening van de heer Diepenhorst (A.R.) ware hier een districtsproef te nemen. Het is de bedoe ling van minister Toxopeus, zijn standpunt ten aanzien van de voor dit gebied te tref fen bestuursvoorzieningen in de loop van het eerste halfjaar van 1960 te bepalen. De heer Reijers (C.H.) drong er op aan, dat dit inderdaad zal gebeuren. Hij maak te ook attent op de toestand in het Gooi, waar de ontwikkeling van de gemeenten dreigt vast te lopen. Er zal een bestuurs vorm moeten worden gevonden die ver splintering van belangen tegengaat. Ook de heer Diepenhorst (A.R.) waarschuwde dat het Gooi straks zorgen zal baren. Er zal snel een beslissing moeten worden ge nomen. BV D-praktijken Indien ten aanzien van de Haagse ag glomeratie niet een krachtig beleid wordt gevoerd, voorzag de heer In 't Veld (Pv.d.A.), dat een wilde groei niet te voor komen zal zijn. Een oplossing die niet in alle opzichten bevredigt is volgens hem beter dan helemaal geen oplossing, omdat een beslissing te lang uitblijft. Hij toonde zich voorts bezorgd over de geheime ac tiviteiten van de Binnenlandse Veilig heidsdienst, waarop geen openbare con trole mogelijk is, terwijl in geval van be noemingen bij voorbeeld de belangen van mensen op grond van valse beschuldigin gen kunnen worden geschaad. „Laten er in elk geval beslissingen worden genomen door de minister persoonlijk," bepleitte hij. De belastinghoek Indien in het belang van de gemeente lijke zelfstandigheid de mogelijkheid van het heffen van eigen gemeentelijke belas tingen wordt uitgebreid, waardoor de to tale belastingdruk nog iets zwaarder zou worden, zou de heer Van Lieshout (K.V.P.) dit toch in het algemeen belang een ver betering vinden. Daarmee was de heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) het niet eens. Als de gemeenten meer belasting heffen, zullen de rijksbelastingen overeen komstig verlaagd moeten worden, betoog de hij. Vooral de heren Diepenhorst (A.R.) en Van Lieshout (K.V.P.) hebben bepleit voor subsidiëring van de kerkebouw over eenkomstig het rapport van de commissie- Sassen. Zij drongen aan op een spoedige beslissing. Zoals gezegd zal minister To xopeus pas volgende week dinsdag ant woorden. De ramp in Tuindorp Bij de aanvang van de vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter mr. J. A. Jonkman uitdrukking gegeven aan het medeleven van de Kamer met de slachtoffers van de ramp in Tuindorp Oost zaan. Hij zei voorts onder meer: Woorden van bijzondere waardering willen wij richten tot de velen, die onmid dellijk zich hebben ingezet om te helpen en om de eerste nood te lenigen, om het gat in de dijk te dichten en om straks hui zen en straten en zoveel meer te reinigen, te herstellen, weder op te bouwen, én om aan de getroffenen de geleden schade zo veel mogelijk te vergoeden. Voor ons allen voor alle Nederlan ders bedoel ik nu brengt deze waters nood de zoveelste waarschuwing (weer duur betaald), dat wij tegenover het wa ter door de eeuwen heen in zo sterke mate meestal onze vriend en bondgenoot toch immer de uiterste waakzaamheid hebben te betrachten, zelfs wanneer er ogenschijnlijk geen enkel gevaar dreigt. door |PHIll»S| RtadpU«g fPli Vl" - ,'V llife i P& - ."„vO i (Van onze Amsterdamse redacteur) Het plaveisel van de meest oostelijk ge legen straten van Tuindorp-Oostzaan zal morgen weer zichtbaar worden. Er is echter geen sprake van dat de bewoners dan reeds in hun huizen zullen mogen te rugkeren. Zij zullen zeker nog een dag of zeven, acht moeten wachten eer „D-dag" is aangebroken, zo werd ons van gemeen telijke zijde meegedeeld. Hulpdijk Wel zal de directeur van de stadsreini ging, ir. E. Otten, morgen zijn dienst mo biliseren om te beginnen met het schoon maken van de straten. Ingenieurs van de dienst der publieke werken hebben inmid dels uitvoering gegeven aan een plan, om het water dat zich nog in de grond be vindt, sneller af te voeren. Vanmorgen is een begin gemaakt met de aanleg van een hulpdijkje van één meter hoogte en bijna één kilometer lengte, dat om het bewoon de gedeelte van de Noorder IJpolder wordt getrokken. Dit gebied circa honderd hectare zal hierdoor eerder kunnen worden leeggemalen. Het zand waarmee het dijkje wordt aan gelegd. moet met vrachtauto's worden aan gevoerd. Men hoopt zondag te kunnen be ginnen met het bemalen van het bebouw de gebied. Het herstel van de leidingen voor elektri citeit, gas, water en riolering kan pas ge schieden als het grondwaterpeil aanmer kelijk is gezakt. Het huis dat vorige week als laatste on der water liep, viel gisteren als eerste droog. Het was de boerenwoning van de familie Kerkveld, Oostzanerdijk 141. Het water had op de benedenverdieping slechts 25 centimeter hoog gestaan, maar niette min flinke schade veroorzaakt. Het bleek bovendien, dat allerlei vieze rommel de kamers was binnengedreven. Er is hier onmiddellijk met de schoonmaak begon nen. Winkeliers voorrang De winkeliers zullen straks als eersten het tuindorp mogen betreden. Zij krijgen ook prioriteit bij het schoonmaken van de w-inkelruimten. Het is te verwachten, dat vele winkelvoorraden verloren zijn ge gaan. Naar schatting bedraagt de bedrijfs schade van de in totaal 120 middenstan ders uit het getroffen gebied tien tot vijf tien miljoen gulden. Bij het opnieuw inrichten van de 2.500 be nedenverdiepingen van de huizen worden enige moeilijkheden verwacht, omdat vrij wel alle gezinnen tegelijkertijd een beroep op de woninginrichtingsmagazijnen zullen doen. Aan meubilair en stoffering is in de Amsterdamse winkels voldoende aanwe zig om ieder te helpen, maar het zal v .arschijnlijk niet mogelijk zijn, opdrach ten voor het bekleden van bijvoorbeeld Van onze Amsterdamse redacteur) Dokter B. H. Sajet, lid van de P.v.d.A.- fractie in de Amsterdamse gemeente raad, heeft deze raad een voorstel voor gelegd dat B. en W. uitnodigt, een verge lijkend onderzoek in te stellen naar het plan om het Wilhelminagasthuis te ver bouwen tot academisch ziekenhuis en dat om een medisch-academisch ziekenhuis complex te bouwen aan de rand van de stad. Hiermee wil de arts Sajet een nieuwe po ging doen, de gemeenteraad te laten te rugkomen op het in 1957 met duidelijke te genzin genomen besluit om op de terrei nen van het Wilhelminagasthuis een nieuw academisch ziekenhuis te bouwen. In feite komt het neer op een di'astische verbouwing en uitbreiding van het huidi ge ziekenhuis. De totale bouwkosten worden geraamd op 85.000.000. Daarnaast werd rekening gehouden met de bouw van een algemeen ziekenhuis in Slotervaart (35 miljoen gul den) en die van preklinische-instituten (24 miljoen gulden). Aan de verbouwing van het W.G., die in etappes wordt uitgevoerd, is inmiddels begonnen. Voor het gehele plan is uitgevoerd zal er wellicht, gezien de te investeren grote bedragen, een kwarteeuw of daaromtrent verlopen. Het voorstel van de heer Sajet nodigt B. en W. uit, over vier maanden het resultaat be kend te maken van een vergelijkend on derzoek. Hoewel met de verbouwing van het Wilhelminagasthuis dus reeds is be gonnen, merkt de heer Sajet in zijn toe lichting op: „Het is thans nog tijd om de oplossing, die de raad in een weinig enthousiaste stemming heeft gekozen, te laten varen. Algemeen heerst het gevoel dat alleen de andere oplossing de stich ting van een nieuw academisch zieken- gemeente opleveren. Hij heeft becijferd dat gelijkheid biedt om datgene tot stand te brengen wat bij de geweldige groei van de geneeskunde de mogelijkheid zal schep pen, voor de komende generaties, de zie kenverzorging, opleiding van artsen en research op te voeren tot het hoge peil waarop deze behoren te staan". „Te klein, te duur, te lawaaierig" De argumenten die de heep Sajet naar voren brengt, zijn vrijwel gelijk aan die welke hij destijds ook heeft aangevoerd. Hij meent dat het terrein van het Wilhel minagasthuis te klein is. Een academisch ziekenhuis, zo voert hij aan, dient met al zijn afdelingen een eenheid te vormen. Bij het W.G.-plan is dit onmogelijk om dat afdelingen als kinderpsychiatrie, ge riatrie, en revalidatie, kankerinstituut, tandheelkundige opleiding en psychiatrie elders in de stad moeten komen. Voorts heeft hij grote bezwaren tegen de geluidshinder van het stadsrumoer rond het Wilhelminagasthuis. Het lawaai is hier thans al belangrijk groter dan in de andere Amsterdamse ziekenhuizen. In financieel opzicht zou het plan van de heer Sajet belangrijke voordelen voor rijk en gemeente opleveren. Hij heeft becijfers dat zijn plan bij een rijkssubsidie van 90 per cent het rijk een voordeel biedt van 27,8 miljoen gulden en de gemeente van 47,7 miljoen gulden. Een fotograaf uit Hilversum, H. ge naamd, heeft getracht een winnaar van de KNVB-pool, de heer J. Jongejan uit de Pleretstraat te Rotterdam, een bedrag van f 5000.- afhandig te maken. Nauwelijks hadden de kranten vermeld, dat de heer J. vermoedelijk de enige hoofdprijswin naar was en als zodanig ruim 120.000 zou incasseren, of de genoemde fotograaf meldde zich aan zijn woning en bezorgde hem een teleurstelling met de medede ling, dat een vrouwelijke kennis van hem met evenveel succes haar formulier had ingevuld. Maar, voegde hij eraan toe, als het onder ons blijft: ik wil dat formulier van die juffrouw wel verdonkeremanen, al u er 5000.voor over hebt. De heer Jongejan zag na zijn aanvanke lijke teleurstelling al spoedig in, dat hij met een onhandige oplichter te doen had. Immers, hoe kon dat formulier verdwij nen, als de KNVB het in zijn bezit had? Maar hij liet het voorkomen, alsof hij op het voorstel misschien wel wilde ingaan, vroeg bedenktijd en liet de fotograaf op een van de volgende dagen terugkomen. Toen was inmiddels de politie gewaarschuwd die H. in de kraag greep. Opium. De Rotterdamse politie heeft in het havenkwartier een Chinese zeeman aangehouden, die zeven kilogram ruwe opium bij zich had. Het goedje, dat clan destien verhandeld pleegt te worden voor ongeveer duizend gulden per kilogram, werd in beslag genomen. De Chinees werd in bewaring gesteld. stoelen en het leggen van vloerbedekking op korte termijn af te werken. De officier van Justie te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, heeft in verband met het onderzoek naar de oorzaak van de dijk breuk dat door de procureur-generaal is gelast, de hoofdinspecteur van de centrale recherche, de heer P. A. de Jong, opge dragen de getuigen te verhoren. Hij ver wacht dat dit onderzoek ruime tijd, moge lijk zelfs enige maanden, in beslag zal nemen. Begrafenis slachtoffer Vanmiddag wordt op de begraafplaats Zorgvlied aan de Amstel het enige slacht offer van de overstromingsramp de wedu we A. E. G. M. N. van Schagen-Geurts, ter aarde besteld. Namens de burgemeester zal daarbij diens secretaris, mr. A. J. Ruys, aanwezig zijn. Gift van K.A.B. Van vele kanten is weer hulp ontvan gen voor Tuindorp-Oostzaan. De Katholie ke Arbeiders Beweging heeft het ram penfonds ten behoeve van de slachtoffers 20.000 gulden geschonken. Koninklijke gift Koningin Juliana heeft een gift ter be schikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds voor de hulpverlening in het overstroomde gebied. De Coöperatieve Bond van Erkende Rij schoolhouders (B.E.A.) en de Nederland se Bond van Autorijschoolhouders (N.B.A.) verzoeken ons er de nadruk op te leggen, dat deze organisaties niet in stemmen met het zgn. „Vamor"-project. Zoals bekend, behelst dit het verlenen van medewerking aan „openbare" rijexamens van het Centraal Bureau Afgifte Rijvaar digheidsbewijzen. De bij de Vamor-regeling betrokken or ganisaties zijn de A.B.A.N., de B.B.N., de Bovag en de F.N.O.P. De A.B.A.N. hield zaterdag in Utrecht een vergadering. Volgens een van die zijde verstrekt communiqué hechtte deze verga dering goedkeuring aan de regeling en had den daarmee de vier in de stichting „Va- mor" samenwerkende organisaties zich ten gunste van de nieuwe regeling uitge sproken. In zijn ambtswoning aan Plein 1813 in Den Haag heeft de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns, gisteren zijn gebruikelijke nieuwjaarsreceptie gehouden, enigszins verlaat door zijn voorbije ziekte. De foto toont hoe de ambassadeur van Pakistan, Begum Liaquat Ali Khan, haar gelukwensen aan mr. Luns aanbiedt. Pornografie. De Bredase rechtbank heeft de laatste maanden enige versprei ders van pornografische lectuur veroor deeld tot straffen van twee of drie maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Politie en justitie zullen in deze zaken streng optreden maar de ouders zullen ook zelf waakzamer moeten worden, zo meent het openbaar ministerie. Overwogen wordt door meer publiciteit over de von nissen en verslagen van de zittingen pre ventief werkzaam te zijn. Melkprijsgarantie. De minister van Landbouw en Visserij heeft besloten ook in het lopende melkprijsjaar doorlopende voorschotten aan de veehouders te ver lenen op de gelden die zij uit hoofde van de melkprijsgarantie 1959-1960 zullen ont vangen. De uitkering is voorlopig bepaald op 1 per 100 kg melk plus 25 cent per percent vet oer 100 kg melk, zodat het voorschot ongeveer 2 cent per kg melk bedraagt. Tunnel. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, heeft toestemming gegeven voor de bouw van een treintunnel onder de Terborgseweg te Doetinchem. Omdat het stationsgebouw te Doetinchem hiervoor eerst op lager niveau gebracht of verplaatst zal moeten worden, zal dit plan voorlopig nog niet verwezen lijkt kunnen worden. Door de aanleg van de nieuwe tunnel zal een belangrijk ob stakel voor het drukke verkeer over de Terborgseweg lot het verleden behoren. Receptie. De ambassadeur van Luxem burg in Den Haag heeft maandag een re ceptie gehouden ter gelegenheid van de verjaardag van de Groothertogin van Luxemburg. Onder de vele gasten waren de voorzitters van de Kamers der Staten- Generaal, de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns en andere leden van het kabinet, de vice-pres'dont van de Raad van State prof. dr. L. J. M. Beel en leden van deze raad, vertegen woordigers van het hof, bijna alle hoofden van diplomatieke missies en vooraanstaan de personen uit de kringen van handel en nijverheid. Agent mishandeld. In de nacht van zondag op maandag is in Nijmegen een agent van politie zodanig mishandeld dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De waard van een café aan de Graafseweg had assistentie verzocht bij het verwijderen van een dronken echtpaar. Toen de politie aankwam verzetten de man en de vrouw zich echter. Een agent gleed uit op de besneeuwde weg en kreeg van het echtpaar trappen tegen het hoofd en de rug. De man en de vrouw werden hierna gearresteerd wegens verzet en mishande ling. Schade aan politieauto's. De schade, die bij de ongeregeldheden met vuurtjes stokers in de oudejaarsnacht in Den Haag is ontstaan aan het voertuigenpark van de politie bedraagt ongeveer tweeduizend gulden. Hierbij zijn de kosten voor repa ratie en verbetering van de waterwerper niet inbegrepen. Negentien politieauto's liepen schade op. Er raakten negen banden lek, negen ruiten werden gebroken, een koplamp en vier stoplampen werden in geslagen. Verder werden linnen kappen, lak en plaatwerk beschadigd. In plaats van hun zakgeld tijdens de kerstvakantie uit te geven voor vuurwerk, hebben vele Hengelose jongens en meisjes op initiatief van de politie hun centen en dubbeltjes afgedragen aan brigadier me juffrouw H. Smit, die er een invalidewa gentje voor wilde kopen bestemd voor een verlamd jongetje. Er kwam zoveel geld binnen (meer dan 400) dat het wagentje dinsdag kon worden overgedragen aan de elfjarige Henk Bleumink, die aan beide benen verlamd is. De jongen was reeds geruime tijd erelid van de „klaar-overs". Tot dusverre ging hij in een politiewagen naar de vergaderingen, nu zal hij zichzelf kunnen helpen. Commissaris mr. R. Pel hielp hem in de sportzaal van het politiebureau in de nieuwe wagen, waarna Henk trots een ererondje maakte door de zaal, waar tien tallen jongens en meisjes bijeen waren. Mr. Pel zei in een toespraak, dat de acti viteiten van mejuffrouw Smit ook ditmaal weer geleid hebben tot minder baldadig heid. Van vuurwerk tijdens de jaarwisse ling is ditmaal zelfs nauwelijks sprake ge weest. BRUSSEL (ANP) De Belgische minis ters van Openbare Werken en van Ver bindingen, de heren Vanaudenhove en Se- gers, zullen zaterdag aanstaande in Den Haag besprekingen voeren met de Neder landse minister van Verkeer en Water staat, de heer H. A. Korthals. De kwestie van de waterwegen, de ver bindingen en het verdrag over de verbete ring van het kanaal Gent-Terneuzen in het bijzonder zouden, naar in Brussel wordt vernomen, de onderwerpen van het over leg zijn. (Van onze Haagse redacteur) Nederlands nieuwste onderzeeboot „Dol fijn" heeft zijn eerste proefvaart ge maakt. Deze is bevredigend verlopen. Zij werd met grote spanning door de inge nieurs en technici van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij tegemoet gezien, omdat de constructie van de boot een we reldprimeur belichaamt: de romp van de „Dolfijn" bestaat niet uit een, maar uit drie cylinders. Het schip maakte onder commando van luitenant-ter-zee eerste klasse Roele een tocht van Rotterdam naar Den Helder. In de omgeving van Den Helder zal men nu voortgaan het vaartuig te beproeven. Op 20 februari zal het tweede schip van de zelfde constructie de „Zeehond", bij de R.D.M. te water worden gelaten. Het zal ongeveer drie maanden duren, voordat de „Dolfijn" definitief aan de vloot van de Koninklijke Marine zal kunnen worden toegevoegd. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing, die van Ierland naar de Noordzee trok, ontwikkelde zich tot een stormdepressie die langs de Engelse en Nederlandse kust in de nanacht en ochtend een zeer zware wester- tot noordwester storm veroorzaakte. Tijdens windstoten werden vanmorgen in Den Helder snel heden gemeten van ongeveer 145 kilometer per uur. De stormdepressie trekt in de komende 24 uur in de richting van de Oostzee, ge volgd door een rug van hogere luchtdruk, in verband daarmede neemt de wind in de avond snel af, het eerst in het zuiden van het '.and. Achter de depressie om is intus sen een hoeveelheid koudere lucht ons land binnengestroomd met enkele regen-, hagel en sneeuwbuien. Met het naderbij komen van de rug van hogere luchtdruk nemen de opklaringen toe. In het binnenland wordt daarmede samenhangend voor vannacht lichte vorst verwacht. Westelijk op de oceaan nadert langzaam een nieuwe depressie, die op nieuw zachtere lucht in de richting van de Britse eilanden voert. De grenslijn van deze zachtere lucht zal morden later op de dag het zuidwesten van het land na deren met weer toenemende bewolking en waarschijnlijk ook enige neerslag. WEERRAPPORTEN Donderdag 21 januari Zon op 8.37 uur. onder 17.06 uur. Maan op 0.42 uur, onder 11.46 uur. Maanstanden 21 januari 16.01 uur laatste kwartier 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 januari Hoog water 7.43 en 20.06 uur. Laag water 3.13 en 15.38 uur. Donderdag 21 januari Hoog water 8.31 en 20.56 uur. Laag water 3.58 en 16.26 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen ee e ee a d binnen- en buitenland. T3 d B 1 Neerslag, laatste 24 uur. E 4) Eu a a3 Den Helder zwaar bew. W 6 5 Ypenburg geheel bew. wnw 5 4 Vlissingen zwaar bew. w 5 4 Eelde sneeuw zw 4 5 De Bilt sneeuw w 5 3 Twente sneeuw wzw 5 3 Eindhoven sneeuwbui wzw 6 2 Zd Limburg half bew. wzw 5 1 Helsinki sneeuw w -3 4 Stockholm geheel bew windst. -5 0,1 Oslo geheel bew wnw -4 0 Kopenhagen sneeuw z -1 13 Aberdeen onbewolkt nnw 2 Londen onbewolkt w 10 2 Amsterdam sneeuw w 5 3 Brussel onbewolkt wzw 6 3 Luxemburg onbewolkt w 4 4 Parijs licht bew. w 5 5 Bordeaux zwaar bew. w 11 13 Grenoble regen windst. 0 12 Nice half bew. nnw 8 0 Berlijn sneeuw z 4 2 Frankfort regen zw 3 2 München geheel bew. z 2 0 Zurich sneeuw zzw 1 2 Genève regen zw -1 6 Locarno geheel bew O 5 0 Wenen licht bew. zo 1 0 Innsbruck geheel bew w -3 0 Belgrado mist windst. 0 Athene half bew. windst. 14 0 Rome geheel bew windst. 8 1 Ajaccio geheel bew ono 8 6 Madrid mist windst. 11 0 Mallorca onbewolkt nno 16 0 Lissabon mist no 16 0 i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2