Halitran Werknemers eisen per 1 april verhoging van zes percent Het nieuwste werk van Dali Joodse liederenavond door Hans en Mirjam Krieg Ministers niet ongevoelig voor argumenten van busbedrijven Uitbreiding televisie zendtijd op 1 oktober NVV en onderwijzers vereniging VYD-burgemeester voor Zwolle? Auto met kapitaal aan sieraden gestolen „Christoffel Columbus" van De Ghelderode 2 Halitran capsules Limburgse toneelsubsidie „Propria Cures begint" kort geding tegen Elsevier WOENSDAG 20 JANUARI 1960 5 Lonen en prijzen in het vervoer Vervoersplicht in gedrang Algemene looneis George Stam legt enige functies neer Culturele betrekkingen met het buitenland Leids Studentencabaret „Laat je zoon studeren" Neem elke dag Uw Daniel Halévy bekroond (Van onze Haagse redacteur) De ministers van Verkeer en Water staat en van Economische Zaken en de staatssecretaris van Sociale Zaken heb ben dinsdagmiddag een gesprek gehad over de lonen en prijzen in de sector van de busbedrijven met vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisa ties. Besloten werd, dat de deelnemers aan het overleg zich in eigen kring nader zullen beraden, waarna het gesprek op 27 januari zal worden voortgezet. Zoals wij reeds eerder hebben uiteen gezet vormt de wens van de streekver- voerondernemingen om de loonsverhogin gen erkend te zien als kostenfactor (waar door doorberekening in de tarieven moge lijk, maar niet noodzakelijk wordt) de aanleiding tot dit gesprek, waarvan de eerste faze reeds op 14 september plaats vond. Werkgevers- en werknemersorgani saties hebben sindsdien hun standpunten gedocumenteerd op schrift gesteld, ter- wijl een en ander nog meer reliëf kreeg door een door een groep grote busbedrij ven in het westen des lands in overleg met de vakverenigingen bij het College van rijksbemiddelaars ingediend voorstel tot het invoeren van een in andere bedrijfs takken reeds lang gebruikelijke twee-ploe- gentoeslag van zes percent. In dit voorstel werd de aanvaarding van deze toeslag als kostenfactor als een uitdrukkelijke voor waarde gesteld. Uiteraard woog voor de regering de ta rievenpolitiek, gezien haar pogingen het prijspeil te beheersen, het zwaarst, maar het feit dat in het summiere communiqué over deze bespreking van tweeëneenhalf uur de lonen uitdrukkelijk worden ge noemd, wijst erop dat het sociale aspect naast het economische in het overleg be trokken is geweest. De moeilijkheden wel ke sommige busbedrijven en daardoor ook het publiek tengevolge van het personeels tekort bij de dienstuitvoering ondervinden zullen daaraan niet vreemd zijn geweest. Het personeelstekort dreigt immers het Nederlandse vervoerbestel, waarvan de vervoerplicht een essentieel onderdeel is, te ondergraven. En gezien het interne be raad, waaraan volgens de tekst van het communiqué ook de regeringsvertegen woordigers behoefte hebben, is de ver onderstelling gewettigd, dat men aan die kant het standpunt van de vervoerbedrij ven de moeite van een nadere overweging op kabinetsniveau waard acht. De vast stelling van een volgende bijeenkomst duidt eveneens op een zeker begrip voor de problemen der busondernemingen. Intussen dient men in gedachten te hou den, dat het huidige onderwerp van ge sprek nog stamt uit de periode van voor de formulering van de spelregels voor de gedifferentieerde loonpolitiek. De ge- V' aagde twee-ploegentoeslag dient slechts om een achterstand van het vervoerper soneel ten opzichte van andere bedrijfs takken in te halen. In het kader van de gedifferentieerde loonpolitiek hebben de vakverenigingen dan ook een loonsverho ging van zes percent ingaande 1 april aan de orde gesteld, naar analogie van de loonbeweging (vaak gepaard met arbeids tijdverkorting) elders. Deze looneis strekt zich tot de gehele be drijfstak vervoer (dus ook de rail en het water) uit. Van werkgeverszijde wordt dit verlangen bepaald niet onredelijk gevon den. Uit psychologische overwegingen geeft men er daar echter de voorkeur aan deze algemene loonverlangens pas te be spreken wanneer de regering definitief be reid blijkt de loonsverhogingen als kosten factor te erkennen. In hun Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Wet op het Kijkgeld zeggen de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de minister van Verkeer en Waterstaat en de minister van Financiën dat zij van oordeel zijn dat de behandeling van het wetsontwerp niet afhankelijk gesteld mag worden van even tuele toekomstige inkomsten uit reclame televisie. Zij hebben dan ook zeer ernstig bezwaar tegen het koppelen van het vraag stuk van de reclametelevisie aan het voor- Stel tot verhoging van het kijkgeld en in het bijzonder tegen het in dit stadium behandelen van het vraagstuk van de be stemming van de opbrengst van de recla metelevisie. Het zou voorbarig zijn thans reeds van een bepaalde oplossing van het vraagstuk der reclametelevisie met vol strekte zekerheid uit te gaan en zelfs re kening te houden met in cijfers uitgedruk te baten van een dergelijke reclame. Dit is namelijk pas mogelijk nadat een be slissing is gevallen over de vorm waarin reclametelevisie eventueel zal worden in gevoerd en nadat ervaring is opgedaan met de ontwikkeling van de reclametelevisie. De staatssecretaris en de ministers me nen dat het nog geruime tijd zal duren voordat werkelijk betrouwbare cijfers over de inkomsten van de reclametelevi- sie kunnen worden verstrekt. In de Memorie van Antwoord zeggen de staatssecretaris en de ministers voorts dat zij de suggestie van zeer vele leden uit de vaste commissie om zendtijduitbreiding niet meer per 1 januari doch per 1 okto ber te doen ingaan in verband met de pro grammaschema's, die steeds per 1 okto ber een aanvang nemen, gaarne overne men. De staatssecretaris en de ministers mer ken voorts op dat zij de geschatte stijging van de variabele programmakosten tot 6000.- per uur in 1963 hebben gebaseerd op de noodzaak bij een beleid op enigs zins langere termijn aan de ontwikkeling der variabele programmakosten een ge leidelijk stijgend verloop te verlenen, wil de televisie voldoen aan de eis in steeds sterkere mate een cultureel verantwoord programma te bieden. Nadat het congres van de Nederlandse Onderwijzers-Vereniging het voorstel van de meerderheid van het hoofdbe stuur der N.O.V. tot aansluiting van deze organisatie bij het N.V.V. had verwor pen, heeft het verbondsbestuur van het N.V.V. zo deelt dit mede zich be raden op de hierdoor ontstane situatie. Het verbondsbestuur heeft thans in over leg met de bij het N.V.V. aangesloten Al gemene Bond Van Ambtenaren de volgen de besluiten genomen: „Met ingang van 20 januari worden de onderwijzers in de gelegenheid gesteld lid te worden van de A.B.V.A. Aan zich op grond van dit besluit aanmeldende leden zal worden geadviseerd in afwach ting van de resultaten van het nader be raad, waartoe het hoofdbestuur van de N.O.V. van zijn congres opdracht heeft gekregen, lid te blijven van de N.O.V. In die periode zal de A.B.V.A. van deze le den geen of slechts een symbolische con tributie heffen. Mocht dit nader beraad op 1 juli a.s. niet tot een voor het N.V.V. bevredigende op lossing hebben geleid, dan zal in het raam van de A.B.V.A. worden overgegaan tot de oprichting van een vakgroep onder wijzers". In de Eerste Kamer heeft de heer Reijers (C.H.U.) er gisteren de bijzondere aan dacht van minister Toxopeus op gevestigd, dat met het aftreden van de burgemeester jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten van Zwolle in geen enkele hoofdplaats van een provincie een christelijk-historische burgemeester meer is. ..Wij betreuren dit ten zeerste", zei de woerdvoerder van de C.H.U.-fractie. Inmiddels wordt vernomen dat binnen kort de benoeming te verwachten zou zijn van de heer J. A. F. Roeien, thans burge meester van Delfzijl, tot burgemeester van Zwolle. De heer Roeien is lid van de V.V.D. en vertegenwoordigt deze partij in de Provinciale Staten van Groningen. Hij is 39 jaar, gehuwd en heeft twee kinderen. Hij is bestuurslid van vele instellingen en stichtingen op maatschappelijk gebied. Provinciefonds De begroting van het provinciefonds is gisteravond als laatste agendapunt behan deld en zonder beraadslaging of stemming door de Eerste Kamer goedgekeurd. Gisteravond tegen zes uur is van de Jac. van Lennepkade te Amsterdam-West een volkswagen gestolen waarin een monster collectie gouden en zilveren sieraden met een verkoopwaarde van 50.000 60.000. De eigenaar, een vertegenwoordiger van een kleine Amsterdamse goud- en zilver firma, was op bezoek bij zijn moeder en had de wagen op de kade voor de deur ge parkeerd. De collectie zat in een paar koffers. Op het hoofdbureau van politie heeft de gedupeerde vertegenwoordiger aangifte gedaan. Het signalement en num mer van de auto is aan de politie in Noord en Zuid-Holland en Utrecht doorgege ven. In de hoofdstad speuren de radiowa gens van de 5 x 8 naar de gestolen auto en op de rijks- en provinciewegen de patrouil lewagens van de verkeersgroepen der rijkspolitie. Ook in Utrecht zoeken de sur veillancewagens van de politie naar de verdwenen volkswagen. De heer George Stam, directeur van het 'otterdams Toonkunst Conservatorium en organist van de Grote of Sint Laurenskerk ie Rotterdam, heeft wegens drukke werk zaamheden zijn functies van dirigent van het Rotterdams Toonkunstkoor en van voorzitter der Nederlandse Organisten Vereniging neergelegd. VAN DE OUDE JOODSE muziek is weinig bekend geworden. Wat de Bijbel ons daarover mededeelt is niet voldoende om een indruk te krijgen van haar melodische geaardheid, van haar ritmiek en van haar mogelijke harmonische klankverrijkingen. Nog niets is van de muziek, die in de tempel van Salomo geklonken heeft, gevonden. Anders is het gesteld met ds synagogale muziek, die na de Babylonische balling schap in nieuw gestichte synagogen werd gemaakt. De Joodse musicoloog Abraham Zebi Idelsohn ontdekte op een speurtocht in Zuid-Arabië, in het gebied van Jemen, dat in de synagogen van Joodse gemeenten, die eeuwenlang in een haast volstrekte afzondering hadden geleefd, oude synagogale gezangen in een vrijwel onaangetaste staat bewaard waren gebleven. Hij kon aantonen dat Gregoriaanse melodieën, bestemd voor de eredienst van de rooms-katholieke kerk, volkomen gelijk aan die oude Joodse zangen waren, hetgeen er op zou wijzen, dat die melodieën in de tijd van het ontstaan van het christendom in de synagoge van Palestina werden gezongen. De Joodse zanger Hans- Krieg hoeft een van deze zangen vertolkt op de liederen- avond, die dinsdag door de Doopsgezinde, Remonstrantse en de Nederlands Hervorm de Gemeenten en de Religieuze Kring van Aerdenhout in de Adventskerk gezamen lijk was belegd. Het was een melodie op de tekst van Psalm 8, psalmodiërend van aard en in hoofdzaak syllabisch. Wat jon ger was de melodie op de klaagliederen van Jeremia (hoofdstuk 1, vers 1 en 2), eeuwen geleden voor de Westers-Joodse ritus in gebruik genomen, met vrij ge prononceerd melismatisch karakter In chronologische voortzetting zong Hans Krieg hierna een gedeelte uit de door hem in 1950 in de Portugees Joodse gemeente te Amsterdam ontdekte cantate „L'Keel-Kee- lim", een werk, dat door de Amsterdam mer De Casseres in het begin van de acht tiende eeuw gecomponeerd werd en waar in de invloeden van de muziekstijl uit die tijd zich merkbaar hebben laten gelden. De jonge staat Israel kent thans zijn eigen muziek. Het Joodse volk put weer uit de eigen melodiebron en rijk is de schoonheid, in het moderne lied geconcen treerd, een schoonheid, die met het her kregen land en zijn opbloeiende natuur verweven lijkt. Een ware verrassing wer den althans de liederen van Zejra en Sam- burski, die Hans Krieg met een eigen pianobegeleiding vertolkte en de verrukke lijke melodische liederen, die zijn dochter Mirjam daaraan toevoegde. Voorbeelden van nieuwe muziek kwamen er verder met enkele duetten, waarvan een levensblij danslied en een avondlied vol sfeer bij zonder troffen. Hans Krieg is niet jong meer, maar zijn basstem klonk nog vaak met de warmte van een sonore klank, natuurlijk expres sief. Zijn voordracht was doorvoeld, zodat elk lied, mede door mimiek en zelfs door gebaar, een bijzondere ervaring kon wor den. Mirjam Krieg bevestigde met haar zingen, het Nederlandse spreekwoord, dat de appel niet ver van de stam valt. Want ook zij bezit het geheim van de bezielde voordracht, van de bewogen zegging. Haar schone sopraanstem is van nature vol in- In verband met het feit, dat de werk zaamheden, die tot 1 januari 1960 door het Nederlands Instituut voor Internationale Culturele Betrekkingen werden verricht, sedertdien worden voortgezet door de af deling Buitenlandse Betrekkingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is deze afdeling uitge breid en gereorganiseerd. De afdeling telt thans vier onderafdelingen: algemene za ken, bilaterale zaken, multilaterale zaken, en congressen, cursussen en studiereizen, aldus een communiqué van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Hoofden van de diverse afdelingen zijn: drs B. J E. M. de Hoog chef van de afde ling en hoofd van de onderafdeling multi laterale zaken; drs. M. J. J. van Loos- drecht, plaatsvervangend chef van de af deling en hoofd van de onderafdeling al gemene zaken de heer H. A. J. M. Vrij hoef, waarnemend hoofd van de onderaf deling bilaterale zaken en de heer E. W. J. Rosenberg, hoofd van de onderafdeling congressen, cursussen en studiereizen. De afdeling ressorteert onder de directeur-ge neraal voor de Kunsten en voor de Buiten landse Culturele Betrekkingen, mr. H. J. Reinink. nige uitdrukkingskracht en kleur cn de koptonen van haar stem bezitten een heel eigen charme. Ik ben er van overtuigd; dat zij haar toehoorders gelukkig gemaakt heeft met haar leuke, onopgesmukte voor dracht van de geestige Jiddische liederen, van het fijne wiegeliedje „Oenter boimer" en van de aardige duetten, die zij met haar vader zong. Maar ook weet ik, dat men getroffen is geworden door de bevrijdende religiosi teit, die bleek uit de Jiddische liederen, die Hans Krieg met meditatieve en exta tische vervoering vertolkte en die even eens tot uitdrukking werd gebracht in het duet „As Mosjiach wet kimmen". Interes sant was verder de kennismaking met de ramshoorn, het primitieve instrument, dat op de Joodse nieuwjaarsdag en op de Grote Verzoendag in de synagoge tot klin ken wordt gebracht. De bijbelgedeelten, welke in het He breeuws werden gezongen, werden in Ne derlandse vertaling voorgelezen door de predikanten van de samenwerkende ge meenten, ds. A. J. Snaayer, ds. W. J. Wery en ds. J. E. Drost. De laatstgenoemde pre dikant sprak op deze avond een inleidend woord. P. Zwaanstvijk In de nacht van 2 op 3 december woedde in Leiden de brand in Sociëteit Minerva. Gisteravond zijn de werkzaamheden van het, door het Leids Studentencorps inge stelde comité „Herstel Minerva" ingezet met een galapremière van het Leids Stu dentencabaret, dat zich voorstelt door middel van dertig voorstellingen gelden voor het goede doel bijeen te brengen. De ze tournee vormt slechts een onderdeel der acties waartoe ook de verkoop behoort van de grammofoonplaat „Laat je zoon studeren", onder welke titel het cabaret zijn voorstellingen geeft. De gala-pre mière van „Laat je zoon studeren" had reeds plaats in de Leidse schouwburg in februari 1959. Sindsdien zijn in totaal vijf tig voorstellingen gegeven. Er werden wijzigingen aangebracht en actuele grap jes, meestal betrekking hebbende op de Minerva-brand, ingelast. Dit is het geheel in hoge mate ten goede gekomen. Men moet bij voortduring goed luisteren om alle gevatheden te horen. Het groepje ca baretiers bezit allure, is aanstekelijk en meeslepend. De contrastrijke afwisseling van sketches en chansons is boeiend. Het groepje bestaat uit Liselore Gerritsen, Floor Kist. Paul van Vliet, Hans Hille- brand en Menno van der Laan, met aan de vleugel de voor dit genre geknipte Kai van Oven. Dinsdag kwamen op de rijksweg bij Oegstgeest twee auto's frontaal met elkander in botsing bij een mislukte inhaalmanoeuvre. Een personenwagen en een kleine autobus vernielden el kander grondig, zoals de foto verdui delijkt. Rechts het busje, waarvan de carrosserie van het chassis is ge scheurd. Links de aan de voorkant platgedrukte personenwagen. Vier mensen werden ernstig gewond. In het. Amsterdamse Centraal Theater zal donderdagavond achter het toneel wel een bijzonder nerveuze sfeer heersen. Als om acht uur het doek op gaat presenteert zich een nieuwe groep van jonge idealis tische acteurs, dansers, musici en mime- spelers, sinds kort verenigd onder de naam „Het Vrije Toneel", met een expe rimenteel stuk van de Belgisch-Franse auteur Michel de Ghelderode, „Christof fel Columbus". De nieuwe groep wil zich met dit werk, dat zowel toneel als zang, dans en mime brengt, een vaste plaats veroveren op het Nederlandse toneel. Het ligt in de bedoe ling na een aantal voorstellingen in Am sterdam met „Christoffel Columbus" het land door te trekken. De initiatiefnemer van „Het Vrije Toneel" is Wim Burkink, onder wiens regie De Ghelderode's stuk wordt gespeeld. In Nederland is zijn naam vrij onbekend. Hij heeft in Parijs gewoond, waar hij heeft gestudeerd bij Jean-Louis Barrault en Marcel Marceau. De bezet ting van het stuk bestaat uit Bep Wester duin, Reinhout Anders, Wim Burkink, An ton Kothuys, Gerard Thyssen, Jan Ver hoeven, Catherine Bottemanne, Ruth Meyer en Paula de Bussy. De muziek is gecomponeerd door de pas aan het Am sterdamse Muzieklyceum afgestudeerde Jochem Slothouwer en zal worden uitge voerd door een orkest van jonge beroeps musici. Hans van Langeveld ontwierp de decors en de kostuums. Advertentie Gemakkelijk in te nemenHalitran, het natuur lijke concentraat uit de lever» van heilbot en ander# edelvissen geeft meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voor kleine kinderen zijn er druppels (3 per dag). Halitran voor de gezondheid van het hele gezin csu AO x Wanneer erkende Nederlandse toneel gezelschappen een reeks van minstens vijf voorstellingen per jaar in Limburg geven, zullen zij per voorstelling een subsidie van 200 gulden ontvangen. Provinciale Staten van Limburg hebben dit voorstel van Ge deputeerde Staten aanvaard. Tevoren was het voorstel van het sta tenlid ir. C. Raedt (K.V.P.) om deze subsidie niet aan de toneelgezelschappen maar aan de instanties die toneelavonden organiseren te verlenen, verworpen met 30 tegen 13 stemmen. Dr. J. Tans (P.v.d.A.) had een motie ingediend houdende het verzoek aan Ge deputeerde Staten van Limburg om stap pen te doen, eventueel bij Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, om de ontwik keling volgens welke het zuidelijk toneel Ensemble hoe langer hoe minder toneel gezelschap voor het zuiden wordt, te ke ren en zodoende een positief Zuidneder lands toneelbeleid te voeren. Deze motie werd echter door Provinciale Staten met 5 stemmen van de P.v.d.A. en de stem van ir. C. Raedt van de K.V.P. verwor pen. De grote letterkundige prijs van de stad Parijs is toegekend aan de filosoof en ge schiedkundige Daniel Halévy (in 1872 in Parijs geboren). Van zijn hand versche nen onder andere „La fin des notables" en „La République des Dues". In 1949 werd hij tot lid van de academie voor mo rele en politieke wetenschappen gekozen in de afdeling geschiedenis en geografie. De prijs bedraagt vierduizend nieuwe francs. Carl Schuricht. Op 3 juli wordt de dirigent Carl Schuricht tachtig jaar. Om deze bekende dirigent, die lang in Neder land gewerkt heeft, te huldigen, is er een commissie in het leven geroepen. Tevens zal er een erecomité gevormd worden be staande uit bekende Nederlandse en bui tenlandse kunstenaars. Het dagelijks be stuur bestaat uit de heren: H. E. A. Al- bersen, Phons Dusch, Hein 's-Gravesande, Bernard Haitink, Piet Ketting, Leon Or- thel, Jaap Stotijn. Giften voor een hulde blijk kunnen worden overgemaakt aan de penningmeester van het comité: Hein 's-Gravesande te Oosterhout (N.Br.). Openbaar kunstbezit. De hoofdprijs van de verloting onder de cursisten van Openbaar Kunstbezit is ten deel gevallen aan de heer G. Sikkema te Giekerk. Deze mag een geschilderd, getekend, geëtst of gebeeldhouwd portret van zichzelf of van een zijner familieleden laten maken. Een keuze uit de overige 175 verlote kunstwer ken wordt van zaterdag 25 januari af enige tijd geëxposeerd in de Lakenhal te Leiden. De president van de Amsterdamse rechtbank zal gemengd worden in de oor log die sinds enkele weken tussen het Am sterdamse studentenweekblad „Propria Cures" en Elseviers Weekblad met de pen wordt gestreden. De beschuldiging van het laatste blad, dat „Propria Cures" „aan de wieg heeft gestaan van de recente golf van anti-semitisme" heeft het studentenblad er toe doen besluiten, een kort geding bij de president van de rechtbank aanhangig te maken, waarvoor zijn gedagvaard de uitgeversmaatschappij N.V. Bonaventura en de hoofdredactie van Elseviers Week blad. De aanval van Elseviers Weekblad op het om zijn scherpe artikelen bekendstaan de studentenweekblad vond zijn aanlei ding in een ingezonden stuk, dat de redac tie van „Propria Cures" had opgenomen. Een lezer trok hierin fel van leer tegen de wijze waarop de journalist Willy Levy in „Het Vrije Volk" de rel tegen het hoofd van de televisiesectie van de AVRO, Siebe van der Zee, had ontketend. In deze inge zonden brief werd voorts gezegd, dat Wil ly Levy „blij mocht zijn dat hij in de oor log voor de Duitse gaskamers gespaard was gebleven". In het redactionele com mentaar schreef „Propria Cures" aan het adres van de briefschrijver: „Bent u soms de beloofde zoon van Hitier?" Hoewel het gebruikelijk is dat ingezon den stukken buiten verantwoordelijkheid van de redactie worden geplaatst, heeft Elseviers Weekblad in het artikel „Por tret van een antisemiet" de briefschrijver en de redactie van „Propria Cures" beide fel aangevallen. In een daarop gevolgd hoofdartikel in Elsevier werd gesteld, dat „Propria Cures" de primeur had gehad van de antisemitische kladderij, die in Duitsland en daarbuiten de kop heeft op gestoken. „Propria Cures" eist van Elseviers Weekblad rectificatie van de artikelen op grond van een dwangsom van 20.000,-, stopzetting van verspreiding van de be treffende nummers (dwangsom 5000) zich in de toekomst te onthouden van de ge wraakte terminologie (dwangsom 100.000,-) en publikatie van het vonnis (dwangsom 40.000,-). Nieuwe hoogleraar. Aan de rijks universiteit te Utrecht is dr. C. J. Brandt Corstius benoemd tot gewoon hoogleraar te, Hij zal onderwijs geven in de verge in de faculteit der letteren en wijsbegeer- 1 ijkende litteratuur en wetenschap na de middeleeuwen. Dr. Brandt Corstius is we tenschappelijk hoofdambtenaar A aan de Rijksuniversiteit te Leiden. In New York heeft Salvador Dali zijn nieuwste schilderij (4,25 bij 3,65 meter) afgeleverd. Het werk is getiteld „Chris toffel Columbus ontdekt Amerika". De foto toont Dali voor zijn schepping, terwijl hij wat bijkomt. Hans Rosbaud. De dirigent Hans Ros- baud, die in de periode van 8 tot 27 fe bruari een reeks concerten van het Con certgebouworkest zou leiden, is herstel lende van een langdurige ziekte. Hij zal op voorschrift van zijn artsen nog geruime tijd rust moeten houden. In verband hier mee zal de heer Rosbaud van het dirigeren van deze concerten moeten afzien. Over de vervanging van de heer Rosbaud be raadt men zich thans nog. Willem van Otterloo. De internatio nale Gustav Mahler Gesellschaft heeft Willem van Otterloo, middels een schrij ven van de voorzitter prof. Erwin Ratz, verzocht het ere-lidmaatschap van de Mahler Gesellschaft te aanvaarden. De heer Van Otterloo heeft dit gaarne gedaan. Stagione Lirica. Het Stagione Lirica van de Milanese Piccola Scala is maan dagavond geopend met een gala-voorstel ling van Domenico Cimarosa's Astuzie Femminili naar de originele partituur. Concertmeester-dirigent Nino Sanzogno en solisten Graziella Sciutti, Fiorenza Cos- sotto, Mariella Adami, Luigi Alva en Ro- landa Panerai werden na de opvoering hartelijk toegejuicht. Pavlova-herdenking. Het Nederlands Ballet zal ook dit jaar de danseres Anna Pavlova herdenken. Op 26 januari 's avonds te acht uur zal het Nederlands Ballet in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag een voorstelling geven van on der meer het ballet „Otello", dat in Monte Carlo ter gelegenheid van de Diaghilev- herdenking zo'n groot succes werd. Vaticaans cultuurbezit. De Osserva- tore Romano heeft dinsdag zonder com mentaar het nieuws gepubliceerd dat het Vaticaan in het internationale register voor culturele goederen, die onder spe ciale bescherming zijn geplaatst, is inge schreven. Dit betekent dat onder andere de Sovjet-Unie, die geen diplomatieke be trekkingen onderhoudt met de Heilige Stoel, de geestelijke waarde van het Vati caan erkennen en er mee akkoord is ge gaan om het Vaticaan in geval van een gewapend conflict te ontzien.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5