Adenauer heden in Rome Kongolezen vormen een gesloten front op de Brusselse RTC Meerderheid der delegaties voor een eenheidsstaat Wereldnieuws Russen financieren op verzoek van Nasser hele Assoeandam Grivas zou akkoord over Cyprus tegenhouden Westduits-Italiaanse verschillen van mening over de positie van Berlijn FSFTY-FIFTY Ierse premier verdedigt de export van paarden Brand in lading van Liberiaans schip Nieuwe complicatie in moordzaak-Kaufmann raatótoel 3 Geen droppings in Bloemendaal bij de bevrijdingsviering Klap in het gezicht van Bonn dat al 200 miljoen mark voor het project vrijmaakte Op de WOENSDAG 20 JANUARI 1960 Het kan ons alleen maar verheugen, dat de in ons commentaar „Van Dag tot Dag" van 16 januari genoemde berichten over een Bloemendaals plan tot organisatie van merkwaardige evenementen bij de be vrijdingsviering, niet met de werkelijkheid blijken overeen te stemmen. Deze berichten over een plan tot neergooien uit vliegtuigen van „Zweeds" brood en het verspreiden van namaak bonkaar ten blijken te berusten op voor stellen, die van bepaalde kant aan het Bloemendaals comité tot bewedingsviering zijn gedaan, doch die door dit comité zijn afgewezen. Onze critiek op een dergelijke „Spielerei" bij de viering van de bevrijding blijkt dus volkomen door dit comité te zijn gedeeld en het heeft daarmee al dadelijk bij het ter sprake komen van dergelijke plannen bewezen, dat het de ernst en de waardig heid van deze viering tenvolle beseft en wenst te handhaven. Het verheugt ons, daarop nog eens uitdrukkelijk de aan dacht te kunnen vestigen. ATHENE (Reuter) Diplomatieke waarnemers in Athene oppex'den de moge lijkheid dat de invloed van de oud-Eoka- leider Grivas de verdaging van de Londen- se conferentie over Cyprus heeft veroor zaakt. Gezegd werd dat Grivas zich sterk tegen „concessies" aan de Britten over de bases op Cyprus verzette. Aartsbisschop Makarios die zich geplaatst zag voor een nieuw geschil met Grivas zou de voorkeur gegeven hebben aan een verdaging van de conferentie en een uitstel van het verlenen van onafhankelijkheid om tijd te winnen voor de onderhandelingen. Imperialistisch NICOSIA (UPI) Cyprus heeft het nieuws over de impasse op de conferentie in Londen tot dusver kalm opgenomen. In de dagbladen wordt de Britse eis voor gro te bases „imperialistisch" genoemd. LONDEN (UPI) De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Fatim Zorlu, heeft bij zijn vertrek uit Londen naar An kara gezegd dat de conferentie niet een volkomen mislukking mag worden ge noemd. Hij zei bereid te zijn op elk ge wenst moment naar Londen terug te ke ren, maar van mening te zijn, dat de kwestie ook zonder hem geregeld kan wor den. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer begint van daag zijn uitgebreide reisprogramma van dit jaar met een bezoek aan Rome, waar hij voor een officieel bezoek vijf dagen zal blijven. Adenauer wordt morgen door Paus Joannes XXIII ontvangen en zal voorts uitgebreide politieke besprekingen met de Italiaanse regering voeren. De onderwerpen van gesprek tussen Aden auer en de Italiaanse minister-president Segni zullen vooral de ontwapening, de kwestie Berlijn, de verhouding tussen de Europese Economische Gemeenschap en de kleine vrijhandelszone en, zoals Aden auer gisteren voor de Italiaanse televisie verklaarde, de topconferentie in het alge meen zijn. Zonder overdrijving heeft men te Bonn geconstateerd dat van Italiaans-West- duitse harmonie, zoals die bestond toen wijlen De Gasperi het regeringsheft te Rome nog in handen had, op dit ogenblik geen sprake is. De meningsverschillen kunnen als volgt worden weergegeven: 1) De Italianen zijn min of meer ont stemd over de huns inziens al te sterke band tussen Bonn en Parijs omdat het Europese beeld zoals president De Gaulle dat zich voorstelt, afwijkt van hetgeen de Italiaanse regering daarvan denkt. 2) De Italiaanse regering zwevende tussen een linkervleugel van de rooms- katholieke christen-democratische partij en een conservatieve groep, die vreest dat de ambtelijke politiek van Rome in zake Berlijn te week wordt zit een beet je met het probleem-Berlijn. Segni en de zijnen zijn de laatste tijd zeker afgewe ken van het Westduitse standpunt, dat neerkomt op het handhaven van de hui dige toestand in Berlijn. De Italianen zou den meer voelen voor het Brits-Amerikaan se standpunt volgens hetwelk er aan de huidige toestand zeker iets veranderd kan worden in overleg met de Russen zonder dat dit de algemene westelijke positie in Berlijn zou verzwakken. 3) De Italiaanse regering is erop uit in het onderlinge westelijke overleg een ge lijkberechtigde positie als bij voorbeeld Frankrijk en ook de Bondsrepubliek te verkrijgen. Bonn zou hiervoor enige tijd geleden zijn medewerking voor bepaalde aspecten van het topoverleg hebben toe gezegd, maar de laatste maanden is de Italiaanse positie niet belangrijker ge worden. Men gelooft nu dat Adenauer premier Segni zal beloven opnieuw zijn best te doen voor een versterking van de Italiaanse positie bij de westelijke voor bereiding van de topconferentie. Dat dit in ruil zal gaan voor Italiaanse steun voor het Westduitse standpunt inzake Berlijn, ligt in de lijn van de verwachtingen. Alles duidt er dus op dat Adenauer naar Rome gaat om een ietwat scheve verhou ding recht te trekken en de traditioneel goede Duits-Italiaanse verstandhouding te herstellen. Adenauer heeft zondag te Essen in Noordrijnland-Westfalen gezegd dat het „zelfmoord" zou zijn als bet Westen de topbesprekingen over Berlijn begint op ba sis van de westelijke compromis-rvoorstel- len die Rusland in Genêve verworpen had. Advertentie Uitstekend meneer, ik hoor 't steeds meer... -20 sfuks 75 ct (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische eerste minister professor Gaston Eyskens gaf gisteravond een grote receptie voor alle Belgische en Kongolese deelnemers aan de rondetafel conferentie. Joseph Kasavoeboe, de president van de Abako, en Albert Kalondji, president van de Nationale Kongolese Beweging (M.N.C.) onderhielden zich op de receptie met Belgische parlementsleden, ministers en journalisten. De minister van Kongo, De Schrijver, verklaarde optimistisch te zijn over de afloop van de conferentie, die vanochtend om half elf in het Brusselse Paleis der Congressen is geopend met een toespraak van professor Eyskens. De grote verrassing van dinsdag was dat de Kongolese delegaties, zowel die van de gematigde partijen als die van de voorstanders van een federaal georgani seerd Kongo, in een gemeenschappelijke motie aan de minister van Kongo mee deelden, dat zij de Kongolese eenheid erkennen, dus geen voorstanders zijn van een afscheiding van sommige Kongolese provincies, en dat zij ter rondetafel conferentie een gemeenschappelijke houding zullen aannemen tegenover de verschillende agendapunten. Wat de werkelijke betekenis is van deze motie zal op de rondetafelconferentie moeten blijken, maar het is zeker dat de erkenning van de noodzakelijkheid van een Kongolese eenheidsstaat als een overwinning van de gematigde Kongolese partijen moet worden beschouwd! De voorstanders van een onafhankelijk Katanga, de koper- en uranium-provin- cie, de Conakat en de Baloebakat, de par tij van de Baloeba in Elizabethstad, heb ben zich niet bij deze gemeenschappelijke motie aangesloten. Het feit, dat de meeste Kongolese delegaties een gemeen schappelijk front vormen tegenover de Belgische delegatie van parlementsleden en de regering werd door sommige waar nemers als een tegenvaller beschouwd. Immers, de gematigde partijen, zoals de nationaal progressieve partij PNP zijn voorstanders van een nauw samengaan van de nieuwe onafhankelijke Kongostaat met België. In hoeverre zij van dit stand punt zijn afgeweken om de Abako en de Nationale Kongolese Beweging tot het standpunt van de Kongolese eenheidsstaat over te halen, is niet duidelijk. Belgen tegenover Belgen De agenda van de rondetafelconferen tie is na een nieuwe bijeenkomst van de beperkte commissie van Kongolese verte genwoordigers met minister De Schrijver definitief vastgesteld. Enkele Kongolese delegaties zijn echter nog niet klaar met de samenstelling van hun groep. Wel kan reeds worden gezegd dat de meeste Kon golese delegaties in Brussel een beroep hebben gedaan op Belgische adviseurs, die waarschijnlijk de plaats zullen innemen van enkele plaatsvervangende Kongolese afgevaardigden. Er zitten dus Belgen aan beide zijden van de „ronde tafel". De conferentietafel is evenwel niet rond. alleen de hoeken zijn afgerond, met vier boogvormige tafeltjes, wat een waarne mer de opmerking ingaf dat minister De Schrijver, deskundige is in het afronden van hoeken, met andere woorden: een ge boren diplomaat. Aan de ronde tafelcon ferentie nemen thans definitief 81 Kongo lese effectieve en plaatsvervangende afge vaardigden deel, vijf Belgische ministers en hun deskundigen en 27 Belgische parle mentsleden. De taal van de conferentie is het Frans, maar in het Paleis der Con gressen zijn alle opschriften tweetalig, Ne derlands en Frans. De agenda omvat alle politieke proble men die naar aanleiding van de oprich ting van de onafhankelijke staat zullen rijzen, ondermeer de staatsstructuur, de aanstaande verkiezingen voor de vorming van zes provinciale raden en twee wetge vende kamers, de kwestie van de hoofd stad Kongo, het stemrecht der vrouwen, de verhouding van de nieuwe Kongolese instellingen tot de vertegenwoordigers van de Belgische staat in Kongo, terwijl ter loops ook de economische en financiële kwesties zullen worden besproken. Men verwacht dat de conferentie vier weken zal duren. Nog een RTC Het staat echter reeds vast dat een aparte ronde tafelconferentie zal worden belegd ter bespreking van deze vraag stukken die voor de toekomst van Kongo en van België van het grootste belang zijn. Het gaat namelijk om het statuut van de Belgische investeringen in Kongo. Bel gische waarnemers zijn van oordeel dat deze nieuwe r.t.c. zorgvuldig moei wor den voorbereid. De grote Afrikaanse figuren van deze conferentie zijn Kasavoeboe, voor de Aba ko, Kalondji voor de Nationale Kongole se Beweging, Bolya voor de nationaal progressieve partij en enkele stamhoof den. Dinsdag werd nog vernomen, dat de ad junct-commissaris-generaal voor de in formatie te Leopoldstad, Jean Bolikango, zijn functie heeft neergelegd. Bolikango heeft verklaard dat hij de Kongolezen uit Opper-Kongo en Leopoldstad zal ver tegenwoordigen. Deze Kongolezen zijn ge groepeerd in de inter-ethnische vereniging Assoreco. Sensationele campagne" DUBLIN (UPI) De Ierse premier, Sean F. Lemass, heeft zich heftig gekeerd tegen wat hij noemde de „sensationele campagne" tegen de export van Ierse paarden naar het Europese vasteland. In een vraaggesprek dat alleen aan de vier Ierse dagbladen werd toegestaan, zei Le mass dat „dit het soort campagne is,, waar bepaalde sensationele Britse bladen zich gaarne mee inlaten". In een dergelij ke campagne bekommert men zich niet om de juiste feiten, aldus Lemass. Terwijl Lemass sprak, stonden buiten de kamer dertig buitenlandse verslagge vers en fotografen. Toen de verklaring van Lemass werd uitgegeven door Pa- draig O'H-Annrachain, directeur van de regeringsvoorlichtingsdienst, vroegen de buitenlanders ontstemd waarom zij niet op de persconferentie waren uitgenodigd. In zijn verklaring zei Lemass dat zijn regering ook de voorkeur geeft aan de handel in paardevlees in plaats van aan de handel in paarden. De Ierse regering heeft aan de betrokken firma's alle rede lijke faciliteiten gegeven om de handel op gepaste wijze te voeren, aldus de pre mier, die het gebouw via een achter deur verliet. O'H-Annrachain deelde op vragen me de dat uit het onderzoek naar de dood van de paarden aan boord van de City of Wa terford is gebleken dat er geen sprake was van „wreedheid of mishandeling". Het onderzoek was verricht door functio narissen van de veeartsenijkundige dienst van het Ierse departement van Land bouw. LIVERPOOL (UPI) De Britse ver eniging tot bescherming van slachtvee heeft tot alle Britse vee- en vleeshandela ren het verzoek gericht Ierse stieren en vee te boycotten totdat de Ierse regering de uitvoer van levende paarden naar het vasteland verbiedt. Aan de Waalhaven in Rotterdam is brand uitgebroken in een lading vismeel aan boord van het 10.087 brt. metende s.s. „Atlantic Guardian" van de Ocean Cargo Line Ltd. te Monrovia (Afrika). Het schip is met vismeel van Peru ge komen met bestemming Rotterdam, Bre men en Hamburg. Op de Atlantische Oce- aan ontdekte men, dat vismeel in ruim vijf broeide. De kapitein heeft direct stoom in het ruim laten blazen en dacht daarmee de zaak geklaard te hebben. De broei was echter hardnekkig en gaf zich niet gewonnen. Zaterdag kwam het schip aan in Rotterdam, zijn eerste loshaven. Onder toezicht van de brandweer gingen de luiken open en begon men het ruim te lossen. Aanvankelijk ging alles betrekke lijk goed, maar daar er toen nogal wat rookontwikkeling ontstond, liet de brand weer de luiken weer sluiten. Ook de Rot terdamse brandweer probeerde het daar op met stoom inblazen. Gisteren is men andermaal begonnen te lossen. Opeens sloegen de vlammen uit de lading van ruim vijf. Op het ogenblik bestrijdt de brandweer het vuur met vijf stralen. Twee autospuiten en een blusboot zijn gereed om, zo nodig, te assisteren. Bevrijdingsspel. Er bestaan in Rot terdam plannen om op 5 mei, als Neder land het derde lustrum van zijn bevrijding viert, op de Coolsingel een groot spel uit te voeren. De organisatoren willen de voorgevel van het stadhuis met bloemen versieren en als achtergrond voor het spel dienstbaar maken. BOSTON (UPI) Dinsdag zijn negen tig voorlopige juryleden uitgekozen door stadsfunctionarissen van Boston. Uit hen zal de jury moeten worden samengesteld voor de rechtszaak tegen de Nederlander Willem van R., die beschuldigd wordt van moord op de 23-jarige Lynn Kauffman. Het Bostonse dagblad „Record" be richt dat de politie gelooft dat nog twee personen buiten Van R. weten dat me vrouw Kauffman is geslagen en overboord geworpen. De namen van deze twee wer den niet onthuld. Het blad zegt dat het ongeïdentificeer de tweetal van haar dood afwist voordat de „Utrecht" in New York meerde, meer dan 24 uur voordat mevrouw Kauffman vermoord werd verklaard door een poli- tiearts. Het dagblad „American" schrijft dat on geveer 400 tot 500 foto's, films en aante keningen, zijn verdwenen uit de koffer die door Lynn Kauffman was gebruikt. Het blad deelt mee dat mevrouw Kauff- mans werkgever, prof. Stanley Spector uit St. Louis, onlangs de koffer had ont vangen (die eigenlijk aan hem toebehoor de) en dat de foto's en ander materiaal waren verdwenen. Spector had de foto's, de films en de 200 pagina's getikte aantekeningen nodig om een boek over het verre Oosten te schrij ven. aldus „American". De koffer, die in de hut van de „Utrecht" van mevrouw Kauffman werd aangetrof fen, is enige tijd vastgehouden door doua neautoriteiten te Brooklyn. CAIRO (UPI) Op verzoek van pre sident Nasser heeft de Sovjet-Unie beslo ten de gehele bouw van de stuwdam van Assoean voor haar rekening te nemen, zo blijkt uit berichten van de Egyptische pers. Nasser verzocht de Sovjet-regering de dam in één fase te bouwen, en een week later gaf premier Kroesjtsjev toestem ming. Het aanvankelijke plan omvatte de bouw in twee stadia. Reeds langs stond vast, dat de Sovjet-Unie behulpzaam zou zijn bij de uitvoering van het eerste sta dium. Men achtte het niet uitgesloten, dat het tweede stadium eventueel met Ameri kaanse, Westduitse of Italiaanse hulp zou worden voltooid. De hoofdredacteur van „Al Ahram", het blad dat vaak als de spreekbuis van de re gering wordt beschouwd, schreef dat Rus sische hulp voor het tweede stadium werd ingeroepen om te voorkomen dat de dam een object van de koude oorlog werd. „Al Gomhouria" merkte op dat het Westen, wanneer het dat wil, kan deelne men aan ontwikkelingsprojecten „die niet minder belangrijk zijn dan de stuwdam van Assoean". Diplomatieke kringen in Caïro beschou wen de nieuwe overeenkomst als een over winning voor Nasser, die zijn prestatie in de Arabische wereld aanzienlijk zal ver sterken. Ondanks zijn strenge maatrege len tegen de communistische partijen in Egypte en Syrië en zijn geschillen met premier Kassem van Irak heeft de Sov jetregering kennelijk besloten Nasser te steunen. Van doorgaans goed ingelichte zijde in Caïro is vernomen, dat de voorwaarden van de nieuwe Sovjet-lening dezelfde zijn als van de eerste, dat wil zeggen de le ning wordt verstrekt tegen een rente van twee en een half percent. De lening zal worden terugbetaald in jaarlijkse termijnen nadat de eerste le ning is afgelost. De Egyptische regering zal een voorstel doen betreffende het be drag van de tweede lening. De details zul len later worden geregeld. BONN (UPI) De Russische overeen komst met de Verenigde Arabische Repu bliek om ook het tweede deel van het As- soeandamplan uit te voeren, wordt door Westduitse regeringsfunctionarissen als een klap in het gezicht van West-Duits- land" beschouwd. Remedie zonder falen Nasser, president van de Verenigde Arabische Republiek, heeft al durf je dat in Holland haast niet te zeggen ook zijn goede kanten. Een daarvan is de wij ze waarop hij in Egypte in een maand de verkeer seuvelen breidelde. Want ook Egypte laboreerde aan een verkeerspro bleem met doorrijders en hardrijders en snelheidsduivels en waar we verder al niet door gekweld worden. Toen kiuam Nasser en in een handomdraai maakte hij daar een einde aan. Hoe? Zo: We zaten in een voortreffelijke tearoom, nipten aan geurige thee en aten droom- laartjes, die in Cairo maar één kwartje kosten! (Het is maar dat u het weet als u ook eens in Cairo komt, de taartjes zijn er heerlijk goedkoop.) We keken uit over het gezellig geflaneer op straat. Toen kwam daar ineens met veel geraas een monster van een motorfiets aan met een leren knaap er bovenop Hij steeg af, parkeerde pal bij een N.P.-bord en wandelde weg. Toen gebeurde er een tijdje niets. Toen kwam de agent. Fronsend bekeek hij de motor, daarna trok hij zijn fluitje en gaf er een schelle blaas op. Een tweede agent kwam. Ze bespraken het geval en een van hen ging telefoneren in een cel. Vijf minuten later was er een vrachtauto met een mecanicien die naast de motor neerknielde, er met onnavolgbare snel heid het achterwiel afsloopte, dit in de laadbak wierp en toen verdween in ooste lijke richting. De agenten schreven een bon met veel mooie Arabische letters en hingen die aan het stuur. Toen gingen ook zij weg. Een half uur later kwam de leren knaap terug. Een minuut later was hij een ge bróken knaap. Immers hij moest A: de boete betalen, B: zijn wiel gaan zoeken ergens in Cairo (dat 3.000.000 inwoners heeft!) C: het gebruik van de vrachtauto plus het loon van de mecanicien betalen, D: een taxi nemen om zijn wiel naar zijn motor te brengen, E: hetzelve weer op de plaats bevesti gen. Wedden dat die leren knaap nooit meer een verkeersovertreding begaat? Ik zou dat hier ook willen invoeren. Fiet sen, brommers, scooters, motoren, auto's. allemaal een wiel eraf als ze zondigen. Maar er zijn ook zondige voetgangers, zegt u? Tja. ik zou niet zo ver willen gaan om hun de linkervoet te amputeren bij een overtreding, maar als we hun nu eens de linkerschoen afnamen en die naar een schoenendump vervoerden een paar kilo meter buiten de stad? Kunt u zich voor stellen hoe gedisciplineerd iedereen zou wandelen? Sporrtj Vermist. Sinds 13 december wordt een toestel van de Russische luchtvaart maatschappij „Aeroflot", dat met 29 personen aan boord op weg was van Kaboel naar Tasjkent, vermist. Dit heeft de Russische ambassade in de Afghaanse hoofdstad medegedeeld. Het toestel, een tweemotorige Iljoes- jin-14, had een bemanning van vijf koppen en vervoerde negentien Rus sische, drie Westduitse en twee Chine se passagiers. Ongewenst. Van de vijfhonderd Britse ge zinnen die bereid zijn een buitenlandse student onderdak te verlenen hebben 180 uitdrukkelijk verklaard dat zij geen Duitser in hun huis willen hebben. Dit heeft Richard Blake, directeur van het bureau voor studentenuitwisseling „Scanbrit Ltd." medegedeeld. Anderzijds tonen jonge Duitsers, verontrust door persberichten over de anti-Duitse ge zindheid van het Britse publiek, terug houdendheid om een betrekking in Groot-Brittannië te aanvaarden. Munitie. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat de bondsregering bin nenkort opnieuw een grote voorraad mortiermunitie in Israel zal bestellen. In bevoegde Israëlische kringen is ge zegd dat het hier gaat om het restant van de bestelling die West-Duitsland het vorige jaar heeft gedaan. Hoogverraad. Het Zuidafrikaanse „hoog verraad" proces is maandag hervat. Vari de 156 personen die in december 1956 in staat van beschuldiging werden gesteld resteren er nog dertig. Onder pressie van de verdediging moest het openbaar ministerie de aanklachten te gen 126 van de verdachten laten val len. De verdachten zijn allen tegen standers van de „apartheidspolitiek". Akkoord. Het Russische persbureau Tass heeft gemeld dat de Sovjet-Unie en Afghanistan dinsdag te Kaboel een ak koord hebben getekend over de aan leg van een bevloeiingskanaal in het gebied van Djalalabad. De Russen zullen Afghanistan technische hulp verlenen. Donau-conventie. Vandaag wordt in Boe dapest de achttiende plenaire zitting va de Donau-conventie gehouden, waaraan de Sovjet-Unie, Roemenië, Bulgarije, Hongarije, Joegoslavië, Tsjechoslowa- kije en, voor de eerste maal, Oosten rijk deelnemen. West-Duitsland wordt door een waarnemer vertegenwoordigd. Er zullen hoofdzakelijk technische kwesties behandeld worden, zoals de standaardisering van scheepspapieren, verkeersregeling en de waterhuishou ding. Afgewezen. Een federale rechter te San Fransisco heeft een petitie van Caryl Chessman afgewezen. De federale rech ter heeft beslist dat er geen beletselen zijn voor de op 19 februari bepaalde executie. Chessmans raadsman heeft megedeeld dat naar nieuwe middelen wordt gezocht om de executie alsnog uit te stellen of te verbieden. Draagvleugelschip. De Amerikaanse re gering heeft bekendgemaakt dat zij op dracht heeft gegeven voor de bouw van een „draagvleugelschip", dat in staat is honderd passagiers met een snelheid van 140 a 150 kilometer per uur te ver voeren. De Sovjet-Unie heeft reeds mel ding gemaakt van een dergelijk schip, dat driehonderd passagiers met een snelheid van ongeveer honderd kilome ter per uur kan vervoeren.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3