Vrees in Parijs voor een nieuwe coup in Algiers Onderlinge twist in het kabinet van Adenauer Geen ernstige gevolgen van storm voor de scheepvaart Alle bezettingssporen uitgewist in Amerikaans-Japans verdrag Stamhoofdenbewind leidde tot opstand in Oeganda Generaal Massu op het matje geroepen wegens interview met Westduits blad Amerika wijst Russisch ontwapeningsplan af Vorosjilov in Nieuw Delhi met een groot gezelschap Stuurloze mijnenveger Roermond kreeg hulp van alle kanten Vandaag verkiezingen in Basoetoland Afrikanen boycotten ook dinsdag Kenya-overleg Jaccoud kreeg instorting tijdens moordproces Caravelle van S.A.S. neergestort 4 Geen militaire stappen zonder overleg Geen overlevenden van 42 inzittenden Amerikaans vliegtuig met 15 inzittenden vermist Schroder en Strauss zijn het niet eens over het aandeel der communisten in het antisemitisme Zweedse antisemiet Einar Aaberg voor de rechter Kerkelijk Nieuws WOENSDAG 20 JANUARI 1960 (Van onze correspondent in Parijs) Het interview met generaal Massu, dat de Münchense „Süddeutsche Zeitung" maandag heeft gepubliceerd, is voor de commandant van het garnizoen van Al giers, die op 13 mei 1958 tot de gangma kers van de militaire putsch behoorde, de oorzaak geweest dat hij onmiddellijk naar Parijs ontboden werd. Vandaag is generaal Massu bij de minister van Oor log, Guillaumat, en premier Michel De- bré, op het matje verschenen. Gister avond werd in Parijse regeringskringen, waar de verklaringen van Massu hoog worden opgenomen, ook nog rekening ge houden met de mogelijkheid, dat de ge neraal vandaag of morgen eveneens op het Elysée zou moeten aantreden. Gene raal Massu had al een convocatie ontvan- Generaal Massu gen van president De Gaulle, tot wiens oudste compagnons hij behoort, voor een gedachtenwisseling over de huidige stand van zaken in Algerije op vrijdag, samen met de hoge vertegenwoordiger Delou- vrier, de opperbevelhebber Challe, en verschillende ministers. Maar juist om dat het intervieuw, bovendien in een bui tenlandse krant, enkele dagen verscheen voor de ontmoeting tussen De Gaulle en de voornaamste ministers en generaals, die bij de Algerijnse kwestie zijn betrok ken, acht men het nieuwe incident tussen Parijs en Algiers nog veel ernstiger. Gisteren deed in Parijs de mening opgeld dat De Gaulle vrijdag opnieuw de Alge rijnse balans wilde opmaken om daarna aan het Franse volk en het parlement een soort politieke godsvrede of wapenstil stand voor te stellen, teneinde hem aldus de handen vrij te maken om een spoedig einde van de oorlog te bewerkstelligen. Zowel Massu als generaal Challe, de op perbevelhebber in Algerije, hebben het interview van de hand gewezen. De hoofd redactie van de „Süddeutsche Zeitung" en haar verslaggever Kempski, die beiden in de Bondsrepubliek een reputatie van betrouwbaarheid te verliezen hebben, handhaven van hun kant voor honderd percent geest en letter van hun publikatie. Massu zou, volgens het Westduitse dag blad. geen blad voor de mond hebben ge nomen. Hij uitte het algemene misnoe gen van de hoge militairen in Algerije, dat zij met De Gaulle op het verkeerde paard hadden gewed, nu het staatshoofd dat zij aan de macht hielpen, zich ont popt als een man met linkse neigingen en opvattingen. Massu zou in het persge- sprek ook al met de gedachte van De Gaulle's opvolging hebben gespeeld, of schoon hem nog geen geschikte kandidaat voor ogen leek te staan. In het interview wordt ook de uitlating van Massu geci teerd, dat de oorlog in Algerije tot een einde kan worden gebracht, indien de Fransen overal rechtbanken met een snelle 'rechtspraak op zouden richten, af wijkend van het in Frankrijk geldende recht. Generaal Challe zou tegen de West duitse journalist hebben verklaard, dat het Franse leger Algerije nooit zal verlaten. Een woordvoerder van het Algerijnse opperbevel, heeft intussen niet ontkend, dat beide bevelvoerders met de Westduit se reporter, in tegenwoordigheid van een tolk. gedurende een uur hebben gesproken. In Algiers liet men echter uitkomen, dat de gedachtenwisseling niet als formeel in terview was bedoeld en dat generaal Massu dus zeker niet sprekende mocht worden ingevoerd. Door deze nuance wordt de kern van het interview echter WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se regering heeft het Russische voorstel, de omvang van de strijdkrachten eveneens met eenderde te verminderen, van de hand gewezen. Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de ontwapeningsbe sprekingen tussen oost en west, die op 15 maart in Genève beginnen, „de gepaste plaats zijn" om tot resultaten te komen. Hij herhaalde het Amerikaanse standpunt dat ontwapening „gecontroleerd" dient te geschieden. De Russische ambassadeur in Washing ton, Mensjikov, overhandigde maandag op het State Department een nota waarin de Amerikaanse regering wordt uitgenodigd „praktische stappen" te nemen op het ge bied van ontwapening en een „gunstige sfeer" te scheppen voor de onderhandelin gen in Genève. De nota bevatte voorts de tekst van de resolutie van de opperste Sovjet, waarin Kroesjtsjev's' voorstel wordt goedgekeurd de strijdkrachten met eenderde in te krimpen. De Amerikaanse strijdkrachten omvat ten thans 2.500.800 man. tegen 12.123.450 aan het einde van de oorlog. Tn 1955 telden de Amerikaanse strijdkrachten 2.935.100 man, die van de Sovjet-Unie 5.735.000 man. niet aangetast en na maarschalk Juin heb ben zo nu dus ook de twee voornaamste leidende generaals in Algiers op militair- duidelijke wijze te kennen gegeven, dat zij de politiek van De Gaulle inzake het zelfbeschikkingsrecht voor het Algerijn se volk onvoorwaardelijk af wijzen. Eenzelfde standpunt hebben gisteren ook de Franse burgemeesters van Alge rijnse steden en dorpen ingenomen. De publikatie van hun communiqué werd ver boden. Een derde gevaarlijke voorbode van nieuwe ernstige spanningen kan wor den gezien in de aanwezigheid, sinds gis teren, in Algiers van de fascistische acti vist mr. Biaggi en van de eveneens rechts- extrimistische oud-premier Georges Bi- dault. De Gaulle daarentegen heeft juist de laatste dagen tegenover al zijn bezoekers herhaald, dat een vrede in Algerije een hoofdvoorwaarde blijft voor zijn plan tot restauratie van de Franse republiek. Een nieuwe krachtmeting tussen De Gaulle en de rechtse ultra's in Algerije en in Frank rijk zou zich dus wel weer eens kunnen aankondigen. Op de Parijse beurs deden zich koersda lingen voor tot acht percent. (Reuter) Volgens bepaalde kringen te Parijs zal Massu niet naar Algerije terug keren. Een andere mening is dat een der gelijke beslissing slechts verdere moei lijkheden in Algerije kan verhaasten. In tussen wordt er sterke druk op De Gaulle uitgeoefend om hem te bewegen, zijn poli tiek te matigen. Het vertrek van Pinay als minister van Financiën wordt als een onderdeel hiervan gezien. Desalniettemin zou De Gaulle, volgens genoemde functio narissen, niet voornemens zijn af te tre den. Volgens Reuters correspondent in Al giers is de weerkracht van de opstande lingen het afgelopen jaar aanzienlijk min der geworden, maar is het politieke kli maat slechter geworden. (UPI) In geval van een nieuwe coup kan De Gaulle artikel 16 van de grondwet inroepen, het parlement ontbinden en een eenmans bewind gaan voeren. NIEUW DELHI (Reuter) President Vorosjilov van Rusland en nog 74 Russen zijn vandaag in Nieuw Delhi aangekomen voor een officieel bezoek van zestien dagen aan India en van twee dagen aan Nepal. In het gevolg van de Russische president bevinden zich ondermeer vice-premier Frol Kozlov en mevrouw Foertseva, het enige vrouwelijke lid van het partij presidium in Rusland. Het Russische gezelschap werd met groot ceremonieel ontvangen. In politieke kringen in Nieuw Delhi acht men het be zoek van groot belang. In de eerste plaats brengt het beide landen voor de eerste keer na het begin van de moeilijkheden tussen India en communistisch China in nauw contact. Ten tweede biedt het de gelegenheid voor bespreking van India's derde vijfjarenplan, waarvoor de Russen al hulp hebben aangeboden en ten derde kan het een soort tegenwicht vormen voor Eisenhower's triomftocht in India. (UPI) Bij de aankomst van het Russi sche gezelschap waren naar schatting twee tot drieduizend mensen op het vliegveld waar bij Eisenhowers intocht zeventig duizend mensen waren samengestroomd. Na de begroeting op het vliegveld reed het gezelschap langs een met vlaggen en welkomsleuzen versierde weg, tussen rijen van toeschouwers door naar het presiden tieel paleis. Vorosjilov werd tijdens de rit bedolven onder bloemen die de mensen in zijn wagen wierpen. Een westnoordwest-wind, die een top- kracht van 11 bereikte, deed in de vroe ge ochtend van woensdag om 03.25 uur alle loodsdiensten van IJmuiden voor inkomen de en uitgaande schepen stopzetten. Op noodseinen van hr. ms. mijnenveger „Roermond", die zich 10 mijl west van het lichtschip Texel bevond, voer de red dingboot „Neeltje Jacoba", te IJmuiden in station liggend, uit. De mijnenveger seinde, dat hij stuurloos was. Van het bu reau Wijsmuller te IJmuiden snelde de zeesleepboot Simson, die zich ter hoogte van Den Helder bevond, voor hulp aan de gestrande HD 79 „Drie Gebroeders", naar de mijnenveger in nood. De kruiser „De Ruyter" en de mijnen veger „Gemert" bevonden zich toen reeds in de buurt van de stuurloze „Roermond". Een andere sleepboot van Wijsmuller, de „Titan", die zich ter hoogte van de Ty- ne bevond, spoedde zich naar de Engelse coaster „Oakdene", welke kustvaarder op de Noordzee onder de Engelse kust door het ruwe weer in moeilijkheden was ge raakt. WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Christian Her ter en de Japanse premier Noboesoeke Kisji hebben dinsdag te Washington een nieuwe Amerikaans-Ja panse overeenkomst getekend, waarin de Verenigde Staten op zich nemen Japan in geval van een buitenlandse aanval op dat land te verdedigen. Japan zal van zijn kant de op zijn gebied gelegerde Ameri kaanse strijdkrachten te hulp komen, in dien deze zouden worden aangevallen. KAMPALA (UPI) In het district Bu- kedi, in oostelijk Oeganda, zijn sinds zon dag duizenden leden van de Bukedi-stam aan het muiten. Alle gebouwen van het civiele bestuur in het distrikt zijn platge brand. Driehonderd man militairen en politie zijn ingezet om de onlusten te be dwingen. De muiters, die in aktie zijn ge komen uit protest tegen de van hen ge- eiste belastingen, staan de stamhoofden en hun familieleden naar het leven met speren, kapmessen en andere wapens. Te Palisa, nabij het Kyogameer, moes ten soldaten van de „Kings African Rifles" zeventien stamhoofden en een klein polï- tiedetachement ontzetten, toen een menig te muiters een politiepost belegerde. Bij de gevechten in Palisa werden twee in heemsen gedood en twee anderen gewond. In Nakaloke en Bukedi is een uitgaans verbod ingesteld van zonsondergang tot zonsopgang. Elders in oostelijk Oeganda is een stam hoofd gelyncht en werd zijn vrouw ver moord. Joseph Wasoekoeloe, voorzitter van de afdeling Bukedi van het nationaal congres van Oeganda, bevindt zich in het gebied waai de muiterij is uitgebroken en tracht de inheemsen tot kalmte te manen. SALISBURY (Reuter) De autoritei ten van Portugees Oost-Afrika (Mozambi que) trekken troepen en politie samen langs de grens tussen Portugees Oost-Afri- ka en Nyassaland. zo meldt het Zuidafri- kaanse persbureau. Het persbureau dat zegt de inlichtingen uit zeer betrouwbare bron te hebben ge kregen. deelt mee dat de Portugezen on geveer 10 bataljons infanterie langs de grens hebben samengetrokken, omdat zij bang zijn voor nieuwe onlusten in Nyassa land als dr. Hastings Banda, een van de leiders van het Afrikaanse nationale con gres en zijn voornaamste medewerkers uit de gevangenis worden ontslagen. Een Portugese regeringswoordvoerder heeft dit bericht ontkend. Eiland LONDEN (UPI) -- Het Britse protecto raat Basoetoland dat wel het ..kleine Zwit serland" van Afrika wordt genoemd, be leeft vandaag zijn eerste democratische verkiezingen in zijn historie. Het land wordt volledig omsloten door het door blanken gedomineerde Zuid-Afrika Alle Britse onderdanen of onder Brits protectoraat staande personen in Basoeto land mogen kiezen en zijn verkiesbaar, zonder ondei-scheid van ras, kleur of af komst. Vrouwen daarentegen mogen al leen stemmen als zij belasting betalen, dat wil zeggen als zij handelaarsters zijn, want in Basoetoland wordt er alleen be lasting op handelswinsten geheven. De verkiezingen openen de weg voor de verkiezing van een nationale raad, het eer ste „parlement" van dit gebied, dat zijn eerste zitting volgende maand zal hou den. Vandaag worden negen districtsraden gekozen, die als verkiezingscollege zullen dienen voor veertig van de tachtig leden, die de nationale raad zal tellen. Tweeën twintig leden zullen door de stamhoofden worden benoemd, terwijl er veertien door de hoogste gezagdrager, de koning-re- gent Mantseibo zullen worden aangewe zen. Al deze 76 leden zullen Basoeto's zijn. De overige vier zullen oudere functiona rissen van regeringsorganen zijn en zij zullen de enige blanken in de nationale raad zijn. LONDEN (Reuter) De Afrikaanse afgevaardigden naar de Londense consti tutionele conferentie over Kenya zijn dinsdag voor de tweede achtereenvolgen de dag niet in de vergaderzaal versche nen, nadat gebleken was dat een compro mis-regeling niet ten uitvoer gelegd kon worden. De dag tevoren hadden de Afrikaanse vertegenwoordigers op de openingsbijeen komst verstek laten gaan uit protest te gen de weigering van de Britse minister van Koloniën, MacLeod, om Peter Koinan- ge als tweede adviseur van de inheemse bevolking van Kenya toe te laten. De mi nister achtte Koinange onaanvaardbaar, omdat deze betrokken zou zijn geweest bi.i het optreden van de Mau-Mau. De Afrikanen kwamen daarop met Mac Leod overeen, dat geen enkele der spe ciale adviseurs aan het overleg zou mogen deelnemen, behalve prof. Mackenzie, de raadgever van de conferentie op constitu tioneel gebied. Toen echter bleek dat het „Europese Front" in Kenya niet met dit. compromis akkoord ging, bleven de Afri kanen alsnog weg. De inheemse bevolking van Kenya wil dit jaar binnenlands zelfbestuur krijgen, als inleiding op volledige onafhankelijk heid. In het verdrag dat een geldigheidsduur heeft van tien jaar, is verder bepaald dat de Veiligheidsraad, overeenkomstig arti kel 51 van het handvest van de UNO, in geval van een buitenlandse aanval op Ja pan en daartegen genomen afweermaat- regelen onverwijld zal worden ingelicht. De afweermaatregelen zullen worden be ëindigd zodra de Veiligheidsraad de nood zakelijke maatregelen heeft getroffen om de vrede te herstellen en te handhaven en de internationale veiligheid te verzeke ren. In een uitwisseling van nota's tussen beide regeringen verplichten de V.S. zich tevoren met de Japanse regering overleg te zullen plegen over elke ingrijpende wijziging in de opstelling der Amerikaan se strijdkrachten in Japan en hun uitrus ting, behalve wanneer het gaat om het afslaan van een buitenlandse aanval. Dit geldt ook voor het gebruik der Ame rikaanse installaties en bases voor ande re operaties dan die, welke nodig zouden zijn voor het terugslaan van een buiten landse vijand. Het verdrag bepaalt dat de partijen el kaar van tijd tot tijd zullen raadplegen over de toepassing ervan. Dit kan ge schieden op verzoek van een hunner en met name wanneer de veiligheid van Ja pan of de vrede in het Verre Oosten wor den bedreigd. Het akkoord treedt in werking na be krachtiging door de Japanse rijksdag en de> Amerikaanse Senaat. Na het verstrijk ken van 'de termijn van tien jaar, waar voor het verdrag gesloten is, staat het -elk der partijen vrij de overeenkomst als be ëindigd te beschouwen, mits de weder partij daarvan tevoren in kennis is ge steld. Japan is, door de ondertekening van het nieuwe verdrag tot wederzijdse beveili ging en samenwerking, een bondgenoot van de V.S. geworden en wel op dezelfde voet als de 42 andere landen, waarmee Ameri ka in de afgelopen tien jaar overeen komstige verdragen heeft gesloten. Het nieuwe verdrag treedt in de plaats van een in 1951 gesloten overeenkomst. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde legt men er de nadruk op, dat thans de laatste sporen van het Amerikaanse be zettingsbewind in Japan teniet zijn ge daan. In artikel negen van de Japanse grond wet is bepaald dat de Japanse strijd krachten niet buiten Japan zelf mogen worden aangewend. Generaal Douglas MacArthur, de befaamde overwinnaar der Japanners in de oorlog in de Grote Oceaan en na de oorlog de eerste geal lieerde opperbevelhebber, tevens bewind voerder, in Japan zelf, is de geestelijke vader van dit artikel. Vice-president Nixon heeft enkele jaren geleden ver klaard, dat het inlassen van dit artikel mogelijk een vergissing is geweest, doch de regering Kisji heeft er gebruik van gemaakt om de Japanse verplichtingen tegenover de V.S. te beperken. Er is sinds mei 1959 intensief tussen Japan en de Verenigde Staten over de thans tot stand gekomen overeenkomst onderhandeld. Er bevinden zich thans ongeveer 65.000 Amerikaanse militairen in Japan, perso neel van luchtmacht en marine. De Ja panse weermacht telt thans ongeveer 230.000 leden. Verreweg het grootste ge deelte hiervan is personeel van het leger. De Japanse luchtmacht beschikt over zeshonderd vliegtuigen. De sterkte van het luchtmachtpersoneel is 33.000 man. De Japnse marine beschikt over vierhon derd kleine eenheden, die door in totaal ongeveer 27.000 schepelingen worden be mand. GENèVE, (Reuter) Op de tweede dag van de openbare behandeling van de zaak van de vooraanstaande Geneefse advocaat Jaccoud, die verdacht wordt van moord op Charles Zumbach, is de verdachte 's och tends ingestort, toen de zoon van de ver moorde, André Zumbach, als getuige op trad. Door snel optreden kon worden voor komen worden dat hij flauw viel. 's Mid dags brak de 54-jarige advocaat in huilen uit toen de /echter een liefdesbrief van hem aan zijn vriendin, de 38-jarige Linda Baud, voorlas. Linda Baud, die de middag vergadering bijwoonde, zei als getuige dat zij Jaccoud niet tot moord in stdat acht, al had hij haar wel eens met een pistool be dreigd. De commissaris van politie in Ge.iève. Knecht, deelde mede dat de vrouw van Jaccoud hem op de dag van de moord had meegedeeld dat haar man toen hij tegen middernacht thuis kwam, gezegd had dat hij een ongelukje had gehad. Een andere politie-getuige zei dat Jaccoud tijdens de ondervraging een pil had ingenomen, be gon te gapen en niet antwoordde op de vragen. De Nederlandse kustvaarder „Bermu da" heeft dinsdagnacht geseind, dat hij veel water in zijn machinekamer had ge kregen. De „Bermuda" bevond zich op ongeveer 3 mijl van Hoek van Holland. Men zou trachten met eigen pompen het water de baas te blijven. De reddingboot van Hoek van Holland is uitgevaren om assistentie te verlenen. Hedenmorgen heeft de sleepboot „Gele Zee" vastgemaakt op de „Bermuda". De schepen besloten echter buitengaats te blijven. Men achtte het risico bij pogingen om binnen te varen, vanmorgen nog te groot. STAVSNAES (UPI) De vrachtboot „Bloemgracht (500 ton) van Spliethof's be vrachtingskantoor te Amsterdam heeft dinsdag op de stormachtige Aaland-zee om assistentie verzocht, zo meldt radio Stavsnaes. Het verzoek werd gericht tot radio Mariehamn op Aaland. De Bloem gracht vroeg om contact met een schip, dat van radar voorzien is, omdat zij haar koers was kwijt geraakt en haar positie niet kon bepalen. (ANP) Volgens een nadere medede ling van een correspondent van de rede rij in Helsinki, die met de „Bloemgracht" in contact is geweest, verkeert het schip niet in gevaar. Het schuilt bij een eilan dengroep. Het 7254 ton metende Nederlandse schip „Lieve Vrouwenkerk" van de n.v. Neder landse Scheepvaart Maatschappij heeft dinsdagnacht geseind, dat het op twee mijl ten noordoosten van boei 5 bij het lichtschip Terschellingerbank ronddrijft en direct hulp nodig heeft. De Nederland se sleepboot „Holland" is ter assistentie uitgevaren. Later berichtte het nader, dat het twee ankers had laten vallen en daar door in staat was zijn positie te handha ven. LAS PALMAS (UPI) Het 3056 ton me tende Spaanse vrachtschip „Archanda" is dinsdag nabij het eiland Boa Vista, een der Kaap Verdische eilanden, in zware zee aan de grond gelopen en tegen de avond door de bemanning verlaten. Het schip zit vast op de noordoostelijke on diepten voor het eiland. De positie werd door het kustradiostation van Las Palmas opgegeven als 16 05 noord bij 22.35 west. (ANP) De 871 metende Westduitse kustvaarder Luehesand heeft woensdag morgen vroeg geseind, dat er een luik ge broken is en dat hij water maakt. Het schip bevindt zich in de Noordzee voor de Noorse kust. De moeilijkheden van de „Roermond" bleken hedenmiddag zodanig te zijn ver ergerd dat het schip opnieuw dringend om assistentie verzocht. De positie van de mijnenveger „Roer mond" was toen 53.16 noord en 4.43 oost. De reddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder was onderweg naar dit schip, even als de sleepboot „Holland" van de firma Doeksen op Terschelling. De-kruiser „Ete Ruyter" zou omstreeks een uur in de na bijheid van de Roermond komen. ANKARA (UPI) Een Caravelle- straalvliegtuig van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. is dins dagavond tijdens de landing te Ankara verongelukt. Alle 42 inzittenden, 35 passa giers en 7 bemanningsleden zqn om het leven gekomen. Het vliegtuig was op weg van Kopenhagen naar Cairo. Bij de landing te Ankara raakte het een heuvel, waarschijnlijk omdat het na zijn eerste rondvlucht boven het vliegveld te veel hoogte had verloren. Een vleugel brak af, het toestel vloog in brand en stortte neer. Slechts drie inzittenden konden be wusteloos uit het wrak worden gehaald. Van hen stierf één op weg naar het zieken huis. de andere twee overleden later. Het is het eerste ernstige ongeluk met een Caravelle, een straalverkeersvlieg- tuig van Franse makelij (met motorgon dels ter weerszijden van de romp, vlak voor de staart) waarvan de S.A.S. er zes in dienst had. Woensdagmorgen vroeg is uit Kopenhagen een commissie van des kundigen vertrokken om een onderzoek in te stellen. Uit niets is tot dusver ge bleken. dat een technische storing aan het ongeluk is voorafgegaan. Het zicht was goed en de gezagvoerder, de Noor Lars Redtved, gold als een uitstekende piloot. De vluchten, met de andere Caravelles van de S.A.S. zullen normaal worden voortgezet. Brandweer en ambulances van het vlieg veld Essenboga hebben zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp begeven, waar delen van het toestel verspreid la gen over een grote oppervlakte. Veel in zittenden waren ernstig verminkt, zodat het lang zal duren voordat zij geïdentifi ceerd zijn. Het toestel kwam neer op een afstand van ongeveer tweeëneenhalve kilometer van het vliegveld. In april vorig jaar zijn zes Caravelles in dienst, gesteld bij de S.A.S., die nog een bestelling voor elf van deze vliegtuigen heeft lopen. Het ongeluk met dit toestel was het. eerste grote in twaalf jaar van de S.A.S., nadat in 1947 een Zweeds vlieg tuig, van een maatschappij, die later met enkele andere de huidige S.A.S. voi-mde. in Griekenland tegen een berg was gevlo gen. Daarbij kwamen 44 mensen om het leven. De onofficiële passagierslijst zag eruit als volgt: zeven Duitsers, zes Oostenrijkers, drie Turken, vijf Zweden, drie Noren, vier Polen, twee Britten en een Deen. een Libanees, een Fransman, een Amerikaan en een Canadees. NICOSIA (UPI) Britse, Amerikaan se en Turkse vliegtuigen zoeken in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee naar een vliegtuig van de Amerikaanse marine, dat dinsdagmorgen met vijftien mensen aan boord verdween tijdens een vlucht van Napels naar Adana in Turkije. Er .wordt gezocht in het Turkse zeege bied en de bergen van Zuid-Turkije. (Van onze correspondent in Bonn In het kabinet-Adenauer tekende zich gisteren scherper dan ooit de laatste tijd een onderlinge strijd (een „Ilauskrieg", zegt men hier) af tussen de minister van Binnenlandse Zaken Schroder en zijn col lega van Defensie Strauss over de al of niet bestaande communistische achter grond van de antisemitische wandaden van de laatste weken. Minister Strauss heeft tijdens zijn reis naar Portugal on der enkele hem bekende Westduitse jour nalisten inlichtingen verspreid, die hij ontvangen had van een militaire infor matiedienst van de bekende ex-generaal Gehlen. Volgens deze informaties zijn de anti-semitische schanddaden duidelijk communistische acties. Men wijst daarbij op de beslissingen van de Oostduitse communistische partij, de S.E.D., uit januari 1958 en eind 1959. Zekere communistische actiegroepen zou den in een negental Westduitse steden an tisemitische daden hebben moeten uitvoe ren, waarvan Bonn dan de schuld zou wor den gegeven. Ook haalt men als bewijs de arrestatie van drie mannen in de stad Leerte aan van wie er twee communis ten zouden zijn. Minister Schroder gelooft van deze uit leg niets. Hij geniet daarbij de steun van bondskanselier Adenauer, die van eniger lei politieke achtergrond niets wil weten. Schroder zei eergisteren reeds, dat hij als minister van Binnenlandse Zaken alleen bevoegd is in deze kwestie. Alle andere uit latingen in deze zaak dus ook die van Strauss doen niet terzake. Deze distan- ciëring van zijn collega verscherpte Schrö- d c gisteren: noch door links noch door rechts zijn de antisemitische daden vol gens deze minister geïnspireerd. Hij ont kende overigens dat er een meningsver schil tussen hem en Strauss bestaat. Er is slechts een verschil van mening in het uitleggen van zekere gegevens... Ambitieus Het bijzondere in deze aangelegenheid is dat beid- ministers behoren tot de jongste en meest ambitieuze bewindslie den in het kabinet-Adenauer: Schroder is 49, Strauss is 44 jaar oud. Van beiden wordt beweerd dat zij aspiraties hebben voor de opvolging van Adenauer Beiden ook komen door hun parlementair of an der politiek optreden nogal eens in de openbaarheid. Beiden genieten de soms wel eens twijfelachtige eer door de West duitse pers gecritiseerd te worden wegens volgens sommigen al te ambitieuze plan nen. Beiden staan ten slotte bekend als voortreffelijke debaters en bijzonder har de werkers die hun stof steeds perfect blij ken te beheersen. Eensgezind Namens alle partijen in de Bondsdag heeft de vice-president van de Bondsdag, de socialist professor Carlo Schmid, he denmorgen een verklaring over de anti semitische daden afgelegd. Schmid, die sprak in de plaats van de ziek geworden president Gerstenmaier, gaf hierbij uiting aan de afschuw van de partijen van de wandaden van de laatste tijd. Hij gaf daarbij het officiële standpunt, gestaafd met allerlei gegevens, over het antisemi tisme weer. De S.P.D. heeft gisteren een wetsontwerp ingediend dat beoogt straffer op te tre den tegen neo-nazi's en antisemieten. Zo willen de socialisten het tonen van nazi-emblemen reeds straffen met ten minste negen maanden gevangenisstraf. Inmiddels is gisteren te Hamburg juist een chauffeur tot negen maanden veroor deeld, omdat hij in een café antisemitische woorden had gebruikt. Nog nooit in de geschiedenis van de bonds republiek is een parlementslid door een (civielrechterlijk) kort geding de mond gesnoerd. Nog nooit ook is de laatste tien jaren voorgekomen dat een rechter zo plompverloren een lid van de neo-nazisti- sche beweging eerder geloofde dan een minister-president van een deelstaat, die volgens de uitspraak van Koblenz dus ge logen heeft. (Reuter) De rechtbank in Saarlouis heeft zich onbevoegd verklaard om het verbod op de bijeenkomsten van de Duitse Rijkspartij in het afgelopen weekeinde on geldig te verklaren. Zij verwees naar een gemeentelijke juridische commissie. STOCKHOLM, (UPI) De beruchte Zweedse antisemiet Einar Aaberg is in staat van beschuldiging gesteld wegens overtreding van de perswetten. Aaberg verspreidt reeds langer dan 25 jaar anti semitische pamfletten in Zweden en bui tenland. In 1953 werd hij beboet, en in 1954 en 1957 tot korte gevangenisstraffen ver oordeeld wegens overtreding van de pers wetten, i.e. het zenden van antisemitische propagandamateriaal naar het buitenland. Het ministerie van Justitie in Stockholm i.eeft medegedeeld dat Aaberg zal worden vervolgd wegens het schrijven en versprei den van vijf fel anti joodse pamfletten. KLAGENFURT, (Reuter) De politie in Klagenfurt (Oostenrijk) heeft een aantal antisemitische pamfletten in beslag geno men waarvan sommige waarschijnlijk van Zweden naar Oostenrijk waren gezonden. Een pamflet „De waarheid aan de mensen" geschreven door Aaberg uit Norrviken, was gesteld in het Nederlands. Duits, Engels, Frans. Italiaans en Spaans. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Boskoop H. S. J. Kalf te Bennebroek.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4